Videanu il da in judecata pe Vanghelie pentru acuzatiile in legatura cu parcul Vacaresti

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 13 august 2007, 0:00


Adriean Videanu, primarul general al Capitalei, l-a actionat in judecata pe Marian Vanghelie, primarul sectorului cinci, pentru acuzatiile aduse in legatura cu Lacul Vacaresti, precizanda ca "acestea nu au legatura cu realitatea" - informeaza NewsIn.

"Marian Vanghelie isi imagineaza ca atacandu-ma periodic, pe mine sau alti membri ai PD, pe teme dovedite de fiecare data a fi false, castiga capital electoral. Fiecare partid are libertatea de a-si face propria strategie politica si de imagine, dupa oamenii pe care si-i alege a-i fi reprezentanti", afirma intr-un comunicat presedintele executiv al PD, Adriean Videanu.

"Pentru toate acuzele si invectivele pe care mi le-a adus in ultima vreme, ii ofer dlui Vanghelie posibilitatea sa le probeze in fata instantei", se mai spune in document.

Potrivit Rador, Vanghelie vorbit, duminica, despre o lovitura imobiliara la care si-ar fi adus contributia Adriean Videanu, primarul de sectorul patru, Adrian Inimaroiu, si fostul viceprimar al Capitalei, Ludovic Orban.

„In momentul cand este vorba de bani, Alianta DA exista - este vorba despre primarul general Adriean Videanu, fostul viceprimar Ludovic Orban si primarul Inimaroiu”, a mai spus Vanghelie.

Acuzatiile se refera la 180 de hectare de teren in zona Vacaresti.

Mai mult, Marian Vanghelie spune ca oficialitatile au tergiversat in mod voit retrocedarile in aceasta zona. Potrivit liderului PSD, proprietarii au inceput sa vanda asa-numitele drepturi litigioase catre anumite firme cu doi sau trei euro metrul patrat, in conditiile in care valorea terenului in zona ajunge si la 2000 de euro metrul patrat.















49 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    vacaresti (Luni, 13 august 2007, 13:45)

    Jambor [anonim]

    Daca Vanghelie nu are dreptate de ce se tergiverseaza emiterea titlurilor de proprietate?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce fel de tara e Romania asta? (Luni, 13 august 2007, 13:56)

    Costel [anonim]

    Am vazut atatea acuzatii grave care si le aduc politicienii (nu stiu daca lui Vanghelie i se poate zice politician, ci mai mult derbedeu) unii altora. Ele s-ar putea sa fie reale, si in mod sigur sunt, dar nu am vazut pe niciunul arestat, judecat, sau sa-si plateasca hotiile savarsite. S-a furat, si se fura in tara asta cu o nerusinare care nu cred ca are egal in isoria omenirii, totul se face sub acoperirea legilor, a justitiei, a politiei, a guvernului, a parlamentului si a tututor celorlalte organisme de control.
  • 0 (0 voturi)    
    primaria o afacere de miliarde (Luni, 13 august 2007, 14:15)

    made in romania [anonim]

    Adriean Videanu a indeplinit vreun obiectiv din campanie, sau s a gandit doar la interesele lui?
    pana la urma orice ar face primaria oricat de incorect sau imoral ar fi e perfect legal. NIMENI NU SE POATE LUPATA PT DREPTATE CU PRIMARIA. EI AU MEREU DREPTURI.

    oare pe cine sa votam data viitore?
  • 0 (0 voturi)    
    de data asta vanghelie a avut dreptate... (Luni, 13 august 2007, 14:43)

    wiseguy [anonim]

    De data asta vanghelie a avut dreptate. Cei care au avut teren/casa in zona Lacului Vacaresti trebuiau de mult improprietariti. Din pacate nu au avut spaga necesara pentru acest lucru. In schimb au venit neica nimeni, o firma sau alta, pentru care s-a putut face "ceva" pentru "pretul corect" - vezi firmele care au inceput ceva constructii in zona...sunt implicati si "baietii destepti"care au cumparat drepturile litigioase si pe urma le-au castigat in instanta...Curat murdar...O alta mare afacere imobiliara care se pregateste....
  • 0 (0 voturi)    
    Cine se crede Vanghelie asta (Luni, 13 august 2007, 14:52)

    Un roman anonim [anonim]

    Vanghelie ar trebui sa aiba grija de propriu sector, cel mai murdar din Bucuresti, cu strazi nereparate de peste 20 de ani, cu scolile care nu sunt de protocol eventual vopsite dar fara garduri, cu strazi nepavate si fara apa si canal. In schimb el cheltuieste banii pentru o perpetua campanie electorala inclusiv cu pomeni aiurea si face galagie aiurea doar pentru a fi vizibil. Cat despre titluri de proprietate mai bine si-ar vedea barna din ochiul propriu. De ce nu se da curs anchetei Curtii de conturi privitoare la sectorul 5 ca sa ajunga unde ii este locul?
  • 0 (0 voturi)    
    videanu vs. vanghelie (Luni, 13 august 2007, 16:10)

    Markt [anonim]

    Vanghelie a cam nimerit-o acum. Asa cum pentru baietii de la Sun Plaza sau pentru Tiriac s-au dat titluri de proprietate, asa trebuie sa se intample si cu amaratii aia demolati in anii '80. Terenul de acolo e inca o sursa de venit pt baietii destepti. Sunt curios care e situatia cu Parcul Tineretului si cu Palatul Copiiilor, unde terenul din spate e imens. Videanu asta nu are nicio treaba cu Bucurestiul. De fapt nu are treaba cu nimic. O javra ordinara la cheremul smecherilor cu bani.
  • 0 (0 voturi)    
    SUPER! (Marţi, 14 august 2007, 13:49)

    nana1929 [anonim]

    Este si cazul! Poate asa, ii inchide si lui Vanghelie, gura aia "educata din almanahe".
  • 0 (0 voturi)    
    derbedeu (Marţi, 14 august 2007, 14:16)

    marius [anonim]

    vanghelie e doar un rrom derbedeu.
  • 0 (0 voturi)    
    Seful camarilei lui Basel (Miercuri, 15 august 2007, 15:09)

    Che Guevara [anonim]

    Videanu este cel mai nociv primar din toate timpurile. A
    incheiat contracte cu camarila asfaltarilor a lui Baselu (care
    toaca sume imense din banii publici) pe urmatorii 5 ani ca sa
    aiba aia cu ce sa-si mai cumpere cate un Bugatti Veyron de 2
    milioane de euroi bucata. In schimb, ciocoii asfaltului o sa
    sponsorizeze PD-ul si pe Baselu cu o cota parte din aceste
    miliarde de euroi. Asa ciocoiul de marmura o sa intre iar in
    Parlament si poate chiar in guvern sa-si mai traga niste
    banet, ca de, are nevoie. Si Baselu o sa fie iar tatuc si pe
    urma o sa o lase pe cucuveaua blonda in locul lui sau poate
    o sa schimbe constitutia sa ramana tatuc pe viata, ca Stalin
    sau Mao. La asa popor de prosti, sa va traiasca.
  • 0 (0 voturi)    
    2 primari prosti (Miercuri, 15 august 2007, 16:17)

    angicris2000 [anonim]

    Cel mai jalnic primar general a ajuns acest Videanu.
    Iar Vanghelie, ce-i pasa lui ce se intampla in curtea altuia, devreme ce nu e in stare sa faca ceva pentru groapa de gunoi a capitalei, sectorul 5 care este??!!!
    E cel mai infect si mizerabil sector al capitalei. Sau nu face parte din Bucuresti?? Mai bine l-am ingradi, sa nu imprastie infectiile si gunoiul mai departe!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai platim (Miercuri, 15 august 2007, 17:23)

    giugea [anonim]

    Data viitoare nu mai mergeti la vot si nu mai platiti nici taxele si impozitele din care porcii de politicieni isi iau salariile de boieri fara sa munceasca ceva pentru tara noastra sau pentru noi romanii. Nu trebuie sa mai vada nici un ban de la noi toti care muncim si ne sacrificamzi de zi ca ei sa huzureasca.