Liga Campionilor / Turul trei preliminar

VIDEO BATE Borisov-Steaua 2-2. Joc modest, dar calificarea este aproape

de S.N.     HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2007, 0:00



Steaua a reusit doar o remiza contra campioanei Belarusului, BATE Borisov, dar sansele de calificare in grupele Ligii, au crescut imens, bielorusii nedand impresia ca ar putea intoarce acest rezultat pe Ghencea, peste doua saptamani. Toate cele patru goluri au venit in urma unor lovituri libere. Este primul joc din era Hagi in care Steaua primeste doua goluri.

"Prima repriza a fost proasta. Toata lumea credea ca ne va fi usor, insa s-a dovedit ca nu a fost deloc asa. Eu am avertizat tot timpul ca este nevoie de concentrare. Din fericire, am revenit repede, iar in repriza a doua am jucat asa cum trebuia s-o facem. Nu avem cum sa ratam prezenta in grupele Ligii Campionilor. Avem nevoie doar de concentrare."
Gheorghe Hagi - antrenor Steaua

"Jocul nu prea a mers. Nu putem spune ca gazdele au fost peste noi. Au avut doua ocazii si ne-au dat doua goluri. Sunt foarte suparat ca am avut ghinionul asta sa luam golul de 2-2 cand mai erau 15 secunde. Doamne fereste! Poate luam gol acasa si nu mai reusim sa inscriem."
Gigi Becali - patron Steaua

Rezumatul partidei



href="http://www.dailymotion.com/video/x2rjyr_bate-borisov-2-2-steaua-bucuresti_sport">BATE Borisov 2 - 2 Steaua Bucuresti

Inc??rcat de tzonner


Hagi i-a trimis inca din primul minut pe noul venit Plesan si pe Dorin Goian, absent la ultimele doua jocuri ale Stelei din cauza unei accidentari. Debutul jocului a apartinut bucurestenilor, Neaga ratand o prima ocazie in minutul 8, sutul sau din unghi fiind respins in corner de Fedorovici.

Nicolae Dica a trimis balonul in plasa portii lui Fedorovici, in minutul 24, dar asistentul Luca Maggiani a ridicat fanionul pentru a semnaliza pozitia de ofsaid a stelistului. Acelasi Dica a avut o lovitura de cap in minutul 35, respinsa cu dificultate de Fedorovici.

Bielorusii au preluat controlul, avand o serie de lovituri libere din jumatatea Stelei. La o astfel de faza, in minutul 40, Radkov a deschis scorul, profitand de greselile fundasilor centrali ai Stelei care au lasat mingea sa treaca. Radkov, singur la sase metri de poarta, a inscris pe sub Zapata, iesit in intampinare.

In minutul 60, Dorin Goian a reluat cu capul in plasa lovitura libera executata de pe partea stanga de Nicolae Dica. Goian devine golgheterul Stelei in preliminarii, cu doua goluri, dupa ce marcase si la Lubin.

In minutul 68, Steaua si-a trecut in cont si o bara. Centrarea lui Neaga a fost reluata din plonjon de Nicolita, mingea lovind stalpul din dreapta al portii gazdelor.

Dica a anuntat golul doi in minutul 75 cand a sutat din careul gazdelor, mingea indreptandu-se spre vinclu, dar Fedorovici a respins cu un reflex uimitor. In minutul 84, portarul lui BATE nu s-a mai putut insa opune la lovitura libera executata perfect de Nicolae Dica.

In ultimele secunde, BATE a reusit totusi sa egaleze, tot dupa o lovitura libera executata acum de pe partea stanga, centrarea fiind reluata cu capul in plasa de Blizniuk.

"Este nepermis sa primim un asemenea gol. O echipa mare, cu pretentiile pe care Steaua le are, nu are voie sa comita astfel de greseli. Din nefericire, in loc sa transam calificarea aici, le-am dat sperante bielorusilor care acum vor juca altfel la Bucuresti. Ne asteapta un meci greu."
Mirel Radoi

Returul va avea loc pe 29 august, pe stadionul Ghencea.

Steaua aniverseaza pe 15 august 60 de ani de la disputarea primului joc din istoria clubului. In aceasta zi in 1947, Steaua, sub denumirea ASA a intalnit intr-un meci amical pe Metalul Emil Costinescu din Sinaia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


592 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Si daca castiga... (Miercuri, 15 august 2007, 22:45)

    Gheby [anonim]

    ...nu mai zicea nimeni ca a fost modest. Sa zicem k bara aia era gol, si la sfarsit nu se prosteau. 3-1 si meci super tare..nu?
  • 0 (0 voturi)    
    sanse de reusita...dar tot meci castigat pt mine (Joi, 16 august 2007, 9:45)

    alina [anonim]

    bara lu nicolita 4 me=gol
    golul lui dica anulat
    cuma zis si gaby daca nus e prosteau...asa ca scrul trb sa fie 4-1:>:>


    fortza steaua\:D/
  • 0 (0 voturi)    
    subtire (Joi, 16 august 2007, 10:08)

    sniperr [anonim]

    Subtire. asta e cuvantul. echipa nu prea joaca nimik.nu au viteza , nu se gasesc , nu au joc pe benzi nu se dubleaza.
    de ce ? unde e steaua chiar si de anul trecut? ce se petrece? eu nu cred ca e vina lui hagi mai mult de 40-50%ca doar nu e el in teren....sa joace. noroc cu talentul lui dica si incapatanarea lui goian,,, vrea sa iasa golgheter!!! asta e bine!!! daca dadea nicolita era altceva... dar fotbalul e pe goluri.Din pacate , daca ajungem in liga camp. n-o sa luam nici un punct. asa vad eu azi . poate maine va fi mai bine.ce-ar fi sa treaca dinamo de lazio si steaua sa piarda acasa calificarea caci se stie ca steaua joaca mai slab acasa .... nici nu vreau sa ma gandesc,,,,,,hai steaua!!!
  • 0 (0 voturi)    
    alte hahalere (Joi, 16 august 2007, 10:37)

    john terry [anonim]

    Alta adunatura de amatori, Steaua. Nu trebuie uitat ca a intalnit o echipa de pusti, fara nume si fara pretentii, care a intins-o bine. Niciunul de la marele club al lui Gigi n-a rezistat la jumuleala. erau toti lesinati, chiar si "tonicul" Banel a iesit de pe teren , inainte de fluierul final. Uitati-va cu cine defileaza: cu Neaga, un tip voluntar, dar inabil tehnic si fara fantezie; cu PMarin, mic, batran si ratacit in fat unui adversar mai energic; cu Radoi, "teapa" de 15 milioane euro pe care vroia sa o trag JIji englezilor, daca-l transferau; cu Plesan, buldozerist si cam atat. Cu asa hahalere, nici cel de sus nu-l mai baga in seama pe pe latifundiar.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt.ce? (Joi, 16 august 2007, 12:22)

    Ciu [anonim]

    Foarte multa gargara in campionat, se cearta Gigi cu Borcea, cu Copos: ambitii mari, bani multi pt.jucatori modesti, fiecare se crede foarte tare, dar cand au jocuri in UEFA sau Champs.Ligue se vede adevarata valoare. DINAMO a jucat penibil, cu fundul (cat casa) in poarta. Noroc ca Lazio a prins o zi ciudat de slaba. STEAUA penibila in prima repriza. Daca ajung in grupe echipele astea se fac de cacao exact ca Steaua data trecuta. MULT MAI MULTA MODESTIE nu ar strica. E tare greu pt. Becali, Borcea si altii ca ei sa-si vada lungul nasului. TARI IN CLANTA IN ROMANIA , IEPURI IN EUROPA>
  • 0 (0 voturi)    
    ce a fost aia ? (Joi, 16 august 2007, 12:48)

    foamea de fotbal [anonim]

    Ala a fost fotbal ?!? Am senzatia ca ma uit la FC Precizia Sacele cu Minerul Motru. Incredibil, extraordinar de prost au jucat !!! Si cu un tupeu fantastic Hagi ne spune ca echipa a demonstrat valoarea ei in repriza a doua! Din cate stiu eu un meci are doua reprize. Da' poate ca prima nu se pune. Ca eu cred ca in prima repriza si-au aratat adevarata valoare. Adica ZERO. Cam ce ne arata de fapt Steaua de vreo 5-6 meciuri. Sau poate ei cred ca daca ei sunt Steaua, ceilalti se vor da deoparte, cum fac unii in campionatul nostru, si vor castiga fara efort. Adevarat ca ei sunt Campionii...... la CAPITOLUL DACLARATII !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de capu lor! (Joi, 16 august 2007, 14:08)

    Sorin [anonim]

    La ce penibila a fost Steaua, puteam sa fiu si eu pe teren. Fantezie zero, joc batrinesc, nu avem ce cauta in liga. Steaua inscrie doar din faze fixe, unde sunt combinatiile si golurile din actiune? Hagi, antrenor? Sa fim seriosi, a fost rege in teren, dar pe banca e pacalici! Daca asa ne opintim cu alde Bate, o sa fim ciuca batailor in cazul in care ajungem sa intilnim adversari valorosi!
  • 0 (0 voturi)    
    Interesanta declaratia lui Radoi. (Joi, 16 august 2007, 14:21)

    daniel [anonim]

    Atata vreme cat bielorusul care a dat golul era omul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    vai steaua lor (Joi, 16 august 2007, 14:51)

    AS [anonim]

    vai steaua lor...asta e fotbal...
    poate o miuta intre doua echipe de amatori...care apoi servesc o bere in parc..vezi reclame....
    halal echipa...0 valoare...
  • 0 (0 voturi)    
    Steaua sau Borisov?... Care este diferenta? (Joi, 16 august 2007, 18:32)

    Nicu Danciu [anonim]

    In meciul de aseara s-a vazut clar ca nici STEAUA si nici BATE BORISOV nu se afla la nivelul unei echipe de Liga Campionilor.
    Hagi ramine la fel de mediocru in pozitia care se afla: Nicolita ar fi trebuit schimbat dupa 15 minute de joc. Dar Hagi n-are un astfel de fler. Lui Hagi ai este scris pe frunte: "RATAT", si n-are rost sa mai vorbim.
    La fel ramine treaba si cu Dinamo. Sa fie clar: DINAMO NU SE CALIFICA, iar STEAUA SE VA CALIFICA CU GREU. Dar sa fie clar si fara suparare: NICI STEAUA, NICI DINAMO N-AU CE CAUTA IN LIGA CAMPIONILOR CA SE SE VOR FACE DE RIS.
  • 0 (0 voturi)    
    Steaua, Dinamo,Rapid, Poli, CFR, .... (Luni, 20 august 2007, 8:51)

    radu [anonim]

    Au ajuns toate pe mana unor spalatori de bani. Fotbalul de mult nu mai e un sport. Este o industrie de spalat banii murdari. Se zice ca, campionatul nostru a crescut si mai scoatem si noi capul in Europa. Eu zic ca a scazut fotbalul european si asa am avut si noi sanse, dar la ce arata acum echipele noastre... nu am merita sa ne calificam deloc. De cate ori ma uit la un meci nu este data sa nu aud de bani, de transferuri de prime si asa mai departe. Lumea asta a devenit obsedata de bani. Nu mai e nimic din spectacolul fotbalistic de acum 15 - 20 de ani. Banu strica tot.
  • 0 (0 voturi)    
    STEAUA VS BATE (Marţi, 28 august 2007, 14:13)

    marius [anonim]

    e drept steaua are mai multe sanse ca dinamo sa se califice dar acuma sa nu creada ca gata se vad in champion s league mai au un hop de sarit iar bate nu va fi usor de batut insa cred ca steaua v-a bate cu 2-0 sau 2-1
  • 0 (0 voturi)