Rapid a reusit prima victorie pe teren propriu in actuala stagiune, dupa ce debutase doar cu o remiza, 2-2 in fata Gloriei Bistrita. Giulestenii s-au vazut egalati de doua ori si in partida cu Otelul, a doar oara cand deja galatenii erau cu un jucator mai putin, portarul Kouha fiind eliminat. Toate cele sase goluri au fost marcate in prima repriza.

"Fotbalul este nebun, dar importante sunt cele trei puncte obtinute si faptul ca am mentinut scorul din prima repriza de 4-2. Asta conteaza. Cred foarte mult in Bergodi si jucatori. Crestem si asta conteaza."

George Copos - patron Rapid

"Avem meciuri nebune cu Rapid, catedoata innebunim noi. Rapid a castigat pe merit, dar le-am dat si noi o mana de ajutor. Acea nebunie a lui Kouha ne-a facut sa jucam in inferioritate numerica pe Giulesti si asta este foarte, foarte greu. Am primit goluri extrem de usor, dar asta este viata, alti jucatori nu avem."

Petre Grigoras - antrenor Otelul

Rapid a deschis scorul in minutul 3, prin Ionut Mazilu, care a reluat cu capul in plasa de la circa 10 metri o centrare de pe partea stanga a lui Vladimir Bozovici.

In minutul 21, arbitrul Victor Berbecaru a dictat penalti pentru Otelul, la o interventie neregulamentara in careu al lui Stefan Grigorie asupra lui Ramses Gado. Lovitura de pedeapsa a fost executata si transformata de Emil Jula.

Otelul a ramas in zece oameni, din minutul 34, atunci cand portarul marocan Kouha, aflat la primul meci pentru galateni, a fost eliminat. El a iesit din careu cu mingea la picior, Mazilu l-a deposedat, balonul a ajuns la Grigorie, care a sutat la poarta, iar Kouha a respins cu mana si a primit direct cartonasul rosu. El a fost inlocuit intre buturi de Gribauskas, intrat in locul lui Silviu Ilie. Lovitura libera rezultata a fost transformata de Vasile Maftei

Otelul insa a egalat din nou, in minutul 39, prin Janos Szekely, care a inscris cu un sut din alergare de la circa 22 de metri, surprinzandu-l pe Dani Coman iesit din poarta.

In minutul 45 +2, scorul a devenit 3-2 in favoarea gazdelor, dupa ce la o centrare de pe dreapta, Lucian Burdujan a inscris cu un sut din prima, scapat in poarta de Gribauskas. Emil Dica a marcat ultimul gol al jocului, in minutul 45+4, transformand un penalti, dictat dupa o interventie al lui Semeghin asupra lui Mazilu in careu.

La Rapid au debutat portarul Andrade, care l-a inlocuit pe Dani Coman, la pauza si Ovidiu Herea, achizitionat de la Progresul, intrat in repriza secunda.