Geoana ii cere sprijinul lui Basescu sa ajunga premier

de D. Mihai     HotNews.ro
Marţi, 21 august 2007, 0:00


Liderul PSD, Mircea Geoana, a facut marti un apel catre presedintele Traian Basescu sa contribuie la formarea unei majoritati parlamentare si a unui nou Guvern. El i-a cerut sefului statului sa negocieze cu PSD pentru desemnarea premierului, daca motiunea de cenzura impotriva cabinetului Tariceanu va trece de Parlament.

In opinia sa, responsabilitatea unui Guvern eficient apartine atat partidelor, cat si presedintelui.

"Fac un apel la responsabilitate din partea presedintelui tarii pentru a intra in rolul sau firesc din punct de vedere al Constitutiei. Obligatia unui presedinte al republicii noastre este de a crea conditiile pentru un Guvern cat mai competent si cat mai stabil.

In mod firesc, presedintele ar trebui sa se indrepte catre partidul cu cea mai mare reprezentare parlamentara", a declarat Mircea Geoana, citat de NewsIn.

Liderul PSD a mai spus ca daca partidul cu cel mai mare numar de voturi in Legislativ - adica partidul pe care il reprezinta - "nu reuseste sa formeze o majoritate parlamentara si un Guvern, in mod firesc se poate apela si la o alta runda de negocieri pentru alte majoritati". Presedintele PSD a facut aceste declaratii, marti, la Resita.

Mircea Geoana a catalogat ca "un gest de politicianism ingust" declaratiile PD si PNL care au spus ca nu doresc sa aiba nicio relatie cu PSD, in conditiile in care "toti stiu ca fara voturile PSD in Parlament nu se poate aseza niciun Guvern si nu se poate vota nicio lege importanta pentru tara".

In urma cu aproape o saptamana, Mircea Geoana declarase ca doreste sa fie prim-ministru daca motiunea PSD va trece de Parlament. La doar cateva ore de la declaratia liderului PSD, consilierul prezidential Cristian Preda a anuntat ca Basescu nu-l va desemna pe Geoana drept premier nici daca actualul Guvern va pica.

Potrivit Constitutiei, seful statului poate desemna un candidat pentru functia de premier in urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta in Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate in Parlament. In acest moment, PSD are 35% din mandatele parlamentare.















77 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Of Geaona ... (Marţi, 21 august 2007, 15:58)

    Terente [anonim]

    Are si ridicolul limita lui.
    Dar tu Geana, ajungi "acolo unde nimeni nu a a mai ajuns" ...
  • 0 (0 voturi)    
    ma prapadesc de ras :))))) (Marţi, 21 august 2007, 15:58)

    moga [anonim]

    prostanacul asta chiar se viseaza premier?
  • 0 (0 voturi)    
    premier? (Marţi, 21 august 2007, 16:00)

    george [anonim]

    Asa crede dl Geoana sau spera.Daca se adopta motiunea,cade TARICEANU,se numesc doua sau trei echipe care nu sunt agreate de PARLAMENT si trecem la alegeri anticipate.Atunci se va putea si fara PSD...PNL... UDMR-PRM etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostanacu' si Impuscatu' (Marţi, 21 august 2007, 16:00)

    gheorghe [anonim]

    si odiosul avea majoritate in marea adunare populara si totusi... nu era decat pe placul nomenclaturistilor

    Pai sustinerea cea mai mare o are in sondaje PD-ul, si la Referendum Base, deci domnu' goe mircea? lasatzi gargara, ca dispretuitzi vointza populara adca democratzia...

    macar crin antonescu a tacut de la referendum incoace, sau nu mai iese in fatza
  • 0 (0 voturi)    
    Read my lips (Marţi, 21 august 2007, 16:01)

    sile [anonim]

    Geoana, fii atent: nu te vrea, ba, nimeni! In afara de cativa care spera sa castige ceva bani de pe urma ta.
  • 0 (0 voturi)    
    ALEGERI ANTICIPATE!!! (Marţi, 21 august 2007, 16:04)

    mihai dinea [anonim]

    parlamentul 322 trebuia dizolvat imediat dupa referendumul din 19.05.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a desteptat prostanacul (Marţi, 21 august 2007, 16:06)

    judex [anonim]

    Geona dragule, daca mai reusesti si sa reformezi partidul si sa scapi de cutrele kgb-iste din partid, promit ca voi vota cu voi.
  • 0 (0 voturi)    
    O idee excelenta (Marţi, 21 august 2007, 16:06)

    adryan [anonim]

    Cred ca Basescu ar trebui sa-l faca pe Geoana premierul din umbra al Romaniei. Asa va fi satisfacuta toata lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai usurel, domnule Geoana.... (Marţi, 21 august 2007, 16:08)

    Carcotasu' [anonim]

    Am vazut ce inseamna "stabilitatea" din perioadele de guvernare PSD: un fel de stagnare. O inertie tipic comunista.
    Pe de alta parte, cu cine se poate alia PSD pentru majoritatea parlamentara ? Cu PRM, sau cu UDMR ?
    Daca PSD e atat de tare, are toate parghiile sa declanseze alegerile anticipate, dar fuge de ele ca de foc... Oricat de "comandate" si masluite ar fi sondajele, ceva-ceva adevar tot contin, adevar care nu convine deloc PSD. Basescu nu va propune un prim-ministru PSD, PSD-ul blocheaza orice alt guvern, vin alegerile euro-parlamentare care arata cum stam si abia pe urma se vor limpezi apele....Asa ca, mai usurel, domnule Geoana !
  • 0 (0 voturi)    
    strategii (Marţi, 21 august 2007, 16:17)

    simion [anonim]

    Si de ce nu l-ar numi presedintele pe Geoana premier? Cu ocazia asta ar distruge ce a mai ramas din PSD pentru ca este clar ca cu PNL-ul i-sa iesit. Si o sa apara la alegeri PD-istii curati ca lacrima si probabil ca o sa castige.
    Asta e pohta ce pohteste presedintele, marele strateg.
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca partidul unic, in frunte cu... (Marţi, 21 august 2007, 16:18)

    ceausescu [anonim]

    de fapt nici nu mai trebuie partide parazite, economisim banii de alegeri si ii folosim la largirea terasei de la golden blitz, sa fie loc acolo pentru tot poporul :)
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana isi ia prea in serios rolul din Animat Planet :)))) (Marţi, 21 august 2007, 16:20)

    Zgabeartza [anonim]

    Se pare ca tatuca Iliescu a avut mare dreptate...!
    Pai il mananca Basescu cu fulgi cu tot, da' vorba cuiva, da bine la CV un post de premier.
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti rai (Marţi, 21 august 2007, 16:24)

    antipsd [anonim]

    vrea si geona sa se joace un pic de-a premierul, ca alta ocazie nu mai pupa el, dar astia nu-l lasa.
    geoana.... supara-te, ia-ti jucarelele si fuuugi !
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi o idee (Marţi, 21 august 2007, 16:26)

    priza [anonim]

    basescu sa zica da, sa cada guvernul, basescu sa propuna de 3 ori un om care sa nu aibe sanse sa fie trecut prin parlamanent, dupa care sa aiba loc dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate :)
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ma k.. pe mine de ras, nu alta (Marţi, 21 august 2007, 16:39)

    bogdan192 [anonim]

    "Fac un apel la responsabilitate din partea presedintelui tarii pentru a intra in rolul sau firesc din punct de vedere al Constitutiei"

    Adica fa dracu ce vrem noi altfel ne suparam si-ti mai ardem un referendum.

    "toti stiu ca fara voturile PSD in Parlament nu se poate aseza niciun Guvern si nu se poate vota nicio lege importanta pentru tara"

    Da-mi-as foc sa-mi dau, vai ce tare ii arde pe nea pesedeii de legile importante pentru tara cand se apropie europarlamentarele... Ma intreb daca erau asa de ingrijorati de stabilitate si in primavara, cand ii pregateau debarcarea lui Base...

    Ca politica-i o curva stim, ca aia care o practica sunt lipsiti de etica o stim si pe asta, da ca pot fi asa de penali nu stiam.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta chiar e dobitoc... (Marţi, 21 august 2007, 16:48)

    andrrea [anonim]

    Adica el a facut tot ce a putut sa-l dea jos pe Base si acuma cere ajutor de la el???
  • 0 (0 voturi)    
    prostanel (Marţi, 21 august 2007, 17:03)

    aldea [anonim]

    Cum era aia cu-spune DA si spune PA-? Cred ca o sa fie primul nominalizat pentru functia de ex-presedinte psd.

    La Geoane!
  • 0 (0 voturi)    
    de ce e PSD disperat? (Marţi, 21 august 2007, 17:08)

    da [anonim]

    1. Dupa ce a votat cu toate membrele guvernul Tariceanu II (acum 4 luni)
    2. Dupa ce NU a dat curs invitatiei presedintelui pentru gasirea unei solutii de iesire din blocaj politic dupa rateul Suspendarii (acum 3 luni)
    3. Dupa ce NU a votat motiunea de cenzura a PD-ului ''ca nu erau corect formulate niste texte''..(acum 2 luni)
    4. Dupa ce Tariceanu II le da satisfactie cu orice lege de stanga initiata de PSD - inclusiv legea pensiilor (acum 1 luna)

    Vine PSD pe un cal alb sa depuna motiune ''ca asa nu se mai poate, Domnilor!''

    Nu cumva e un gest disperat sa ''eludeze' votul uninominal si sa mai prinda un rand de alegeri pe liste de Partid? Ca daca trece motiunea si intram in hora anticipatelor, cand ar mai fi timp sa fie votata o noua lege a alegerilor?

    Am tot vazut Guvernari proaste (nu numai la noi) dar o Opozitie atat de incompetenta si nauca nu am mai vazut! Si ce baiat bun parea Mirea Geoana cand era prin diplomatie....
  • 0 (0 voturi)    
    Monica Macovei (Marţi, 21 august 2007, 17:10)

    John [anonim]

    Pe ea ar trebui sa o numeasca Basescu de 3 ori la functia de prim ministru ,ca nu o voteaza de frica nici macar PD-ul.De inamicii publici [322] nici daca la-r vedea pe dracu nu ar scuipa in sin mai abitir,decit s-o voteze.Si uite asa sa dus dea dura floricica de sakura,si vom avea alegeri anticipate.
  • 0 (0 voturi)    
    @19 Monica Macovei (Marţi, 21 august 2007, 17:16)

    mihai dinea [anonim]

    ajunge s-o propuna de 2 ori
  • 0 (0 voturi)    
    penibil.... (Marţi, 21 august 2007, 17:17)

    jagga [anonim]

    Penibil, ridicol, pueril, ...ha ha ha!!
    O sa-i fac campanie electorala lu G. cu urmatorul slogan:
    search Google:PROSTANAC
  • 0 (0 voturi)    
    Dar daca? (Marţi, 21 august 2007, 17:27)

    Lo_Gica [anonim]

    Dar daca totul nu este decat o cacealma? Geoana avea nevoie sa arate partidului ca "are muschi" si pentru ca toata lume o cerea a zis ca depune motiune de cenzura. Dupa care a aparut intrebarea dureroasa "dar dupa aia ce facem?".Asa ca eu cred ca motiunea nu va trece! In primul rand pentru ca n-o vor vota toti psd-istii,mai ales daca va fi vot secret. Dar pana atunci hai sa-l atragem si pe Base nitzel in joc, ca pe urma sa zicem ca prea s-a bagat si ca nu era constitutional! Ce ziceti de logica mea? Oricum peste vreo trei saptamani vom vedea cine are dreptate!
  • 0 (0 voturi)    
    cacealma (Marţi, 21 august 2007, 17:28)

    cos [anonim]

    Geoana stie ca are sanse 0 sa ajunga premier, stie si ca se ajunge la alegeri anticipate daca trece motiunea.
    Cu siguranta daca depun motiunea o sa voteze impotriva ei, sau nici nu o mai depun sa sa dea vina pe Basescu ca deaia nu mai pun motiune ca Basescu incalca constitutia si nu il desemneaza pe el ministru de razboi.

    Daca Geoana avea un c.. era ministru de razboi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ridicol (Marţi, 21 august 2007, 17:38)

    S [anonim]

    Asta e nauc rau, saracu. Imi e sincer mila de el, abia astept sa-l dea jos baietii din PSD (asta e de fapt rostul circului de zilele astea), si sa apuce sa-si ia omul niste zile libere. Asadar: dai tonul suspendarii presedintelui, pe care-l si faci in toate felurile in campanie, votezi guvernul PNL desi se vedea ca plesneste de competenta, NU votezi motiunea de cenzura a PD desi argumentele le folosesti tu insuti acum, si la final ce faci: te lauzi ca dai jos guvernul (desi trebuie sa se roage nitzel exact de PD pentru asta, e aritmetica elementara), si se rasteste/roaga apoi la presedinte sa-l puna premier. E de un ridicol incredibil
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 21 august 2007, 17:40)

    cos [anonim]

    Sper ca Base sa ignore total subiectul pana dupa votarea evenatualei motiuni.
    Pana atunci sa il trateze ca si cum nu exista.
  • 0 (0 voturi)    
    Uninominal vreti?! (Marţi, 21 august 2007, 18:12)

    Gabe2006 [anonim]

    @18 cred ca ai dreptate in cazul in care trece motiunea. Uninominalul o sa fie mort in fasa pentru alegerile urmatoare.Parca devenise prioritate undeva prin Martie.

    Sincer, nu cred ca o sa treaca motiunea. Geoana vrea sa arate ca ei pot dar nu-i lasa Basescu si interesul lor e sa mai traga un pic de timp si sa faca galagie sa mai ia un punct sau doua in sondaje. Se apropie europarlamentarele ... vin vremuri grele pentru PSD.

    Oricare ar fi deznodamantul o concluzie se poate trage de pe acum: Tariceanu (1,2, ...1056) si-a batut cuiele in cosciug. Nu mai prind nici europarlamentare, nici parlamentul la anul viitor.

    Eu sincer nu ma impotrivesc sa-l puna pe google:prostanac PM si nici sa-l lasa PM pe Tariceanu. Mai e un an si amandoi vor ajunge pe "soseaua de centura".
  • 0 (0 voturi)    
    prietenul meu Mircea cel Batran (Marţi, 21 august 2007, 18:23)

    wesley [anonim]

    Mircea!

    Veizi ca daca te-a momit Basescu pentru a se razbuna pe Tariceanu - ai de-a face cu tip mult mai smecher decat tine. Te va lasa cu ochii-n soare si va face praf deopotriva - PSD si PNL.
    Daca te-a impins de la spate Iliescu e pentru ranchiuna ca l-ai umilit la functia suprema in Partid si vrea sa te faci de ras.
    Daca te-au indemnat consultantii ''expati' e clar- pentru bani: daca nu e turbulenta nu iese nici pentru ei nimic (no business, no fun).
    Daca te-au amenintat 'lupii tineri'' din partid ca te dau jos daca nu-i aduci la guvernare s-ar putea sa fie sinceri in cinismul lor. Nu au acces la resursele statului si sunt disperati.

    Veizi, Mircea. Multi ar dori ceva de la tine, ceva spectaculos.

    Dar noi, care ne chinuim sa punem parerile pe forumuri (si nu ar fi exclus sa-ti fim mai buni prieteni decat cei ce te sfatuiesc) cel mai mult ne-am dori ca tu sa ramai in fruntea SPD si sa aduci incet-incet acest partid la locul lui de partid istoric (adica asa cum va consemna istoria ca s-a stins dupa doua'j'de ani urmasul Partidului Comunist). Deci fa cumva sa-i multumesti pe toti cate putin astfel incat toata miscarea sa fie lenta si sa nu emaneze noi monstri. Iar la sfarsit fii sigur ca vei avea aprecierea noastra sincera.
  • 0 (0 voturi)    
    Ha Ha HA (Marţi, 21 august 2007, 18:56)

    George [anonim]

    Asta nu e prostanac, e prost dea binelea.
    M-as kk pe mine de ras ca Base sa-i dea cumva niste garantii ca-l pune PM ca sa treaca motiunea dupa care sa o numeasca pe Monica Macovei in functia de PM
  • 0 (0 voturi)    
    Re: 18. de ce e PSD disperat? (Marţi, 21 august 2007, 19:04)

    George [anonim]

    Cred ca ai dreptate. PSD se teme mult mai mult de introducerea votului uninominal decat de alegeri anticipate.
    Daca se pierde timp cu motiunea de cenzura nu mai au timp sa discute legea votului uninominal.
    In orice caz PD-ul nu trebuie sa se bage la guvernare in acest moment in nici un fel. Sa-i lase pe liberali sa aplice legea pensiilor si dupa aia.
  • 0 (0 voturi)    
    TULBURATOR (Marţi, 21 august 2007, 19:58)

    nana1929 [anonim]

    Ma ingrijoreaza starea de sanatate a lui Geoana. Mi -a frant inima!
    Sa fie vre-o capcana, faptul ca a inceput sa-i cerseasca Presedintelui "mila"?!
  • 0 (0 voturi)    
    prostia lui geoana (Marţi, 21 august 2007, 20:10)

    maties monica anca [anonim]

    geoana esti jalnic
  • 0 (0 voturi)    
    geoana .. (Marţi, 21 august 2007, 20:57)

    gigi [anonim]

    dupa ce l-a facut betiv si in toate felurile si a participat activ la campania de demitere ... acum ii cere sprijinul ...
  • 0 (0 voturi)    
    Caragialesc! (Marţi, 21 august 2007, 21:44)

    Coana Joitzica [anonim]

    Geoni, Dandanache draga, mai bine adu tirbusonul,
    Sa desfundam romul, ca la celelalte nu te pricepi de nici o
    culoare. Daca te pricepeai, tu, ortacii sau ceilalti faliti, incepeati
    cu curatirea partidului de muraturi kaghebiste. Tot n-ati invatata
    ca daca nu incepeti asa, inseamna ca n-ati inceput nimic? Si
    daca totusi nu faceti asa si mai ajungi si primminstru, inseamna
    ca v-ati hotarit sa ajungeti pe drumul cel mai scurt si prin
    procedeul cel mai eficient la 3%!
    Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    mno (Miercuri, 22 august 2007, 1:30)

    busymind [anonim]

    Geoana dragutza schimbati consilierii aia ai tai ca nu stiu pe ce planeta traiesc.
  • 0 (0 voturi)    
    lectura placuta (Miercuri, 22 august 2007, 11:19)

    altcineva [anonim]

    a stat mult geoana sa citeasca constitutia ca sa-i mai gaseasca o gaura