O tabara de tigani, evacuata din Spania

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 23 august 2007, 0:00


Trei sute de cetateni romani de etnie roma au fost evacuati dintr-o tabara de corturi din apropierea localitatii La Herrera (Albacete) dupa interventia ofiterilor din Garda Civila, relateaza cotidianul El Mundo, citat de Realitatea TV. Potrivit ziarului, politistii le-au cerut actele imigrantilor, iar cei care se aflau in tabara in timpul controlului au fost obligati sa paraseasca zona.

Cotidianul spaniol afirma ca zeci de corturi au ramas langa apeductul Tajo-Segura unde se afla tabara romilor, iar in zona continua sa se afle si alti imigranti care au declarat ca "nu au unde sa mearga".

In ultimele saptamani, presa din Spania a relatat pe larg despre romii care s-au instalat in regiunea Albacete. Localnicii si autoritatile locale au facut apel la guvernul de la Madrid dupa ce au observat ca imigrantii fac baie si isi spala rufele in apa care curge din conducta care alimenteaza satul cu apa.

Autoritatile din Castilla-La Mancha au declarat ca prezenta efectivelor Garzii Civile in zona a fost sporita pentru a "evita confruntarile" intre localnici si imigrati romani.

Reprezentanti ai Asociatiei Colective de Ajutorare a Imigrantilor, aflati alaturi de cei aproximativ 15 imigranti ramasi in tabara, au deplans faptul ca evacuarea taberei de corturi a fost facuta fara sa se fi gasit o alternativa, cum ar fi instalarea romilor intr-o zona amenajata special in acest scop.

















151 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Dintre zecile de articole.... (Joi, 23 august 2007, 14:03)

    Ral [anonim]

    Nu pot sa nu observ cum si in presa scrisa, si in cea TV, s-au inmultit articolele despre tigani ca ciupercile dupa ploaie.
    Ce mi se pare mi interesant este atitudinea romanilor, italienilor si spaniolilor referitor la problemele pe care le creeaza aceasta comunitate: toti au decis sa ii evacueze pe tiganii care creeaza probleme.
    Eu una nu sunt nici pro, nici contra acestei etnii...insa nu cred ca a acoperi gunoiul cu covorul (respectiv mutarea lor dintr-un loc in altul ) e solutia problemei. Din pacate, aceasta solutie e aplicata si de tari mult mai puternice decat noi si cu experieta mai bogata in ceea ce priveste minoritatile.
    Eu zic asa: ori sa aplica legea si pentru ei ca si pentru ceilalti cetateni comunitari (amenzi, inchisoare, etc.), ori se incearca un program de integrare a lor in tara respectiva.
  • 0 (0 voturi)    
    asta nu se poate (Joi, 23 august 2007, 14:15)

    aparatorul drepturilor omului [anonim]

    este o incalcare grava a drepturilor omului si acest lucru ar trebui pedepsit de UE prin masuri drastice la adresa Spanie, care a incalcat flagrant libera circulatie a rromului in natura. Ar trebui kiar sa fac o tabara in care sai gazduiasca pe toti .. cate milioane or fi ei, sa le asigure toate conditiile de trai k e si ei oameni
  • 0 (0 voturi)    
    romanii sau tiganii (Joi, 23 august 2007, 14:46)

    edy [anonim]

    va rog frumos, macar noi sa nu mai zicem "cetatenii romani" . sa le spunem ce sunt: niste tigani din spania au fost evacuati! stim bine ca astia sunt nomazi, de ce ne insusim noi originea lor? sau sa zicem asa: niste fosti indieni, ce primisera anterior cetatenie romana! acum serios, hai sa nu ne mai identificam macar noi cu ei! oricum, ca sunt cetateni romani, bulgari sau polonezi, ei sunt tigani si gata!
  • 0 (0 voturi)    
    limba romana !!! (Joi, 23 august 2007, 14:58)

    asdsa [anonim]

    Bei, ... aparatorule de dreptiri, ... invata, bei, sa scrie ... !!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    DA SE POATE- PT APARATORUL DREPTURILOR OMULUI (Joi, 23 august 2007, 15:12)

    Maria [anonim]

    ETE NA DE CE SA SE PLANGA NUMAI EI CA SUNTEM XENOFOBI ETC CE ROMANUL NU SE POATE PLANGE AR TREBUI SA SCRIEM O SCRISOARE SI SA O SEMNEZE TOTII ROMANII ATAT DIN AFARA CAT SI DIN ROMANIA CA NE-AM SATURAT DE FITELE LOR DE PALATELE LOR DE DE FELUL IN CARE SE COMPORTA SI SA NE AJUTE CINEVA CA NU E NORMAL CUM SE COMPORTA. TI-E TI SE PARE NORMAL SA VINA SA FURE SI CERSEASCA SI SA LE DEA IN CAP LA OAMENI SI PE URMA SA II APRERE ONG CA SARACUTII? IN CE LUME TRAIESTI
  • 0 (0 voturi)    
    romanii sau tiganii (Joi, 23 august 2007, 15:13)

    MIRCEA [anonim]

    BRAVO EDY, ASA ESTE
  • 0 (0 voturi)    
    tiganul tot tigan (Joi, 23 august 2007, 15:30)

    nicu [anonim]

    nici un program national sau european nu va reusi sa-i scoata unui tigan din cap ceea ce stie el mai bine sa faca .
    Succes draga uniune europeana ca prea tipai ca nu au drepturi .
  • 0 (0 voturi)    
    Sper sa nu se intoarca acasa (Joi, 23 august 2007, 15:41)

    snake [anonim]

    E de rau! Daca icep toti sa ii dea afara din tara lor o sa se intoarca acasa, unde se simt ei cel mai bine, in Romania. Ca aici nu exista discriminare cum exista in alte tari. La rromii pot fura cat ii tine, nu se ia nimieni de ei. Hai ca incep sa fiu rasist si nu e frumos.
  • 0 (0 voturi)    
    e si ei amarati (Joi, 23 august 2007, 15:52)

    tipsy-gipsy [anonim]

    vorba lu' Nenea Iancu: mila mi-e de ei, da' umfla-i
  • 0 (0 voturi)    
    rromii (Joi, 23 august 2007, 15:55)

    george [anonim]

    Evreii au cutreierat prin toata Europa,Nordul Africii etc,pana cand li s-a dat posibilitatea sa aiba o tara a lor-Israelul.Poate ar fi bine sa li sa dea o zona si rromilor sa-si faca tara lor...
  • 0 (0 voturi)    
    Tara tiganilor (Joi, 23 august 2007, 16:34)

    nascut in Moldova [anonim]

    edy > va rog frumos, macar noi sa nu mai zicem "cetatenii romani"

    Pai cum sa nu zicem astfel. Doar au fost crescuti si educati in Romania, adica in spiritul culturii romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    actiune justificata (Joi, 23 august 2007, 16:40)

    mark [anonim]

    in sfarsit spanolii au facut ceea ce trebuia sa-si apere comunitatea si sanatatea. chiar eram curios cum se va termina aceasta problema.
    de acord si cu edy
  • 0 (0 voturi)    
    Tare, nu s-a rezolvat nimic de fapt (Joi, 23 august 2007, 18:30)

    Habarnam [anonim]

    Tare si autoritatile astora, adica n-au rezolvat nimic:
    "Potrivit ziarului, politistii le-au cerut actele imigrantilor, iar cei care se aflau in tabara in timpul controlului au fost obligati sa paraseasca zona."

    Asa, deci le-au zis sa plece...unde?! Undeva, numa sa nu stea acolo. Presupun ca vor repeta faza in alt sat :))) Ca doar nu dispar sute de oameni asa brusc.
  • 0 (0 voturi)    
    zdob si zdup (Joi, 23 august 2007, 19:14)

    leonida [anonim]

    Aoleu mancati-as de ce ne vorbesti de rau,trait-ar familia in Palestina,nu vezi ca noi vrem sa scapam de voi ca socialu' e numai 30 euroi?Ne ducem si noi la mai bine...Daca ne da primaru lu' matale 1500euroi pe luna salar venim inapoi.Nu mai urmaresti si tu stirile la Realitatea?
  • 0 (0 voturi)    
    Iaca "informatie"... (Joi, 23 august 2007, 21:08)

    Sorin [anonim]

    Pai sa se spuna si cum se evacueaza taberele de gitanes spanioli in Spania. La fel...Care-i problema ? E vacanta si nu mai gaseste presa ce sa-si puna sub dinte. Becali-Hagi si rromii cu pasaport romanesc...
  • 0 (0 voturi)    
    drepturile care respecta drepturile (Vineri, 24 august 2007, 0:01)

    seth [anonim]

    nu poti sa aperi drepturile unui om care nu traieste dupa legile societatii din care sustine ca fac parte, oricare ar fi aia. Daca ei se comporta ca si in secolul 1, atunci sa fie tratati dupa legile valabile in acea perioada. pe de alta parte... si eu sper din suflet sa nu treaca granita catre carpati...
  • 0 (0 voturi)    
    rrumy (Vineri, 24 august 2007, 8:09)

    canon [anonim]

    sa le dea neste iaurt :))
  • 0 (0 voturi)    
    t (Vineri, 24 august 2007, 9:38)

    t [anonim]

    "Evreii au cutreierat prin toata Europa,Nordul Africii etc,pana cand li s-a dat posibilitatea sa aiba o tara a lor-Israelul.Poate ar fi bine sa li sa dea o zona si rromilor sa-si faca tara lor..."

    Nu se poate pentru ca sti ce o sa se intample daca o sa primeasco o tara a lor? O s-o fure UAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    creste extremismul de dreapta in mai toate tarile din europa .... (Vineri, 24 august 2007, 14:56)

    yo [anonim]

    somajul si saracia capitalista si lipsa perspedtivei i-si spun cuvantul.....