Mungiu, in preselectia oficiala la Oscar

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 23 august 2007, 0:00

Cristian Mungiu la Cannes
Foto: AP

Pelicula "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", regizata de Cristian Mungiu, va reprezenta tara noastra la editia de anul viitor a premiilor Oscar. Alegerea a fost facuta, in urma votului unei comisii formate din critici de film si cineasti, a declarat pentru NewsIn unul dintre membrii comisiei, Mihai Chirilov.

Filmul realizat de Mungiu a fost ales in unanimitate de un juriu format din criticii de film Cristina Corciovescu, Magda Mihailescu, Dana Duma, Eugenia Voda, Mihai Chirilov si Eugen Atanasiu si directorul de imagine Dinu Tanase.

Pentru prima data in istorie, 95 de tari, un numar record, au fost invitate de Academia Americana de Film sa isi trimita peliculele pentru a concura la sectiunea Cel mai bun film strain, titlu ce va fi acordat pe 24 februarie 2008, in timpul galei de decernare a premiilor Oscar.

Academia a trimis deja, din a doua jumatate a lunii iunie, formularele de inscriere. Pentru a putea concura, pelicula trebuie sa fie lansata in tara de origine intre 1 octombrie 2006 si 30 septembrie 2007 si trebuie sa ruleze in cinematografe timp de sapte zile consecutiv.

"4 luni, 3 saptamani si 2 zile" va avea premiera in cinematografele din Romania pe 14 septembrie 2007, la Bucuresti, Iasi, Timisoara si Brasov, dupa care, timp de o luna, va pleca intr-o caravana in orasele din tara in care nu exista cinematografe.

Formularele de inscriere a filmelor trebuie trimise Academiei Americane pana pe 1 octombrie, iar fiecare tara poate avea un singur reprezentant. Dupa aceasta data, membrii Academiei Americane de Film vor hotari daca filmul lui Mungiu se va califica printre nominalizatii editiei 2008 la categoria Cel mai bun film strain.

Romania a fost reprezentata in 2007 in cursa pentru Oscar de filmul "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii", regizat de Catalin Mitulescu, iar in 2006 de "Moartea domnului Lazarescu" de Cristi Puiu.
Filmul lui Cristian Mungiu "4 luni, 3 saptamani si 2 zile" a fost premiat anul acesta cu cea mai inalta distinctie a Festivalului International de Film de la Cannes, Palme d'Or, si a primit o serie de alte trofee.

















379 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nu va cistiga... (Joi, 23 august 2007, 16:15)

    Claude [anonim]

    ...si asta pentru ca a luat deja Cannes-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha (Joi, 23 august 2007, 16:18)

    xxxx [anonim]

    dlor hotnews! de ce nu scrieti ca dr. raed arafat a fost numit subsecretar de stat in Ministerul Sanatatii?
  • 0 (0 voturi)    
    mult succes... are cele mai mari sanse la nominalizare (Joi, 23 august 2007, 16:28)

    monica L [anonim]

    Ei acum o sa fie si publicul romanesc lamurit asupra diferentei intre film inscris in cursa pentru Oscar si film nominalizat de juriul AFA (la sectiunea cel mai bun film strain). Sa vedem cum mai poate sustine Nicolaescu pe sticla ca "Mihai Viteazu" a fost nominalizat in 71 sau 72 la oscaruri...
  • 0 (0 voturi)    
    Superrrr (Joi, 23 august 2007, 16:32)

    Andrei [anonim]

    Bravoooo, e de laudat!
    uite ca se poate.....incet incet se poate....
    felicitari tuturor domnului Mungiu si tuturor celor implicati!
  • 0 (0 voturi)    
    NU VA FACETI ILUZII (Joi, 23 august 2007, 17:16)

    Iluzoiu Gabriel [anonim]

    Bravo regizorului, dar nu va faceti iluzii. Ce e premiat la CANNES nu e deloc bine vazut la OSCAR si invers.
  • -1 (1 vot)    
    tin pumnii larg deschisi (Joi, 23 august 2007, 18:07)

    abc [anonim]

    foarte bine daca nu are sanse reale. ma bucur daca americanii, contrar europenilor, nu singereaza sufleteste la povestea unei femei de pe vremea lui ceausescu. sper sa fie ultimul film de genul asta cu care cersim premii de consolare istorica. nu ne-au putut ajuta atunci, ne dau acum un cannes...as vrea sa traim in prezent si sa luam premii intr-o lupta de la egal la egal, vesticii astia saracii nu au un trecut comunist, le facem o concurenta nedreapta...
  • 0 (0 voturi)    
    cam subtire (Joi, 23 august 2007, 18:53)

    goe [anonim]

    Nu stiu cati dintre cei care au comentat au vazut filmul. Eu l-am vazut. E un film amar. Mesajul e clar, iar asta il deosebeste de alte filme romanesti facute in ultimii ani. Dar de aici pana la Oscar...
  • 0 (0 voturi)    
    presectie (Joi, 23 august 2007, 19:17)

    LEA [anonim]

    Initial, fiecare tara isi nominalizeaza un film. ..asa ca pana in
    ianuarie vor fi vreo 40 de filme nominalizate la Oscar. Dupa care
    o comisie alege 5...dintre astea unul va castiga...
  • 0 (0 voturi)    
    unii ca voi (Joi, 23 august 2007, 20:12)

    Dan [anonim]

    Asa e in viata, unii sufera dar asta nu intereseaza pe nimeni, altii iau premii povestind suferintele primilor si toti ii aplauda...
    Stimate doamne si stimati domni, langa noi sunt foarte multi oameni in suferinta. Daca va misca suferinta umana, ajutati-i !
    Sau va place doar sa stati tolaniti in fotolii privind la TV si sa miscati doct din cap ?
    Poate chiar unii ca voi au adus si aduc multa suferinta oamenilor...Unii asa sensibili ca voi...
  • -1 (1 vot)    
    vrabia malai viseaza (Joi, 23 august 2007, 22:05)

    omul din fundul salii [anonim]

    abc are dreptate: subiectul e cam fasait. interzicerea avorturilor n-a prea interesat pe romani nici pe vremea aceea. dar mite pe occidentali sau americani. Povestea filmului astuia e foarte ciudata: de ce n-a fost inca difuzat pe ecrane ? Mi-e teama ca dupa 2-3 spectacole, nu mai vezi pe nimeni prin sala. Dar sa continui cu intrebarile:De ce nu se vorbeste decat in linii mari de subiectul sau? De ce nu se pomeneste nimic despre actori? In mod logic, nu poti sa iei un premiu international cu actori slabi si inexpresivi. S-au, cine stie, se poate si asa! Am vazut "A fost sau n-a fost". O porcarie cu majuscule. Am scapat de propaganda comunista si am dat peste alta, de tip nou, cu nimic mai breaza decat prima!
  • 0 (0 voturi)    
    h (Vineri, 24 august 2007, 0:07)

    red [anonim]

    tin pumnii larg deschisi
    abc
    gandeste-te la Germania si la cate filme de ale lor au fost in ultimul timp premiate. ma refer la pelicule cu subiecte plasate in RDG.
    nu vad o rusine in a face filme despre perioada sumbra, dar care ne-a marcat totusi cel mai mult in decursul istoriei
  • 0 (0 voturi)    
    DVD? (Vineri, 24 august 2007, 3:36)

    Arbaces [anonim]

    Sunt satul de galagia asta pe seama filmului asta si sa stiu ca filmul abia in septembrie apare in cinematografe si cine stie cand pe dvd. Cand o sa am dvd-ul comentez.

    Aaa... replica a 6-a... hehe... ai dreptate. Ar fi interesant sa mai ne ocupam si de prezent, dar asta a fost teama dintotdeauna a oricarui roman.
  • 0 (0 voturi)    
    @10 (Vineri, 24 august 2007, 14:02)

    valer [anonim]

    ca nu ti-a placut "A fost sau n-a fost", de gustibus; mie mi s-a parut cel mai fain film romanesc dupa revolutie, dealtfel la TIFF a luat si premiul publicului

    cum ziceam, gusturile nu se dicuta, dar unde ai vazut in el propaganda???