Regizorul italian G. Tornatore: Agresorii mei sunt probabil romani!

de A.N., E.C.     HotNews.ro
Vineri, 24 august 2007, 0:00


Renumitul regizor italian de film Giuseppe Tornatore a afirmat ca cele doua persoane care l-au agresat si jefuit joi, pe o strada din Roma, au fost "probabil" romani. Potrivit declaratiilor facute televiziunii italiene, Tornatore a fost batut de doi tineri pe o strada din cartierul Aventino, dupa ce acestia l-au oprit si l-au intrebat de o adresa.

"In timp ce ii ajutam, unul dintre ei m-a lovit in barbie si m-a trantit la pamant", a afirmat castigatorul premiului Oscar, adaugand ca, dupa accentul lor, cei doi erau "probabil romani".

"Lumea e complexa", a afirmat regizorul in varsta de 51 de ani, mentionand ca la spital a fost ingrijit de "o asistenta foarte amabila, care era romanca". Tornatore a precizat ca "nu poti sa faci judecati generale despre oameni, despre straini".

Cei doi agresori i-au furat regizorului portofelul, telefonul mobil si ceasul.

Giuseppe Tornatore este unul dintre cei mai cunoscuti regizori italieni de film, printre creatiile sale numarandu-se "Il Camorrista", "The Star Maker" sau "Malena". In 1989, el a obtinut premiul Oscar pentru cel mai bun film strain cu pelicula "Nuovo Cinema Paradiso".

Infractiuni pe banda rulanta ale romanilor din Italia

Atacul a readus in discutie dezbaterea legata de rata violentelor in Roma, care este considerat in general un oras sigur in Italia si pe continentul european.

Seful politiei din capitala italiana, Marcellor Fulvi, a declarat ca numarul jafurilor a crescut cu 10 procente in primele sase luni ale anului, iar agresorii sunt din ce in ce mai violenti.

Italia a fost martora, in ultimele luni, unor violente in care au fost implicati cetateni romani. La sfarsitul lunii aprilie, o prostituata din Romania a ucis o italianca cu o umbrela, in timp ce, la doar o saptamana, un roman a fost arestat de politia italiana la Cosenza, sub acuzatia ca a ucis cu un topor doi batrani care o angajasera pe fosta lui sotie ca ingrijitoare.

Un raport privind criminalitatea, prezentat zilele trecute de ministrul de Interne Giuliano Amato, a indicat faptul ca imigrantii romanii, cei din Albania si Maroc comit cele mai multe omoruri, violente sexuale si furturi in Italia. Potrivit raportului, o persoana din trei acuzata pentru omor este straina si, de cele mai multe ori, nu are permis de sedere in Italia.

Primarul Romei cere repatrierea romanilor

Primarul Romei face eforturi pentru a repatria o parte din romanii din Italia, si poarta convorbiri cu Ambasada Romaniei, cu investitorii italieni din Romania si cu prefectul Romei pentru a le gasi slujbe in Romania, potrivit agentiei de presa Adnkronos. Walter Veltroni s-a aratat ingrijorat de ultimele incidente din Roma ai caror autori au fost identificati si sunt banuiti cetateni romani.

"Noi facem eforturi pentru a-i ajuta pe romani sa se repatrieze, prin gasirea de locuri de munca in propria lor tara. Am identificat 1500 de oferte din partea intreprinderilor italiene si romane, trebuie doar ca pentru aceste posturi romanii sa se intoarca acasa. Persoanele care vin in Italia nu au locuri de munca in tara lor. Acum s-au gasit aceste slujbe, ei trebuie sa se intoarca acasa.

Ambasada trebuie sa colaboreze, altfel va deveni o problema foarta serioasa”, a declarat primarul Romei in cadrul unei conferinte de presa vineri, 24 august, potrivit Adnkronos.

















100 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    trist export (Vineri, 24 august 2007, 14:45)

    muciinceai [anonim]

    Nu mi-e clar ce exporta Romania asa, in ansamblu. Exportul de criminalitate tine insa prima pagina a ziarelor de ceva vreme si asta e trist.
  • 0 (0 voturi)    
    probabil erau albanezi (Vineri, 24 august 2007, 15:01)

    Florin [anonim]

    probabil totusi erau niste romani carora le este lene sa munceasca si vor sa stea 1 an in libertate si 5 in pushcarie... apoi iar un 1 an in libertate si 10 in pushcarie...apoi vor fi batrani (daca mai apuca) si vor trai pe strazi... sanatate va doresc dragii mei ca intelepciune va doresc degeaba
  • 0 (0 voturi)    
    tigani? (Vineri, 24 august 2007, 15:13)

    miklos [anonim]

    O.... Romanie,Romanie, ce-ti doresc eu tie? Sa nu se mai intoarca tziganii la glie.....
  • 0 (0 voturi)    
    Ambasadorii Romaniei ... (Vineri, 24 august 2007, 15:18)

    Mirela [anonim]

    Si atunci cum sa nu devii rasist, xenofob, mai ales oamenii simpli care nu isi dau seama de pericolul extremismului in general ...
    Si uite asa extrema dreapta va triumfa la alegeri, multumita "agentilor electorali" (tigani, romani, albanezi, etc.). Teribila natie mai suntem!
  • 0 (0 voturi)    
    romanii in strainatate (Vineri, 24 august 2007, 15:21)

    andreea [anonim]

    Ar fi minunat daca acelor "romani" talhari, hoti, criminali din strainatate li s-ar spune pe nume TIGANI. O sa ajungem sa fim urati de toata lumea civilizata.
  • 0 (0 voturi)    
    stai linistit, nu esti singurul (Vineri, 24 august 2007, 15:22)

    raluca [anonim]

    este cu atit mai trist cind un roman este jefuit de alti....ma rog, rrrromani. cind? saptamina trecuta. unde? londra. ora? ziua in amiaza mare...
  • 0 (0 voturi)    
    sa i dea afara pe romani din Italia (Vineri, 24 august 2007, 15:29)

    gigi [anonim]

    in Romania nu e fortza de munca si ipocritzii de italieni se plang,
    ei vor fortza de munca dar toata lumea sa stea cuminte numai ei sa shi o traga prin europa cu gun urile,

    ei pretind de la altzii,pt ei nu se pune,ei e altceva........
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Vineri, 24 august 2007, 15:37)

    marius [anonim]

    La reputatia pe care minoritatea rroma si alti romani "de buna credinta" ne-o fac in lume, nu ne mai mira nimic. Suntem redusi la gradul de natiune gunoi in Europa.
    Europenii nu fac diferente de genul: ala e tigan roman, nu roman. Pentru majoritatea din occident: Rrom, Roman, Tzigan e tot una.(e perfect adevarat , se ia in calcul nationalitatea individului).
    Ce este alarmant si de luat in calcul, este imaginea de Cacao fara o, a Romaniei si a celor care isi vad de treaba. Avem de suferit cand mergem sa ne angajam, cand stam de vorba la un pahar, sau sa rezolvam ceva prin alte tari . Le spunem ca suntem romani, iar ei sunt deja in garda, li se aprind beculete de alarma.
    In plus "autoritatile" romane care si ele sunt de Cacao, nu fac nimic.
    O cacao cu lapte va rog, ca io ma duc sa ma culc si sa-mi schimb nationalitatea (nu ca nu as iubi romania, dar sa nu plec capul in pamant cand spun ca sunt roman) .
    ROMANIA TREZESTE-TE ! POLITICIENI ROMANI... uitati-va-n oglinzi. Ca Romania in oglinda e asimetrica
  • 0 (0 voturi)    
    brand de tara (Vineri, 24 august 2007, 15:44)

    viox [anonim]

    Daca se va fura vreo opera de arta dintr-un muzeu, se va spune: "hotii sunt probabil romani !". De ce oare ? Pentru ca "greii" acestei tari sunt cu totii niste hoti ordinari si oameni de nimic: Tariceanu, Patriciu, Nastase, Hrebenciuc, Videanu etc. Occidentalii nu o spun deschis pentru ca nu e diplomatic. Dar probabil sunt coplesiti de scarba.
    De ce s-a investit atat in crearea unui brand de tara ? Avem unul si este recunoscut international !
  • 0 (0 voturi)    
    pt 9 viox (Vineri, 24 august 2007, 16:14)

    gigi [anonim]

    cinstea intruchipata este Silvio Berlusconi ,omul care a modofcat legile sa nu intre la mititica,

    sigur,occidentalii sunt cinstea pe pamant si noi romanii niste nenorocitzi ...................ce patetic,penibil si mai ales MIORITIC
  • 0 (0 voturi)    
    agresorii poate sint tilhari (Vineri, 24 august 2007, 16:18)

    vasy [anonim]

    asa ca facind referire la rasa sau nationalitate se cam dezonoreaza, asteptam scuzele de rigoare si dezmintirea
  • 0 (0 voturi)    
    MI-E RUSINE CA TRAIESC IN RO (Vineri, 24 august 2007, 16:29)

    Andra Burlacu [anonim]

    Pana la urma mie chiar mi-e rusine ca traiesc in tara asta. Am fost plecat vara asta in Belgia si Franta si numai tigani romani pe acolo, care ne fac de ras. Mie mi-e rusine uneori ca sunt din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare (Vineri, 24 august 2007, 16:35)

    abcrd [anonim]

    Italia are aproximativ 70 milioane de locuitori.
    Romani sunt probabil 1 milion.
    Cate jafuri se comit in Italia? In Neapole ti se fura geanta de pe
    umar. In Roma mai putin, dar hotii de buzunare sunt.
    Este simplu pentru presa sa inflameze un subiect cu un regizor jefuit.
    In plus, mentinand parerea ca romanii sunt hoti, angajarile romanilor se fac sub acest spectru. Te angajezi ca roman, este
    clar ca accepti un salariu mai mic, ca de, esti roman si un potential hot, si mai si pleci vesel ca ai gasit de lucru! La fel
    si cu marocanii si cu albanezii. Concluzia? Mafia italiana este
    mai buna decat hotii romani.
  • 0 (0 voturi)    
    cine pleaca din tara (Vineri, 24 august 2007, 16:46)

    sandu [anonim]

    Din pacate majoritatea celor care pleaca din tara sunt cei saraci,
    desori si cu duhul. Cei ma zglobii la minte pot avea oportunitati
    suficiente si in Romania in ziua de azi.... iar cei zglobii la pumn si
    alte cele i-am vazut si eu prin toata Italia...
  • 0 (0 voturi)    
    Tigani nenorociti, dar nici romanii nu sunt prea prea (Vineri, 24 august 2007, 17:01)

    geo [anonim]

    pacat ca suntem un popor de lumea a 3-a si lipsit de cultura si civilizatie
  • 0 (0 voturi)    
    Marius, confunzi... (Vineri, 24 august 2007, 17:06)

    Nana [anonim]

    CETATEN?E f. Drept juridic de cetatean; calitatea de a fi cetatean. A acorda ~. A dobandi ~. ♢ Dubla ~ stare de a fi cetatean a doua state. [Art. cetatenia; G.-D. cetateniei; Sil. -ni-e] /cetatean + suf. ~ie
    Sursa: NODEX | Trimisa de siveco, 21 Aug 2004 |

    NATIONALIT//?TE ~ati 1) Comunitate de oameni cu limba si cultura comuna, care s-a constituit istoriceste pe un teritoriu dat. 2) Apartenenta a unei persoane la o anumita natiune. [G.-D. nationalitatii; Sil. -ti-o-] /
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Vineri, 24 august 2007, 17:17)

    Bozo [anonim]

    Incredibil. Omul zice " probabil erau romani" si toata lumea sare in sus. Eu l-as pune pe "marele regizor" Giuseppe Tornatore sa-si ceara scuze. Sau, si mai corect, sa ignoram astfel de stiri cu "probabil" sau "aparent". Daca nu e dovedit nimic, te abtii nu bati toba ca retardu'!
  • 0 (0 voturi)    
    geo 11 (Vineri, 24 august 2007, 17:24)

    the [anonim]

    din ce popor ziceai domnia ta ca sunteti ?
  • 0 (0 voturi)    
    "Italienii" de pe strada mea (Vineri, 24 august 2007, 18:08)

    dudu [anonim]

    pe strada mea este o agentie de turism de unde, la 2-3 zile, pleaca un microbuz catre Italia.
    ma uit la fetzele celor care se imbarca...
    nici nu stiu daca sa-mi fie mila sau nu...
    sunt oameni tristi, saraci, imbracati prost...
    ce vor face in Italia, numai Dumnezeu stie..:(
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. @17 si altii ca el... (Vineri, 24 august 2007, 18:14)

    Mimi [anonim]

    Denigrand victima furtului sau pe italieni in general sa nu crezi ca speli hotii de pacate sau devin mai putin grave! Daca tu furi de la un hot (chiar si cel mai inrait), ceea ce faci tu tot furt se cheama si nu opera de caritate! Chiar nu va intra in cap lucrul acesta?! Ca pentru un comportament urat esti singurul vinovat chiar daca l-ai avut fata de canibali! Chiar nu vedeti ca o astfel de mentalitate ne duce la ruina? Fara pic de autocritica, ca de, noi suntem smecheri! Numai sunt altii ca noi pe pamant!
    Franta, Italia, Germania, Irlanda peste tot auzi de ispravile romanilor! Chiar toti sunt nebuni si doar noi ingeri?! Si nu va mai imbatati cu apa chioara, ca nu numai tiganii fac probleme... Fac si romanii! Interesati-va la cei din Italia, Franta va pot confirma noua tactica! Baieti si fete draguti, bine imbracati, curati, amabili, fura mai nou din supermarket-uri! Romani pur-sange!!!
  • 0 (0 voturi)    
    @8 (Vineri, 24 august 2007, 19:12)

    me [anonim]

    Ca bine zici....
    Doar cind pleci din tara realizezi ce drama e sa ai pasaport romanesc. Doar cind traiesti intr-o tara civilizata realizezi ca in Ro iti irosesti viata.
    Da, asta e brandul nostru de tara, asa cum a spus cineva mai sus.
    Pe mine nu ma intereseaza ca SI italienii sint mafioti, ma intereseaza ca pasaportul meu ma condamna, si o sa fac tot posibilul sa il schimb.
    A! si am realizat ca nici clasa politica nu avem, de ce nu am intrat in 2004 in ue? de ce nu avem drepturi egale?...exista doar o solutie, alt pasaport..
  • 0 (0 voturi)    
    Ca Mafia s-a nascut la Botosani ?! (Vineri, 24 august 2007, 19:28)

    ? [anonim]

    O natie de banditi a inceput sa se emotioneze din cauza romanilor. Sunt buni aia de le muncesc campurile si le inalta cladirile pe 30 €/zi, dar cum calca unul alaturi sar din coada. E adevarat, in talharii italienii sunt primii in lumea asta, cand da un roman in cap e ca si cum le-ar lua painea de la gura.
    Iar aia de se rusineaza ca sunt romani n-au decat sa se duca in Patagonia si sa se declare patagonezi. Poate-or fi mai mandrii asa !!!
    Va strica tiganii imaginea, ziceti unii. Care imagine ? Cea de rasisti de trei parale ?
  • 0 (0 voturi)    
    Educatie (Vineri, 24 august 2007, 19:34)

    Ted [anonim]

    Ma ingrijoreaza scarba unora fata de 'ispravile' romanilor.
    Mie personal mi se pare ceva normal. Ne-am trezit in 1990 cu o cantitatea considerabila de populatie inculta si saraca. Statul n-a avut bani sa pompeze masiv in educatie(normal). In continuare avem probleme educationale si sunt legate strans si de problema minoritatii rrome.(romanii inculti se imprietenesc lejer cu rromi inculti)
    Eu ma intreb daca situatia ar fi invers la ce-am fi asistat? Daca englezii ar fi saraci lipiti atunci acea parte dintre ei care ar fi si inculti(fiecare natie are incultii sai), nu ar veni la furat in Romania prospera? (si englezii is mai violenti din fire ca noi)
    Nu e o problema de natie in sinea sa, ci una de educatie si saracie in mare parte. O situatie sa speram de moment.
    Ma ingrijoreaza ziceam, lipsa de rabdare a unora in aceasta privinta. Pe undeva e normal ca sunt afectati direct de asta. (si romanii culti accepta salarii sub nivelul pietei in strainatate), dar ar trebui sa vedem problema in ansamblu si nu strict legata de propriile nevoi. Atata timp cat ne vom indrepta mai mult spre nationalism si xenofobie in loc sa gasim solutii constructive, devenim distructivi.
    Mai bine ne-am vedea fiecare de treaba noastra si am incerca sa evoluam fiecare in parte.
    Cred ca ar trebui sa ne gandim serios si la problema rromilor.
    Ar trebui sa avem programe mai consistente de avantajare a acestora atat in sistemul educational cat si la angajare.
    Singura solutie e sa-i educam si sa-i integram. Altceva nu se poate face! ....si ia timp.
  • 0 (0 voturi)    
    rusinea de a fi roman (Vineri, 24 august 2007, 19:40)

    ESCU [anonim]

    Mie unu mi-e sincer rusine ca sunt roman. Asta e, sunt roman in fiecare zi, nu am nici un motiv sa fiu mandru. Teama mi-e insa ca o sa ajung la o imunitate a simturilor, ca la un moment dat voi fi auzit atatea grozavii despre natia asta imputzita incat n-o sa-mi mai pese. Europenii poate nu le constientizeaza in bloc, dar sunt convins ca de-a lungul anilotr s-a format o opinie care se transmite din generatie in generatie si care nu are cum sa ne faca vreo cinste. Si noi zicem de rusi ca sunt betivi, de arabi ca sunt puturosi, de bulgari ca au ceafa groasa. Nu se mai stie exact de ce. Am scormonit dupa cateva posibile argumente ale stigmatului pe care pe buna dreptate il purtam:
    Rechizitoriu matematic a ceea ce inseamna Romania si romanismul secolului 20 in constiinta europeanului cat de cat cultivat dar si a celui de rand in mare masura:
    1913 - Agresori si ocupanti ai Bulgariei, prea ocupata pe alte fronturi pentru a face fata unui atac din spate
    1914 - refuzul de a intra in rezboi alaturi de aliatii de iure, la acel moment Germania si Austria si incalcarea tratatului cu acestia
  • 0 (0 voturi)    
    rusinea de a fi roman 2 (Vineri, 24 august 2007, 19:41)

    ESCU [anonim]

    1916 - intrarea bezmetica in razboi alaturi de Antanta si deci nesocotirea intelegerilor vechi prin semnarea unora noi, oportuniste, de moment. Esec total pe toate fronturile datorita slabei echipari a armatei dar mai ales datorita ofiterilor execrabili. la sfarsitul lui 1916 germania castigase mai mult decat sperase: controla petrolui tampitzilor de romani care fuseseraneutri pana atunci si Puterile centrale aveau o legatura foarte buna cu aliatii Bulgaria si Turcia, prin Romania momentan stearsa de pe harta. Statul major francez regreta amarnic intrarea Romaniei in razboi, au pierdut enorm cu asta si mai tarziu in 1917 se va fi vazut. Rusii au stabilizat frontul in Moldova, ca altfel praful s-ar fi ales de tot. Apoi francezii au echipat toti racanii, de la izmene la avioane, intr-o iarna, in timp record.
    1917 - Marele eroism de la Marasesti cu care se mandresc toti alde Vadim a fost o atitudine normala de ostas, ce se intampla in fiecare zi pe Marna, pe Somme sau la Ypres sau langa Verdun. Dar dupa aia, cand sa mai vina inca un eroism, romanii PIUA!!! pace baieti, ca gata, ne-am jucat destul de-a razboiu'. Si a rezultat o noua tradare: Pacea de la Buftea, un mare pupic in fundul Kaiserului, de frica sa nu ne spulbere regisorul di pi tron.
    1918 - Cand totul pentru Germania era dus de rapa, hopa si vitejii romani declara razboi din nou, mai calca un tratat (de la Buftea) si hai la rezbel, ca suntem viteji. la tratativele de pace cine credeti ca se batea cel mai tare cu tzigla-n pept ca a luptat? Usor de ghicit: alde Agamita Dandanache!
    1919 - Cand se semna pacea la Versailles, romanii cei viteji tocmai terminau de jefuit Budapesta de s-au oripilat toate diplomatiile si s-a lansat de catre Antanta (!!!) o somatia ca armata romana sa paraseasca Ungaria.
  • 0 (0 voturi)    
    rusinea de a fi roman 3 (Vineri, 24 august 2007, 19:42)

    ESCU [anonim]

    1940 - dupa conferinta de la Viena, marii viteji n-au tras un foc sa apere Basarabia sau Ardealul, au plecat cu coada-ntre picioare, in timp ce finlandezii ii puneau la frigare pe bolsevici si-i faceau sa tremure si sa se incordeze din toti muschii sa bata o armata un pic mai mare ca garnizoana Constantei. Romanii s-au kkt pe ei inca o data.
    1940 - Dupa ce Franta cade, hopa si romanii sa-l pupe-n dos pe Hitler si gata tratat de pretinie si alianta, ca el e cel mai tare acuma, cu el mergem si noi vitejeste. Cand Churchill ne bate obrazul si ne spune ca e mudar ce facem, ce i se raspunde? Ca trebuie sa mergem alaturi de Marea Putere, ca sa ne recuperam Basarabia.
    1941-1944 - Din cazun in cur in cazut in cur, armata romana s-a poticnit la Prut, s-a facut de ras la Odessa, de kko in Krimea, a fost cauza directa a incercuirii si infrangerii decisive de la Stalingrad, apoi si-a tradat aliatul la 23 august, la greu, iar romanasii nostri cei viteji si-au atacat camarazii de arme cu care inghetzasera 3 ani pe front, zi de zi si care i-au scos din nenumarate "pungi" sovietice (o lista exacta e disponibila pe net).
    1944-1945 - mergem impotriva vechiului aliat, alaturi de noul aliat, ce vreti mai romaneste decat asta?
    1945 - suntem fff suparati ca, vezi Doamne, suntem stersi de pe lista tarilor beligerante. Ce pretentie fara rsine, mi-e si scarba.
    1945-1989 - aplaudaci comunisti, fara cracnire, ultimii stalinisti la 25 de ani dupa disparitia stalinismului, romani verzi ale caror vedete internationale au nume de pui de daci: Nadia, Ivan Patzaichin, Hagi, Covacs.
  • 0 (0 voturi)    
    rusinea de a fi roman 4 (Vineri, 24 august 2007, 19:42)

    ESCU [anonim]

    1990-2007 - exportatori de infractori de toate culorile, paradis al coruptiei, furaciuni de tot felul, haitori de lebede, iubitori de mineri care cotonogesc studentii, pe stazile Bucurestiului se striga in 1990: "Moarte Intelectualilor!", mai rau ca-n bancurile cu Lenin. Ucigasii familiei vamesului elvetian sunt romani, cu umbrela in metrou a omorat tot o romanca, tiganii cersetori din Paris sunt tot romani, majoritatea, la Francfurt am fost avertizat de prieteni sa nu vorbesc romaneste pe strada ca seiau cersetorii dupa noi, Fane Spoitoru a ajuns pana la Toronto, in spania roamnii se scalda in apeduct, mai vreti?
  • 0 (0 voturi)    
    am fost jefuit de un italian ieri pe Lipscani.... (Vineri, 24 august 2007, 20:17)

    gigi [anonim]

    cred ca era italian....silvio il chema.......dar asta e......ginta latina....
  • 0 (0 voturi)    
    Etichete? (Vineri, 24 august 2007, 20:29)

    timisorean [anonim]

    Vreau sa va zic ca am fost plecat din tara 2 saptamini, la un schimb de experienta, primul roman care l/am intilnit a fost rersponsabilul de cuseta CFR, in Munchen, care s/a comportat lamentabil, arogant, in loc sa te ajute la bagaj la urcarea in tren , a ajuns sa zica ca trebuie sa ai maxim 30 kg?????????
    Jalnic, el fiind prima persoana de contact a unui turist cu Romania, nu mi/a venit sa cred!
    atunci ce sa ai asteptam de la "alti conationali"
    Cred ca ar trebui sa ne schimbam cu toti de la lucruri elementare de igiena pina la ultimul om in stat!
  • 0 (0 voturi)    
    MI-E JENA CU ROMANII, MI-E JENA CA-S ROMAN (Vineri, 24 august 2007, 21:22)

    ESCU [anonim]

    Multumesc moderatorului pentru cenzurarea mesajelor. Va mai mirati ca toata lumea stie ca romanii sunt un neam de pungasi. Cum deosebesti romanii de ceilalti oameni in diverse situatii:

    1. In autobuz: romanii sunt aia care se urca fara bilet sau fura de prin buzunare
    2. La Viena: aia care vanaza lebede si le mananca
    3. La Munchen: aia care ciordesc Mercedes-uri din parcare
    4. La razboi: aia care lupta cu tina cat esti mai tare, dar care te injunghie pe la spate cand vede ca esti pe cale sa pierzi ( pe fata nu te ataca, stai linistit).
    5. In America: e imbracat in popa dar prin sutana i se distinge profilul epoletilor.
    6. In Spania: aia care-si spala chilotii in apeducte
    7. La Londra: aia care si-au deschis fabrici de produs gunoaie la scara industriala pe gazonul din parcuri
    8. In Elvetia: aia care omoara sotii si copii de vamesi in propria casa, pentru ca au fost opriti la frontiera
    9. In Italia: aia care te omoara cu umbrela, in metrou, pentru nimic.

    Lista poate continua, da' mi-e ca si asta va fi cenzurat de lingaul de serviciu la hotnews
  • 0 (0 voturi)    
    Autoritatile romane (Vineri, 24 august 2007, 21:51)

    Gigel [anonim]

    Noi degeaba latram aici pe forum. Suntem ca intr-o cusca, nu
    se aude de afara.

    Atata timp cat autoritatile romane nu vor lua masuri privind
    acordarea mai atenta a pasapoartelor, pedepsirea ASPRA a
    contraventiilor, nu se va ameliora situatia.

    Romanii "din popor" nu prea au educatie..asta e adevarul.
    Astia suntem, primul pas spre mai bine se va realiza cand ne
    vom asuma toti esecul actual si ne vom accepta conditia de
    roman.

    Sa auzim de bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Jafii de italieni (Vineri, 24 august 2007, 21:56)

    d'coios [anonim]

    La Sinicoara, jud. Cluj un Italian a jefuit tot satul care-si instalase pe cont propriu conducta de gaze si acum profita el dupa aceasta investitie. Alt Italian tot acolo si-a facut pot peste sant la intrarea pe proprietate si inunda cellelalte proprietati din vecinatate. Tigani nu sintem noi, Tziganii sint ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Astia sunt romanii ! (Vineri, 24 august 2007, 22:57)

    Klaus Steinberg [anonim]

    Hoti, curve, cersetori, huligani...
    Dinu Flamand
    Sambata, 25 August 2007

    Preluat din R.L de azi

    Doi vlajgani imbracati in treninguri cu marci vizibil afisate si pe fata si pe spate urca pe la orele amiezii in autobuzul ce face legatura intre cartierul La Defence din vestul Parisului si oraselul Levallois, pe partea cealalta a Senei. "Tu te uiti pe dreapta, eu pe stanga" ordona, cu aer pedagocic, barosanul. Pirpiriul care il insoteste pare a fi la prima lui lectie de reperaj. Peste doua statii coboara rapid si o iau pe traseu inapoi. Grasul arata vag intr-o directie (un carucior de copil lasat in fata locuintei? o bicicleta rezemata de un copac? o motoreta nelegata cu lantul? un geam la parter uitat deschis?). Au gasit ceva de furat! Pensionarii isi fac la aceasta ora siesta, si chiar daca i-ar vedea cineva, ei tot nu s-ar sinchisi. Au vorbit tot timpul tare, in romaneste, mai mult cu interjectii volubile. Se simteau totalmente protejati de "condul" lor lingvinstic, printre fraierii de francezi. Ceva mai tarziu, La Paris, pe linia metroului 4, apare si cuplul celor doi manelisti, familiarizati de multa vreme cu traseul, care anul trecut cantau ceva cu "fetele la mare/se rade pe picioare". si-au schimbat repertoriul, urla timp de cateva minute un soi de melodie romaneasca porcoasa, dupa care pleaca sa intinda mana prin vagon, injurand de fiecare data cand primesc un banut, dar simuland ca multumesc mieros. Jumatate din cuvintele folosite incep cu P, celelalte se ineaca in scuipatii proiectati spre scaunele din statie, in timp ce trec de la un vagon la altul, tragand dupa ei un soi de statie de amplificare pe roate. Daca mergi la Florenta si...

    restul se poate citi in RL

    http://kritik-blog.weblog.ro
  • 0 (0 voturi)    
    RUSHINE HOTNEWS! (Vineri, 24 august 2007, 22:58)

    m [anonim]

    CITESC PORTALUL ASTA DE MAI BINE DE 2 ANI SI AM VAZUT CA PE MASURA CE ESTE TOT MAI VIZITAT CALITATEA ARTICOLELOR SCADE SI FELUL IN CARE ESTE FACUTA "REVISTA PRESEI" MIROASE TOT MAI TARE A MANIPULARE. SUNT DERANJAT DE FAPTUL CA NU SE POATE COMENTA LA TOATE ARTICOLELE. ARTICOLUL DESPRE IOAN PISO, DIRECTORUL MUZEULUI NATIONAL DE ISTORIE A TRANSILVANIEI DIN CLUJ ESTE PLIN DE NEADEVARURI:

    "Prof. dr. Ioan Piso s-a intors de curand la conducerea Muzeul de Istorie a Transilvaniei, dupa ce a castigat in instanta un proces intentat Ministerului Culturii si Cultelor, institutie care l-a indepartat de la conducerea institutiei din cauza ca s-a opus proiectului de la Rosia Montana."

    IOAN PISO A FOST INDEPARTAT DE LA CONDUCEREA MNIT IN URMA UNEI SESIZARI FACUTE CATRE MINISTERUL CULTURII SI CULTELOR DE CATRE ANGAJATII MUZEULUI CU PRIVIRE LA NEREGULILE APARUTE IN ACTIVITATEA DE MANAGEMENT A MNIT. O COMISIE A MINISTERULUI A CONSTATAT VERIDICITATEA ACUZATIILOR SI PISO A FOST DEMIS. IN NICI UN CAZ PENTRU CA S-A OPUS PROIECTULUI ROSIA MONTANA.

    RUSINE HOTNEWS! ADIO!
  • 0 (0 voturi)    
    ESCU (Vineri, 24 august 2007, 23:31)

    the [anonim]

    stimabile
    fa si matale un gest
    ca americanii viteji carora le era rusine de razboiul injust din Vietnam si-si ardeau pe scena certificatele de apt combatant
    (dupa care se duceau sa dea raportul la CIA)
    du-te in piata mare
    urca-te pe o lada
    si arde-ti pasaportul romanesc permisul romanesc de conducere buletinul de bucuresti
    si emigreaza in insulele tonga
    ca acolo nu se fura
    n-au supermarche billa si mall ...
    succes !
  • 0 (0 voturi)    
    tiganii au fost inteligenti (Sâmbătă, 25 august 2007, 0:18)

    no go [anonim]

    si-au castigat o identitate prin faptul ca ei se numesc "romi", iar politicienii romanii fiind tot tigani de fapt i-au ajutat si le-au daruit aceasta denumire. Strainii oriunde ar fi de pe glob nu au puterea de intelegere sa faca distinctie clara intre "rom" si "roman". Si eu de as fi strain nu as avea puterea sa fac distinctia. Tiganii fiind inteligenti ei declara clar ca sunt romi, daca ii mai intreaba strainul de unde mai si vin, spun din Romania. Deci e clar toti romanii sunt si vor fi romi pt straini.

    Iliescu, Nastase si cei 322 din parlament si altii la origini toti sunt tigani, cautati si va dumiriti....
  • 0 (0 voturi)    
    Serios? xenofobia este gresita? (Sâmbătă, 25 august 2007, 4:29)

    Bogdan [anonim]

    Vai dar ce inteligent este domnu' regizor! Si si-a dat seama el singur ca este gresita xenofobia, sau l-a mai ajutat cineva??
    "Lumea e complexa ... nu poti sa faci judecati generale despre oameni, despre straini".
    Iar bravii nostri jurnalisti deasemenea, unu' nu s-a prins de idiotenia afirmatiei...
  • 0 (0 voturi)    
    Replica (Sâmbătă, 25 august 2007, 13:31)

    zet [anonim]

    ESCU:
    Te inteleg perfect si sunt de acord cu tine, si mie imi este rusine ca sunt roman. Punct.

    THE:
    Uita-te adanc in constiinta ta si vei vedea ca ESCU nu are motive sa isi arda pasaportul. stii de ce ? pt ca el are coloana vertebrala sa recunoasca sumbrul adevar, anume ca noi romanii nu suntem deloc floarea europei ( si a lumii) si din aceasta cauza , el, cand va iesi "afara" se va comporta ca atare, nu se va da in stamba, nici pe grozavul nu va face, astfel avand reale sanse sa fie acceptat ca bun roman de catre straini. pe cand tu si cei ca tine, cu mandria voastra de doi bani, ne faceti de rusine... e drept, mai putin decat tiganii, dar o faceti. mergeti acolo si credeti ca vi se cuvine totul, ca va puteti comporta oricum, numai pentru ca sunteti romani. Ei bine, gresiti amarnic. Nu suntem iubiti pe nicaieri din cauza celor ca tine , implicit din cauza patriotismului prost inteles.

    Am vorbit despre romani, nu despre tigani, ce fac ei pe afara este alta mancare de peste..
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul trebuie sa faca un plan ambitios de civilizare a populatiei (Sâmbătă, 25 august 2007, 15:15)

    Cumanul cel negru [anonim]

    In tarile bogate si civilizate populatia nu este violenta iar in cele sarace si inculte fara exceptie da. Nu veti vedea un invatator ca fura portofele prin piata sau ca la biblioteca nationala doi indivizi au scos cutitele, profesori universitari sa-si sparga nasul. Deci este clar, cu cat nivelul cultural este mai ridicat violenta scade, practic omul se indeparteaza de instincte si civilizeaza animalul care sta in fiecare dintre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt in spania de 12 ani (Duminică, 26 august 2007, 0:39)

    emigratul [anonim]

    De fapt rromii erau la cersit de acu 12 ani in Spania ,numai ca romanii din tara nu erau informati. Deja se datuse startul la stricarea imaginii.Pe atunci orce roman fara sa cunoasca limba, fara nici un ban ,fara haine bune putea sa gaseasca la fiecare sfarsit de saptamana o partenera spaniola la discoteca. Acum poti avea A6 ,20 mii euro, sa fi frumos ca nici nu te baga in seama. De fapt din sutele de mii de baieti romani toti au incercat macar odata sa agate o spaniola, numai cateva sute sau 1000 au partenera o spaniola. Si daca te uiti atent , este mai grasuta, mai batrana are un defect .Poti sa aduci din tara si unul cu doctorat nici nu-l baga in seama nici macar o analfabeta.
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire (Duminică, 26 august 2007, 10:59)

    clujean [anonim]

    de vreme ce tiganii sunt cauza principala a problemelor noastre de civilizatie, aici si peste hotare, de ce nu li se spune clar, in acte si in limba curenta TZIGANI? e rasism? eu zic ca nu, sau daca asta e rasismul atunci trebuie introdus, legalizat si facut obligatoriu in maxima graba, pana nu devenim o uriasa shatra! rusine celor are incaseaza bani pe la ong-uri perverse ca sa apere dreptul tiganilor de a ne distruge si bruma de civilizatie ramasa!
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerire... (Luni, 3 septembrie 2007, 15:26)

    noway [anonim]

    AR TREBUI SA SCRIE IN BULETIN/CARTE DE IDENTITATE:
    Nationalitate, pe de o parte,iar pe de alta parte ETNIA, care deocamdata se confunda perfect.
  • 0 (0 voturi)    
    Una (Joi, 15 noiembrie 2007, 17:15)

    Una [anonim]

    Cat profit si cate benefici au italieni de pe urma muncii romanilor crescuti si scoliti in Romania.Acesti romani sunt in numar de peste 1 milion.Platesc taxe statului italian,aduc beneficii economiei italiene.Ce-i ce aduc prejudicii, dovediti, sunt cateva zeci de mii.Este foarte normal ! Anormal este sa-i trimiti inapoi doar pe ce-i rai si nu stiu cum suntem cand acceptam asa ceva.Daca au si sigur au nevoie, de forta de munca romaneasca ,ar trebui cineva sa le spuie ca este la pachet cu garnitura de infractori.