Reportaj HotNews.ro

Cersetorii din Romania - ''la produs'' pe Fifth Avenue

de     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 august 2007, 0:00

Printesa si cersatoare
Foto: A.N./HotNews.ro

Fifth Avenue nu e cunoscut doar pentru magazinele sale de lux, cohortele de turisti care asteapta sa urce pe faimoasa Empire State Building sau locuintele insirate pe latura de est a Central Park si ale caror preturi se calculeaza in zeci de milioane de dolari. De ceva vreme, pe cel mai faimos bulevard din lume isi fac veacul cativa cersetori veniti din Romania.

Femei in varsta, imbracate murdar, tinere in carje, cu picioarele rasucite grotesc sau batrani cu fetele arse de soarele de vara stau cu mainile intinse pe bulevard, printre trecatorii care-i privesc curiosi si politistii care prefera sa-i ignore.

“Doamna Mariana” este din Buzias. A ajuns in Statele Unite in urma cu cinci ani si s-a stabilit in Queens, in mijlocul comunitatii romanesti din Ridgewood. “E bine, maica, fac si eu un dolar si nu deranjez pe nimeni”, spune femeia, aranjandu-si mai bine una dintre carjele in care se sprijina.

New-yorkezi grabiti si turisti curiosi, cu aparate de filmat, trec pe langa noi. Din cand in cand, cate unul se opreste si pune cateva monede zornaitoare in cupa de Starbucks pe care romanca o agita in fata ei. “One dollar, please!”, rosteste femeia intr-o engleza cu accent puternic, iar dupa ce primeste banii ingaima un “God bless you!”.

Vreau sa stiu cum a ajuns in America insa femeia se rezuma sa-mi raspunda: “Cu avionul!”. E deja posesoare de green card si asteapta sa fie chemata la interviul pentru cetatenia americana.

“Nu era mai bine in Europa?”, o intreb pe Mariana, iar ea da din cap neincrezatoare: “Am fost si acolo dar suntem prea multi... Si nu mi-a placut nici in Spania, nici in Franta ca politia se lua mereu de noi!”

“Din banii astia, imi tin familia de-aici si trimit bani si-acasa”

La cativa metri distanta, nu departe de New York Public Library, o alta cersetoare isi face de lucru pe langa un grup de turisti asiatici. Oamenii scot din buzunare hartii verzi, noi, si ii pun constinciosi in paharul femeii. Asiaticii vorbesc repede si-i arata femeii semnul victoriei, in timp ce aparatele lor digitale o fotografiaza continuu.

“Am aproape 30 de ani si n-am gasit nimic de lucru in Romania”, imi explica femeia motivul prezentei sale la New York. “Dar aici munciti?”, o intreb eu, insa femeia nu pare sa ma auda. “Iar aici fac si eu un ban ca o ducem greu”, afirma Lacramioara, care spune ca e “de pe langa Sibiu”.

Foto: A.N./HotNews.ro

Fata ii este acoperita cu un batic si poarta o haina groasa, desi suntem in mijlocul verii iar ziua este inabusitoare. “Din banii astia, imi tin familia de-aici si trimit bani si-acasa”, spune femeia si incepe sa faca rapid semnul crucii, caci a observat trei femei elegante apropiindu-se de noi.

Americancele, incarcate de pungi de cumparaturi, trec insa pe langa noi fara sa o bage in seama pe femeia care bolboroseste ceva cu capul plecat si mana intinsa. O injuratura neaosa se aude din gura ei dupa ce femeile se indeparteaza, iar Lacramioara decide ca e mai bine sa nu stea foarte aproape de intrarea in sediul unei filiale a bancii HSBC.

“Ma duc mai incolo, ca astia-s mai rai ca militienii de la noi”, spune cersetoarea, aratand spre oamenii de paza ce o privesc din dreptul usii de sticla.

Dupa cateva zile, revin pe Fifth Avenue, in zona parcului Bryant. Sunt zeci de oameni care stau pe treptele Bibliotecii Publice, citind ziare, sporovaind sau mancand linistiti din cutiile cu preparate chinezesti. Ma asez si eu langa ei, cu aparatul de fotografiat pregatit. Nu trebuie sa astept decat cateva minute si tanguielile unui cersetor se aud clare la cativa metri distanta.

La nepot, in Astoria

De data aceasta e un batran, cu palarie neagra si ochelari fumurii. Poarta niste pantaloni peticiti, prea largi, insa nu pare sa-i pese. Se sprijina intr-un baston, in timp ce striga ritmat: “Help, please!”. Oamenii par impresionati de atitudinea lui sfarsita si-i pun in mana monede si hartii de un dolar.

Ajung in dreptul lui si-l intreb: “Din Romania?” “Da, maica”, raspunde imediat si pare bucuros ca ma vede. “Sunt aici de vreo cativa ani, nu mai stiu daca 4 sau 5... Sunt batran, uit repede”, afirma batranul.

“Stau la nepotu’ meu, in Astoria”, zice “Dom’ Nelu”, adaugand ca “ajung la el cu metrou’ ala de culoare galbena, cu N-ul”.

Face bani la New York? “Nu prea multi”, se plange el si-si strecoara mana in buzunarul de la pantalon parca sa-si verifice dolarii primiti. “Cativa dolari, acolo”, zice batranul, in timp ce doi tineri, cu figure de brokeri pe Wall Street, ii dau fiecare cate cinci dolari. “Senchiu”, striga batranul in urma lor, dupa care se intoarce spre mine.

“Unii dau mai mult, altii mai putin”, spune “Dom’ Nelu”, si-mi zambeste cu gura stirba.

Le stie pe celelalte cersetoare? “Nu, maica, nu stiu pe nimeni”, spune el rapid si, suspicios, incepe sa se uite intr-o parte si-n alta. “Dar cu politia aveti probleme?”, il descos iar el da din cap: “Nu, niciodata... E buni cu mine si milosi”, spune batranul si se indeparteaza incet.

Il vad intrand intr-o cafenea de pe coltul strazii unde se aseaza la o masa de langa geam si incepe sa infulece dintr-un sandwich comandat de la tejghea.

Foto: A.N./HotNews.ro

Cersitul - “o forma de expresie protejata de Primul Amendament”

Pe strazile din Manhattan, in amalgamul de civilizatii si rase care formeaza New Yorkul, cersetorii romani fac o figura aparte. Oamenii ii privesc curiosi, iar multi sunt impresionati de diformitatile fizice si de tanguielile lor. In decurs de o saptamana, am numarat aproape 20 dintre ei cersind, pe Fifth Avenue, in apropierea Empire State Building si a Rockefeller Center.

Ei profita nu doar de vremea calda, care a scos pe strada mii de localnici si de turisti. O lege nescrisa ii opreste pe politisti sa ii aresteze. “Nu le facem nimic atata vreme cat nu agreseaza verbal sau fizic trecatorii”, imi spune un ofiter care patruleaza in apropiere de strada 47.

“Si nu au voie in metrouri, in apropiere de banci sau sa blocheze traficul”, adauga politistul, reluandu-si rondul alaturi de partenerul sau.

Autoritatile din New York au incercat in trecut sa rezolve problema cersetorilor din metropola, fie ei romani, americani sau de aiurea. De fiecare data s-au izbit insa de opozitia opiniei publice, a unui judecator intransigent sau a asociatiilor pentru apararea drepturilor omului.

Nu de putine ori, auzi chiar ca cersitul este considerat “o forma de expresie protejata de Primul Amendament”. Zilele trecute, urmand protestului patronilor de magazine dintr-o zona a cartierului Queens unde cersesc cateva femei arabe, seful politiei din oras, comisarul Ray Kelly, a promis ca “va studia problema”.

Pana la rezolvarea chestiunii insa, cersetorii romani continua sa stea pe Fifth Avenue, in fata magazinelor de lux, si sa agite canile de cafea Starbucks, unde americani grabiti sau turisti ce se misca incet le pun, milosi, cativa dolari.

















597 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    am fost si eu si nu i-am vazut (Sâmbătă, 25 august 2007, 2:45)

    vasy [anonim]

    reportaje cu cei care invata, dobindesc diplome la facultati denumite, cistiga bine, conduc firme sau departamente nu faceti? tot asa sa ne tragem in jos tot timpul si sa ne simtim umiliti peste tot? nu ne ajunge ca o fac toti o mai facem si noi insine? acestea sint atacuti la adresa romaniei si eu le-as pedepsi. nu neg realitatea dar iarasi prezentati 5 persoane infierind romanismul. noi nu sintem cersatori, muncim din greu aici, am renuntat la multe iar daca vrei un job gasesti ca doar esti in the us. puturosii si scursurile nu trebuiesc promovate dar se vede ca va obisnuit jiji, sint curios daca articolul a fos scris pe gratis sau platit, eu unul cred ca nu puteti mai mult, nu aveti acces la bine si la consistenta
  • 0 (0 voturi)    
    nu am vazut nici unul (Sâmbătă, 25 august 2007, 5:45)

    gino [anonim]

    sunt de 3 luni in NY si nu am vazut nici unul . Ciudat , chiar o sa ma uit sa vad daca sunt pe 5th Ave , Central Park , Bryant Park....

    daca sunt din pacate asta este imaginea noastra in lume
  • 0 (0 voturi)    
    @ vasy (Sâmbătă, 25 august 2007, 8:03)

    ella [anonim]

    ce ai patit, mah mahnitule? te-au descoperit astia? iti e "jobul" in pericol de acum??? ne lasi?

    p.s. "va obisnuit jiji'??? sigur mah?? nu cumva e "v-a" dar n-a avut cine sa te invete?? precis esti si tu printre cei care dobandesc diplome la facultati "Denumite" (sper ca ai citit ce ai scris) =)) vezi? acum e randul meu sa cred ca NU POTI MAI MULT! mars inapoi pe Fifth Avenue pana nu iti expira viza (ca poate ai de trimis ceva bani acasa)
  • 0 (0 voturi)    
    librarie publica??? (Sâmbătă, 25 august 2007, 9:00)

    donna [anonim]

    "Dupa cateva zile, revin pe Fifth Avenue, in zona parcului Bryant. Sunt zeci de oameni care stau pe treptele Librariei Publice... "

    Sugerez anonimului autor al articolului sa ia un dictionar englez-roman si sa-l deschida la cuvantul "library". Asa poate n-o sa mai traduca aiurea "librarie publica" ci va afla ca este vorba de "biblioteca publica"...
  • 0 (0 voturi)    
    Nici eu nu i-am vazut la NY, dar sa vedetzi ce e la Oslo... (Sâmbătă, 25 august 2007, 9:49)

    croco [anonim]

    Vasy are shi nu are dreptate. Sunt multzi romani cu care ne putem mandri; din pacate, sunt shi multzi, din pacate majoritatea de etnie rroma, care sunt la manglit shi la tras tzepe.

    Locuiesc momentan in Norvegia, la Oslo, shi e jale aici. Au aparut de mai bine de 2 ani, ishi fac veacul marea majoritate in zona turistica. Ies la produs mai ales noaptea, cand lumea e mahmura shi nu se mai gandeshte la 20 de coroane in plus sau in minus... Sunt agasantzi, tzigancile itzi baga cu fortza florile in maini shi itzi cer bani, vin la oamenii care stau la cozi la baruri sau care stau pe langa baruri shi cershesc cu destula impertinentza; sunt neni care stau shi se batzaie pe strada de parca ar avea cea mai acuta forma de Parkinson - pe unul dintre ei l-am vazut linishtit la soare intr-o dimineatza intr-un palc de tzigani; era "leaderul" grupului de tzigani shi vorbea la celular fara probleme. In ultimile luni au ajuns shi mai multzi tzigani la Oslo.

    O tziganca m-a acostat intr-un supermarket shi mi-a zis sa-i gasesc servici aici; a trebuit sa-i zic ca nu sunt angjator. Shi am intrebat-o de ce a mai venit aici, credea ca o sa gasesca mana cereasca, shi mi-a zis ca a venit ca ce sa faca in Romania... Problema lor e ca or sa ishi creeze aceeashi imagine in toata lumea shi or sa fie tot timpul discriminatzi shi injuratzi.

    Altcumva, in ceea ce priveshte tziganii romani (sunt shi tzigani de alte natzii), problema e shi a guvernelor unde se duc la tras tzepe, cat shi a guvernului roman; simt cumva ca e shi problema mea personala, ca roman; deshi nu prea shtiu cum ar trebui sa actzionez.

    Shi apropo de tziganii din US: am avut o discutzie cu o doamna ofitzer de politzie din US, shi mi-a zis ca tziganii ajung acolo prin Mexic, trec granitza, se stabilesc mai ales in sudul tzarii, iar mai ales in perioada verii se duc la "lucru" in statele americane din nord.
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu am fost si i-am vazut. (Sâmbătă, 25 august 2007, 10:24)

    un anonim [anonim]

    Eu am fost acolo si i-am vazut. E inadmisibil.
    Pt. cel de la nr. 1: nu pricepi nimic. E imperios necesar sa se faca ceva in privinta asta, trebuie alertata opinia publica si autoritatile.
    Atita vreme cit asemenea scursori umbla la cersit prin strainatate ei vor deveni AUTOMAT imaginea Romaniei in strainatate. Strainii oricum au parerile formate, e nevoie ca NOI sa constientizam asta si sa facem ceva pentru a schimba starea de fapt.

    Oamenii de succes nu constituie in mod normal subiecte de presa. Ei sint anonimi, nu ies in evidenta. Si tocmai in asta consta succesul lor: s-au integrat foarte bine. "Ion Popescu a devenit profesor la Harvard" sau "Mitica a pus pe picioare o firma de milioane" sint chestii admirabile, dar nu sint stiri.

    De pedepsit penal ar trebui pedepsiti cei care umbla cu inselaciuni si prefacatorii in strainatate afirmind in gura mare ca sint romani. Mai ales cind de fapt nici nu sint romani.
  • 0 (0 voturi)    
    ne mandrim cu ei (Sâmbătă, 25 august 2007, 10:31)

    ion [anonim]

    chiar daca sant sau nu pe 5th avenue, au invadat orasele UE,
    ei ne bat obrazul
  • 0 (0 voturi)    
    Si de ce nu dam in ei? (Sâmbătă, 25 august 2007, 11:33)

    Beat me [anonim]

    In mod normal, aceste creaturi, pentru ca nu pot sa le numesc altfel, ar trebui maltratate... adica, atunci cand ii vedeti, dati dupa ei, sa le facem viata IAD, sa aibe ei frica ca intr-o zi ii va vedea un roman... nu asa cum avem noi frica azi cand vedem unul cersind ca "poate e roman si iar ne face de KKO"
    loviti in ei, scuipati, aruncati cu ce va vine mai repede in mana. Asa... va merge vestea intre ei si poate or sa aibe frica, ca intr-o zi vor da fata cu un alt co-national, unul care munceste cinstit.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum asa? hai ma... (Sâmbătă, 25 august 2007, 15:05)

    ardeleanu [anonim]

    au trecut fara vize? sau primit vize? atunci sa le fie de bine americanilor.... si la mai mare...
  • 0 (0 voturi)    
    @all (Sâmbătă, 25 august 2007, 17:54)

    gogu de la sacks [anonim]

    Va certati degeaba. Cel putin in state, nimeni nu da 2 bani pe cine si de ce cerseste, asa ca imaginea Romaniei din punctul asta de vedere nu e atinsa..... Cat despre cersit in sine, aici se cerseste aproape la fel de mult ca in Romania, doar ca nu face nimeni un caz din asta.... Cine sta in state, poate a fost, si nu o data, intr-o situatie, in care, stand la casa la magazin, a auzit o persoana cerand de la ceilalti un quarter sau/si mai mult (sau mai putin)..
    Restul sunt povesti de jurnalist (nu foarte departe de cele vanatoresti)
  • 0 (0 voturi)    
    Romani saraci cu duhul si nu numai! (Sâmbătă, 25 august 2007, 19:51)

    marin oprea [anonim]

    Romani
    Multi ati scris despre aceasta poveste de bine si de rau .
    Din punctul de vedere al Tarii noastre, cind vine vorba de cei care cersesc, dat fiind ca noi suntem o natiune asa cum suntem ,plina de saraci, nu e de mirare sa vezi in America si Romani, si tigani cersind! Dar nu uitati faptul ca noi vedem acest fapt la cea mai joasa treapta a societati, fie ea Romana sau Americana. Faptu ca il vezi pe acel om necajit ca cerseste pe strada, imediat il clasifici ca fiind un parazit , un om fara scrupule , o persoana care e lenes , nu vrea sa munceasca si fara carachter.
    Acestea sint primele impresii la care ii aliniem imediat ce ii vedem. Lasind Romania deoparte cu problemele ei , si discutind despre America aici unde se se intimpla acest subiect . America cerseste cel mai mult din lume.
    Are datorii de bilioane de dollari pe care le plateste niciodata.

    Corporatii mari cersesc de la intreaga tara , in numele unor caritati. Oameni bogati, cu case , cu milioane in seifuri, stiu asta personal, cunosc asa persoane , cersesc de la guvern , prin medicaid, foodstamps, si prin furt.
    Sinagogi mari cu milioane in budget cersesc pe strazile New Yorkului, pentru sinagogile lor. Noi Romani din cauza Saraciei vedem pe cei care cersesc ca ceva care ne duce in jos ca societate. cind economia Tarii Romanesti va ajunge la un nivel egal cu , nu ale americi , cel putin cu ale multor Tari europene, atunci noi Romanii oriunde v-om fi nu o sa ne mai pese de cei care inca vor cersi.
    Toleranta noastra trebuie sa fie aplicata si acestor oameni care de multe ori va asigur nu vor sa fie in predicamentu in care sunt. Altii da.
    Deci In concluzie Fratii mei Romani va asigur ca Romania nu va suferi prea mult atita timp cit economia noastra va creste la nivelul de astazi.
    Cit despre aceasta persoana care a scris acest articol, ce pot sa spun, sa o condamn sau nu , nu pot.
    Pentru ca e tot de a noastra, si isi face si ea meseria asa cum crede ca e mai bine
    Sa ne auzim de bine
    Un Roman din New York
  • 0 (0 voturi)    
    Romani saraci cu duhul si nu numai! (Sâmbătă, 25 august 2007, 19:55)

    marin oprea [anonim]

    Pacat ca Hot News nu ne lasa mai mult de 2000 de scris ca sa poti dezvolta o ideie

    Oricum eu la multumesc pentru ca sunt, in opinia mea un group de oameni curati, care au o filozofie a presei romanesti cu adevarat curata.
    Bravo Hot News.
  • 0 (0 voturi)    
    din pacate, un adevar..... (Sâmbătă, 25 august 2007, 21:03)

    keops [anonim]

    sint unul din miile de romani rezidenti legali din NY; din pacate, descrierea din articol este chiar adevarata; imi pare rau ca cei ce scriu aici si locuiesc in NY contrazic articolul; exista cersetori romani, nu neaparat tigani, ajunsi ilegal ce au ales modul asta de degradare. Pacat... Ii intalnim si-n sud la ferry, la battery park etc. Nu-s numai de-ai-nostri. Pin'la urma e optiunea lor. Noroc ca americanii, intrebati ce parere au despre, nostim raspund WHO'S CARE...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar cum au ajuns ei acolo? (Duminică, 26 august 2007, 11:02)

    Diana [anonim]

    As dori sa stiu cum e posibil ca un cersetor din Romania sa ajunga "ilegal" in US? Mai inteleg, in vestul Europei, chiar si in UK...dar in US ?!?! Pai, trece inot Atlanticul? Se furiseaza in avion si nu-l vede chiar nimeni? Mituieste vamesii din aeroporturi? Chiar pe toti? Cei ca mine, care calatoresc legal, cu viza sau prin VWP , cu bilet de avion, pass in regula, stiu ca toate controalele prin care trece un pasager, au devenit aproape degradante, vazute din unghiul laturii umane. VWP, ma scuteste de viza ,mie imi permite sa stau doar o perioada pe care o considera vamesul din aeroport ca vrea sa mi-o treaca in pass, dar nu mai mult de 90 zile. Si mai mult...in avion stiu ca trebuie sa semnam acel formular de carton prin care ne obligam sa nu lucram ilegal, sa nu stam in US mai mult decit perioada inscrisa pe pass si pe green cardul provizoriu, si multe alte interdictii pe care trebuie sa le acceptam. Poate cineva sa ma lumineze si pe mine? Cum e posibil?
  • 0 (0 voturi)    
    Aloooo, Ambasada US Nu Aude Si Nu Vede??? (Duminică, 26 august 2007, 12:52)

    Furisatu' [anonim]

    Acum US Embassy nu citeste? Ce are de spus? Cum au ajuns aia acolo? Unor oameni cinstiti li se refuza dreptul fundamental la libera circulatie, dar la liberul cersit si liberul murdarit al imaginii tarii nu e ingradit? Sau chiar le place asta, ca ne denigreaza pe noi?
  • 0 (0 voturi)    
    si eu i-am vazut in actiune in Paris...Oslo... (Duminică, 26 august 2007, 15:24)

    Ral [anonim]

    Pot sa confirm si eu ca i-am vazut pe tiganii romani si in Paris, si in Viena, Oslo...
    Pacat, ca sunt oameni care chiar pot sa munceasca si refuza sa o faca. Iar cand cineva, in loc sa le dea bani, ii trimite la munca urla in gura mare ca sunt discriminati.
    P.S. pe mine, ca si romanca, m-a durut foarte tare faptul ca in toata Franta - in tot timpul sederii mele- nu am avut nici o problema, in afara de faptul ca la gara din Montparnasse era sa raman fara bagaj din cauza a 5 tiganasi romani, "deghizati" in vinzatori de ziare.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde este domnul Paun? si ONG-urile (Duminică, 26 august 2007, 19:41)

    Vlad I [anonim]

    Reprezentantul tiganilor ce zice? de sute de ani milioane de persoane s-au dus la munca in USA si numai ei se duc la cersit. Ne strica sau nu brandul? Si apoi eu trebuie sa-i accept de parca ar fi cetateni normali nu tradatori de tara.Ce vor sa spuna tiganii ca sunt saraci? emigrantii din Africa de ce muncesc ,oare ei nu sunt saraci?
    Cum nu supara pe nimeni? cand strici imaginea unei firme de ce te da in judecata?
  • 0 (0 voturi)    
    Si in Montreal (Luni, 27 august 2007, 2:21)

    babilou - Mtl. [anonim]

    Au aparut si in Montreal. In vara lui 2005 m-au abordat prima data la cersit in zona turistica ( rue St. Catherine), apoi si in West Island.
    I-am intalnit la cersit si in Viena, Praga si Paris. In Paris de preferinta in metroul de vine de la aeroportul Ch. de Gaulle, precum si la catedrala Notre Dame. Nu stiu acum, dar ani in sir intrarea si iesirea de la catedrala era "pazita" de tigani romani cersetori, infirmi. Culmea, m-au abordat si cand faceam poze in fata teatrului in care se joaca din 1958 non stop piesele de teatru ale lui Ionesco.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu i-am vazut (Luni, 27 august 2007, 5:52)

    AndreiI [anonim]

    Desi nu locuiesc in New York ci in Philadelphia, am fost azi in Manhattan si intamplator am trecut pe la toate obiectivele de care se scrie aici, inclusiv la cele date de forumisti. Nu am vazut niciun cersetor roman sau tigan. In schimb, mi s-a cerut "change" de catre un negru ce arata decent, cand stateam pe o banca in Chinatown. Dar asta se intampla in toata America, cel putin eu ma lovesc de ei zilnic in Philadelphia. Daca se apropie de tine un negru mascul de 15-30 de ani, stii ca urmeaza sa-ti ceara bani. Sau s-o iei in barba, de la caz la caz. Cei care sunteti aici in US, nu protestati: mi s-a intamplat de cateva ori. Revenind la cersetorii (r)romani, nu neg, dar nici nu confirm existenta lor, poate cand a fost scris articolul erau si au fost stransi intre timp, sau poate nu am stat eu prea mult timp in New York sa-i vad. Dar exista si posibilitatea sa fie o inventie a autorului acestui articol si tot el sa faca un pic de agitatie pe forum.
  • 0 (0 voturi)    
    Da, cui ii pasa? (Luni, 27 august 2007, 8:53)

    Vasile Braileanu [anonim]

    Sincer, nu cred ca tiganii au ajuns inot. Si, fara indoiala, obiceiul cersitului l-au luat in Romania. Unde daca nu aici? Unde, daca nu in societatea socialista, in care doar putini munceau si toti aveau bani? Majoritatea celor pe care ii cunosc si munceau pe rupte erau foarte saraci. Si, cunosc pe altii care nu munceau deloc (indiferent ce fel de munca aveau) insa aveau salarii mai mari. De ce va mira ca tiganii fura, cersesc, fac trafic de persoane, droguri sau mai stiu eu ce? Cum sunt ei pedepsiti in Romania? Li se da drumul pentru ca in Romania nu sunt destule puscarii... Pai daca aici e rentabil, ar fi un management foarte prost, daca nu ar "emigra" in zone mai prospere. Sincer, eu as introduce pedeapsa cu moartea pt. chestii care depasesc 5 ani inchisoare. Si asa ne asteapta Oil Peak.
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Luni, 27 august 2007, 9:26)

    xxx [anonim]

    trecand peste superficialitatea cu care a fost realizat articolul, tot ce s-a spus, inclusiv pe forum, este real. rromii sunt o plaga a societatii, insa nimeni nu isi bate capul cu ei. in opinia mea, nici macar nu trebuie incercat pt ca nu pot fi educati. am fost in vara asta la Florenta si langa dom era o tiganca cu un copil. am intrebat-o ce cauta acolo si de ce nu munceste. mi-a zis ca a lasat-o barbatul, ca nu are bani si ca in Romania nu gaseste de lucru. BINE CA GASESTE DE FURAT! prosti sunt strainii ca le dau. iar toleranta vestica este cunoscuta :). asa si-au bagat arabi, chinezi si alte natii in tarile lor, le-au dat cetatenie si acum le pun bombe. macar tiganii nu fac chestii d;astea. in fine, eu ma bucur ca tiganii astia au disparut din Romania. n-au decat europenii sa se spele pe cap cu ei! DIXIT!
  • 0 (0 voturi)    
    aveti fixatii (Luni, 27 august 2007, 10:15)

    vali [anonim]

    1. In America exista si cersetori americani,- albi,portoricani, de culoare.- In NY sau in orice alt oras. Exista drogati, exista hoti, exista criminali si mafioti. De toate felurile.Nu au inventat tiganii nostri roata si nici americanii nu judeca o tara dupa niste amariti. Noi avem complexe si obiceiul de a judeca global.

    2. Nu cred in acest reportaj pt. ca si acolo, ca si aic, locurile sunt ''impartite'', "arondate" - stiu chiar de la cersetori.Apoi nu cere nimeni " one dollar", ca nu primesti, dolarul e valoros, ci "change", adica maruntis.

    3. Ar fi vremea sa incetam cu complexele de inferioritate si cu spaima ,,cum ne judeca lumea din cauza alora"! Lumea ne judeca dupa noi, dupa haitele de caini vagabonzi, care nici macar nu au scuza religioasa a vacilor sfinte din india, dupa strazile imputite, chelnerii si vanzatorii aroganti si nestiutori de nici o vorba straina, dupa orasele si strazile fara indicatoare , sau cu unele minuscule, dupa mirosul de transpiratie din autobuze, dupa cit de murdare sunt cladirile,trenurile, hotelurile. La lipova este un restaurat pentru turisti cu buda in curte. De ce nu faceti un reportaj cu turistii straini care au ghinionul sa opreasca acolo si ce vor povesti ei despre Romania ?!
    4. Mai bine ne spalam, de curatam si ne promovam tinerii care au umplut Silicon Valley si pe care americanii chiar ii apreciaza!
    Nu va mai lamentati, ca nu suntem mai grozavi. Uitati-va la muncitorii cu unghiile pline de noroi, duhnind a batura. Americanii si europenii se spala.Noi,in general,.nu.
  • 0 (0 voturi)    
    despre americani (Luni, 27 august 2007, 10:16)

    raluca tudor [anonim]

    nu degeaba ni s-a dus vorba!se pare ca asta va ramane definitiv eticheta romanilor in occident.imi pare rau s-o spun, dar mi-e rusine!apropos, sunt din mihail kogalniceanu, acolo unde americanii isi construiesc baza militara.aveti un articol pe site, preluat din cotidianul american "stars and stripes", unde se spune ca venirea americanilor aici ridica economia pe plan local.sa va spun ceva:nu e nici o diferenta!in afara faptului ca e mai multa galagie si un trafic mai intens in zona, nimic.de altfel, ce se poate "ridica" in imaginea de ansamblu a zonei?mai vedem cate un militar afumat sau mai auzim de o idila a unuia dintre ei cu o romanca de-a noastra.in rest, toate sunt la fel, asa ca nu mai credeti ce scriu americanii, care cred ca suntem o tara din lumea a treia care multumeste lui dumnezeu ca a vazut niste capete luminate de peste ocean (care traiesc cu impresia ca sunt la cateva sute de km de capitala tarii, budapesta sau chiar sofia)!
  • 0 (0 voturi)    
    hoti si cersetori (Luni, 27 august 2007, 10:30)

    urmasul lui tepes [anonim]

    Cersitul, ca si hotia, face parte din structura psihica a romanilor. Asta e natia! Desigur, spiritele nobile se vor simti jignite de aceasta constatare, dar faptele nu pot fi contrazise.
    In tara noastra s-a furat de cand are ea istorie! Si ca o curiozitate, hotia a fost apanajul claselor sus-puse.Lucrurile nu s-au agravat, dar au devenit mai vizibile odata cu venirea fanariotilor. Domnitorii si boierimea erau cei mai mari talhari. Chiar si martirizatul Brancoveanu stransese prin jaf o avere care-i uimise si ii facuse invidiosi pana si pe turci. Era numit"printul aurului"si turcii i-au taiat capul suparati ca nu vrea sa le spuna unde il ascunsese . Cum a reusit sa se supraimbogateasaca altfel, decat prin jaf si spoliere? Dar ceilalti mari boieri? Citi -l pe pompiliu eliade: o clica de puturosi, le era lene sa si mearga pe jos, erau dusi pe sus de la trasura pana in casa tinuti de subsuori. puturosi, dar si hoti. Iar lucrurile s-au perpetuat , de s-a ajuns in 1907, in " granarul europei" sa se rascoale taranii morti de foame. Li s-a raspuns cu gloante. Perioada interbelica a fost si perioada de aur a hotiei, avandu-l mare maestru pe insusi regele .Dupa '89 a aparut alta generatie de hoti: au inventat privatizarea si toate "tehnicile" care ii pot imbogati fara munca. Asa ca boala adevenit incurabila. Vorba unui taximetrist spaniol, care afland de la o pasagera ca e romanca a intrebat-o plin de uimire: "Si nu ti-e rusine sa recunosti lucrul acesta?" S-a vazut ce e de capul urmasilor avutilor de altadata dupa cum s-au inghesuit la pomana ca sa apuce o halca cat mai mare din tara. Cu astia nu ne e rusine?
  • 0 (0 voturi)    
    e ok (sort of) (Luni, 27 august 2007, 10:48)

    Vali [anonim]

    I-am vazut si eu, dar nu pe acestia din fotografii parca. Este OK pentru mine, nu ma deranjeaza ca sint romani ca si mine. Esential este sa nu se ia de nimeni cind cersesc, sa nu o faca insistent sau agresiv. In Milano am fost agresat de 4 tiganci romance in plina strada, ziua. Ma vazusera cu ceva marunti in mina ramasi de la parcare si n-am mai scapat de ele, au inceput sa ma traga de haine si sa ma caute prin buzunarele rucsacului. Intelegeti acum de ce nu ma deranjeaza cei din NY?
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e scarba de articole de astea... (Luni, 27 august 2007, 11:06)

    tudor [anonim]

    Sincer, n-am citit decat titlul si primele fraze. Cunosc restul...
    Daca "ei" sunt asa scarbiti de cersetori sa-i ia de acolo.
    Daca "ei" consodera ca au cersetorii "au drepturi" sa stea impreuna: EI, si cersetorii LOR.
    Asta-i un articol care sa aduca "rating" pe baza frustrarilor celor care se simt jigniti de asocierea cu cersitoria:
    Cum vor fi alungat cersitorii din Romania pe cersetorii lor aborigeni, cu fata umana?
    De ce m-ar interesa pe mine ce fac cativa romani la New York?
    E "veridica" informatia?
    ////
  • 0 (0 voturi)    
    " - Hey brother, gimme some change !" (Luni, 27 august 2007, 11:26)

    Alex [anonim]

    " - Hey brother, gimme some change !", aceasta e propozitia cu care esti de regula interpelat de cersetorii din America.

    Cand am fost eu acum 3 ani era plin de cersetori in NY dar nu erau romani. Singurii romani care "prestau" pe 5th Ave la ora aia erau cativa tigani din Bucuresti care faceau alba neagra. Intre timp am auzit ca s-au linistit.

    Oricum, cersetori mai multi ca in New York nu am vazut nicaieri in lume, nici macar in Bucuresti. Pe sub poduri, pe strazi, prin parcuri, pe marginea autostrazilor e plin de toti nefericitii care se dau fie "viet vet", fie cu boli, fie urmariti de guvern, fie pur si simplu fara noroc.

    Daca-i americanii ii tolereaza atunci sanatate, sa-i tina acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    ella (Luni, 27 august 2007, 11:44)

    the [anonim]

    Ia deschide matale guritza, maaareee, sa vedem ce nuanta de negru ai pe cerul gurii ... de la opiniile exprimate
  • 0 (0 voturi)    
    Ne fac "reclama"...brand de tzara (Luni, 27 august 2007, 13:06)

    Maria [anonim]

    Chiar aseara la stiri in Portugalia....am vazut cum "fratii" nostri rromi stau si scormonesc in tomberoanele de la supermarketuri....dupa produse expirate....stiti care e scuza acuma? La intrebarea reporterului de ce au venit din Ro in Pt (unde nu e chiar asa de roz), raspunsul: "e ploaie multa la Romania si saracie si suntem asa de urati"....nu stiu daca e de ras sau de plans (mi s-a parut amuzanta scuza...e veche faza cu inundatiile)....adevarul e ca ne fac reclama prin toata lumea (i-am intalnit si eu prin toata europa) pentru ca se dau romani urati in tara lor si asta e motivul si scuza lor ca pleaca la cersit prin lume.
  • 0 (0 voturi)    
    ii urasc (Luni, 27 august 2007, 14:34)

    Ciucker [anonim]

    urasc romanii care ne fac de ras prin lume... majoritatea sunt inculti.. nu stiu ce e apa si sapunul ... ii urasc ma jur
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt acolo (Luni, 27 august 2007, 15:55)

    Dan Axter [anonim]

    I-am vazut in toata Norvegia..in Alesund si in cele mai mici orase.
    Apoi sunt in Buenos Aires cu sutele !
    Au ajuns acolo prin 91
  • 0 (0 voturi)    
    sunt acolo!!!! (Luni, 27 august 2007, 20:48)

    bolo [anonim]

    Lucrez pe 37th Street cu 5th Ave si m-am intalnit tot timpul cu acesti cersetori. Nu am stiut ca sunt din Romania! Sunt exact cele din fotografiile publicate. Este adevarat ca nu-i vezi prea multe zile in acelasi loc. Sa ne traiasca!!!
  • 0 (0 voturi)    
    in sfarsit ii mai "simt " si altii (Marţi, 28 august 2007, 10:09)

    moldaro [anonim]

    Aici in Romaina se simte ca sunt tot mai putin ... nu le mai renteaza sa cerseasca aici. Oricum nu e simplu, nu le dai nimic si o sa plece o mare parte ... dar cei ce raman o sa inceapa sa fure, si pricep tare bine ... Sunt destui rromi care isi fac case pe aici doar din furat si cersit de pe dincolo.
    Aici au aparut ceva articole in ziare cu venitul unui cersetor si credeti-ma era monstruos de mult ... La fel e si dincolo doar ca nu spun cat castiga ...
  • 0 (0 voturi)    
    ...dar noi vorbim doare despre romani... (Sâmbătă, 6 octombrie 2007, 17:13)

    Diana [anonim]

    Apropo de fixatii....si de generalizari! Ma adresez celui care sustine ca nu-i vedem si pe tiganii altora!
    E drept ca nu doar tiganii nostri cersesc...or mai fi si alti tigani de alte natii care fac si ei la fel ! Ideea in baza careia ,noi cei ce ne manifestam si in acest mod virtual dezaprobarea fata de aceste practici , este una singura: ca acesti tigani sunt Romani ! Despre TIGANII ROMANI este vorba in propozitie! Despre ce fac ei pe unde se duc se vorbeste aici, in caz ca nu ai bagat de seama! Ce importanta si ce legatura are faptul ca si altii cersesc?! Daca altii intind mana la cersit si la furat, trebuie si ai nostri tigani sa faca la fel? Daca aia omoara si jefuiesc, trebuie si ai nostri sa faca la fel? Daca altii omoara si violeaza si dau in cap, au ai nostri tigani o scuza prin asta si de aia trebuie pusi in aceeasi gramada?!? O intrebare: daca vezi trei cersetori unul langa altul..unul roman..unul protorican....unul african...pe care il blamezi? care din ei este cel ce te infurie cel mai tare? pe care din ei il injuri in gand ca-ti face de ras natia si originile? Care din ei te infurie atat de tare ca-ti vine sa-l iei la bataie?
    Ideea de baza este ca ar trebui sa ne focalizam atentia asupra unui singur lucru pe rand, in cazul de fata tiganiada internationala, asta ca sa putem intelege mai bine "de ce-ul" unui atare fenomen! Cu ochii in prea multe parti nici detaliile nu se vad clar si nici rezultatele nu sunt cele asteptate. Acum este randul tiganilor nostri, alta data va fi randul tiganilor altora si atunci ii luam pe ei la puricat..