Dupa un an de exil in a doua liga italiana, din cauza scandalului Calciopoli, Juventus a revenit in Serie A si a facut show la prima reprezentatie. Torinezii au trecut cu 5-1 de Livorno, Trezeguet reusind un hattrick iar noua achizitie, Vincenzo Iaquinta adaugand alte doua goluri. Loviso a marcat golul consolarii oaspetilor in minutele de prelungiri.

Adrian Mutu a marcat pentru Fiorentina chiar din prima runda! Mutu a reusit al doilea gol al florentinilor in victoria contra lui Empoli (3-1), iar Cristi Chivu a evoluat doar 16 minute pentru Inter care a remizat acasa contra lui Udinese.

Rezumatul partidei Juventus Torino-Livorno, 5-1

Rezultate Serie A - etapa 1

Lazio Roma - AC Torino 2-2 (Pandev 56, Rocchi 61 / Rosina 34, Vailatti 68)

Juventus Torino - Livorno 5-1 (Trezeguet 29, 87, 90+2, Iaquinta 71-pen, 86 / Loviso 90+3)

Duminica

Fiorentina - Empoli 3-1 (Pazzini 56, Mutu 63, Montolivo 70 / Saudati 90+2)

Mutu a fost titular la gazde si a jucat 74 de minute, fiind inlocuit cu Vieri.

Genoa - AC Milan 0-3 (Ambrosini 21, Kaka 45, 45+3-pen)

Inter Milano - Udinese 1-1 (Stankovic 9 / Cordoba 90+2-autogol)

Chivu a intrat in minutul 74 la Inter, in locul lui Dacourt. Portarul gazdelor a fost eliminat in minutul 57.

Napoli - Cagliari 0-2 (Matri 49, Foggia 59-pen)

Parma - Catania 2-2 (Pisanu 27, Rossi 43 / Morimoto 12, Baiocco 44)

Reggina - Atalanta Bergamo 1-1 (Amoruso 77 / Doni 84-pen)

Siena - Sampdoria 1-2 (Corvia 68 / Bellucci 33, Montella 86)

Codrea a intrat pe teren la gazde in minutul 74.