The Telegraph: Preturile locuintelor scad pe pietele europene, tendinta poate ajunge si in Romania

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 27 august 2007, 0:00


Preturile locuintelor au inceput sa scada rapid pe pietele supraincalzite din Europa, reproducand prima etapa a crizei sectorului de credite ipotecare riscante din Statele Unite, potrivit cotidianului britanic Daily Telegraph.

In Irlanda, preturile locuintelor au scazut in ultimele patru luni datorita cresterii dobanzii de referinta din zona euro, iar "bubble-ul" din statele baltice a explodat.

Proprietatile din regiunea capitalei letone Riga au scazut cu 3,5% in iunie, dupa ce in luna mai inregistrasera o depreciere de 1%.

Apartamentele din centrul vechi al capitalei letone au ajuns pana la inceputul acestui an pana mai scumpe decat cele din Berlin, pe fondul tranzactiilor speculative, realizate, in marea majoritate, in baza unor credite ipotecare in euro, franci elvetieni sau yeni japonezi.

Aceasta situatie s-ar putea dovedi dezastruoasa daca moneda locala se va deprecia neasteptat - ipoteza plauzibila avand in vedere deficitul de cont curent al Letoniei care a urcat la 26% din Produsul Intern Brut (PIB).

O situatie similara, care pare a-si fi atins apogeul, se inregistreaza si in Romania, Bulgaria, Croatia si Rusia. Danske Bank a avertizat ca “bubble-ul urias” care a cuprins o mare parte a tarilor din Europa de Est aminteste de criza din anul 1997 din Asia de Est.

Preturile locuintelor din Irlanda au scazut cu 2,6% in primele sase luni ale acestui an, in vreme ce in Dublin scaderea este si mai mare, de 3,3%. Conform Daily Telegraph, declinul se extinde si in constructii, numarul de constructii noi diminuandu-se cu 34% in primul semestru.

Jean-Michel Six, economist sef pentru Europa la Standard & Poor's, a declarat ca datorita nivelului extreme de ridicat al indatorarii populatiei din multe regiuni ale Europei exista riscul, ca in aceste regiuni, conditiile de creditare sa devina mai severe. Gradul de indatorare depaseste 100% din PIB in Iralnda, Marea Britanie, Spania, Olanda si Danemarca.

“Piata din Spania este in scadere. Companiile imobiliare locale au raportat scaderi ale preturilor de la un trimestru la altul, atat in Madrid, cat si in alte regiuni”, a mai spus Jean-Michel Six.

Preturile locuintelor din Franta au inregistrat o scadere de 1,5% in luna iulie, desi comparativ cu inceputul anului acestea s-au majorat cu 5%.

“Majorarile dobanzilor de referinta operate de bancile centrale au efect asupra veniturilor disponibile, afectate deja de cresterea gradului de idatorare al populatiei”, a adaugat Six.

Banca Centrala Europeana a dublat dobanda de referinta din decembrie 2005 si pana in present, de la 2% la 4%.


















346 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    O reducere de 3,5%... (Luni, 27 august 2007, 13:37)

    marius [anonim]

    ...a pretului unui apartament de 100.000 de euro inseamna ca potentialul cumparator tot va trebui sa dea 96.500. Aceasta cifra este inca inaccesibila multora chiar si prin intermediul unui credit ipotecar.
    Nu va faceti iluzii! Nu va mai cumpara nimeni apartamente la 50-60.000 de euro. Preturile nu se vor duce niciodata asa de jos.
    Daca puteti cumpara acum, cumparati acum! Pe termen lung valoare apartamentului va creste.
  • 0 (0 voturi)    
    Serios??? (Luni, 27 august 2007, 14:12)

    Cici [anonim]

    Vorbim intotdeauna de sub 5%, ceea se incadreaza in fluctuatiile firesti ale pietii. Va dati seama ca bancile care au evaluat un imobil la o anumita valoare cand au acordat un imprumut nu pot risca sa aiba drept garantie un imobil care nu mai acopera imprumutul acordat, asa ca nu vor permite scaderea pietii. Ce sa mai vorbim de agentiile imobiliare care si-ar pierde veniturile imense sau de cei care vor sa isi cumpere vila la munte cu banii de pe o amarata de garsoniera in Bucuresti.
    Nici sa nu va ganditi ca preturile vor scadea in perioada urmatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Crah imobiliar (Luni, 27 august 2007, 14:39)

    Manu [anonim]

    Daca va avea loc un Crah imobiliar nici bancile si nici agentiile imobiliare nu au puterea sa-l opreasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Interese (Luni, 27 august 2007, 14:43)

    RazvanM [anonim]

    Imobiliarele sunt printre cele mai putin lichide bunuri. Din cauza asta, atunci cand presiunea la vanzare este mare, preturile scad destul de abrupt. Nu-i deloc hazliu sa faci un credit de 80.000 euro pt. un apartament si sa te trezesti ca respectivul apartament incepe sa-si piarda din valoare. Daca cititi cu atentie contractul de credit ipotecar cu banca, exista undeva un punctuletz mic-mic care spune ca daca valoarea imobilului ipotecat scade, atunci banca isi rezerva dreptul sa ceara de la client TOTI banii de credit inapoi. Ce poate face clientul in cazul asta?
    Cel mai inteligent lucru care se poate face atunci cand exista un risc ridicat de scadere pe imobiliare este asteptarea. Bineinteles, multe agentii imobiliare dau faliment in asemenea situatie, bancile bagate in aceasta bula speculativa vor avea probleme, dar fiecare isi cunoaste interesul propriu.
  • 0 (0 voturi)    
    scadere ? (Luni, 27 august 2007, 14:50)

    fifi [anonim]

    PRETURILE VOR SCADEA! sunt artificiale .. sunt la mana agentiilor speculante acum, dar vor trebui sa scada ...
  • 0 (0 voturi)    
    presiune la vanzare? :-) (Luni, 27 august 2007, 15:19)

    Phane [anonim]

    Anul acesta am vandut un apartament si am cumparat altul. Ce presiune la vanzare frate ... apartamentele se vand imediat, daca vanzatorul cere un pret corect (pretul pietei).

    Concret: am vandut un jaf de apartament confort 2 la et. 10 in 2 zile ... dupa ce am pus anuntul pe un site obscur m-au sunat imediat vreo 9 agentii. Primii veniti la vizionare au batut palma pe loc.

    Dupa care am cautat vreo 5 luni un apartament cu 3 sau 4 camere in zona mea (Lacul Tei). Practic stateam cu banii in mana si creditul preaprobat, dar nu gaseam ceva sa ne placa. Ba era in bloc inainte de 77, ba era la parter/ultimul etaj, ba actele nu erau in regula, ba proprietarul s-a razgandit ...

    Asa ca mai asteptati, dragii mosului, sa se ieftineasca apartamentele in Bucuresti. Cererea e foarte mare si oferta mica. Sunt mult mai multi cei care vin in Bucuresti din provincie, decat cei care pleaca. Vorba lu nea Nicu Vacaroiu: parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Luni, 27 august 2007, 15:34)

    Mr. Subaru [anonim]

    Daca o iau in jos preturile caselor sa te tii atunci criza... Parca vad euro la 40 de mii. Caci aici e toata "valoarea" leului: specula cu case, apartamente si terenuri.
  • 0 (0 voturi)    
    nu se stie... (Luni, 27 august 2007, 15:45)

    cata [anonim]

    Unii cumpara apartamente de nevoie...altii le cumpara pentru a le vinde mai incolo. Cei din a doua categorie sunt romani dar si multi straini..irlandezi,englezi,evrei...Daca pretul o sa inceapa sa scada atunci o sa scada rau de tot pentru ca sunt multi care vor sa cumpere dintre aia care cumpara de nevoie...dar au posibilitatea sa faca un credit de 50-60 mii de euro max...si sunt la fel de multi cei care o sa vrea sa vanda pentru ca au facut o investitie...si defapt incep sa piarda bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vor scadea (Luni, 27 august 2007, 15:49)

    dorel [anonim]

    Nu vor scadea, asa este. Vor mai creste inca 4-5 ani , asa cum se zice si asta din cauza mai multor factori, cel principal fiind cererea mult prea mare contra unei oferte mult prea slaba.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 27 august 2007, 15:50)

    mefisto [anonim]

    Citind ce scriu antevorbitorii de mai sus nu mai ramane decat sa trag o singura concluzie:
    E tare prosti aia din USA, Irlanda, Franta si de pe unde or mai fi. Slava Celui de Sus ca in Romania nu se poate intampla asa ceva.
    In urma cu cativa ani...si nu chiar atat de multi...nimeni n-ar fi conceput ca dolarul sau euro sa o ia la vale atat de abrupt.
    O sa vi sa para ciudat...S-A INTAMPLAT.
  • 0 (0 voturi)    
    Faceti urmatorul experiment ... (Luni, 27 august 2007, 15:59)

    Saraga [anonim]

    ... Se iau anunturi de vanzari fie ele particulari sau agentii. Se cere pret ... se noteaza. Peste 2 luni se suna din nou la aceleasi anunturi ... se va constata ca in proportie de 90% nu se vand. Se mai poate repeta experimentul peste o luna ... rezultatul e acelasi ...
    Imobile se vand totusi, desi in procent foarte mic, dar nu cele pe care le vedeti in anunturi ... cu preturi aberante. Acelea nu. Nici nu vor sa le vanda. Doar cer un pret ... cine ofera bine ...
    S-a creat o psihoza cu preturile astea dar poate fi usor demontata prin experimentul amintit ...
  • 0 (0 voturi)    
    Preturile sunt mari?? (Luni, 27 august 2007, 16:01)

    sonny [anonim]

    Lucrez in domeniu si va asugur ca la noi inca 2 ani preturile nu vor scade.In momentul de fata exista 6 cumparatori la 2 apartamente scoase la vanzare,de unde vreti sa scada+ de asta romanul are dezvoltat un simt al proprietatii si este si statornic(acolo unde se naste in ce le mai multe cazuri acolo moare).Deci parerea mea construiti-va o vila,cumparati nevestei o masina de 5.000 euro,angajati o bona cu 200 euro sa va aduca copilul la scoala in Bucuresti si tot o sa iesiti mult mai ieftin.Succes
  • 0 (0 voturi)    
    in Irlanda (Luni, 27 august 2007, 16:30)

    MM [anonim]

    Locuiesc in Irlanda, si intr-adevar, preturile au inceput sa scada de la inceputul anului... Singura mare diferenta e ca in Dublin au inceput sa scada preturile la apartamente cu 1 bedroom de la 460000 de euro, 2 bedroom de la 550k+, 3 bedroom 600k+. Eh, mai au in romania pana ating nivelurile astea.

    In plus, irlandezii au o fixatie cu proprietatea, s-a creat o psihoza in care 'trebuie sa urci pe 'property ladder', alfel ramai de caruta. Apartamentele cred ca o sa scada cel mai mult, panal la urma majoritatea irlandezilor isi doresc case, nu apartamente. Romanilor inca le plac apartamentele, traind zeci de ani de zile in ele.

    Nu stiu care este nivelul preturilor in Romania... doar ca se vand apartamente cu 3 camere in blocuri vechi cu 110k (in Cluj). Si mie mi se pare mult, dar daca asta e oferta, iar cererea e f puternica... legile capitalismului (salbatic)
  • 0 (0 voturi)    
    Romania nu-i Irlanda! (Luni, 27 august 2007, 16:30)

    johnny [anonim]

    Am obosit sa le tot atrag atentia in ultimii doi ani multor prieteni din Irlanda sa nu faca greseala sa faca "mortgage"! La fel ca in cazul Caritasului (am castigat totusi cat sa-si ia taica-meu un cal!), cand le explicam cu logica si cu cifrele c-o vor "lua-o in mana", sareau ca arsi, ca si cum eu le-as fi furat banii de pe pielea ursului din padure! N-am exagerat cu explicatiile asa ca mi-au ramas prieteni, doar ca acum trebuie sa le ascult lamentarile, fara sa insist cu "ti-am spus eu!".
    Cunosc foarte bine piata imobiliara din Irlanda si sunt destul de informat in legatura cu cele din Spania sau Tarile Baltice asa ca pot sa garantez ca Romania nu se afla nici pe departe in situatia vreuneia din ele. Problemele pietei de la noi sunt cu totul diferite dar adevarule e ca avem si noi probleme!
    Tinand cont de preturile actuale, de cresterea permanenta a veniturilor potentialilor clienti precum si de scaderea continua, desi foarte lenta, a dobanzilor, Romania nu se va confrunta in viitorul apropiat cu o criza a creditelor imobiliare. Sa nu uitam ca principala cauza a actualei crize de pe alte piete este cresterea dobanzilor la credite! Si va pot garanta ca, in cazul Irlandei, nu speculatorii sunt de vina pentru situatia creata ci bancile care au distorsionat piata!
    Pe de alta parte, piata imobilara de la noi are doua sub-piete cu evolutii viitoare foarte diferite: piata constructiilor si-a terenurilor cu valori de peste 100-200 de euro/mp, cu un potential mai redus de crestere, si piata terenurilor agricole si-a celor din zonele montane, cu potential enorm de crestere (ma refer aici la tot ce-i sub 2000 de euro/ha). Daca romanii nu vor sti sa profite de oportunitati, cu siguranta vor profita "capitalistii verosi" din alte tari! Si pe care, asa cum o fac deja, n-am sa ezit sa-i ajut sa "ne cumpere tara"!
  • 0 (0 voturi)    
    Balonul de sapun se va sparge. (Luni, 27 august 2007, 16:35)

    imobil [anonim]

    Problemele pietei imobiliare romanesti nu sunt de conjunctura, ci de fond. Fondul problemei este urmatorul: nr. de nascuti vii 1979: 410603; 1980: 398904; 1990: 314746; 1991: 275275; 2002:210529, etc. Intre 1979 si 2002 este o diferenta de 200000, adica - 50%!
    Sporul natural: 1979: 193094; 1980: 167028; 1996: - 54810; 2002: -59137. Iar sporul natural se calculeaza ca nascuti vii - decese, nu ia in calcul si emigratia. Cresterea de pe piata imobiliara nu are in spate un suport demografic nici macar in Bucuresti, unde exista un numar imens de apartamente goale chiar si in cursul anului universitar. De asemenea, nici cresterea veniturilor nu a fost asa se vijelioasa ca cresterea preturilor - nici pe departe. Preturile locuintelor cresc nebuneste intr-o Romanie depopulata, in care a aparut chiar fenomenul oraselor fantoma. Intr-o Romanie in care fondul de locuinte este chiar si acum excedentar, si va fi tot mai mult, pe masura ce generatiile post-1989 vor ajunge la maturitate, iar generatiile nascute in anii '40-'50 trec in nefiinta!
    In realitate, piata imobiliara a devenit un nou FNI, sau Caritas, in care castigurile celor de la varful piramidei - cei care au achizitionat mai demult imobile ale caror preturi s-au inzecit in cativa ani, sunt alimentate de injectia de capital la baza piramidei, asigurata de creditul ipotecar.
    Investitorii de la baza piramidei, adica cei care cumpara acum locuinte cu preturi exorbitante, in speranta ca ele vor continua sa creasca, vor marii perdanti ai acestui joc piramidal, pentru ca in zece ani de cum inainte, nici nu vor mai avea cui sa-si mai vanda imobilele - intrati pe www.insse.ro si cititi statisticile privind populatia!
    Un alt semnal alarmant pentru piata imobiliara bucuresteana: chiriile au crescut in 2-3 ani cam cu 25%, in timp ce preturile au crescut cam cu 100%. Semn ca nu exista o presiune demografica in spatele acestei cresteri de preturi pur speculative.
  • 0 (0 voturi)    
    dar la asta v-ati gandit, mm? (Luni, 27 august 2007, 16:39)

    mihai [anonim]

    Bun, bun exista cerere, destul de evident. Dar avem urmatoarele categorii:
    -cei care si-au cumparat cu bani in mana

    -cei care si-au cumparat pe credit - marea majoritate nu-si mai cumpara inca o locuinta

    -iar acum cei care isi doresc o locuinta. Va intreb, in fiecare an, la cati le cresc asa tare veniturile incat sa aiba dreptul sa ia credit. Chiar mult mai putini reusesc de la un an la altul sa aiba stransa suma S sa ia o casa cu banii jos.

    Deci mai ganditi-va, da, exista cerere, dar cati au capacitatea sa le cumpere, in fiecare an? Pana acum cine a putut lua credite sau a dispus de bani cash a luat. Si uite asa se sparge buboiul, desi exista cerere, nu exista bani. Asa ca o sa mai lase din pret sa nu ramana cu ele nevandute.

    Doar sa le cumpere cineva de afara(dispus sa investeasca pe termen lung - chirii), ca altfel nu vad cum sa continue in ritmul asta de crestere.
  • 0 (0 voturi)    
    real estate bubble (Luni, 27 august 2007, 16:42)

    adrian [anonim]

    "A real estate bubble or property bubble is characterized by rapid speculative increases in the valuations of real property such as housing until they reach unsustainable levels relative to incomes and other economic elements"
    "real estate bubbles are widely believed to exist in many parts of the world, especially in the United States, Britain, Italy, Australia, New Zealand, Ireland, Spain, Poland, South Africa, Israel, Greece, Canada, Norway, Singapore, Sweden, Baltic states, India, Romania, South Korea, Russia, Ukraine and China" sursa Wikipedia
  • 0 (0 voturi)    
    nici vb de bubble in RO (Luni, 27 august 2007, 17:04)

    vlad [anonim]

    timp de 16 ani nu s-a construit absolut nimic in tara asta....sintem tara cu cei mai putini mp construiti pe cap de locuitor......apartamentele ceausiste se degradeaza pe zi ce trece si vor iesi de pe piata (nu uitati ca nu avem ghetouri inca ca in vest)....., gradul de indatorare la banci in RO e extrem de mic in comparatie cu celelalte piete.......
    Nu neglijati cresterea economica a RO in ultimii ani si mai ales impactul pe care il vor avea fondurile structurale....daca sperati sa cumparati un ap. cu 13000 de usd ca acum 5 ani luati-va gindul!!! atunci erau de fapt mult subevaluate....sint f corecte preturile de acum si in nici un caz nu vor scadea....
    singurul pericol vine dinspre speculatia cu terenuri si mai ales cu terenurile din afara Bucurestiului ale caror preturi cresc fara vreo baza de dezvoltare imobiliara viitoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa facem un mic calcul .... (Luni, 27 august 2007, 17:08)

    B [anonim]

    Sa vedem ce ne recomanda domnul de la #12 care lucreaza in domeniu:
    -vila ieftina la preturile de azi sau apartament 200.000 Euro: rata in conditiile unui avans de 10% si dobanda 7.43%+ alte comisione din anul 2 inseamna 1160 Euro/luna (300 luni)
    -masina Logan Laureate plus 8470 Euro (tva inclus): avans 10% si rata de 165 Euro/luna (60 luni)
    -Bona 200 Euro/luna
    -cosul lunar minimal inclusiv benzina 300 Euro/luna (familie de 2 adulti + 1 copil)
    Total lunar: 1160 + 165 +200 +300 = 1825 Euro/luna.
    Ce salariu sau venit lunar trebuie sa ai stimabile ca sa sustii asemenea rate?
    Sa complicam lucurile: sa presupunem ca cei 1825 Euro/luna la cursul BNR de azi de 3.24 RON/Euro inseamna 5.945 RON. Sa complicam si mai mult lucrurile si sa prespunem ca in iarna cursul o ia razna si inmultim cei 1825 Euro/luna cu 4.00 RON/Euro ca doar a avut acea valoare acum cativa ani si vom avea o rata de 7300 RON.
    Ce salariu sau cate case trebuie sa vinzi ca sa sustii asemenea rata? Si daca tu stimabile esti un exemplu fericit nu sunt multi ca tine si daca sunt se va miscora numarul lor cat de curand!
  • 0 (0 voturi)    
    cerere mare, oferta mica (Luni, 27 august 2007, 17:13)

    cleo [anonim]

    Romania nu e Vest. Bucuresti -ul nu se poate compara cu niciun orash vestic. Pentru ca se consttruieste prea putin (si din ce in ce mai scump), pt ca cererea este f. mare: s-a evaluat un necesar de aproape 1 mil. de locuinte, pt oameni cu venit medii, acum se construiesc 20 mii/pe an, locuinte de lux, majoritatea.
    Romania nu e Bucuresti. In cele mai multe orase ale tarii, apart. au un pret de nimic, pt ca mai toti au plecat in italia/spania/Buc. Asha ca in capitala, sporul demografic...e ceva de genul: 2.5 mil bucureshteni cu acte, si inca 2 mil de angajati fara acte.
    Imobile vechi mai sunt. Dar multi nu vand! CUnosc blocuri locuite 30-40%. Si proprietarii nu vor sa vanda, si nici sa inchirieze. (aici, franta a gasit o solutie, mai comunista: fiecare al 2 lea imobil detinut, are impozitul aferent mai mare)
    O alta problema: chiriile. O chirie -de ex. o gars. in blocul unde locuiesc, este de 300-350 euro. Si aici piatsa e dezechilibrata: cerere mare, oferta mica . CUm eu dau rata la banca... 550 roni...intelegeti motivatia de a cumpara. Plus ca proprietarii care inchiriaza, nu respecta aceleasi norme/principii ca in vest, incat , ca chiriash sa ai sigurantsa zilei de miine=>de aici visul bucureshteanului: credit, si casa e a mea, nu ma da nimeni afara miine ca i s-a spart tzeava care proprietarul refuza sa o repare.
    Apoi, salariile au crescut. Faptul ca multi isi permit rate de 400-500 euro pe luna, arata ca au venit de 3 ori rata, adica aproape de venitul european.
    O alta problema bucuresteana e transportul in comun. In vest, orasele se extind mult pe orizontala. La noi, e greu sa zici: stau la 50km de centru. (ai face pana la munca 3h)
    Din punctul meu de vedere, nu sunt sperante sa scada preturile in urmatorii ani. Pamantul in zona de metrou, a ajuns peste 1000 euro mp2,iar preturile consttuctorilor/salariile lor cresc continuu.
    Planuri de dezvoltare/urbanizare abia acum se incearca sa se faca. Iar cel mai important, la infrastructura, nu se vad schimbari.
  • 0 (0 voturi)    
    sa facem un mic calcul.... (Luni, 27 august 2007, 17:26)

    B [anonim]

    Sa vedem ce ne recomanda domnul de la #12 care lucreaza in domeniu:
    -vila ieftina la preturile de azi sau apartament 200.000 Euro: rata in conditiile unui avans de 10% si dobanda 7.43%+ alte comisione din anul 2 inseamna 1160 Euro/luna (300 luni)
    -masina Logan Laureate plus 8470 Euro (tva inclus): avans 10% si rata de 165 Euro/luna (60 luni)
    -Bona 200 Euro/luna
    -cosul lunar minimal inclusiv benzina 300 Euro/luna (familie de 2 adulti + 1 copil)
    Total lunar: 1160 + 165 +200 +300 = 1825 Euro/luna.
    Ce salariu sau venit lunar trebuie sa ai stimabile ca sa poti sa platesti asemenea rate?
    Sa complicam putin lucurile: sa presupunem ca cei 1825 Euro/luna la cursul BNR de azi de 3.24 RON/Euro inseamna 5.945 RON.
    Sa complicam si mai mult lucrurile si sa prespunem ca in iarna cursul o ia razna si inmultim cei 1825 Euro/luna cu 4.00 RON/Euro ca doar a avut acea valoare acum cativa ani si vom avea o rata de 7300 RON.
    Ce salariu sau cate comisione pe luna din vanzari de case trebuie sa incasezi ca sa poti sustine asemenea rata? Si daca tu stimabile esti un exemplu fericit nu sunt multi ca tine iar daca sunt se va miscora numarul lor cat de curand!
  • 0 (0 voturi)    
    Sursa opiniei este neserioasa (Luni, 27 august 2007, 17:27)

    Forty [anonim]

    Articolul nu este o sursa serioasa. Prima, Telegraph este mereu foarte panicard in materie de finante. Secundo, sursa este un articol al bancii Danske Bank, care si in trecut a facut preziceri aiurea (exemplu: a creat panica anuntand -- fals! -- o criza a bancilor islandeze acum peste 1 an). Si chiar acea sursa dubioasa pune Romania intr-o categorie large si nu aduce nici un argument. Eu sunt analist financiar bazat in Anglia si am citit ambele articole. Se stie ca Bucurestiul este capitala europeana cu cel mai rapid ritm de constructii noi, si Romania una din tarile europene cele mai active in imobiliare. Dar nu este la nivel de specula, intrucat baza de pornire este (mai curand a fost) extrem de joasa. Asa ca daca vreti si va puteti permite apartamente, terenuri, cumparati ACUM (marii investitori internationali de-abia acum incep sa se uite la piata romaneasca, veti avea cui vinde in 2-3 ani).
  • 0 (0 voturi)    
    catre Mihai (16) (Luni, 27 august 2007, 17:36)

    bulbucan [anonim]

    Referitor la ultimul paragraf, Mihai, n-ai dreptate. Afacerea cu chiriile, pentru a fi rentabila, trebuie sa se adreseze unui segment extrem de restrins de clienti (expati, CEO din companii internationale, diplomati, in general oameni carora le plateste firma chiria). Or, acestia nu sint doar putini, sint si extrem de pretentiosi. Ca atare, putine apartamente se incadreaza in criteriile lor. Restul celor care spera sa inchirieze un paartament trebuie sa se multumeasca cu studenti, tineri casatoriti etc., persoane care in general platesc o chirie modica, ca atit isi permit. Iar acest segment al pietei chiriilor este singurul care creste, pentru ca celalalt scade: de pilda, pentru ca firmele internationale nu mai folosesc expati ca CEO, ci romani, iar acestia nu stau cu chirie, ci isi folosesc veniturile pentru a cumpara o locuinta noua.
  • 0 (0 voturi)    
    Caritas (Luni, 27 august 2007, 18:10)

    goe [anonim]

    Buna observatie cu Caritasul. Ceea ce s-a intamplat in ultimii ani pe piata noastra imobiliara seamana perfect cu un joc piramidal. Faptul ca piata chiriilor nu a crescut nici pe departe la fel de mult ca cea a proprietatilor demonstreaza un lucru clar: infierbintarea pietei se datoreaza mai mult speculei decat nevoii reale de locuinte. Va fi de ajuns o scadere usoara sau chiar o stagnare a preturilor pentru ca speculatorii sa vrea sa iasa din joc, toti deodata, si astfel bolovanul o ia la vale. Si nu va putea nimeni sa-l opreasca... Parerea mea e ca acum cine e destept vinde, pana mai sunt fraieri dispusi sa intre in joc.
  • 0 (0 voturi)    
    agentii imobiliari (Luni, 27 august 2007, 18:21)

    homless [anonim]

    Acum ceva vreme am fost in Vama cu niste agenti imobiliari. Dupa treaba asta mi-am dat seama cum o mana de pustani tin in sah un segment de populatie maricel. Adica cei care nu au o locuinta. In mintea astora nu era decat cum sa ia un comision mai mare de la client si era chiar un fel de competitie intre ei in ce priveste acest comision. Mi s-a parut obscen cum niste putzoi fara prea multa scoala dar cu buzunare adanci, fac regulile intr-un domeniu atat de sensibil cum este acesta. Cei care au incercat sa cumpere sau sa inchirieze stiu cum este sa te duci sa vezi un apartament de 150 000 de euro si agentul sa fie un rupt in cur cu geaca patata sau un pustan cu BMW si ghiul pe deget. Nici eu nu cred ca vor scadea preturile apartamentelor. Si din pacate nu am nici o solutie in afara de propunerea de solidarizare a tuturor "homleshilor" si timp de un an sa nu cumparam/inchiriem nimic. Sa vezi atunci criza. Dar aceasta solidarizare e o utopie desigur, din varii motive. Vand cort si catzel fioros aferent. Exclus intermediari.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr. Vlad (Luni, 27 august 2007, 18:21)

    Niko [anonim]

    Nu avem inca ghetouri? Tot Bucurestiul e un ghetou dupa standardele multora.
  • 0 (0 voturi)    
    pt totzi cei care vor sa cumpere acum (Luni, 27 august 2007, 19:39)

    em [anonim]

    -dupa cum se creaza iluzia pentru a 10 oara , contextul este favorabil unui prabusiri a pietei(sunt porbleme in america...si pare ca si in europa)

    -daca chiar vreti sa asteptati faceti un mic studiu..notatzi pretuilre de acum din ziar pentru bucuresti, pentru o zona

    -dupa cum spunea cineva mai sus Romanaia nu e nic Irlanda nici SUA...capitalurile speculative se deplaseaza si ele...a trecut randul irlandei... ; )
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Niko (Luni, 27 august 2007, 19:48)

    rb [anonim]

    Bravo
  • 0 (0 voturi)    
    exista si opinii in favoarea scaderii (Luni, 27 august 2007, 20:13)

    Gimini [anonim]

    E greu de spus daca vor scadea, cum si cat... Chiar si daca scad cu 3% pe an, dar scad mereu, timp de 10 ani, tot e ceva. Ia cautati pe blogsearch.google.com "balonul imobiliar" si o sa vedeti ca deja baietii destepti incep sa vorbeasca...
  • 0 (0 voturi)    
    Romania = Buricul Pamantului (Luni, 27 august 2007, 20:28)

    Sagebush [anonim]

    Bineinteles ca o sa se prabuseasca preturile la locuinte in Romania. Cum puteti crede ca in Romania sunt alte reguli ca in alte parti. Acum totul este doar o specula la nivel national. Dar cand frica va deveni mai mare decat lacomia (fear vs greed pentru cunoscatori) toti speculantii se vor ingramadi sa vanda si preturile vor scadea semnificativ. Iar frica creste pe zi ce trece odata cu terminarea banilor ieftini veniti din afara sub forma de credite sau investitii directe ale strainilor sau capsunarilor. Mai mult, batranii se duc, cuplurile divorteaza, slujbele banoase se mai pierd, toate acestea alimentand oferta.
  • 0 (0 voturi)    
    forty (Luni, 27 august 2007, 21:21)

    radu [anonim]

    Forty, ai o adresa de e-mail ? Mersi.
  • 0 (0 voturi)    
    chiriile (Luni, 27 august 2007, 22:14)

    fostul chirias [anonim]

    Pai chiriile au ramas pe loc, iar preturile au explodat fiindca cine si-a rupt de la gura 350 euro/luna pentru chirie, isi permite sa plateasca si o rata de, sa zicem, 400 Euro - pe care o investeste, n-o cheltuieste. Acest lucru e tot mai des utilizat, mai ales de cand s-a scos avansul de 25% si rata de max. 40% din veniturile familiei.

    De aceea eu nu mai sunt chirias.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania vs Bucuresti (Luni, 27 august 2007, 22:36)

    zodrac [anonim]

    Pietele imobiliare din orasele in expansiune vor creste in continuare pe fondul cresterii populatiei din zona. Cresterea populatiei este generata de speranta intr-un trai mia bun si implicit a unui salariu mai mare, salar care in aceste zone dezvolate va tinde sa creasca datorita deficitului de forta de munca.
    In schimb restul tarii deja se simte cum apar fantomele, preturile apartamentelor au scazut mult ( sau nu au mai crescut de mult ) asta de cind 'capsunarii' au ales sa isi faca vila intr-o zona linistita departe de aglomeratie in loc sa cumpere apartamente cu nemiluita.
    Revenind la marile centre comerciale probleme reale vor aparea in momentul in care va incepe sa expire resursa sau in jurul acelei perioade (peste 35-40 ani) la blocurile comuniste. Chiar si acum sunt multe, mai ales cf2,3,4 care se afla intr-o stare de degradare avansata.
    Oricum pana atunci multi dintre cei care acum au credit de 100.000 de euro probabil sa se fi mutat de mult la casa pe pamint.
  • 0 (0 voturi)    
    spania (Luni, 27 august 2007, 22:39)

    mimi [anonim]

    E o eroare, piata din Spania nu e deloc in scadere, ci din contra...stiu asta pentru ca locuiesc acolo....
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 27 august 2007, 23:12)

    aradeanu [anonim]

    Nu inteleg de ce sunt atat de mari preturile in Bucuresti sau in Cluj, mai mult decat dublu fata de cele de la noi din Arad. Uitati aici preturi de pe la noi (ap.noi):

    http://www.arad-imobiliare.ro/uta.php
    http://arad-imobil iare.ro/blconf.php

    Aradenii nu sunt chiar asa de saraci, somajul fiind printre cele mai mici din tara (2-3%). Daca trecem granita in Ungaria, preturile sunt si mai mici. Cunosc o familie care si-a vandut ap. din Arad si si-au cumparat casa cu gradina (gaz, apa, canalizare) langa granita cu jumatate din banii de pe ap. Acum fac naveta (25km), avand serviciu la Arad.
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Luni, 27 august 2007, 23:18)

    aradeanu [anonim]

    Nu inteleg de ce sunt atat de mari preturile in Bucuresti sau in Cluj, mai mult decat dublu fata de cele de la noi din Arad. Uitati aici preturi de pe la noi (ap.noi):

    http://www.arad-imobiliare.ro/uta.php
    http://arad-imobil iare.ro/blconf.php

    Aradenii nu sunt chiar asa de saraci, somajul fiind printre cele mai mici din tara (2-3%). Daca trecem granita in Ungaria, preturile sunt si mai mici. Cunosc o familie care si-a vandut ap. din Arad si si-au cumparat casa cu gradina (gaz, apa, canalizare) langa granita cu jumatate din banii de pe ap. Acum fac naveta (25km), avand serviciu la Arad.
  • 0 (0 voturi)    
    in Belgia !! (Marţi, 28 august 2007, 2:25)

    DanP [anonim]

    Aici scad preturile la case si la apartamente; cam 10% din martie pana in august ..
  • 0 (0 voturi)    
    imobiliare (Marţi, 28 august 2007, 4:42)

    Cristina Alexandru [anonim]

    Preturile sunt in functie de nivelul "cultural" al populatiei, oamenii nu stiu ca apartamentele din Romania sunt niste "jafuri", ei dau banii pe ce aud in "cartier". Aratati-mi cati stiu ce se intampla cu adevarat pe piata europeana. Va spun ca am trait vremuri cand apartamente din una din cele mai atractive capitale europene s-au dat pe o masina de spalat. Asa va fi si in Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    E o gogoasa (Marţi, 28 august 2007, 8:33)

    Cici [anonim]

    Nu inteleg de ce piata imobiliara Romaneasca este comparata cu cea din Irlanda sau din Spania. In primul rand acestea sunt tari care au parcurs pasii pe care ii parcurge Romania acum in urma cu 20-30 de ani. Criza de locuinte si cresterea veniturilor, care au generat acolo cresterea preturilor, la noi abia incep sa se manifeste cu adevarat.
    Sunt extrem de multe firme puternice, dispuse sa plateasca chirii foarte mari pentru angajati, ceea ce complica viata celor care vnu isi pot permite sa cumpere ceva. Se creeaza astfel o presiune suplimentara pe piata de cumparare. De asemenea, sunt foarte multi romani care lucreaza sau au lucrat in strainatate si se intorc in tara sau trimit bani, ceea ce inseamna o alta presiune pe piata.
    Sunt deja foarte multi romani care incep sa castige salariile necesare pentru a lua un credit ipotecar. Uitati-va numai la domeniul constructiilor in care lipsa de ingineri este enroma. Eu la 27 de ani am trecut de 1300 de euro net pe luna si nu sunt un caz singular. Uitati-va la domeniul IT, domeniul bancar, unde se castiga cel putin ca in domeniul constructiilor.
    Poate ca vor scada putin preturile pentru apartamentele vechi dar nu foarte mult pentru ca nu se construieste aproape nimic pe segmentul mediu, acolo unde apartamentele vechi sunt o alternativa. Tot ce s-a construit nou este pentru segmentul premium sau de lux, domeniu inaccesibil pentru tineri.
    Imi pare rau ca trag aceasta concluzie, mai ales ca nici eu nu am o casa inca, dar preturile nu vor scadea. Nu au cum sa scada. Oamenii prefera sa faca eforturi sa cumpere decat sa faca eforturi sa nu cumpere si sa traga piata in jos.
  • 0 (0 voturi)    
    case (Marţi, 28 august 2007, 9:23)

    adi [anonim]

    Asa va fi dar nu prea curand, si daca pretul unei case e cat o masina de spalat atunci nu te obliga nimeni sa vinzi....
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 38!!!??? (Marţi, 28 august 2007, 10:17)

    mihai [anonim]

    stimata doamna, in care capitala europeana s-a-ntamplat sa se dea un ap. pe o masina de spalat? ati citit ce ati scris sau a fost doar o gluma?! si apropo de nivel cultural, aici s-ar putea sa aveti dreptate, dar daca asta e piata. si mie mi-ar conveni ca litrul de apa imbuteliata sa coste max. 0,3 ron dar daca ea se vinde peste tot cu 1 ron ce sa fac, sa mor de sete? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Forty de la 22 (Marţi, 28 august 2007, 11:31)

    mefisto [anonim]

    Forty...am mare incredere in capacitatile tale analitice. In acest sens te rog frumos sa-mi recomanzi niste investitori straini seriosi care sa-mi cumpere apartamentul 3 camiere din '70 situat in Militari cu 200.000 EUR.
    Nu trimite te rog prea multi ca sunt cam ocupat in perioada asta si nici nu vreau sa faca valuri prea mari pe piata.
    Eventual daca se poate sa organizezi o licitatie cu care da mai mult... In fond si la urma urmelor, peste 2-3 ani asa cum ai zis il vor putea cu siguranta vinde cu 300-400K Eur.
  • 0 (0 voturi)    
    la noi e altfel (Marţi, 28 august 2007, 12:27)

    dragos f [anonim]

    piata noastra imobiliara este o piata atipica. de la revolutie si pana acum, evolutia pietei nu s-a inscris in anumite tipare. multi au incercat sa faca fel de fel de pronosticuri, dar foarte putine s-au adeverit. unul singur a fost cert: ca piata este in crestere. prin urmare, dati-mi voie sa am indoieli in ceea ce priveste scaderea preturilor la apartamente. cererea este mult, mult prea mare....
  • 0 (0 voturi)    
    scad preturile??? (Marţi, 28 august 2007, 12:56)

    teo [anonim]

    Daca e sa o luam logic, piata romaneasca a imobiliarelor e influentata de factori interni si externi. Factorii interni au fost creditul ipotecar, investitiile speculative , acesti factori cumulati ducand la cresterea preturilor din 2003 incoace. Atata timp cat bancile vor da credite usor si investitii speculative vor mai fi, atunci, preturile la apartamente vor creste in continuare, pt. ca este inca un mare deficit de locuinte in Bucureasti. Deci daca nu ar fi semi-criza vest-europeana, preturile ar continua sa creasca in cviitor.
    Problema consta insa in factorii externi: inceputul unei semi-crize europene, care se poate propaga si la noi(ca orice alt fenomen economic, dealtfel). Bancile care dau credite ipotecare sunt toate sucursale ale unor banci occidentale, si daca in occident se va restrange creditul, atunci se va restrange automat si in Romania. Urmarea va i o stagnare a preturilor in prima faza. Daca creditul va continua sa fie restrans in continuare, atunci e posibil si ca investitorii sa isi mai vanda din apartamente, si in mod sigur preturile vor scadea. Aceasta se cheama criza ciclica, Europa se confrunta cu asa crize la 10-20 ani. Nimeni nu se poate opune fortei pietei. Daca nu mai sunt bani ieftini pe piata, nu se mai cumpara si gata!!!
    O criza dureaza 2-3 ani, timp in care pretul apartamentelor scade chiar si cu 20--30%,depinzand de tara. Numai ca dupa 2-3 ani de criza, cand piata se misca din loc, preturile incep iar sa creasca, depasind chiar si nivelul anterior crizei. Adica daca un apartament costa 100 000 EUR inainte de criza, dupa 2 ani va scadea la 80 000 EUR, dar dupa criza ca crste la 110 000 EUR.
    In concluzie, daca se vor inaspri conditiile de acordare a creditelor pe piata europeana, si la noi vor scadea preturile apartamentelor sau macar vor ramane constante. Dupa 2 ani, insa ele cu siguranta vor creste din nou, pt. ca piata a depasit criza.
    Insa la noi piata e atipica, supusa zvonurilor, preturile pot creste cand scad in Occident.
  • 0 (0 voturi)    
    la noi ca la nimenea (Marţi, 28 august 2007, 14:57)

    x [anonim]

    la noi nici macar nu se stie cum evolueaza piatza...
    nu exista nici o statistica cat de cat oficiala, ne bazam pe zvonuri si pe articolele din ziare (nu mai zic de analistii din domeniu)

    am ajuns deja sa ne comparam cu Londra, deci vor mai creste... (eu astept sa cada sau o sa caut in alta parte)
  • 0 (0 voturi)    
    desteapta-te romane (Marţi, 28 august 2007, 16:24)

    rb [anonim]

    Mai oameni buni, de ce nici unul dintre voi (sau cei mai putini) nu se intereseaza cit costa constructia unui metru patrat de cladire. O sa vedeti ca mai mult de 250 euro nu este, la cheie. Asadar pentru 100mp construiti ar fi cam 25000 euro. Pretul terenului la bloc de peste 4 nivele nu mai conteaza. Aici vorbesc de constructii noi ! Daca voua vi se pare normal (celor din Romania) si sinteti dispusi sa platiti pina la 1500 euro pe mp care pe constructor il costa 250, adica de 5-6 ori, inseamna ca va meritati soarta.

    Apropo de capitale ieftine, eu locuiesc in Germania de 7 ani si pot sa va spun ca un mp de locuinta in Berlin - zona de lux este in jur de 1500 -1700 euro pe mp , dar LOCUIBIL adica sub 1500 pe mp construit. Eu locuiesc in apropiere de Frankfurt, unul din cele mai bogate orase din lume (PIB per locuitor in oras de 70.000 euro /an) In zone foarte bune (de milionari) mp locuibil este de 2500- 3000 euro. Repet, locuibil !
    Chiar si in zona asta scumpa, la 10-15 km gasesti locuinte la bloc cu sub 1000 euro pe mp, in conditii incomparabil mai bune de locuit decit oriunde in ro (autostrada, aeroport international, magazine, scoli, infrastructura quasiperfecta, etc.) Din pacate privit din Germania trebuie sa-i dau dreptate unui antevorbitor, cam tot bucurestiul este un ghetou. Cum zicea si el, depinde de standarde. Asadar romani, incepeti sa ginditi.

    Va dau si un link catre un constructor din oradea, sa vedeti ca se poate si altfel (daca nu or avea si astia ceva ascuns):

    http://www.raicrisconstruct.ro/index.php?option=com_conten t&task=view&id=45&Itemid=140&lang=ro
  • 0 (0 voturi)    
    preturi (Marţi, 28 august 2007, 16:44)

    d [anonim]

    sunt de acord cu TEO ( pct 44), explicatia economica e corecta, dar ce nu pricep eu este cum mai poti vinde un apartament a carui perioada de garantie a expirat stiut fiind faptul ca marea majoritatea a apartamentelor tranzactionate au intre 40 si 25 de ani vechime
  • 0 (0 voturi)    
    case (Marţi, 28 august 2007, 18:38)

    Cristina Alexandru [anonim]

    Cu banii pe care ar trebui sa-i dai pe un apartament 3 camere in Militari iti poti cumpara casa cu curte si piscina in alte tari europene. Si de ce sa nu-ti cumperi acolo cand si salariile sunt mai mari iar poluarea este considerata aproape nula in comparatie cu cea din Bucuresti. Cand mai multa lume va fi constienta de acest lucru vor scadea preturile la apartamente in Romania, nu va mai dura mult.
    Cineva a zis ca daca preturile scad atat de mult sa te abtii sa vinzi. Nu stiu daca v-ati putea abtine prea mult daca ar trebui sa dati la banca 2000 de euro pe luna ca sa-l pastrati.