Un primar francez le ia apararea tiganilor

de     HotNews.ro
Marţi, 28 august 2007, 0:00


Andre Gerin, primarul localitatii Venissieux,, vrea sa ii scoata pe romi din coloniile lor. In ajunul evacuarii unei tabere de circa 350 de romi, el a cerut crearea unui plan de ajutor national pentru aceasta populatie venita in principal din Romania, scrie Le Monde, preluata de Rador.

Dincolo de "imobilismul politic" asupra chestiunii, Gerin a denuntat "conditiile de viata nedemne ale acestei populatii, care sunt mai rele decat cele ale cainilor".

"Azi este responsabilitatea statului si a guvernului de a se ocupa de aceasta chestiune cu dimensiuni europene, umane, sociale si economice", a mai declarat primarul, reluand termenii unei scrisori despre care spune ca trimis-o luni dimineata primului-ministru Francois Fillon.

"Zero dispret"

Pentru a eradica taberele, Andre Gerin propunerea unui "plan national zero dispret si demnitate pentru romi".

"Trebuie sa se lucreze la proiecte individuale pentru o instalare durabila sau sezoniera in Franta fara a respinge ipoteza revenirii cazurilor care ar fi cu adevarat benevole", i-a mai scris primarul primului-ministru. "Romii sunt 600 in aglomeratia lyoneza si poate 10.000 in Franta.

Trebuie sa cream conditii decente si conforme drepturilor elementare ale omului", a declarat el pentru Le Monde, citat de Rador.

Potrivit afirmatiei sale, unii dintre romii de la Venissieux, evacuati marti dimineata, au gasit solutii de cazare in alta parte, au gasit de lucru, au acceptat chiar revenirea benevola in Romania. O prima colonie de romi pe acelasi teren a fost evacuata in 2005. La 1 august 2007, mai multe sute de romi au fost expulzati dintr-o alta tabara la Villeurbanne.

















53 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit ... (Marţi, 28 august 2007, 10:20)

    Terente [anonim]

    I-ai prietene francez pe toti.
    Vino la noi, si-ti dam si bonus fro cateva milioane in plus.
  • 0 (0 voturi)    
    Curiozitate (Marţi, 28 august 2007, 11:01)

    gogu [anonim]

    Sa vedem cat timp le ia si astora sa se sature de tigani ...
  • 0 (0 voturi)    
    hihi (Marţi, 28 august 2007, 11:03)

    gogu [anonim]

    O sa le iasa pe ochi saracilor francezi. Si tiganii vor profita de degetul intins luand toata mana!
  • 0 (0 voturi)    
    Prea tarziu (Marţi, 28 august 2007, 11:29)

    ! [anonim]

    Evacuation d'un bidonville à Venissieux
    Quelque 230 Roms, essentiellement Roumains, ont ete evacues ce matin dans le calme du terrain qu'ils occupaient depuis quelques semaines à Venissieux (Rh?ne), a constate un journaliste de l'AFP. Peu avant 06 heures, une douzaine de fourgons de gendarmes mobiles ont pris place à proximite du bidonville, dont les abords etaient contr?les par les policiers. Après un rapide recensement, les 220 à 230 occupants du camp, dont une moitie d'enfants, ont ete conduits en car à la plate-forme de l'association Forum Refugies.

    (Avec AFP).
  • 0 (0 voturi)    
    Primarul entuziast (Marţi, 28 august 2007, 11:36)

    the [anonim]

    "conditiile de viata nedemne ale acestei populatii, care sunt mai rele decat cele ale cainilor"...
    Primarul asta e cam dus cu pluta ...
    sau comparatia e facuta cu conditiile de viata ale cainilor din Romania ... ca aia din Franta ... unii traiesc mai bine decat francezii !
  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Marţi, 28 august 2007, 12:19)

    Mircea [anonim]

    ce pot sa zic ... Succes! si tineti-i la voi! :D
  • 0 (0 voturi)    
    frumoasa initiativa (Marţi, 28 august 2007, 13:56)

    valer [anonim]

    in spiritul colaborarii europene eu zic sa-l sprijinim; si anume sai trimitem aprox.un milion de capete, sa aiba materie prima
  • 0 (0 voturi)    
    Tigani nu romi (Marţi, 28 august 2007, 15:06)

    m [anonim]

    Eu vreau sa li se spuna astora tigani cum ii cheama nu romi ca prea confunda toata lumea romii cu romanii. Si daca poate dom' primar sa ii primeasca pe toti, super tare!
  • 0 (0 voturi)    
    tg (Marţi, 28 august 2007, 15:54)

    sima [anonim]

    am pierdut 4-5 milioane de romani mai putem pierde 4-5 sute de mii de minoritari.
  • 0 (0 voturi)    
    France (Marţi, 28 august 2007, 20:15)

    Dumitru [anonim]

    Propun ca sa le dam tiganii si ei sa ne ia rromii. Asa ca intre amici.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. cine nu stie (Marţi, 28 august 2007, 22:40)

    Vlad I [anonim]

    In Franta unii cred in ideologiile de stanga cum crede Osama in Allah. Ia sa le dea de munca sa vada pe unde cade tirul. Inteleg ca staul investeste sa zicem 200 euro in medie anual pt. educarea fiecarui cetatean. Daca te apuci sa investesti de 10-20 ori mai mult in rromi pana la urma in 10-15 ani isi ridica nivelul de civilizatie. Dar la ce pret? este ca si cand ai da banii de mercedes pe o dacie. Rromii sa-si faca autocritica , in Africa sunt sute de milioane mai saraci decat ei si nu vin la cersit in Franta.
  • 0 (0 voturi)    
    Tzigani si Tzigani (Miercuri, 29 august 2007, 3:56)

    d'coios [anonim]

    Ce aveti cu ei? Astia sint si astia vor fii! De ce incearca toata lumea sa-i schimbe? Au fugit din India tot din cauza asta. Acuma sau gasit francezii dupa ce Ceasca incercase si el sa-i schimbe! Lasati-i in pace sa-si traiasca viata si daca nu va convine ca se numesc rromi schimbati-va voi in Daci si cu asta basta ca nu se rezolva absolut nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    saracu' om... (Miercuri, 29 august 2007, 11:27)

    donose [anonim]

    cit de bine se potriveste vorba lu nenea iancu,
    "Monser, esti idiot !"
  • 0 (0 voturi)    
    O sa ii treaca (Miercuri, 29 august 2007, 20:12)

    Mada [anonim]

    Au mai fost si romani crestini carora li s-au facut mila de tigani si i-au luat sub ocrotire, si le-au dat si casa si masa, FARA SA CEARA NIMIC LA SCHIMB, si s-au lecuit pe veci. De unde si bancul :
    Ca un roman ar fi tocmit un tigan sa ii secere graul. Bun. Dimineata, i-a dat romanul de mancare o gustare. Tiganu ce-i zice? Conasule, da-mi macar si pranzul tot acum, ca nu mai vii matale tocmai pana in camp sa mi-l aduci. Zis si facut. Dupa ce a dat gata si pranzul, ce zice tiganul? Stapane, da-mi si cina incaltea, s-apoi stai linistit cu mine toata ziua, ca mi-ai dat de mancare. Hop si cina. Ei, dupa ce a ispravit si cina, zice romanul...No, si acu, hai la treaba...la care tiganul :
    - Stapane, DUPA CE-AM CINAT, NICI LA TATA N-AM LUCRAT !

    Credeti ce vreti, eu le dau maxim 6 luni sa-si dea in petec. Pacat....mare pacat...