Un caporal de origine romana, declarat soldatul anului

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 28 august 2007, 0:00


Un militar de origine romana din armata americana a fost desemnat cel mai bun soldat al US Army din Europa, in urma unui concurs desfasurat la Grafenwohr (Germania), informeaza publicatia "Stars and Stripes".

Caporalul Mihai Mocanu, care face parte din cadrul celui de-al 2-lea Batalion, regimentul 6 Infanterie a Corpului V de armata, a fost desemnat cel mai bun soldat in urma competitiei anuale destinate soldatilor si subofiterilor organizata de comandamentul trupelor americane din Europa in Germania (USAREUR).

Sergentul Travis Snook, din cadrul Armatei a 7-a, a castigat competitia destinata subofiterilor. Cei doi au fost premiati, vineri, in cadrul unei ceremonii organizate la Heidelberg, in Germania.
Competitia a inclus probe de orientare pe teren, un mars de 15 kilometri, trageri pe timp de noapte si zi, precum si teste de rezistenta fizica si alte sarcini de lupta.

Mocanu s-a nascut la Harlau, in judetul Iasi, si a fost cadru activ in fortele armate din Romania. In prezent el este caporal de infanterie in armata americana, dupa ce, timp de sase ani, a fost angajat al firmei de securitate Ponds Security din orasul german Hohenfels.

Cotidianul "Stars and Stripes", care este dedicat soldatilor americani din intreaga lume, afirma ca Mocanu a fost campion la arte martiale in 1997 si este casatorit cu Monica, cu care are o fiica, Emily. Caporalul de origine romana afirma ca spera sa poata frecventa cursurile scolii unde se formeaza trupele aeropurtate si cele de asalt.

"Uneori poti sa pierzi o lupta, dar acest fapt nu inseamna ca ai pierdut un razboi", a afirmat Mihai Mocanu, citat de "Stars and Stripes".
Caporalul Mocanu si sergentul Snook vor reprezenta comandamentul trupelor americane din Europa in competitia la nivel de armata organizata in perioada 1-5 octombrie la Fort Lee, in statul Virginia.

















117 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Brava, baieti ! (Marţi, 28 august 2007, 12:31)

    the [anonim]

    M-a ajuns o emotie, de parca as fi citit despre Henri Coanda care a inventat avionul cu doo aripi si motor cu reactie.
    Vedea-l-as ghinarar pe Mishu Mocanu !
    El ieste un soldat, dar si un ganditor !
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, mr. (Marţi, 28 august 2007, 12:31)

    Imperialistu\' [anonim]

    Tot asa.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce?... (Marţi, 28 august 2007, 12:41)

    Buleteanu Ion [anonim]

    n-a ramas in armata romana...
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo baieti (Marţi, 28 august 2007, 14:16)

    Silviu [anonim]

    Ce sentiment ma incearca atunci cand afluu ca un ROMAN de-al nostru da lectii pe-acolo pe unde se afla.Noi nu avem doar hoti si cersetori.Bravo romani sa le demonstram ca suntem la fel de buni ca ei, daca nu mai bini de multe ori.Tineti-o tot asa ........
  • 0 (0 voturi)    
    de aia (Marţi, 28 august 2007, 14:28)

    mao [anonim]

    poate de aia nu a ramas in armata romana.....pt ca aci trebuia sa dea shpaga sa se angajeze ca MAC ....api sa mearga toaman la cules de cartofi pentru unii sefi ca sa poata primi si el o zi libera cand ii nashte nevasta sau cand are chef de chiul ca e ceva de lucru ....ca de munca nici nu poate fi vorba......de aia
  • 0 (0 voturi)    
    bre mao (Marţi, 28 august 2007, 15:20)

    kalin [anonim]

    vede-te-as mac stand in frig ca pinguinul!
    de unde stii tu ca astia din armata nu muncesc?
    s-a impregnant in mintea civililor ca militarii freaca menta dar ar fi surprinsi sa afle ca de mult timp nu mai este asa.
    si uite-asa toti cufuritii care dormeau in planton se trezesc sa dea cu parul.
    halal bre mao!
  • 0 (0 voturi)    
    bre Kalin... (Marţi, 28 august 2007, 15:50)

    Olga [anonim]

    Vedea-te-as muncind, bre Kaline! Dar nu ca pinguinul ci boul!E ultimul banc, asta cu militarii care muncesc! Da o tura pe la M.A.P.N-, ministerul lor si vei fi uimit de cat gaz se arede aiurea.
    Mao are dreptate, in armata e o coruptie si o pierdere de timp ce te lasa masca! Se vede ca apartii structurii de sari de asa de fund in sus! Dar te inteleg, iti aperi postuletul...
  • 0 (0 voturi)    
    Context (Marţi, 28 august 2007, 17:08)

    firu'n 4 [anonim]

    Citatul din spusele bravului soldat (care nici macar nu e original) nu prea au legatura cu subiectul ... intelegeam daca nu ar fi castigat locul 1 la concursul asta. Sau daca ar fi spus am castigat o batalie dar nu si razboiul, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 28 august 2007, 18:21)

    tete [anonim]

    Ce aveti cu el? A muncit si aici dar nu a avut nicio recunoastere! Bravo lui ca a reusit sa-si indeplineasca visul!!! Spun asta pt. ca l-am cunoscut personal!
  • 0 (0 voturi)    
    inainte (Marţi, 28 august 2007, 19:17)

    babu [anonim]

    tine-o tot asa
  • 0 (0 voturi)    
    Rectificare (Marţi, 28 august 2007, 21:05)

    firu'n 4 [anonim]

    Am citit articolul din stars and strips... Citatul de pe hotnews e scos din context, de fapt el a spus ca chiar si daca ar fi pierdut nu ar fi fost descurajat, etc
    Una peste alta, bravo lui, sincere felicitari

    http://stripes.com/article.asp?section=104&article=48389
  • 0 (0 voturi)    
    bravo / tete (Marţi, 28 august 2007, 22:48)

    the [anonim]

    Nea teteo ... si eu cunosc personal un medic roman, care n-a avut nici recunoastere nici recunostinta in Romania, a muncit acolo unde a ajuns de-a dat in branci, si-a realizat visul, si-a dat doua doctorate stiintifice, a ajuns unul din cei mai mari cancerologi din Europa si este ofiter (al Legiunii de Onoare, ce-i drept, nu al Legiunii Straine ...)
    Si al naibii sa fiu daca am citit un rand in hotniuz pe tema asta sau similar ... chiar ti se pare asa o scofala ca un trupete roman s-a remarcat la efectuarea de tragere cu arma pe pajistile americane ?
    vai de curul nostru dac ... si plin de mandrie populara ...
  • 0 (0 voturi)    
    Loviti de nulitate (Marţi, 28 august 2007, 23:13)

    Prastie [anonim]

    Un om are o soarta si un destin. Acest om poarta amprenta spirituluy si sufletului romanesc , este urmasul taranului Roman care a facut Romania de astazi pe cimpul de lupta sacrificindu-se pentru tara si neam. Nu evrei, nu Basesti, nu eterysty, nu lychele cu grade . Nu patricieni ajunsi miliardari pe munca romanului amarit. Pa-Triciu se va invata cu caldura glontului de aur din pusculita sigilata masonica, myorityca ,cybornyca, acest om este mort in urmatoarele luni . In numele romanilor care au mincit sa faca Rom petraol s-a constituit un comitet de spalare a onoarei natyonale. Ce inseamna asta inseamna crima profesionala in numele natyei romane pacalyte de escrocy., Germania anilor 46 cind toty nenorocity de hoty anty nationaly erau curataty in numele natiuni, adevarului si afacerilor capytaliste necinstite care afectau poporul german. Romania nu poate sa acepte ca ceva facut de toti rominii sa fie vindut de o lichea, Si tariceanu va muri asasinat cu acela-si tip de glont . Presa si anchetele vor gasi vinovare miscari extremiste externe
    Este un avertisment Domnilor. Nu cautaty emaylul , este pe adresa unui neninovat, carei-a i-i cerem iertare. Sa va vedem SIE
  • 0 (0 voturi)    
    US Army sau USAF (pt redactorii hotnews) (Miercuri, 29 august 2007, 7:00)

    Mircea [anonim]

    Exista o mare deosebire intre US ARMY si USAF. Ceea ce se afla in Europa sunt baze ale US Air Force si nici decum US Army. Ieri a aparut un articol in hotnews.ro despre bazele militare ale US Army. Aceeasi greseala in doua zile.
    Reamintesc redactorilor ca US are: US Army, USAF, NAVY, Marines and Special Forces
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 29 august 2007, 9:43)

    M [anonim]

    Si mult succes in continuare!Nu mai fiti sarcastici,nici nu stiti ce mult a muncit pentru asta!Si fiul meu tocmai a castigat locul intii si o medalie si este sergentul lunii si propus pentru inaintare in grad!Si propus si pentru alta medalie mai importanta.Cand am citit recomandarea..am plans!Doamne ce frumos scriau despre el,despre munca lui !E minunat sa te felicite si sa-l numeasca great son!Si mai este un baiat deosebit de bun,acum e la al treilea deployment in Iraq.Are o sotie pianista deosebit de talentata si la concertele pe care le-a sustinut si ea si elevii ei ne-am imprietenit mai mult cu famiile ofiterilor de aici si ne-am straduit sa prezentam tara noastra cat mai frumos A venit si preotul roman cu familia am gatit mancare romaneasca si au fost incantati si vor cu totii sa viziteze Romania!Oare cum sa facem sa nu aiba parte de surprize neplacute?Si pot sa va mai spun ca de cite ori am fost pe undeva,in piata sau la catedrala din Strasbourg am fost "intimpinati "de.."compatriotii nostri care practicau un cersit agresiv...am banuit ca sint romani si am avut dreptate.Mare dezamagire...Ne e dor de tara,dar nu am plecat de bine!Ne amintim de Piata Universitatii si ..oftam!Va dorim numai bine tuturor!
  • 0 (0 voturi)    
    Termen de comparatie (Miercuri, 29 august 2007, 11:56)

    V. [anonim]

    Totusi nu sunt de acord sa minimizam meritele lui. Nu toata lumea poate fi medic, etc, asa ca nu trebuie sa facem nici un fel de comparatie intre ei. Totusi a castigat o competitie cred eu destul de importanta impotriva a f. multi competitori si asta nu e putin. Daca asta s-a datorat mai mult calitatilor lui fizice, nu conteaza, tot trebuie apreciat. Si ptr. astea este nevoie de antrenament si bineinteles motivatie. Pacat doar ca cei mai buni in domeniul lor parasesc Romania si sunt putine sanse de a se mai intoarcere.