Dinamo a pierdut, marti seara, sansa sa se califice in grupele Ligii Campionilor, pierzand in fata celor de la Lazio cu scorul de 1-3, pe Stadionul National, dupa egalitatea (1-1) din tur. Desi au condus cu 1-0 la pauza, in repriza a doua dinamovistii au cedat in fata italienilor, care au reusit sa inscrie trei goluri pana la finalul meciului.

In fata a 50.000 de spectatori, Bratu a inscris primul gol al meciului, sutand in vinclul lui Ballotta in minutul 27.

Dar increderea dinamovistilor cedeaza inca de la inceputul celei de-a doua reprize, cand Nastase il faulteaza in careu pe Del Nero, iar Lazio primeste un penalty, inscris fara probleme de Rocchi, printre palmele lui Lobont.

In minutul 53, italienii intra in avantaj prin golul lui Pandev, care inscrie de la opt metri dupa o pasa cu calcaiul de la Del Nero.

Dupa inca 14 minute, in care dinamovistii stau mai mult in defensiva, Rocchi reuseste sa-l invinga pentru a treia oara pe Lobont.

Min. 67 Gol Lazio. A marcat Rocchi, dupa o pasa filtranta a lui Del Nero. Blay l-a scos din ofside pe Rocchi, scapat singur spre poarta lui Lobont, la 25 de metri. Rocchi a intrat in careu si l-a executat pe Lobont, din 10 metri. Restul meciului dinamovistii nu mai misca deloc, pana in minutul 92, cand arbitrul Gonzales fluiera sfarsitul partidei.

Echipei din Stefan cel Mare nu-i ramane, drept consolare, decat sa joace, in continuare, in primul tur din Cupa UEFA.

La finalul meciului, antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, a declarat, citat de Realitatea TV, ca si-ar fi dat demisia daca n-ar fi fost prima repriza si echipa ar fi jucat atunci ca in repriza secunda.

"Un rezultat nemeritat, am facut o prima repriza foarte buna. Le-am spus la pauza in vestiar sa uite ca e 1-0, dar ei le-au facut cadou doua goluri. Ne-am batut singuri. Jucatori cu experienta au facut greseli incredibile", a spus Rednic.