Campania Mindbomb pentru "salubrizarea estetica" a Clujului a esuat

de Dinu Gherman, Ambrus Bela     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2007, 0:00


Afisul Mindbomb

Mindbomb i-a cerut primarului Clujului, Emil Boc, indepartarea statuii lui Avram Iancu din centrul orasului. Statuia este considerata “un hidos simulacru estetic al identitatii nationale si un simbol al imixtiunii politice a fostului primar Funar in spatiul public”. Demersul Mindbomb a primit insa o replica cutremuratoare.

Mindbomb a lansat campania “Mi s-o urat de atata urat!”, prin care doreste sa sensibilizeze autoritatile si opinia publica cu privire la reconfigurarea estetica si depolitizarea spatiului public clujean. Actuala statuie reprezentandu-l pe Avram Iancu drept un personaj caraghios cocotat pe un arac, este opera sculptorului Ilie Berindei.

[c:1:s] Statuia a costat in jur de un miliard la valoarea din 1993, o treime din suma a provenit de la bugetul de stat, grosul finantarii fiind asigurat de celebrul “joc de intrajutorare” Caritas.

O imagine a prototipului statuii a fost publicat de revista “Arta”, numai ca la data respectiva, in varful coloanei se afla Nicolae Ceausescu, iar in loc de sabie, avea un sceptru.

La vremea realizarii statuii din Cluj, copia cu Ceausescu se mai gasea la Casa de cultura din Bailesti.

Eforturilor celor de la Mindbomb i s-a alaturat si cotidianul Clujeanul si apoi Kronika.

Pe urma, numeroase personalitati ale Clujului au semnat o scrisoare deschisa prin care cer Primariei si Consiliului Local sa reconfigureze unul din simbolurile spatiului public clujean, in conformitate cu spiritul tolerantei etnice si al valorilor estetice.

“Imbucuratoare pentru ca da o sansa de recuperare demna a spatiului public si a unui simbol al istoriei nationale si ingrijoratoare pentru ca ea se poate transforma, in chip nedorit, intr-o legitimare a unei uratenii care sluteste fata orasului nostru.

Monumentul instalat intre Catedrala Mitropolitana si Teatrul National nu il reprezinta pe Avram Iancu asa cum este el perceput de ardeleni, personalitate istorica demna si, totodata, apropiata, familiara.

Inca de la inceput, scopul acestui monument a fost deturnat: statuia a ajuns un simbol al intolerantei, inesteticului si prostiei. Daca s-a ajuns la defaimarea estetica a unui simbol national, e pentru ca opinia artistilor plastici, scriitorilor, arhitectilor si urbanistilor care s-au pronuntat impotriva acestei aberatii a fost ignorata”, au declarat semnatarii scrisorii deschise.

Printre personalitatile care si-au exprimat acordul cu acest demers, ii amintim (aleatoriu) pe: Radu Munteanu (rector Universitatea Tehnica), Ioan Sbarciu (rector Universitatea de Arta si Design), Marius Bojita (rector Universitatea de Medicina si Framacie “Iuliu Hatieganu”), Doru Radosav (director Biblioteca Centrala Universitara, Institutul de Istorie Orala - Universitatea Babes-Bolyai),
Dumitru Matis (decan Facultatea de Studii Economice si Gestiunea Afacerilor,- Universitatea Babes-Bolyai), Stanca Ghidro (avocat, decan Baroul Cluj), Horea Poenar (scriitor, lector Facultatea de Litere - Universitatea Babes-Bolyai), Tompa Gabor (director Teatrul Maghiar Cluj), Ion Vartic (director Teatrul National Cluj), Marius Nicoara (presedintele Consiliului Judetean Cluj), Tudor Salagean (istoric), dar si multi altii.

Autoritatile locale din Cluj au initiat intre timp un proiect de modernizare a Pietei Avram Iancu. Raimonda Boian, purtatoarea de cuvant a administratiei Boc a risipit insa rapid temerile celor care au crezut initial ca ar fi vorba despre demersuri legate de statuia mult disputata.

Ea a declarat pentru HotNews.ro ca “problema statuii nu figureaza pe agenda de lucru a administratiei locale pentru anul in curs, insa in Pta. Avram Iancu se va amenaja o fantana muzicala cu spoturi luminoase si apa colorata”.

Proiectul reamenajarii Pietei Avram Iancu este realizat de societatea Atelier IF, cea care a castigat licitatia pentru proiectarea intregii piete. Jocurile de apa si de culori ale fantanii vor fi sincronizate cu diferite melodii. Proiectul reamenajarii pietei mai prevede si inlocuirea pavajului din zona.

Reamenajarea Pietei Avram Iancu va costa 1,4 milioane de lei

Pe langa fantana din Avram Iancu, municipalitatea clujeana va amplasa in apropiere alte doua fantani la fel de ciudate si pe pietonalele de pe Bulevardul Eroilor - sub forma unui luciu de apa, “care se va revarsa cand temperatura din aer creste si care vor fi dotate cu spoturi de diferite culori”.

Buclucasa fantana a primarului Boc

Ce-i trebuia Clujului? Tichie de margaritar! A plecat omul cu statuile, a venit cel cu fantanile. Neaparat colorate si cu beculete multe. Arhitectul clujean Sorin Albacan a declarat pentru HotNews.ro ca principala problema o reprezinta faptul ca nici un primar de pana acum nu a fost clujean si ca atare nu simte nimic pentru oras, necum pentru valorile estetice ale orasului.

In plus, sustine arh. Albacan, ceea ce ii lipseste la aceasta data Primariei este tocmai un plan de dezvoltare locala. Chiar si planul urbanistic general, datand de pe vremea lui Funar, s-a realizat de o firma din Bucuresti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


235 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Fantanile (Miercuri, 29 august 2007, 8:26)

    timisorean [anonim]

    Daca apa aia va fi colorata, atunci nu sunteti primii. Cu cateva luni in urma am vizitat Bucurestiul si nu am putut sa nu observ fantanile vomitive din fata Palatului Parlamentului. Mai ales cele pe galben fac trimitere imediata la anumite dejectii. Bravo Bucuresti. Despre Cluj credeam ca poate mai mult (cu toate ca admirasem si eu caraghioasa statuie din articol...)
  • 0 (0 voturi)    
    Tampitilor (Miercuri, 29 august 2007, 9:29)

    bogdan [anonim]

    Prostia voastra e cutremuratoare si rautatea e pe-aproape. Haideti oameni cu idei. Pai daca ar fi dupa articolul vostru, Clujul ar ramane o vechitura plina de case darapanate din secolul 18. Clujul trebuie sa se modernizeze, inclusiv centrul. Si Clujul e inima Ardealului - asa ca statuile calificate de voi ca impotriva tolerantei etnice se incadreaza perfect in peisajul clujean (mai mult, statuia e in vecinatatea statuii lui Mathias Rex - si se intzeleg bine statuile). Ma intreb ce-o fi fost in capul luminatilor rectori, decani, avocatzi, etc cand s-au bagat sa semneze chestia asta?!?
  • 0 (0 voturi)    
    campania (Miercuri, 29 august 2007, 9:57)

    unu [anonim]

    OK articolul, cu o mica rectificare, "Avram Iancu merita ceva mai bun" e o campanie initiata de CLUJEANUL, la care a reactionat, ulterior MindBomb

    http://www.petitiononline.com/iancu/

    http://www.clujean ul.ro/articol/ziar/cluj/jos-hidosenia-din-avram-iancu/16342/414/

    ht tp://www.clujeanul.ro/articol/ziar/cluj/avram-iancu-merita-ceva-mai-bu n/16338/14/
  • 0 (0 voturi)    
    lui bogdan (Miercuri, 29 august 2007, 11:33)

    zorro [anonim]

    /////
    De unde si pana unde uratenia aia care cica l-ar reprezenta pe Avram Iancu inseamna "modernizare"?
    Statuia se incadreaza in peisajul clujean numai pt ca Clujul este orasul in care au existat la un moment dat atatia tampiti incat sa poata un clown ca Funar sa ajunga primar!
  • 0 (0 voturi)    
    @zorro (Miercuri, 29 august 2007, 19:39)

    Victor [anonim]

    bravo, ai pus punctul pe i... exact asa functioneaza democratia si cu asta basta. asta nu inseamna insa ca oamenii nu trebuie sa incerce sa schimbe anumite lucruri, si asta e tot parte a democratiei (partea buna sa speram!).
  • 0 (0 voturi)    
    toti se pricep de numa' (Joi, 30 august 2007, 0:36)

    clujeanu [anonim]

    ce ma bucur ca toti isi dau cu parerea dar nici unul nu-i clujean si nu traieste aici sa vada cum ii. Funar a fost cum a fost, Boc ii cum ii. Fiecare cum greseste ceva arunca pasarea moarta la altul in ograda ca sa fie el basma curata.

    Si ce bine imi pare mie, ca toti prostii cu bani si cu gust indoielnic isi pot trage ce vile vor in ce zone ale orasului vor, pot face blocuri lipite de case, etc. acum nu-i destul dar se vrea si fantani arteziene colorate. Mai bine ar repara cum trebuie strazile (de ex. pe str. Campului, acum vreo 5 zile s-a asfaltat strada, acum o parte ii plina de gropi din nou, si nu-i strada f. circulata), mai bine s-ar rezolva problema parcarilor, mai bine s-ar muta Boc la Bucuresti si sa puna pe altul primar, ca acum totul ii cu fundul in sus. Si ca de obicei, ca si pe vremea mult hulitului Funar, totul merge inainte pe relatii si pile.

    Daca tot vrea Boc fantani arteziene, de ce nu astupa gaurile din piata unirii din fata statuii lui Matei Corvin si sa isi planteze acolo o fantana, tot ii in fata primariei dumnealui, macar asa o vede "zilnic".

    Deci domnii mei, care nu sunteti clujeni ciocu mic si vedeti-va de treaba, ca asa pot sa-mi dau si eu cu parerea de rahatu de timisoara sau bucuresti ca le stiu din trecere, dar nu le cunosc problemele lor reale.
  • 0 (0 voturi)    
    ufffff..... (Joi, 30 august 2007, 10:22)

    ioana [anonim]

    Asta mai lipsea din "minunata" piata Avram Iancu... o fantana multicolora, poate chiar una tricolora....Mie una chiar ca mi s-a urat de atata urat... Speram ca, o data cu initierea campaniei, sa dispara acea statuie total inestetica. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu Avram Iancu - personajul istoric, din contra, consider ca ar merita mult mai mult. In plus, acolo se afla doua dintre cele mai importante cladiri din Cluj, Catedrala Mitropolitana si Teatrul National; daca mai apare si o fantana colorata in jurul statuii atunci noi, clujenii, putem sta linistiti, cu siguranta vom ajunge o capitala...si nu a Ardealului, ci a prostului gust. Pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    Fantanile muzicale... iubirile primarilor pd (Joi, 30 august 2007, 12:17)

    Michaelus [anonim]

    Damblaua fantanilor muzicale a fost lansata pe piata de primarul pd al craiovei, aurica solomon, care a descoperit in kitsch-urile chinezesti (firma care le produce e din china) o sursa importanta de voturi (toti oltenii stau si casca ochii la jeturi, minunandu-se de realizarile primarului), dar mai ales de bani mai mult sau mai putin clatiti prin apa cantatoarelor. In plus, ghici cine produce pavaje si marmura in tara asta... oare nu cumva seful de partid al celor doi? Asadar si prin urmare e de inteles elanul celor doi edili pd-isti, iar in plus ar fi de vazut ce se intampla in acest sens si in alte orase diriguite de primari "democrati"
  • 0 (0 voturi)    
    l-am votat pe funar (Vineri, 31 august 2007, 0:05)

    Marius [anonim]

    L-am votat pe Funar. Aveam de ales intre ele si Peter Eckstein Kovacs... Asta pentru ce care se mira de ce Funar a fost primar timp de 10 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    E hidoasa (Vineri, 31 august 2007, 0:20)

    pm [anonim]

    Sculptura aia arata de parca ar fi facuta de un elev la o scoala de arta de prin clasa a VI-a, pur si simplu e hidoasa (de exemplu laba piciorului are cel putin 1/3 din lungimea totala a piciorului pana in sold, asa ca Avram ala pare a fi var cu Charlot)...

    Dar in Cluj se poate ceva si mai tare, au ei o hota de tinichea pe un deal acolo... Intentia "marelui artist" era sa faca o cruce, si asa se vede de la gara, dar din parc arata fix ca o hota uriasa de facut mici care luceste (sau lucea) in soare...

    Nu stiu daca mai au acolo bancile si cosurile de gunoi (sau cainii maidanezi, cum am vazut intr-o caricatura, dar astia poate au murit de batranete) vopsiti in culorile de pe drapel, ca sa intregeasca tacamul de ridicol funariot...
  • 0 (0 voturi)    
    piata Avram Iancu (Vineri, 31 august 2007, 12:31)

    Ariel [anonim]

    Asta ne mai lipsea, langa impietatea lui funar, un kitch colorat si condimentat cu manele , probabil. Mi-e teama ca voi ajunge sa-mi fie rusine sa spun ca sunt clujan.