Jurnal de candidat

Capcanele preselectiei MEGASTAR

de     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2007, 0:00

foto: PrimaTv

Ora 8 dimineata. Dupa 2 ore de mers cu autocarul, de la Botosani pana la Iasi, iata-ne ajunsi, eu, in calitate de candidata, prietena mea si prietenul meu, in calitate de sustinatori, la locul cu pricina. Locul unde va avea loc preselectia pentru descoperirea unui Megastar.

Plini de emotii, dar si de sperante, am pasit peste pragul teatrului in care avea sa aiba loc un concurs de muzica la care nu m-as fi asteptat. In interiorul teatrului, concurentii erau asteptati de catre reprezentanti ai concursului Megastar si postului de televiziune Prima TV.

Dupa ce ni s-a explicat in ce va consta evenimentul, ni s-a inmanat un chestionar de doua pagini. Am fost foarte surprinsa sa remarc la ce fel de intrebari trebuie sa raspunda un candidat la un concurs de muzica.

„Cum credeti ca ar reactiona prietenul dumneavoastra daca ar afla ca l-ati inselat?”, „Descrieti pe scurt actualele tendinte in moda.”, „Completati urmatoarele propozitii: „Noaptea si ziua...”, „Primul lucru la care ma gandesc dimineata...”, ”Mama mea...””, acestea sunt doar cateva dintre intrebarile care m-au uimit si care m-au amuzat, in acelasi timp.

Am fost condusa intr-o sala de asteptare, unde emotiile se simteau in atmosfera. Cand a venit randul meu sa intru pe scena, un alt individ mi-a spus en detail cum trebuie sa ma prezint, odata ajunsa in fata juriului, format din Aura Urziceanu, Razvan Mazilu, Adrian Despot si Virgil Iantu.

Cu inima cat un purice si cu gandul ca ma aflu in fata unor profesionisti care vor observa fiecare posibila greseala, am inceput sa cant. Am cantat doua versuri din melodia lui Edith Piaf, „Milord”, cand sesizez privirea lui Virgil Iantu, atintita pe sanii mei. Nu m-am oprit, insa Iantu m-a intrerupt: „Nu te supara, nu-mi dau seama daca ai sutien pe tine sau nu. Ai?”.

Eram imbracata cu o bluzita de matase semi-transparenta si aveam un sutien de culoarea pielii si, cu toate acestea, intrebarea lui mi s-a parut putin deplasata. Nu eram la un casting pentru modelling, ci la un concurs de muzica cu un renume cat de cat..

Al doilea cantec, strofa din „Ave Maria”, in „varianta” Celine Dion, a decurs bine, prestatia nefiindu-mi intrerupta. Inaintea celui de-al treilea fragment muzical ales de mine, „Tell Him”, tot a lui Celine Dion, Iantu mi-a sugerat sa dansez putin pe melodie. I-am explicat ca piesa este una lenta si ca nu prea am ce sa fac, Aura Urziceanu aprobandu-ma.

Virgil Iantu l-a atentionat pe Razvan Mazilu ca ar putea sa-mi arate cum se poate dansa pe o piesa lenta, dar acesta a fost rezervat, spunand ca ma pot descurca si singura. Am inceput piesa, plina de emotii, dar sperand ca voi putea duce la bun sfarsit fragmentul ales, fara a fi intrerupta.

Nici nu am inceput bine si Iantu, foarte voios si bine dispus, ii propune lui Despot sa vina cu ventilatorul langa mine. Stingherita, intreb, uitandu-ma la Aura Urziceanu, daca m-am inrosit. Nu acesta era motivul pentru care Despot imi vantura parul, ci faptul ca interpretam o melodie lenta de- a lui Celine Dion. Vroiau sa creeze o atmosfera de „Titanic”.

Desi Despot dansa cu ventilatorul in fata mea de zor, am reusit sa termin piesa. Singurul care mi-a dat cat de cat o indicatie referitor la modul in care am cantat a fost Despot. Ceilalti s-au multumit doar sa-mi zambeasca.

Iesita de pe scena, am fost chemata la un interviu. Nici acolo nu am fost scutita de intrebari ciudate de genul:”Crezi ca prietenul tau va fi gelos pe Virgil Iantu pentru ca te-a intrebat daca porti sutien?” sau „Te-ai simtit bine cand ti-a fluturat Adrian Despot pletele?”.
Obosita si avand un sentiment destul de straniu, m-am intors in Botosani. Rezultatele vor fi cunoscute abia peste doua saptamani.

Am stat si m-am gandit de ce s-a comportat juriul asa cum a facut-o. Poate a reactionat asa pentru a vedea daca se pot concentra concurentii si in situatii neprevazute si putin mai dificile, daca sunt maleabili si daca au taria de a canta in orice conditii. Oricum, celor care se vor mai inscrie la Megastar, le sugerez sa fie spontani si sa se inarmeze cu rabdare si cu foarte mult umor!















1852 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    preselectie Megastar (Miercuri, 29 august 2007, 18:38)

    Marius [anonim]

    Iantu a devenit un nesuferit si un badaran!Are si oarece frustrari.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu am decat 17 ani dar asta e parerea mea (Duminică, 2 decembrie 2007, 0:44)

      Loredana [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Nu stiu ce spun altii... Si de ce fac asta dar eu nu sunt de acord cu toate jignirile astea la adresa DOMNULUI V.Iantu...
  • 0 (0 voturi)    
    Megafu*k (Miercuri, 29 august 2007, 21:00)

    B [anonim]

    Virgil Iantu, acest "macio" ruman cu pletane grizonate si avant a la Clive Owen, acest producator de showuri de televiziune, acest flacau imbuibat de hormoni masculini ar merita un sut, si poate asa o sa inceteze sa mai faca/zica lucruri.
  • 0 (0 voturi)    
    megaMagar??? (Miercuri, 29 august 2007, 22:23)

    myred [anonim]

    incerc sa nu comentez show-ul in sine... ma intreb insa ce anume il face pe Iantu o asa mare vedeta? perioada de glorie cu "vrei sa fii miliardar?" sau... sau... a, asta e tot, nu? dar daca tot e asa de grozav ii propun o idee noua: sa stea el pe scena si sa imi cante ca il ventilez eu si il caut de sutien, sa vedem ce prestatie va avea! parerea mea, hac!
  • 0 (0 voturi)    
    La ce te asteptai (Miercuri, 29 august 2007, 23:10)

    fanel [anonim]

    astia sunt praf...in romania ajungi vedeta daca dai din fund unde trebuie...sau te zbati undeva jos.
  • 0 (0 voturi)    
    Iantu (Miercuri, 29 august 2007, 23:42)

    Angela [anonim]

    Virgil Iantu e biet infatuat cabotin.
    De cate ori il vad mi-e jena, si-mi amintesc de vorba cu prostul, care daca nu-i fudul, parca nu e prost destul.
  • 0 (0 voturi)    
    Iantu e TRASH !!! (Joi, 30 august 2007, 5:58)

    conu [anonim]

    pe fata!!!!

    Acum nici eu nu bag mana in foc cat de indecenta sau nu era concurenta ... in ziua de azi se umbla mai mult dezbracat decat imbracat!
  • 0 (0 voturi)    
    pica pica (Joi, 30 august 2007, 8:37)

    cristi [anonim]

    ... sau poate testeaza sa vada daca pica careva ... si sunt convins ca au fost mai multe care au picat ... ca, deh, sa ajungi megastar presupune si oaresce sacrificii :)) .... oricum, destul de deplasat dl iantu ...
  • 0 (0 voturi)    
    Iantu e penibil de cind a debutat.... (Joi, 30 august 2007, 8:48)

    un timisorean [anonim]

    Te uiti la reclamele facute de el si-ti dai imediat seama ca e un fandosit plin de frustrari refulante. Plus obsedat sexual. Dar asta ar mai fi de inteles....
    Insa sa cinti in trupa si muzica penibila si depasita a lui barbatu lui Andrea Marin, asta spune tot.
    Rusine ca esti dinTM
  • 0 (0 voturi)    
    iantu batut cu lantul de la cristelnita (Joi, 30 august 2007, 9:16)

    tony [anonim]

    asa ajung vedete toti iepurii si care considera ca-si pot permite orice.oricum nu inteleg de unde si pana unde se pricepe el la musica, in afara wap su wap altcena nu mai stie.arogant si misogin si.........d-zeu stie ce o mai fi
  • 0 (0 voturi)    
    Test Psihologic (Joi, 30 august 2007, 11:31)

    Cipri [anonim]

    Emisiunea e conceputa in principal pt a avea audienta si, mai putin, pentru a evidentia vocile adevarate . Iar pentru asta, profilul psihologic conteaza mai mult decat veleitatile artistice. Audienta creste putin datorita unui/unor concurenti care canta exceptional, dar mult cand apar scandaluri, barfe, susanele adiacente, iar daca se poate si sex este perfect.
    La fel s-a intamplat si la Big Brother, unde au fost alesi pe spranceana persoane care aveau potentialul de a se "giugiuli" in direct sau perechi incompatibile care sa nasca scandaluri, certuri, astfel incat sa creasca ratingul si numarul de voturi prin sms.
    Asta e scopul acelor intrebari din chestionar.

    Legat de atitudinea celor din juriu, in special cea a lui V. Iantu, nu sunt in masura sa judec (desi nu-l agreez), ci doar imi exprim parerea ca a devenit un pic cam "plin de el". Poate sa fie si o atitudine pe care i-o cere rolul pe care l-a primit in aceasta emisiune, pentru ca inclusiv cei din juriu trebuie sa joace un rol care sa creasca audienta.

    'Megastar', 'BB', cel de pe KanalD cu nevestele si soacrele, toate nu au decat foarte putin, daca nu chiar deloc, vreun scop nobil. Chiar si 'Dansez pt Tine' urmareste tot ideea de audienta si de crestere a numarului de sms-uri. E drept ei si ajuta semnificativ, insa se speculeaza suferinta participantilor, compasiunea celorlalti, totul sub masca unor gesturi distinse.
  • 0 (0 voturi)    
    Valoare vs non-valori (Joi, 30 august 2007, 16:39)

    Ioana [anonim]

    Fratilor,

    Concurenta in cauza este extrem de talentata, cu o voce mult peste nivelul promovat actualmente in pseudo-industria muzicala romaneasca. Tocmai pt ca este o fata decenta a primit asemenea feed-back din partea "venerabilului" Virgil Iantu. Daca ar fi avut la vedere ce anume l-ar fi interesat pe dumnealui in a lui o decizie "corecta", nu ar mai fi fost "intrerupta" in repetate randuri...
    Sa iti fluturi pletele sau sa "dai din buric" e mai la indemana decat sa poti interpreta la nivel inalt piese din repertoriul international. Si, din pacate, mai apreciat.
    Sfatul meu, nu fa rabat de la calitate si mergi pe drumul care promite lauri, si nu refren de o vara!

    O zi buna!

    PS: V. Iantu este o persoana infatuata, nicidecum o vedeta!
  • 0 (0 voturi)    
    Iantu-mitocan (Joi, 30 august 2007, 22:11)

    Ana Maria [anonim]

    Te apreciez ca ai putut sa -i faci fata nesimtirii lui Iantu,care da dovada inca o data ca e un mitocan.nu va fi niciodata o vedeta.!
  • 0 (0 voturi)    
    Io'cred... (Vineri, 31 august 2007, 11:06)

    Claude [anonim]

    ...ca Iantu mai mult s-a prostiti de cind e in masonerie....
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultate (Luni, 3 septembrie 2007, 0:54)

    Musat [anonim]

    As dori sa stiu daca rezultatele de la preselectia de la Cluj au fost anuntate, si unde as putea gasi numele candidatilor alesi.
    multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Inca nimic... (Luni, 3 septembrie 2007, 12:47)

    casiana [anonim]

    Inca nu s-a aflat nimic. Am inteles ca rezultatele vor fi facute publice abia la o saptamana sau doua dupa terminarea preselectiei din Bucuresti. Multa bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    Multumiri (Luni, 3 septembrie 2007, 16:02)

    Musat [anonim]

    Doresc sa-i multumesc Casianei pt.promptitudinea raspunsului si pt urarile de bafta. Ii doresc acelasi lucru si daca aceasta preselectie si concursul in general e pe bune, sa castige cel cu adevarat merituos, ca de cantareti mediocri nu ducem lipsa.
  • 0 (0 voturi)    
    rugaminte (Luni, 3 septembrie 2007, 16:28)

    casiana [anonim]

    Nu ai pentru ce sa imi multumesti Musat. Vreau sa rog, de asemenea, pe tine sau pe oricine care detine informatii legate de rezultatele preselectiei, sa ne anunte si pe noi cumva, poate printr-un comment, tot aici. Va multumim!
  • 0 (0 voturi)    
    hey. (Miercuri, 5 septembrie 2007, 17:23)

    ANdra [anonim]

    eu am fsot la megastar la iasi chiar..si am luat 1 preselctie..am fsot sunata inainte de preselectiile de la bucuresti...:)ma pregatyesc ptr a 2-a.....eu nu am nimic e reprosat...juriului...a fsot bine ,atat pot sa zic.
  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Marţi, 16 octombrie 2007, 21:44)

    andra [anonim]

    Pai sincer eu am 16 ani sunt din cta fac canto de aproximativ 4 ani kantoo kalasic si kanto muzika usoara vreau sa va zic ka....ce vad la megastar raman ku gura kaskata ;) vreau sa va zic ka tipa aceea cristina a fost cea mai tare dintre toti si dekat andreea,si dekat enervantu ala de katalin .....pai asa e peste tot numai imaginea konteaza asa sunt toti vreaui sa va zic ka am fost la kosti ionita aks primu lukru kare ma intrebat a fost ce lukreaza parintii tai nu stiu da sincer mi se pare averant chestia asta ...in fine eu sincer nu sunt o fata frumoasa sau supla sau chestii dastea da sunt remarkata de oamni ku vocea mea ii multumesc lui dumnezeu ka sunt la liceul de arta din cta si ku dumnezeu inainte si trebuie sa va ganditi logic NU KOTEAZA KUM ARATI ci konteaza KUM GADESTI;) mia zis-o si mie o pers kare imi este ffff draj multumesc :*
  • 0 (0 voturi)