Scandalul vizelor

Cioroianu propune publicarea corespondentei cu Chisinaul

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 30 august 2007, 0:00


Ministrul de Externe, Adrian Cioroianu, a declarat, joi, ca neintelegerile dintre Bucuresti si Chisinau au legatura cu refuzul Republicii Moldova de a infiinta noi birouri consulare deoarece este peste puterea Ambasadei sa solutioneze toate cererile de vize. Ministrul de Externe a precizat ca va face publica corespondenta cu Chisinaul, pentru a inlatura orice suspiciune.

"Eu am convingerea ca dl. Andrei Stratan nu s-ar supara daca am face publice scrisorile transmise. Prefer sa discutam pe baza de documente si nu sa facem schimb de conferinte de presa", a declarat Cioroianu.

Ministrul de Externe a declarat ca in urma anchetei desfasurate de minister s-a constatat ca nu exista date din care sa reiasa ca domnul Alexandru Rus, consulul general al Romaniei la Chisinau, ar fi cerut sau ar fi primit bani.

Un functionar de rang inalt de la Ambasada Romaniei la Chisinau este suspectat ca ar fi implicat intr-o retea organizata de obtinere in mod ilegal a vizelor de intrare in Romania.

Ministerul Roman de Externe a demarat o ancheta in acest sens. Pe de alta parte, ministrul de Externe de la Chisinau, Andrei Stratan, a acuzat autoritatile romane de minciuna.

El sustine ca autoritatile romane stiau, inca din luna iunie, ca un diplomat al sau este anchetat pentru luare de mita.

Precizari facute de ministrul de Externe in legatura cu scandalul vizelor

Cioroianu a facut mai multe precizari legate de scandalul vizelor de la Chisinau. El a afirmat ca langa sectia consulara a ambasadei Romaniei din Republica Moldova se afla o scoala auto.

Functionarii de la ambasada s-au plans la MAE, in luna iunie, ca angajatii acestei scoli auto fac copii xerox, completari de cereri de vize, in plus, pretind ca pot face programari sau chiar ca pot facilita obtinerea de vize de intrare in Romania.

La finalul lunii iunie, Cioroianu a primit o scrisoare si de la ministrul de Externe de la Chisinau, Andrei Stratan, in care acesta ii semnala existenta unor definciente privind calatoria cetatenilor moldoveni in Romania.

Cat priveste acuzatiile de coruptie la adresa functionarilor romani, MAE a cerut clarificari de la Chisinau, dar nu le-a primit. Din propriile verificari a reiesit ca exista doua doamne implicate in traficul de vize.

Este vorba de Ina Rusu, directoarea unei agentii de turism si Agneta Rusu, sefa de serviciu de la Filarmonica din Chisinau, care trecea pe documentele filarmonicii persoane straine de institutie care apoi urmau sa vina la Bucuresti.

















59 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    dl ministru (Joi, 30 august 2007, 13:09)

    geo [anonim]

    Dl asa zis ministru nu este in stare sa gestioneze o situatie de criza. El nu intelege ca fiind pus acolo trebuie sa ia decizii importante pentru Romania si sa si le asume.
    Care ar putea fi motivul publicarii acestei coresp?! Faptul ca este incompetent si extrem de slab in functia in care a fost investit, faptul ca ii este teama si de umbra proprie si faptul ca habar nu are ce se face intr-o asemnea functie extrem de importanta.
    Pacat ca s-a "trezit" intr-o pozitie atat de inalta.
  • 0 (0 voturi)    
    INCOMPETENTA si CORUPTIE (Joi, 30 august 2007, 13:52)

    Vladimir [anonim]

    Statul roman nu are de ce sa deschida mai multe consulate in R. Moldova presupunand ca asta ar imbunatatii fluxul acordarii vizelor! Am dat o fuga pe site-ul ambasadei si lista cu programari sunt intinse pana pe data de, atentie, 11 Octombrie 2007. Ce frapeaza este ca sunt primiti doar, din nou atentie, 22 de persoane pe zi. E ABERANT! Nu am timp sa caut, dar presupun ca deja sunt alte state care dau mai multe vize cetatenilor din Moldova in ambasade din Chisinau. ASADAR, problema este fluxul sau debitul de vize. Dl. ministru nu intelege ca e insuficient sau nu vrea sa inteleaga. Eu la ambasada USA am stat in dialog cu ofiterul de viza vreo 5 minute si asta a fost. Mi-a venit pasaportul acasa, a doua zi. E drept nu am aplicat din Chisinau sau din Bucuresti. Apoi alt calcul: iti ia dosarul o functionara la ghiseu: muncind 8 ore asta presupune ca se iau cam .... 3 dosare pe ora! Trai frate acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    scandalul vizelor (Joi, 30 august 2007, 14:04)

    tutulan andrei [anonim]

    Dl ministru nu stie ce fel de trafic face chiar dl RUSU care este acreditat cu persoanele juridice, dinsul pur si simplu isi bate joc de cetatenii romani aflati intr o problema.Trebuie stiut faptul ca in aceasi zi intra aceleasi persoane protejate ale domnului consul....daca vii cu o problema la dinsu te cheama a 2 zi si a 2 zi nu te mai primeste....va rog sa verificati acest lucru
    cu stima si mult respect
  • 0 (0 voturi)    
    Subiectul Vizelor - Subiect Politic (Joi, 30 august 2007, 14:12)

    born ussr [anonim]

    Exista un centru comun de deschidere a vizelor deschis de UE la Chisinau pe teritoriul ambasadei Ungariei. Asa ca Ambasada Romaniei trebuie sa coordoneze fluxurile cu acel centru si sa nu caute nod in papura!
    Se cunoaste foarte bine subiectul, fortele implicate finantele care vin de la guvernul roman pentru ziare si institutii unioniste di Chisinau, asa ca fiti putin mai seriosi si semnati trataul de baza si acest pas va fi primul spre normalizarea relatiilor dintre doua state independente cu doua popoare distincte dar pana cand cu aceeasi limba !
  • 0 (0 voturi)    
    pentru born ussr (Joi, 30 august 2007, 16:54)

    mihai din chisinau [anonim]

    parca scrii ca un angajat din camarila lui voronin. Pune mina pe ceva literatura istorica adevarata si vei deduce (daca ai ceva materie cenusie si nu rosie) ca in loc de "tratat de baza" trebuie de darimat gardul de pe Prut. Doamne cind se va inlatura aceasta crima rusa?
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru D-l Ministru (Vineri, 31 august 2007, 1:04)

    Darius [anonim]

    Poate astfel de face simtita o analiza mai atenta a dosarelor care vin de acolo. Noi ca stat membru UE avem datoria sa asiguram o mai riguroasa evaluare a solicitantilor de viza din spatiul Estic.

    Altfel, odata puhoiul intrat in Romania acesti cetateni ai spatiului estic au acces pana in vestul Europei. Ne vom face de ras. Cred ca ar trebui sa prodedam ca si celelalte state care au deschise consulate in RM:
    - un program mult mai strict (pentru cei ce nu cunosc numai Romania are programul cel mai larg, pana seara tarziu),
    - acceptarea se face in general lejer ca deh, basarabenii ar fi "fratii" nostri,

    Trebuie sa ne fie invatatura de minte. Inca MAE inca e in perioada "podurilor de flori". Fiti pragmatici, au ei pe unde sa plece prin Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    m-am saturat (Vineri, 31 august 2007, 11:31)

    Cineva [anonim]

    Nu doresc sa se dea vize moldovenilor. In IASI sunt destui . Vom ajunge in situatia in care ne vor lua locurile de munca si vor scadea nivelul salariilor de aici. Ce sa mai vorbim despre cetatenie?
    Un numar mare de moldoveni vor cetatenia romana pentru a munci in occident(macar de s-ar duce acolo si acolo le-ar putrezi oasele)
    Pana una alta ,Moldova, da svidania,bratia!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cel "born in USSR" (Vineri, 31 august 2007, 11:53)

    Nicu [anonim]

    born & dead in USSR, cu asa ideologii nu ai s-o duci mult...
    Darius mai documenteaza-te viza pentru care se zbat fratii nostri e doar pentru Romania, nu poti merge in vest cu ea. Da suntem frati cu ei, au nu ai avut bunici sau rude care au suferit despartirea de mama, de tara.
    Rusul a reusit sa ne invrajbeasca, ce nu a facut turcii. Acum romanul isi pierde identitatea chiar la el acasa uitand cine ii sunt stramosii...
    Comentariile de mai sus sunt niste provocari...
  • 0 (0 voturi)    
    o rectificare si @Darius (Vineri, 31 august 2007, 14:05)

    Vladimir [anonim]

    Recunsoc, site-ul merge prost astfel ca acum se incarca listele zilnice cu 100 persoane.

    @Darius. Da ne facem de ras daca dam vize basarabenilor. Nu ne facem de schimb insa cu pleiada de diplomati precum d-na ambasador din Mexic care in timpul programului scrie e-mailuri cu fostii iubiti si incearca sa isi "traga" apartament de protocol. Pe urma, nu ne facem de ras cu unii cetateni comunitari romani care stau in grupuri mari, nu muncesc si cum imi zicea un vestic..."au bijuterii multe". Steagul sus dom'le nu se prinde nimeni cine esti.....
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenia face parte din tezaurul tarii. (Vineri, 31 august 2007, 21:55)

    MARIA MEREACRE [anonim]

    Sunt din R.Moldova.Buneii mei au fost romani,dumnezeu sai odihneasca.Parintii mei tot romani au murit.Copiii mei sunt tot romani.Da ,da cetateni romani,i-ar eu mama lor nu pot sa-mi redobandesc cetatenia.De ce?In 2003 am depus cerere si nici pana azi nu am fost chemata sa depun dosarul pentru cetatenie.Pentru acel cineva ,care a scris mai sus, cat si pentru toata lumea , declar ca oriunde voi trai in R. Moldova ,ori in Roma
    nia tot R O M A N C A ma voi numi.Iar D-lor de la putere deocomdata din ambele tari aveti obligatii fata de poporul care va desemnat.DESTEPTATI-VA ROMANI !