In prag de campanie electorala

Politicienii se bat pe voturile prostituatelor

de L. Pirvu     HotNews.ro
Joi, 30 august 2007, 0:00


Legalizarea prostitutiei incepe sa castige adepti in politica romneasca. In prag de campanie electorala, polticienii marseaza pe toate planurile si incerca sa adune voturi de la toate categoriile sociale. Democratii si liberalii au abordat in aceste zile o tema noua si, pana acum, tabu: prostituatele.

Actualul si fostul ministru al Internelor vor legalizarea prostitutiei

Secretarul general al PD, Vasile Blaga, a fost primul care a ridicat problema. El a anuntat in urma cu doua zile, la scoala de vara a femeilor democrate, ca va pleda pentru drepturile prostituatelor si legalizarea celei mai vechi meserii din lume.

Blaga a declarat ca nu e normal ca legislatia romaneasca sa fie atat de dura cu femeile care se prostitueaza, dar sa fie toleranta cu proxenetii si cu clientii acestor femei.

Pe de alta parte, la doua zile de la declaratiile lui Blaga, si liberalii si-au exprimat disponibilitatea legalizarii prostitutiei, prin vocea ministrului de Interne, Cristian David.
Acesta a precizat ca in cazul unui proiect de lege in acest sens este necesara si o distinctie intre practicarea prostitutiei, proxenetism si traficul de fiinte umane, cu mentiunea ca in cazul ultimelor doua flageluri este nevoie de sanctiuni.

Tema moarta in 2003

Politicienii nu au luat insa in calcul daca societatea romaneasca este pregatita pentru legalizarea celei mai vechi meserii din lume.

In 2003, fostul senator PRM Corneliu Bichinet a depus un proiect de lege care prevedea legalizarea prostitutiei, fapt care a starnit controverse atat din partea parlamentarilor cat si din partea Bisericii Ortodoxe Romane. Proiectul de lege s-a impotmolit la comisile de specialitate si nu a fost niciodata adoptat de catre parlamentari.















43 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare pt. autorul articolului (Joi, 30 august 2007, 21:42)

    knightrom [anonim]

    In numai 6 paragrafe folosesti de doua ori exprimarea "cea mai veche meserie din lume".
    Intreb si eu ca prostul: Unde scrie ca prostitutia e cea mai veche meserie din lume ?
    Prima mentiune a meseriei in biblie e despre Cain si Abel. Cain era agricultor iar Abel pastor. Iar Adam si Eva au fost pedepsiti ca vor manca cu osteneala din iarba campului. Deci intr-un fel erau tot agricultori.
    Sau poate esti evolutionist. Pe care treapta a trecerii de la maimuta la om a aparut aceasta meserie ?

    ..............
    Sfat: Nu inghiti toate ideile care ti se inoculeaza de-a lungul vietii pe nemestecate. Mai si mesteca-le. Unele sunt indigerabile.
  • 0 (0 voturi)    
    mai citeste (Vineri, 31 august 2007, 2:15)

    pt.knightrom [anonim]

    Cei mai mari eruditi teologi evanghelici cred in evolutia teista.Adica Dumnezeu a creat lumea folosindu-se de evolutie si dirijand procesul.
    Ce nevoie avea Cain si Abel sa fie pastori si sa planteze vegetale intr-o lume tropicala ? unde existau doar ei?
    Partea din geneza pare o legenda evreiasca. Evolutia nu spune ca omul provine din maimuta, ci dintr-un stramos comun.
    Daca studiezi geologia vei vedea ca potopul nu a lasat urma, fosilele sunt asezate pe straturi fiecare continand un anumit tip de fosile, potopul nu le putea aseza asa. Ghetarii la polul nord sunt pe straturi din fiecare iarna, au cate 400 mii straturi.In timpul marilor glaciatiuni apele oceanelor scadeau destui metrii,iar acum avem formate pesteri sumarine cu stalactite, formatiuni care se produc doar in aer. Continentele se indeparteaza incet si candva au fost unite.Marea mediterana a secat cel putin odata,se numeste criza menessiana. Avem prea putin timp ca sa-ti explic.
  • 0 (0 voturi)    
    suspiciunea specifica noua.. (Vineri, 31 august 2007, 9:28)

    ciprian [anonim]

    Domnule L. Pirvu, chiar consideri ca absolut toate actiunile parlamentarilor vizeaza castigul de voturi?
    Cate prostituate sunt in Romania care sa-si si doreasca legalizarea?
    Haideti sa nu mai cautam nod in papura macar atunci cand apare o initiativa buna, sau poate sunteti dintre medievalii care considera un pacat legalizarea prostitutiei?
  • 0 (0 voturi)    
    mestecam idei... (Vineri, 31 august 2007, 9:53)

    Geo [anonim]

    "Sfat: Nu inghiti toate ideile care ti se inoculeaza de-a lungul vietii pe nemestecate. Mai si mesteca-le. Unele sunt indigerabile."

    Ce ironic sa auzim acest comentariu de la cineva care isi bazeaza afirmatiile pe studii biblice.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: mai citeste (Vineri, 31 august 2007, 9:54)

    Claudiu [anonim]

    Asa este: datarea straturilor se face in functie de fosilele gasite in ele. In schimb, cu totul altfel se face datarea fosilelor: se dateaza in functie de stratul in care au fost gasite.

    Si cum asta nu este de-ajuns, carbon 14 se pare ca functioneaza pentru fosilele carora nu se cunoaste varsta dar nu functioneaza pentru cele cu varsta cunoscuta.

    "Cei mai mari eruditi teologi" - lol :)
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru geniul de la 1. :) (Vineri, 31 august 2007, 10:13)

    Claudiu [anonim]

    "Sfat: Nu inghiti toate ideile care ti se inoculeaza de-a lungul vietii pe nemestecate. Mai si mesteca-le. Unele sunt indigerabile."
    ar cam fi valabil si pentru tine ... unii au trecut de varsta cand credeau in povesti cu acre au fost indoctrinati de mici :) . Ia zi ce ti-a adus mosu de craciun .
    "Cea mai veche meserie" e mai mult metaforica, ca bauiesc ca intai a venit sexul(reproducerea), dupa aia meseriile :)

    Legat de subiect... O problema pe care stii ca nu cum sa o rezolvi, (ex prostitutia), macar poti incerca sa o controlezi. Macar la sanatatea fetelor alora sa ne gandim. Ca si ele pot fi contribuabile la sanatate si la un fond de pensii. Plus o inasprire a pedepselor pentru practicarea Ilegala, si nu in limitele legii (controale medicale regulate, etc.) a prostitutiei ar salva/imbunatati viata multor fete.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezincrimarea ar rezolva problema definitiv (Vineri, 31 august 2007, 10:23)

    Teddy [anonim]

    Eu cred ca mult mai simplu si mai accesibila pentru societatea romaneasca ar fi doar DEZINCRIMINAREA prostitutiei . Prin aceasta, va disparea chiar acest termen "obsolete" , care pentru oamenii viitorului nu va mai avea nici un inteles .
    Termenul de legalizare suna prea comercial si va creea intotdeauna probleme la nivelul unei anumite mase de oameni .
    Dezincriminarea, deci eliminarea pedepsei din lege, e mult mai simpla si mai usor de aplicat, in fond fiecare trebuie sa fie strapan pe corpul lui si pe viata lui. E mult mai simplu de realizat si fara prea mult scandal.
  • 0 (0 voturi)    
    Un calcul gresit (Vineri, 31 august 2007, 11:55)

    Lica [anonim]

    Daca cei religiosi sunt majoritari pot partidele care o sustin pot pierde voturile lor,religia este ferm impotriva legalizarii pacatului.
    Apoi de ce tocmai ministrii de interne o sustin si spun ca este un fenomen scapat de sub control cand tocmai ei trebui sa controleze fenomenul.
    Spun ca le dau amenzi dar nu au bani sa plateasca,dar daca nu au bani sa munceasca in folosul comunitatii si ele si clientii sa vedeti atunci cum munca ii va speria si nu vor mai sta fara nici o frica pe toate starzile si va fi si legea aplicata.
  • 0 (0 voturi)    
    Supozitie foarte falsa... nu voturile prstituatelor sunt cautate ci voturile celor care sunt de acord cu legalizarea (foarte multi in afara profesiei mentionate) (Vineri, 31 august 2007, 12:02)

    Alina [anonim]

    Pe scurt. " cea mai veche meserie din lume" este pur si simplu o zicala impamantenita... si sa o luam ca atare, fara sa ajungem la teste cu C 14 pentru ramasite de onorarii primite de prostituatele piticantrope...

    Prostituatele nu sunt pro legalizare:

    1. Ar trebui sa plateasca impozite, autorizari sanitare etc, subiecte de care nici nu au auzit pana acum. Si cum majorarea pretului pe o astfel de piatza ar fi foarte putin probabila , asta ar diminua considerabil veniturile afacerii. Costurile fiscale s-ar suporta din veniturile actuale... so..

    2. in urma unor controale medicale foarte multe este posibil sa nu mai poata practica... boli & stuff

    3. Frica de legalitate.... este un simptom clar pentru aceasta profesie.

    Foarte putin probabil ca ele sa voteze:

    1. acte valide...
    2. Opinia in acest caz se formeaza prin cele auzite, in general de la coordonatori afacerii... care normal ca vor fi contra
    3. frica de autoritati, de oficial... etc...

    Pe ce voturi se mizeaza de fapt?

    Ale celor care nu vor , din motive estetice sau umane sa mai vada pe varianta orasului acele fete stand dezbracate in frig, de foarte multe ori vinete pe 70% din suprafata corpului.

    Ale celor care nu mai vor sa vada peshti spargandu-se in figuri cu venituri fabuloase pt care nu platesc un leu la stat, dar bucurandu-se de sosele, servicii sociale si sanitare suportate de restul prostimii care... culmea, plateste impozite...

    Ale celor care sunt constienti ca odata cu legalizarea prostitutiei va scadea numarul violurilor, va scadea nr. bolilor psihice cauzate de complexe sexuale acute...

    Ale mamelor/sotiilor care vor fi mai linuishtite un pic deoarece, chiar dc progenitura/sotul merge la prostituate, sansa sa vina bolnav acasa este mai redusa.
  • 0 (0 voturi)    
    ND (Vineri, 31 august 2007, 12:28)

    Hey! [anonim]

    Unde sunt cei de la Noua Dreapta sa urle la articolul asta? Nu reprezinta o amenintare la adresa "valorilor traditionale" ale familiei?
    Hahahahaha!!!
  • 0 (0 voturi)    
    insist (Vineri, 31 august 2007, 17:27)

    ciprian [anonim]

    Terminati fratilor cu ideea de vanare a voturilor.
    Ar trebui sa fie clar ca nu asta se urmareste si nu asta e problema.
    Cum puteti crede ca intr-o tara "crestina" homofoba, plina de primitivi se pot obtine mai multe voturi de la cei pro legalizare decat voturi impotriva, de la cei care se opun?
  • 0 (0 voturi)    
    Mai lasa-ne frate cu lupta politica. (Vineri, 31 august 2007, 17:32)

    ciprian [anonim]

    Autorul articolului nu face altceva decat sa transfere dezbaterea unei probleme de importanta sociala intr-o dezbatere politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Mea culpa (Vineri, 31 august 2007, 20:50)

    knightrom [anonim]

    Da, cu ironie nu convingi pe nimeni. Sufar de aceasta boala.
    IERTATI-MA!

    Vreau totusi sa va intreb:
    Daca aveti copii, sau daca nu inca, poate intr-o zi veti avea o fetita. V-ar place ca atunci cand va fi mare sa practice "cea mai veche meserie din lume" ?
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine ...... (Sâmbătă, 1 septembrie 2007, 18:22)

    popeasca.. [anonim]

    Dar,nu ar fi mai bine ca,acele fete sa aibe un serviciu si sa traiasca decent ?decit sa fie wc-ul la toti nespalati?sibosorogi sa le foloseasca in fel si chip ?ar fi bine pentru sanatatea lor si a societati .cred ca 95%dintre ele o fac meseria asta din cauza saraciei si,altele poate din LENE dece sa se duca sa munceasca undeva cind isi foloseste trupul si,in citeva ore de "munca"traieste citeva zile
  • 0 (0 voturi)