Rasturnare de situatie

Presupusul telefon efectuat spre Romania de organizatorii atacurilor de la 11 septembrie nu ar avea legatura cu tara noastra

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 11 septembrie 2007, 0:00

foto:AP

Cotidianul francez Liberation publica, marti, un raport american secret, care prezinta activitatile celor 19 atacatori sinucigasi ce au comis atentatele de la 11 septembrie 2001 din SUA.

Detaliile prezentate in document se refera la actiunile pe care atacatorii le-au planuit in ultimele 18 luni dinaintea tragicelor evenimente de la World Trade Center si Pentagon.

Liberation: Unul dintre teroristi a apelat un numar din Romania. Surse RFI Romania: Informatia este gresita

Raportul numit “Twinbom-Pentbom” are 198 de pagini si contine detalii despre numele false folosite de teroristi, despre actele lor de indentitate, numele de telefon pe care le-au apelat, operatiunile lor bancare si depre intalnirile pe care le-au avut cu diversi complici.

Un adevarat mister este in jurul persoanei care a coordonat atacurile, Mohammed Atta. Liberation scrie ca in lista de telefoane pe care acesta a folosit-o apare si un numar inregistrat in Romania. Raportul autoritatilor americane nu precizeaza insa rezultatul cercetarilor realizate in acest caz.

Alaturi de acesta mai pare si un numar international, de mobil, pe care piratul aerului le-a apelat, fara sa se cunoasca inca in ce scop.

RFI Romania informeaza, insa, ca presupusul telefon dat in Romania de creierul atentatelor teroriste din 11 septembrie 2001 Mohammad Atta nu are nici o legatura cu tara noastra. Potrivit surselor citate de acest post, telefonul notat de Liberation nu este reprodus corect.

Talpes stia de telefonul dat de terorist in Romania

Seful SRI din perioada 2001 - 2005, Radu Timofte, a declarat pentru HotNews.ro ca nu poate nici confirma, dar nici infirma informatia, pentru ca "este posibil ca in acest moment sa se desfasoare cercetari pe aceasta tema".

Fostul sef al SIE si consilier prezidential Ioan Talpes a confirmat pentru HotNews.ro existenta acelui apel telefonic catre Romania: "imi amintesc ca a existat o astfel de interceptare din parte sericiilor romane de informatii.

In acea perioada eram consilier prezidential pe probleme de securitate si am fost informat ca s-a detectat o convorbire telefonica in Romania facuta de o anumita persoana care era suspecta de acte de terorism.

"Dupa ce am fost informati s-au facut cercetarile de rigoare de catre servicile de informatii romane. Conform protocolului, informatia a fost transmisa rapid celor care erau interesati de aceasta, si anume servicilor americane. In ceea ce priveste persoana care a primit acel telefon nu va pot spune nimic, SRI trebuie sa stie", a incheiat Talpes.

Reprezentantii SRI au declarat pentru HotNews.ro ca intre telefonul dat in Romania si atentatele de la 11 septembrie din SUA nu s-a stabilit o legatura.

Sorin Sava, seful Biroului de Presa al SRI, a declarat ca intre cele doua evenimente "nu exista nici o legatura operativa".

Teroristi lasati sa lucreze

Potrivit Liberation, nimeni nu a ridicat vreun obstacol teroristilor in actiunile lor, astfel incat ei au putut face, de exemplu, viramente bancare intre mai multe institutii din Golful Persic pana in Africa.

Documentul fusese remis FBI de catre Centrul american de lupta antidrog, la doua luni dupa atentatele de la 11 septembrie, in care 3000 de oameni au fost ucisi.

Robin Gazawi, reprezentantul FBI pe langa ambasada SUA la Paris, interogat de Liberation afirma ca “cercetarile asupra tuturor membrilor al-Qaida si complicilor lor care au planificat atentatele de la 11 septembrie 2001, continua”.

Dar rezultatele intarzie sa apara, concluzioneaza cotidianul francez. Raportul vine in ziua comemorarii a sase ani de la evenimentele din SUA care au socat o lume intreaga.

















92 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 11 septembrie 2007, 9:30)

    m [anonim]

    Ba, ne leshi?
  • 0 (0 voturi)    
    si ce daca? (Marţi, 11 septembrie 2007, 10:10)

    gigi kent [anonim]

    Oricine poate sa-si faca un numar din romania, din orice judet, gratis, prin internet..si il foloseste tot prin internet..asta e poveste de adormit naivi. numa' bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Marţi, 11 septembrie 2007, 11:03)

    mikiuta [anonim]

    De aceea propun ca fiecare cartela de telefon sa fie achizitionata pe baza unui act de identitate, cum se face in tari civilizate, in acest fel se va cunoaste cine este proprietarul si in caz de furt isi poate recupera SIM-ul de la operator. Trebuie si vointa!!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt gigi kent (Marţi, 11 septembrie 2007, 11:03)

    ddd [anonim]

    da gigele, da' in 2001 nu putea.
  • 0 (0 voturi)    
    furculision (Marţi, 11 septembrie 2007, 11:34)

    frantuzu [anonim]

    mai ziceti odata: Ce i-a facut Liberation lui Gazawi? L-a interogaaat ????


    BUAHAHA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 11 septembrie 2007, 11:39)

    dea [anonim]

    :)) hai sa fim si noi terorisiti...
    vai de capsorul nostru dulce daca credem tot ce se scrie in presa romaneasca:))
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce daca? (Marţi, 11 septembrie 2007, 11:52)

    Claude [anonim]

    Avem si noi teroristii nostrii: parlamentarii
  • 0 (0 voturi)    
    conspiratie (Marţi, 11 septembrie 2007, 11:57)

    claudiu [anonim]

    Hmmm, ne taie astia vizele acuma :)) ce paranoici
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 11 septembrie 2007, 12:33)

    Andrusk [anonim]

    Adevarul e in fatza:ZEITGEIST MOVIE
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANIA!! (Marţi, 11 septembrie 2007, 12:51)

    vlady_mafiotul [anonim]

    romania o tara a prostiei , foamei si a saraciei .... de ce se mai mira lumea??
  • 0 (0 voturi)    
    Iar ne-au prins astia... (Marţi, 11 septembrie 2007, 12:51)

    gogu [anonim]

    iar ne-au prins astia ca am calcat pe bec....
  • 0 (0 voturi)    
    9-11 si decembrie '89 (Marţi, 11 septembrie 2007, 13:37)

    wesley [anonim]

    Dar cu teroristii din decembrie '89 cum ramane?

    Cateva lucruri asemanatoare:
    -aproape 3000 de morti pe 9-11 ; peste 1000 de morti si 3000 de raniti in dec'89
    -spectacol sinistru in direct la televiziune
    -''creierul afacerii'' nu a raspuns in fata justitiei pentru crime impotriva umanitatii

    Cateva diferente majore:
    -Bin Laden si Al-queda spun clar ce vor si isi asuma raspunderea atentatelor pe cand teroristii de la noi sunt fantome (or fi fost teroristi din afara asa cum spuneau ''emanatii'' sau ....?)
    -filmul evenimentelor 9-11 e elucitat cu lux de amanunte si facut public (inclusiv informatii interne de la autoritatile americane- veizi serialul de la National Geografic) pe cand la noi totul a ramas in ceata, pentru ca leaderii nostri politici vor ''sa priveasca in viitor, nu in trecut''.
  • 0 (0 voturi)    
    SRI-ul nu mai este arab? (Marţi, 11 septembrie 2007, 17:19)

    Sorina [anonim]

    In anul 2001 SRI-ul era plin de arabi care se plimbau pe culoare de parca erau la ei acasa sau la biroul de vize. Unde era SRI-ul lui Timofte cand arabii infiintau firme fantoma, cand falimentau banci, cand faceau trafic de produse falsificate cand intrau si ieseau din tara cand doreau? Abia dupa ce SUA a reusit sa blocheze transferuri de bani imense din Romania catre conturi arabe, adica dupa ce a trecut peste autoritatile pe care le avertizasera repetat si-a dat SRI seama ca sunt filati si asupra noastra pot aparerea pericole de siguranta. In rest arabii mai aveau putin si deveneau toti PSD-isti cu acte in regula.
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat (Marţi, 11 septembrie 2007, 17:52)

    magureanu [anonim]

    Asadar, Talpes nasul il pune intr-o pozitie proasta pe George finul. Ce o fi, dat fiind ca Talpes e si prieten cu Basescu. Coincidenta? Normal...

    Raspunsul e insa naucitor: nu exista legatura operativa...o fi atunci legatura tactica sau strategica?
  • 0 (0 voturi)    
    E tare!! (Marţi, 11 septembrie 2007, 19:08)

    Larisa [anonim]

    Deci sa concluzionam:
    1. apare o stire intr-un ziar francez (de stanga) cum ca un terorist ar fi sunat in Romania;
    2. Talpes spune ca a fost informat si a dat lucrarea la SRI;
    3. Timofete spune ca a stiut dar ca ancheta fiind in curs nu are voie sa spuna mai multe;
    4. Actualul SRI zice ca a verficat informatia data atunci de americani dar nu s-a confirmat nimic;

    Acum stirea este corectata de redactia ziarului. Ce raspuns vor da acum: Talpes, Timofte si noul SRI? E ca la circ!
  • 0 (0 voturi)    
    parca nu mai aveau arabii legatura (Marţi, 11 septembrie 2007, 19:37)

    dan [anonim]

    e plin internetul cu filme care demoleaza teoria oficiala cu arabii care ataca america.

    unii zic chiar ca m. atta e in viata.. acum insa o luam de la inceput si nu are n imeni curajul sa zica: silberstein a acceptat sau si-a demolat singur turnurile, wt7 btw, ajutat de guvernul us. afacere dupa care toata lumea a iesit bine, mai putin mortii fi femiliile lor, ah sa nu uit si publicul care a luat niste praf in ochi
  • 0 (0 voturi)    
    INTELLIGENCE DE PACAT (Marţi, 11 septembrie 2007, 20:58)

    Spionul Dorel [anonim]

    Incredibil!!!

    azi, doi fosti directori de servicii si un intreg serviciu de (anti-)intelligence s-au contrazis in declaratii asupra unui eveniment fals, creat de unii doar pentru a ne testa vigilenta!

    CE E MAI COOL E CA AZI AIA DE FAC INTELLIGENCE ADEVARAT AU MAI VERIFICAT NISTE ASA-ZISI PARTENERI DE CACAO!!!

    ATI PICAT TESTUL!
  • 0 (0 voturi)    
    Este un act antinatzional (Miercuri, 12 septembrie 2007, 10:16)

    vocea patriotului natzionale [anonim]

    Nu se poate sa se nege amestecul Rromaniei intr-o cestie inportanta!
    Rromania tebuie sa fie prezenta peste tot &n ori&ce!
    Shtiatzi ca shoferul buimac al regretatei principese engleze accidentate in tunelul parizian A FOLOST NUMAI HARTIE IGIENICA DE FABRICATZIE RROMANEASCA pe tot parcursul (vai!) prea scurtei sale vietzi???
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva lipseste !!! (Miercuri, 12 septembrie 2007, 10:25)

    Sorin Aradean [anonim]

    Numarul format 00 40 71 899 042 (vezi stirea RFI) daca este format dintr-o tara in care iesirea la international se face cu 00, va duce intr-adevar catre Romania, dar nu va ajunge niciunde ptr ca cifratia nu e completa, lipsind o cifra inainte de grupul ultimelor 6 (71x+6)

    Daca apelul s-a facut din SUA, ceva nu e corect ptr ca iesirea la international, din cite stiu eu se face cu 010, deci iar pista falsa.

    Daca primul zero e in plus, atunci intr-adevar restul numarului poate fi de la Hamburg, dar nici asa ceva nu pusca ptr ca niciunde nu se specifica de unde a fost format acest numar. S-ar aplica numai daca numarul a fost format de pe teritoriul Germaniei, altfel trebuia sa apara inainte de 40 codul tarii +49.

    De asta spun, ceva lipseste. Sa zica de unde a fost format numarul. Daca in cel mai rau caz a fost format de pe un tel de satelit, atunci ne intoarcem la inceput, prefixul de tara duce catre Romania dar nu ajunge niciunde din motivele mai-sus explicate, iar daca voia sa formeze numarul din Hamburg, ii lipseste prefixul de Germania.
  • 0 (0 voturi)    
    "actele lor de indentitate" (Miercuri, 12 septembrie 2007, 10:38)

    gigi [anonim]

    Vai de capul nostru de ziaristi si de corectori...
    cum dracu lasati bai asa ceva pe site...
    INDENTITATE, mah!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    da a sunat (Joi, 13 septembrie 2007, 9:12)

    johan dumbrava [anonim]

    a sunat ma dar i-am dat busy