Box profesionist

Bute - campion mondial! L-a invins pe Berrio prin TKO, in runda 11!

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 0:00



Reporterii de televiziune canadieni au urcat in ring si l-au rugat pe Bute sa adreseze citeva cuvinte romanilor. Bute: "Dragii mei romani, va multumesc ca v-ati trezit sa ma urmariti, sper ca nu v-am dezamagit". Apoi, Bute a izbucnit in plins, transmitind un mesaj familiei.

A fost momentul in care sala a luat foc - 12.000 de oameni i-au scandat numele, aplaudindu-i performanta de exceptie!

Superior

Primele schimburi din duelul Bute vs Berrio au confirmat previziunile: se aflau fata in fata exponentii a doua scoli diferite - un stil elaborat, inteligent, care trada mostenirea din experienta la amatori (Bute) si un pugilist caruia ii place "bataia" (Berrio).

Bute a avut rabdare, s-a pregatit pentru un meci lung, pentru ca stia ca adversarul sau nu avea in palmares niciun meci intins pe durata a 12 reprize! Romanul a punctat suficient in primele reprize, provocindu-l pe Berrio sa riste.

Iar dupa a 6-a repriza, cind a simtit ca este in dezavantaj, columbianul a inceput sa avanseze, sa caute o singura lovitura (cea decisiva). In repriza a 11-a s-a produs ireparabilul: Bute l-a inmuiat, apoi l-a izolat in colt si a inchis meciul prin KO.


Declaratii

Stephane Larouche, antrenorul lui Bute, pentru Radio Romania: "Multumesc, Romania! Este al doilea campion mondial pe care il asist din colt si el vine din Romania!"

Leonard Doroftei, fost campion mondial, pentru ProTV: "De la primele lovituri, am spus ca este pregatit sa cistige. A avut citeva momente delicate, in prima jumatate a meciului, cind a stat prea aproape de Berrio. Nu intelegeam de ce sta acolo! Dar in repriza a 8-a, cind l-a lovit foarte puternic pe columbian, era clar ca va cistiga inainte de limita".


Filmul meciului

Repriza 1: Putine lovituri clare; Bute dicteaza ritmul, incercind sa ocupe centrul ringului.

Repriza 2: Berrio simte ca a pierdut prima repriza si iese "la bataie". Bute ramine pe pozitii si defensiva sa functioneaza bine. Romanul este greu de atins! Dar atentie la loviturile "indesate" ale columbianului - loveste scurt, in forta...

Repriza a 3-a: Berrio cauta intr-adevar lovitura decisiva. Bute nu fuge de adversar: pindeste la rindul sau o contra nimicitoare. Echilibru dinamic.

Repriza a 4-a: Bute mareste forta loviturilor, pentru ca Berrio a devenit prea insistent. Columbianul este in centrul ringului.

Repriza a 5-a: Din colt, Bute aude ca trebuie sa il opreasca cumva pe columbian. Si romanul reuseste cele mai clare lovituri. Berrio, in dificultate, pierde din precizia loivturilor.

Repriza a 6-a: Bute incheie repriza cu o directa de stinga reusita. In lupta de aproape, columbianul loveste mai bine.

Repriza a 7-a: Columbianul nu este obisnuit sa boxeze atit de multe reprize! Au aparut primele semne de oboseala, croseele sunt din ce in ce mai largi...

Repriza a 8-a: Un croseu al romanului il face groggy pe Berrio! Din pacate, Lucian nu a legat loviturile si columbianul scapa de KO...

Runda a 9-a: Daca gestioneaza bine ultimele reprize, Lucian Bute se poate considera deja campion. Berrio a obosit si nu mai cauta decit o lovitura salvatoare.

Repriza a 10-a: Berrio avanseaza tot timpul, Bute il asteapta si puncteaza clar. Romanul mai are putin pina la titlu...

Repriza a 11-a: Bute este campion mondial!!! Arbitrul opreste meciul dupa o serie care l-a "anesteziat" pe Berrio!!!








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


669 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari Lucian !!!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 6:45)

    Sile [anonim]

    Pentru meciul inteligent pe care l-ai sustinut si,evident,pentru REZULTAAAAAT !!!! Bravo !
    Felicitari si echipei Hotnews care a fost extrem de prompta in
    publicarea stirii!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 6:51)

    Ady [anonim]

    Bravo Luciane!
  • 0 (0 voturi)    
    Iti multumim !!!!!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:11)

    Quebecoisfier [anonim]

    Iti multumim, Lucian Bute :
    - pentru ca ai facut sa rasune imnul Romaniei la Bell Center , acolo unde joaca mandria Montrealului, Les Canadiens ....
    - pentru ca ne-ai facut sa ne simtim Centrul Universului in aceasta noapte ...
    - pentru ca ai vorbit in romaneste in calitate de Campion Mondial
    - pentru ca stii sa imbini modestia si bunul simt cu profesioanlismul si cu eleganta...
    -pentru ca l-ai ascultat pe Stephane Larouche si ai fortat ATUNCI CAND TREBUIA
    - pentru tot anul asta in care te-ai dedicat boxului, in care nu ai avut viata personala ci numai antrenamente , antrenamente si iarasi antrenamente.
    -pentru ca ai amintit de parintii tai acolo, in culmea gloriei...
    -pentru ca esti un bun crestin si, cu incredere in Dumnezeu, ai invins in meciul vietii tale !
    ................
    Indiferent de ce se va scrie sau se va zice despre tine....indiferent de ceea ce se va petrece in viata ta ..esti Campionul nostru, al romanilor din Quebec, Canada te vom iubi si te vom stima intotdeauna...
    M-ai facut sa plang de fericire in seara asta , Lucian...si iti multumesc pentru asta din tot sufletul meu !!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    MULTUMIM LUCIAN BUTE !!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:12)

    Cezar [anonim]

    FELICITARI PT VICTORIA OBTINUTA -
    SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN .
    SUNT MANDRU CA PE RINGUL DE LA MONTREAL AM VAZUT DIN NOU DRAPELUL ROMANESC.NU AM CUVINTE SA DESCRIU CEEA CE SIMT...
    MULT SUCCES IN CONTINUARE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Iata un ROMAN !!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:32)

    horia Cornescu [anonim]

    Bravo Luciane!
    Galateni fiti mandrii de copilul vostru magnific.
    Si adaug si eu: multumim lui Hotnews pt proptitudine.
    Horia Banateanul
    California
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:33)

    gigel [anonim]

    Cea mai mare personalitate romaneasca a anului.
    Felicitari din inima.
  • 0 (0 voturi)    
    suntem mandri de tine lucian!! te iubim!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:33)

    sth [anonim]

    Un meci emotionant. LUCIAN BUTE a dat dovada atat de tarie de caracter cat si de siretenie inteligenta aducandul pe columbian unde a vrut.Avem viitor mare in boxul profesionist.
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:50)

    Ninel [anonim]

    Iti multumim LUCIAN BUTE ! Sanatate TIE si MAMEI TALE ! Te iubim
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo si cinste lui (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:51)

    Laur [anonim]

    Un roman adevarat .. din Galati
    Felicitari si la cat mai multe victorii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:58)

    alexandru [anonim]

    Felicitari Lucian!! Felicitari romanilor si tuturor care l-au sustinut!! Putem fi mandri ca suntem romanii!! Si nu in ultimul rand respect celor de la Hotnews
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 7:58)

    alexandru [anonim]

    Felicitari Lucian!! Felicitari romanilor si tuturor care l-au sustinut!! Putem fi mandri ca suntem romanii!! Si nu in ultimul rand respect celor de la Hotnews
  • 0 (0 voturi)    
    bute campion (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 8:03)

    feraru costi [anonim]

    felicitari!!!! sportiv de mare clasa -ma mir ca barrio a rezistat atat
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo LUCIAN BUTE (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 9:19)

    Silviu [anonim]

    BRAVO LUCIAN BUTE:
    -SuNT MANDRU DE TINE PTR CA ESTI ROMAN;
    -SUNT MANDRU DE TINE CA ESTI ROMAN CAMPION MONDIAL;
    SUNT MANDRU DE TINE CA AI VORBIT ROMANESTE LA MONTREAL;
    ................
    Am plans de fericire la finalul meciului.Tot timpul am tinut pumnii stransi.
    BRAVO LUCIAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca Galatiul (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 9:42)

    ktala [anonim]

    Galatean de al meu
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari si din Egipt (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 10:12)

    bubu [anonim]

    Felicitari Luciane pt superbule rezultat venit dupa multa munca si sudoare.
    Felicitari de la un roman quebecois actualmente in Egipt (da, sunt si aici romani) mandru de realizarea ta exceptionala.
    Dumnezeu sa te ajute in continuare.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 10:34)

    nistor adi [anonim]

    m-ai facut sa pling cind ne-ai multumit . noi trebuie sa-ti multumim ! bravo !
  • 0 (0 voturi)    
    Un roman campion (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 10:55)

    tzuptzup [anonim]

    Felicitari lui Lucian!...A devenit campion pentru ca a muncit foarte mult si a crezut in sansa si forta lui pana la final, nu pentru ca este roman. Inca o data felicitari si la cat mai multe succese in viitor!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI- SUNT MANDRU CA SUNT ROMAN (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 10:59)

    florin [anonim]

    ITI MULTUMESC
  • 0 (0 voturi)    
    Ai nostri sunt cei mai buni ! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 11:02)

    laurentiu [anonim]

    Felicitari Lucian pentru Victorie si pentru emotionantul mesaj adresat romanilor si familiei tale ! Ne-ai retrezit mandria de a fi romani. Multa sanatate si noi succese pe arena internationala !
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari !!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 12:14)

    Avani [anonim]

    Bravo Bute, felicitari pentru maturitatea de care ai dat dovada in timpul meciului, de rabdare si viteza de reactie. Asa da ROMAN !!! Felicitari si familiei care l-a sustinut.
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 12:33)

    Goriulian [anonim]

    Bravo, Lucian! Felicitari pentru o victorie care ne face sa ne simtim mandri ca suntem romani! Meriti o primire pe cinste cand te intorci acasa! BRAVO! BRAVO! BRAVO!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI!! SUNTEM MANDRI DE TINE (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 12:44)

    cosmin [anonim]

    Astazi ne-ai facut sa ne simtim cu adevarat romani!! Bravo lucian!!
    Romanii iti vor fi recunoscatori pentru tot ce ai facut!!!! Inca o data FELICITARI
  • 0 (0 voturi)    
    Lucian Bute si Boxul Romanesc (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 13:17)

    tyty [anonim]

    Bine, bravo lui Lucian Bute. In primul rand este munca si succesul lui personal, cu toate sacrificiile impuse pentru o asa o realizare. In al doilea rand bravo Interbox club care are mana buna la campioni mondiali si la pus in valoare calitatile boxerilor romani. Ce nu inteleg este avalansa de afirmatii ale oficialilor si comentatorilor romani despre " o victorie a boxului romanesc " " inca un campion mondial profesionist pentru Romania ". Corect ar fi sa crestem si la noi boxeri profesionisti de valoare care sa devina campioni si apoi sa facem aceste afirmatii. Lucian in Romania nu avea sansele sa devina ceea ce a devenit, sper ca o sa fiu contrazis in viitor de campioni mondiali crescuti la cluburi de la noi. Succes lui Lucian si in luptele viitoare.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 13:25)

    Manoliu Aurel [anonim]

    Felicitari romanului putenic si tenace! iar s-a demonstrat ca oamenii simpli(care nu conduc tara) aduc mai multa faima tarii,decat toti politicienii la un loc;sunt mandru ca fac parte din cei multi.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOO,,LUCIAN (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 13:37)

    cristian [anonim]

    Pentru un fost sportiv de performanta,m-ai facut sa traiesc din nou acele sentimente unice cu lacrimi in ochi.Iti multumesc Lucian,esti cu adevarat ROMANUL MOMENTULUI.Stiu ca aceasta performanta te va face sa uiti tot ce ai indurat deoarece GLORIA e un sentiment unic.Sa o porti cu mandrie. ROMANIA ITI MULTUMESTE......BRAVOOOOO!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Boxer inteligent (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 14:06)

    SIGHISOARA [anonim]

    Bute a dovedit de multa vreme ca are si inteligenta. Nu este doar un bataus de cartier ajund boxer. Are o atitudine echilibrata, serios, dedicat, muncitor. Un ingredient pe care nu-l gasesti oriunde si la oricine.
    Unor astfel de oameni (n-am spus sportivi) respectul Romaniei lenese si smechere.
    Sanatate Luciane. Mama ta s-a rugat pentru tine. Ruga unei mame face cat toate incurajarile Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari, Lucian! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 16:13)

    Ottawa [anonim]

    Bravo Lucian!! Sunt mandru ca sunt roman! Chiar zilele trecute vorbeam cu cativa quebecois din Gatineau si imi spuneau ca le place boxul si ca le place de tine, te admirau! Le parea rau ca nu vor putea fi la Bell Centre, dar aveau de gand sa te vada la televizor.

    Am facut o revista a presei canadiene in dimineata asta si toate ziarele din Montreal, Ottawa si Toronto, la fel ca si televiziunile, au pe web situri stirea cu victoria ta. Si toate au tinut sa aminteasca, printre laude, ca esti roman, unii chiar au spus si de Galati.

    Boxerii romani sunt foarte apreciati in Canada, in special in Quebec. Jo Jo Dan a castigat de asemenea aseara la Bell Centre, felicitari si lui!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Lucian (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 17:59)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    n-am putut decat sa lacramez si de bucurie.
    Fiului meu i-am spus despre tine. Nu are decat 2 anisori dar vazandu-te pe ecran la stiri..am vazut ca i-ai transmis bucuria. a ta, a noastra a tuturor. Ai tot respectul nostru, romane!
  • 0 (0 voturi)    
    lucian (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 19:46)

    andrei [anonim]

    Bravoo Luciane asa te vream .. sa rasune imnul tari in toata lumea.. sa vada lumea de ce sunt in stare romani ...te Iubim .. in special noi moldoveniiii:*
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari ! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 20:05)

    maryana [anonim]

    Iti multumim pentru ca ne-ai facut fericiti,,,succes in continuare !!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI LUCIAN BUTE !!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 21:44)

    Alex/Canada [anonim]

    Felicitari LUCIAN si i-ti multumim pentru VICTORIE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    DinMontreal (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 21:44)

    centreBell [anonim]

    Felicitarile noastre! Am urmarit meciul, a muncit mult, si-a meritat titlul. Unul din sportivi care ne face sa fim mandrii ca suntem romanii! Bravo Lucian!
  • 0 (0 voturi)    
    box (Sâmbătă, 20 octombrie 2007, 22:33)

    taetity [anonim]

    Bravo LUCIAN cu asemenea oameni se poate mandri ROMANIA Mi-au trecut lacrimile la terminarea meciului, mai ales faptul ca mi-a rascolit amintirile deoarece anul trecut am stat 6 luni in MONTREAL si am vizitat si CENTRE BELL .
    Inca odata ,FELICITARI ,si pe cand un meci in tara .
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari si mult respect! (Duminică, 21 octombrie 2007, 1:26)

    aryana [anonim]

    Somnul de dimineata mi l-ai alungat cu aceasta victorie minunata si foarte muncita.Lacrimi de bucurie mi-au umplut sufletul gatuit de emotii,iar pt. mandria de a fi roman ma plec in fata ta si-ti multumesc.FELICITARI SI MULT SUCCES IN CONTINUARE! BRAVO TIE ,ROMANE!
  • 0 (0 voturi)    
    IUO (Duminică, 21 octombrie 2007, 5:12)

    LPFS [anonim]

    Ne trebe un campion de asta si in lupta cu tradatorii&coruptii ce guverneaza Romania.

    Hai Romania !

    Si restul - va platim fericiti o vila si un bilet de avion pana in Congo - caci ASTA E ROMANIA !

    O TARA DE CAMPIONI ! NU DE CORUPTI&TRADATORI.
  • 0 (0 voturi)    
    prea fericiti (Duminică, 21 octombrie 2007, 9:45)

    bubu_ca [anonim]

    Sa fii sanatos Luciane si sa te ajute Dumnezeu sa o tii tot asa toata viata. Este o mare bucurie pe care a adus-o intregii Romanii Lucian astazi, dar sa nu uitam cata munca ,seriozitate si modestie este in spatele acestei victorii. Pentru acestea toate ar trebui felicitat in special. As vrea sa va pot reda bucuria pe care am simtit-o la un meci vazut din sala direct, la Centre Bell, cand a urcat pe ring cu 2 drapele:cel canadian si cel romanesc, si unde toata sala era impanzita de steaguri romanesti. Tot meciul s-a auzit continuu: Hai Bute!
    Putini sunt cei ce stiu ca Bute isi petrece toata noaptea de dupa meci, asa obosit dar fericit cum este, in mijlocul romanilor lui, alaturi de Centre Bell, impartind toata noaptea autografe, fotografiindu-se cu toata lumea, zambind frumos si acceptand cu ffff multa modestie toate laudele.
    Si pentru asta merita un urias BRAVO!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitarii (Duminică, 21 octombrie 2007, 15:32)

    romina [anonim]

    persoane ca tine ne fac sa ne simtim mandrii ca suntem romani si plec capul in fata ta pt ca stiu ca in urma acestei victori sunt multi ani de antrenament si munca,dar si de sacrifici.te pupam din spania
  • 0 (0 voturi)    
    pentr-u Lucian Bute (Duminică, 21 octombrie 2007, 23:12)

    NICU CIOCAN [anonim]

    Lucian ai fost abitios si ai muncit destul...acum ai primit ce meritai...eu nu te-am uitat nici eu si nici fratele meu Aurel(RIRI) AI PRIMIT CE MERITAI...BRAVOOOO CAMPIONULE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo campionule !!! (Luni, 22 octombrie 2007, 8:40)

    fane [anonim]

    ai facut o natiune fericita. Bravo Luciane multa sanatate tie si
    familie tale ,meriti tot ce-i mai frumos la venirea ta in tara, o primire de mare patriot si campion .
    Mult succes in viitor si sa mai traim asemenea momente........
  • 0 (0 voturi)    
    lucian bute (Duminică, 11 noiembrie 2007, 23:04)

    adriano [anonim]

    esti cel mai tare roman pe care l-am vazut vreodata.bravo lucine
  • 0 (0 voturi)