VIDEO Sorin Ovidiu Vintu a fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu executare. UPDATE SOV: Probabil ca nu am fost destul de convingator

de C. Ionel, A. Biro     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2012, 10:43 Actualitate | Esenţial


Sorin Ovidiu Vintu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Sorin Ovidiu Vintu a fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu executare pentru santajarea lui Sebastian Ghita, potrivit RTV. Sentinta poate fi atacata cu recurs. Ion Ilie Cezar, judecat in acelasi dosar, a fost condamnat la cinci luni de inchisoare,  potrivit unei decizii a Judecatoriei sectorului 1, citate de Mediafax. Instanta a decis ca Vintu sa ii plateasca lui Sebastian Ghita suma de 100 000 lei drept daune morale.

NOTA Sentinta poate fi atacata cu recurs. Sentinta va fi pusa in aplicare daca ea va fi mentinuta si dupa recurs. 

UPDATE Prezent la Tribunalul Bucuresti la un nou termen in dosarul favorizarii lui Nicolae Popa SOV a declarat urmatoarele: "Probabil că nu am fost destul de convingător. La instanța de fond voi încerca să aduc argumente suplimentare la Curtea de Apel. Toate celelelalte argumente le veți auzi când va fi fixat termen la Curtea de Apel.(...) Evident, am depus recurs”, transmite B1Tv



Instanta a decis ca din pedeapsa de sase luni sa i se scada perioada in care SOV a fost in arest preventiv. Prin urmare, din cele sase luni de inchisoare, se scad 49 de zile, perioada in care Vintu a stat in arest preventiv. Potrivit sentintei, lui Sorin Ovidiu Vantu i s-a mai interzis si dreptul de  a fi ales in autoritatile publice sau in functii elective publice si de a ocupa o functie in cadrul autoritatilor publice.



Contactat de HotNews.ro, Sorin Ovidiu Vintu nu a dorit sa comenteze sentinta data de Judecatoria sector 1. "As dori ca voi sa nu ma mai deranjati. La revedere!"

  • Minuta sentintei:
"Conform art 194 alin 1, alin 2 Cp cu aplicarea art. 74 alin 2- 76 lit d Cp condamna pe inculpatul VINTU SORIN OVIDIU, la 6 (sase) luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de santaj in forma calificata. Conform art 71 Cp aplica inculpatului pedeapsa accesorie constand in interzicerea exercitarii drepturilor prevazute de art. 64 lit a teza II, 64 lit b Cp. Conform art 88 Cp deduce din pedeapsa aplicata perioada retinerii si arestarii preventive de 24 ore (19.04.2011-20.04.2011) si respectiv de la 29.04.2011 la 16.06.2011. II.Conform art 194 alin 1 Cp, art. 74 alin 2- 76 lit e Cp condamna pe inculpatul ILIE ION CEZAR, la 5 (cinci) luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de santaj. Conform art 71 Cp aplica inculpatului pedeapsa accesorie prev. de art. 64 lit a teza II, 64 lit b Cp. Conform art 88 Cp deduce din pedeapsa aplicata durata retinerii si arestarii preventive de 24 ore (19.04.2011-20.04.2011) si de la 29.04.2011 la 16.06.2011. Conform art. 14, 346 Cpp admite actiunea civila formulata de partea civila GHITA SEBASTIAN . Obliga inculpatii in solidar la plata cu titlu de daune morale catre partea vatamata a sumei de 100.000 lei. Conform art 191 Cpp obliga fiecare inculpat la cate 11.000 lei cheltuieli judiciare catre stat, dintre care 10.000 lei reprezentand cheltuieli judiciare aferente fazei de urmarire penala. Cu recurs in 10 zile de la pronuntare pentru partile prezente si de la comunicare pentru cele lipsa. Pronuntata in sedinta publica azi 03.02.2012".

  • Dosarul santajarii lui Sebastian Ghita
In 23 mai 2011, Sorin Ovidiu Vintu si Ion Ilie Cezar au fost trimisi in judecata, in stare de arest, pentru santaj, de catre procurorii Sectiei de urmarire penala si criminalistica din Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Potrivit acuzarii, in perioada martie - aprilie 2011, Sorin Ovidiu Vintu si Ion Ilie Cezar l-au constrans, prin amenintare, pe Sebastian Ghita sa le dea suma de 150.000 de euro ori sa accepte denuntarea unui contract cu scopul obtinerii injuste, in folosul lor, de beneficii materiale cu consecinta prejudicierii partii vatamate.

Constrangerea a fost realizata de catre inculpati, prin amenintarea cu uciderea partii vatamate, a familiei sale, respectiv compromiterea imaginii publice. Mijloacele intrebuintate, datorita succesiunii presiunilor exercitate, au fost de natura sa creeze temere partii vatamate, astfel incat aceasta a remis suma de 150.000 de euro. Prin intermediul inculpatului Ion Ilie suma de bani urma sa ajunga la inculpatul Vintu in scopul obtinerii unor foloase materiale injuste, fiind urmarit de ambii inculpati, care ar fi beneficiat de acest avantaj ilicit.

  • Citeste, mai jos, rechizitoriul dosarului








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14776 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    rock (Vineri, 3 februarie 2012, 10:47)

    rica [anonim]

    ce? -trebuie sa fie ceva web hack
    • +46 (52 voturi)    
      Mesaj de la USL (Vineri, 3 februarie 2012, 11:34)

      doi_clovni_corupti [anonim] i-a raspuns lui rica

      Ponta ai Antonescu cheama pe romanii 'de bine' in fata Tribunalului Bucuresti unde sa va judeca recursul sa strige 'Jos guvernum, jos dictatura'
      • -37 (39 voturi)    
        invata sa scrii (Vineri, 3 februarie 2012, 12:18)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui doi_clovni_corupti

        cum vine "sa va judeca recursul". tu esti roman sau esti analfabet?
        • +12 (14 voturi)    
          dman (Vineri, 3 februarie 2012, 19:02)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ioan

          hai ca esti ridicol. Nu este nimic in neregula cu "sa va judeca recursul"
        • +1 (1 vot)    
          scriitorii se ocupa cu scrisul ca Arta (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 13:08)

          Petre Prostul [anonim] i-a raspuns lui ioan

          Bai Ioane, daca dai declarati la DNA, mai conteaza daca scrii corect sau nu ?!

          Daca DNA se face ca lucreaza, ar putea sa-l faca placuta sederea lui Vintu la zuchhauss. Se anunta doi colegi noi, veniti pe filiera dosarului ELCOND:

          http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1657:geoan-a-invins-impreun-cu-nstase-cuprom-ul


          http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1188%3Adespre-cum-au-fost-inelai-minoritarii&Itemid=87
      • +11 (13 voturi)    
        Nu e nevoie (Vineri, 3 februarie 2012, 12:59)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui doi_clovni_corupti

        De pe B1
        “Cred că astfel de fapte și acțiuni nu-și au locul în mediul de afaceri din România și sunt convins că domnul Vîntu se va abține de la a mai participa la alte acțiuni cu iz penal”, a declarat Sebastian Ghiță

        S-au impacat cei doi. Probabil o sa se renunte si la presiuni.
    • +9 (11 voturi)    
      hai ca asta este... (Vineri, 3 februarie 2012, 19:44)

      diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui rica

      ... un inceput. bun, rau cum o fi. dar este un inceput! mai interesanta este continuarea: voiculescu? sa nu ne bucuram prea tare, pentru ca stim ca la auzul zdranganitului de catuse a reactionat usl-ul cu un asemenea circ in an electoral. din pacate vom asista la achitari in masa la toamna...
  • +26 (28 voturi)    
    mda (Vineri, 3 februarie 2012, 10:48)

    flo [anonim]

    bun bun bun :)
  • +31 (33 voturi)    
    putin (Vineri, 3 februarie 2012, 10:49)

    Eugenn [utilizator]

    6 luni e nimica toata.
    • +38 (40 voturi)    
      Suficient pentru altele (Vineri, 3 februarie 2012, 11:44)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      E suficient pentru a demonstra că vorbim de un infractor. În plus, îl opreşte de la a obstrucţiona alte anchete care îl vizează.
    • +13 (15 voturi)    
      Pai da, (Vineri, 3 februarie 2012, 13:24)

      SS [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      Le da cate 6 luni ca sa ajunga pentru toti.:)
    • -3 (5 voturi)    
      pai nu e (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 1:04)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      daca stai sa te gindesti ca pt ca omori oameni iei cu suspendare, si pt ca il ameninti pe unul iei sase luni cu executare, mi s-e pare "injusta" justitia, :) :)
    • +3 (3 voturi)    
      murderer (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 11:30)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      sa nu uitam cazul Luminiţei Şega,procuror care a fost otravita cu alumina in 2005 investigand frauda FNI comisa ..in puscarie se pot intampla multe
  • +36 (42 voturi)    
    cum??? (Vineri, 3 februarie 2012, 10:51)

    Coco [anonim]

    Pentru amenintare cu moartea sa fi condamnat doar la 6 luni de inchisoare e foarte putin. Daca in locul lui Vantu era orice alt cetatean al Romaniei eu sunt sigur ca fara 2 ani de inchisoare nu scapa.
    • +37 (39 voturi)    
      hmm (Vineri, 3 februarie 2012, 11:39)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Coco

      Nu confunda amenintarea cu moartea cu tentativa de omor, lucruri diferite.
      In alta ordine de idei, mai ieri auzeam ca nu exista capete importante condamnate la inchisoare cu executare, iar acum cand le da, le da putin.
      Sov mai are dosare grele pe rol, hai sa fim optimisti, macar exista premisele.
      • +19 (21 voturi)    
        E fapta penala cu pedeapsa cu inchisoare 0.5-5 ani (Vineri, 3 februarie 2012, 12:36)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Amenintarea este fapta penala care se pedepseste cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani! Deci, Vantu a primit pedeapsa minima...
        Stau si ma intreb ce fel de amenintari trebuie sa dea un infractor pentru a primi pedeapsa maxima pentru o asemenea fapta?????
        Citeste in Codul Penal, Articolul 194:

        http://www.anp-just.ro/interna/Codul%20Penal.pdf
        • +11 (13 voturi)    
          Mda... (Vineri, 3 februarie 2012, 12:59)

          George [anonim] i-a raspuns lui James Bond

          Raspunsul e simplu... Pai, avand in vedere ca SOV l-a amenintat inclusiv cu moartea pe Ghita, pedeapsa primita de eolian ar fi trebuit sa fie maxima. Justitia e oarba, dar e oarba pentru ca este corupta.
  • +31 (33 voturi)    
    SOV/Recurs (Vineri, 3 februarie 2012, 10:51)

    Heinrich [anonim]

    Eu propun sa nu faca recurs :)
    • +22 (24 voturi)    
      nu de alta dar, (Vineri, 3 februarie 2012, 12:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Heinrich

      mai o fractura de rotula, mai o ruptura de mustata, mai o scadere a dioptriilor constata de vreun veterinar,...
      ceva-ceva tot o sa gaseasca ca sa stea doar prin spitale.:))
  • +32 (34 voturi)    
    Va fi vecin.. (Vineri, 3 februarie 2012, 10:55)

    Ghita [anonim]

    ...cu Nastase, sa inteleg? sau asta ia cu suspendare?
  • +36 (38 voturi)    
    Atat de putin la valoarea lui? (Vineri, 3 februarie 2012, 10:57)

    Constantin [anonim]

    Dincolo era mai ieftin!
  • +24 (26 voturi)    
    atat poate justitia de la noi (Vineri, 3 februarie 2012, 10:57)

    gigel [anonim]

    asta trebuia sa infunde inchisoarea pe vecie, consider condamnarea mai mult decat simbolica si nu va face decat sa dea apa la moara altor borfasi pe principiul "uite cat a furat ala si a scapat doar cu 6 luni ..."

    dar in fine, mai bine mai putin decat deloc...
  • +9 (17 voturi)    
    floare la ureche (Vineri, 3 februarie 2012, 10:57)

    dandra [utilizator]

    as sta si eu 6 luni, chiar 1 an jumatei la inchisoare si cand ies sa am la dispozitie cateva miliarde lei...
  • +26 (28 voturi)    
    putin (Vineri, 3 februarie 2012, 10:59)

    sucaa [utilizator]

    nu minimalizez condamnarea dar e putin. santajul prin amenintare trebuie condamnat mai serios.
    dar sa ne bucuram ca inca unul trece de partea cealalta a gratiilor :)
    se apropie si sentinta lui felix... eu sunt optimist :)
  • +19 (21 voturi)    
    Cum? (Vineri, 3 februarie 2012, 11:00)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    O noua colectie de virusi?
    Avem si vantu.exe!?
  • +26 (28 voturi)    
    Ha! (Vineri, 3 februarie 2012, 11:01)

    Anonim [anonim]

    Cu pasi mici , timizi, mai mult simbolic, justitia incepe sa lucreze. La mai mare!
    Nu ma astept ca Nastase sau Vantu sa faca chiar puscarie -poate citeva zile pina se imbolnavesc. Este un inceput totusi. In citiva ani poate ajungem la sentinte adevarate de genul inchisoare pe viata lui Iliescu, Vintu, etc etc...
  • +28 (32 voturi)    
    si mai ziceti ca nu-i bine sa protestezi :D (Vineri, 3 februarie 2012, 11:01)

    =)) [anonim]

    pana la recentele proteste IMPOTRIVA CORUPTIEI, Vantu se bucura de o a enspea amanare, iar Nastase primise chiar o achitare, Luca era pe cai mari samd.

    acu? - Nastase inchisoare, Vantu inchisoare

    uraaaaaaaaaaaaaaaaa!

    si nu, nu au fost condamnari "la comanda politica", ci "cu invoire politica". oricum ar fi, bine ca se misca.

    in Ro, politicienii isi fac datoria doar cu suturi in fund, dar macar se misca :D e un progres, nu?
  • +25 (27 voturi)    
    Doar atat ??? (Vineri, 3 februarie 2012, 11:01)

    Frankie [utilizator]

    Altii care au furat o bucata de paine stau in puscarie ani grei, iar asta care a furat jumate din averea noastra primeste 6 luni ????
    Da-ti-mi un streang va rog !!!!
    • +12 (14 voturi)    
      Mai are procese (Vineri, 3 februarie 2012, 11:59)

      wu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Nu-i procesul pentru furt, ci pentru santaj.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu pentru furt? (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 9:35)

        ioil [anonim] i-a raspuns lui wu

        Normal pentruca furtul se poate face cu acte in regula,in care tu sa nu poti fi acuzat.Cad cateii de pe langa tine iar tu iesi basma curata.Mita si coruptia este la ea acasa asa ca niciodata in Romania nu o sa fie dreptate.Pana se termina recursul,etc...,etc.. vine USL-ul la putere si aceste dosare vor dispare definitiv!
  • +15 (17 voturi)    
    ?? (Vineri, 3 februarie 2012, 11:02)

    c [anonim]

    DOAR ATAT??
  • +4 (6 voturi)    
    Pana la urma, or sa ajunga toti acasa ... (Vineri, 3 februarie 2012, 11:03)

    bogdan petrescu [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=Lu1pfHpsuNU
  • +17 (19 voturi)    
    ha,ha (Vineri, 3 februarie 2012, 11:04)

    poli [anonim]

    lupul tanar l-a mancat pe lupul batran

    ha,ha,ha,ha,
  • +16 (18 voturi)    
    Adica nimic (Vineri, 3 februarie 2012, 11:04)

    tase [anonim]

    6 luni inseamna nimic. Este inca un exemplu ca justitia se teme de acest om care nu numai ca inspira sadism dar il si practica dintr-o paranoia care il face sa se creada buricul lumii.
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Vineri, 3 februarie 2012, 12:05)

      dan [anonim] i-a raspuns lui tase

      Daca justitia nu ar fi corupta cu siguranta nu ar fi avut motiv sa se teama de SOV. Dar asa.. se pare ca Vant ii are la mana cu ceva compromitator.
  • +10 (12 voturi)    
    sa-ti fie rusine dinu patriciu! (Vineri, 3 februarie 2012, 11:04)

    joaca [anonim]

    sa-ti fie rusine dinu patriciu!
  • +18 (20 voturi)    
    :) (Vineri, 3 februarie 2012, 11:05)

    mm [anonim]

    Suntem pe drumul cel bun. Inceputul de an suna bine.
  • +12 (14 voturi)    
    sase e totusi mai mult decat cinci (Vineri, 3 februarie 2012, 11:05)

    aiurici [anonim]

    6 luni? faina treaba. daca-i si dadea in cap si-l ingropa prin modova pe undeva, cum ameninta, probabil ca lua 7.
    serios, parca jucam monopoly aici: sta o tura si nu trece pe la start...
  • +13 (17 voturi)    
    E o bataie de joc! (Vineri, 3 februarie 2012, 11:05)

    ready4war [utilizator]

    Numai 6 luni?! pentru santaj? Si Nastase numai 2 ani? Pentru deturnare de fonduri si luare de mita? Da chiar isi bat joc de noi? SI un amarat de taran ia 5 ani pentru o cearta cu vecinul pentru o bucata de pamant?!
    • +3 (5 voturi)    
      Virusii poporului roman (Vineri, 3 februarie 2012, 13:17)

      Senil [anonim] i-a raspuns lui ready4war

      Si interzicerea unor drepturi...ceea ce mi se pare
      de-a dreptul important in an electoral!
      Cu ceva timp in urma nici nu indrazneam sa ne gandim la asemenea comezi: a.n. exe, eolian exe...
      Ce se spune despre peste? S-a ajuns la cap!
      Si pentru ca a inceput tavalucul vor mai urma si altii. Sper!!!!!
      Poate inteleg si cei care nu stiu de ce urla in strada pentru ce au fost manipulati.
  • +17 (19 voturi)    
    sper ca-i doar inceputul (Vineri, 3 februarie 2012, 11:07)

    =)) [anonim]

    oricum - 6 luni pentru santaj si amenintare cu moartea plus alte ilegalitati... - cam putin, monser, cam putin

    as mai "negocia" :D un pic inainte sa zic: MERGE
  • +23 (25 voturi)    
    Imi dau lacrimile ca in Romania se poate (Vineri, 3 februarie 2012, 11:07)

    mircea [anonim]

    face dreptate in sfarsit. La cat a furat Vantu, ca in sfarsit plateste. Dar, mi-e frica ca la recurs o sa-i cumpere pe judecatori.
    • -6 (12 voturi)    
      unu (Vineri, 3 februarie 2012, 11:30)

      unu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      e adevarat ca a furat si ca plateste dar tu esti pe langa subiect.
  • +12 (16 voturi)    
    In ce lume traim?? (Vineri, 3 februarie 2012, 11:08)

    parol [anonim]

    Sa vedem toti golanasii, bomboneii la bulau?
    Trist ca n-a reusit cea mai comica tentativa de lovitura de stat, ca am o impresie ca SOV si Bombo trebuia sa strige in fata Cotroceniului.
  • +22 (24 voturi)    
    stai asa... (Vineri, 3 februarie 2012, 11:13)

    parcaebine [anonim]

    stai aasa ca vine PSD&PNL&PC care o sa ingroape
    dosarele lui nastase si SOV

    asteptati putin

    doar sunt destui judecatori care prin atitudinea lor au criticat mereu regimulo baselu

    au ei grija!
  • +14 (16 voturi)    
    mai vrem (Vineri, 3 februarie 2012, 11:15)

    alip [utilizator]

    Bun, hai si cu celelalte dosare. Pacat ca la noi se da pedeapsa cea mai mare, parca, nu se cumuleaza, sa auzim si noi de 1000 de ani de inchisoare.
  • +12 (14 voturi)    
    ha !! (Vineri, 3 februarie 2012, 11:19)

    ion [anonim]

    uite ca am sa am un weekend si mai frumos de cat ma asteptam !!!
  • +13 (15 voturi)    
    6 luni (Vineri, 3 februarie 2012, 11:20)

    Cami [anonim]

    da' inchisoarea aia pe viata pentru cit a furat, cind vine ?
    • +10 (12 voturi)    
      Recursul la Tribunalul Bucresti (Vineri, 3 februarie 2012, 11:27)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Cami

      Adica aia care l-au eliberat inainte de termen pe Sile Camataru. Pun pariu cu oricine ca judecatorii aia corupti o sa-l scape de inchisoare :(
      • +3 (5 voturi)    
        Si in plus (Vineri, 3 februarie 2012, 19:50)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Dl Vantu a luat aminte si nu o sa repte greseala . Pai la judecatori s-a apucat sa faca economie ? S-a zgarcit la spaga tocmai aici ?. Cica nu a fost convingatoare ... lol
  • +14 (16 voturi)    
    unde-s doi caldura creste. (Vineri, 3 februarie 2012, 11:21)

    cucu [anonim]

    pai sa-l puna impreuna cu nastase, sa-i tina de urat.
    plus ca nastase e dornic de afectiune.

    ptiu,si uite cum adevaratele valori ale neamului ajung la bulau !

    basescule,sa-ti fie rusine !
  • +14 (16 voturi)    
    Respectati-l asa cum merita (Vineri, 3 februarie 2012, 11:26)

    gelsor [anonim]

    cam putin, dar mai are si alte procese de unde mai poate strange niste ani. Bagati repede viermele la bulau, ca vrea respect
  • +11 (13 voturi)    
    Cam putin , Ce parere aveti ? (Vineri, 3 februarie 2012, 11:28)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Curtea nu zice nimic de Dealurile Moldovei pline de crimele lui Vantu - R E C U N O S C U T E - Alo , ati facut in sentinta o formulare deadreptul hilara .
    G B
  • +7 (9 voturi)    
    6 luni (Vineri, 3 februarie 2012, 11:28)

    eugeng [utilizator]

    putintel, trec repede pentru el ca e obisnuit, sper sa vina din urma si alte dosare.
  • +11 (13 voturi)    
    ar trebui sa ne fie frica (Vineri, 3 februarie 2012, 11:30)

    moldo [anonim]

    ar trebui sa ne fie frica ...ca acuma..asa cum ameninta va lua justitia in "propriile maini"...deocamdata a luat "alceva" in maini!!!
  • +8 (10 voturi)    
    Numai atat? (Vineri, 3 februarie 2012, 11:30)

    Sting [utilizator]

    Banuiesc ca este ok si asa...
  • +15 (17 voturi)    
    pe ei, pe mama lor (Vineri, 3 februarie 2012, 11:32)

    pe ei, pe mama lor [anonim]

    pe ei, pe mama lor, nu vrem decat o ROMANIE MODERNA, la fel ca in UE, unde LEGEA functioneaza, vrem o noua Lege a sanatatii, o reforma adminstrativa, o noua Constitutie, daca intrebi orice roman care munceste in UE, de ex. in Germania iti spune ca acolo muncesti, dar esti si platit, ca legea functioneaza, ca le place sa munceasca si sa traiasca in astfel de tara si ca vor sa fie si la noi la fel, sa se poata intoarce acasa, ca este greu printre straini
  • +13 (15 voturi)    
    scapa si asta (Vineri, 3 februarie 2012, 11:33)

    andimi [utilizator]

    scapa si asta cind vine guvernarea USL, putem pune pariu de pe acum! Vor face orice ca sa amine termenul de recurs, se va da bolnav, veti vedea. Sa vezi cind va veni USL-ul ce bile negre luam la cap. justitie, vor incepe intimidarile si procurorii/judecatorii curajosi vor reveni la "sentimente" mai bune fata de "cine trebuie". Pacat!
    • 0 (0 voturi)    
      Ce (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 9:34)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui andimi

      USl...!?
      Stai sa-l dea jos pe Basescu,si-o sa vezi dragoste intre USL si PDL pentru a-si scapa "prietenii" de bulau.
  • +11 (13 voturi)    
    moguliada (Vineri, 3 februarie 2012, 11:35)

    zelea [anonim]

    S-a deschis sezonul la moguli ! Felix esti ok ?
  • +11 (13 voturi)    
    Cam tirziu, cam putin (Vineri, 3 februarie 2012, 11:45)

    aura [anonim]

    Important e ca s-a spart gheata condamnarilor in privinta "rechinilor. Sa speram ca justitia va face pasul urmator, confiscarea 100% a averilor celor condamnati.

    Daca nu se recupereaza si prejudiciile aduse statului, s-ar putea ca acele citeva luni sau ani de inchisoare in schimbul tzepelor de milioane de euro sa se dovedeasca in final o afacere buna pentru mafioti.
  • +13 (15 voturi)    
    Sentinta de-a-ndoaselea (Vineri, 3 februarie 2012, 11:46)

    Bursucul hiperactiv [anonim]

    Mai bine il condamnau la executare, in sase luni.
  • +11 (13 voturi)    
    Ministrul justitiei la PPDD (Vineri, 3 februarie 2012, 11:53)

    Alex [anonim]

    Partidul OTV se pregateste sa-l puna pe Vantu ministrul justitiei la concurenta cu O. Balan care va fi ministru de interne. Romanii ar merita-o din plin...
    • 0 (0 voturi)    
      Pardon! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 9:40)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Postul este deja alocat pentru catalin Voicu
  • +5 (7 voturi)    
    Puscarie (Vineri, 3 februarie 2012, 12:18)

    Vasile [anonim]

    de abia ii asteapta baietii din pirnaie si pe el si pe Bombonel. Sper sa vina si Ilici sa fie gasca-n par.
  • +4 (6 voturi)    
    .exe (Vineri, 3 februarie 2012, 12:24)

    jos_iliescu [anonim]

    nastase.exe
    vantu.exe
    ........exe
  • +8 (10 voturi)    
    Mda (Vineri, 3 februarie 2012, 12:29)

    ion [anonim]

    Nastase 2 ani parca a luat, acuma Vantu 6 luni bineinteles nici o sentinta definitiva. Pe cat punem pariu ca vin ceilalti la putere si o sa fie declarati nevinovati.
    Si daca prin ceva miracol dupa ce se mai taraganeaza recursul vreo 5 ani, minim, si o sa fie declarati vinovati, subit o sa faca ceva boala mortala, de care culmea o sa se vindece in momentul eliberarii
  • +3 (5 voturi)    
    Incepe si tara asta sa se scuture de rele... (Vineri, 3 februarie 2012, 13:54)

    me [anonim]

    Daca o avere nu este dobandita cinstit ci prin prejudicierea altor oameni, nu ar trebui confiscata???
  • 0 (2 voturi)    
    Doar atat? (Vineri, 3 februarie 2012, 15:22)

    Vlad Ionescu [anonim]

    Sunt profund dezamagit.
  • -1 (1 vot)    
    Hotomanu (Vineri, 3 februarie 2012, 16:08)

    qqqqq [anonim]

    asta ..ca nu merita sa ii scriu numele cu litera mare e un hotoma..impreuna cu patriciu...to cu litera mare

    ce ma bucur e ca a luat acuma 6 luni si apoi ii vor da cativa ani ca recidivist in alte dosare

    la mai mare!

    ps.oare incape si nea nastase cu ei?sa faca o tabla in liniste
  • +3 (5 voturi)    
    farmecul personal SOV (Vineri, 3 februarie 2012, 19:18)

    VLASICADESERVICIU [anonim]

    deeeee
    daca castiga GEOANA nu mai era necesar sa lupte

    era totul aranjat, no problem

    macar atat daca ar lasa BASELU mostenire: magistrati care au prins curaj si nu accepta sa fie incalecati de politicieni


    doamne ajuta!
    • -2 (2 voturi)    
      ai tu dreptate (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 9:28)

      kakavb [anonim] i-a raspuns lui VLASICADESERVICIU

      dar, ce te faci cu magistrati inhaitati cu interlopi?

      o alta mostenire basista:DNA

      dar, ce te faci cu politicieni care isi ascund averile?

      o alta mostenire basista:ANI

      A...am uitat psd=pnl=pcr =usl vor avea grija sa -i omoare

      ca deeeeeeeeeeeeeee
      ei nu au fost in stare sa faca asa ceva

      ca se cred deasupra legii

      romani fiti atenti cu votul vostru...........................
  • +3 (3 voturi)    
    Ziaristii romani... (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 1:21)

    ramos [anonim]

    Absolut in nicio relatare nu am gasit o informatie esentiala: procurorii ce pedeapsa au cerut ? Si ei, procurorii, vor depune si ei recurs ?
  • +1 (1 vot)    
    neconstitutional (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 9:30)

    micacdamica [anonim]

    eee, asa neconstitutional cum e base, dar, bine ca e mahalagiu, ca altfel nu stiam noi muuuuuuuuuuulte

    forza basee!
  • +1 (1 vot)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 9:39)

    catalin [anonim]

    Are dreptate ,vreo 20 de ani de parnaie erau mult mai convingatori !
  • +2 (2 voturi)    
    Mai tineti minte? (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 13:55)

    laur [anonim]

    Mai tineti minte reclama aia cu "ti-am pregatit un loc la noi in celula?" Sorin Ovidiu Vantu are celula lui personala de multi ani, un fel de casa de vacanta!
  • +2 (2 voturi)    
    Probabil nu am fost destul de amenintator ! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 20:42)

    adrian88000 [utilizator]

    a vrut sa spuna. Data trecuta cand a spus ca daca va fi condamnat va lua el justitia in mainle sale ( ?) , a fost imediat achitat de frica.