Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

Violente inxistente, subiect de breaking news la RTV. Prezentare tendentioasa a mitingurilor de la Brasov

de Cristi Citre     HotNews.ro
Duminică, 9 noiembrie 2014, 14:11 Monitorizari | Prezidentiale 2014

RTV, televiziunea fondata de Sebastian Ghita, a vorbit, duminica la ora 13, despre presupuse violente la Brasov, intre “sustinatorii lui Ponta si Iohannis”. Desi Jandarmeria a contrazis existenta oricaror violente, pe ecranul RTV au rulat urmatoarele titluri: “Oamenii lui Iohannis i-au atacat pe sustinatorii lui Ponta”, “Jandarmii i-au oprit pe oamenii lui Iohannis” si “Oamenii lui Iohannis au fortat cordonul jandarmilor”.

Un reprezentant al Jandarmeriei Brasov a intrat prin telefon in emisiunea RTV si a declarat ca in oras se desfasoara duminica doua mitinguri, unul organizat de PSD, celalalt de un cetatean pe nume Erwin Albu. “Nu au fost incidente” a declarat reprezentantul Jandarmeriei. “Albu a incercat sa treaca pe trotuarul unde erau sustinatorii lui Ponta, dar a fost oprit de jandarmi si condus la grupul sau. Erwin Albu a fost sanctionat de mai multe ori, in trecut, de jandarmi. Pana acum a protestat fata de exploatarea de la Rosia Montana” a mai adaugat reprezentantul Jandarmeriei.

In ciuda celor declarate de Jandarmerie, moderatorul emisiunii de la RTV a concluzionat: “Brasov, primul oras unde sustinatorii lui Ponta si ai lui Iohannis au ajuns sa se ciocneasca.” In tot acest timp rulau urmatoarele titluri in regim de breaking news: “Scene violente la mitingul lui Iohannis”, “Dovada ca Iohannis a platit oamenii la protestele violente”, “30 de lei pentru a participa la mitingul lui Iohannis”, “Sustinatorii lui Iohannis, adusi cu autocarele la proteste”, “Becali, mesaj crucial pentru romani in turul II”, “Becali: nu trebuie sa ne conduca un strain”, “Becali: nu-l votez pe Iohannis pentru ca nu e ortodox”.

Nota: Articolele publicate in aceasta sectiune sunt parte a unui proiect de monitorizare a comportamentului televiziunilor in campania electorala. Proiectul este sustinut de Fundatia Konrad Adenauer.























6847 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Raitaru teve (Duminică, 9 noiembrie 2014, 14:15)

    un domn [utilizator]

    Nu doarme, NU mananca,nu merge la baie pana nu iese Dottore la Cotroceni....
    • +4 (4 voturi)    
      si dupa aceea? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 21:59)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dupa ce Ponta, cu ajutorul lui Dumnezeu, va pierde alegerile, ce vor face ipochimenii de la RTV?
  • +6 (6 voturi)    
    Practici comuniste clasice (Duminică, 9 noiembrie 2014, 14:39)

    MenInBlack [utilizator]

    Totul e trucat grosolan ! Privind reportajul din perspectiva lor, cu comentariile lor, si tot nu reiese ca Albu ar fi savarsit vreo ilegalitate, sau ca ar fi fost platit. Dar este extrem de usor de prostit pe mamae si tatae care stau lipiti de sticla din plictiseala...apoi voteaza...
    Va fi din ce in ce mai greu de trait in tara asta daca vor castiga comunistii...Si probabil vor castiga.
    Mizeria e la ea acasa, si iti intra in casa prin TV, nu s-a schimbat nimic de la ultimele mineriade, iar scoala lui T. Brates e mai vie ca oricand : http://vimeo.com/32416241
  • +8 (8 voturi)    
    Incredibil (Duminică, 9 noiembrie 2014, 14:42)

    eraZnus [utilizator]

    Propun ca la viitoarele proteste sa fie huiduite si televuzelele care ii mint cu desăvârșirea pe rătăciți pierduți pe frecventele lor de îngheță apele. Jos antenele! Jos mogulii! Viva Internetul! Viva Hotnews!
  • +4 (8 voturi)    
    Si uite asa (Duminică, 9 noiembrie 2014, 14:57)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    o punem de un război civil . Intre pontisti si iohanisti . Sau băsisti . Unii se lauda ca sunt mândri că sunt români , mie imi e tot mai scârbă
    • +2 (2 voturi)    
      Olguta (Duminică, 9 noiembrie 2014, 19:22)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Băsistude Serviciu

      A facut-o Olguta Vasilescu pe facebook!
      Ceva de genul : adunam si noi 20000 si facem razboi civil!
  • +6 (6 voturi)    
    De ce nu se autosesizeaza Provuratura !!! (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:01)

    andreesanu [utilizator]

    Incitarea la violenta a populatiei prin manipulare si minciuna trebuie pedepsita,ce pazeste Procuratura ???
    • +2 (2 voturi)    
      comentariu 3 (Duminică, 9 noiembrie 2014, 17:08)

      TudorPopa1 [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      Procurorul General este al lor, gen...
    • +2 (2 voturi)    
      corect ar fi sa-i amendeze CNA (Duminică, 9 noiembrie 2014, 22:01)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Desigur, aceasta nu inseamna ca Procuratura nu ar avea si ea unele articole de invocat - dezinformare publica, incitare la violenta, discriminare, calomnie etc.
  • +12 (12 voturi)    
    Evenimente false (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:03)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Faptul ca RTV relateaza despre evenimente false nu ma mira. Ma mira insa cum de nu i se trage o amenga egala cu 10% din cifra de afaceri la prima abatere, 25% la a doua si incetarea licentei de transmisie la a treia. Asta e ce ma doare si ma revolta.

    CNA=Consiliul National al Adormirii
  • +4 (4 voturi)    
    statul de drept (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:05)

    arthur_l [utilizator]

    asta se intampla cand

    1. politicianul care minte nu e pedepsit

    2. votul pe mai multe liste nu este pedepsit

    3. tv platita din bani publici de o institutie nu e inchisa

    4. propagnada nu e pedpesita

    5. minciunile pur si simplu nu sunt pedepsite

    6. calomnia nu e pedepsita

    stat de drept nu exista si cu ponta nici nu va exista vreodata.

    vom trai ca in comunism. preturile si taxele explodeaza si ei iti spun la tv ca nu ti+au taiat salariul si pensia.

    vor face 1 km de drum expres si ei vor spune ca mergi pe 1000 de km de autostrada.

    vom trai si vom vedea.


    va fi foarte frumos
  • +6 (6 voturi)    
    Decimarea adevarului (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:26)

    Corint [utilizator]

    Am inteles ca un reprezentant al Jandarmeriei a infirmat informatia potrivit careia au existat violente, dar nu vad cum putea sa infirme celelalte 8 titluri:
    “Dovada ca Iohannis a platit oamenii la protestele violente”
    “30 de lei pentru a participa la mitingul lui Iohannis”
    “Sustinatorii lui Iohannis, adusi cu autocarele la proteste”
    “Becali, mesaj crucial pentru romani in turul II”, “Becali: nu trebuie sa ne conduca un strain”, “Becali: nu-l votez pe Iohannis pentru ca nu e ortodox”.
    NU spun ca sunt reale, nu spun ca sunt false, ci spun ca jandarmul nu putea infirma informatii despre care nu are habar. Din articol reiese ca cei de la RTV nu ar fi trebuit sa puna titluri despre Becali, intrucat reprezentantul Jandarmeriei a spus ca mitingul a fost pasnic. Pare caraghioasa logica.
    • +5 (5 voturi)    
      RTV=Vocea puscariei ?! (Duminică, 9 noiembrie 2014, 16:02)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Corint

      De cand opinia politica a unui condamnat, aflat in puscarie, ar trebui sa conteze intr-un stat de drept ?!
  • +5 (7 voturi)    
    pe scurt (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:30)

    srpc [utilizator]

    Ghita asta a devenit extrem de periculos pentru societatea romaneasca, trebuie inchis urgent, iar averea confiscata.
  • +3 (3 voturi)    
    hmmm (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:32)

    Nevermind [utilizator]

    ala cu becali, mi se pare mai degraba anti ponta :D
  • +7 (7 voturi)    
    ...becali... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:42)

    dekar [utilizator]

    Pai,Jiji,mai bine un presedinte neortodox decat un puscarias ortodox.
  • +4 (4 voturi)    
    procuratura tace? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 17:17)

    verid [utilizator]

    Dupa ce O.Vasilescu a instigat explicit la razboi civil,comunistii au organizat imediat o contra manifestatie la mitingul autorizat de la Brasov,cu tot arsenalul de autocare,pancarte,etc.
  • +4 (4 voturi)    
    manifestari Brasov (Duminică, 9 noiembrie 2014, 21:25)

    AlanStallone [anonim]

    o televiziune de gunoaie
  • 0 (0 voturi)    
    Mai mult de atat: (Luni, 10 noiembrie 2014, 11:23)

    JustinCase [utilizator]

    In acelasi interval orar, pe Latrina 3 era prezentata aceasta fotografie din 2012 (http://politicata.files.wordpress.com/2013/09/1272010_558808924190441_751062723_o.jpg) si tanti prezentatoarea spunea ca fotografia este de la protestele de sambata unde au fost prezenti Neamtu si Cartianu.