Monitorizare TV - Prezidentiale 2014. Un proiect KAS - HotNews.ro

Culmea tupeului politic: PSD/RTV/Antena 3 acuza ambasadorii lui Basescu pentru bataia de joc de la sectiile de vot din strainatate

de C. Citre, C. Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:09 Monitorizari | Prezidentiale 2014

Haosul de la sectiile de vot din strainatate a scandalizat intreaga opinie publica si a pus o presiune majora pe PSD, care a organizat alegerile. PSD a inventat o strategie ofensiva pentru a pasa responsabilitatea in curtea lui... Basescu. Astfel, gurile de foc ale propagandei PSD - Antena 3, Romania TV si Gabriela Firea i-au acuzat pe ambasadorii numiti de Traian Basescu in capitalele europene unde cetatenii romani sunt tinuti cu orele pana la vot.

Astfel, Romania TV prezinta imagini cu cozile din strainatate, iar moderatorii sustin ca de vina sunt ambasadorii numiti de Basescu, care ar fi organizat intentionat prost procesul electoral pentru a nu vota romanii din strainatate cu Ponta. Titlurile pe burtiera puse de RTV sunt Ambasadorii lui Basescu isi bat joc de alegatori si Traian Basescu acuzat de frauda in ziua votului.

Pe de alta parte, Antena 3 a preluat acuzele Gabrielei Firea, care a spus ca "PSD atrage atentia unor elemente care ridica suspiciuni de frauda in Berlin, Paris, Chisinau. Ambasadorii fac presiuni pentru a perturba procesul electoral. Ambasadorii romani in strainatate sa uite ca au fost numit de Băsescu. Cerem maxima vigilenta igilenta in Diaspora. Reprezentantii PSD au semnalat comportamente dubioase care amintesc de votul din 2009. Avem informatii ca si azi ca si acum 5 ani se forteaza cu intentii clare de fraudare a votului" - potrivit stiripesurse.ro.

Si PSD, si Antena 3, si RTV omit informatia esentiala: aceea ca procesul electoral a fost organizat de Guvern si de MAE, ambasadorii fiind doar executanti.

De altfel, invitatii prezenti in emisiunea RTV, Cristian Parvulescu, Dorel Visan si Adrian Izvoranu, au condamnat acuzatiile facute de PSD si propagate de moderatorii RTV. Cristian Parvulescu, profesor de stiinte politice, a explicat faptul ca Ministerul de Externe este principalul organizator al alegerilor, iar ambasadorii, care sunt diplomati de cariera, nu pot fi acuzati ca ar bloca procesul electoral. De cozile imense din strainatate vinovat este, in primul rand, Ministerul de Externe, condus de pesedistul Titus Corlatean, au concluzionat invitatii prezenti in platoul RTV.

Nota: Articolele publicate in aceasta sectiune sunt parte a unui proiect de monitorizare a comportamentului televiziunilor in campania electorale. Proiectul este sustinut de Fundatia Konrad Adenauer.























12737 vizualizari

  • -10 (22 voturi)    
    Guvernul (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:19)

    CititorulComentator [utilizator]

    De cîți ani e instalat guvernul Ponta?

    "Traian Norris" îi zice acum!

    Q.E.D
    • +21 (23 voturi)    
      Ponta a redus sectiile vot in Diaspora!!! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:25)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Daaaaa!!! Basescu este vinovat ca Diaspora a venit la vot!
      Daaaa! Basescu este vinovat ca Ponta a redus sectiile de vot din Diaspora ca acum sa stea la cozi oameni veniti de la sute de km pentru a vota NU Ponta, Da Udrea!
      • -5 (7 voturi)    
        Ce spui tu? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:56)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Udrea? Ia sa vezi cat o sa ia Udrea in diaspora.
        • +3 (5 voturi)    
          Ponta scade, scade, scade . . . (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:14)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Iohanis creste. Poate vor fi la egalitate.
          • +1 (3 voturi)    
            Din pacate ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:46)

            yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Ponta si Johannis sunt o apa si-un pamint,
            Johannis este proptit in asa fel incit daca sunt surprize cu Ponta sa "fim siguri ca iesim tot noi" ...- cine nu intelege adica tot ei, FSN deghizat PSD, apoi deghizat PSL (nemaivorbind de tot felul de aliante oportuniste, praf in ochi ...) - dirijati din spate de eternul expert, vinzator de tara de profesie tatuca Iliescu cu masca de patriot si devotat poporului roman ...
            Este incredibil!
            • +2 (2 voturi)    
              corect (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:28)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui yyyyyy

              sa nu uitam ca totusi Klaus Iohannis este candidatul ACL - alianta unor partide controlate azi de Crin Antonescu si Vasile Blaga..
              la putere raman aceleasi partide.. avem de ales din nou 'raul cel mai mic'
              • +1 (1 vot)    
                Daca vrei sa mai votezi raul cel mai mic (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:12)

                ty [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Eu m-am saturat. Cine i-a votat n-are decat sa-si planga de mila.
        • +9 (9 voturi)    
          Diaspora nu va vota cu Ponta, asta este important (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:27)

          yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          doar izolat poate acolo unde a promis biserici ...
      • +5 (5 voturi)    
        Exemplu graitor ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:34)

        yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        La Paris ambasadorul, Bogdan Mazuru, este nepotul lui Tony Grebla, si nepotul si Grebla sunt PSD ...
    • +20 (20 voturi)    
      Evident, tot Base e de vina (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:30)

      bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Cred ca i-a pus piedica lui Corlateanu cand se ducea sa mareasca numarul de sectii de vot si i-a inlocuit decizia cu una care micsora numarul de sectii.

      Vezi ca peste putin timp Base nu mai e presedinte, cauta repede pe cineva sa dai vina in locul lui.

      Ca sa-ti raspund de cand e instalat guvernul Poanta: din 7 Mai 2012, numara tu lunile de cat timp este acest guvern in paine si cate tampenii a facut in fiecare zi, culminand cu acest rateu.

      Q.E.D.
    • +12 (14 voturi)    
      de prea multi! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:35)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      e inadmisibil sa le restrangi dreptul de vot celor din diaspora stiind ca acolo lumea nu prea merge pe ponta.

      Ar trebui sa se dea o lege prin care premierul in functie sa NU poata participa la alegerile prezidentiale!
      • +2 (2 voturi)    
        Aveti absoluta dreptate ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:12)

        yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui vali2

        Regula, in democratiile adevarate, este ca premierul sa nu poata participa la prezidentiale decit daca demisioneaza mai intii din functia de prim ministru ...
        Ratiunea este evidenta - candidatul trebuie sa fie reprezentantul tuturor romanilor, nu prim ministrul desemnat in urma cistigarii alegerilor de catre un partid - acestea sunt alegeri prezidentiale
        Aud ce spune Ponta acum la exit polls si ma ingrozesc de ce se va intimpla - declara cu nonsalanta ca el va fi presedintele tuturor romanilor ori el nici macar nu a respectat conditiile elementare pt a face acest lucru posibil ...
        A decalarat ca "vedeti daca nu se fraudeaza votul in diaspora ca data trecuta, se face coada ..." insinuind ca cei care n-au apucat sa voteze in diaspora nu ar fi avut dreptul, nu s-ar fi calificat sau asa ceva - are un potential de minciuna si de diversionism incredibil ...
        Dragnea a aparut la scena deschisa si a spus ca MAE a executat ceea ce a prescris BEC, arunca picica de la MAE la BEC si de la BEC la MAE ...
    • +5 (5 voturi)    
      De doi ani. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ce zici?
    • +6 (6 voturi)    
      Ponta este instalat de doi ani ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:03)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Si a facut prapad cit in 20 de ani - 2 x 10 ...
      Iar organizarea votarii in diaspora a fost facuta exact ca sa nu se poata vota ...
  • +10 (10 voturi)    
    cica de vina e basescu ??? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:21)

    RusuVictor [anonim]

    pai cine poate fi responsabil de criza sectiilor de votare ??? cine poate fi responsabil de panica declaratiilor pe propria raspundere pentru listele suplimentare ??? nu e decat GUVERNUL PONTA DE VINA !!!
  • +12 (12 voturi)    
    Urat asa!! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:24)

    RusuVictor [anonim]

    Dati-ii jos pe mafioti!!!!

    E complot si manipulare!!

    Le e frica psd-istilor!!!!

    Jos PSD!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Manipularea PSD-ului (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:24)

    ZamfirescuIonut [anonim]

    Inca o data PSD si cloaca corupta isi bat joc de alegatori tinandu-i ore intregi in picioare pentru exercitarea votului.
    Motivul acestei nebunii este ca PSD-ul a restrans nr sectiilor de vot din diaspora tocmai in ideea de a lua sansa alegatorilor sa nu o voteze pe Udrea.
    Ponta stie ca Diaspora nu o sa il voteze, pentru ca romanii sunt saturati de el. si de frica, saboteaza electoratul din afara tarii.
    Pana aici merge culmea tupeului si nesimtirea lui Ponta!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    disperare (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:28)

    axismundi [utilizator]

    asta e. disperare maxima in psd si televiziunile prietene. sunt toti ca niste soareci turbati care se vor manca intre ei. si ma gandesc ca stiu ei prea bine de ce, la tv doar mimeaza siguranta si increderea in sine. daca ei au motive de panica, atunci eu ma bucur :)
  • +9 (9 voturi)    
    pai (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:31)

    ampersand [utilizator]

    Eu stiam ca ambasadorii sunt propusi de MAE, dupa care trebuie validati de comisiile de specialitate ale Parlamentului, si-abia apoi aprobati de Presedinte.
  • +10 (10 voturi)    
    La dracu! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:37)

    JhonCraciun [anonim]

    Astia, cumva, cred ca prostesc pe toata lumea?
    Tv-uri obediente fata de partid si patronul lor.
  • +10 (10 voturi)    
    clar aia a lu base... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:52)

    liviu_ [utilizator]

    pentru ca strainatatea voteaza impotriva lu ponta e clar ca antenele mor de doru alora din diaspora...
    ar dori sa voteze toti...
    hai sictir!
  • +4 (4 voturi)    
    va tremura chilotii ha ha ha! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:58)

    drakon [utilizator]

    aloo antenele si psd in diaspora santeti exact zero barat nu va haleste nimeni penalilor.
  • +1 (1 vot)    
    Manipulare (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:11)

    Dana Bob [anonim]

    O acuza la adresa lui Basescu si un cantec sa zic patriotic!
    Jalnice televiziuni!
    Asta e mandria lor de a fi romani?
  • +4 (4 voturi)    
    Alta e culmea (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:26)

    Dana Bob [anonim]

    In Noua Zeelanda , castiga Iohannis
    In Australia , Macovei
    In China , Macovei
    In Coreea de nord Ponta !
    Deci in China nu castiga Ponta!
    Tot Basescu o fi de vina?
  • +1 (1 vot)    
    asta nu e tupeu politic, e (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:32)

    Goya [utilizator]

    pur si simplu tupeu de nesimtit (I)
  • 0 (0 voturi)    
    cum sa-ti dai cu stangu' in dreptu' (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:05)

    muma_padurii [utilizator]

    :)

    "De altfel, invitatii prezenti in emisiunea RTV, Cristian Parvulescu, Dorel Visan si Adrian Izvoranu, au condamnat acuzatiile facute de PSD si propagate de moderatorii RTV. "

    si mai trist e cand nu stii sa pierzi...
    spectacol jurnalistic patetic si ridicol