Firmele de sondaje care au prezis victoria lui Trump, asaltate de potentiali investitori si clienti

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:30 Actualitate | Alegeri SUA 2016

Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Putinele firme de sondare a opiniei publice care au mers contra curentului general si au prezis corect ca Donald trump va castiga alegerile din SUA sunt asaltate de investitori si de clienti care vor serviciile lor, transmite Reuters. 

Marea parte a companiilor de sondaje au prezis eronat ca Hillary Clinton va fi presedinte al Statelor Unite, asa ca industria de 20 de miliarde de dolari a ajuns la al doilea fiasco de anul acesta, dupa ce au gresit si in cazul votului pentru Brexit. 

Printre cei care au dat raspunsul corect este si un nou jucator care foloseste o metoda diferita, firma sud-africana Brandseye, care analizeaza postarile de pe retelele de socializare si foloseste un algoritm computerizat pentru a masura sentimentul fata de produse si politicieni. 

Astfel ei au indicat dinainte ca Trump va castiga, dupa ce prezisesera si cum va fi de fapt votul pentru Brexit. 

“Telefonul meu a sunat non-stop”, a spus JP Kloppers, director executiv si actionar al companiei.  

El a spus ca investitori suna pentru a deveni si ei actionari, iar alte companii de sondaje il intreaba asupra metodelor folosite. 

Printre clientii firmei se numara Uber, banci, companii de telecomunicatii si agentii guvernamentale. Kloppers nu a dezvaluit despre ce guverne este vorba.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2625 vizualizari
  • -3 (9 voturi)    
    au gasit petrol ( aur )! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 9:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    exista un electorat de ti PSD : omul mai in varsta mai putin educat rural sau din orasele , care va castiga multe alegeri de acum incolo .
    Nu sunt destul de prosti sa nu ajunga la ei mesaje electorale ( bazale ) , dar nici destul de inteligenti sa cantareasca mai multe oferte , asa ca cine va exploata frustarea lor va conduce tarile lumii
    • +1 (3 voturi)    
      it's big data (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:07)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      :))))
    • 0 (4 voturi)    
      o explicatie atat de slaba! (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:18)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dar faptul ca acei oameni au contribuit la o altfel de SUA si acum au avut ocazia sa isi exprime parerea?
      Dar faptul ca au fost OBLIGATI sa accepte anumite "schimbari" in societate si in administratie, fara ca ei macar sa isi paota exprima parerea?!?!
      Cand nu lasi oamenii sa se decida asupra legilor "bagate pe gat" de o anumita administratie(actiunea), urmeaza revolta(reactiunea)!
      Ma uimeste cum americanii spun intr-una "fondatorii", "parintii natiunii", "spiritul care a stat la baza fondarii natiunii noastre" etc. etc., dar atunci cand e vorba de intrebat poporul ce si cum.. pauza! Atunci cand oamenii isi exprima parerile..sunt inapoiati, needucati, incapabili sa faca, sa dreaga, sagandeasca!!!
      Bah, batranii aia au cosntruit SUA: tinerii de azi o distrug cu mare talent!
      Batranii aia needucati au pus bazele unei lumi mai bune pentru copii lor, iar tinerii de azi isi bat joc de eforturile si munca lor!!!

      Asta e probblema in SUA: nu s-au mai respectat instrumentele democratice, ci s-a trecut la totalitarism - veti accepta toti aceste legi, ca noi suntem aia educatii, ca asa vrem noi etc. etc.!
      Veti lasa acea teava de petrol sa treaca prin Mississippi, chiar daca v-a distruge jumate din SUA la prima scurgere, ca asa vrem noi educatii!
      Veti accepta ideea ca nu mai exista conceptul de casatorie si familie, ca asa vrem noi! Veti accepta ca vor munci imigrantii, ca vom angaja imigrantii, ca TREBUIE sa luati imigranti in statul vostru, ca asa vrem noi, educatii!!!
      Veti ACCEPTA sau veti PLATI cu libertatea! cu pierderea afacerilor! cu hartuirea continua! Ca asa vrem noi educatii!

      Nu mai cautati nod in papura: problema asta americana e atat de mare, ca s-a facut intuneric in toata lumea!
  • +6 (10 voturi)    
    Nu sunt "putine" aceste firme (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:07)

    jackalphonse [utilizator]

    Numai ca presa, zisa si "libera", care este de fapt partinitoare, nu a publicat sondajele acestor firme.
    Presa s-a facut de cacao cu manipularea facuta. Nu Hillary a avut un esec, PRESA a avut un esec.
    Acum, pe toate canalele de presa ni se explica cum am esuat cu totii in predictii, incearca sa acopere gunoiul aservirii presei, falsitatii informatiilor oferite. NU domnilor, NU NOI am esuat in predictii, voi PRESA, ati esuat in manipulare. NOI, populimea, nu aveam alte surse de informare in afara depresa. Am reusit multi dintre noi sa citim printre randuri.
    Presa incearca sa transforme esecul ei in esecul noostru, al tuturor.
    • +1 (3 voturi)    
      Presa in State e controlata (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:35)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Sunt cativa magnati in spate care au si ei afinitatile lor politice.
    • -1 (3 voturi)    
      Publicat (Vineri, 11 noiembrie 2016, 13:24)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      E, n-a publicat. Că în feedul meu nu vedeam decât „un sondaj anunță ca Trump e în față cu X”.
  • +1 (3 voturi)    
    eh... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:25)

    Nevermind [utilizator]

    Daca si doar mass media care a acoperit decent alegerile ar avea parte de bani din publicitate, cred ar fi interesant si corect :D
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:40)

    Amad [utilizator]

    "Lumea, fuge de cuvinte, deja nimeni nu spune ce simte,
    Deci nu mai avem nevoie de cuvinte.
    Constat că sunt plecat cu capul, deci sunt normal."