Corespondenta din Statele Unite

Cum se vede de la Washington victoria lui Trump. Atmosfera de dupa alegeri

de Corina Rebegea     HotNews.ro
Miercuri, 9 noiembrie 2016, 13:57 Actualitate | Alegeri SUA 2016

"Daca ridicolul devine posibilitate", zice la miezul noptii o voce pe PBS, cu o ultima farama de indoiala. Pe social media se vorbeste doar despre cosmarul unei zile incepute cu mesajele pozitive ale celor aproape 9 milioane de votanti care au anuntat pe Facebook ca si-au exercitat datoria civica. Pe masura ce rezultatele erau anuntate atmosfera din cele doua echipe de campanie se inverseaza. Pe Twitter circula poze cu sustinatorii lui Hillary Clinton in lacrimi.

Televiziunile transmit neincetat estimari si calcule care nu mai seamana nicicum cu previziunile de dinainte de alegeri. Pana si comentatorii Fox News - autoproclamati singurii jurnalisti independenti din America - care au fost si cei mai infocati sustinatori ai lui Donald Trump se declara surprinsi de rezultate. Pe fundal ruleaza informatiile despre ecourile provocate pe bursa de eventuala victorie a lui Trump.  De fapt, toata lumea e in stare de soc, incercand sa anticipeze ce va urma.

Dezamagirea e la ordinea zilei, chiar si printre republicani ¬ cei dezgustati de tonul campaniei si de inabilitatea partidului de a produce un altfel de candidat. Iar anxietatea creste vazand cu ochii. In DC, in barurile in care se difuzau rezultatele alegerilor suporterii democrati si-au pierdut vazand cu ochii increderea. Unii s-au luat la harta cu mai veselii sustinatori ai lui Trump, iar altii folosesc cu insistenta cuvantul care incepe cu F... "Whats wrong with this country?" e intrebarea care se tot aude in jur.

La miezul noptii pe coasta de est a Statelor Unite devine aproape ireversibila o victorie a lui Donald Trump, desi mai exista o vaga urma de speranta. Ziua alegerilor se incheie cu totul altfel fata de cum a inceput, cu multa speranta ca lumea nu se va zgudui si cu incredere ca modelele statistice care ne-au tot invadat ecranele in ultimele saptamani se vor confirma la urne. Dar Donald Trump a castigat alegerile prezidentiale si pare ca Republicanii vor controla si Congresul.

La sfarsitul zilei, singura veste buna ramane ca utilizarea marihuanei in scop recreational a fost legalizata in California si Massachusetts. Macar pentru unii dintre americani tranzitia catre noua lor tara va fi mai usoara.


Citeste mai multe despre   









16729 vizualizari
  • +18 (38 voturi)    
    Madonna (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 14:01)

    Toni_Romania [utilizator]

    Lasati ca o sa i consoleze Madonna pe fanii lui Hillary.
    • +3 (11 voturi)    
      stiri de senzatie (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 15:34)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Toni_Romania

      deci aproape 60milioane de alegatori l-au votat e Trump, si prim barurile din Washington e tragedie mare... interesant tare.
      • 0 (8 voturi)    
        de parca (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 15:47)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        De parca noi aflam lucruri reale din mainstream media Usa?
      • +1 (1 vot)    
        Votantii lui Clinton sunt cu aproape (Joi, 10 noiembrie 2016, 13:11)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        200000 mai multi decat votantii lui Trump. Doar electorii lui Trump au fost cu cateva zeci mai multi decat cei ai lui Clinton. Daca asta nu se poate califica drept tragedie, nu prea stiu ce sa zic.
        • 0 (2 voturi)    
          Aproape 6.000.000. de voturi au primit (Joi, 10 noiembrie 2016, 14:12)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          Jonhson, Stein, McMulin . Ia zi, care din voturile astea, le-ar fi castigat Hillary in al doilea tur de scrutin ? Ea fiind aproape in pragul puscariei !
          • +1 (1 vot)    
            Ce are p. cu prefectura, (Joi, 10 noiembrie 2016, 15:06)

            dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

            vorbim de votul popular - castigat de Clinton vs votul electorilor, ala care da presedintele, castigat de Trump! ce tur doi? SUA are sistem de vot indirect, cei 570 de electorii sunt cei care decid presedintele. E nornal ca atata timp cat votul popular a fost castigat de celalalt competitor, cei care au sustinut-o pe Clinton si chiar si dintre cei care au votat pentru altul decat Trump sa fie nemultumiti ca a iesit Trump. Daca vroiau sa fie Trump presedinte, il votau.
        • 0 (0 voturi)    
          voturile nu s-au terminat de numarat (Vineri, 11 noiembrie 2016, 10:17)

          Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui dbdb

          voturile nu s-au terminat de numarat, dar e adevarat, e posibil sa castige avand mai putine voturi decat contracandidatul.

          Chiar daca e asa nu e o tragedie deloc, pt ca SUA nu e o democratie, e o republica.

          Tragedia nu vine de aici, ci din diferenta mare intre ce se asteptau unii pe baza unor sondaje aranjate si realitatea din ziua votului.

          oricum, fii pe pace, nu o s-o duca nici americanii nici europenii mai prost cu Trump decat cu Hilary. Just wait and see...
  • -4 (16 voturi)    
    Veste buna (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 14:13)

    xolv [utilizator]

    Inca o caramida la prostirea globala e o "veste buna" dupa parerea democratilor .
    • +3 (17 voturi)    
      America care a votat cu Trump (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 14:51)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Pe parcursul a 50 de ani deja, in USA au avut loc treptat doua schimbari societale profunde.

      Pe de o parte, in anii '60 tara s-a deschis unei imigratii non-europene, hispanice si asiatice si au fost instituite "dicriminari pozitive" in favoarea negrilor (minoritate rasiala segregata pana atunci) si a minoritatilor sexuale.

      Pe de alta parte, incepand cu anii '70, incep sa se inchida numeroase uzine si mine, milioane de muncitori pana atunci bine platiti si siguri pe "american dream" devin treptat milioane de muncitori pauperizati sau chiar asistati social.

      In 1929, inainte de "marea criza", 50% din bogatiile USA erau stapanite de doar 1% din cetateni.
      Procentul a scazut insa in deceniile urmatoare, pentru ca in anii '70 sa ajunga la 25%.

      Insa "globalizarea" a refacut proportia, in detrimentul acelorasi clase defavorizate, asa ca astazi avem iarasi o ultraminoritate de 1% care detine aproape jumatate din patrimoniul american.

      Elitele politice, financiare si mediatice sunt marile castigatoare ale "globalizarii", dar sute de milioane de oameni simpli din tot Occidentul par sa fie marii pierzatori, cu un nivel de viata si de securitate individuala din ce in ce mai scazut.

      Reactia a venit pana la urma si se puteau deja deduce semne in alegerea lui Reagan sau a lui Margaret Tatcher in UK (la fel de detestati si demonizati de propaganda stangista ca si Trump) si dorinta implicita de reintoarcere la o America a anilor '60, prospera, sigura de ea, plina de speranta.

      Nu e intamplator deloc ca populismul de stanga al lui Bernie Sanders sau cel de dreapta al lui Donald Trump au avut atata succes.

      Alegatorii lui Sanders puneau accentul pe decaderea economica a clasei muncitoare, alegatorii lui Trump au considerat ca de vina pentru decadenta e imigratia si lipsa de respect pentru valori morale.

      Dar cele doua "extreme" au dus aceeasi lupta, contra unui inamic comun: globalizarea necontrolata si elitele ei profitoare.
  • -2 (26 voturi)    
    da (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 14:31)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Dupa ce te trezesti din prostiile pe care ti-i le-au livrat luni de zile CNN si NBC, evident ca atunci cand vezi realitatea reactia e "what the fxxx" mama ei de viata uite ca nu e ca in vis ...
    Pai nu e domnilor ca v-au vandut povesti de adormit copiii, v-au folosit pe post de marionete si acum au ramas fara decoruri ... Uitati-va atent la realitate si la cei care v-au mintit si tinetii minte sa nu va mai prosteasca vreodata !!
    • +1 (11 voturi)    
      ma doare retina (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 14:42)

      Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Pe tine nu?
      • -2 (14 voturi)    
        ce sa zic (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 15:02)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Salmonela

        In acelasi mod "shmecheresc" pot sa iti raspund: bine ca macar te doare ceva.
        In locul tau m-ar durea altceva dar si retina e un inceput ;)
    • -3 (17 voturi)    
      Wishful thinking, mod operator "progresist" (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 14:54)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Este o mare nesimtire, o aroganta ce trebuie taxata intotdeauna, aceea de a spune "ce e gresit cu tara asta?" ca si cum "tara" ar apartine doar unora si "adevarul" ar fi doar in buzunarul catorva.

      "toata lumea e in stare de soc".. care "toata lumea"? Care e partea aia de America care s-a autopropulsat la dimensiunea intregii "lumi" ?!

      Vad ca la Oakland tineri democrati dau foc la pneuri si sparg vitrine strigand "Voi nu sunteti America, noi suntem America", facand referire la Trump si cei 59 de milioane de electori ai sai !

      Exact pentru raspunde unor asemenea atitudini totalitare s-a votat cu Trump, pentru a combate "politia gandirii unice", electoral mai intai, apoi politic la Casa Alba (si poate si in Congres) si societal, prin reforme si noi legi.

      Singurii ziaristi independenti s-ar putea sa fi fost doar cei de la LA Times si de la Fox, singurii in tot USA ale caror sondaje au indicat victoria lui Trump.

      In rest, "business as usual", o breasla jurnalistica inregimentata politic in mod oficial, fara jena, de partea "establishmentului" care o hraneste.
      • +1 (1 vot)    
        Da' stii ca pentru Clinton au votat (Joi, 10 noiembrie 2016, 13:12)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        mai multi alegatori? sau nu?
  • +4 (4 voturi)    
    Dragi internauti... (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 16:05)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Mai luati o pauza ca trebuie sa bagati varza la murat... lasati voi politica americana pe seama altora...
  • +2 (8 voturi)    
    O veste buna si o veste rea (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 16:05)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Macar pentru unii dintre americani ramane ca utilizarea marihuanei in scop recreational a fost legalizata in California si Massachusetts. Whats wrong with this country?
  • -1 (7 voturi)    
    :)))...yeah whight!.... (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 16:33)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    ce ridioli si patetici sunteti!....

    Auzi tu la ei, citez: "Pe social media se vorbeste doar despre cosmarul unei zile incepute cu mesajele pozitive ale celor aproape 9 milioane de votanti care au anuntat pe Facebook ca si-au exercitat datoria civica. Pe masura ce rezultatele erau anuntate atmosfera din cele doua echipe de campanie se inverseaza. Pe Twitter circula poze cu sustinatorii lui Hillary Clinton in lacrimi."

    saracii de ei!... toti neo-marxistii, hipsterii si musulmanii sunt daramati....visul lor de a distruge civilizatia americana si mondiala a luat sfarsit....deocamdata.