Alegeri in SUA: Hillary Clinton are un avans de 6% fata de Donald Trump (sondaj)

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2016, 2:33 Actualitate | Alegeri SUA 2016

Candidata democrata la alegerile din SUA, Hillary Clinton, are un avans de sase puncte procentuale fata de candidatul republican Donald Trump, releva un sondaj realizat de institutul Ipsos si prezentat de Reuters, citata de Agerpres.

Popularitatea lui Hillary Clinton a ramas la fel ca inaintea recentului anunt al FBI privind o ancheta referitoare la comunicarea improprie facuta de candidata democrata pe e-mail.

Dintre cei 1.772 de persoane care fie au votat, fie vor vota pentru alegerile din 8 noiembrie, 45% au afirmat ca o vor sustine pe Hillary Clinton, iar 39% si-au exprimat sprijinul pentru Trump.

Sondajul Ipsos a fost efectuat in limba engleza in toate statele din componenta SUA. Marja de eroare este de plus/minus 3%.











1858 vizualizari
  • -3 (7 voturi)    
    Propun sa nu mai comenteze nimeni (Joi, 3 noiembrie 2016, 4:19)

    Alex735 [utilizator]

    Oriucum e un circ de doi bani.
  • -2 (6 voturi)    
    bag de seama ca mari (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:25)

    eu sunt [utilizator]

    diferente intre politica de SUA si cea de Dambovita nu exista...

    - serviciile secrete se baga vizibil in campanie
    - diferentele intre sondajele sunt de +-10% si clar nu pot fi luat in seama
    - nu se discuta idei ci se practica mai mult atacul la persoana
    etc

    Dupa logica (defecta) a lucrurile si dupa modul in care merge lumea in ultima vreme probabil va castiga Trump. Nu ca daca ar castiga Clinton ar fi mare diferenta. Dar clar ca cireasa de pe tort ar fi Trump
  • -1 (5 voturi)    
    corupta si idiotul (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:35)

    jackalphonse [utilizator]

    Intr un sistem electoral care nu prea are legatura cu democratia, intr o tara indobitocita de un sistem inechitabil.
    Model de urmat...afara
    • +1 (7 voturi)    
      Nici nu intentionam (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      sa urmam modelul American ce a adus prosperitate cetatenilor sai. Noi vrem modelul vostru, al rusnacilor, care ne aduce mult visata societate ideala, condusa de un tar iluminat ce ne randuieste vietile. Cam slab la partea de prosperitate dar ce mai conteaza detalii ca nivel de trai, libertate de expresie, pluralism politic si alte mofturi occidentale.
      • -1 (3 voturi)    
        "vostru", rusnaci si troli (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:30)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Altceva?
  • -1 (7 voturi)    
    Desigur ca pentru ,,Democrati" sunt (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:52)

    Carpi [utilizator]

    deranjante comentarile la posibila minciuna sfruntata a acestui sondaj !
    Hai sa vedem cam despre ce e vorba !
    51 de state/ 1772 cetateni votanti= cam 35 cet.vot./stat !, cat o clasa de la scoala !
    SUA 310 mil cetateni. Un stat in medie: 6.200.000 cetateni /stat !
    Deci, astia 35 de votanti / stat, sunt formati din foarte multi asistati social ( favorabili Hillary) care raspund la celular pentru ca au timp de asa ceva. Si ora de chemare la telefon, probabil dimineata, ajuta mult in directia asta.
    Sa ne imaginam un muncitor care tocmai taie lemne de foc cu circularul pentru asistatii sociali, si care voteaza Trump !
    Cum pune mana el pe celular ?, inainte sa-si taie degetele, ca sa raspunda la gasca CNN /Ipsos care suna de la New York !
    De ce nu se face sondaj pe 17.000/170.000. de cetateni , sunati seara la 7 pm ????
    De ce ? Pentru ca nu iese ,,cine trebuie" !!!!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Vezi ce inseamna "esantion statistic" (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Asa se fac sondajele. Nu se intreaba toata lumea ci doar un esantion valabil statistic.
    • +2 (2 voturi)    
      se fac (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:41)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      S-au facut tot timpul
      Sondajele pe mii de oameni dau rezultate in marja de 2-3 % pt unul sau altul
      Sondajele comandate de Democrati si CNN dau in general undeva pe la 8-12% pt Clinton
      • +1 (5 voturi)    
        Nu-mi place termenul ,,mii de oameni" (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:33)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Nu discutam despre Albania cu vre-o 2-3 mil de oameni ! Discutam despre o treime de miliard de oameni !!!.
        Sondaje facute in SUA, fara zeci de mii de oameni, sunati seara, cand muncitorii si micii antreprenori, au timp sa vorbeasca la telefon, sunt de-a dreptul caraghioase !!
        Inca un factor : Dimineata, baba pensionar sta in casa si gateste, si raspunde la celular cu ,,Hillary".
        Afara mosul ingrijeste curtea , nici nu are celularul la el, si ar vota Trump !. Deci, cu mosii ce facem?