Clinton are doar un punct in sondaje in fata lui Trump - sondaj Washington Post / ABC News

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 30 octombrie 2016, 18:41 Actualitate | Alegeri SUA 2016

Donald Trump si Hillary Clinton
Foto: Wikimedia Commons
Solidaritatea tot mai mare a republicanilor fata de Donald Trump l-a ajutat sa se apropie la o diferenta de doar un punct procentual fata de adversara democrata Hillary Clinton, in timp ce liderii republicani care l-au criticat au pozitii vulnerabile, potrivit unui sondaj Washington Post / ABC News, citat de Mediafax.

Majoritatea potentialilor alegatori au semnalat ca nu sunt influentati de hotararea FBI de a relua ancheta in cazul emailurilor private ale lui Hillary Clinton. Peste 60% dintre alegatori sustin ca noua investigatie FBI nu reprezinta nicio diferenta pentru ei, in timp ce 34% tind sa nu o mai voteze pe democrata, potrivit sondajului The Washington Post / ABC News efectuat in perioada 28-29 octombrie.

La nivel general, Hillary Clinton este creditata cu 46% din voturi, iar Donald Trump s-a apropiat la doar un punct procentual, fiind la nivelul de 45%. Gary Johnson, candidatul Partidului Libertarian, are 4%, iar Jill Stein, de la Partidul Verzilor, 2%. In urma cu o saptamana, Hillary Clinton avea un avans de 2% in fata lui Donald Trump (47-45%).

"Solidaritatea din ce in ce mai mare a republicanilor a contribuit la cresterea sustinerii pentru Donald Trump. In randul simpatizantilor republicani, Donald Trump are o sustinere de 87%, fata de 83% acum o saptamana, si comparativ cu popularitatea de 88% a lui Hillary Clinton in randul electoratului democrat", explica ziarul The Washington Post.

In acelasi timp, lideri republicani care nu il mai sustin pe Donald Trump, precum Paul Ryan, presedintele Camerei Reprezentantilor, tind sa se confrunte cu reactii din partea electoratului. Sondajul releva ca 48% dintre alegatorii republicani si independenti dezaproba puternic decizia lui Paul Ryan de a se distanta de Donald Trump, iar alti 18% o dezaproba intr-o masura moderata.



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3645 vizualizari
  • +8 (34 voturi)    
    Hehe... (Duminică, 30 octombrie 2016, 18:44)

    Nyk1 [utilizator]

    TREXIT-ul se apropie!

    Hillary Clinton, you're fired!
    • +1 (23 voturi)    
      frica la Cotroceni (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:11)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Se instaleaza odata cu castigarea alegerilor de catre Trump.
      • +1 (33 voturi)    
        şi nu numai (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:12)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Pentru oamenii cu capul pe umeri, perspectiva arsenalului nuclear al Statelor Unite pus la dispoziţia acestui bufon narcisist şi isteric e, sincer, terifiantă.
        • -2 (18 voturi)    
          Antoane (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:39)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          postezi cumva din ambasada SUA de pe Librescu? Doar acolo mai e deranj la ora asta dupa ultimele poll-uri....
          • 0 (10 voturi)    
            Eşti amuzant. (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:53)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            Mintenaş îţi trimit o dronă.
    • +7 (23 voturi)    
      deschideţi votca, tovarăşi (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:17)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Kremlinul petrece!
  • +6 (36 voturi)    
    #DrainTheSwamp (Duminică, 30 octombrie 2016, 18:47)

    zaboo [utilizator]

    ii sufla in ceafa cotoroantei ticaloase!
  • +2 (20 voturi)    
    Uitati o sursa mai ok (Duminică, 30 octombrie 2016, 18:49)

    Ciubaka [utilizator]

    Site-ul de mai jos face o medie a tuturor sondajelor din USA si analiza statistica de acolo e cam cea mai obiectiva dinc ate se pot gasi online. Si au un istoric care le confirma concluziile. Enjoy :)
    http://projects.fivethirtyeight.com/2016-election-forecast/?ex_cid=2016-forecast
  • -6 (20 voturi)    
    USA. (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:00)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    FBI-ul se respecta! Face jocul celor cu bani. Asa a fost mereu in USA. Serviciile fac totul.
    • +5 (11 voturi)    
      Eu nu m-am prins (Luni, 31 octombrie 2016, 2:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Eu nu m-am prins. Cine-i "fara bani" in povestea asta? Clintoneasa sau Trump?
  • +6 (38 voturi)    
    Aer proaspat (Duminică, 30 octombrie 2016, 19:59)

    Vlad-I [utilizator]

    Trump aduce aer proaspat si mai deranjeaza putin casta aristocratilor care deja se credeau stapanii lumii.
    • +2 (26 voturi)    
      Aer de latrină (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:16)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Trump, individul care şi-a moştenit averea şi care-şi scrie numele pe clădiri în litere aurite - inamicul castei aristocraţilor şi a celor care se cred stăpânii lumii.
      • -10 (16 voturi)    
        care anton? (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:24)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        ala care-ti toarna...
        • -1 (13 voturi)    
          anton, (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:42)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          fratele lui marcu...
      • -2 (18 voturi)    
        a mostenit (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:47)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        si nu prea, a dat faliment si apoi a reusit singur,deci ceva tarie de caracter are....Altfel, decit babeta mincinoasa si lacoma, activista de meserie, adica un adrian nastase american, mai bine diavolul in persoana presedinte.
        • +2 (16 voturi)    
          a dat faliment şi (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:16)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          apoi a dat din nou faliment, şi apoi a dat din nou faliment, şi apoi a dat din nou faliment, şi apoi a dat din nou faliment, şi apoi a dat din nou faliment şi...
          însă, da, a reuşit prin faptul că într-un domeniu doldora de mincinoşi şi de psihopaţi, el a fost tăticul lor. Recomand articolul scris de Harry G Frankfurt, autorul celebrului eseu "On Bullshit", - http://time.com/4321036/donald-trump-bs/
  • +1 (13 voturi)    
    Happy Hill-o-ween ????!! (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:19)

    zizin [utilizator]

    ... sau poate că ar fi mai nimerit:

    Happy Hill-o-Weiner !!!

    Cine este Wiener?
    Anthony Weiner, căsatorit 6 ani cu Huma Abedin (au divorțat în 2016), asistenta preferată (și nu numai atât) a lui Hillary Clinton... tipul în laptopul căruia tocmai au fost descoperite de către FBI sute de mii de emailuri ale lui Hillary...

    Cine este Huma Abedin?
    video 8 min. by Anonymous:
    https://www.youtube.com/watch?v=SXG_h765ZBA
    • +2 (14 voturi)    
      Happy Hallo_Weiner (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:56)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      zic eu... vrajitoarea isi baga matura in service curand

      https://pbs.twimg.com/media/CwCJjxZVIAAMmw3.jpg
    • -2 (16 voturi)    
      vadimisme (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:31)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      haha! "asistenta preferată (şi nu numai atât)" - insinuezi tribadism, monşer?
      De-asta mă dezgustă susţinătorii lui Trump - vulgaritatea şi insinuările scandaloase merg întotdeauna mână-n mână cu autoritarismul. Iubitorii de Can-can şi de Capatos sunt mereu cei mai susceptibili să fie seduşi de pompozitatea clownilor-tirani, începând de la Mussolini până la Trump, Orban sau Putin.
      • -1 (11 voturi)    
        iar (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:42)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        iubitorii de gay, lbgt, tigani, muslimi, negri, etc, nu vor recunoaste niciodata ca sint ceea ce sint, adica niste semidocti frustrati, adica cei mai aprigi sustinatori ai lui hitler, lenin, etc,la vremea lor.
        Exact de asta ma desgusta sustinatorii babetei corupte si lacome. Iar coruptia, lacomia si boala babetei nu sint insinuari, ci pura realitate.
      • +2 (10 voturi)    
        nu insinueaza (Luni, 31 octombrie 2016, 0:06)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        ''tribadism'' ci lesbianism agresiv, ceea ce explica perfect cum a digerat fara scandal vrajitoarea toate adulterele fatise ale saxofonistului dezertor si degraba fumator. De trabuce. Groase.
        • -1 (9 voturi)    
          Din ce-mi spui... (Luni, 31 octombrie 2016, 2:16)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          pari genul de om care ar avea lucruri serioase de împărţit cu un terapeut. Eu am comentat cu privire la retorica autoritarianistă, iar tu vii să-i înfierezi pe "gay", "lgbt" şi să-mi vorbeşti despre "frustraţi", "babete" (arhetipul cotoroanţei/"moartea pasiunii"), "lesbianism agresiv" (!) şi "trabuce groase". Ar trebui să reflectezi în mod serios asupra modului în care toate conceptele astea te reprezintă/ reprezintă părţi din tine cu care nu eşti împăcat.
      • 0 (8 voturi)    
        serios? (Luni, 31 octombrie 2016, 0:11)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        te-ai si aplaudat?
  • -5 (17 voturi)    
    Inseamna ca Romania! (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:32)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Poate din proprie initiativa sa adopte rubla!
  • -1 (5 voturi)    
    Vrăjeală (Duminică, 30 octombrie 2016, 20:48)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Daca e o ancheta in curs nu mai sunt obligati sa publice la cerere documente din ancheta. Punct!
    • +1 (9 voturi)    
      în cazul unei anchete normale aşa ar fi (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:40)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Însă în condiţiile în care ancheta priveşte un candidat la cea mai înaltă funcţie din stat, electoratul ar trebui să aibă acces măcar la detaliile esenţiale ale acelui dosar. Bunul demers al procesului electoral într-o democraţie constituţională ar trebui să aibă prioritate, nu crezi?
      • 0 (8 voturi)    
        esti obisnuit cu consensul national (Duminică, 30 octombrie 2016, 22:25)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        si oamenii de bine... nu te bagi la o mineriada?
        • +3 (11 voturi)    
          lol (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:09)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Pai mineriada o face Clinton
          Pana una alta pana si hispanicii il voteaza tot pe Trump. Cam zice ceva asta, nu crezi ?
          • -3 (11 voturi)    
            mai uşor cu aurolacul (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:31)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            Din câte-am văzut, tabăra lui Trump e cea care ameninţă cu revolte în cazul în care nu câştigă alegerile. Cât despre afirmaţia ta cu "hispanicii îl votează tot pe Trump", aş înlocui "hispanicii" cu "nişte hispanici, în nici un caz majoritatea, după cum reiese din toate sondajele ştiinţifice şi neştiinţifice, inclusiv sondajele făcute de breitbart, organizatorii campaniei lui Trump"
            • +2 (10 voturi)    
              ya veremos! (Luni, 31 octombrie 2016, 0:14)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

              mai e putin si poate toate sondajele in care esantionul democrat a fost umflat pocnesc...
          • +2 (10 voturi)    
            vedem ce iese (Luni, 31 octombrie 2016, 0:10)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            eu o sa votez Trump (fost suporter Cruz), nu o criminala - dar in statul meu e cam degeaba:(
            • -2 (10 voturi)    
              bless your heart (Luni, 31 octombrie 2016, 2:37)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Dacă erai gata să votezi o nevertebrată ca Ted Cruz, nici nu-i de mirare că Donald Trump e ok pt tine. Mă gândesc că te bucuri când îţi vorbeşte în low intermediate English. Big league.
              • +1 (5 voturi)    
                nevertebrata Cruz? (Luni, 31 octombrie 2016, 11:09)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                si asta de la cine? de la un pacalici de forum? pai e un compliment
                cu ce te gandesti tu, bre? ca nu pare ca functioneaza...
                • 0 (2 voturi)    
                  de la cel mai mare păcălici (Luni, 31 octombrie 2016, 18:26)

                  anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  https://twitter.com/realdonaldtrump/status/701043432354095108
                  O mică recapitulare: carevasăzică, Trump l-o făcut lowlife, i-o insultat nevasta şi o spus despre tac'su că fu implicat în asasinarea lui jfk. Trump câştigă nominalizarea, dar Cruz refuză vehement să-şi acorde sprijinul, invocând onoarea familiei. Ceea ce n-a ţinut prea mult însă - Cruz a început să-şi piardă din popularitate în rândul electoratului republican, aşa că a lăsat onoarea deoparte şi s-a pus căpriţă pentru Donald. Om fain.
              • 0 (2 voturi)    
                partea interesanta la o valoare ca tine (Luni, 31 octombrie 2016, 16:13)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                e ca, la nivelul tau, intelegi perfect cuvintele, dar nu si mesajul
                • 0 (2 voturi)    
                  mda (Luni, 31 octombrie 2016, 18:32)

                  anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  Tu "înţelegi mesajul" din intuiţie, aşa... Bine că ai soundbites şi hashtaguri repetate obsesiv care să te ajute să înţelegi în ce ţi se cere să crezi. #MAGA
      • 0 (0 voturi)    
        Ca sa fiu mai clar (Luni, 31 octombrie 2016, 13:06)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        In conformitate cu Freedom of Information Act am inteles ca s-a depus o cerere de publicare a documentelor din ancheta, deoarece ancheta era terminata si inchisa, cu verdict dat.
        Ce sa inteleg din faptul ca a fost redeschisa ancheta, atata timp cat Freedom of Information Act nu poate fi aplicat in cazul unei anchete in curs???
    • +3 (7 voturi)    
      corect (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:15)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Teoretic ai dreptate. Dar sunt cateva puncte:
      1. Noile dovezi au venit indirect dintr-o alta ancheta unde au fost niste cascati care nu s-au prins ce inregistreaza ca probe. Era o ancheta despre o cu totul alta persoana si acea persoana avea mesaje de la Clinton.
      2. Motivul pt care "acum investigheaza" e ca nu stiu cum sa opreasca problema. Asa cum am zis la punctul unu, dovezile au aparut pt ca sunt idioti nu pt ca vroiau sa investigheze ceva. Asa ca acum trag de timp, e adevarat cu acoperire legislativa, dar trag de timp
      3. Daca legea s-ar fi aplicat real ca pt o alta persoana, rezultatul ar fi fost altul si transmis in cateva zile.
      • 0 (2 voturi)    
        Crezi? (Luni, 31 octombrie 2016, 13:28)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        E chiar comic sa imi imaginez ca, cu toate reflectoarele pe ei, oamenii din jurul doamnei Candidat nu si-au facut o defragmentare cu ciocanul pe toate dispozitivele. Bineinteles ca, in orice scandal, daca nu pui si putina sare si piper [ a se citi sex cu minore], nu se poate atrage atentia cu adevarat. Tot ce va ramane la sfarsit din noua ancheta va fi Weiner's wiener in sextigul cu minora.
        Asa cum spuneam si intr-un raspuns de mai sus, ancheta se 'redeschide' FIX in aceeasi zi cu depunerea unei cereri pe Freedom of Information Act, privind publicarea documentelor dintr-o ancheta INCHISA. Concomitent cu redeschiderea anchetei, fiind o ancheta IN CURS, nu mai exista obligativitatea publicarii materialelor.
        Prevad inchiderea si redeschiderea , de cate ori va fi nevoie. Cu ocazia fiecarei redeschideri va fi turnat si putin 'condiment' de tip perversiuni cu menajera/bona minora/ camerista.
  • +2 (14 voturi)    
    CHU CHU? (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:13)

    BogdanGavriel1 [anonim]

    DO you hear that ? all aboard the Trump Train :)))
    • -3 (17 voturi)    
      drăguţ (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:20)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel1

      Trenuleţul turbării.
  • -4 (24 voturi)    
    Nebunie (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sper sa fie o gluma. Daca ajunge Donald Trump presedinte, civilizatia regreseaza cateva sute de ani. Ne-am ars.
    • +5 (19 voturi)    
      pai (Duminică, 30 octombrie 2016, 21:44)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ai posibilitatea sa te muti in mollenbeck, sau marsilia, sau koln, sau, sau, unde civilizatia merge inainte....
  • +3 (9 voturi)    
    sondajele si hillary (Duminică, 30 octombrie 2016, 23:46)

    Razvan_M [utilizator]

    Exista in sondajele care se fac de catre agentiile de casa asa-numitul sampling: la 1000 de cetateni care voteaza bagi nu 10% negri, ci 15%, pt. ca se stie ca aici Hillary are, statistic vorbind, peste 60% din voturi, fata de vreo 30% Trump. Practic se mai adauga cateva voturi in plus la Hillary fata de Trump. Faci apoi un sampling similar la hispanici, care voteaza Hillary mai mult, un altul la femei, iar la democrati pui 40% fatza de 35% republicani.
    Exista emailuri obtinute de Wikileaks din care se vede ca marile ziare si televiziuni aveau comunicare cu organizatori din Partidul Democrat in care intrebau cum sa configureze acest sampling.

    Rezultatul este ca Hillary pare a fi in fatza lui Trump cu vreo 5-10 procente, desi in realitate este in urma lui. Ceea ce-si doresc cei care comanda asemenea sondaje, precum in sondajul comandat de PNL la alegerile pentru Primaria Bucuresti, este sa descurajeze alegatorii oponentului. Sunt curios daca o sa le mearga anul asta comu... Democratilor americani.
    • -6 (12 voturi)    
      Esti simpatizant Trump! (Luni, 31 octombrie 2016, 1:11)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Chiar daca prin absurd ar fi asa, tu esti simpatizant Donald Trump. Esti total descalificat ca om al secolului XXI. Traiesti ilegal in acest mileniu!
      • +6 (10 voturi)    
        nu zau / go go Trumpy (Luni, 31 octombrie 2016, 3:12)

        gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Adica in secolul superdemocratiei nu iti poti manifesta sustinerea/ simpatia fata de unul sau altul din candidati? Ma tem ca ilegal si absurd esti mata!
        • -5 (5 voturi)    
          Taci (Luni, 31 octombrie 2016, 11:23)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

          Tu votezi Trump impotriva democratiei. Nu exista om cu bunul simt al libertatii si democratiei care sa voteze Trump, idiotul anti-democratie.

          Oameni ca tine aleg idiotul sinucigas precis pentru ca e impotriva democratiei si statului de drept. O prostie animalica, respingatoare.
          • +4 (4 voturi)    
            prostia TA e cutremuratoare (Luni, 31 octombrie 2016, 13:44)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            dovada ca a facut ravagii recent pana in Italia...
  • +8 (14 voturi)    
    nu unitatea republicanilor il ajuta pe Trump! (Luni, 31 octombrie 2016, 2:31)

    mucenic [utilizator]

    Mafia Clintonilor incearca o revolutie de catifea sa rastoarne societatea capitalista din SUA si s-o inlocuiasca cu una socialista tip Europa de West. Trump i-a dejucat planurile fara ajutorul republicanilor insa. Foarte iscusit a luat comanda acestui partid astfel sa nu se mai repeta situatia din 1992 cand Clinton a castigat prin prezenta la alegeri a celui de al treilea candidat Ross Perot. Trump se bazeaza eminamente pe clasa muncitoare care-l sustine pana in panzele albe fiindca promite intoarcerea locurilor de munca din afara SUA, blocarea imigratiei ilegale, anularea asigurarii medicale universale, refacerea puterii militare, eradicarea teroristiolor musulmani, contractarea guvernului la minimum necesar, reducerea dramatica a taxelor, rediscutarea tratatelor comerciale sa devina favorabile SUA, decizia ca SUA sa devina independent energetic sa numesc numai cateva mai importante. Pres europeana dezinformeaza la fel ca si cea americana, insa fara succes
  • +1 (3 voturi)    
    Vad ca toti postacii sovietici jubileaza (Luni, 31 octombrie 2016, 18:38)

    AliKimiku [utilizator]

    Ce nu stiu e ca jubileaza degeaba.
    Ambii candidati sunt nocivi dar pentru America madam Clinton este mai nociva. Iar o America si mai slaba decat acum inseamna o Rusie si o China mai puternice.
    Trump poate parea bufon dar imi nici un caz nu e un admirator al Putin, din simplul motiv ca se admira prea mult pe sine.
    • 0 (2 voturi)    
      "în nici un caz" (Luni, 31 octombrie 2016, 19:06)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      If he says great things about me, I'm going to say great things about him," the Republican nominee said.
      "I've already said he is very much of a leader. The man has very strong control over his country."

      http://www.businessinsider.com/donald-trump-vladimir-putin-strong-leader-obama-2016-9