Vladimir Putin promite o reinarmare "fara precedent" a Rusiei

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 9:29 Actualitate | Alegeri Rusia 2012


Premierul rus Vladimir Putin a promis o reinarmare "fara precedent" a Rusiei, care a devenit indispensabila, considera el, in urma politcii SUA si NATO, potrivit unui articol electoral dedicat apararii, publicat luni in Rossiiskaia Gazeta, informeaza AFP.

"Epoca necesita o politica determinata de intarirea sistemului de aparare aerian si spatial al tarii. Este politica SUA si NATO in materia apararii antiracheta care ne impinge sa facem asta", noteaza Putin. "23 de mii de miliarde de ruble (590 miliarde euro) vor fi consacrate in total pentru aceste obiective in urmatorul deceniu".

"In urmatorii zece ani, trupele vor primi peste 400 de rachete balistice intercontinentale, cu baza terestra si maritima, 8 crucisatoare de importanta strategica, purtatoare de rachete, peste 20 de submarine de atac, peste 50 de nave de razboi, aproximativ 100 de aparate spatiale in scop militar si peste 600 de avioane moderne, inclusiv din cele de vanatoare de a cincea generatie, peste 1.000 de elicoptere, peste 28 de baterii de rachete antiaeriene de tip S-400 si 38 de sisteme de divizie Vitiaz, 10 rachete Iskander-M", detaliaza Vladimir Putin, potrivit Agerpres.

In plus, armata va mai primi peste 2.300 de tancuri moderne si aproximativ 2.000 de sisteme de artilerie cu autopropulsie, precum si 17.000 de automobile militare, a mai spus Putin.

Putin va candida la presedintie la alegerile din 4 martie.

















7815 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    .... (Luni, 20 februarie 2012, 9:42)

    un oarecare [utilizator]

    sa nu urmeze si un faliment fara precedent...
    ultima aventura similara asa s-a terminat.
    • -2 (8 voturi)    
      oil peak-off? (Luni, 20 februarie 2012, 11:26)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      va spune ceva? in urmatorii 5 ani se cam termina rezervele de petrol exploatabile rentabil!
      Ca alea din Siberia sau de la cercul polar... mai incet...
    • -5 (9 voturi)    
      material trunchiat, redactat tendentios (Luni, 20 februarie 2012, 11:40)

      natasha [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      1. "Pe fondul transformărilor economice globale, ca şi a altor şocuri, există întotdeauna tentaţia de a-ţi rezolva problemele de unul singur, prin folosirea forţei ca instrument de presiune", scrie Putin, referindu-se la pretenţiile potrivit cărora resursele de importanţă globală ar trebui exceptate de la suveranitatea naţională, ele urmând a fi împărţite între toţi. Putin nu a precizat cine a formulat astfel de pretenţii, dar este evident pentru oricine ca Occidentul este cu ochii pe bogatele resurse minerale ale Rusiei.

      2. Putin scrie că Rusia va răspunde la planul american de apărare cu scut anti-rachetă prin dezvoltarea de arme capabile a-l penetra. Putin a respins teza americană că scutul este destinat a contracara ameninţarea cu rachete iraniene, spunând că scopul său real este de a eroda Rusia ca factor de descurajare nucleară.

      3. Putin a mai spus că Rusia trebuie să privească 30-50 ani înainte, pentru a prevedea ameninţările semnificative reprezentate de către noile tehnologii în domeniul înarmării.
    • -5 (5 voturi)    
      surse alternative de info (Luni, 20 februarie 2012, 11:51)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      ca tot ai pomenit de FALIMENT, mai asteapta nitel si ai sa vezi unul de-a dreptul halucinant: cel al SUA. Balonul de furtisaguri a ajuns la 15 MII DE MILIARDE dolari (15 trilioane) ... si sta sa EXPLODEZE!

      si daca vrei intr-adevar sa afli ce a spus Vladimir Putin in realitate, nu citi articolul otravit de pe Hotnews. Arunca un ochi aici (este in lb. engleza):
      http://rt.com/politics/official-word/strong-putin-military-russia-711/
    • +3 (3 voturi)    
      da bocanci? (Luni, 20 februarie 2012, 13:22)

      maryus315 [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      bai rusii astia-s de belea. N-au bocanci la soldati dar se "inarmeaza". Nu-s in stare sa mai faca singuri o nava de tip Mistral dar vom face, vom construi, vor tremura toti, etc

      E an electoral si la astia nu le trebuie paine pe masa ci kalasu' in dulap
      • +5 (5 voturi)    
        banc mai vechi (Luni, 20 februarie 2012, 15:55)

        Lucian M. [utilizator] i-a raspuns lui maryus315

        Cupidon ar fi de origine rusa - inarmat pana in dinti si gol pusca.
    • +4 (4 voturi)    
      Sau cum spune bancul (Luni, 20 februarie 2012, 13:56)

      abc [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      O sa li se vada pantalonii rupti in fund!
    • 0 (0 voturi)    
      cineva (Marţi, 21 februarie 2012, 11:43)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Doamne ajuta! sa intre,
      ar fi minunat pt noi si pt inca 1/2 din europa!
  • +14 (16 voturi)    
    ifose... (Luni, 20 februarie 2012, 9:45)

    belamy [anonim]

    ati mai facut-o si s-a ales praful de voi....
  • +19 (19 voturi)    
    Bun bun (Luni, 20 februarie 2012, 9:47)

    hot news [utilizator]

    Cetatenii Rusiei vor primii paine cu apa. Inarmarea este necesara pentru ca in cazul in care vor fi atacati risca sa le creasca nivelul de trai.
    Super conducatori au rusii.
  • +13 (13 voturi)    
    alles klar (Luni, 20 februarie 2012, 9:47)

    liberal adevarat [utilizator]

    e clar ce inseamna Putin pentru noi si intreaga lume.
  • +8 (8 voturi)    
    Suspect (Luni, 20 februarie 2012, 9:48)

    Vizitiul [utilizator]

    Ori e prost ori se preface ori rachetele interceptoare din componenta scutului pot fi tintite si activate independent...ceva nu se leaga totusi.
  • +13 (13 voturi)    
    vai de ei (Luni, 20 februarie 2012, 9:57)

    alina [anonim]

    tara aia moare de foame comunista si ei vor sa bage bani in armata...
    • -6 (12 voturi)    
      Daca vizitai macar o data Rusia intelegeai (Luni, 20 februarie 2012, 11:15)

      anila [anonim] i-a raspuns lui alina

      Ai fi surprins(a) sa mergi in Rusia si sa vezi ca se traieste bine acolo, ceva mai bine decat in Romania, iar perspectivele nu sunt deloc rele, dar na, preferi sa vorbesti bazandu-te pe ce te-au invatat lelevizorul si dezinformatorii.
      • +4 (4 voturi)    
        Intradevar (Luni, 20 februarie 2012, 12:17)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui anila

        Situatia in Rusia e departe de a fi proasta. Dar e o diferenta mare intre Moscova si restul tarii, cu mult mai mare decat intre Bucuresti si restul Romaniei.
        • -6 (6 voturi)    
          Pai nu e vorba de Moscova doar (Luni, 20 februarie 2012, 13:08)

          anila [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

          E vorba si de celelate orase mari, Sankt Petersburg, Nizhny Novgorod, Ekaterinburg.

          Intr-adevar exista o diferenta destul de mare intre orasele mari si restul localitatilor, dar Rusia a iesti la liman doar in ultimii 10 ani, si se vede foarte bine ca s-a progresat mult siin afara oraselor mari, aici ma refer la infrastructura care incepe sa arate bine. Pentru asta de mai jos, acre intreaba daca in Romania se traieste bine sau nu, ii spun ca se traieste binisor - deocamdata - de bine de rau inca nu s-au vandut companiile energetice (toate).

          Dupa ce or sa le vanda baietii o sa fie vai si amar de capul nostru. Ne promit alinierea preturilor la energie cu UE, dar de alinierea veniturilor nu vorbeste nimeni.
      • +1 (1 vot)    
        trai bun! (Luni, 20 februarie 2012, 12:20)

        badea vasile [anonim] i-a raspuns lui anila

        pai in romania se traieste bine?;)
      • +2 (2 voturi)    
        "In Rusia se traieste bine" (Luni, 20 februarie 2012, 18:48)

        Ivan Ivanytch [anonim] i-a raspuns lui anila

        ... Mananci ... "bors rusesc", daragaia (ca sa ma exprim decent) ... Daca as fi rus... mi-as dori sa traiesc in Romania...
  • +22 (22 voturi)    
    Plus..... (Luni, 20 februarie 2012, 10:04)

    deno [anonim]

    10 nave clasa Galaxy cu torpile fotonice si doua duzine de Bird of pray klingoniene cu cel mai modern sistem de camuflare.

    De asemenea toate echipajele o sa ia lectii de canto sa poata canta ca echipajul de pe Red October.

    Iar in final Rusia lui Putin o sa intre in faliment ca si Uniunea Sovietica.
    • +6 (8 voturi)    
      TAREEEE!!! (Luni, 20 februarie 2012, 11:30)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui deno

      M-ai facut sa rad cu pofta :))
      As adauga si urmatoarele elemente:
      - 10 pasari negre care sa explodeze la impactul cu porcii
      - 20 pasari galbene de viteza supersonica
      - 25 pasari albe ouatoare cu incarcatura TNT
      - 100 pasarele albastre care sa se inmulteasca in aer la primul click pe ecran

      Mai trebuie sa facem rost de copii sa joace Angry Russian Birds :))
  • +11 (11 voturi)    
    Iar Putin va primi... (Luni, 20 februarie 2012, 10:11)

    Daniel [anonim]

    Armata va prim o gramada de arme iar Putin va primi un picior in fund la alegerile din 4 Martie... :)
  • +12 (12 voturi)    
    Lasati nebunii sa vina la mine! (Luni, 20 februarie 2012, 10:11)

    SHEAPA [utilizator]

    Ce nu inteleg este ce crede Putin ca va obtine cu inarmarea asta?

    Isi inchipuie ca poate concura cu fortele NATO? Sa enumar aici armata SUA, Marii Britanii, Frantei, Turciei .... sa mai zic, sau am ajuns deja la investitii de 5.9 trilioane de euro, adica de 10 ori mai mult decat poate Rusia sa investeasca in urmatorii 10 ani?

    Deci, incotro Rusia?
    • -7 (9 voturi)    
      Nu uita (Luni, 20 februarie 2012, 10:54)

      suntzmeu [anonim] i-a raspuns lui SHEAPA

      Nu uita ca Rusia are in spate China,India.N-ai vrei sa vezi trezindu-se monstrii adormiti.
      • +4 (4 voturi)    
        Rusia, China, India (Luni, 20 februarie 2012, 13:32)

        maryus315 [anonim] i-a raspuns lui suntzmeu

        E fleosc si tu! China este principalul "contracandidat" al Rusiei in zona Asiatica. Aduna Siberia plina de resurse si cam fara rusi si chinezii peste un miliard de oameni si vezi cam ce da?

        Iar India e sperietoarea Chinei cu care are si teritorii de disputat si cu care a si avut deja un razboi. Cauta pe wiki "Sino-Indian_War"
    • +4 (6 voturi)    
      Progres (Luni, 20 februarie 2012, 11:03)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

      Desi din motive diferite fata de ceea ce crede Putin, progresul apararii Rusiei este o idee foarte buna.

      Desi jandarmeria mondiala este asigurata in prezent de NATO, totusi acest sistem mondial este periculos. E nevoie de balans, de echilibru. Rusia trebuie sa redevina ceea ce a fost din punct de vedere militar.

      Iar din punct de vedere democratic, Rusia pare a progresa. Viitorul Rusiei se schimba in bine. NATO are deocamdata un singurul partener preocupat serios si capabil de cheltuieli si eforturi pentru pacea globala: Rusia. Despre China, n-avem baza in viitorul apropiat, e prea ideologizata, si se schimba foarte greu, chiar daca economia ei pare rapida. India si Brazilia sint inca in crestere, iar e nevoie de mult timp.
      • +2 (2 voturi)    
        DOMNULE DANIELS (Luni, 20 februarie 2012, 13:51)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Rusia NU progreseaza din nici un punct de vedere. Rusia se invirte in cerc cel putin de la Petru cel Mare incoace. Va rog cititi mai jos extrasele din Radzinski postate de mine - sint vechi de un secol dar spun exact acelasi lucru ca si Putin. Pe marchizul de Custine nici nu are rost sa-l mai amintim.
        • 0 (0 voturi)    
          Salut (Luni, 20 februarie 2012, 15:27)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          Pe de alta parte, nici in China sau India nu putem avea incredere deplina.

          Cel mai grav, nici in noi insine nu putem avea incredere absoluta. Si nici macar in logica. Oricit de generoasa ar fi, logicii ii scapa surpriza si efectele ei. De aceea sistemele viabile cuprind entitati diverse, calitati opuse, potential, echilibru, neant, miscare, ordine si intimplare, in acelasi timp.

          Despre viitorul Rusiei sper sa am dreptate. Daca in era informatiei Rusia nu ar progresa, mi-e teama sa ma gindesc la cauze si la restul lumii. Priviti cele doua Corei si diferentele uriase dintre ele. E greu de crezut ca erau una si aceeasi tara in urma cu citeva decenii. Viitorul se grabeste peste noi.
  • +11 (11 voturi)    
    fara replica... (Luni, 20 februarie 2012, 10:11)

    cosmin [anonim]

    astia nu au ce manca, dar isi cumpara arme...exact de asta avem nevoie acum, de un nou razboi rece....
  • +10 (10 voturi)    
    HA (Luni, 20 februarie 2012, 10:14)

    MG [utilizator]

    HA.
    Ultima "cursa a inarmarilor" a distrus URSS.
    Cand n-ai destul creier iti faci muschi, ca sa convingi audienta ca totusi... "esti destept"!
  • +9 (9 voturi)    
    China (Luni, 20 februarie 2012, 10:22)

    Jar [anonim]

    a devenit mare prin competitivitate si economie de piata,nu prin inarmare.
    Rusii traiesc din resurse naturale,dar construiesc tancuri.Ce dracu' fac cu ele ?Vin cu ele peste noi?Si daca vin ,ce castiga?
    • -5 (5 voturi)    
      Ai zis-o frate! (Luni, 20 februarie 2012, 11:20)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Jar

      "China a devenit mare prin competitivitate si economie de piata,nu prin inarmare."

      Tu te auzi ce aberatii produci? Ai auzit de avionul de generatia a 5-a care e produs de chinezi? ai auzit ca au armata de 2 milioane de oameni? Ai auzit ca au construit rachete care sunt instare sa scufunde portavoane americane? Ai auzit ca au ICBM-uri capabile sa loveasca orice tinta de pe glob?

      Si nu in ultimul rand cred ca (evident) nu ai auzit ca au sute de km de tuneluri subterane in care fac dezvoltare de armament - asta era un raport de acum cateva luni al Pentagonului, iar SUA se teme de faptul ca China are MULT MAI MULT ARMAMENT NUCLEAR DECAT DECLARA?

      Postezi pe aici ca sa te afli in treaba, iar daca in viata ta ai fi cunoscut chinezi perzonal probabil ai fi inteles ca rusii au de ce sa se teama, chiar daca momentan justifica inarmarea ca si contra-masura pentru NATO si SUA.
      • +2 (4 voturi)    
        Bravo,frate! (Luni, 20 februarie 2012, 12:24)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui unu

        China n-are niciun interes sa loveasca vreo tinta de pe glob,ci are nevoie de piete de desfacere.Pentru asta ii ajuta(imprumuta) pe americani cu bani,pentru asta vrea sa ajute si Europa.Asta au invatat chinezi de la americani,asta e atitudine de mare putere!
        Daca tu ai ramas cu mintea inghetata in razboiul rece,eu n-am nicio vina.
        • 0 (2 voturi)    
          China asteapta momentul potrivit (Luni, 20 februarie 2012, 14:05)

          unu [anonim] i-a raspuns lui Jar

          Daca tu crezi ca poprul chinez si conducerea lor comunista fac opere de caritate muncind ca nebunii 7 zile pe saptamana pentur vest, te inseli.

          China asteapta momentul potrivit ca sa loveasca iar nota de plata pentru masinile de gaurit la 35 RON si a laptopurilor de $100 va veni curand.

          Daca nu ai inteles asta inseamna ca tre sa mai iei ochii din cand iun cand de la CNN, Fox, BBC si Cartoon Network.
          • +1 (1 vot)    
            Na,ma,si citeste! (Luni, 20 februarie 2012, 14:34)

            Jar [anonim] i-a raspuns lui unu

            http://www.hotnews.ro/stiri-international-11553726-china-mustreaza-iranul-pentru-suspendarea-exportului-petrol-catre-franta-marea-britanie-nu-suntem-acord-posibila-confruntare-dosarul-nuclear.htm

            Vezi,ma,cum se pune problema?
  • -8 (10 voturi)    
    4 predictii pt 2012 (Luni, 20 februarie 2012, 10:26)

    dan [anonim]

    -razboi civil in Siria dupa modelul Libiei;
    -razboi Israel vs Iran
    -cutremur de peste 9 grade in California (HAARP)
    -instaurarea unui Guvern Mondial
    • +7 (9 voturi)    
      .... (Luni, 20 februarie 2012, 11:41)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui dan

      diablo 3 intra in predictiile tale?
      • 0 (0 voturi)    
        pai cine crezi ca va conduce guvernul mondial (Marţi, 21 februarie 2012, 9:38)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        :)
    • 0 (0 voturi)    
      nu sunt sigura cu punctul 3... (Marţi, 21 februarie 2012, 9:38)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui dan

      ... :P
  • +7 (7 voturi)    
    CONTELE WITTE (Luni, 20 februarie 2012, 10:32)

    pointless man [utilizator]

    ministru de externe al Rusiei pe la 1900 spune:

    "Nu legile, nu civilizatia, ci armata"

    Iar in manualul cadetilor (elevi-ofiteri) din aceeasi epoca statea scris:

    "Rusia nu este un stat comercial sau agrar, ci unul armat, iar vocatia ei e sa stirneasca groaza in lume."

    Extrase din EDVARD RADZINSKI "Ultimul tzar"

    Continuitate perfecta !
  • +8 (8 voturi)    
    parere (Luni, 20 februarie 2012, 10:36)

    sebi [anonim]

    Brr! Lumea se infioara!
    De cande la putere, Putin tot anunta chestii din astea. Daca luam arhivele, cu vreo 10 ani in urma mai anunta nspe mii de aviaone, tancuri etc pana azi. Si catre au aparut?
    • +4 (4 voturi)    
      Erau... (Luni, 20 februarie 2012, 11:56)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui sebi

      Erau pe cand nu s-au vazut
      Azi le vedem si nu sunt...

      :) :)
  • +5 (5 voturi)    
    am citit prost.. (Luni, 20 februarie 2012, 10:37)

    cristi [anonim]

    mi s-a parut ca citesc "Reformare" in titlu si m-am incalzit.

    dupa aia mi-am dat seama ca era de la vremea de afara.
  • -11 (11 voturi)    
    bravo lui (Luni, 20 februarie 2012, 10:40)

    gigioca [anonim]

    doamne ajuta sa le si foloseasca
    • +3 (3 voturi)    
      Pai, (Luni, 20 februarie 2012, 11:10)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui gigioca

      daca le folosesc,aia din teatrul de razboi mai cumpara gaze?Si-atunci,rusii ce mai mananca?
    • +3 (3 voturi)    
      Esti in raza lor de actiune? (Luni, 20 februarie 2012, 11:29)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui gigioca

      .Sper ca da! Sau macar undeva pe solul maicii Rusii, ca e acelasi lucru..
  • +10 (10 voturi)    
    Dar pentru extraterestii? (Luni, 20 februarie 2012, 10:49)

    Marian [anonim]

    Un singur aspect i-a scapat lui Putin: dotarea armatei cu arme pentru lupta cu extraterestrii! Personal ma bucura anuntul deschis al lui Putin pentru ca Occidentul se cam pusese pe somn ferindu-se sa faca cercetari in domeniul militar. Cand incepi sa ai aproape atatea arme cat populatia inseamna ca ai problema personala. Uiti un fapt elementar: ca oamenii s-au nascut sa manance si sa se aiba bine intre ei. Forta militara excesiva ajunge sa se intoarca impotriva aceluia care a finantat-o (vezi istoria).
    • 0 (0 voturi)    
      sunt alegeri (Luni, 20 februarie 2012, 12:10)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      prinde bine asta! e si ceva vorba adevarata dar sunt alegeri?
      peste zece ani ce-o mai fi?
  • +3 (3 voturi)    
    risipa inutila ... (Luni, 20 februarie 2012, 11:12)

    maryus999 [utilizator]

    590 miliarde euro ... pai cate tractoare ar face ei cu bani astia ? oare de ce nu vine pe lumea asta nici un conducator dasta mare sa zica presei : avem 600 de miliarde de euro ... nu prea avem ce face cu ei si ne-am gandit noi sa producem 1 milion de tractoare pe care le vom distribui gratuit taranilor care detin pamant ... eee cum ar fi ? dar putin zice : vom face arme ... rachete ... aviane ... tancuri ... care la randul lor vor produce datorii finca consuma resurse enorme cu intretinerea ... cu securizarea si paza lor ... deci o belea in plus .... si toate astea pt ce ? au ei informatii ca cineva se pregateste sa ii atace ? nu cred ... au ei vre-un gand sa plece spre londra cu acele tancuri ? nici asta nu cred ... atunci pt ce le fac ? doar sa se mandreasca cu ele in parcare ? pt asta ar putea face 1 milion de tancuri de lemn si rachete de rahtie care sa dea bine in pozele facute din satelit si nu i-ar costa asa mult intretinerea lor si totul ar fi ok :D
    • 0 (0 voturi)    
      Intretinerea (Marţi, 21 februarie 2012, 11:43)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

      Stai sa vezi cat o sa coste intretinerea. Unii au ajuns sa dea avioanele moca pt. ca nu-si mai permiteau sa le intretina.
      La rusi o sa rugineasca.
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Luni, 20 februarie 2012, 11:32)

    Gogol [anonim]

    putin asta crede si acum ca forta militara a unui stat se masoara in nr. de tancuri, elicoptere sau rachete balistice pe cap de locuitor. Nu a invatat nimic el si stafful sau din cheia pierderii razboiului rece: falimentul economic. O armata este rentabila daca si numai daca cucereste resurse cum de ex. a afost armata rosie la sf. celui de al 2-lea razboi mondial cand a obtinut teritorii, forta de munca calificata, tehnologii. Acum ce vrea sa obtina? Sa creeze un nou colos costisitor numai asa ca amenintare? Crede ca ceilalti se vor duce la culcare mai cu seama stiind si istoria din spate a urss?
    • -4 (4 voturi)    
      te inseli (Luni, 20 februarie 2012, 13:17)

      sorinn [anonim] i-a raspuns lui Gogol

      A invatat mai mult decat tine. De cand a venit Putin la conducere PIB-ul Rusie sa triplat. Salariu mediu a ajuns de la 1-200 dolari la 8-900 dolari. In Moscova e peste 2000 de dolari.

      E normal sa vrea sa-si intareasca armata, atat timp cat si ceilalti fac la fel. Da trebuie sa intelegem ca totusi asta e un discurs electoral. Poate ca se va realiza maxim 20% din ce spune el. Desi cu aia 100miliarde de dolari anual pentru infrastructura, sa tinut de cuvant.
      • 0 (0 voturi)    
        poate nu va face nimic... din ce spune... (Marţi, 21 februarie 2012, 9:42)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui sorinn

        ... dar faptul ca o spune pe mine, sincer, ma sperie...
  • +3 (5 voturi)    
    da, sigur (Luni, 20 februarie 2012, 11:35)

    James Bond [utilizator]

    Razboaiele moderne sa duc cu aparete de zbor sofisticate, nu cu tancuri... Pentru a distruge dusmanul ai nevoie sa ii distrugi elementele strategice: o centrala de energie, un baraj de acumulare, drumuri importante pentru transport, etc...
    Cu tancurile te poti lupta impotriva altor tancuri...
    Ma indoiesc de faptul ca ar putea intra in lupta cu alte tancuri...
    NATO are armament de tehnologie SF pentru Rusia :)
    Circula zvonul ca actualele OZN-uri ar putea fi avioane de zbor de tehnologie ultra avansata, in forma de testare...
    Pai daca asa ar fi, atunci un eventual razboi Rusia-NATO ar fi precum un razboi intre incasi si un portavion american :))
  • +2 (2 voturi)    
    perfect (Luni, 20 februarie 2012, 12:01)

    All Blacks [anonim]

    Uite o veste bună pentru producătorii de praştii din întreaga lume!
  • +3 (3 voturi)    
    Been there, done that (Luni, 20 februarie 2012, 12:17)

    Tin_Tin [anonim]

    Oriunde in alta parte a lumii civilizate si in perioada asta de criza, un discurs de genul "crestem bugetul pentru inarmare" asigura pierderea alegerilor, la rusi e invers, ei ar vota cu doua maini sa moara de foame dar sa se mai faleasca cu niste rachete in plus.
    Nu se vor schimba niciodata, mizeria in care sint acum si agresivitatea asupra celor perceputi mai slabi nu sint din cauza comunismului (cum s-au iluzionat unii), asa au fost mereu.
    Macar sint constanti si stim la ce sa ne asteptam de la ei.

    Dintr-un punct de vedere, ar fi bine ca rusii sa cheltuie tot ce au pe armament cum face si Coreea de Nord, vor ajunge la acelasi nivel de dezvoltare doar ca ei vor fi "gaura de unde ies gazele".
  • 0 (0 voturi)    
    turcia are un buget militar de 100 mld $/ an (Luni, 20 februarie 2012, 15:01)

    SACHE [anonim]

    asa ca nici nu-i mult 590 mld cit ar vrea putin in 10 ani
  • -1 (3 voturi)    
    Cine ameninta pe cine? (Luni, 20 februarie 2012, 15:05)

    Tzompi [anonim]

    Cine ameninta pe cine? Uitati va la harta din acest articol.
    http://www.theprophecyblog.com/?p=3655
  • +4 (4 voturi)    
    Niste nenorociti... (Luni, 20 februarie 2012, 15:57)

    John M. [utilizator]

    Cand s-a prabusit imperiul sovietic aveati pe rafturi mai multe focoase nucleare decat carnati in alimentare. De ce nu va propuneti sa va hraniti poporul ca lumea, amaratilor?! Cui ii mai pasa azi ce fac sau zic rusii?!
  • 0 (0 voturi)    
    se constata, din pacate... (Marţi, 21 februarie 2012, 15:17)

    capatu` satului [anonim]

    ca mare parte din mesajele de mai sus subliniaza faptu` ca rusii sunt inapoiati iar statele membre nato sunt foarte avansate - aceasta perceptie nu are legatura cu realitatea;

    nimeni nu contesta faptu` ca rusii ca popor au produs foarte mult rau natiei romane, binenteles totu` s`a realizat in baza intelegerii incheiate pe de o parte intre stalin cu actualii nostrii prieteni occidentali iar pe de alta parte intre stalin si rejele mihai;

    daca excludem us, nato are sanse mari sa piarda intr`un conflict militar direkt cu Rusia;

    nu o sa incerc sa explic savantilor de mai sus de ce Rusia este singura natie ce duce la acest moment astronauti pe ISS si ce inseamna asta d.p.d.v. tehnologic;

    binenteles americanii superdezvoltati cumpara motoare de rachete si nu este vorba de rachete antitanc sau sol aer ci de motoare pt. rachete ce duc incarcaturi in spatiu de la rusi - cine are timp sa dea o cautare la noile motoare pt. rachetele delta si titan;


    suntem saraci, da nu suntem prosti;