Pana la formarea Guvernului, ​Avocatul Poporului nu va contesta la Curtea Constitutionala legea care-l impiedica pe liderul PSD sa fie premier

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2016, 13:11 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului nu va contesta, pana la formarea noului guvern, articolul de lege care impiedica un condamnat penal sa faca parte din Executiv, anunta institutia intr-un comunicat. E vorba despre articolul 2 al Legii 90/2001, articol care il impiedica practic pe Liviu Dragnea sa fie premier.

"Avocatul Poporului precizează că decizia privind constituționalitatea sau neconstituționalitatea art. 2 din Legea nr. 90/2001 va fi luată după finalizarea procesului politic și instituțional de învestire a viitorului Guvern", se arata in comunicatul institutiei.

Avocatul Poporului, institutie condusa de Victor Ciorbea, a anuntat saptamana trecuta ca analizeaza posibilitatea de a ataca la Curtea Constitutionala prevederile acestei legi. Dragnea anuntase, la randul sau, ca PSD nu vrea sa modifice legea in Parlament astfel incat sa elimine prevederea respectiva. In lipsa celor doua actiuni, ale Avocatului Poporului si PSD, presedintele Klaus Iohannis are un instrument legal prin care sa impiedice desemnarea lui Dragnea ca premier in urma unei propuneri din partea aliantei PSD - ALDE, care detine majoritatea in Parlament.

Iohannis a anuntat si in campania electorala, dar si dupa alegeri, ca nu va nominaliza un condamnat penal sau o persoana trimisa in judecata pentru postul de premier.

Reamintim ca Liviu Dragnea a fost condamnat anul trecut definitiv la doi ani de inchisoare cu suspendare in dosarul privind fraudarea referendumului din 2012.

Comunicatul remis de Avocatul Poporului:

În ultimele zile, Avocatul Poporului a primit o serie de petiții având ca obiect art. 2 din Legea nr. 90/2001. În același timp a constatat apariția în spațiul public a unor dezbateri politice cu privire la subiectul sus-menționat.

În acest context, Avocatul Poporului precizează că decizia privind constituționalitatea sau neconstituționalitatea art. 2 din Legea nr. 90/2001 va fi luată după finalizarea procesului politic și instituțional de învestire a viitorului Guvern.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

7952 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    pai... (Luni, 19 decembrie 2016, 13:16)

    ADan [utilizator]

    E un articol de lege foarte bun. De ce sa fie contestat?
    • +29 (33 voturi)    
      Decizia e luata: Ciorbea va ataca legea la CCR (Luni, 19 decembrie 2016, 13:40)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ADan

      NU a atacat legea la CCR acum pt ca actualul guvern i-ar putea face probleme asa ca asteapta sa vine stapanii lui de la PSD ca sa fie facut totul in siguranta
  • +21 (25 voturi)    
    Ordinul (Luni, 19 decembrie 2016, 13:19)

    benicio [utilizator]

    Ordinul se executa, nu se comenteaza...
  • +39 (43 voturi)    
    Ascaridul se baga in seama! (Luni, 19 decembrie 2016, 13:19)

    Andradda [utilizator]

    De la Ciorbea nu asteapta nimeni altceva decat obedienta totala si neconditionata fata de PSD. O sluga docila, fara caracter si fara absolut niciun merit in functia pe care o ocupa.
  • +32 (36 voturi)    
    Cate rate mai are la banci,bietul Ciorbea ? (Luni, 19 decembrie 2016, 13:22)

    Plagarus [utilizator]

    Este deja in block-start si asteapta doar startul PSDului!
  • +22 (26 voturi)    
    De ce până la formarea guvernului? (Luni, 19 decembrie 2016, 13:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De ce această precizare? Stie el ceva ce nu spune? Poate pentru ca oricum psd va schimba legea si Justitia va fi pusa din nou pe butuci?
    • +12 (16 voturi)    
      il paste oricum inchisoarea cu executare (Luni, 19 decembrie 2016, 13:55)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dragnea este asteptat la racorica datorita dosarului cu fosta nevasta, va executa pedeapsa cea mai mare intre fosta condamnare cu suspendare si cea de acum (cel mai probabil va fi condamnat si in acest dosar).

      asa ca ce rost ar avea sa destabilizeze barca acum? e genul de declaratie pe care o fac politicienii, nu o astepti de la avocatul poporului, cu alte cuvinte dreapta sa stea linistita ca nu se schimba regulile din mers si sistemul bugetar (pardon stanga) sa stea linistita ca vor ataca legea... (ar fi chiar culmea sa treaca, nu vad de ce ar tine de competentele curtii constitutionale, este normal sa stabilesti prin lege criterii de eligibilitate).
  • +29 (33 voturi)    
    Chiorul si poporul (Luni, 19 decembrie 2016, 13:31)

    qwertyuiop [utilizator]

    Caricatura asta cu titlu de avocat al poporului a asteptat sa vada ce ordine primeste de la partid si apoi cand s-a decis ca oricum Dragnea nu va fi propus ca si premier a sarit si el sa se bata in piept cu corectitudinea.
    Patetic.
  • +18 (20 voturi)    
    si dupa aia de ce? (Luni, 19 decembrie 2016, 13:40)

    iodixit [utilizator]

    ???
    • +9 (11 voturi)    
      buna intrebarea (Luni, 19 decembrie 2016, 13:54)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      !
  • +11 (13 voturi)    
    GURA PACATOSULUI. (Luni, 19 decembrie 2016, 13:58)

    Johanis [utilizator]

    Pai ciorbea este avocatul lui Dragnea, platit de catre popor, sau avocatul poporului?!

    Nu stiu cine l-a numit (probabil Ponta), cine-l tine in functie si ce-l recomanda pe Ciorbea sa ocupe aceasta functie? Se vede clar ca este pus acolo cu un singur scop si apara PSD-ul cu toata fiinta sa!
    • -1 (1 vot)    
      "Pai ciorbea este... (Luni, 19 decembrie 2016, 15:55)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      ...avocatul lui Dragnea, platit de catre popor, sau avocatul poporului?!"
      aaaaa, pai stai sa ma gindesc...
  • +11 (13 voturi)    
    Abureli sfidatoare . (Luni, 19 decembrie 2016, 13:59)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Martafoiul de Ciorbea , crede ca devine destept cu asa comunicate . Oricine banuieste ca acesta , dupa ce a discutat cu Dragnea si a constatat pozitia corecta in ceea ce priveste oportunitatea revendicarii functiei de PM , in situatia data , cand se stie ca nu poate sa bata pe la usa vestica , un condamnat penal , chiar si pentru o fapta care pentru multi votanti ai PSD , ar parea neinsemnata , a iesit la declaratii cu pieptul bombat . Degeaba , nene !
  • +7 (9 voturi)    
    Sunt surprins (Luni, 19 decembrie 2016, 14:05)

    banel [utilizator]

    Ma asteptam ca Ciorbea sa fie sluga pana la capat.
    • +8 (8 voturi)    
      Sluga (Luni, 19 decembrie 2016, 14:33)

      DaniC [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Stai linistit ca e sluga , asa e ordinul , probabil ar fi batator la ochi sa conteste acum .
      • +1 (1 vot)    
        sau, (Luni, 19 decembrie 2016, 17:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui DaniC

        s-ar putea sa stie ca nu are nicio sansa contestatia la ccr (mai ales ca exista si un precedent).
        dupa formarea guvernului, iar nu are rost sa mai conteste ceva, pt, ca guvernul e deja format.
  • -2 (2 voturi)    
    Ciorbea sau Ceorbea? (Luni, 19 decembrie 2016, 14:23)

    votati_cu_picioarele [utilizator]

    Sau "ce or bea"? Sau mânca? Sau fuma?

    Victoraș este penelist. Ați uitat?

    https://encrypted.google.com/search?q=victor+ciorbea&ie=utf-8&oe=utf-8

    sau:

    http://www.nimicserios.ro/wp-content/uploads/2015/10/victor_ciorbea_stg-dr.jpg
  • -7 (11 voturi)    
    Daca si cu aceasta declaratie Ciorbea a (Luni, 19 decembrie 2016, 14:25)

    xrogo [utilizator]

    starnit mania postacilor anti PSD,va dati seama turbarea care i-ar fi cuprins pe acesti postaci daca Ciorbea ataca acum aceasta lege?
    • +2 (4 voturi)    
      Zau ?? (Luni, 19 decembrie 2016, 17:11)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Da' de ce sa o atace ? ce nu e clar in ea ? e bine sa ai condamnat premier ?? Vai ce decizie "desteapta" a luat Ciorbea, pai legea e constitutionala sau nu in functie de investirea noului guvern ?! singur se da de gol de cat de prost e !!
  • +12 (14 voturi)    
    Trebuie schimbata denumirea (Luni, 19 decembrie 2016, 14:43)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Asta e avocatul anti-Poporului!
  • +5 (5 voturi)    
    Pînă la formarea... (Luni, 19 decembrie 2016, 15:34)

    Sorin Constantin [anonim]

    ,,Avocatul poporului"Ciorbea primește salariu de la stat.Cînd a primit această slujbă avea datorii de sute de mii lei,întrebarea este de ce poate fi Ciorbea bugetar cînd el este un rău platnic la impozit?
    O marionetă și el acolo ca și Teodorovici alt restanțier la ANAF.
  • +2 (2 voturi)    
    "ce-or bea" ... memoria scurta (Luni, 19 decembrie 2016, 16:24)

    yoyosm [utilizator]

    nu a mai fost legea 90/2001 a fost atacata de PSD in vara? CCR a declarat-o deja de-atunci constitutionala.
    asa ca Chiorli poate sa-si ia "petitionarii" lui si sa-i trimita impreuna cu il capo Dragnea la mititica
  • +1 (1 vot)    
    Curios .. . (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:45)

    freeware4all [anonim]

    Atunci, pentru reciprocitate si normalitate, ar trebui scos si cazierul cetateanului de rand .. sau cel putin, contestat la CCR pe motiv de ... discriminare, banuiesc ?