Gheorghe Falca: PNL nu va face o propunere de premier miercuri la Cotroceni

de RFI     RFI Romania
Luni, 19 decembrie 2016, 11:11 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Gheorghe Falca
Foto: Hotnews
Realizarea unei coalitii de centru-dreapta va fi dificila, declara la RFI seful campaniei PNL la alegerile parlamentare, Gheorghe Falca. El spune ca liberalii nu-i vor propune lui Dacian Ciolos functia de presedinte al formatiunii.

Gheorghe Falca e de parere ca sansele unei coalitii de centru-dreapta sunt mici: "Eu cred ca dupa declaratia domnului Tariceanu va fi foarte greu sa realizezi o coalitie de centru-dreapta, dar pentru noi, ca partid, directia pe care trebuie s-o avem este in a realiza o opozitie normala in societatea romaneasca. Pana la urma, democratia este realizata din oameni care au o majoritate si gestioneaza administrativ tara si legislativ si o minoritate, care se poate pregati pentru a deveni majoritara la alte alegeri".

Intrebat daca PNL i-a propus lui Calin Popescu Tariceanu postul de presedinte al formatiunii, in cazul in care s-ar alatura unei coalitii de centru-dreapta, Gheorghe Falca a raspuns: "Din ce stiu eu, nu a existat o discutie directa cu domnul Tariceanu, in schimb, atunci cand am iesit de la consultari, prin vocea presedintelui partidului, doamna Raluca Turcan, am propus realizarea unei coalitii de centru-dreapta".

Va face PNL o propunere de premier la consultarile de miercuri de la Palatul Cotroceni? "Nu, ne va fi foarte greu sa facem o propunere de premier, pentru ca acea propunere ar trebui sa fi generat deja o majoritate", spune seful de campanie al liberalilor.

Citeste tot articolul pe RFI.ro























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4814 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Normal (Luni, 19 decembrie 2016, 11:26)

    SRA [utilizator]

    Dar nu inseamna separare de CIOLOS ci ramane numai propunerea USR !

    Pe DREAPTA s-ar putea face o majoritate daca inculpatii si penalii erau inlaturati fara sentimente de DNA si SRI

    Ce este la ora actuala, remedierea sau asanarea poate veni daca Presedintele merge pana la ANTICIPATE!!!

    Sa vedem ce cural are Presedintele de CAL sau LEOPARD ?

    Il consider curajos si va dovedi un caracter de LEU!
    • +3 (3 voturi)    
      anticipate, vreau , vreau, vreau (Luni, 19 decembrie 2016, 14:36)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      dupa circul din pnl si cel din usr anticipate trebuie pentru ca psd sa obtina majoritatea singur
    • +2 (2 voturi)    
      Da,foarte curajos,ieri nu il scoatea pe (Luni, 19 decembrie 2016, 14:37)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Tariceanu din penal,azi se gudura pe langa el sa-i dea majoritate,saracu presedinte,ce impartial este dansul!
      • 0 (2 voturi)    
        Well .. cu un Falca in pamant ... (Luni, 19 decembrie 2016, 15:09)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Well .. cu un Falca in pamant ... vezi ali-bulinutze pe cer !

        S-a egalat pe shine, impreuna cu Victor Orban ... cei mai tari sjmekeri din partidul pedeleprist.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +6 (10 voturi)    
    WTF! (Luni, 19 decembrie 2016, 11:31)

    iodixit [utilizator]

    asta-i dus cu capul, sau nu-si mai vede limitele. dupa cea mai dezastruoasa campanie a pnl vreodata, dupa ce psd a luat aproape jumatate de voturi (dintre cei prezenti), mai are, nici nu stiu cum s-o numesc, prostie, ingimfare, orbire, sa vina sa zica ca nu propun prim ministru?
    toata conducerea sa-si dea demisia, liderii de campanie sa-ei dea demisia si sa nu mai apara decit ca membrii simplii.
    prostilor!
  • +9 (11 voturi)    
    Haide mă... (Luni, 19 decembrie 2016, 11:41)

    aladdin [utilizator]

    Măcar faceți-vă de râs până la capăt.
  • +3 (9 voturi)    
    Nici n ar avea rost. Ati fost slabi in campanie (Luni, 19 decembrie 2016, 11:42)

    jackalphonse [utilizator]

    Ati primit ce ati meritat. Sper ca ati invatat ceva.
  • +5 (9 voturi)    
    Ei, cum asa? (Luni, 19 decembrie 2016, 11:53)

    Malone_M [utilizator]

    Nici macar pe predoiu, vesnicul premier al guvernului "din umbra"?
    Mi se pare o declaratie inutila, oricum nu va mai baga nimeni in seama. Doamna avocat, una din cele mai infatuate voci ale trecutului usl, ce mai face? Sper ca a preluat postul de senator, slaba consolare dupa demisia din fruntea fostului mare partid.
  • +10 (10 voturi)    
    Pentru ca stiti deja (Luni, 19 decembrie 2016, 12:14)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Pentru ca stiti deja ca o sa o refuze.
    Singura conditie ca sa accepte ar fi ca toata floarea cea vestita din primele 1-2-3 nivele din PNL sa dispara. Acolo sunt pietrele de moara!
    Iar in aceste conditii e mai simplu sa iti faci partid nou! Sau sa iti vezi mai departe de ceea ce stii ca stii sa faci bine si foarte bine!
    • +3 (7 voturi)    
      Deruta PNL (Luni, 19 decembrie 2016, 12:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Cu persoane ca politruca impostoare Iulia Scântei la Iași pe liste, ați luat voturi din părți. V-ați făcut de cacao așa că mai devreme sau mai târziu veți avea soarta PNTCD. Sunteti un partide de infiltrati si mafioti portocalii. Va trebui sa taceti, ca oricum nu va pricepeti la nimic decat sa dati din gura. Pcat!
  • +3 (5 voturi)    
    Comic (Luni, 19 decembrie 2016, 12:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E aș propune-o pe Gorghiu, că a zis că adună dreapta sub faldurile drapelului penelist.
    • +1 (1 vot)    
      Well .. ca la Radio Erevan .. erau fustele ei (Luni, 19 decembrie 2016, 17:18)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Well .. ca la Radio Erevan .. erau fustele ei, nu drapelul partidului.

      Noul PNL corcit din Alina si Busoi este acum o javra galbena cu coada intre picioare ...


      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +3 (7 voturi)    
    In sfarsit ratiunea a invins si Falca a pus (Luni, 19 decembrie 2016, 12:24)

    xrogo [utilizator]

    punctul pe i,blonda Turcan poate sa viseze in continuare!
  • +1 (7 voturi)    
    Penibil (Luni, 19 decembrie 2016, 12:40)

    benicio [utilizator]

    Observ ca "elitele" din fostul PDL sunt tot mai vocale in PNL. Sau chiar sunt la conducere. Asta inseamna ultima faza a decaderii PNL, inceputa odata cu cardasia numita USL. Gata, partidul asta nu mai are nici o sansa, daca nu se desfiinteaza si nu se ocupa de el cu totul alti oameni, PNL se duce rapid de tot langa PNT, alt partid nobil confiscat de neicanimeni.
  • 0 (6 voturi)    
    PNL- partid nedemocratic (Luni, 19 decembrie 2016, 12:53)

    M.aura [utilizator]

    Se tirguiesc ca la piata pentru viitorul lider al partidului. Mai intii Ciolos, acum Tariceanu si Basescu. Activul de partid nu are nimic de spus? E una din cauzele care au dus la declinul partidului. Lideri impusi din exterior care in timp se dovedesc ca sint din alt film, nu se pot integra, nu au lipici la pnl-istii din teritoriu. PNL nu mai are democratie interna, e un organism mort care asteapta si aproba fara dezbatere interna mutarile in plic via Cotroceni&PPE. Nu mai are resurse umane capabile de a deveni lideri. Asa a facut si PDL&Basescu, dar PDL s-a salvat de la disparitie prin fuziunea cu PNL. PNL cum se va salva?
    • 0 (2 voturi)    
      noul peneleu se va salva prin fuziune cu (Luni, 19 decembrie 2016, 16:15)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      psd.
  • +1 (3 voturi)    
    nenea falca, (Luni, 19 decembrie 2016, 12:55)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    sa ia o pauza ca, respira greu....
  • -1 (3 voturi)    
    PNL - partidul penalilor (Luni, 19 decembrie 2016, 13:22)

    GeorgeT [utilizator]

    Unul din partidele PNale e in cadere ..

    Din fericire, pentru penali, pupatorii de moaste sfinte sunt intotdedauna ingaduitori cu cei care ii fura .

    Cei care nu au vota sunt probabili pupatori de moaste sfinte sau tineri neinteresati de ce se intimpla in jurul lor ..