Dragnea: Imediat dupa investirea guvernului, vom creste salariul minim de la 1.250 de lei la 1.450 de lei

de N.A.     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2016, 23:17 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Salariul minim pe economie va fi crescut, imediat dupa investirea noului guvern, de la 1.250 de lei la 1.450 de lei, a declarat, joi seara, presedintele PSD, Liviu Dragnea, potrivit Agerpres.

El a prezentat intr-o conferinta de presa "calendarul" de implementare a principalelor masuri cuprinse in programul de guvernare al social-democratilor, avut in vedere in 2017 de viitorul Executiv preconizat a se realiza in alianta cu ALDE.

"Imediat dupa investirea noului Guvern vom creste salariul minim pe economie de la 1250 de lei la 1450 de lei. Vom elimina contributiile de sanatate pentru toti pensionarii. Pensiile mai mici de 2.000 de lei vor fi scutite de impozitul pe venit. Vom anula HG 800/2016 si vom adopta o HG ce va duce la ieftinirea medicamentelor care si-au pierdut patentul, in medie cu 35%. Vom aloca resursele necesare pentru demararea programului in ceea ce priveste hepatita C, F3 (gradul de fibroza 3)", a declarat Liviu Dragnea.

Totodata, a adaugat el, "bursele studentesti vor creste de la o alocare de 86 de lei/student, cat este astazi, la 201 lei/student pentru fiecare universitate".

"De la 1 martie vor intra in vigoare unele masuri: TVA zero pentru vanzarea locuintelor, pentru publicitate si pentru materiile prime din agricultura. De asemenea, va intra in vigoare acordarea unui tichet de vacanta in valoare de 1.450 de lei/tichet pentru fiecare bugetar. Pensia minima va creste de la 400 de lei la 520 de lei. Reducerea impozitului pentru microintreprinderi de la 2% la 1%, cele care au mai mult de un angajat, iar plafonul va creste de la 100.000 de euro la 500.000 de euro. Impozitul pe transferul proprietatilor cu o valoare mai mica de 450.000 de lei va fi zero", a declarat Dragnea.

Presedintele a mentionat si ca "se va demara programul PNDL 2, care va asigura finantarea a peste 5.000 de noi proiecte locale".

"Tot de la 1 martie se vor publica caietele de sarcini pentru inceperea programului de construire a locuintelor pentru tineri, cu primul calup de 500. (...) Tot la 1 martie, plata subventiilor in agricultura", a spus Dragnea.

El a anuntat ca, fara a fi considerate "o pacaleala", o alta serie de masuri vor intra in vigoare de la "1 aprilie". Dragnea a mentionat intre acestea o "lege a preventiei", care va obliga toate institutiile de control sa nu aplice sanctiuni inainte de a impune agentilor economici sa se conformeze daca au fost gasiti in neregula.t

"Tot de la 1 aprilie, asigurarea transportului gratuit pe calea ferata pentru toti studentii din Romania", a afirmat el.

Liderul PSD a adaugat ca, pana-n luna aprilie, se doreste aprobarea in Parlament "a Master Planului pentru Transport".

"Tot de la 1 aprilie demararea procedurilor necesare pentru realizarea programului de achizitionare a 3000 de ambulante, pentru fiecare sat din Romania", a spus el. Dragnea a precizat ca in luna mai viitorul Guvern are in vedere implementarea programului "Startup Nation ce vizeaza alocarea a 10 mii de granturi nerambursabile cu o valoare de maxim 200 de mii de lei".

De la 1 mai se are in vedere demararea unui program vast de impadurire. "Avem in plan ca in jumatate de an care ramane sa impadurim 5.000 de hectare", a precizat el.

Pentru luna iunie se are in vedere "finalizarea procesului de selectie a celor mai bune oferte pentru dotarea Armatei Romane, cu fregate sau corvete, avioane sau vehicule blindate". "In acest sens, cer actualului Guvern sa nu semneze contracte ce vizeaza dotarea Armatei fara avizul noului Parlament", a spus Dragnea.

El a subliniat ca la 1 iulie "se va infiinta Fondul Suveran de Dezvoltare si Investitii" , va fi "adoptata Legea salarizarii unitare" si va demara "programul de irigare a 1,3 milioane de hectare, reprezentand 40 de amenajari" si se vor finaliza studiile de prefezabilitate si "identificarea terenurilor pentru constructia spitalului republican si a celor opt spitale regionale".

In luna august, se doreste, printre altele, demararea programului de constructie a 500 de crese si gradinite, achizitia pentru urmatorii doi ani a tuturor vaccinurilor pentru populatie. In luna septembrie, a adaugat el, se are in vedere "demararea achizitiei a cel putin 20 de aeronave de catre TAROM" si demararea "programelor de screening pentru depistarea bolilor".

Fata de cele prezentate, Liviu Dragnea si-a exprimat speranta ca incepand de la 1 ianuarie 2017 "sa intre in vigoare legea privind eliminarea celor 102 taxe nefiscale".

"Asteptam decizia de maine (vineri ￯ n.r.) a CCR, iar in situatia in care decizia va fi favorabila, speram ca presedintele Romaniei sa promulge rapid aceasta lege pentru a intra in vigoare de la 1 ianuarie. Speram, de asemenea, ca presedintele Iohannis sa promulge legea deja declarata constitutionala privind cresterea, in medie, cu 15% a veniturilor din Educatie si Sanatate. In cazul in care din diverse motive aceste legi nu vor fi publicate in Monitorul Oficial, am gasit procedurile legale in asa fel incat in prima luna de anul viitor ele sa fie adoptate si sa-si produca efectele. Doar ca informatie, indiferent ce se intampla, daca se intarzie sau nu, dupa 1 ianuarie, in proiectul nostru de buget sunt cuprinse efectele acestor legi", a mai declarat presedintele PSD.
























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6403 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    URAAA!!!!! (Joi, 15 decembrie 2016, 23:33)

    eek [utilizator]

    Ce mi-aud?! 10 lei in plus la salariu?!!! Multumim tovarase!!!
    Uraaaa! liviu dragnea psd/ liviu dragnea psd!!!!! Traiasca partidul!
    • -10 (12 voturi)    
      Ai facut matematica la fara frecventa, (Vineri, 16 decembrie 2016, 9:09)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui eek

      1450-1250 fac10 la tine,mai treci odata pe la scoala poate se lipeste totusi ceva de tine!
      • +9 (9 voturi)    
        am facut comunismul la ff, nu mate. (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:59)

        eek [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Da ma! 1450-1250 fac exact aceiasi 10 lei (100 pe atunci) pe care ti-i dadea Ceausescu tot intr-o zi de decembrie...
        E un calcul mai mult decat matematic. E un calcul cu aceleasi matrice (oameni), cu aceleasi formule (promisiuni) si cu acelasi rezultat pentru noi (foame)
      • +3 (3 voturi)    
        am facut comunismul la ff, nu mate. (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:59)

        eek [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Da ma! 1450-1250 fac exact aceiasi 10 lei (100 pe atunci) pe care ti-i dadea Ceausescu tot intr-o zi de decembrie...
        E un calcul mai mult decat matematic. E un calcul cu aceleasi matrice (oameni), cu aceleasi formule (promisiuni) si cu acelasi rezultat pentru noi (foame)
      • +10 (10 voturi)    
        /// (Vineri, 16 decembrie 2016, 12:01)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Era metaforic.
        Dar voi astia din tagma mazetelor nu va prindeti.
      • +5 (5 voturi)    
        esti (Vineri, 16 decembrie 2016, 14:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        gramada cu capul.
        era o exprimare metaforica, bamblecule.
  • +8 (8 voturi)    
    Wtf?!! (Joi, 15 decembrie 2016, 23:35)

    Tomy007 [utilizator]

    Baa voi vedeti ce zice asta? Sau m-a luat prea tare pe mine? :)))
    • +5 (5 voturi)    
      lapte (Vineri, 16 decembrie 2016, 14:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tomy007

      si miere pentru bugetari.
      propun etatizarea tuturor firmelor cu capital privat, indiferent de forma lor juridica(mebo, 50/50 sau 100%).si saptamana de lucru de 1 zi, aia in care te duci sa-ti iei salariul.
      s-a pogorat raiul pe pamant.
      dracnea forever.
  • +16 (16 voturi)    
    Salvati! (Joi, 15 decembrie 2016, 23:36)

    Tomy007 [utilizator]

    Salvati aceasta pagina, iar pe 2 martie recititi si comparati.. Aoloo mor de ras =)))
  • +18 (18 voturi)    
    Zi-i si de alocatii! (Joi, 15 decembrie 2016, 23:38)

    Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator]

    Lenuto, zi-i si de alocatii!
  • +24 (26 voturi)    
    Creste salariu! (Joi, 15 decembrie 2016, 23:43)

    IonFromRaion [utilizator]

    Da ma, ca dai de la ma-ta!

    Vii cu bani de acasa si dai, nu?
    • -10 (12 voturi)    
      Daca tot ati pierdut,poate folositi totusi (Vineri, 16 decembrie 2016, 9:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui IonFromRaion

      cuvinte mai dragute,ma-ta stie ce postezi?
      • +9 (9 voturi)    
        /// (Vineri, 16 decembrie 2016, 12:03)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        De pierdut am priedut toti.
        Inclusiv tu.
        Dar nu iti dai seama.
        De unde va da numai lapte si miere seful tau, ti-ai pus intrebarea? Las'ca doare daca gandesti.
        Doar daca esti bugetar poate ai castigat.
  • +14 (18 voturi)    
    Fara numar liviule (Joi, 15 decembrie 2016, 23:58)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Baga liviule carbuni pe foc ca ai de unde.
    Un sfat de la mine: introdu impozit progresiv miticilor care au stat acasa si au frecat-o la rece in loc sa vina la vot ca sa colecetzi mai multi bani. Din banii colectati da cate 10EUR in plus la pensionari si asistati sociali si cate 20EUR in plus la bugetari. Dupa aia o sa-i ai la degetul mic timp de 4 ani.
  • +18 (18 voturi)    
    Si pe urma face euro 6 lei (Vineri, 16 decembrie 2016, 1:59)

    mr_mojo [utilizator]

    Ai ne calmează. Da' tot o sa-l voteze pensionarii, ca le-a dat. De fapt ia de la toti.
  • +15 (15 voturi)    
    da (Vineri, 16 decembrie 2016, 2:03)

    I [utilizator]

    si kilogramul de cartofi va fi 5 lei. Asa cum a facut PSD-ul din suta lui Ceausescu, milion, tot asa vor face si acum.
    • +10 (10 voturi)    
      se da drumul la inflatie, (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:08)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui I

      pentru ca este foarte serios pe minus, mi se pare ca pe octombrie a fost -7%.
      Si se da drumul la consum, sa traiasca bine firmele care importa de toate (adica ale lor), ca in tara oricum nu se mai produce mai nimic.
      3000 de ambulante? Pai ai si personal pentru ele? Soferi gasesti, dar personal medical de unde ia? Va dati seama ce spaga de miliarde or sa umfle numai pentru contractul asta de la viitorul furnizor? Si-o sa dispara si DNA-ul! Nimeni n-o sa se mai atinga de ei.
      Simt cum mi se usuca inima. Odata pentru ticalosia extrema la care asistam, si odata pentru ca pe toate, dar absolut pe toate le vom plati noi, muritorii de rand, intr-un fel sau altul. Si nu numai noi, dar si copiii copiilor nostri, daca nu se indura Dumnezeu sa ne miluiasca cu o bomba nucleara, sa ne scuteasca de mizerie.
      Ce va urma aici echivaleaza cu ce se intampla la ALEP si va avea aceleasi consecinte: distrugerea completa si depopularea prin moarte sau exod.
  • +8 (8 voturi)    
    Hahahahah (Vineri, 16 decembrie 2016, 2:17)

    Melinte [utilizator]

    Nu va faceti griji,vor pune presiune pe firme si vor face rost de bani,un ex. Este impozitul pentru restaurante / mp ,care a fost marit enorm si exagerat.
    • +1 (3 voturi)    
      si forfetarul (Vineri, 16 decembrie 2016, 12:38)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Melinte

      .
  • +8 (8 voturi)    
    marirea salariului minim (Vineri, 16 decembrie 2016, 7:41)

    andrei1245 [utilizator]

    e o marire de impozit. fiind anuntata ca fiind cea mai importanta masura arata cam pentru cine guverneaza. pentru cei amarati da multi. viitorul cam asa arata salarii mici majorate din cand in cand de guvern si nu locuri de munca bine platite la privat.
    • -8 (10 voturi)    
      In primul rand,nu guvernul face locuri de (Vineri, 16 decembrie 2016, 9:12)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      munca la privati,el face conditii pentru privati ca sa se inmulteasca locurile de munca,apoi,prin marirea salariului minin se face presiune pe privati sa mareasca si ei salariul!
      • +8 (8 voturi)    
        /// (Vineri, 16 decembrie 2016, 12:05)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Vai de capul tau.
        Habar nu ai ce vorbesti. Ai lipsit la lectia cu ''presiunea'' de la fizica.
      • 0 (0 voturi)    
         comunistule (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 10:46)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Si cum ma stimuleaza pe mine Dracnea sa creez locuri de munca? prin marirea salariului minim?
        R'ati ai dracnei cu fantasmagoriile voastre!
        Va spun eu ce urmeaza, fraierii primesc 150 lei la salariu, 1/3 din ei trec la 6 ore pe zi si vor munci 8, inca 1/3 vor trece cu juma de salariu la negru si restul vor fi dati afara sa le plateasca Dragnea ajutoare sociale.
        + euro pe la 5 lei + inflatie.
    • +4 (4 voturi)    
      Exact! Și să facem și calcule pentru naivii... (Vineri, 16 decembrie 2016, 18:07)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      ... ăia care au votat pentru o sutică mai mult la salariul minim: prima chestie la salariul minim de 1250 - Pentru a ca salariatul sa fie platit cu 925 RON net, angajatorul cheltuieste 1538 RON.
      La salariul minim de 1450 - Pentru a ca salariatul sa fie platit cu 1065 RON net, angajatorul cheltuieste 1783 RON.
      Diferența este de 1065-925=140 lei. Această diferență poate însemna pentru multe firme mici diferența dintre profit și faliment. Ele vor da afară câțiva angajați pentru a compensa cheltuielile mărite. Plus grămada de taxe calculate la nivelul salariului minim - de câte ori mărește statul salariul minim, de atâtea ori se măresc taxele calculate în funcție de acesta și șomajul efectiv crește - nu cel statistic, jonglat din pix.
  • +8 (10 voturi)    
    Asta nu e sanatos la cap (Vineri, 16 decembrie 2016, 7:49)

    Gojifruit [utilizator]

    Salariul minim a crescut cu 30% in doi ani si acum il cresc cu inca 16% fata de valoarea actuala??
    Dar nu din banii lui, nu?
    Din ce crestere de productivitate? Cum acopera angajatorul acest cost? Scumpind produsele, nu? Euro si usd au luat-o deja in sus masiv, sa ceI inflatie ce ne asteapta.
  • +9 (11 voturi)    
    L-am urmarit ieri seara la 8 pe asta cu hamsteru' (Vineri, 16 decembrie 2016, 7:56)

    transalpinarum [utilizator]

    ce sugerez doritorilo (hotnews?) e sa faca un calendar pe luni cu tot ce a debitat hamsteru'. Lumea o sa-si puna prin bucatarii 2 calendare, cel ortodox pe 2017, si pomenile hamsterului pe 2017! CA sunt luna de luna. Ceva insa tare dubios aici, nu se spune de unde vin banii!?!? Sau se lasa ei de furat pe noul an?
    • +5 (5 voturi)    
      a (Vineri, 16 decembrie 2016, 14:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      castigat potul al mare la loto.
      daca nu, banii vor veni din tiparnita. deja se vede fumul pe cosul fabricii de bani. incing astia carbunii.
      ce mai conteaza ca in realitate, puterea de cumparare va scadea. a marit lefurile? le-a marit. a eliminat taxe? le-a eliminat. etc.
  • +7 (9 voturi)    
    Sau eu nu sunt sanatos la cap (Vineri, 16 decembrie 2016, 7:59)

    Gojifruit [utilizator]

    Ca am 20 de angajati cu contracte de munca pe 8 ore si nu pe patru ore, cum fac alte firme (cu sute de angajati) si platesc impozit pentru jumatate din salariu.
    Sau altele care nu inregistraza punctul de lucru de fel si nici vreun angajat, si vand bine-merci.
    Jur ca in tara asta esti prost daca iti platesti taxele.
  • +9 (9 voturi)    
    Cresc amenzile (Vineri, 16 decembrie 2016, 8:25)

    Celbland [utilizator]

    Cel mai mare impact al creșterii salariului minim la 1.450 lei va fi creșterea substanțială a amenzilor de circulație, care oricum sunt mai mari decât în occident.

    Proporțional, vor crește și șpăgile, deci PSD va mări și veniturile polițiștilor, nu numai a medicilor și profesorilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Recomandare: (Vineri, 16 decembrie 2016, 8:40)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Micsorarea numarului de oameni angajati!
    2. Micsorarea numarului de ore lucrate.
    • +5 (5 voturi)    
      procesat (Vineri, 16 decembrie 2016, 9:34)

      soren [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      1.deja ma gandesc la ce post desfiintez.
      2.sigur, program de 5 ore.
  • +7 (7 voturi)    
    sultanul Dragnea Intaiul (Vineri, 16 decembrie 2016, 9:19)

    revo [utilizator]

    Conferinta asta de presa e de basm: maretul sultan, Dragnea Intaiul, proaspat inscaunat, a dat porunca sa fie miluit poporul, aruncand cu bani in stanga si in dreapta, pe ulita prafuita.
    Dupa care, va face ceea ce face orice sultan: biruri, biruri, biruri si streangul pentru oricine misca in front si nu pune fruntea la pamant cand trece maretul sultan pe ulita colbuita (sau cu barcuta, pe ulita inundata).
  • +6 (6 voturi)    
    Povesti.... (Vineri, 16 decembrie 2016, 9:44)

    Cuca [utilizator]

    Toate astea se pot face numai cu pretul inflatiei. Adica luam cu stanga, dam cu dreapta.

    Atunci cand o fi sticla de lapte 9 lei, mai discutam...

    PS. Ce se aude despre investitii ? Ca alea sunt cu adevarat importante, nu pomenile actuale.
  • +5 (5 voturi)    
    ....si vom scumpi toate (Vineri, 16 decembrie 2016, 10:39)

    Toni_Romania [utilizator]

    DEJA Omv a scumpit benzina cu 5% in 10 zile, fara niciun motiv.
  • +8 (10 voturi)    
    Mărirea salariului minim (Vineri, 16 decembrie 2016, 11:42)

    Mart [utilizator]

    Firmele private, singurii plătitori de impozite la stat, au angajaţi cu salariul minim.Creşterea salariului minim brut cu 200 lei înseamnă creşterea netului cu 100 lei, deci statul va lua de la angajatorii privaţi jumătate din "mărire".Preţul de cost al oricărui produs se compune din valoarea materialelor consumate, a manoperei şi costul utilajelor, la suma aceasta se adaugă TVA, deci şi pe salariul "mărit".Concluzie:creşterea preţurilor produselor NU POATE FI MAI MICA decât creşterea salariului, ci mai mare, cu 20% cel puţin, fiindcă toate elemenetele componente conţin şi manopera: materialul va fi mai scump, fiindcă au crescut salariile, costul utilajelor, la fel.Concluzie:mărirea salariului minim este venit suplimentar la stat, duce la scăderea puterii de cumpărare a "beneficiarilor" măririi şi va închide majoritatea firmelor mici private reale, nu căpuşe la politic.