Rezultate partiale (pentru ora 10:00): PSD, peste 45% in ambele camere parlamentare. PNL, usor peste 20% la Senat, si usor sub la Camera. USR, pe locul III cu peste 9% din voturi

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2016, 12:11 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

PSD a obtinut la Senat 45,43% dintre voturile exprimate la alegerile parlamentare de duminica, la nivel national, iar la Camera Deputatilor - 45,26%, a anuntat, luni, vicepresedintele BEC Marian Muhulet. PNL a obtinut la Senat 20,34%, iar la Camera Deputatilor - 19,99%. USR se plaseaza pe locul al III-a, cu 9,18% din voturi la Senat si 9,13% la Camera Deputatilor.  Rezultate anuntate de BEC la ora 12:00 sunt partiale, fiind pentru ora de referinta 10:00.

Camera Deputatilor:


PSD - 45,26%
PNL - 19,99%
USR - 9,13%
UDMR - 6,26%
ALDE - 5,58%
PMP 5,23%

Senat


PSD - 45,43%
PNL - 20,34%
USR - 9,18%
UDMR - 6,33%
ALDE - 5,99%
PMP - 5,52%

Potrivit BEC, niciun alt partid in afara de cele amintitre nu au reusit sa depaseasca pragul de intrare in Parlament, avand sub 5% din voturi.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

14325 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    ??? (Luni, 12 decembrie 2016, 12:33)

    iodixit [utilizator]

    de ce am senzatia ca usr, pmp si alde au luat din electoratul pnl?
    • +6 (6 voturi)    
      pai asa e (Luni, 12 decembrie 2016, 12:47)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      PMP a luat electorat pedelist pro-Basescu, ALDE a luat electorat liberal pro-Tariceanu, iar USR a luat dintre votantii de dreapta care sunt nemultumiti de sistem in general.

      E interesant cum USR a contracarat politica PSD (de a veni cu un program de dreapta, ca partid de stanga)- USR a avut un program de stanga fiind un partid declarat de centru-dreapta. Practic USR a facut ce trebuia sa faca PNL daca voia mai multe voturi...
    • +2 (2 voturi)    
      Asa, (Luni, 12 decembrie 2016, 12:50)

      charlie [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      si ?
      • 0 (0 voturi)    
        nu sint pnl-ist, doar remarc (Luni, 12 decembrie 2016, 14:02)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui charlie

        cu un mare partid de dreapta si cu un mare partid de stinga, cred ca altele ar fi discutiile acum.
        cei din psd se tin de mina indiferent cit de tare se urasc intre ei.
    • -5 (11 voturi)    
      USR (Luni, 12 decembrie 2016, 12:59)

      Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      nu a avut scop sa ia de la PSD. Ei au vrut sa preia conducerea PNL dupa Colectiv, dar nu le-a iesit pasenta. Apoi au incercat sa compromita PNL si sa preia electoratul de pe partea dreapta, reusind partial.

      In schimb dezbinarea lor a facut sa le scada procentele fiecaruia.
      Se bucurau aseara ca pe stadion, pt 8%. Sa vedem cum isi vor justifica rezultatele extrem de slabe in fata finantatorilor ONG-urilor din care provin, raportat la banii investiti in campanie.
      Dan Diaconescu a obtinut mai mult acum 4 ani, cu expnuere mediatica mai putina.
      • +1 (1 vot)    
        Socoteala (Luni, 12 decembrie 2016, 13:57)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

        Finantatorii suntem noi... cei care am donat, deci da, trebuie sa dea socoteala :)

        PPDD-ul avea un post TV si a luat din alegatorii PSD la alegerile anterioare.
    • -9 (11 voturi)    
      Treziti-va! (Luni, 12 decembrie 2016, 13:06)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Cu marele PNL o ruina si un USR care s-a declarat gata sa o sustina pe Gabriela Firea ca premier, Traian Basescu si partidul lui de suflet, PMP, vor fi singura opozitie capabila sa faca fata tavalugului PSD ce a inrosit Romania...
    • -4 (8 voturi)    
      numai USR si PiMP (Luni, 12 decembrie 2016, 13:07)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Numai usere si pimp au jupuit peneleul de voturi. Am convingerea ca pedeleul a votat cu pimp, altfel cum .... (Parliament Member).... au intrat in Parlament? Iar cei de saminta liberala au preferat un partidulet care a refuzat din start coteriile pe care vechii penelisti le-au facut.
    • +2 (8 voturi)    
      Si PSD,ANR,PRU au luat. (Luni, 12 decembrie 2016, 13:28)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      Din momentul in care nesabuitul de presedinte a numit pe cei 3 mililoane de romani a fi fundamentalisti religiosi.
      Eu ma declar ateu aproape convins-am semnat si eu -revoltat.Pe mine unde m-ar incadra presedintele?
      • +1 (1 vot)    
        In categoria (Luni, 12 decembrie 2016, 14:36)

        Alnaibii [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

        usor de manipulat
        • 0 (0 voturi)    
          Da,voi sunteti elita intelectuala care (Luni, 12 decembrie 2016, 14:46)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Alnaibii

          ar trebui sa ne oblige sa trecem strada,chestia nasoala e ca noi nu vrem asta!
          • 0 (0 voturi)    
            @xrogo (Luni, 12 decembrie 2016, 15:20)

            bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Amice, cand stai pe o strada care pute si iti umbla in buzunare niste baieti pe care i-ati pus voi sa ne pastoreasca, parca as vrea sa ma mut pe alta strada.
            Daca esti suficient de idiot sa crezi ca e bine sa fii furat, mintit si manipulat, e problema ta, dar alegerea ta in sistemul asta democratic ne strica ploile tuturor.

            E ok, am inteles, sunteti o minoritate foarte unita (3 milioane si ceva de romani care iubesc hotii si tradatorii). Da parca nu e bine ca voi. Am tot vazut io anii astia ca nu e.

            Prin urmare, daca ca voi nu pot eu si ca mine nu vreti voi, cel mai destept cedeaza, deci eu ma retrag. Succesuri nebanuite la taxat o tara in care nu munceste nimeni.
        • 0 (0 voturi)    
          Bravo! (Luni, 12 decembrie 2016, 18:26)

          delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Alnaibii

          E destul de greu ca cineva sa-mi schimbe opinia in priviinta asta.
          Raspunsul tau e mult mai usor de digerat in comparatie cu afirmatiile presedintelui , caruia i-am oferit votul.Are o gramada de consultanti in preajma dansului.Ce-or fi facand astia?
    • 0 (0 voturi)    
      Este și meritul unor posturi tv. (Luni, 12 decembrie 2016, 14:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      B1,Realitatea prin Rareș Bogdan și Cosmin Gușe,Digi 24 prin Pătraru,seară de seară au demolat PNL.Vinovată este și conducerea PNL care nu a avut o strategie de comunicare,permițând unor posturi tv să spună multe minciuni despre PNL,multe idei liberale au fost atribuite PSD.Au permis lui Tăriceanu să se erijeze în autentic liberal,când ALDE au o politică de stânga și ar fi trebuit să fie pe aceiași linie de votanți cu PSD.Dar cine să le explice oamenilor!ALDE a luat din voturile PNL,în loc de PSD.La fel și USR.Nu știu unde le-a fost mintea liderilor PNL de nu au reacționat organizat și masiv.Nici prin teritoriu PNL nu sau văzut în campania electorală.Păcat.Este nevoie de un partid de dreapta.Acum toate par de stânga și își proclamă politici de dreapta.