REZULTATE FINALE - Actualizat marti, 13 decembrie

HARTA INTERACTIVA & TABEL Rezultatele alegerilor parlamentare: Cum arata harta Romaniei politice - Rezultate zdrobitoare pentru PSD in judetele tarii / Unde a castigat PNL, UDMR sau USR

de Victor Cozmei, Ovidiu Popica     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2016, 3:46 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Rezultatul votului la Alegerile Parlamentare
Foto: Hotnews
PSD a castigat detasat alegerile parlamentare inregistrand un scor de 45,5% pe tara, conform rezultatelor BEC din urma validarii a 99,9% din voturi. Pe harta tarii, practic, PSD a ocupat primul loc in 36 de judete, UDMR a luat primul loc in patru judete, PNL in trei judete, iar USR in Diaspora. Vezi in articol, un TABEL defalcat cu rezultatele principalelor partide pe fiecare judet si HARTILE INTERACTIVE cu rezultatele pe Camera Deputatilor si pe Senat.

  • Vezi mai jos un TABEL defalcat cu rezultatele principalelor partide pe fiecare judet si HARTILE INTERACTIVE cu rezultatele pe Camera Deputatilor si pe Senat.

Rezultate anuntate de BEC:

Camera Deputatilor

PSD - 45,55%
PNL - 20,04%
USR - 8,83%
UDMR - 6,19%
ALDE - 5,62%
PMP - 5,34%

Senat

PSD - 45,71%
PNL - 20,42%
USR - 8,88%
UDMR - 6,25%
ALDE - 6,0%
PMP - 5,64%

Potrivit BEC, niciun alt partid in afara de cele amintitre nu au reusit sa depaseasca pragul de intrare in Parlament, avand sub 5% din voturi



---

HARTA INTERACTIVA - Camera Deputatilor:




HARTA INTERACTIVA - SENAT:



---

TABEL - REZULTATELE DEFALCATE PE JUDETE:



Nu se vede tabelul pe mobil? Click aici (Google Spreadsheet)



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

324181 vizualizari

  • -9 (97 voturi)    
    Cum asa ? (Luni, 12 decembrie 2016, 3:57)

    Vlad-I [utilizator]

    Unde sunt postacii care credeau ca la ei in judet sunt oameni destepti si frumosi care voteaza doar cu abraham lincoln, pe cand ignorantii din alte judete voteaza cu dragnea.
    • +83 (87 voturi)    
      nu toti sunt postaci, (Luni, 12 decembrie 2016, 5:08)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      majoritatea sunt doar creduli si ignoranti autosuficienti. Nu-i poti bate pe "disciplinatii"psd decat prin vot. Pentru unii e mai usor pe feisbuc si dupa aia sa se miorlaie ca le stabilesc altii soarta.
      • +11 (35 voturi)    
        he (Luni, 12 decembrie 2016, 10:11)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ma uitam aseara la un episod din Grand Tour, si apare Clarkson cu o "masina" care se conducea prin comenzi vocale, iar toata tehnologia de sub capota era ' a romanian' care dadea la pedale.
        Nu mi-am facut niciodata iluzii prea mari in legatura cu felul in care suntem priviti in strainatate, dar dupa votul de ieri tind sa cred ca ne meritam soarta si pozitia. Am crezut ca o data cu trecerea timpului si schimbarea generatiilor, lucrurile se vor schimba incet incet spre bine, dar nu e cazul. Prostia se perpetueaza la infinit, indiferent de mediu si varsta.
        Singura solutie e sa incercam sa ne integram cat mai bine acolo unde ne aflam si gata. Romania e pierduta definitiv. Poporul roman e o gluma proasta, si abia astept sa treaca anul sa-mi pot schimba pasaportul.
        • +12 (26 voturi)    
          Generatiile nu s-au schimbat inca (Luni, 12 decembrie 2016, 10:58)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          au trecut doar 25 de ani, mai dureaza vreo 20 pana se schimba generatiile. Generatia lui Ion Iliescu inca traieste si voteaza, aia toata ziua se uita la Antena 3 si cand e de votat ei nu au alta treaba.

          nu cei care stau pe facebook au castigat alegerile ci cei care se uita la Antena 3, la Romania TV
          • +11 (13 voturi)    
            Noi nu mai avem rabdare (Luni, 12 decembrie 2016, 11:20)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

            Sa mai asteptam inca 20 de ani. Cred ca Romania si-a ales viitorul: cei care au success nu sunt reprezentati, nu au cum sa voteze, nu sunt doriti - SA PLECE!
          • +6 (16 voturi)    
            De aia pleaca cine poate (Luni, 12 decembrie 2016, 12:55)

            mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

            In romania nu exista o alternativa reala pentru guvernare.
            Exista doar o adunatura de circari grupati in diferite partide.
            Cand apar conflicte de interese mai si schimba partidul, depinde unde sunt mai castigati, oricum pentru populatie nu fac nimic.

            Azi votezi cu X ca sa nu iasa Y, maine votezi inapoi cu Y pentru ca X te-a dezamagit, si tot asa.
            Consider ca timpul meu e mai valoros decat sa stau la cozi sa votezi pe ciclopii astia.
            Nu ma mira ca au plecat atatia tineri din tara asta, cred ca suntem tara cu cea mai mare cifra de migratie din secolul asta (raportata la numarul total de locuitori).
            Din ciclul "Scapa cine poate", pacat ca tot trebuie sa interactionezi cu statul roman chiar daca esti plecat pe alte meleaguri.... raman in urma famile, prieteni...

            PS: pentru cei ce considera ca tara asta le-a facut o favoare (ex: facultatea moka) fata de alte tari, si ca avem si noi datorii fata de tara, sa ma scuteasca, nu cred ca am ramas eu dator tarii, la cat impozit am platit eu, precum si parintii mei, bani care s-au dus, binenteles, in "infrastructura minunata, aceste spitale cu standarde europene, si toate serviciile de calitate pe care le pune la dispozitie Romanica noastra"
            Servus!
            • +2 (6 voturi)    
              De aia nu trebuie sa plangeti cei de pe facebook (Luni, 12 decembrie 2016, 16:40)

              PaulDelun [anonim] i-a raspuns lui mdaniel

              Aici gresesti. Unii pleaca de nevoie. Altii pleaca de lasitate. Nimeni nu pleaca din cauze politice
              • +4 (6 voturi)    
                Esti pe alta planeta (Luni, 12 decembrie 2016, 22:14)

                mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui PaulDelun

                Sunt plecat de multi ani. Nu am plecat de nevoie (motive financiare) ci pentru ca o viata am si nu vreau sa o consum luptandu-ma cu hotii. Lasitate? Iti doresc mult succes in lupta cu sistemul, eu ma ingrijesc sa asigur o viata mai buna copiilor mei. Imi doresc sa traiesc intr-un loc mai curat, si la propriu si la figurat. Poate tu o sa ajungi peste 20 ani sa vezi o imbunatatire, atunci o sa te intrebi daca a meritat. Faptul ca Romania nu are o infrastructura adecvata, spitale normale, legi care se aplica, este din vina acestor pseudo-politicieni. Vrei sa crezi sau nu, astea sunt cauze politice. Pentru ce te duci tu la vot? Nu pentru a schimba pe acesti nesimtiti care trebuiau sa lucreze la punctele enumerate mai sus? Logica elementara Paulica.
              • +1 (1 vot)    
                se pleaca si din motive politice (Marţi, 13 decembrie 2016, 10:24)

                Cititor_HN [utilizator] i-a raspuns lui PaulDelun

                Ba da, se pleaca si din motive politice. Pentru ca politica in Romania promoveaza poleiala, nu meritocratia. Asta se preia in societate, in firme - fie ele romanesti, sau straine. Managerul roman ajuns sef, este de cele mai multe ori D-zeu. Angajatul competent cu sef incompetent, pleaca. Si sunt cazuri cand nu are unde exersa specialitatea lui in tara, si e nevoit sa caute in afara.

                La fel, sunt institutii politizate si conduse de "oameni-Dzei" (am in minte exemple din breasla scriitorilor). Sunt oameni care prefera exilul (vezi Cristian Badilita, de ex).
            • 0 (6 voturi)    
              du-te du-te (Luni, 12 decembrie 2016, 19:41)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mdaniel

              ca te invata diaspora sa mergi la vot daca acasa nu ai invatat.
              Au iesit la vot mai bine cei din diaspora decat tine.
              • +2 (4 voturi)    
                Trolezi (Luni, 12 decembrie 2016, 22:15)

                mdaniel [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

                Eu fac parte din diaspora, de multi ani, vezi comentariul de mai sus, se aplica si pentru tine.
                • +1 (1 vot)    
                  deci logica ta este...? (Miercuri, 14 decembrie 2016, 13:43)

                  stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mdaniel

                  "Eu nu vreau sa schimb nimic in Romania si ii incurajez si pe altii sa faca ca mine"... cine ziceai ca-i troll-ul aici?
            • -1 (1 vot)    
              DAR DACA PLEACA (Marţi, 13 decembrie 2016, 11:01)

              nick24 [utilizator] i-a raspuns lui mdaniel

              cine mai munceste in Romanica?
          • +1 (7 voturi)    
            in 2014 a castigat facebook nu antena 3 (Luni, 12 decembrie 2016, 12:57)

            miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

            daca veti continua sa va mintiti singuri veti avea succesuri mult
        • +4 (12 voturi)    
          exact asta isi doreste clasa politica,.... (Luni, 12 decembrie 2016, 11:30)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          O atitudine ca a ta, neimplicare, dezamagire.

          Cristian Panatzi spune intr-un articol pe aici.

          ",,,,cit despre votantii dezamagiti, ca de fiecare data, alegerea va fi intre salvarea individuala (emigrarea, refuzul participarii civice) si solutia colectiva (participarea la viata cetatii, implicarea in proiecte). E optiunea fiecaruia."

          Din pacate tu ai ales prima optiune. Mai are rost sa subliniez ca nu are nimic de-a face cu poporul roman, ci cu un nivel de educatie scazut la nivel global? Vezi Brexit, Trump, Orban, Erdogan, Polonia, Bulgaria, sustinerea lui Marine le Pen, Filipine, etc.
        • -5 (11 voturi)    
          ai grija cum scapi de cetatenia romana (Luni, 12 decembrie 2016, 12:42)

          Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          e ca raia. scapi greu de ea. crede-ma, am incercat. e mai usor sa obtii cetatenia australiana decat sa scapi de aia romana.
        • +1 (1 vot)    
          din pacate (Luni, 12 decembrie 2016, 21:22)

          Ellias [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          noua generatie e doar pe instagram, facebook, iar la urne, cei ce nu au instagram si se uita la Antene. Asa ca..cei ramasi in tara, isi merita soarta.
      • +14 (14 voturi)    
        care altii?/ (Luni, 12 decembrie 2016, 10:52)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Desi sunt antiPSD trebuie sa recunosc ca PSD-ul a castigat alegerile si in Bucuresti, unde a avut scor dublu fata de PNL (Bucuretiul fiind orasul unde PSD-ul nu a castigat niciodata in fata dreptei).
        Asta e situatia, lumea s-a saturat de degringolada PNL, a Alinutei Gorghiu si a lui Johannis, si vrea schimbare. La 46% votanti nu ai ce sa mai analizezei, optiunea electoratului a fost evidenta.
        Internautii la care faceti voi referire sunt putini, chiar daca activi. Nu toata lumea are internet, si, chiar daca au, putini intra pe HotNews sa isi exprime optiunile politice. PSd-ul e injurat pe acest site, si cam atat, daca iesi pe strada, toti il lauda.
        • +3 (5 voturi)    
          aduna optiunile de dreapta (Luni, 12 decembrie 2016, 12:41)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Si nu numai la Bucuresti ;) Mai putin alde, poate un 1% de la ei. Problema e ca a fost foarte fragmentat votul si este unul dintre motivele pentru care injur pmplmusrsb.

          Uita-te la grupele de varsta care au votat. Si o sa intelegi de ce mi-e scarba de unii miorlaitori, foarte vocali dealftel.

          Si in strada este injurat, depinde de mediu. Intr-o institutie bugetara, mai greu :D Insa... trebuie sa recunosc ca, paradoxal, mai multe masuri economice de dreapta a luat psd-ul fata de astia de-s liberali doar cu numele. Nu-mi convine, dar asta e adevarul. pdl-ul a fost campion la imbecilitati de stanga, ca sa faca banul pentru ei. Un exemplu ar fi impozitul forfetar la cifra afaceri zero sau la pierdere provenita din amortizari. Sau impozitarea de x ori la mai multe proprietati. Legea pensiilor in prima versiune, a fost insa un lucru bun si singura chestie ok dpdv economic marca base/pdl. Ca a jucat-o la schimb cu ccr-ul, e alta poveste.
    • +41 (55 voturi)    
      yep, se pare ca nu sunt (Luni, 12 decembrie 2016, 5:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      te ia cu fiori cand vezi harta aia, rosie si nu poti sa nu constati, Romania s-a dogonizat.
      • -20 (50 voturi)    
        serios? (Luni, 12 decembrie 2016, 8:17)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        S-a dogonizat cu 80% din economie+resurse la MULTINATIONALELE VEST. Mai verifica situatia.
        • +10 (24 voturi)    
          O cunosc foarte bine scumpule (Luni, 12 decembrie 2016, 8:36)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Esti dus cu capul, rau de tot, macani de vre-un an de zile de multi nationale, complet aiurea.
          • -6 (14 voturi)    
            Economia unei tari se face prin banci (Luni, 12 decembrie 2016, 10:51)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Si de unde-s cele 4-5 banci principale straine instalate in Ro, care taie si spanzura cum vrea muschiu lor? Din Murmansk? Asa ca lasa vrajeala.
            • +1 (9 voturi)    
              Pai daca tu nu ai capital (Luni, 12 decembrie 2016, 12:46)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              De aia ai banci straine, care se supun politicii BNR nu? Cum le regulamenteaza BNR-ul??? Poti sa ai o mie de banci (nu ai atatea pt ca nu au la ce sa vina), banii nu iti baga minte in cap. Knowledge is power in ziua de azi, fara cunoastere poti sa ai cati bani ai avea, o sa ii cheltui aiurea cum fac bogatanii Romaniei....de unde si lipsa capitalului autohton, in mare masura.
              • -1 (7 voturi)    
                subiectul (Luni, 12 decembrie 2016, 14:15)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                deviezi - polemica era cine detine economia tarii, rusia sau vestul - nu de ce sunt bancile vest instalate aici (stiu bine de ce)
                • +1 (5 voturi)    
                  rusia ar trebui scoasa de tot (Luni, 12 decembrie 2016, 19:45)

                  stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

                  nu ca... polemica daca detine rusia Romania... asta numai un troll o poate lua in considerare
        • +19 (25 voturi)    
          Comparatie (Luni, 12 decembrie 2016, 8:36)

          Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Da, intr-adevar era mai bine cand in Alimentarele romanesti erau rafturile goale si aproape totul era rationalizat. Iar la sfarsit de saptamana (a se citi duminica, pentru ca sambata era zi lucratoare), Dacia romaneasa putea fi condusa numai una din doua duminici, dar cu grija ca sa nu consumi mai mult de 30 de litri de benzina pe luna; asta numai daca reuseai sa platesti 80'000 lei la un salariu de 2'500 si mai apoi sa astepti cativa ani ca sa o primesti.
          • -16 (24 voturi)    
            Da si? (Luni, 12 decembrie 2016, 11:02)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

            DE 20 DE ANI MAGAZINELE SUNT PLINE DA' MAJ ROMANILOR se uita in ele ca la muzeu, ca, pe Romania, 80% din romani au venit de sub 1000 lei, la preturi de Ue. Poate la tine o fi altfel, ca esti din Sistem.
            • +6 (14 voturi)    
              si? (Luni, 12 decembrie 2016, 11:30)

              -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              doar putorile nu-si permit mancare, inca nu am intalnit un om apt de munca si care sa-si doreasca sa munceasca muritor de foame.
              • -9 (17 voturi)    
                bai inteligentule (Luni, 12 decembrie 2016, 12:48)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

                Inafara de "putori" tu de VICTIME DE SISTEM nu ai auzit, adica sutele de mii de somerii ce au aparut dupa taierea uzinelor de catre democratii tai euroatlantici? Sau cei 80% din pensionari cu sub 1000 lei pe luna? Sau de "saracii cu job"?
                • +5 (9 voturi)    
                  Alea privatizate de PSD zici?! (Luni, 12 decembrie 2016, 14:27)

                  UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

                  Sau capusate, falimentate si apoi terminate de
                  PSD-ul tau...
                  • -4 (8 voturi)    
                    ca am zis eu ceva de psd aici.......... (Luni, 12 decembrie 2016, 14:36)

                    Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

                    ai imaginatie vericule
                • +1 (3 voturi)    
                  uzinele alea erau deja fier vechi (Luni, 12 decembrie 2016, 19:48)

                  stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

                  ca asa le-au tinut rusii tai, cu tehnologie de ev mediu si management de epoca de piatra. Sunt ceausistii tai cei care au pus uzinele pe butuci, nu NATO sau UE.
                  • -2 (2 voturi)    
                    Fier vechi? (Marţi, 13 decembrie 2016, 8:21)

                    Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

                    Serios? Fier vechi? De aia democratii tai sunt azi multi-milionari in euro dupa ce au vandut activele ceausiste? (nu zic ca erau hightech)
                  • -2 (2 voturi)    
                    care rusi in RSR, tinere? (Marţi, 13 decembrie 2016, 11:04)

                    Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

                    Din 1972 tot ce s-a construit in RSR (asa, stramb cum zici tu) s'a facut cu ban FMI, adica de la USA. Intreaba pe taticul tau.
            • +5 (11 voturi)    
              Din cauza unora ca tine (Luni, 12 decembrie 2016, 11:34)

              UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Oricum, mancarea e mai ieftina.
            • +7 (13 voturi)    
              Tinfoil hat (Luni, 12 decembrie 2016, 12:06)

              tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Tu ai ochelari de cal sau ce ? Ai fost vreodata intr-un Auchan sau Cora sa ii vezi pe romani (si nu arata ca aia care lucreaza la multinationalele tale) cum imping un cos cu 50 de produse, de parca maine vine apocalipsa si tre' sa isi faca provizii pt urmatorii 2 ani ?
              • -6 (10 voturi)    
                genialule (Luni, 12 decembrie 2016, 12:49)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

                Si in Kinshasa sunt mall-uri, daca pricepi aluzia.
                De bine ce e, sub democrati si au luat lumea in cap PATRU milioane romani?
                • +1 (5 voturi)    
                  nu (Luni, 12 decembrie 2016, 19:50)

                  stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

                  din cauza dobitocilor ca tine si-au luat lumea in cap.
                  Cand vezi o atitudine ce face harta aia rosie, normal ca-ti iei lumea in cap si mergi la cei care gandesc normal, decent, eficient economic si mai ales liber.
                  • -2 (2 voturi)    
                    cine zice ala este (Marţi, 13 decembrie 2016, 8:33)

                    Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

                    ----
            • +3 (11 voturi)    
              loool (Luni, 12 decembrie 2016, 12:50)

              Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              ai uitat medicamentele ?

              esti plecat cu pluta... ia misca tu curul la Moscova si linge niste Putin balls.
              • -1 (1 vot)    
                hai mai ia o pauza. (Marţi, 13 decembrie 2016, 8:32)

                Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

                fa ti o omleta
        • +20 (22 voturi)    
          Toni, iti bubuie mintea uneori (Luni, 12 decembrie 2016, 8:45)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Si cine a dat mai economia, presupunand ca ai dreptate, pe mana multinationalelor? Nu PSD si lacheul lor Tariceanu?
          • -9 (15 voturi)    
            nene (Luni, 12 decembrie 2016, 10:47)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Eu combateam ideea tembela a voastra ca "tara e in mainile comunistilor". Niste politicieni ce dau tara moca OCCIDENTULUI nu mai sunt comunisti, taticu. Evident ca s tradatori de tara, dar din 1990 nu mai sunt "rosii". Ca mai au acasa carnet Pcr e partea a 2-a.
            • +8 (14 voturi)    
              Dau moca pe naiba (Luni, 12 decembrie 2016, 11:06)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              De ce nu ai replica la multinationale????Ha??? Iti spun eu de ce, pt ca nu ai bani, capital, nu ai know hoe, nu mai ai mana de lucru calificata pe masura din cauza ca educatia e la pamant, nu ai oarese, sate, strazi, spitale...pe masura unei tari civilizate. FYI, un oras de 1 milion de locuitori din North America are mai multe supermarketuri de tot felul decat are toata Romania. Esti rupt in fund de prostie si tipi in gura mare ca te jefuiesc multi nationalele. OMFG.
            • +5 (9 voturi)    
              Corect (Luni, 12 decembrie 2016, 12:08)

              tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Comunistii nu vand resursele tarii ! Nici comunistii din 46 pana in 89 nu au vandut nimic pe 2 lei catre USSR, nu ?
              Ori chiar crezi prostiile pe care le debitezi ori esti platit bine de PSD sa le scrii.
              • +2 (2 voturi)    
                nu le vand (Luni, 12 decembrie 2016, 13:47)

                revo [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

                le fac cadou, ca sa fie acceptati si tolerati.
      • +3 (9 voturi)    
        Roseala e nereprezentativa (Luni, 12 decembrie 2016, 10:36)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Reprezinta ceva peste 6 mil de alegatori din 18,7 mil electorat, 3 mil votand psd.

        Priviti cifrele si nu va pierdeti cu FIREA :) ( primarita cu 15% din alegatori)
      • -7 (13 voturi)    
        Revolutie sau moarte (Luni, 12 decembrie 2016, 11:05)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Din pacate Romania nu mai poate fi salvata decit prin jertfa singelui. Ca de atitea ori in istorie doar singele rezolva lucrurile mari, importante. Daca unii vor fi dispusi sa moara, restul vor putea sa traiasca. Altfel, vom muri cu totii lent, in chinuri, sub ocupatie ruseasca.
        P.S.
        Cit despre UE si America care apara Romania, vedem cu totii ca n-a fost decit o gluma proasta. Li se rupe alora de noi. Ba mai mult, UE abia asteapta sa scape de noi.
        • -8 (14 voturi)    
          Multa prostie (Luni, 12 decembrie 2016, 12:19)

          Yamacri [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          Multa prostie si TRADARE de tara in ce postati...cei impotriva PSD..
          Au multe defecte cei din PSD dar... sunt NET PATRIOTI si mult mai pt tara si pt oameni si MUUUUUUUUUUUUUUUULT mai profesionisti...
          Cum naiba sa guverneze un mercenar ca Ciolos sau un tantalau ca Nicusor sau o fufa ca Alina???? Vai de capul nostru cu asemenea MERCENARI... ca si Koesi si Coldea si Liia Stanciu....REBUTURI de romani... Fara pic de patriotism...
          BRAVO romani bravo...
          • +2 (4 voturi)    
            what a retard (Luni, 12 decembrie 2016, 19:52)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Yamacri

            cam cat de retardat tre sa fii sa vorbesti de patriotism in contextul actual?
      • +6 (10 voturi)    
        Ne meritam soarta (Luni, 12 decembrie 2016, 11:14)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Este foarte bine asa cum e.daca tinerii nu se sinchisesc sa mearga la vot.
        Stau pe facebook 1 an de zile si tot comenteaza, dar cand e vorba sa faca diferenta ii vezi prin Centrul Vechi sau la ski( se plang ca nu au putut vota ca a fost aglomeratie pe DN1)
    • +27 (27 voturi)    
      Fruncea a fost codasa la prezenta la vot (Luni, 12 decembrie 2016, 7:42)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Poate ii mai vad pe-aici cu placa aia cu miticii....
      • +11 (11 voturi)    
        Timis si Teleorman! (Luni, 12 decembrie 2016, 11:34)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Cum sa votezi in Timis, un judet dezvoltat al Romaniei, pe ultimul mare baron in viata, condamnat penal, care a dus in saracie lucie un judet, unde apa curenta si canalizarea sunt lux, in timp ce el are in Alexandria casa cu iesire la doua strazi cu piscina si terenuri de tenis!!!!! Inseamna ca pentru multi dintre oamenii acestui judet dezvoltarea economica nu are nimic a face cu ei!
        • +3 (3 voturi)    
          pentru ca este stapanul! (Luni, 12 decembrie 2016, 13:46)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

          Si, cine pupa mana stapanului, are parte de pomana.
      • -2 (4 voturi)    
        Banele (Luni, 12 decembrie 2016, 13:38)

        SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Banele, banele i-auzi aici placa cu miticii:

        Optiuni in Timis: PSD-eu (exclus de toti ina afara de votantii lor clasici), PNL cu gheorghiu pe primul loc, dupa ce inainte au incercat cu Blaga si USR cu un candidat necunoscut in Timis. Oricum, trist sa vezi Timis-ul rosu, dar adevarul e ca atunci cand vii cu oameni decis "la centru", necunoscuti in Timisoara, cam asta se intampla ...
        • +2 (4 voturi)    
          nu intelegi logica votului la parlamentare (Luni, 12 decembrie 2016, 19:56)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

          Nu are importanta ca este o personalitate publica sau nu. Are importanta doar daca sustine programul de dezvoltare a Romaniei pe care l-a enuntat Ciolos. Apoi daca si face parte dintr-un partid fara penali, ca USR-ul, atunci ce voiai de fapt... sa iti vezi candidatii de pe lista in fiecare zi la Show-ul lui Capatos ca sa fii sigur ca-s cunoscuti?
    • +32 (42 voturi)    
      Groaznic (Luni, 12 decembrie 2016, 8:19)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Dupa ce vezi ca Nastase a furat de-a rupt, Iliescu si-a batut joc de toti romanii cu voie de la Moscova, Ponta s-a facut nevoile in capul lor, Dragnea a furat de-a rupt, Mitrea a furat de-a rupt, Hrebenciuc a furat de-a rupt, toti P$D-istii au furat cat au putut, tot lor sa le dai votul???? De ce se mai mira cineva ca 5 milioane de romani au plecat in strainatate, acolo e normalitatea, aici e bataie de joc, nesimtire si prostie cat incape. Nici n-a mai fost nevoie sa le dea votacilor galetile rosii si kilul de ulei, a fost suficient sa le promita toate parascoveniile din care n-o sa primeasca nimic in final.
      • +17 (19 voturi)    
        COSMA (Luni, 12 decembrie 2016, 9:14)

        DeliaMaria [anonim] i-a raspuns lui cartofil

        Suntem cel mai prost popor! Cum s-o votezi pe COSMA ANDREEA cand COSMA MIRCEA (tatal) si COSMA VLAD (fratele) sunt condamnati, iar ea este cercetata penal? Cat de prost poti sa fii?
        • 0 (0 voturi)    
          e efect de la chemtrails sa mor eu (Marţi, 13 decembrie 2016, 8:31)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui DeliaMaria

          -----
      • +3 (15 voturi)    
        Partidu' Unic (Luni, 12 decembrie 2016, 9:28)

        Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Se pare ca s-a hotarat. Pensionariii au ales noul Partid Unic - Partidul Pensionarilor (adica PSD) Vom sta de akum inainte sub cizma acestui Partid unic pentru ca aceasta clasa sociala voteaza compact, retrograd impotriva dezvoltarii tarii pentru interesele ei, egoiste si limitate. Daca democratiile nu isi schimba regulile acest lucru se va intampla in toata lumea si ne vom intoarce la evul mediu. ( de exemplu ponderea votului cu varsta alegatorului este o prima solutie)
        • +6 (6 voturi)    
          organizarea si accederea (Luni, 12 decembrie 2016, 10:46)

          ViR [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

          se vede cu ochiul liber ca suntem la nivelul de ev mediu pre-pre-timpuriu , fiecare cu armata si cu regulile lui, cu ochii peste gardul vecinului ! dupa 8si9 s-a dat semnalul de lupta ! cine are ESTE si cini n-are nu ezixta - cini nu poati acum, pidirand !
        • +17 (17 voturi)    
          Sunt pensionar,dintr-un sat argesan,am votat USR (Luni, 12 decembrie 2016, 11:25)

          ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

          nu toti pensionarii au votat PSD, problema e ca tinerii nu au iesit la vot. Problema e ca nu exista nici cea mai elementara cultura politica.Alegerea presedintelui la care au votat 60% din alegatori pare mai importanta decat a Parlamentului desi atributiile lui sunt mult mai reduse. Majoritatea au senzatia ca :"daca votul nostru ar conta nimeni nu ne-ar mai lasa sa votam"(Mark Twain) si atunci de ce sa mai votezi...Politicienii in mare parte sunt de proasta calitate pentru ca asa i-am ales noi iar pentru ca sunt de proasta calitate nu mai mergem sa votam - s-a creat un cerc vicios pe care nimeni nu pare interesat sa-l rupa...
          • +3 (3 voturi)    
            asta pentru ca-s niste iresponsabili (Luni, 12 decembrie 2016, 19:58)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

            Pur si simplu nu vor sa-si asume responsabilitatea pentru situatia in care sunt.
            Avem un Parlament de hoti, pentru ca nu am decis altfel. Pentru ca le-am permis hotilor respectivi sa intre acolo prin miserupeala.
      • -4 (10 voturi)    
        aloooo (Luni, 12 decembrie 2016, 11:25)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        De Cdr si Base nimic nimic?
        • 0 (4 voturi)    
          deschide gura (Luni, 12 decembrie 2016, 19:59)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          sa-ti bag pastila... inghite-o, bea apa... arata-mi gura din nou...
    • 0 (24 voturi)    
      Presedintele Iohanis... (Luni, 12 decembrie 2016, 8:34)

      normalpeople [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      A contribuit foarte mult la acest rezultat cu declaratiile facute impotriva celor care au semnat initiativa Coalitiei pentru familie. A jignit toti acesti oameni iar pe mine m-a determinat sa nu mai votez PNL. Pe langa ca s-a contrazis in privinta minoritatilor precizand ca el insusi face parte dintr-o minoritate si probabil nu vrea sa fie discriminat- dar romanii nu numai ca nu l-au discriminat ci l-au ales presedinte! Oricum sa arati atata lipsa de respect si atata aroganta fata de acesti oameni a costat tara enorm!
      Dupa ce am analizat propunerile tuturor partidelor personal am ales PMP si nu imi pare rau.
      Regret insa ca vom pierde un ministru foarte competent- Vlad Voiculescu de la Sanatate!
      In rest imi fac foarte multe griji pentru DNA!
      • -3 (5 voturi)    
        presedintele Iohannis a contribuit categoric (Luni, 12 decembrie 2016, 13:44)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

        si asta incepand cu gonirea lui Ponta de la carma PSD, care i-a dat cu tifla si s-a retras de la guvernare, lasandu-i cartoful fierbinte in brate. Cum PNL avea trebi mai importante de facut (averi, salarii, pensii, afaceri), bineinteles ca l-a durut in basca, a stat pe margine, ca stia ca iese oricum cu cat ii trebuie.
        Si a mai aparut si problema cu anchetarea lui Udrea si Cocos, dupa care, Basescu, simtindu-se amenintat de cursul anchetei, si-a incropit repede un partid cu care a luat din voturile care ar fi mers la USR.
        Ca sa nu mai zic cat de devastatoare au fost toate informatiile privind zecile de milioane furate de PDL, in timp ce eram mintiti cu lupta anticoruptie, Boc a fost nevoit sa ia masurile alea nepopulare iar PDL a pus pe fuga oameni locomotiva ca Macovei.
        Ajung la o concluzie neasteptata: Basescu e de vina. El a crescut, dar el a si distrus PDL-ul, a marginalizat-o pe Macovei, acum o ataca pe Kovesi si, in final, cu ajutorul lui nepretuit, toate reformele facute in 10 ani in Justitie se vor duce dracu'. Pentru ca singurul punct vulnerabil al clanului Basescu sunt problemele cu Justitia.

        Doi presedinti pentru care s-a iesit in strada, dar care au lucrat si lucreaza cu spor impotriva romanilor care i-au votat si i-au sustinut, chiar si cand sortii le pareau potrivnici.
    • +13 (15 voturi)    
      uite cum sta treaba... (Luni, 12 decembrie 2016, 9:07)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      ..oamenii care au scris aici, au iesit la vot, acei postaci din capul tau.
      Dar numarul lor e prea mic pentru a determina o foarte mare masa de alegatori, inerta, satula de "politica" si "legi politice" sa iasa la vot.
      USR si-a atins scopul, a intrat in Parlament !
      Acum are vizibilitate mai mare, si oamenii vor intelege (asa cum Bucurestiul a inteles) ca exista si politicieni noi capabili si onesti.
      Pana atunci, pastreaza-ti calmul si energia pentru ce va urma!
      Daca te gandesti cati oameni au ales acum (in jur de 40%?!!?), ar fi bine sa incerci sa intelegi de ce restul de 59% nu au iesit la vot.
      Dar te asigur ca acei oameni, odata ce vor vedea o urma de speranta, vor sustine acei reprezentanti care vor sa schimbe ceva!
      • +3 (7 voturi)    
        NU inteleg (Luni, 12 decembrie 2016, 10:42)

        Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Nu inteleg de ce in plina era a informatizarii se mai voteaza ducandu-te la sectia de votare. De ce nu se introduce votul electronic si atunci nu o sa mai fie probleme nici cu stampile, nici cu prezenta, nici cu pensionarii alegatori unici etc. Doar fiecare are un telefon mobil de pe care poate vota, i se da un cod unic de alegator pe o carte de legator si cu asta basta si am terminat cu dictatura pensionarilor.
        • -2 (8 voturi)    
          tu ai idee (Luni, 12 decembrie 2016, 11:34)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

          TU AI IDEE, PE ROMANIA, CATI OAMENI AU INTERNET?
          • +1 (5 voturi)    
            Da apropae toti romanii (Luni, 12 decembrie 2016, 13:53)

            Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            Aproape toti au un telefon mobil, deci internet, iar pentru cei care nu au sa ramana si sectiile de votare la nivel mult mai scazut. Dixit comunistule!
            • -2 (6 voturi)    
              serios? (Luni, 12 decembrie 2016, 14:18)

              Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Radub1000

              poate in cartierul tau e asa
    • +4 (4 voturi)    
      speranta (Luni, 12 decembrie 2016, 11:38)

      Eowyn [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      moare ultima. Nu trebuie sa fii postac ca sa ai si tu o speranta acolo, in mai bine..
    • +3 (3 voturi)    
      Drgnea presedintintili nostru (Luni, 12 decembrie 2016, 11:49)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      votati pesedeu ca stie ei mai bine, ne da si noua, la saraci.
      huo peneleu ca fura
      pesedeu e cel mai bun petru romani ca e oameini destepti, nu ca hotii aia da la peneleu cum arata la antene
      dragnea e presedintili nostru, uitati la antena3 hai dragnea huo peneleu
      • +2 (2 voturi)    
        pai da (Luni, 12 decembrie 2016, 14:25)

        Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_10

        Pai n-ati vazut la antene ca peneleu e niste hoti?
        huo
    • +2 (4 voturi)    
      Colectiv degeaba! (Luni, 12 decembrie 2016, 12:23)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Si uite așa o luăm din nou de la capăt cu mersul spre înapoi.Trebuie să facem educatie politică începând din școală pentru că puștanilor nu le pasă deloc si nici nu prea pricep ei care-i traba cu alegerile astea.Pentru ce este nevoie de Parlament,la ce este bun Presedintele si care este treaba cu Primarul.Trăiesc intr-o zonă izolată unde nu este nevoie de nici unul din ăștia pentru ca ei să o ducă bine.Si oricum dacă se supără pleacă afară(cat vor mai avea voie sa plece) unde este mai bine că acolo găsesc lucrurile puse la punct de către cetățenii responsabili.Mergem înainte ca racul din păcate dar o să mergem înainte fără voia noastră.
      Intotdeauna alegem calea cea mai usoara si de aia nu ne merge bine.Nu putem intelege ca pentru a realiza lucruri mari trebuie sa induram un pic.este usor sa iti mareasca salariul statul fara sa ceara performanta,este usor sa ai pensie mare fara sa mai contribui cu nimic la bunastarea statului,este usor sa ai invatamant gratuit fara sa te implici in viata publica etc.

      Trezeste-te romane din somnul cel de moarte
      In care te-adancira barbarii de tirani
  • +19 (23 voturi)    
    Cluj (Luni, 12 decembrie 2016, 4:26)

    LiliputMistery [utilizator]

    Pare-mi-se ca si Clujul este tot albastru, atat la Senat cat si la Camera Deputatilor. Cel putin dupa procentele afisate pe harta.
    • +6 (6 voturi)    
      da si nu... (Luni, 12 decembrie 2016, 9:19)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui LiliputMistery

      prezenta scazuta in cluj nu se scuza fata de restul judetelor care au devenit rosii de la alegerile din 2014. fiecare vot in plus conta la redistribuire, nu este nicio satisfactie faptul ca au depasit, la limita, PSD-u. Si oricum se pare ca este in acelasi trend cu restul tarii, PSD-u castiga teren electoral in zone in care nu a mai castigat pana acum. situatia nu e deloc buna.
      • +2 (6 voturi)    
        Nu chiar (Luni, 12 decembrie 2016, 10:02)

        cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        PNL+USR+PMP e peste PSD+ALDE in majoritatea judetelor din Ardeal.
        Harta s-a facut rosie pentru ca a aparut USR-ul si implicit voturile s-au impartit.
        • -1 (5 voturi)    
          dap (Luni, 12 decembrie 2016, 13:44)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

          usr si-a facut treaba ;) :D
        • 0 (0 voturi)    
          riscant. (Luni, 12 decembrie 2016, 19:15)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

          imaginea PMP nu este deloc buna in randul alora batrani si bugetarilor, carora le e frica in continuare de taiat pensii/salarii. nu se poate intra la guvernare cu o astfel de alianta. gandeste-te ce s-a intamplat in 2012, eram pe crestere, cei care si-au luat bobarnacele de imagine ca au redresat bugetul ar fi fost normal sa ramana la guvernare sa culeaga si laurii redresarii cand s-au marit la loc veniturile din sectorul public. pur si simplu nu ar functiona un astfel de trio, tre sa vorbesti cu ai tai pe acasa sa vezi cum mai e pe la ei ca sa intelegi de ce. sunt prea usor atacabili si s-ar crea usor isterie generala.

          PNL + USR + UDMR era singura coalitie cu majoritate "mica" care ar fi putut da o guvernare stabila, daca ar fi avut 50%+1. daca PNL recruta candidati curati din ALDE/PMP sau fosti UNPR din PSD, ar fi avut o majoritate comfortabila care sa nu depinda de absente ocazionale. dar s-ar fi ajuns la aranjamentele care deranjeaza atat de tare electoratul de centru-dreapta si de stanga anti-PSD. inca am sperante ca USR va putea mobiliza din electoratul care nu se prezinta la vot la alegerile locale sau parlamentare. speranjta ramane la o alianta fara ghidusii intre un PNL reformat, USR care coalizeaza electorat de centru si vreun eventual partid nou care sa atraga electoratul republican, anti-comunist (dreapta clasica). din opozitie se poate face aceasta cristalizare de optiuni mult mai usor si poate atrage si electorat indecis, dar trebuie sa se impuna ca imagine apoi dupa ce ajung la guvernare (in acest mandat nu s-ar fi putut face asta).
  • +12 (20 voturi)    
    ...ei acum... (Luni, 12 decembrie 2016, 4:28)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...la munca enoriasilor. Ati votat, gata la munca.
    • +28 (42 voturi)    
      sorry what ? (Luni, 12 decembrie 2016, 6:12)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      inapoi la birt, furaciune de la mic la mare si ajutoare sociale, alocatii etc. munca e la postacii din multinationale si agenturili care ne invadeaza tara. sau la aia din afara, imprastiati peste tot globul, cum se vedea pe harta aia de la IThub. eu cred ca imi mai prelungesc viza de rezident aici pana la urmatoarele alegeri, cu putin noroc votantii psd vor ramane singuri in tara si se vor manca intre ei la propriu si la figurat.
  • -2 (22 voturi)    
    @autori (Luni, 12 decembrie 2016, 5:19)

    outside_the_wall [utilizator]

    legenda e greşită - aproape totul apare în roşu, deşi majoritatea nu a votat PSD (un exempl e jud. Cluj). Culoarea roşie trebuie rezervată ciumei roţii. Mulţumesc anticipat! :)
  • -8 (34 voturi)    
    Alegeri (Luni, 12 decembrie 2016, 6:22)

    Robert USA [utilizator]

    Citeam stirile din sport pe gesepe si vad o trimitere la alegeri... Nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie cine ce si cum "s-a" ales si nici nu m-am deranjat sa aleg eu de la 10 mii de km cine si cum sa guverneze p-acolo... Destul s-a spus ca diaspora ar face bine sa stea deoparte... Nici nu stiu daca e bine sau daca e rau ce si cum s-a votat, edificator este faptul ca cei mai multi au votat cu stanga populista. Nici nu prea conteaza devreme ce strada a reusit debarcarea unui guvern nu demult - se poate repeta daca se va strange surubul prea tare. In orice caz, toate partidele cred ca au mizerabilli proprii. Cata vreme justitia isi face treaba si furaciunea se diminueaza, ce conteaza cine guverneaza?
    In orice caz, cand pleaca ultimu' din tara sa stinga lumina ca e scump curentu'.
    Stiu ca n-o sa va plictisiti nici de-acum incolo; aveti telenovele si "bionse" de romania si angelina "joli" de romania si tot ce va trebuie pe antene (pardon, haznale) si pe hazna D si circu' nu se termina prea curand :)
    • +6 (10 voturi)    
      e trist ca.. (Luni, 12 decembrie 2016, 9:02)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Robert USA

      ..ai plecat din tara la fel cum esti si acolo in "diaspora".
      Si mai e trist ca nu intelegi ca sunt destui care au ales sa ramana aici si sa schimbe lucrurile aici, nu sa stea acolo, "in siguranta" si sa dea sfaturi..stii tu, de pe marginea ringului!

      Dupa razboi, multi viteji se arata!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu s-a schimbat nimic (Luni, 12 decembrie 2016, 11:08)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        de 27 de ani. Unii am stat aproape 20 de ani....anii au trecut si mai degraba se schimba lucrurile in alta parte, din bine, in mai bine....decat in Romania. Some people never learn.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 13 decembrie 2016, 1:16)

        Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Singurul sfat al meu era sa stinga ultimul lumina... Cred ca ai raspunsuri stereotip in program...
        Stiic um e cu "alesul sa ramana"??? E simplu: Tu ai o valoare X pe piata internationala a muncii, la fel cum au fotbalistii o cota internationala; daca X care isi vinde cele opt ore de munca pentru suma maxima in Romania (trist!!!), el nu va putea pleca niciodata caci cel mai bun trai pentru el este acolo. In acelas timp, Y a reusit sa primeasca mai multi bani pentru acele 8 ore, dar in alta parte pe glob. Y decide ca merita pentru el si familia lui sa faca o schimbare si pleaca...
        Concluzia mea este ca n-a ramas nimeni de placere sau ca a vrut...
    • +1 (3 voturi)    
      bine ai zis (Luni, 12 decembrie 2016, 10:38)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Robert USA

      "cata vreme justitia isi face treaba". Ei, poti fi sigur ca va face o "treaba mare" de acum incolo. Gata, finita la comedia reformarii Justitiei. Pai nu pentru asta a fost batalia?
    • -2 (4 voturi)    
      dar US elections? (Luni, 12 decembrie 2016, 10:53)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Robert USA

      Dar Us elections de anu asta nu au facut de ras poporu american? Faceti Occupy Wallstreet sa dati foc la elitele de miliardari si apoi, poc, alegeti la sefie un miliardar din "1%" !!!
      • -1 (1 vot)    
        ... (Marţi, 13 decembrie 2016, 1:27)

        Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Toni, US a ales ce e bine pentru US!!! Tu iti iei stirile din surse de stanga si nu am sa te judec pentru asta. Ar trebui sa traiesti aici ca sa intelegi cum vine treaba. Voi aveti cota unica de 16% (parca)... Aici daca faci peste un milion platesti 65%... Cat de mult deranjaza miliardarii despre care faci vorbire???
        Daca se introduce si in Romania taxarea progresiva se va duce naibii si picatura de piata existenta... N-am pretentia sa pricepi, la felul in care te-ai exprimat, dar mai citesc si unii care inteleg...
        Democratii vor sa traim precum se traia pe vremea lu Nea Nicu in vreme ce Trump vrea cateva chestii foarte clare:
        Securizarea granitelor, expulzarea emigrantilor ilegali, stoparea de migratie din tarile cuy probleme pana cand se vor putea verifica identitatile celor care doresc sa vina incoace, repatrierea a 30 de mii ide miliarde de Dolari parcati in afara tarii contra unei taxe simbolice de 10% si bonus de 5% pentru sumele investite in economia americana, pastrarea locurilor de munca in tara - companiile care pleaca sa produca peste hotare vor plati 35% taxe la importul produsului finit, schimbarea sistemului dezastruos de sanatate introdus de Obama, dotarea armatei cu ultima tehnologie, renuntarea la tratatul NAFTA care a permis pierderea masiva de joburi si as putea continua.
        Democratii doreau marirea de taxe, impuneri masive pe poluare (aici ma intreb cum se bucura planeta daca locuitorul ei plateste mai mult???), deschiderea granitelor, marirea du 600% a numarului de refugiati si pot continua cu aberatiile lor...
        Sfatul meu este: Schimba sursa de stiri!
        • 0 (0 voturi)    
          si occupy wallstreet? (Marţi, 13 decembrie 2016, 8:30)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Robert USA

          Ok, am citit. Opinia ta, ti-o respect. DAR occupy wallstreet cine l-a facut, agentii lui Putin din NYC?
          ps - Sint destui jurnalisti din Usa neangrenati politic care critica miliardarii si elitele din care face parte Donny al tau.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Marţi, 13 decembrie 2016, 20:51)

            Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            Toni, hai sa-ti spun si cu prostia numita "occupy Wall street" ca vad ca te preseaza. In primul rand acei ziaristi despre care vorbesti (neimpl;icati politic) nu exista; toti sunt hraniti dintr-o parte sau alta; mai mult (cam 90%) din partea stanga (CNN, CNBC, MSNBC, CBS, ABC, NBC, N.Y. Times, Washington Post - propietar Jeff Bezos, stangist de prim rang, etc...) Am observat de foarte aproape fenomenul... Raspunsul cel mai scurt ar fi: Intreaba-l pe Soros, dar nu am sa iti ofer varianta scurta. Varianta "oricat de lunga": 2011 a fost un an de depresie, era al cincelea an de Obama - singurul presedinte american care nu a reusit in opt ani de mandat sa salte economia la o crestere de peste 1%... Tot Obama este presedintele care a acumulat in opt ani o datorie externa de zece ori mai mare decat intreaga datorie a tuturor celorlalti 43 de presedinti impreuna. Obama a fost ales pentru "diversitate", pedigree-ul lui fiind cel de "community organizer" in zona de ghetouri din Chicago... Un grup de tineri nemultumiti ca platisera o groaza de bani pentru facultate s-au adunat sa proteste impotriva reduceri taxatiei din zona de afaceri; s-au trezit cu presa peste ei si nici nu aveau raspunsuri sau o strategie... Intrebati fiind ce doresc de fapt, au spus ca n-au un lider si ca vor mai multe lucruri dar ca le vor anunta mai incolo... Daca nu le dadea presa atentie, nu am fi avut azi acest dialog. Totul s-a transformat intr-un fenomen mediatizat la maximum. Au atras atentia finantatorilor traditionali precum Soros si au zabovit pana au realizat ca-si pierd vremea sau li s-a taiat finantarea. Trebuie sa intelegi ca in America NUMAI cine nu are treaba, are timp sa stea in drum cu saptamanile... Despre Wall street: Acolo este bursa si tot acolo sunt birourile brokerilor. Ce reprezinta tranzactiile? Ei bine, asta trebuie inteles: Pe bursa se tranzactioneaza activele fondurilor de pensii in volum de peste 50%; asta inseamna ca planul tau 401K - fondul tau de pensie... urmeaza
          • +1 (1 vot)    
            urmare (Marţi, 13 decembrie 2016, 21:04)

            Robert USA [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            cum spuneam... fondul tau de pensie pentru a fi sustenabil, este pus pe bursa sa produca redeventa. In Romania fondul de pensie este dependent de contributii, in vreme ce in America el se sustine singur.e mult mai complicat dar asta e varianta concentrata pentru un raspuns online. Cine loveste Wall street, taie propria craca de sub picioare, isi afecteaza parintii si bunicii... Taxarea venitului in America este progresiva; esti considerat clasa de mijloc incepand cu $120mii/familie de doua persoana lucratoare/an pana la 1 milion/an, apoi este clasa de mijloc superioara care ajunge la 10 milioane/an, dupa care vorbim de cei 0,001% "bogatashi". de la 250 de mii/an in sus esti deja in primii 5% ca venit din tara. Asta ca sa ai o imagine... Tot venitul care depaseste 1 milion se taxeaza cu 65%. Ti se pare ca ceiu care fac bani cu adevarat multi ar trebui sa fie taxati mai mult decat atat, in contextul in care la 80 de mii/an esti taxat cu 35%??? In Romania saracu' si bogatu' platesc, cat, 16%? Mie mi se pare OK sa plateasca toti acelas procentaj pentru ca 16% la 1 milion e de 100 de ori cat 16% din 10000... Sper ca ti-am raspuns :)
            America e un loc in care cine munceste este rasplatit; cei pe care ii vezi ca sunt saraci, au o problema cu etica in munca. Joburi??? Pe fiecare magazin, firma de orice fel sunt afishecu HIRING sau FRIENDLY HELP WANTED; Home Depot a inceput deja sa puna si tariful pe afish (12dolari/ora) - salariu de inceput... Cine vrea sa faca treaba are unde; asta e ideea mea...
  • +45 (55 voturi)    
    Suntem o tara in care..... (Luni, 12 decembrie 2016, 6:34)

    gigiN [utilizator]

    ...imbecilii hotarasc cine guverneaza :circa 3 milioane de imbecili care de peste 25 de ani voteaza psd-ul si alte cateva milioane de imbecilip-mult mai vinovati-care se declara "plictisiti,scarbiti,dezamagiti",care nu ar vota nicicand psd-ul,dar de fapt il voteaza nemergand la vot.Sa fie clar,ii meritam pe deplin pe dragnea,ponta,tariceanu ,firea si toata gasca lor de hoti,nesimtiti si incompetemti.Un popor de slugi merita sa traiasca ca slugile !!!
    • +6 (12 voturi)    
      prietene... (Luni, 12 decembrie 2016, 9:50)

      traian_mari [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      nu aia sunt imbecili care voteaza cu psd, ci ceilalati care desi au drept de vot, nu voteaza!
    • +11 (11 voturi)    
      Sclavii (slugile) nu viseaza (Luni, 12 decembrie 2016, 9:58)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      libertatea ci ca devin stapani de sclavi (slugi), aka "bos de bos" si "sefu'la bani"...
      Indiferentii protesteaza refugiindu-se in cultura, prin cultura intelegand, desigur, facebook.
      Cand se plictisesc de protestat pe facebook ameninta ca-si fac geamantanul si pleaca sau chiar pleaca..
      Generatii crescute cu atentie si grija de Iliescu si apostolii sai blestemati: Nastase, Ponta, Andronescu, samd.
      Generatii hranite cu trivialitati si false modele, cu telenovele, manele, barfe si cancanuri, cu modele gen Becali, Columbeanu, Mutu, japite siliconate si fara liceu, etc. Generatii crescute in spiritul ca munca e pentru tractoare si roboti, ca in viata nu trebuie sa inveti si sa muncesti ci doar sa fii mai smecher decat ceilalti, sa fii bos de bos si sefu'la bani. Cei care char vor sa invete si sa munceasca s-au cam mutat in comunitatile (orasele sau tarile) unde aceste lucruri sunt apreciate.
      Indiferenta nascuta din superioritatea ignoranta naste monstri rosii.

      PS Iliescu poate ranji acum in tihna ca dosarul revolutiei va fi reingropat definitiv (printre mortii din Teleorman).
  • +33 (47 voturi)    
    Înapoi în Evul Mediu sclavilor! (Luni, 12 decembrie 2016, 6:41)

    Amoredivino [utilizator]

    Adevărul este contondent și doare.
    Românii (majoritatea lor) iubesc: pomenile, alocațiile, nemunca, plagiatul, furăciunea, șpaga, ciupeala, baronii, stăpânii de sclavi, drumurile cu hârtoape, guvernarea ca în țările bananiere, justiția aservită, minciuna, bătăile de joc, paraîndărătul, Ion Iliescu.
    Ăștia sunt oamenii și va fi un efort colosal, supraomenesc să avem vreodată o țară „ca afară”.
    • -5 (17 voturi)    
      Te referi.. (Luni, 12 decembrie 2016, 8:20)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      La cei 60% care n-au votat?
      ca doar nu cred ca te referi la ma-ta si tac-tu mare care au vazut cum "chiaburii" au fost trimisi la canal, si ei au ramas fara cal si caruta si au muncit la colectiv pentru 300 lei ajutor social!...
  • +27 (41 voturi)    
    Bucuresti (Luni, 12 decembrie 2016, 6:47)

    feisbuk [utilizator]

    USR, un partid fara organizatii si aparat, are aproape dublul PNL :)

    La cum arata harta, totul este foarte clar si intr-un fel mai bine, data fiind majoritatea simpla aproape castigata (vor incepe migratiile spre bani, adica spre PSD) . Vor fi inca 4 ani pierduti de aceasta tara si vom astepta ca natura (ajutata de Guvern) sa isi faca treaba in urmatorii ani. Vor mai primi un kil de ulei si 5 lei la pensie si sper sa crape mai repede. Cat despre bugetari, alta plaga a acestei tari.

    Am urmarit ieri niste reportaje de pe la tara, si erau niste babe care habar nu aveau ce voteaza (primar, presedinte, etc.) sau care declarau cu seninatate ca nu vad si le arata nepoata unda sa puna stampila.

    Cam asta e votul universal. Dictatura prostilor. Salvarea? Meteoritul, vreo pandemie sau dictatura.
    Sincer, m-am cam saturat sa votez doar ca sa fac mai legitime alegerile incultilor, analfabetilor sau hotilor.

    Romanilor nu le pasa de legi, bun simt, civism. Ma mir ca nu am avut pana acum pe liste si violatori, pedofili sau criminali in serie.
  • +12 (20 voturi)    
    A iesit (Luni, 12 decembrie 2016, 6:50)

    Cetateanu [utilizator]

    Ce a iesit.. Da astept transmisiunea din pta Constitutiei unde Werner, Alinuta, Buldogu ( ma rog asta e cam rezolvat) @ CO isi vor face harachiri in direct... Prostia si aroganta in politica n-o platesc numai idiotii..
    • +1 (1 vot)    
      ei sunt asigurati (Luni, 12 decembrie 2016, 10:35)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      astia de care zici + inca cateva zeci, adica sefimea din judete si trezorierii care trebuie aparati cu pretul vietii asigurandu-li-se imunitatea, nu au de ce sa-si faca harachiri. Ei si-au atins scopul. Sunt la butoanele cu bani si afaceri, legile le croiesc pentru fiecare client in parte, n-au nicio responsabilitate, se bucura de bani si pensii si sunt intangibili.
      Nu ca ar fi fost cu adevarat in pericol, ca DNA este cu un picior in groapa; in primele zile din ianuarie, daca nu chiar pana la sfarsitul lui decembrie, isi va da oficial si duhul.
  • +19 (29 voturi)    
    hai sa calculam! (Luni, 12 decembrie 2016, 7:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    46% din 39% din 18,9 milioane fac 3,12 milioane de votanti psd , astora le place smecheria neamprostia si toate defectele liderilor psd eu zic ca nu-s asa multi , doar ca sunt prosti hotarati si voteaza , oricum am mari indoieli ca pupa ceva de la psd.
    • +13 (13 voturi)    
      deci.. (Luni, 12 decembrie 2016, 8:41)

      normalpeople [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Responsabili pentru aceste alegeri sunt cei care nu au votat?
  • +25 (33 voturi)    
    Vorbea nu's ce dreac de analist zilele trecute (Luni, 12 decembrie 2016, 7:25)

    Susufler0 [utilizator]

    ca ce grozav e ca Romania este o insula de stabilitate in aceasta parte a Europei si cum trebuie tarisoara noastra sa aiba grija ca e inconjurata din toate partile de state "rosii" (Moldova, Bulgaria, Serbia, Ungaria, mai spre centrul Europei Cehia, Slovacia).

    PS. Ne-am linistit acum, da ?
    • +10 (12 voturi)    
      of, (Luni, 12 decembrie 2016, 10:30)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      nu mai rasuci si tu cutitul in rana. Daca n-ar fi aparut USR-ul mai ziceam, mai inteleagm de ce nu s-a iesit la vot, dar asa, cand a existat totusi o alternativa iar Ciolos a fost un premier OK, este absolut de neinteles.
      • +4 (4 voturi)    
        PSD-ul poate sa faca aproape tot ce vrea ! (Luni, 12 decembrie 2016, 13:19)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Astfel ca va incepe din nou asaltul asupra legilor justitiei si statului de drept (DNA si DIICOT au inca prea multe competente, sefii lor si ai Justitiei - ICCJ - inca nu sunt alesi la propunerea Partidului care a intrunit cel mai mare nr de voturi in alegeri, inca nu s-a dat legea de amnistie si gratiere "alor nostri", CCR inca mai are dreptul sa verifice- din oficiu si la cerere - legile date de parlament si Hotararile acestuia ), Invatamantului (inca n-a reusit Androneasca sa impuna ca bac-ul sa se dea in anul II de Facultate), etc, scl, samd...

        PS. Se pogoara "iarna nucleara rosie" asupra Romaniei !
        • +3 (3 voturi)    
          asa, da-le idei! (Luni, 12 decembrie 2016, 18:17)

          Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Ca parca nu au destui printre ai lor! Lasa-i sa-si bata singuri capul, s-ar putea sa dureze mai mult pana sa se prinda! :)

          PS: Altfel esti OK, prietene?

          PPS: Fost-ai la vot? Eu am facut 200 km dus-intors pentru distractia asta. :) O zi buna!
          • +1 (1 vot)    
            Salut Europiu ! (Luni, 12 decembrie 2016, 19:46)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

            Imi pare bine ca te citesc. Sunt ok...si bineinteles ca am votat. O zi buna si tie.

            PS. Si da-te mai des pe net !
  • +7 (11 voturi)    
    ...peste 60%... (Luni, 12 decembrie 2016, 7:44)

    Observatore [utilizator]

    ...Botosani , Buzau , Dimbovita , Dolj , Giurgiu , Mehedinti , Olt , Teleorman .
    • +4 (4 voturi)    
      Nimic surprinzator (Luni, 12 decembrie 2016, 12:26)

      ecou [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      Daca suprapui harta cu numarul asistatilor social peste cea a electoratului psd totul devine foarte clar
  • +6 (14 voturi)    
    ignoranta duce la dezastre (Luni, 12 decembrie 2016, 7:49)

    FilipPopescu [anonim]

    Fratilor politicieni,
    Va scriu din constatarile obiective care au dus la aceste rezultate. Decand a venit la guvernare, PNLul nu a facut altceva decat sa BLOCHEZE dezvoltarea tarii. Aparent a crezut ca da drumul la activitati, dar institutiile in contact cu cetatenii, dupa Colectiv, nu au facut altceva decat sa nu isi mai asume nicio responsabilitate. ATENTIE PE VIITOR, fiindca orice problema neidentificata in relatia cu oamenii simplii se va regasi in vot. Pe scurt, dosarele sunt blocate peste tot, de dupa colectiv, mai ales datorita problemelor din legislativ, ANAF ul loveste in tot ce misca, fara sa isi mai asume nimic, dar pierde cam toate procesele pe care le are, TOATA administratia publica locala este paralizata pana in cel mai mic catun. Ma intreb, oare acei politicieni care au guvernat pana acum stiau acest adevar?
  • +17 (25 voturi)    
    mda (Luni, 12 decembrie 2016, 7:56)

    SoulSearcher [utilizator]

    cel mai mult va avea de suferit justitia...

    DNA-ul deja o ia la vale, incepand chiar de azi, dragnea si ponta au planuri mari...

    pacat, incepeam si noi sa vedem luminita de la capatul tunelului.. au venit iar pensionarii si bugetarii ciumei rosii, si o luam iar de la capat.
  • +15 (17 voturi)    
    Minciuna sau adevar? (Luni, 12 decembrie 2016, 8:05)

    dt1961 [utilizator]

    Acuma odata cu definitivarea alegerilor se desprind destul de clar cateva aspecte:
    Prezenta la vot a fost superioara in mediul urban fata de cel rural.
    Numarul celor care au votat cu varste inre 45-65 ani a fost cel mai mare.
    Batranii trecuti de 65 ani au votat mai putin iar„copiii” sub 25 de ani si mai putin.
    Prezenta la vot a fost de departe in favoarea cetatenilor maturi si scoliti proveniti mai mult din mediul urban.
    A castigat PSD-ul fara drept de apel. Zdrobitor chiar, as zice.
    Deci, fara sa mai tot cautam nod in papura sau alte motive de contestare, cetatenii Romaniei, care si-au asumat dreptul la vot au optat pentru o politica de stanga, care in opinia majoritatii este in favoarea poporului si a dezvoltarii acestei tari. Cat adevar a fost in aceste optiuni s-a observat. Cat adevar v-a fi de acuma in colo, vom vedea.
    Acesta este adevarul actual. Dar, oare de ce toata lumea din tara noastra o tot scalda cu americanii si ureste la moarte Rusia, îi denigreaza pe vecinii care au votat asemanator si îi numesc „rusofili”? Sau, aici este minciuna?
    • +8 (8 voturi)    
      un motiv simplu... (Luni, 12 decembrie 2016, 8:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      cei ce au votat psd nu cred ca psd inseamna rusia...

      psd are la oca actuala cea mai mare televiziue... a cam pus mana si pe tvr... la ora actuala propaganda sta mai bine ca oricand...
      si-a facut un inamic imaginar (Soros) ...

      din punctul meu de vedere manipularile psd au fost PENIBILE!!! nici un om cu jumatate de creier nu pica in plasa asta... dar aparent in romania sunt multi astfel de oameni!

      a contat si ca ei controleaza mass media, ca cna e al lor... dar cel mai mult a contat lipsa de dezinteres si de informare a oamenilor...
      si sa nu uitam incompetenta pnl... alinutza ar trebui sa plece urgent!
    • +8 (12 voturi)    
      exceptand faptul ca... (Luni, 12 decembrie 2016, 9:24)

      gaesseki [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      Nu vorbim aici despre nici o majoritate, ci despre lipsa de civism. Dupa care, o sa mai arda cativa pe cine stie pe unde, iar o sa se piarda cateva avioane/elicoptere, o sa mai moara nu stiu cati prin spitale din cauza infectiilor nosocomiale s.a.m.d. Si noi? Noi ne vom duce prin diverse piete si vom face manifestatii sau vom da share la event-uri pe Facebook si cam aici, la un click distanta, se cam opreste implicarea noastra civica. Dar, cand vine vorba sa facem singura chestie care chiar ar putea schimba mult - votul - ii lasam pe altii sa decida pentru noi. In ce ma priveste, nu cred ca aproximativ 4 milioane de oameni reprezinta majoritatea calificata din 18 milioane.

      Din pacate, ne ducem la vale... generatia celor care au mai facut ceva carte si au alte valori, pana cand scoala a inceput sa fie distrusa de seria de nenumarate reforma si invatatul de-amboulea promovat azi, incepe usor-usor fie sa plece, fie sa dispara. In ce ma priveste, nu am nimic cu partea stanga, ba chiar pot spune ca de la o varsta incepi sa apreciezi faptul ca anumite cheltuieli sunt sustinute de stat - dar PSD NU ESTE un partid de stanga, ci o gramada ordonata de penali. Cine i-a ales fie nu stie cu ce se ocupa (avand in vedere propaganda desantata din ultimele saptamani), fie stie - iar acestia din urma sunt, intr-adevar, de acuzat.

      Singurul lucru pe care il sper de la urmatorii patru ani este ca urmatorul guvern - format, fara indoiala, din PSD, ALDE - sa nu carmeasca tara spre rusi.
      • +4 (4 voturi)    
        carma este spre faliment, (Luni, 12 decembrie 2016, 10:27)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui gaesseki

        nu spre rusi. Deja la cat de bine stapanesc tara, nu mai au nevoie de rusi sa-i sustina. Poate rusii sa aiba acum nevoie de ei... Ei, da, uite inca un posibil beneficiu pe care vor sti sa-l valorifice.
    • +3 (9 voturi)    
      Nu uitati (Luni, 12 decembrie 2016, 9:27)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      Doar un pic peste 3 milioane au votat cu PSD, din aproape 19 mil de cetatenia cu drept de vot.. Cum poate sa fie asta democratii unde o minoritate stabileste guvernarea? Cum poate un condamnat penal sa viseze si probabil sa si fie numi Premier ? Eu unul nu vreau si am votat ca atare. Romanilor "3 mil", nu le pasa de penali! Nu le pasa de Justitie! Numai sa le fie lor "bine"

      Un lucru e cert absenteismul la vot naste monstri
    • -1 (3 voturi)    
      de obicei (Luni, 12 decembrie 2016, 13:40)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui dt1961

      tarile cu guvernari de stanga nu o duc prea bine, si au multi asistati social (vezi Franta, de exemplu). In Franta macar sunt centru-stanga. De obicei tarile latine isi aleg politici de stanga pentru ca popoarele sunt PUTUROASE (vezi cine a trecut prin criza fara probleme si cine s-a chinuit mult). Romania a trecut nesifonata prin criza datorita guvernarii de dreapta a lui Boc, care acum e demonizat de tot poporul si a fost debarcat imediat de la Guvern. As fi preferat sa fie tariceanu atunci, ca sa ne lecuim odata pentru totdeauna.

      Lucrurile nu se vor schimba prea curand in Romania, e o chestie de mentalitate, fix si cu un PNL puternic, fara corupt, cu program politic si ce mai vreti voi, tot PSD castiga. Pentru ca romanul majoritar se regaseste EXACT in cei de acolo. Nu ai nevoie de studii sociologice pentru a vedea lucrurile. Tinerii? Multi din ei habar n-au pe ce lume sunt, iar aia cu 7-8000 de lei salariu sunt si mai aerieni decat hipsterii. Societatea e divizata de multi ani, pentru ca s-a dezvoltat inegal. Explica-i tu taranului din TR ca e mai bine sa ii iei 5 lei acum, si o sa-i fie bine peste 1 an, decat sa-i dai 5 lei si sa te voteze stiind ca peste 1 an o sa-l bagi in foame.
  • -2 (6 voturi)    
    electorat (Luni, 12 decembrie 2016, 8:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    De 2-3 ani tot ni se spune ca numarul celor cu drept de vot (deci peste 18 ani) ar fi de 18 milioane. Din statistica asta de jos NU rezulta deloc acest lucru!
    Ps- MA INDOIESC ca 40% din cei cu drept de vot au mers ieri la vot, cum zice presa.

    http://www.evz.ro/cati-minori-are-romania-institutul-national-de-statistica-a-publicat-datele-cu-ocazia-zilei-copilului.html
  • -2 (12 voturi)    
    definitie votare (Luni, 12 decembrie 2016, 8:14)

    Toni_Romania [utilizator]

    "Poanta-i veche, prostu-i nou"
  • +2 (8 voturi)    
    Harta e cam generalizata (Luni, 12 decembrie 2016, 8:14)

    Laumi [utilizator]

    In ILFOV de pilda PNL si USR impreuna au peste PSD...
  • +4 (14 voturi)    
    Dragnea prim ministru (Luni, 12 decembrie 2016, 8:15)

    Je__ [utilizator]

    Dupa rezultatele alegerilor curente, condamnarea lui Dragnea pentru furt voturi pare fara sens. Toata natiunea a votat tot cu el. Daca celelate partite ar fi avut rezultate fulminante din eliminarea fraudei, avea sens, dar asa, pur si simplu PSD si-a furat caciula, si nu cred ca cineva trebuie sa fie condamnat pentru furtul propriei caciuli....NU mai are sens.
  • +1 (11 voturi)    
    banc (Luni, 12 decembrie 2016, 8:15)

    Toni_Romania [utilizator]

    -De ce de fapt Werner a castigat alegerile?
    -Pt. ca in urmatorii 2 ani nu va mai trebui sa faca nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      Werner si-a facut treaba (Luni, 12 decembrie 2016, 9:37)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Iar daca minoritarii psd vor forta pe dragnea Premier atunci poate vor incerca suspendarea. Retineti, el a spus fara un Penal in Guvern!

      Pe Werner nu l dai jos decat cu 50% plus 1 din electorat care trebuie sa voteze fiindca nu merge ca la parlamentare unde minoritarii ies sa faca legea.
  • +6 (8 voturi)    
    vot (Luni, 12 decembrie 2016, 8:30)

    nimrod [utilizator]

    Eu zic ca putea sa fie si mai rau. Bine macar ca nu s-a ales PRU si a intrat PMP pe post de sula in coaste. Altfel, mizantrop cum m-a facut viata, astept cu interes sa aflu, in timp, cum se simt hipsterii care n-au iesit la vot sub conducerea tripletei de aur Liviu Dragnea, Codrin Stefanescu, Mircea Badea.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Luni, 12 decembrie 2016, 8:46)

    bgf [utilizator]

    Desi psd-ul o sa aiba majoritate in Parlament, o sa faca guvernul, tot vor avea un motiv pentru nerealizarea promisiunilor: Presedintele cel rau se opune facerii de bine.Asa ca, in urmatorii 2 ani, o sa vedeti numai lamentari de la psd.
    • -1 (3 voturi)    
      care presedinte? (Luni, 12 decembrie 2016, 10:23)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui bgf

      ala garantat Voiculescu?
  • +7 (13 voturi)    
    mda e oficial... (Luni, 12 decembrie 2016, 8:53)

    liviu_ [utilizator]

    tocmai am coborat la IQul tarilor din Africa (si scuzele de rigoare pentru tarile de acolo cu oameni inteligenti)...
    Popor de tampiri...
    In 2017 o sa vad unde pot sa ma car... ca m-am saturat sa astept ca bou sa se schimbe ceva in tara asta... M-am saturat sa fiu fericit ca s-a terminat un pasaj cu 2 ani intarziere, m-am saturat sa pierd zilnic 30-40 de minute in trafic (Si eu stau aproape de munca),.. m-am saturat sa puta in RATB... s.a.m.d.
    e clar ca ne place sa ne conduca niste coruupti... nu vrem justitie, nu vrem nimic... vrem 3 kile de malai o data la 4 ani si sa fim mintiti...
    este jenant cum au picat oamenii in plasa "oamenilor lui Soros"... pana si tata era cu "cine iese sa ii dea peste bot lui Soros" si e medic in plm.... aveam pretentii...
    greseala mea ca am avut prea mari asteptari de la un popor de idioti... dar NU va asteptati sa va platesc eu pensia si ajutoarele sociale!
    • +4 (4 voturi)    
      Sponsorizatii! (Luni, 12 decembrie 2016, 11:26)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E interesant cum multi dintre parintii si rudele noastre sponsorizati de cei care lucram prin tara sau prin strainatate voreaza PSD practic contra celor care ii sponsorizeaza si ne explica de ce e bine asa.
      Eu o sa tai de tot sponsorizarile, sa ia viata in piept! Sper ca si altii sa faca la fel.
      Ne-o facem cu mana alor nostri!
  • -4 (10 voturi)    
    grefa technocrata... (Luni, 12 decembrie 2016, 9:08)

    demaGOGU [utilizator]

    ..a fost respinsa masiv de popor, trebuie luat at de aceasta noua realitate politica si actionat in consecinta.
  • +4 (4 voturi)    
    asa cum spuneam inainte de alegeri.. (Luni, 12 decembrie 2016, 9:10)

    akillies [utilizator]

    ..nu conteaza ce se cauta pe net, ci conteaza cine iese la vot si ce voteaza si mia ales, cine ce procese verbale contorizeaza!

    DA, oamenii au cautat USR in ultima saptamana si au fost vreo 3-4 % in fiecare judet -> adica 3-4% din caele judete au internet.

    Oamenii aceia au cautat alta solutie decat pnl,p$d, pmp..

    Deci, ganditi-va inainte sa faceti articole in presa - un judet albastru la cautari pe net nu inseamna ca tot judetul are internet ci ca unii oameni au internet si aia sunt vreo 3-4 % in fiecare judet..conform rezultatelor partiale din aceste alegeri!
  • +20 (26 voturi)    
    Incerc o previziune (Luni, 12 decembrie 2016, 9:21)

    Sani [utilizator]

    1.PSD a castigat alegerile 'devastator', va face guvern...SINGUR.
    2. Peste 2 ani, dupa modelul Ponta, va da cu 'oistea-n gard' si va cauta un pretext sa plece de la guvernare (v. povestea cu "Colectiv' din 2015).
    3. Vor veni altii sa repare rahatul lasat de PSD prin 2018 - 2019 (v. Ciolos).
    4. Vor incerca sa castige alegerile din 2020, ponegrindu-i pe cei care vor fi salvat economia Romaniei de PSD (v. iar Ciolos).

    5. Fraierii votanti PSD vor fi la fel, daca nu mai saraci....

    ......SINDROMUL STOCKHOLM LUCREAZA!

    Romania nici nu are nevoie de dusmani. Este insasi dusmanul sau!
    • +8 (8 voturi)    
      DE ACORD, as mai adauga insa: (Luni, 12 decembrie 2016, 10:14)

      imipasa.ro [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      6. Fraierii anti-psd vor sta din nou acasa, si ii vor lasa iar si iar pe cei 3 milioane de 'enoriasi' psd sa decida totul.
      Catibanis-ar aduce la buget daca ar legifera votul obligatoriu si amenzi usturatoare pentru absenta la vot.
    • +3 (3 voturi)    
      Dar nu e ceva nou! Au brevetat metoda inca din 96 (Luni, 12 decembrie 2016, 13:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      din vremea cand criza economica din Romania era vizibila din avion : inflatie, somaj ... Au predat puterea CDR ului care s-a compromis si au preluat-o in 2000, cand deja masurile lui Isarescu incepusera sa dea roade. Au ratat, e adevarat, din cauza lui Basescu, guvernarea intr-o perioada "buna", dar au preluat-o dupa ce Basescu si Boc au traversat criza la conducerea Romaniei si au preluat-o cand economia trecea deja pe plus. Ai 100% dreptate cand spui ca Romania este propriul sau dusman.

      La randul meu cred ca Romania este un studiu de caz pt toate celelalte state foste comuniste care aspira (concomitent sau separat) la integrare europeana (UE) si nord-atlantica (NATO) !
  • +8 (10 voturi)    
    Usl a castigat! (Luni, 12 decembrie 2016, 9:44)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Pentru cei care stiu sa citeasca printre randuri Usl a castigat! Vechea clasa politica ne-a mai pacalit o data! Ne-a dat iluzia democratiei, optiunea de a vota "cu stanga" sau "dreapta" cand de fapt tot aia e...Singurii care le-au stricat aranjamentul a fost USR. De aceea s-a impotrivit asa tare psdul si a facut contestatii impotriva USRului, pt. ca vine cu alt fel de politica si are potential. Credeti ca pnl-ului ii place noul fel de a face politica a USRului si mesajul anticoruptie al acestui partid? Nuuu, pnl si psd vor sa conduca Romania pe rand, la mica intelegere, se cearta in fata si fac afaceri in spate, vezi afacerile ponta/ghita pe vremea lui basescu/udrea...Pai ia vedeti, pnl-ul a aparat penalii in parlament alaturi de psd, apoi a facut un mare blat, non-combat, zero opozitie, a mimat reforma, nu a rupt legaturile cu penalii, a venit cu niste candidati neviabili, oportunisti, politruci de mana a doua, fara persoane reprezentative prin cariera profesionala sau integritate. Pai pnlul tot din pdsr vine, astia trimit doi-trei iepuri la inaintare si romanii se joaca de-a democratia. In Romania nu exista stanga sau dreapta ci doar grupuri de interese sau chiar grupari infractionale organizate ce se numesc partide, interesate doar de profitul grupului si membrilor acestuia si de protectia in fata justitiei...De acum inainte lupta este a USR impotriva vechii clase politice-psd, pnl, alde, pmp.Va fi o lupta grea dar lucrul bun este ca sistemul a fost penetrat, cu toate greutatile legate de semnaturi, contestatii etc. Vechea clasa politica a facut totul ca in joc sa nu intre altcineva sau sa intre foarte greu. E bine ca acum USRul poate lucra in Parlament in interesul oamenilor, poate fi aparatorul real al democratiei si singurul partid de opozitie real ce va semnala derapajele...Obiectivul principal va fi apararea statului de drept, a justitiei si a orientarii prooccidentale si proUE...
    • 0 (8 voturi)    
      USR e gata terminat (Luni, 12 decembrie 2016, 12:08)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      USR chiar nu conteaza. Nu are nicio forta, nu-l sprijina nimeni din binom, niciun baron local, niciun primar, n-au relatii, averi, putere, niciun minister, nicio parghie, niciun dosar cu care sa santajeze, n-au absolut nimic.
      Astazi putem considera ca este prima zi in care USR va incepe sa dispara. Va fi demonizat, tocat maruntel, metodic, sistematic, zi-i cum vrei, de canalele de scurgere a laturilor si indoctrinarii.
      Unii USR-isti, dintre cei care sunt astazi in Parlament, se vor da pe brazda si, in 4 ani, ii vom vedea in PSD. Pentru ca e bine sa fii parlamentar. N-ai absolut nicio grija, decat sa-ti maresti veniturile pe toate caile: afaceri, contracte girate din umbra, spaga pentru legi cu dedicatie, salariu, beneficii, pensie speciala, toate rudele asigurate pentru 1000 de ani, excursii platite de poporul prost, vile de protocol, masina la scara si telefoanele platite.
      • 0 (2 voturi)    
        Ma infior cand realizez (Luni, 12 decembrie 2016, 20:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        cu cata precizie rece, obiectiva, chirurgicala ai facut radiografia inceputului decesului USR ! Ma ingrozesc cand imi dau seama cata dreptate ai !

        PS. Ei, USR-istii, nu cei din categoria celor care se vor da pe brazda sau cei din categoria "Ghinea", au realizat oare ceea ce ii asteapta ? Au intrezarit macar ca sfarsitul lor a si inceput, inca inainte de a fi depus juramantul ?

        PPS. Am sentimentul totusi ca unii dintre ei, dintre cei mai lucizi, au putut sa isi faca o idee, vazand fiasco-ul din Consiliul General al Mun. Bucuresti.
        • +1 (1 vot)    
          fii atent ca a inceput campania (Miercuri, 14 decembrie 2016, 14:19)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          si stii ce canal dadea tare de tot? B1 TV, prin S.Manastire si ardei umplut Cristoiu! La Rares Bogdan in emisiune, la fel; era un cor de vreo 6 tzatze analiste, din care unul singur a apreciat aparitia USR ca binevenita si un semnal ca lucrurile se misca. La Halene si Ghita TV nu ma uit, dar nici nu e nevoie.
          • +2 (2 voturi)    
            Asa-i ! Iar in curand "analistii"astia fomisti (Miercuri, 14 decembrie 2016, 15:32)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui revo

            vor incepe sa-l lipeasca pe Ciolos de USR (deja au inceput sa tatoneze terenul in sensul asta).

            B 1, care a ajuns o cazatura de televiziune, in conditiile in care Oancea cred ca a raspuns cantecului de sirena al lui Voiculescu susurat din fundul "garsonierei" de la Rahova si a adus toate nulitatile rejectate de Latrine si TVR in postul lui, i-a desfintat constant pe tehnocrati, pe Ciolos, pe liberali si pe useristi, in vreme ce pe pesedisti i-a tratat cu o deferenta jegoasa de om care stie ca in curand va trebui sa vina sa pupe poala "sultanului" si nu doar pe ea ! Celelalte televiziuni vor incepe si ele campania de demonizare,, sau dupa caz o vor continua. La Latrine nu ma uit nici eu, dar la Guitz TV mai apuc sa ma uit cand e invitat Marinarul si din intrebarile care i se arunca din studiourile paralele, de la invitati, adusi sa-l comenteze realizez ca pozitia postului privitoare la USR nu difera de cea a celorlalte televiziuni. . Digi 24, este un post ce dovedeste o inteligenta parsiva in a se prezenta ca o televiziune echidistanta.

            Concluzia mea este ca USR, avand un mozaic de ideologii si lideri cu aspiratii diverse, nestiind de loc ce inseamna politica, nu va reusi sa faca o opozitie de luat in seama, de remarcat si care sa deranjeze in vreun fel PSD si ALDE.

            Pana la urma e de vazut daca Basescu mai are forta de convingere demonstrata in 2004 cand aproape singur (il mai avea pe Boc alaturi) a macinat blocul agresiv numit PDSR, in asa fel incat sa dinamizeze prin exemplu personal un partid de fii ploii (l-am numit pe PNL) si un conglomerat de insii in care destui romani si-au pus sperantele .(Evident e vorba de USR.)

            PS. In rest, inca o data felicitari (din pacate, ma intelegi de ce nu ma bucur, desi te felicit) pt analiza ta extrem de corecta.

            PPS. Nu crezi ca tu ai rasucit mai tare de cat mine, cutitul in rana ?
  • +8 (8 voturi)    
    Vedeti tabelul cu rezultate (Luni, 12 decembrie 2016, 9:46)

    prompt [utilizator]

    Desi au votat numai cca 100000 de romani in diaspora, parerea mea este ca ei reprazinta un fel de ,,exit poll" pentru romanii cei mai bine informati si adaptati societatilor moderne catre care ne uitam cu jind. Rezultatul fata de ce s-a votat in tara este coplesitor si complet pe dos! Asta ar trebui sa ne dea de gandit.
  • +9 (9 voturi)    
    Paradoxal, protestele Colectiv au adus p$d la 45% (Luni, 12 decembrie 2016, 10:00)

    Miky60 [utilizator]

    Stiu ca poate suna paradoxal, dar tocmai protestele #colectiv au dus la schimbarea ciclicitatii voturilor (1 data stanga, 1 data dreapta) si au salvat p$d-ul de la o erodare care l-ar fi dus acum la 30% si i-au ajutat practic sa castige acum...
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Luni, 12 decembrie 2016, 11:50)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Da, protestele doar au ridicat mingia la fileul PSD-ului, i-a dat posibilitatea sa se retraga de la guvernare. Cel mai bun catalizator impotriva PSD-ului ar fi fost PSD-ul insusi, sub conducerea Pontalaului!
      Asa, Iohannis a vrut "guvernul meu" tehnocrat si a zis ca-i protejeaza pe PNL-isti puturosi, nu-i baga la inaintare, sa nu se erodeze. S-o fi gandit, cu mintea lui de ardelean, ca daca le arata romanilor, cu binisorul, cum e o guvernare normala, cu oameni cinstiti la carma, or intelege ceva! Ti-ai gasit! Le-a marit si salariile si tot nimic, nimicuta. Daca nu-i joaca cineva bine in picioare si nu-i jupoaie de vii, romanii nu au niciun fel de respect. Romanii respecta doar hotii si calaii.
      Da, trebuie sa recunoastem ca Dragnea a jucat bine, a prins atunci momentul din zbor si s-a retras cu torte, ca sa revina acum cu aruncatorul de flacari. Primul parjolit va fi DNA, apoi pe ne vor frige pe noi, la foc mic.
      Prostia se plateste. Problema este ca o platim noi toti, nu numai cei care au stat la caldurica, in casa.

      Iar partidele sunt bine merci, tot in Parlament, asa cum ne-au anuntat linistiti de la alegerile locale. Si Iohannis, si PlagaGorghiu erau asa de multumiti de rezultatul obtinut atunci! Erau siguri ca iau 30% din voturi si la parlamentare, erau asigurati ca-si baga pilele, amantele, amantii, ginerii, nepoatele, secretarele si, evident, "trezorierii" - pentru protectie in fata justitiei. Le-a iesit, cu 20%, dar le-a iesit. Sefimea este asigurata pe veci. Ei sunt supermultumiti.
      Si, pentru ca USL-ul nu moare cu una, cu doua, USR va fi demonizat de Halene si Romania TV pana isi va da duhul. Saracii! Nici nu stiu in ce s-au bagat.
      Suntem terminati. Definitiv. Problema este ca multi dintre noi suntem prea batrani si lipsiti de posibilitati ca sa emigram. Am incercat sa invat limba maghiara, sa ma refugiez macar la ei, in zona care a apartinut Romaniei, dar e al naibii de greu de invatat la varste inaintate. Si cu bulgara la fel.
  • +6 (6 voturi)    
    rezultatul Base, Udea, Videanu, EBA de dreapta (Luni, 12 decembrie 2016, 10:09)

    jackalphonse [utilizator]

    Dreapta a fost dusa in ridicol de niste reprezentanti toto atat de hoti ca si pesedistii. S-a vrut cu si dreapta, dar nu s au vazut maretele progrese ale pnl-lui si pdl-lui. Nimic.
    Exacti acelasi lucru s a intamplat si in R.Moldova; au castigat rusii pentru ca peo-europenii furau de spargeau.
    Poate ca o palma peste bot este benefica.
    Pacat ca o sa avem din nou baroni de psd, care parca sunt mai nesmtiti decat ceilalti baroni.
    • +3 (5 voturi)    
      da, ai dreptate (Luni, 12 decembrie 2016, 11:58)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Momentele cruciale, care au distrus increderea si speranta in schimbare, au fost:
      - dezvaluirile privind furturile de miliarde practicate de PDL, implicit Basescu, cu familia, care au avut un efect absolut devastator asupra electoratului. In timp ce ne-a aburit cu lupta anticoruptie, Basescu si PDL furau cat 10 PSD la un loc;
      - momentul februarie 2016 - declaratiile fatise de sustinere a Halenelor facute de Johannis si Ciolos, total impotriva curentului popular care-i adusese la putere, total impotriva bunului simt si a realitatii! Se inmanase un anunt, conform procedurilor legale. Atat!!!! Atat!!! Ba blegul ala de Cilos s-a dus si in Parlament sa-si ceara scuze de la PSD si PC!! Macar Iohannis are carnet de varanist, e de inteles, dar michiduta ala cui ii era asa de dator? Cumva PSD-ului care-l acceptase pentru postul de europarlamentar? Probabil ca da.
  • +10 (10 voturi)    
    SONDAJ? (Luni, 12 decembrie 2016, 10:11)

    Brutus2 [utilizator]

    Cati dintre cei care se plang aci pe site au votat? Ca la TV ieri se vedea doar "Eu nu votez, nu am cu cine...." Cati dintre dvs care sunteti contrariati ca a iesit PSD ati votat? Eu am votat. Nu PSD. Dar acum suport din cauza unora care au fost pe partie in loc sa piarda 5 minute. Bravo tovarasilor castigatori!!! Suntem o tara de c*c*t!
  • +1 (17 voturi)    
    în concluzie (Luni, 12 decembrie 2016, 10:13)

    Mazeta [utilizator]

    PSD a fost votat majoritar de bărbați și de femei, de tineri și de bătrâni, de orășeni și de țărani, de oameni cu studii și fără studii, de munteni, de moldoveni și de ardeleni... Iar USR a fost votat majoritar de neo-zeelandezi.
    • -2 (4 voturi)    
      da, pt. ca.... (Luni, 12 decembrie 2016, 10:36)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..... liderii "ceilalti" au parut pt. multi mai tembeli decat liderii tembeli Psd. Ex. Alinuta, Werner, Nicu Voinicu, Clondir Arman.... A fost votare "anti", nu musai din amor.
    • +3 (3 voturi)    
      Aham, ai dreptate Mazeta (Luni, 12 decembrie 2016, 11:10)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu intelegi cel mai bine jalea si te bucuri de ea ca din asta traiesti.
  • +8 (8 voturi)    
    pe mine (Luni, 12 decembrie 2016, 10:15)

    xerxes2001 [utilizator]

    chiar ma sperie atata rosu. se va pesedizaa toata tara, nicio persoana nu va putea ocupa o functie publica ( director prin ministere, sei deconcentrate, director prin autoritatile publice, director de scoala ) fara a fie rosu.
  • -4 (8 voturi)    
    De ce Psd (Luni, 12 decembrie 2016, 10:16)

    Toni_Romania [utilizator]

    Psd a castigat pt. ca multi lideri din taberele celelalte sunt pt. multi mai insuportabili decat liderii Psd. (Gorghiu, Werner.... etc.). ps-Eu nu mai votez din 1996.
    • +2 (4 voturi)    
      Poate si pentru ca (Luni, 12 decembrie 2016, 10:42)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Nu mai votati din 96 :) mai aveti ceva de spus ? Veniti macar Data viitoare. Dupa vot e inainte de vot. Se poate cere audiente la demnitari un lucru pe care putini Il fac. Votul plus audientele ii pii fac pe parlamentari sa functioneze si trebuie sa le folosim
      • -3 (5 voturi)    
        Si nevotantii (Luni, 12 decembrie 2016, 11:08)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Si noi nevotantii AVEM DREPT sa caraim dupa alegeri, ca maimutele ce le votati voi votantii traiesc si din impozitele enorme varsate de noi la buget.
  • +8 (14 voturi)    
    si acum, in spiritul traditiei, (Luni, 12 decembrie 2016, 10:22)

    revo [utilizator]

    ia ghiciti care vor fi primele masuri adoptate de mandrul nou for legislativ al maretei Romanii? Isi vor dubla salariile!!!! Ipiiii!!! Si atunci vor fi toti frati buni, siamezi, inclusiv USR-ul, si isi vor vota maririle de salarii, pensii si beneficii cu peste 80% din voturi! Numai fiti pe faza, sa nu va scape momentul, ca vor rezolva treaba in exact 30 de secunde. In primele 30 de secunde de prezenta in sala.

    Si vor "reforma" DNA-ul!!! IPIII! IPIII! URAAAAAA! O vor executa pe Kovesi in Piata Parlamentului, sa se stie bine si sa afle tot poporul ca, in sfarsit, au "pus punct" si au luat-o "de la capat". Asta in urmatoarele 10 secunde, dupa cele 30 de la inceputul sesiunii parlamentare.
    Si in urmatoarele 20 de secunde vor anula toate dosarele deschise, vor deschide larg poarta penitenciarelor, isi vor elibera tovarasii, vor schimba absolut toate conducerile institutiilor si gata, au terminat cu ce era mai greu.
    Pe urma vor sta calmi si isi vor imparti pe indelete, din nou, cascavalul numit Romania.
    Desigur, vor da si prostovanilor cate 43,81 de lei la pensie, ca trebuie sa le inchida gura cu ceva. Ca ei dau, nu taie, ca Boc!
    • -2 (4 voturi)    
      Dar ce? (Luni, 12 decembrie 2016, 11:09)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Dar ce, CDR sau PDL nu si au dublat si ei lefurile la vremea lor? Descoperi apa calda.....
      • +1 (1 vot)    
        pai asta am spus si eu (Luni, 12 decembrie 2016, 13:21)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        cand e vorba de viata lor, sunt frati siamezi.
  • +9 (15 voturi)    
    Generatia Facebook a dat-o in bara.... (Luni, 12 decembrie 2016, 10:44)

    taro [utilizator]

    Participarea tinerior a fost din nou sub asteptari si din nou alegerile au fost decise de pensionari. Asa nu mai merge, trebuie introdus votul oblicatoriu cum este in alte tari. Belgia si Grecia au asa ceva.

    Ah, si pentru ca tot ne comparam cu Bulgaria, astia au bagat votul oblicatoriu de anul asta.

    Nu se castiga alegeri stand in fata calculatorului cu Like/Unlike. De fapt ma intreb cati au stiut ca se voteaza in 11 dec.
  • +8 (8 voturi)    
    Si-au facut-o cu mana lor (Luni, 12 decembrie 2016, 10:46)

    StelianDionisie1 [anonim]

    1) Rezultatele de la alegerile pentru primari au fost indicatorul pentru esecul de acum al PNL-ului.
    -Gorghiu putea sa-si dea demisia atunci (in al 13-lea ceas) lasand astfel sansa cuiva mai carismatic.

    2) Acum, in era electronicii in care transferurile bancare sunt o rutina, incompetentii nu au fost capabili sa dezvolte un sistem de votare electronic?!
    -Multi lucreaza in alte orase din Romania dar nu au vize de resedinta plus cei care lucreaza in afara tarii (sunt limitati de vize, costuri, timp); multi calatoresc (weekend, vreme frumoasa etc.) si mai multi sunt comozi si au nevoie de un sistem flexibil de vot (din fata PC-ului).
    Cei statornici sunt in primul rand pensionarii si mai apoi bugetarii; aceste doua categorii care reprezinta majoritatea votantilor PSD, rezoneaza la promisiunile Social-Democratilor si au fost cei mai avantajati de sistemul actulal, primitiv de vot, iar rezultatele se vad. Se putea chiar mai rau!
    • +2 (4 voturi)    
      Maestre, nu vor, ca si arbitrajul electronic ... (Luni, 12 decembrie 2016, 11:30)

      Jaq [utilizator] i-a raspuns lui StelianDionisie1

      ... întrucât, atunci, nu se mai pot face matrapazlâcuri! Totuşi, votul electronic nu substituie lipsa de neuroni a mulţimii şi nici pe cea de reacţie, pe parcursul celor patru ani de coşmar, ce urmează!
  • +6 (14 voturi)    
    Alegeri (Luni, 12 decembrie 2016, 10:53)

    Peter OttoWolff1 [anonim]

    Romania este defnitiv ceea ce se numeste un "failed state", curul Europei. Asa va ramane pana cand, printr-o minune, se va introduce votul electronic dupa modelul ESTONIEI, care ar da posibilitatea practica romanilor din diaspora sa voteze. Dar...PSD se va feri ca dracul de tamaie sa accepte asa ceva.
    • -6 (12 voturi)    
      Nu sunt de parerea dumneavoastra (Luni, 12 decembrie 2016, 11:34)

      EllenaS [utilizator] i-a raspuns lui Peter OttoWolff1

      Am amandoi copiii plecati in strainatate. De ce ar trebui ca ei sa hotarasca politica din Romania? Ei platesc impozite acolo unde muncesc si nu cred ca au vreun drept moral sa-si spuna parerea prin vot. Cand vor reveni, daca vor reveni, vor intra in toate drepturile. Doar atunci! Diaspora a hotarat realegerea lui Basescu ca Presedinte. A fost corect? Nu cred. Acum, Basescu intra in Parlament cu voturile moldovenilor cu cetatenie dubla. Stia el de ce a impulsionat acordarea cetateniiei romane! E corect? Nu cred.
      • 0 (6 voturi)    
        da banii trimis de ei sunt buni, nu-i asa? (Luni, 12 decembrie 2016, 13:19)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

        Ti-ai vazut sacii in caruta PSD-ista. De fapt, cine stie cine esti tu, ce functie ai avut si ce sinecura ai si acum pe undeva.
      • +2 (2 voturi)    
        Sunt cetateni sau ba? (Miercuri, 14 decembrie 2016, 12:34)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

        Copiii dvs nu au drept de vot in strainatate daca nu au dubla cetatenie, indiferent cate taxe platesc acolo. In concluzie: sunt cetatenii nimanui? Vrei sa nu aiba drept de vot nicaieri?
  • -6 (10 voturi)    
    raul cunoscu (Luni, 12 decembrie 2016, 11:00)

    Ilenuca1 [utilizator]

    atata dezamagire a adus dreapta, incat, mai bine cu psd - raul cunoscut
  • 0 (2 voturi)    
    11% PSD in diaspora? (Luni, 12 decembrie 2016, 11:14)

    za-k [utilizator]

    Lucrurile sint cam kaput :)
    • +1 (1 vot)    
      trebuie vazut unde in diaspora. (Luni, 12 decembrie 2016, 14:25)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      e undeva statistica pe tari ?
      • -1 (1 vot)    
        Momentan nu ... (Luni, 12 decembrie 2016, 16:23)

        za-k [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        o sa vedem daca apare. Oricum e imens :)
  • 0 (4 voturi)    
    RTV a avut dreptate :) (Luni, 12 decembrie 2016, 11:22)

    za-k [utilizator]

    "Frauda masiva la alegeri" ca a iesit PSD :)
  • +2 (6 voturi)    
    Râdem noi, râdem, dar nu e râsul nostru ... (Luni, 12 decembrie 2016, 11:28)

    Jaq [utilizator]

    Degeaba blestemăm, degeaba ne credem viteji în postări, la zi cu toate tehnicile şi rahaturile mâncătoare inutile de timp personal cu care nu ne mai întâlnim, că vin vremuri interesante! Ar fi utilă vizita la psihiatru sau, măcar, la hipermarket pentru provizii serioase de hărtie igienică! Iată unde ne-au adus, "dragii" votanţi cu neuroni puţini! Propun să izolăm administrativ şi economic judeţele bătute în cap (baiu-i că nu mai rămâne mare lucru în afara lor), iar pe cei care nu au mers la vot să îi deportăm acolo, pentru că au făcut mai mult rău stând acasă, decât semimaimuţele analfabete votante! Nu durează foarte mult şi legea prin care vor fi binecuvântaţi să ne conducă şi să ne impună legi cei penali (infractori, criminali, violatori) va fi legiferată de către un asemenea parlament. Aşa nu se mai poate! Nu mai durează mult şi va ieşi rău, cu război civil, şi nu pe considerente etnice, deşi este îngrijorător CÂND VEZI CUM SE IDENTIFICĂ, CONSOLIDEAZĂ ŞI LĂRGEŞTE CORIDORUL VERDE, PORNIND DIN INIMA ROMÂNIEI CĂTRE EXTERIOR) !!!!!!! Dacă aceste genii stătătoare acasă ar merge la vot alături de "stabilii roşii", în proporţie de minimum 65% s-ar produce multe bulversări şi semnale interne, printre care şi neintrarea în parlament a prostituatelor şantajiste, reprezentate prin verde! Folosire plăcută a scursurilor, dragi români! Poimâine veţi fi chiriaşi pe propriul teritoriu!
    • 0 (4 voturi)    
      eu propun (Luni, 12 decembrie 2016, 14:29)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Jaq

      sa-i scoatem la vot pe cei care nu vin la vot, peste 12 milioane!!.
      Asta e preocupare numarul unu in urmatorii ani ai societatii civile, sa afle ce e in capul acestor oameni, ce nevoi au, sa le explicam ce e democratia si cum functioneaza. psd-ul nu va face asa ceva cel mult vor face o institutie care sta pe tusa si doar trimite la gunoi initiativele, cererile, plangerile.
    • +1 (3 voturi)    
      Maimuțicele astea (Luni, 12 decembrie 2016, 18:54)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Jaq

      Când maimuțele, așa cum le zici tu, au votat ca tine, tot maimuțe erau?
      Îți garantez că o parte din maimuțele ce au votat cu PSD acum au votat și cu PNL și cu Băsescu la un moment dat.

      Continuați să disprețuiți oamenii diferiți de voi! Chiar că rog! Iar apoi să vă mirați de ce pierdeți în continuu!
  • +5 (5 voturi)    
    eu doar sper (Luni, 12 decembrie 2016, 13:16)

    bobyrou [utilizator]

    eu sper ca hotnews-ul sa nu planga prea tare pentru ca a intrat PMP-ul in parlament. Vor urma 2 ani de zile cu articole zilnice dedicate nicusoarelor.
  • +3 (7 voturi)    
    Sibiu,inima adevarata a tarii! (Luni, 12 decembrie 2016, 13:28)

    mihaitzateo [utilizator]

    PNL+USR,la Sibiu, au peste 54%!
    Si sa nu iubesti Sibiul din toata inima atunci?
    Chiar daca sunt bucurestean si nu am nicio ruda,din cei 4 bunici, din zona Sibiului,iubesc din toata inima Sibiul si judetul Sibiu!
    Bravo celor de acolo ca nu s-au lasat influentati de propaganda plina de ura a Antenei 3 si a RTV,contra domnului Ciolos,contra PNL si contra USR!
    • +1 (1 vot)    
      Îl iubim îl iubim (Luni, 12 decembrie 2016, 18:57)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Dacă votează ca noi, îl iubim. Dacă nu, îl urăm! Asta este baza unei relații sănătoase!
  • +3 (3 voturi)    
    un viitor sigur (Luni, 12 decembrie 2016, 14:00)

    acidacetilsalicilic [utilizator]

    Un popor de oi merita un guvern lupi.Asta este....majoritatea decide. Dar nu este neaparat cel mai echitabil sistem.
    Votul nu ar trebui sa fie egal pentru toti....dar asta este o alta discutie.

    Cu Dumnezeu inainte...doar asta ne-a mai ramas.
  • +7 (9 voturi)    
    Așa vă trebuie, postaci ”de dreapta” !!!!! (Luni, 12 decembrie 2016, 14:11)

    Amad [utilizator]

    Toată atitudinea voastră, a postacilor "de dreapta", ”al intelectualilor”, ne adus aici.
    Cum apare unul care este pro PSD. il acuzati de cretinism, slugarnicie, asistență socială. Va limitati doar la a-l categorisi drept betiv, pomanagiu, moldovean, etc.
    Daca vă pierdeați 5 min.din viață, să-l faceti sa inteleagă că PSD este sfarșitul, aveati alte șanse. Doar cu acuzații și blamarea simpatizanților PSD, îi veți alunga și mai mult în bratele PSD.
    V-ati întrebat cați bugetari au votat PSD? Majoritatea, fiindcă au o frică de moarte ”de patron”.
    V-ați întebat de ce cei din mediul privat votează și ei PSD? Majoritatea, fiindcă nu au resimțit bunăstarea afacerii unde lucrează.
    Când o să întelegeți lucrurile astea, și o sa-i faceți și pe alții să le înțeleagă, atunci vom avea o șansă.

    Voi le dați voturi negative pe site-uri, ei vă dau voturi negative la alegeri.
    Succes la votat in continuare.
    • +1 (3 voturi)    
      De acord (Luni, 12 decembrie 2016, 19:02)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Cu toată onestitatea, cred că aveți cel mai bun comentariu de aici!

      Cu o mică mențiune: eu cred că nu este vina postacilor ci mai degrabă o mentalitate a unui segment al populației ce votează cu dreapta curentă.

      Cred că am evolua mai repede ca popor dacă am învăța să ne respectăm puțin opiniile unii altora și dacă nu am împărți lumea în noi și ei, deștepți și proști, superiori și inferiori. Realitatea nu e așa cum o văd unii pe aici.
    • 0 (0 voturi)    
      Nota (Marţi, 13 decembrie 2016, 20:47)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      In '90 mi-am pierdut mult mai mult decat 5 min din viata incercand sa conving niste votanti ai partidului 'stramos' al PSD = Neanderthalianul FSN, cel dotat cu lampase si bate.
      Incepeam cu logica, iar cand ajungeam la confuzii, astia se enervau.

      Deci, imi pare rau, nu cred ca ai dreptate, Politica ca si sexul si religia sunt intr-o parte irationala a creierului uman, unde predomina spaimele, dorintele, poftele, etc...

      Deci, mare parte a electoratului roman, mai in varsta, refuza sa mai gandeasca, in cel mai bun caz stau acasa.

      Toata speranta sta ca tinerii sa accepte ca pot schimba ceva.
  • +3 (7 voturi)    
    Alegeri (Luni, 12 decembrie 2016, 16:11)

    Lucris [utilizator]

    Aceasta este, de fapt, alegerea celor care nu au ales....

    Oameni buni, propun desfiintarea clasei politice si angajarea unui om pe postul de Prim Ministru. Facem un Caiet de Sarcini, fixam o Comisie de Redactare subiecte examen, o Comisie de Evaluare si dam concurs transmis live. Ca la orice post unde te angajezi prin concurs.
    Se va aplica o singura politica, Politica Interesului National. Nu tu interese de grup, de partid, de gasca de penali si altele asemenea...
    Suna hilar, poate, dar cred ca se poate realiza (undeva peste ”n” ani...). Evident, masonii care au impanzit politica romaneasca, mass-media si mediul de afaceri vor protesta, dar, parca oamenii de rand sunt mai multi, oleaca, si poate, s-ar aplica ceva din visul asta...
    Deh, visez si eu la o tara mai bine gospodarita... Vise....
    Sa nu radeti, va rog... Chiar e albastra situatia.... Ma rog, rosie...
    • 0 (0 voturi)    
      visul asta... (Marţi, 13 decembrie 2016, 15:14)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

      Ne-ar putea salva - cred ca de maine se va putea sti mai bine cum stam povestea.
      Speranta exista, din pacate a fost compromis un om - Dacian Ciolos. Poate mai este o sansa ca el sa ramana in continuare PM sau poate se incalzeste cinve care este si mai bine pregatit decat el si are si experienta astfel incat sa conduca guvernul spre mai bine ...

      Cred ca persoana aceea este in carti - mas bucura sa fie un vis real!
  • 0 (4 voturi)    
    Utopie (Luni, 12 decembrie 2016, 17:40)

    sdi [utilizator]

    Cum ar fi fost sa se voteze peste tot ca la Sibiu?
  • -1 (3 voturi)    
    Chiar luam tot ce ne dau toti? (Luni, 12 decembrie 2016, 19:50)

    NicolaieGheorghe [anonim]

    Fratilor uitativa bine la harta care este prezentata mai sus si, veti observa, ca raurile sunt scrise in limba maghiara! Deci izvorasc din romania , iar denumirile sunt in maghiara! Plecati in ungaria unguri, maghiari, bozgari...nu stiuce sunteti....ciangai, tigani. Nu va place aici plecati fratilor, nu va tine nimeni. Au votat toata lumea cu PSD. Asta este, asa au simtit. Toata lumea minte. Unii nu s-au saturat sa fie mintiti. Ce mai pot fura? A, mai exista varianta ...ne imprumutam.... ca sa avem ce fura, si platesc altii dupa noi. UDMR vrea iar la guvernare? Nu vrem decat sa faca legi pentru ei acolo unde au votat. Nu si pentru restul tarii! Unii nu stii nici a vorbi bine.
  • +2 (4 voturi)    
    E harta Berlinului de Vest ? (Luni, 12 decembrie 2016, 20:49)

    A78 [utilizator]

    Parca e harta Berlinului de Vest , inconjurat de comunisti ....
  • -2 (6 voturi)    
    Harta interactiva reala... (Luni, 12 decembrie 2016, 21:13)

    Irina25 [utilizator]

    ...nu prea seamana cu ceea ce ne-a aratat Hotnews in ultimele zile. In ton cu previziunile despre victoria Maiei, a d-nei Clinton etc. In concluzie, ori habar nu aveti ce se intampla, deci mai bine v-ati apuca de agricultura, ori sunteti tot un fel de Antena 3, dar slujiti la alti stapani.
  • -3 (5 voturi)    
    Harta interactiva reala... (Luni, 12 decembrie 2016, 21:13)

    Irina25 [utilizator]

    ...nu prea seamana cu ceea ce ne-a aratat Hotnews in ultimele zile. In ton cu previziunile despre victoria Maiei, a d-nei Clinton etc. In concluzie, ori habar nu aveti ce se intampla, deci mai bine v-ati apuca de agricultura, ori sunteti tot un fel de Antena 3, dar slujiti la alti stapani.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai uiatat o alta varianta? (Luni, 12 decembrie 2016, 22:20)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Sau ceva ciudat s-a intimplat la alegeri, eu unul nu pot sa cred ca s-a votat atit de mult cu PSD.
  • +8 (8 voturi)    
    Tragic! (Marţi, 13 decembrie 2016, 0:30)

    Gabu [utilizator]

    3 milioane și jumătate de români, circa 18% dintre cei 7,5 milioane de oameni ce-au votat, dintr-un total de 19 milioane cu drept de vot, au decis în seara asta soarta României pentru viitorii patru ani... PSD - ul penal și hoț e iarăși la guvernare girați de doar 18% dintre alegatori. Concluzie: avem 3,5 milioane de hoți, 1,5 mil capitaliști, 700000 de idealiști, 500000 de secesionisti, 500000 de jigodii și 11.5 milioane de idioți.
    • 0 (0 voturi)    
      Am cautat special postarea ta, o citisem rapid in (Marţi, 13 decembrie 2016, 20:22)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      masina. Exceptionala!
  • 0 (2 voturi)    
    MDA (Marţi, 13 decembrie 2016, 13:09)

    ionoi [utilizator]

    Unde este albastru PNL a castigat la mustata, iar unde este verde...PSD este net peste PNL!
    Asa ca nici acolo PNL nu e breaz! Halal Ciolos-Gorghiu-Johannis!
    Autisti....cum le zice Bogdan Chiriac!
  • 0 (0 voturi)    
    mai draga... (Marţi, 13 decembrie 2016, 15:18)

    ..13 [utilizator]

    Dar daca numai partidele mentionate mai sus sunt parte din viitorul parlament oare de ce mai apar in statistica prezentata in notita de judet???

    Nu are sens!
    Este insa parerea mea - multumesc!
  • +2 (4 voturi)    
    ma intreb de ce... (Marţi, 13 decembrie 2016, 16:11)

    akillies [utilizator]

    ..analistii politici nu vor sa spuna lucrurilor pe nume. Cei 60% care au stat acasa arata lipsa de incredere a romanilor in actuala clasa politica. Daca in urmatorul an nu se vor produce schimbari majore in modul de a face lucrurile din aprtea politicienilor, mai ales p$d, atunci, acesti 60% vor iesi si vor alege fara vot alta clasa politica!
    Din pacate acest lucru va determina o slabire a stabilitiatii in aceasta zona.
    E suficient sa mai apara un Colectiv si al revedere toti politicienii actuali si fosti..
    Nu uitati, Colectiv a fost cireasa de pe tort! blatul a fost vizibil inca dinainte , de la accidentele aviatice si salvarile esuate ale victimelor ce au precedat evenimentele Colectiv!
    Asa ca, atentie mare p$d si altii care acum va bucurati..localele, parlamentarele le-ati castigat pacalind oamenii, dar cand vor realiza ca i-ati apcalit, ar fi bine sa aveti elicopterele pregatite ca nu va va lau nimeni partea!
  • +1 (1 vot)    
    Diaspora? (Marţi, 13 decembrie 2016, 18:25)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Eu am votat din diaspora, si as vrea sa aflu cum s-a votat statistic in diaspora. Daca aflu ca si din diaspora s-a votat tot PSD, apoi chiar pot sa imi pun de acum inainte intentia de vot la Ambasada in cui.
    M-ar interesa si pe tari - banuiesc ca Moldova a votat PNP, Ungaria UDMR, dar as vrea sa vad restul diasporei ce prefera.