UPDATE Ion Iliescu, in pofida faptului ca e interzisa campania electorala: Am votat cu PSD. Am votat pentru pace

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 decembrie 2016, 12:54 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Ion Iliescu a spus duminica, dupa ce si-a exprimat optiunea electorala, ca a votat cu PSD, desi legea prevede ca in ziua votarii, campania electorala este interzisa, indemnandu-i pe romani sa iasa la vot, potrivit Mediafax.

"Am votat pentru pace. (...) Am votat, cred ca nu e un secret pentru PSD", a spus Ion Iliescu.

Ion Iliescu a schimbat subiectul, dupa ce un jurnalist prezent i-a atras atentia ca s-a incheiat campania electorala.

"Sper sa se consolideze niste procese care au evoluat intr-un sens pozitiv, sa fie limitate o serie de devieri de la mersul lucrurilor, asa cum doreste lumea, si sa ofere viitoarea componenta a parlamentului cu mai multa satisfactie oamenilor si mai ales oamenilor care duc greul, cei care au venituri mici, care se descurca greu cu ele. Ramane pentru noi o problema majora ca mersul tarii, datele pe ansamblu sa se reflecte si in viata oamenilor si in viata mai buna a celor multi", a mai spus fostul sef al statului.


Ion Iliescu i-a indemnat pe romani sa voteze, afirmand ca daca vor sa vada imbunatatindu-se ceva, prezenta a vot este absolut obligatorie.

"Si cred ca un numar mare de oameni inteleg acest lucru. Sigur, sunt si oameni care nu mai au incredere - asta este un aspect negativ al evolutiei noastre, oamenii nu mai au incredere in structurile statale, in cei care sunt alesi, care nu totdeauna au raspuns nevoilor. Dar trebuie sa facem aceasta ruptura si sa dam mai multa incredere oamenilor si comunicarea aceasta sufleteasca intre cei alesi si alegatori sa fie temeiul consolidarii democratice", a adaugat Iliescu.

Intrebat de ce nu este insotit de Nina, sotia sa, Ion Iliescu a afirmat ca aceasta nu se simte prea bine.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2606 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    mortul lui Dragnea (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:06)

    demaGOCU [utilizator]

    Nu m-am putut abtine. Nu am nimic cu dansul, dar m-a surprins ca mai traieste.
    • +15 (15 voturi)    
      :( (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:27)

      rco [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      nu numai ca traieste, dar traieste bine, liber si mai are si drept de vot
      • +4 (4 voturi)    
        Un Bolshevik Pupator de URSS (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui rco

        Sa il vedem alaturi de Visinescu !
    • +15 (15 voturi)    
      trai (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:40)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Ba sa traiasca 100 de ani, sa aiba timp sa raspunda pentru faptele sale si de la lovlutie si de la mineriade...
    • +5 (5 voturi)    
      Ce sa-i faci ! Pe aia din cimitire a reusit (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Tudorache sa-i opreasca ! Cica a dat dispozitie sa se patruleze in jurul ingropelnitelor (in special cele din judetul Teleorman, dar nu numai) !
      • +4 (4 voturi)    
        la Berevoiesti s au ars ceva "dosare" (Duminică, 11 decembrie 2016, 18:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        acolo nea nelu sa isi fi spalat identitatea de la KGB ?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu's ce sa zic, dar indiferent unde si-a spalat-o (Duminică, 11 decembrie 2016, 20:13)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          nu cred ca il mai ajuta in actuala problema juridica !
          Ar avea realmente o valoare de simbol insa imaginea lui Iliescu, stand pe bancheta din spate a unui Logan, cu cusma de astrahan alunecata pe o ureche, in timp ce masina AITILOP intra pe poarta de la Rahova.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu's ce sa zic, dar indiferent unde si-a spalat-o (Duminică, 11 decembrie 2016, 20:13)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          nu cred ca il mai ajuta in actuala problema juridica !
          Ar avea realmente o valoare de simbol insa imaginea lui Iliescu, stand pe bancheta din spate a unui Logan, cu cusma de astrahan alunecata pe o ureche, in timp ce masina AITILOP intra pe poarta de la Rahova.
    • +1 (1 vot)    
      eh, (Duminică, 11 decembrie 2016, 19:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      un moft.
      e doar un citat din "gandirea" sinergica a acestui far al comunismului cu foata umana de sorginte moscovita, cu privira la proprietatea privata. a altora binenteles, nu a lui.
  • +9 (9 voturi)    
    hai ca se poate... (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:20)

    dandra [utilizator]

    poate peste 4 ani nu mai apuca sa voteze.
    putem doar sa speram.
  • +5 (5 voturi)    
    Draga KGBilici, (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:29)

    Altiro [utilizator]

    oamenii nu mai au incredere in structurile statale dupa ce 27 de ani au vazut cum bugetari celebrii din fsn,psdr,psd etc au strans averi pt zece generatii in timp ce truditorii care au contribuit la "avutia nationala" - impartita intre profitorii capitalismului de cumetrie,au murit saraci.
  • -6 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:42)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dimineata cand HN a dat i. be . cilul ala din Noua Zeelanda, nu era nici un comentariu referitor la incalcarea unor reguli. Acum ca Iliescu (probabil, atins de boala batranetii) scapa porumbelul, aceiasi deontologi sunt in stare sa il execute. Chiar credeti ca lumea este proasta si nu vede!? Si, evident, postacii (ai cui naiba ori fi, ca a romanilor sigur nu sunt) sar si ei.
    • +4 (4 voturi)    
      polkovnik sandu Te Ai Autocaracterizat din (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      primele randuri, Tu esti o rushine pentru Romania ! nu de acum, nu de ieri, ci de cand ai votat cu Bolshevicii !
  • +6 (6 voturi)    
    Sigur ca da (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:48)

    MindOverMatter [utilizator]

    Toavarase, pentru pace ai votat si cand ai chemat minerii. O pace frumoasa iti doresc, cu zanganit de catuse pe la urechi.
  • +4 (4 voturi)    
    vai (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:50)

    randunica [utilizator]

    ce sa faci poate apuca sa vada o romaine curata adevarata o tara asa bogata pe care au distruso .asa cum au facut ei nu are cuvinte . ai omorat oameni, ai fost si ramai cel mai infect personaj din istoria romanilor.stiu ca nu crezi an nimic mai ales an dumneezeu. da judecata se apropie .iliescule esti un.......
  • +5 (5 voturi)    
    De data asta (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:51)

    man_and_twin [utilizator]

    ...N-a mai stiut nici el cum sa aleaga intre traditionalele "Pt Schimbare / Pt stabilitate". Lucruile nu sunt ceea ce par a fi. Asa c-a votat pt pace cu corutia. Pacea vesnica.
  • +7 (7 voturi)    
    Era secret? (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu cine putea vota Iliescu decât cu partidul de miafioti rosii nascut din FSN - un partid CRIMINAL care si-a anexat tara si a jefuit-o cit a vrut?
  • +3 (3 voturi)    
    Ne ameninta... (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:07)

    Kpax [utilizator]

    Cu razboiul civil, a vota pentru "pace" cu P$D!
    Ii este frica ca il va ajunge bratul lung al legii!
  • +8 (8 voturi)    
    Cine spunea zilele trecute ca Ilici a ajuns sa-si (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:10)

    Susufler0 [utilizator]

    taraie basinile, s-a inselat profund. Un activism mai militant ca asta practicat in ziua scrutinului nu am mai vazut de peste un an la el !

    Cu cele trei cuvinte pronuntate la iesirea de la urne a mobilizat pe toti fostii sai colegi si ai Ghizelei Vass, bunica ultra liberalului Olteanu.

    PS. Nu, nu e vorba de pesedisti, ci de comunisti, de aia cu PCR-ul. Aia, ai caror nepoti sunt acum capitalisti de succes si produc "plus valoare". Nu, nu plus valoare "marxista" ci "hegeliana".
  • +6 (6 voturi)    
    o sa traduc eu: (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:11)

    liviu_ [utilizator]

    "Am votat pentru pace " 0 adica... am votat cu un partid care o sa puna Justitia cu botu pe labe si care oi sa ne lase sa furam si sa chemam minerii cand ne pofteste inima