HARTA INTERACTIVA Prezenta FINALA la ora 21.00: 39,49% / 41,6% in Bucuresti / Vezi situatia pe fiecare judet si comparatia cu alegerile din 2012

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 11 decembrie 2016, 10:02 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Alegeri parlamentare - Prezenta ora 21
Foto: Hotnews
La inchiderea urnelor, prezenta pe tara a fost de 39,49%, mai mica decat cea inregistrata in 2012 la parlamentare: 41,72%. In Bucuresti prezenta a fost de 41,6%, mai mare decat in 2012 cand a fost inregistrata 39,36%. Judetele din sudul tarii au fost fruntase la capitolul prezenta, dar nu au fost singure in top: mai multe judete din Transilvania s-au ridicat in partea a doua z zilei. Per total, fata de alegerile din 2012, prezenta medie pe tara s-a format intr-un interval mult mai compact, cu extreme mai apropiate. In plus, fata de alte alegeri, prezenta sporita a fost inregistrata in mediul urban.

Prezenta la nivel national la ora 21.00: 39,49%

Prezenta in Bucuresti la ora 21.00: 41,6%


Top cinci judete la prezenta:

Olt: 47,16%
Teleorman: 46,29%
Dolj: 45,06%
Harghita: 44.59%
Bihor: 43,80%

Ultimele cinci judete la prezenta:

Maramures: 31,62%
Vaslui: 32,90%
Iasi: 34,4%
Satu Mare: 34,96%
Tulcea: 35.02%

GRAFIC - Prezenta la ora 21:00 -




---

HARTA INTERACTIVA - Prezenta ora 21:00

NOTA: Incarcarea hartii poate dura cateva momente!


----

Prezenta la nivel national la ora 20.00: 38,65%

Prezenta in Bucuresti la ora 20.00: 40,24%


Top cinci judete la prezenta:

Olt: 46,55%
Teleorman: 45,74%
Dolj: 44,23%
Harghita: 43.63%
Bihor: 42,75%

Ultimele cinci judete la prezenta:

Maramures: 30,93%
Vaslui: 32,48%
Iasi: 33,76%
Satu Mare: 34,23%
Timis: 34,24%

----
Prezenta la nivel national la ora 19.00: 36,93%

Prezenta in Bucuresti la ora 19.00: 37,86%


Top cinci judete la prezenta:

Olt: 45,09%
Teleorman: 44,44%
Dolj: 42,31%
Harghita: 41.51%
Mehedinti: 40,98%

Ultimele cinci judete la prezenta:

Maramures: 29,5%
Vaslui: 31,57%
Timis: 32,17%
Iasi: 32,52%
Satu Mare: 32,62%

----
La ora 18:00, prezenta pe tara a fost de 34,39%, mai mica decat cea inregistrata in 2012 la parlamentare: 36,54%. In Bucuresti prezenta a fost de 34,77%, mai mare decat in 2012 cand a fost inregistrata 33,37%. In continuare judetele din sudul tarii sunt fruntase la capitolul prezenta, in timp ce la coada se afla judete din nordul tarii si Transilvania, insa intervalul este mult mai strans decat in 2012. In plus, prezenta sporita a fost inregistrata in mediul urban.

Prezenta la ora 18:00 la nivel national: 34,39%

Prezenta la 18:00 in Bucuresti: 34,77%

Top cinci judete la prezenta:

Olt: 42,2%
Teleorman: 41,81%
Dolj: 38,94%
Dambovita: 38,16%
Harghita: 38.07%

Ultimele cinci judete la prezenta:

Maramures: 27,53%
Timis: 29,4%
Vaslui: 30,19%
Satu Mare: 30,25%
Iasi: 30,77%

----

Prezenta la ora 16:00 la nivel national: 27,07%

Prezenta la 16:00 in Bucuresti: 27.74%

Top cinci judete la prezenta:

Olt: 32,64%
Teleorman: 32,56%
Botosani - 30,39%
Hunedoara - 30,14%
Dolj - 29,94%

Ultimele cinci judete la prezenta:

Maramures: 21,410%
Timis: 22,31%
Arad: 22,92%
Satu Mare: 23,16%
Sibiu: 23,49%

-----

Prezenta la ora 15:00 la nivel national: 23,67%

Prezenta la 15:00 in Bucuresti: 24.53%

Top cinci judete la prezenta:

Teleorman: 28,53%
Olt: 28,47%
Botosani - 26,87%
Hunedoara - 26,47%
Dolj - 26,27%

Ultimele cinci judete la prezenta:

Maramures: 18,30%
Timis: 19,16%
Arad: 19,6%
Bistrita Nasaud: 19,76%
Satu Mare: 19,77%



-----

La ora 14:00, prezenta pe tara a fost de 20,23%, mai mica decat cea inregistrata in 2012 la parlamentare: 20,56%.

In Bucuresti prezenta a fost de 21,06%, mai mare decat in 2012 cand a fost inregistrata 20,48%.

In continuare judetele din sudul tarii sunt fruntase la capitolul prezenta, in timp ce la coada se afla judete din nordul tarii si Transilvania, insa intervalul este mult mai strans decat in 2012. In plus, prezenta sporita a fost inregistrata in mediul urban.


---


La ora 13:00
prezenta pe tara: 16,62%. In Bucuresti: 17,05 %

Prezenta la ora 12.00 - Nivel national:  12,47%

La ora 10:00 prezenta la nivel national la alegerile parlamentare de duminica a fost de 5,27%, comparativ cu 4,52% la alegerile parlamentare din 2012. Judetele din sudul tarii sunt fruntase la capitolul prezenta, in timp ce la coada se afla judete din nordul tarii si Transilvania. In Bucuresti, prezenta inregistrata a fost de 4,72%, fata de 3,90% in 2012.


---


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

76439 vizualizari

  • +45 (73 voturi)    
    Asistatii sociali, primii la vot (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:11)

    banel [utilizator]

    Ca nu cumva sa vina vreun guvern care sa-i puna la munca.
    • -33 (41 voturi)    
      Daca presedintele isi permite (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:34)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Sa jigneasca familistii . Fiecare isi apara valorile .
      • +16 (28 voturi)    
        ! (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:21)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Familia inseamna neaparat la tine sa ai 5 copii sa fii ortodox, sa botezi tot ce are trandafiri, sa-ti bati nevasta si sa fii bun si darnic doar cu +- 1, 2 zile inainte de Craciun, nu? :)))))))
      • +14 (16 voturi)    
        Cu ce i-a jignit? (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:34)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Sper ca nu ai preluat si tu mesajul lui Firea care declara ca nu esti un bun familist daca nu ai copii.
    • +20 (22 voturi)    
      aia sunt oameni saraci si fara educatie (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:40)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui banel

      PSD profita de 25 de ani de romanii saraci si fara educatie carora le da ajutoare sociale in schimbul voturilor.
      si pe aia nu va putea nimeni sa-i scoata din saracie, ei se vor elimina treptat cu varsta dar durata de timp e cam mare, mai dureaza cel putin 10 ani
      • +12 (14 voturi)    
        tocmai (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:49)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Exact asta vrea psd: oameni saraci si necajiti care sa voteze uleiul,galeata si faina.De 27 de ani psd (sub diversele sale denumiri) se straduie cu un remarcabil succes ca in Romania sa fie multi oameni saraci si necajiti.Votand psd votam saracia si necazul.
      • +1 (1 vot)    
        din pcate ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:30)

        exlc [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        se vor creaa altii sa iii inlocuiasca
    • -1 (3 voturi)    
      nu esti corect (Duminică, 11 decembrie 2016, 19:43)

      nu-conteaza [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Faceti pseudo-demersuri pentru iesire la vot, iar acum ii jignesti pe cei care o fac. E treaba lor cum voteaza si dreptul lor. Cine este sarac(in gandire, in primul rand) va fi si in urmatorii 4 ani, indiferent de guvern sau parlament.
    • +4 (4 voturi)    
      Si desi e vreme frumoasa Romania "tanara" iar se.. (Duminică, 11 decembrie 2016, 19:53)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ...îneacă precum țiganul la mal. Parca vad ca prezenta la vot e mai mica decat in 2012. :(((
    • 0 (0 voturi)    
      Si ne-asistatii? (Duminică, 11 decembrie 2016, 23:00)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Ceilalti au stat acasa?
  • -16 (26 voturi)    
    batranii si guzganii de partid (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:25)

    jackalphonse [utilizator]

    @banele, din cauza mentalitatii ca a ta castiga psd-ul
    • +2 (4 voturi)    
      dar (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:15)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      de "mentalitatii ca a ta" ce parere ai?
      e drumul lung si greu pana la scoala, dar nu numai drumul
  • -47 (55 voturi)    
    va spargem (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:39)

    xanti [utilizator]

    PSD si ALDE peste 52%,sudul s-a trezit si voteaza masiv.
    • +36 (42 voturi)    
      Internationala (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:47)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cam vrei un singur partid din cate vad. Ca si Lenin, Marx, Stalin.

      Tot un singur partid au vrut si Mussolini si Hitler.

      Daca vrei asa ceva, de ce nu emigrezi in Cuba sau in Coreea de Nord?
      • +17 (25 voturi)    
        Daca ! (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:23)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Daca le-ar fi votantii asa harnici si la munca, nu numai la intins mina ... ehei unde ar fi Romania astazi ! Din pacate " bajetii " se multumesc cu Rromanika !
      • 0 (0 voturi)    
        El e din China (Luni, 12 decembrie 2016, 13:34)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        asa ca pe langa ochii mici are si creierul pe masura.
    • +39 (47 voturi)    
      Vreti sa "spargeti" Romania.... (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:55)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ... dragi bugetari, asistati sociali si mafioti conectati la buget. Noua nu aveti ce sa ne faceti. Pentru ca am fost la scoala, citim, muncim si platim impozite.
      • +8 (12 voturi)    
        Vot (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:20)

        AndreeaPopescu1 [anonim] i-a raspuns lui math_2

        Bine spus!
      • -3 (3 voturi)    
        vreti sa ...romania (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:23)

        vulpoiul rosu [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        ....si vom muri fericiti !
      • +8 (8 voturi)    
        Din nefericire ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:57)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        ... au ce ne face, ne fac, si noua ni se rupe.

        Platim taxe peste taxe, din care se imbogatesc ciocoii, fara ca noi sa beneficiem de un sistem de sanatate decent, sa avem vreo garantie din partea pensiilor de stat, sau macar sa circulam pe sosele decente. Tie chiar ti se pare ca nu ne fac nimic?
      • +4 (6 voturi)    
        Aloo, ce ai cu bugetarii?? (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:09)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        De ce ii pui alaturi de asistatii social??Sunt o multime de bugetari anti psd si compania, care vor altceva, fara coruptie...Crezi ca privatii ar reusi sa faca ceva fara bugetari? De ex. toti din justitie sunt bugetari, eu cred ca un stat nu poate exista fara justitie. E clar ca administratia trebuie reformata sa speram ca Ciolos va avea ocazia...
    • +9 (15 voturi)    
      esti prost peste limita legala (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Alegerile se incheie diseara la 10 comunistule! Jigodiile de ALDE nu intra in Parlament iar partidul strigoilor PSD va da marunt din buze inca 4 ani
    • +6 (8 voturi)    
      ! (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:42)

      neo13 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mai vorbim deseara la 9...
    • +6 (8 voturi)    
      Pai separati-va si spargeti-va intre voi (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:08)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sa va vad cat o sa puteti rezista cand s-o umfla prazu'n voi.
    • +3 (7 voturi)    
      sezi blind, ca nu spargi pe nimeni (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:07)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cu-i crezi ca-i e frica de amenintarile tale ?? mai mult de 100% ( s-au dus vremurile cu 140% si turism electoral) n-aveti cum vota si oricum concentratia de oameni votanti nu-i in sud ci in Transilvania, asa ca relax

      PS. pt siguranta voturilor , mormintele ar trebui facute in sud la 10m adincime
      • +6 (10 voturi)    
        analfabet (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:46)

        un.om [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Un om cand nu se poate mandri cu realizarile personale se mandreste cu realizarile de grup (familie, clan, oras, tara, etnie, grup religios, etc). Cu cat e mai insignifiant si netrebnic personajul cu atat e mai mandru de realizarile de grup (realizari personale oricum nu are).

        Asta ar fi dupa mine explicatia pentru faptul ca toti postacii ratati si prostanaci (@xanti, @mnicku) sunt foarte mandri de zona de provenienta. Cu comentariile lor inepte ei fac doar deservicii zonelor din care provin.
  • +8 (8 voturi)    
    Cifre absolute (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:05)

    cristianb [utilizator]

    Ar fi mai interesant daca ati pune in cifre absolute prezenta la vot. Mai ales avand in vedere diferentele de nr de alegatori.
    • -3 (5 voturi)    
      nu conteaza cifre absolute! (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:36)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui cristianb

      rezultatele se bazeaza numai pe procente!
      • +4 (4 voturi)    
        Da, dar ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:04)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tba

        ... 10% in Bucuresti inseamna aproape doua sute de mii de oameni, pe cand 10% in Teleorman nu inseamna doar pe-o treime atat. 14% in Olt inseamna mai putin decat 10% in Timis. De-aia zice omu' ca ar fi utile si cifrele absolute.

        Mai e un motiv pentru care cifrele absolute ar fi utile. Multa lume plecata la munca in afara tarii, fara insa sa-si fi lichidat si legal domiciliul din judetul de resedinta, si proportia variaza de la un judet la altul. Cei aflati in situatia asta is numarati ca votanti, da' nu voteaza ca n-au cum, si nu apar in nici o statistica. De-aia, cifrele absolute ar fi mai degraba relevante.
        • +1 (1 vot)    
          Bucuresti are cam de 5 ori mai multi reprezentanti (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:42)

          demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          comparativ cu Teleroman, daca asta te interesa.
  • +13 (13 voturi)    
    votam pentru copiii nostri (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:21)

    Dedalus [utilizator]

    Nici un partid nu e perfect. Nici in Romania si nici in alta tara democratica din lume.

    Dar asta nu inseamna ca nu avem ce vota. Macar 1 la mie fiecare se poate regasi intr-un partid.

    Legile nu le face Parlamentul. Parlamentul doar le voteaza. Legile le fac partidele. Si in partide sunt tot romani, unii mai buni, altii mai rai. Ca si intreaga societate, ca si in intreaga lume.

    Partidele trebuie sa reprezinte grupuri mari de oameni, care oameni (vorba lui Bula) sunt diversi. Asa ca nu pot reprezenta 100% intrgul grup.

    Asa arata democratia. Si pana acum nu s-a descoperit un sistem mai bun.

    Asa ca, daca te straduiesti putin, te poti regasi intr-un partid. Sunt destule si oricat de primitive ar fi, sunt partidele noastre.

    Pentru ca ai nostril copii sa aiba ce sa voteze peste decenii, trebuie sa votam noi acum.
    • +7 (7 voturi)    
      schimbare sistemului (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:22)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Sistemul trebuie schimbat sa nu mai apara coruptie, sau sa fie depistata la timp. Pentru asta trebuie transparenta a cheltuielilor, debirocratizare, simplificare a statului roman.

      Votati partidele care sustin acest lucru si care vor aduce asta. Astfel vom starpi coruptia indiferent din ce parte vine ea.

      Dupa votare e inainte de votare. Nu asteptam ca lucrurile sa se schimbe. Mergeti in audiente la cei alesi! si spuneti-va pasurile, intrebatii de ideiile pe care le-au sustinut in campania care i-au promovat ca demnitari!!
  • +15 (21 voturi)    
    Alzeimer - Profil alegator PSD (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:22)

    Sani [utilizator]

    Mama mea este bolnava de Alzeimer.

    La ora 10.00 stia ca trebuie sa mearga la Biserica si la vot.
    Nu stia:
    - Pe cine sa aleaga?
    - Daca sunt mai multi candidati?
    - Unde sa voteze?

    Bre tineri, acesti oameni doriti sa va decida viitorul?
    Mergeti dracq la vot!

    Nota: A ales pentru viitorul Romaniei in final!
  • +3 (3 voturi)    
    oricum n-au cum intelege! (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:33)

    tba [utilizator]

    ca pot vota psd-ul oricand astazi, nu trebuie sa se duca la vot cu noaptea in cap!
  • +14 (16 voturi)    
    sudul (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:37)

    dana35 [utilizator]

    de obicei sudul mare fan "ciuma rosie"=PSD iese de dimnineata.
    orele tarzii le dau fiori psd-istolor.
    hai sa facem dragi romani, dragi tineri tot asa se le stricam seara asta!!
    o sa ne bucuram 4 ani !
    • +3 (3 voturi)    
      La ora 11:00 ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dana35

      ... cand am fost sa votez la una din sectii era deja coada - si-s convins ca nu era coada cu simpatizanti PSD, dat fiind zona de oras in care stau.

      Asta din cauza ca erai tinut la usa pana cand iesea careva din cabina, abia dupa aia te lasau sa intri si sa-ti dai buletinul la verificat.

      Asta inseamna ca cabinele stau goale mai mult decat ar fi necesar. Daca ar verifica buletine, si ar lasa lume sa intre in asa fel incat la fiecare cabina de vot sa stea cate unu' pregatit sa intre imediat ce iese cel dinauntru, viteza de vot ar fi mai mare.

      Poate le atrage cineva avizat celor de la BEC atentia, daca se pot da instructiuni in directia asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Telefon la 112 (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:48)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Sau, la USR:
        0722574977
        0745923786
  • +4 (10 voturi)    
    Pensionarii (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:45)

    Radub1000 [utilizator]

    Sunt indemnati sa iasa tinerii la vot si de fapt, ca rezultat, avem o iesire masiva la vot a pensionarilor (35%), desi ei nu reprezinta decat 16% din populatia Romaniei, care voteaza in marea lor majoritate cu Partidul Pensionarilor( PSD). Daca ne uitam pe liste, la PSD, numai candidati foarte bogati, pe care o sa-i doara de cot de alegatorii lor.. Este un dezastru, viitorul Romaniei este hotarat de pensionari. Pe cand se va introduce votul electronic?
  • +9 (9 voturi)    
    Dezastru iara (Duminică, 11 decembrie 2016, 11:53)

    bogdanrech [utilizator]

    Trebuie neapărat să mergem să votăm. Iară toţi asistaţii şi leneşii fac legea. Ce naiba nu putem să detronăm populaţia asta care ne trage în jos de 26 de ani?
    • +5 (5 voturi)    
      Bine spus! (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:25)

      PopaRaducu [anonim] i-a raspuns lui bogdanrech

      Bine spus!
    • +1 (1 vot)    
      daca este asa (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:24)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui bogdanrech

      dar nu sunt convins, de vina sunt tinerii si nu pensionarii, deoarece sunt mult mai multi si sunt motive serioase sa isi sustina interesul;
      cunosc foarte multi pensionari lucizi, care stiu cum sa voteze si voteaza fara a recurge la a scoate in evidenta dezinteresul celor care se plang;
      sa scoatem castanele din foc cu mana noastra si sa il lasam in pace pe "soros"
  • -7 (13 voturi)    
    marea teapa (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:21)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    oricum ne luam teapa, indiferent pe cine punem stampila! astept cu nerabdare aparitia promteristelor cu voci orgasmice care vor spune ca din pacate prezenta la vot este sub asteptarea lor. pai, ce este vreo fericire sa transformam infractorii in parlamentari?
  • -10 (12 voturi)    
    vot (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:25)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    chiar merita sa mergem la vot? pronostic: 44% prezenta la vot, 52% PSD, restul nu mai conteaza!
    • +7 (7 voturi)    
      merita pt ca vot cu vot se aduna (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:42)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      daca tinerii, cei de la 20 la 40 de ani ar vota in numar mare - cel putin 50%, PSD-ul n-ar mai exista in Romania
    • +5 (5 voturi)    
      Ti s-a spus la PSD... (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:49)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      ...ce sa postezi, mai draga?!
  • +13 (13 voturi)    
    Sa iesim la vot! (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:26)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Dragi romani,
    Iesiti la vot si nu dati doi bani pe vorbele policienilor corupti.
    Mai mult ca sigur ca se va schimba clasa politica.
    Iesirea in masa la vot va indeparta de putere doua partide corupte si ipocrite.
    Sa iesim la, vot sa mai dam o sansa acestei tari!
    Daca voteaza toti acei romani tacuti, instruiti, muncitori, inlaturam clasa politica corupta, care a pus pe butuci aceasta tara, in care nu se mai face niciun tractor, strung, vagon cfr samd.
    Dragi romani iesiti la vot cu toate neamurile si prietenii, sa redam Romania romanilor!
  • +12 (12 voturi)    
    la cum mere treaba (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:34)

    AnderT [utilizator]

    PSD iese castigator !!!
    ne-am cacat in sus daca asa, motoreanu prime-minister !!!

    Poate dupa ieise lumea de la biserica si voteaza cu altii !!!

    Ajutooooooor !!!
  • -7 (9 voturi)    
    unde duce sloganul "iesiti la vot" (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:12)

    demaGOCU [utilizator]

    Lasa-ti oamenii in pace. Doar comunistii te fortau sa mergi la vot.
    • 0 (2 voturi)    
      3 comunisti sunt nemultumiti (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:50)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      A trecut vremea voastra.
  • +4 (6 voturi)    
    Sesizare nereguli la vot (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:16)

    AlexandraLucescu1 [anonim]

    Ai ajuns la secția de votare și ai sesizat o neregulă? Ai observat că un partid politic încă își face campanie în ziua votului pentru alegerile parlamentare? Ai observat autocare cu pasageri ce nu par a fi turiști? Cozile par interminabile la secția la care ai fost arondat?

    SESIZEAZA NEREGULA PE www.monitorizarevot.ro
  • +6 (6 voturi)    
    din pacate... (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:13)

    liviu_ [utilizator]

    cea mai mare prezenta la vot o au judetele psdiste :(

    sper totusi sa avem o surpriza placuta si sa ii vedem pe gadea badea si aia de la Romania tv cu isi smulg parul din cap in direct!
  • -2 (10 voturi)    
    Basisti lenesi si asistati social... (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:06)

    ihateyou [utilizator]

    Iestit la vot ... lasati gargara pe net ...:)) O sa aveti timp si de gargara dupa vot ... si sa le explicati ... interlocutorilor ... ce bun e Basescu si cu Blaga, si cu Videanu, si cu Motanu si Gorghiu-Dej, ... cum basism = bogatie, cum basescu = civilizatie, cum kovesi = justitie ... cum sistemul securist este de fapt al PSD-ului, cum plagiatul este bun daca il face o tortionara basista, cum pensionarii sunt rai ... si ar trebui ... intrerupti, cum va luati voi tara inapoi de la Basescu Iohannis, si Ciolos, cum vezi oltenii si moldovenii sunt saraci ... pentru ca nu voteaza cu basisti (asta e cam singurul lucru adevarat din toata pledoaria voastra basista), cum lenesii sunt aia care se duc sa voteze ... nu voi care o ardeti ... anonymus si las ... fara CNP ... pe site-uri de propaganda gretotasa si limbistica ca HotzNews ...:))
  • +2 (2 voturi)    
    Legenda hartii (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:09)

    cinevatus [utilizator]

    Legenda hartii.. ar trebui schimbata. Acum e tot rosu. Peste 26% :))
  • +1 (1 vot)    
    Eroare alegeri locale 2016 in grafic (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:50)

    cinevatus [utilizator]

    In graficul comparativ, pentru algeri locale 2016 este o eroare:

    ora 19:00 -- 49.94%
    ora 21:00 -- 48.27%

    Imposibil sa scada :)
    Probabil e invers?
  • +8 (10 voturi)    
    Banatul e fruncea (Duminică, 11 decembrie 2016, 17:39)

    Pac-pac [utilizator]

    E fruncea dar depinde de unde o privesti. In dos au fost mereu. Doar lor li se pare ca sunt in fata.
    • +8 (8 voturi)    
      Nota (Duminică, 11 decembrie 2016, 18:14)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Mda, eu sunt din TM - nascut in TM.
      De regula cei care o tot dau cu 'fruncea' sunt un fel de 'teleormaneni'...prostia lor este depasita doar de orgolii si amintiri dintr-o epoca apusa.

      In plus, astia 'cu fruncea' sunt in general PSD-isti!

      Deci, ai dreptate intr-o oarecare masura, dar evident totul este relativ.
  • +7 (7 voturi)    
    Vaicareala inutila (Duminică, 11 decembrie 2016, 19:56)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca saracii reusesc sa ajunga la vot, cei cu 130 de IQ de ce stau acasa ? Si de ce sa ne asteptam ca poporul sa prinda viata si energie daca Johanis abia-i scoti vorba din gura iar PNL-ul a fost sarac in idei si proiecte. Daca niste aliens ne-ar fi furat parlamentarii PNL intr-o noapte, am fi intarziat vro 2 saptamani sa ne dam seama.
  • 0 (2 voturi)    
    trebuie schimbat in stil SUA cat conteaza votul (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:34)

    mihaitzateo [utilizator]

    Nu e deloc normal,ca judetele Olt,Teleorman si Dolj sa terorizeze o tara intreaga cu voturile lor.
    Eu zic ,ar fi corect,sa ai un numar fix de parlamentari,pe judet.
    In functie de vot,acesti parlamentari se duc la diverse formatiuni.
    Daca cei din Dolj,Teleorman si Olt doresc sa trimita majoritar oameni de la PSD in Parlament,ok,nu au decat,dar nu mi se pare normal cum e acum.
    • +1 (1 vot)    
      cu cine sa schimbi ? (Duminică, 11 decembrie 2016, 23:05)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      cu psd ul?

      ne raman audientele, audiente fara limita, mediatizat apoi reactia lor
    • +1 (1 vot)    
      Nu Teleorman terorizeaza (Luni, 12 decembrie 2016, 2:17)

      StefanV [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Daca ma gandesc bine cei care nu au votat au dat gratuit voturile PSDului. Deci cei 65% care nu au votat in Timis au votat, de fapt, cu PSD-ul.
      Deci , Timisul ar putea fi cel mai rosu judet al Romaniei. Poate la egalitate cu Teleorman.
  • +3 (3 voturi)    
    procentul la vot (Duminică, 11 decembrie 2016, 23:12)

    cladob [utilizator]

    este mizerabil!!! Rusine Romani!