CNSAS: Sase candidati la parlamentare au fost colaboratori sau angajati ai fostei Securitati; intre ei, cantaretul Gheorghe Turda si Andrei Alexandru, purtatorul de cuvant al lui Tariceanu

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 8 decembrie 2016, 13:36 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Andrei Alexandru
Foto: Facebook - Andrei Alexandru
Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitati a primit de la birourile electorale judeţene, până joi, datele privitoare la un număr de 5.164 candidaţi la alegerile parlamentare si aminteşte că şase candidaţi au calitatea de colaborator sau lucrător al fostei Securităţi, declarată prin hotărâri definitive ale instanţei, între aceştia fiind interpretul de muzica populara Gheorghe Turda (candidat PRU) şi purtatorul de cuvant al lui Calin Popescu-Tariceanu, Andrei Alexandru (candidat ALDE), transmite News.ro.

Consiliul precizează faptul că pe numele unor candidaţi există hotărâri definitive şi irevocabile prin care instanţa competentă a constatat existenţa calităţii de colaborator al Securităţi sau a calităţii de lucrător al Securităţii.

Este vorba despre:
  • Andrei Alexandru (candidat ALDE în Bucureşti) - colaborator al Securităţii;
  • Samuel Calotă (candidat ALDE în Teleorman) - colaborator al Securităţii;
  • Ion Ganea (candidat  PMP în Tulcea) – lucrător al Securităţii;
  • Victor Manole (candidat PRU în Covasna) - colaborator al Securităţii;
  • Anton Teodor Popovici (candidat PRU în Vaslui) - colaborator al Securităţii;
  • Gheorghe Turda (candidat PRU pentru diaspora) -  colaborator al Securităţii.

CNSAS precizează, într-un comunicat, că, în contextul verificării de către instituţie a candidaţilor la alegerile generale, a primit de la birourile electorale judeţene, până la această dată, datele privitoare la un număr de 5.164 candidaţi.Verificările candidaţilor la alegerile parlamentare din 11 decembrie continuă, urmând ca rezultatele să fie făcute publice pe măsură ce vor fi finalizate, conform legii.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

8134 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    La vremuri noi.... (Joi, 8 decembrie 2016, 13:52)

    Sati [utilizator]

    ..........tot noi.
    • +13 (13 voturi)    
      rapsozii patriotismului erau de la securitate ? (Joi, 8 decembrie 2016, 14:32)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Sati

      Ce surpriza.
      • +4 (4 voturi)    
        dA (Joi, 8 decembrie 2016, 17:23)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

        Pai a fost angajat al Ministerului de Interne in Iepoca de Aur. A lucrat la Politia Bucuresti, ajungand adjunct al directiei PR prin anul 2000. Iar prin decret prezidențial in 1 decembrie 2008, GT a fost înaintat în gradul de general de brigadă în rezervă (cu o stea). Asta deoarece in general, avem multi generali.
      • 0 (0 voturi)    
        patriotismului (Vineri, 9 decembrie 2016, 1:38)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

        poate national comunismulul ceausist. Sa nu le confundam, patriotismul e una, ceausismul cu totul alta.
  • +21 (21 voturi)    
    ALDE are (Joi, 8 decembrie 2016, 13:57)

    Frank777 [utilizator]

    suspect de multi candidati dovediti securisti.Sa fie alde o unitate a securitatii care este inca in lupta cu dusmanul de clasa?sa nu fi stiut tariceanu ca sunt securisti catindatii lui.Stie cineva de unde a aparut Tariceanu in politica la revolutie?
    • +13 (15 voturi)    
      Gheorghe Turda e o mare dezamagire (Joi, 8 decembrie 2016, 14:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      pentru mine...nu ma asteptam la el.
      dar asta e, trebuie sa spunem adevarul, chiar daca ne doare.
    • +9 (11 voturi)    
      ALDE (Joi, 8 decembrie 2016, 15:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Acest asa-z9is partid e doar o adunatura de gunoaie
      • -7 (7 voturi)    
        si celelalte ce sunt? (Joi, 8 decembrie 2016, 16:34)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        esti un propagandist extrem de subtire, amigo
        • +1 (1 vot)    
          citeste cv-urile de la USR (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:14)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Vezi ce candidati au aia si dupa discutam
  • +24 (26 voturi)    
    cine sa se mai mire? (Joi, 8 decembrie 2016, 13:58)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Tariceanu a fost pionul otravit care a tinut Romania in sah in toate regimurile, avand in spate o gasca puternica de securisti extrem de influenti financiar.
    Disparitia lui de pe tabla de sah a politichiei de Dambovita va impinge viata politica spre normalitate...
    • +3 (7 voturi)    
      n-as zice.... (Joi, 8 decembrie 2016, 15:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      securisiti si pioni otraviti au fost in toate regimurile de dupa Revolutie....pleaca Tariceanau, ii ia locul alt pion otravit. Normalitate nu vom avea prea curand.
  • +11 (13 voturi)    
    PRU leader la securisti (Joi, 8 decembrie 2016, 14:25)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Oare cine se indoia ca formatiunea sobolanilor ce au devalizat statul e doldora de securisti. Ce la fel de evident se dau mari patrioti dupa ce au luptata impotriva libertatii poporului Roman.
  • +8 (8 voturi)    
    ei nah ! (Joi, 8 decembrie 2016, 14:38)

    hot news [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred ! marele,gigantul,talentatul ,somitatea,patriotul Turda colaborator a securitatii ??
  • +9 (9 voturi)    
    Parlament (Joi, 8 decembrie 2016, 15:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Parlamentul Romaniei e plin de securisti, informatori sau progenituri de-ale lor. TOTI AU UN SINGUR SCOP: sa fure - ei si clientela lor.
  • +8 (10 voturi)    
    candinainte sa votati ALDE (Joi, 8 decembrie 2016, 15:07)

    zigot [utilizator]

    ganditi-va ce mai inseamna melescanu in politica romaneasca, ganditi-va ce rol a avut tariceanu in criza economica din 2009, ganditi-va ce comportament a avut "pupila " lui-vosganian- cand trebuia sa apara in fata justitiei, etc.
    pe scurt: GANDITI-VA
    • +8 (8 voturi)    
      /// (Joi, 8 decembrie 2016, 15:48)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      GANDITI-VA SI MERGETI LA VOT !!!
      • +6 (6 voturi)    
        Plus infinit ! (Joi, 8 decembrie 2016, 16:02)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Asta ar trebui publicat de toate ziarele , pana la alegeri si dupa...
  • +4 (6 voturi)    
    /// (Joi, 8 decembrie 2016, 15:16)

    hmara [utilizator]

    Xrogo si celelalte mazete ce spun?
    Jiji?
    Nu comentati nimic?
    • 0 (0 voturi)    
      sunt (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      la instructaj cu ofiterii de la contrainformatii.
      lupta impotriva poporului roman continua. inca.
  • +5 (5 voturi)    
    "Limbile"noastre patrioate sunt in gratii politice (Joi, 8 decembrie 2016, 15:58)

    Plagarus [utilizator]

    Ghe.Turda, sofer de conjunctura in SUA, a primit "NUP"
    dupa ce a omorat 3 colegi in turneul din 1994 cu Ansamblul Ciocarlia !! ( prietenii stiu de ce !)
  • -6 (6 voturi)    
    discriminare (Joi, 8 decembrie 2016, 16:46)

    Irina25 [utilizator]

    Se face o crasa discriminare intre cei care au fost colaboratori sau angajati ai fostei Securitati si cei care n-au avut ocazia... :)
  • -5 (5 voturi)    
    discriminare (Joi, 8 decembrie 2016, 16:46)

    Irina25 [utilizator]

    Se face o crasa discriminare intre cei care au fost colaboratori sau angajati ai fostei Securitati si cei care n-au avut ocazia... :)