​ATENTIE, STUDENTI! La alegerile parlamentare se poate vota doar in judetul de domiciliu; elevii si studentii au bilete de tren gratuite pentru a merge acasa la vot

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2016, 18:17 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

La vot
Foto: Agerpres
La alegerile parlamentare de duminica vom putea vota doar in judetul in care avem domiciliul. Mai exact, daca alegatorul nu se afla in localitatea in care are domiciliul sau resedinta, poate vota in orice sectie din acelasi judet. Din acest motiv, Guvernul a decis saptamana trecuta sa dea bilete gratis de tren, dus-intors, pentru elevii si studentii cu drept de vot. 

Calatoria gratuita pe calea ferata se va acorda dus-intors, de la localitatea in care studiaza la localitatea de domiciliu, cu tren regio si interregio, clasa a II-a, in perioada 8-12 decembrie 2016.

Biletul de calatorie se elibereaza la casele de bilete ale statiilor de cale ferata si agentiilor de voiaj, pe baza actului de identitate si a carnetului de elev/student. Este obligatorie procurarea biletului dus-intors. Pe biletul de calatorie se va mentiona numele si  prenumele beneficiarului, codul numeric personal, seria si numarul actului de identitate, calitatea elev/student.

Calatoria de intoarcere se va efectua in zilele de 11 si 12 decembrie.

Amintim ca, la alegerile din 11 decembrie, vor exista 43 de circumscriptii electorale - cele 41 de judete, municipiul Bucuresti si diaspora. Se voteaza liste de partid pentru fiecare circumscriptie electorala.

Vom alege 332 de deputati si 134 de senatori - 42 vor fi alesi in Bucuresti (29 de deputati si 13 senatori).

Citeste si: ​​HARTA INTERACTIVA Alegeri parlamentare: Candidatii in fiecare judet din tara si in Bucuresti. Vezi listele principalelor partide din judetul tau


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

27955 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Cei care stau in chirie (Miercuri, 7 decembrie 2016, 10:54)

    Heruvim [utilizator]

    As vrea sa stiu cat % din cei care stau in chirie in orasele mari (Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta, etc) - si care nu mai sunt studenti - as vrea sa stiu cam cat credeti ca se vor duce in judetul de resedinta sa voteze.
    • +10 (14 voturi)    
      foarte putini... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:11)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      din pacate... foarte foarte putini. vorbesc in numele meu si ma rezum la cercul meu de prieteni. majoritatea prietenilor mei sunt provinciali, ca sa spun un procent... cred ca 10-20% din ei vor merge sa voteze.

      iar procentul asta nu cred ca e departe de media generala. numarul asta mic e din cauza lipsei de interes, a ignorantei...nu stiu de unde sau din ce cauza au intors spatele votului, politicii...probabil mizeria din ea, coruptia sau poate ca e un rezultat direct al actiunilor propuse chiar sa tampeasca tineretul si sa le inoculeze ideea ca ei prin vot nu pot schimba nimic. (cand de fapt realitatea e chiar alta).


      ma gandesc ca daca era vorba sa-si voteze managerii care sa-i conduca la locul de munca, majoritatea s-ar fi dus sa voteze. dar cand e vorba sa-si voteze "managerii" tarii....nu merg. pentru mine mentalitatea asta e fundamental gresita si sunt extrem de dezamagit ca sistemul mizer a reusit.

      eu voi merge sa votez. fac parte din cei 10-20% din provincialii tineri care vor face deplasarea.
      • +4 (8 voturi)    
        ! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:17)

        clauv [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

        Poate era bine sa nu faca guvernul discriminarea asta pozitiva pentru studenti ! Sa fie pentru toti provincialii.
        Dar a facut-o, in ideea ca le convine cu cine voteaza marea lor majoritate....
        • -1 (1 vot)    
          cred ca e o gluma (Joi, 8 decembrie 2016, 20:56)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui clauv

          Discriminare pt studenti?

          Pai provincialii beneficiaza de reduceri doar daca angajatorul le da un liber, ceva! Daca sunt angajati si nu taietori de frunze...! Nu sunt nici elevi, nici studenti, nici pensionari! Hai sa facem reduceri pentru toata lumea ca plateste Doamne-Doamne?!
      • +4 (6 voturi)    
        O tara ca a bunicilor vostri (Miercuri, 7 decembrie 2016, 20:15)

        DrStrange [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

        De asta Romania va fi o tara asa cum o
        viseaza bunicii vostri si nu cum o visati voi. Foarte trist.
    • +8 (14 voturi)    
      păi, ... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:22)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      ..., dacă nu mai sunt studenți, și stau în alt județ, bănuiesc că au viză de flotant. Sau știrea de mai sus e valabilă indiferent dacă ai viză de flotant sau nu?

      Eu oricum, merg acasă. Mergeam și dacă nu-mi dădeau bilet gratuit. Am mai convins cîțiva tineri să iasă la vot, iar acasă, mi-i iau pe toți din familie și votăm.

      Trebuie!
    • +9 (11 voturi)    
      sau cei care (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:42)

      unuldincei14milioane [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      -se afla in delegatie in alt judet
      -lucreaza in ziua respectiva si sunt in alt judet
      -se afla spitalizati in alt judet
      -sunt in concediu de odihna in alt judet

      nu-si vor putea exercita dreptul constitutional?
      • -6 (12 voturi)    
        Este zi liberă. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:46)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

        De când delegație în zi liberă?Hai,insistă,poate aflăm de ce și-ți dăm un răspuns legal.
        • +3 (5 voturi)    
          Cine nu munceste evident ca nu stie (Miercuri, 7 decembrie 2016, 16:35)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Sunt atarea firme care lucreaza si in zile de sarbatoare, deci pot fi si in delegatii pentru asta. Ca sa nu mai spun ca pot fi delegatii mai mari de o saptamana, si nu stiu multe firme care sa plateasca cheltuieli mai mari de deplasare doar pentru a-si lsa salariatul acasa in zilele libere...
      • -4 (10 voturi)    
        11 Decembrie (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:08)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

        E duminica. Deci 2 din 4 pica. Daca insisti sa lucrezi duminica si neaparat in alt judet.. esti o exceptie notabila :)
        In concediu poate sa plece oricine (ca doar e duminica). E o alegere personala. Votezi sau te distrezi..
        Mai ramane aia cu spitalul. Spitale avem in fiecare judet. Daca ai vrut neaparat sa ajungi la Bucuresti, inseamna ca ai probleme mult mai mari decat votul.

        Este evident ca limitarea a fost pusa de USL ca sa descurajeze studentii sa iasa la vot, dar trebuie sa privim un pic si la ipocrizia din spatele refuzului de a face efortul pentru a participa la aceste alegeri, de care depinde soarta tarii pe 4 ani, cu efecte secundare pe termen mult mai lung.
        • +5 (7 voturi)    
          De ce zici ca e ipocrizie? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:43)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Nu e totuna sa iesi din bloc si sa intri in sectia de votare sau sa faci sute de km "doar" ca sa votezi.

          Peste un nivel al efortului, votul nu mai prezinta interes - deci este o limitare a drepturilor constitutionale.

          In constitutie ti se ofera drept de vot neconditionat - NICAIERI in constitutie nu scrie ca dreptul de vot este restrictionat la prezenta ta fizica in sectia de votare X.
        • +4 (4 voturi)    
          De ce zici ca e ipocrizie? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:43)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Nu e totuna sa iesi din bloc si sa intri in sectia de votare sau sa faci sute de km "doar" ca sa votezi.

          Peste un nivel al efortului, votul nu mai prezinta interes - deci este o limitare a drepturilor constitutionale.

          In constitutie ti se ofera drept de vot neconditionat - NICAIERI in constitutie nu scrie ca dreptul de vot este restrictionat la prezenta ta fizica in sectia de votare X.
          • +3 (7 voturi)    
            pentru ca este! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 19:43)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

            alegerile parlamentare sunt, fara indoiala, o decizie cu efecte foarte mari asupra vietii noastre. e mai usor sa divortezi decat sa scapi de un parlament de mafioti.. avem dovada vie. fiind o alegere colectiva, multi se pacalesc singuri crezand ca responsabilitatea este suficient de diluata incat votul lor nu conteaza. nimic mai fals. fiecare vot conteaza. dovada - Firea a primaria Bucurestiului sustinuta doar de 15% din alegatori.

            sa spui ca nu ai timp o ora sau doua sa te duci sa-ti rezolvi problemele legale (viza de flotant, buletin etc..) ca sa votezi, este o ipocrizie.
            in constitutie este garantat si dreptul la invatatura, dar daca stai acasa sigur nu vine scoala la tine. mai lipseste sa ceri sa te hraneasca cineva cu lingurita.. ca ai dreptul la viata.
      • +3 (9 voturi)    
        Delegatie de cateva saptamani. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:15)

        ciubex [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

        Sunt persoane care lucreaza si in weekend, lumea nu-i vede, sunt acele persoane care le intalnesc la magazine cand merg sa-si cumpere ceva, sunt persoane care au tot felul de lucruri de facut in weekend.
        Sunt delegatii care se intind mai mult de o saptamana, caz in care de cele mai multe ori angajatorii platesc transportul doar la dus si intors si nu si intermediar.
        Sunt tot felul de situatii pe care cei ce nu muncesc nu le pot intelege si comenteaza cu "zi libera" sau altele de acest gen.
        Spre exemplu sunt persoane aflate in delegatie de 2 saptamani, cu un weeken intre ele, faci naveta doar sa votezi? Un drum Iasi - Cluj iti ia 7... 8 ore cu masina si 9 ore cu trebul, daca pui dus si intors ai o zi aproape pe drum, doar pentru a vota?
        Sa nu-mi spuneti mie ca pentru viitorul tarii mergi sa votezi, pentru ca oricum indiferent cine va ajunge, se vor alia intre ei sa vada cum sa-si dea legi cu dedicatie. Ca doar nu s-or indrepta deodata hotii ce fac politica.
      • +7 (11 voturi)    
        ok, am sa traduc.. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:20)

        unuldincei14milioane [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

        - daca exista si este folosit sistemul informatic de verificare a voturilor multiple pe baza de CUI, de ce mai esti legat sa votezi la o anumita pozitie geografica ? Sa nu-mi spui de cozi/ nr. buletine de vot, fiindca daca te vor lasa sa votezi oriunde, nu vei sta la coada ci o sa te reorientezi la cea mai apropiata sectie libera.
        • +5 (5 voturi)    
          Chiar asa! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:48)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

          E ATAT de simplu sa se verifice in timp REAL ca o persoana nu voteaza de doua ori.

          ATAT de simplu!!!
        • +6 (6 voturi)    
          unde se "aduna" votul? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 16:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

          da, iti poate verifica automat CUI-ul, dar ce buletin de vot iti da si unde il numara?

          sa zicem ca esti din Iasi si te-au trimis in delegatie la Targu Mures 3 saptamani. vrei sa votezi. ce buletin de vot iti da? ala pe care sunt candidatii de la Targu Mures? sau trebuie sa tina de rezerva cateva sute sau mii de buletine de vot din toata tara? si apoi ce face cu votul tau? il trimite prin posta la Iasi?

          sistemul s-a complicat prin introducerea candidatilor independenti. inainte aveam vot pe liste nationale. oriunde te duceai, era acelasi buletin de vot. acum buletinele de vot difera de la o circumscriptie la alta.
          • +1 (3 voturi)    
            suntem totusi in 2016 (Miercuri, 7 decembrie 2016, 16:33)

            unuldincei14milioane [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            au un calculator/o imprimanta si in functie de domiciliu iti scot la imprimanta buletin de vot dedicat. Daca se vrea, se poate.
            • +4 (8 voturi)    
              printeaza-l acasa (Miercuri, 7 decembrie 2016, 18:26)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

              ce sa se mai chinuie ei sa-l printeze? de ce nu-l printezi tu acasa (pardon, la birou, ca esti in delegatie..) si vino cu el la sectia de votare. daca ai imprimanta color, printeaza-l direct cu stampila "VOTAT" unde vrei tu...

              daca ar putea orice sectie de votare sa-ti scoata tie un buletin de vot dedicat, riscurile de frauda ar fi mult mai mari decat avantajele. deci da, se vrea, dar nu se poate. daca vrei sa votezi, du-te acasa. si nu uita, cei care au scris legea vor fi incantati daca nu te duci la vot. un weekend pe drum ti se pare mult? dar sa platesti timp de 4 ani 45% din salariu si inca 19-20% tva, fara sa ai nici un cuvant de spus privind modul in care vor fi folositi acesti bani, cum ti se pare?
              cine nu voteaza, nu conteaza.
        • +2 (2 voturi)    
          e foarte simplu de inteles (Joi, 8 decembrie 2016, 18:14)

          zxcv [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

          se candideaza pe liste pentru fiecare judet si nu sunt liste de candidati pe tara. Fiecare trebuie sa aleaga senatorii si deputatii care vor reprezenta JUDETUL SAU in parlament.
          • 0 (0 voturi)    
            merci de informare (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:35)

            unuldincei14milioane [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

            dar eu ce am scris?.. Celui care nu voteaza la domiciliu ar fi trebuit sa-i dea pe loc buletin de vot cu candidatii din judetul lui de domiciliu, nenominal cu serie unica (ca sa poata fi urmarit numarul de buletine de vot emise/folosite/nefolosite; 2. de aia sunt comisii de incredere in care sunt reprezentanti din toate partidele si reprezentanti MAI ca sa nu fie frauda)...A fost mare scandal la ultimele alegeri, s-a promis reforma in sistemul de alegeri, din pacate cu cateva zile inainte de ziua asteptata, alegerile se prezinta la fel de anevoioase si greoaie; sper ca doar eu sa vad in acest fel lucrurile si la sfarsit(adica duminica seara) sa pot spune ca m-am inselat.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Duminică, 11 decembrie 2016, 0:04)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

        nu
    • +9 (15 voturi)    
      Eu da, merg! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:31)

      FreelancerIT [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Locuiesc in Cluj, dar inca am domiciliul in Neamt. Eu voi merge! Imi iau masina si chiar daca trebuie sa fac 6 ore dus si 6 intors, merg sa votez USR. In noiembrie 2014 eram la Paris la coada si dupa 8 ore n-am reusit sa votez. La fel, in 2009 eram la cantina din Observator si dupa 4 ore de coada s-au inchis urnele. Se pare ca le e frica de votul celor ca mine.. eu merg!
    • -7 (13 voturi)    
      Ai mutație. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Dacă nu ai mutație ești ilegal și din ilegalități nu faci o țară normală.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu zau? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 16:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        O fi el ilegal, dar tu esti ... In primul rand sunt alegeri PARLAMENTARE (NU locale) si PE LISTE, NU uninominale. Deci votezi un partid. Si atunci ce importanta are unde votezi??? Nu mai spun de cei aflati in alte judete din diverse motive, vezi atatea aratate mai sus...
        • +1 (3 voturi)    
          legislatia ...mama ei de legislatie (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:29)

          oximoron [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Mai livica, citeste legea..alegerile parlamentare = alegi senatul7deputatu' de la TINE DIN JUDET...adicalea unde AI RESEDINTA...SI vezi la alegerile sunt NOMINALE, din 2012, ..Adicalea, pe intelesul tau: fiecare partid PROPUNE UN CANDIDAT pentru fiecare JUDET si tu VOTEZI CANDIDATUL care reprezinta partidul.
          • 0 (0 voturi)    
            Si asta inseamna ca mi se interzice dreptul de vot (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:40)

            LiviuY [utilizator] i-a raspuns lui oximoron

            daca sunt in alt judet??? Cu ce drept si unde in Constitutie, in ce lege se spune asta?? Ca sa nu mai spun ca: 1. Votezi partidul (careul si sigla apartin partidului, nu candidatului. Partidul pune acel candidat pe lista. 2. La alegerule uninominale votezi candidatul, NU partidul. Mai mult, pot fi oricati candidati de la acelasi partid, Ca au fost imperfecte, asta am spus si eu.
  • -9 (23 voturi)    
    Si desigur marii principiali (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:00)

    adi_69 [utilizator]

    nu considera aceasta o pomana electorala...
    In fapt este o masura disperata de a creste cum-necum prezenta la vot pentru o categorie din bazinul electoral care se prezuma ca il sustine pe premierul "to be elected", dar care nu candideaza si totusi face campanie electorala la greu (cel putin ultima saptamana are si dimineata si seara aparitii la TV, radio, presa, ONG-uri, etc).
    Iar disperarea e si mai mare la HN care titreaza cu majuscule, bolduit si cu rosu ATENTIE, STUDENTI !
    iar ce mai haios este ca se acorda aceasta facilitate, fara nicio garantie ca cei ce se vor plimba gratis cu trenul acasa vor merge si la vot. Abia astept sa vad, daca se vor face analize in acest sens, cati din beneficiari vor si vota.
    • +3 (7 voturi)    
      Trebuie facut TOT pentru ca TOTI sa voteze (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:12)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Dupa matale a da posibilitatea ca cineva sa voteze mai usor este un moft?
      • -1 (5 voturi)    
        Da, in cazul de fata este un moft. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:32)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Studentii ar fi votat mai usor daca aveau grija sa isi faca viza de flotant.
        Daca tot vrem ca toti sa voteze usor, de ce sa nu dam o ordonanta ca la alegatorii de peste 70 de ani sa vina automat urna mobila ? Ar fi o aberatie, fireste, cum e si aceasta gratuitate.
        • 0 (0 voturi)    
          Vezi ca o sa te ia "neurino" la rost... (Vineri, 9 decembrie 2016, 17:43)

          LiviuY [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          Dupa el, nu ai drept de vot DECAT in judetul tau. Deci daca esti flotant (student), tot nu ai drept de vot pentru ca sunt putini studenti in acelasi judet, cel cu domiciluil stabil...
    • +3 (7 voturi)    
      nu, nu este mita sau pomana (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:34)

      goto [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      s-a luat aceasta masura pt a facilita studentilor sa isi exercite dreptul la vot (tinand cont ca ei nu au venituri). adica acel drept luat prin diferite trucuri de politicieni care au vazut ca nu pot manevra cum vor aceasta masa a intelectualilor: prin limitarea numarului de sectii de vot, iar acum prin faptul ca nu se mai dau vize de flotant celor care stau in camine.
      nu este pomana sau mita pentru ca nu se duce nimeni la ei sa le zica sa se duca sa voteze si cu atat mai mult sa ii "indrume" sa voteze cu cineva anume. nu este ceva care li se da, ci ceva care le inlesneste posibilitatea de a-si exercita un drept. pomana este atunci cand primesti ceva desi nu ai solicitat, de exemplu atunci cand se cresc salariile, pensiile, alocatii pentru cei care nu muncesc, bani pentru vot (pardon, aceasta este mita).
      in anii trecuti studentilor care locuiau in camine studentesti li se faceau vize de flotanti. acum de ce nu li se mai fac? cuii ii este frica de studenti si de ce? nu cumva acelora care spala creierii pe la televiziuni, care mint cu nerusinare si care si-au dat seama ca schemele lor de prostire nu prea tine si la intelectuali?
      • +3 (5 voturi)    
        Nu mai spuneti aberatia (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:28)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui goto

        ca nu se mai dau vize de flotant pentru ei din camine, iata procedura http://lege5.ro/Gratuit/gi2tmnrwge/procedura-din-17052016-procedur-privind-ob-inerea-vizei-de-flotant-viza-de-stabilire-a-re-edin-ei
        Doar ca trebuie sa te impici si sa mergi personal la Evidenta populatiei. Poate ca nu se mai da "la comun" pe baza de tabel. Pentru puturosi e mai greu, fireste. Pe ei ii vizeaza, deci, aceasta gratuitate.
        Pe de ata parte sunteti chiar caraghios cand spuneti "in anii trecuti studentilor care locuiau in camine studentesti li se faceau vize de flotanti. acum de ce nu li se mai fac?". Deci cand guverna PSD (nu numai, dar el e "inamicul de serviciu") se dadeau vize (la gramada), iar pe vremea guvernului tehnocrat, care orgnizeaza alegeri, nu se mai dau.
        Inca o data, orice student,si daca este in legalitate si daca nu, isi poate exercita dreptul de vot. Gratuitatea este, cel putin, o exagerare, daca termenul de pomana electorala va ofuscheaza.
    • +4 (10 voturi)    
      Consecventa a la PSD (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:19)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Beeeeeh, cand doreati sa-l dati jos pe Basescu, parca doreati (neconstitutional) sa faceti 2 zile de votare....atunci ai avut ceva de comentat?


      Idee: Variante castigatoare pentru PSD:
      1. Cei cu rude plecate in strainatate n-au dreptul sa voteze (evident nici cei plecati)!
      2. Ce sub 30 de ani nu voteaza
      3. Cei IQ > 2 n-au dreptul sa voteze
      4. Pensionarii vor fi incolonati de la biserica la sectiile de vot.
      5. Varianta preferata: Sectiile de vot vor fi in biserici...

      .....asa veti castiga?
      • -3 (5 voturi)    
        Cei ce nu stiu istoria recenta (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:08)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        ar trebui sa se abtina de la comentarii de 2 bani ca se frig.
        Singura "fraudare" oficiala a votului, prin prelungirea cu inca o zi (fireste ilegala, dar nu mai conta, era pentru "un scop nobil") a fost la referendumul de validare a constitutiei din 2003, organizat, intr-adevar de PSD. Miza era ca fara aceasta constitutie nu se putea adera la UE. Asta ca tot sunt multi cu lozinca PSD -anti UE !
        • +2 (2 voturi)    
          Atunci UE acum Rusia (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:30)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          Mai Adriene, dupa cum ti-am spus, s-a vrut si la demiterea lui Basescu! Atunci tot nobil era scopul nu-i asa...s-o dam naibii cu justitia!
          • -2 (4 voturi)    
            Diferenta majora este (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:10)

            adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

            ca in 2012 "s-a vrut" iar in 2003 "s-a facut".
            Fireste, niciuna nici cealalta nu este corecta deloc, numai ca se tot da exemplu 2012, de 2003 se tace malc.
            Ce este insa cu adevarat grav este tendinta din ultima vreme. Dupa ce . la nivel global, ultimile referendumuri "nu au dat rezultatele scontate", prinde contur tot mai tare ideea "intelectualilor globalisti" ca nu e bine sa fie consultat poporul in chestiuni "strategice" deoarece este "prea prost". in acel moment disputa noastra nu ar mai avea obiect, ca oricum nu va mai avea loc vreun referendum.
            • +2 (2 voturi)    
              Intrebare? (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:36)

              Sani [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

              Tu esti unul dintre intelectualii PSD?

              Dancu, sau tu esti celalalt?
              • -3 (5 voturi)    
                Este clar, (Miercuri, 7 decembrie 2016, 17:41)

                adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

                cine nu gandeste ca noi, este neaparat PSD-ist. Oricum sunt flatat ca sunt incadrat la "intelectual", nu la "postac".
                Dar, ca sa-ti raspund, sunt unul care gandeste, nu ia de-a gata ce spune orice "guru", fie el de dreapta sau de stanga.
      • -2 (6 voturi)    
        Am un IQ peste 132... (Joi, 8 decembrie 2016, 19:42)

        LearnHowToThink [anonim] i-a raspuns lui Sani

        ...si votez cu STANGA ! PSD !
        E vreo problema Gogule ?
        • 0 (0 voturi)    
          Gogu (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:45)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

          Mai draga, poate esti Iliescu...sau unul dintre interlopi,....unul dintre leaderii PSD cu alte cuvinte...

          Comunismul si dictaturile in general au avut leprele lor, cu IQ ridicat fireste.

          Ei au stiut cum sa 'mane' ca vitele pe fraieri.

          Adica un fel de smecheri ca Che Guevara, Castro, Lenin, Stalin....indivizi care au stiut ca prostimea este usor de fraierit, ei traind in lux dealtfel,..
    • +4 (4 voturi)    
      Prezenta la vot si pomana electorala (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:19)

      -dan [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      O prezenta mai mare la vot ar face noul parlament mai reprezentativ.
      Si pentru ca neuronul tau vandut PSDului este ocupat cu debitat ineptii, te ajut cu cateva exemple de pomana electorala: galeti, ulei, faina, bani murdari proveniti din coruptie, ajutoare sociale acordate ilegal, promisiuni lipsite de logica si coerenta care nu vor fi niciodata respectate...
  • -5 (5 voturi)    
    mda... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:04)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa mai zici...
    ar fi intresant de aflat motivul pentru aberatia asta!
  • -5 (9 voturi)    
    nu (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:26)

    bobyrou [utilizator]

    eu nu o sa ma duc acasa ca sa votez... stiti de ce? Tocmai pentru a-l penaliza pe Ciolos si peneleul care nu a fost in stare sa creeze o ordonanta de urgenta pentru a indrepta aceasta neregula. Cum dau ordonante de urgenta pentru toate prostiile din lume - se putea da si pentru asta daca chiar vroiau binele votantilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Dacă nu-ți iubești părinții, (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Nu-ți iubești nici rudele,frați,surori și de aceia nici nu te duci acasă să votezi împreună cu ei."Mândru că ești român"dar te crezi mai român ca alții și vrei să votezi de mai multe ori.Hai,recunoaște!
      • -1 (7 voturi)    
        Parintii si bunicii sunt masele de vot ale p$d! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:15)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Sa nu uitam ca parintii si bunicii sunt masele de vot ale p$dului asa ca de ce sa avem respect pt ei? Eu voi vota USR-ul pentru a avea o tara adevarata, fara coruptie, saracie, prostie, hotie, dar toti parintii si bunicii nostrii vor pleca de la biserica si vor vota p$d-ul!
        • +6 (6 voturi)    
          Minciuni. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:52)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Am 70 de ani și nu votez PSD.Ce spui este pentru proști,toți votează PSD,hai și noi.Vise.Nu mai suntem la defilările lui Ceaușescu când spuneam ce vroiau,numai să se termine balamucul.Poate că votează 30% dintre bătrâni cu PSD,la fel cu restul populației.Asta-i frica PSD,că la o prezență mare la vot nu obțin nici 30%.Oricine are minte și gândește înțelege că USR sunt viitorul partid social democrat.PSD este atât de infectat cu hoți că nu mai poate fi reabilitat.60% dintre propunerile PSD sunt indivizi condamnați,chiar dacă cu suspendare.Cum să votezi niște hoți să fie parlamentari?
          • +4 (4 voturi)    
            La Multi Ani.... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 17:26)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            ...si sa-i dam jos pe ipocritii de PSD-isti!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu se poate da ordonanta pe lege electorala (Miercuri, 7 decembrie 2016, 20:23)

      DrStrange [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      E lege organica, se modifica de parlament. Din cate stiu majoritatea din Parlament nu apartine celor care il sprijina pe Ciolos.
  • -4 (6 voturi)    
    Pe vremuri... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 11:41)

    rcb [utilizator]

    .. se facea armata 40 de ani. Dupa aia se vota.

    Asa, pentru amatorii de istorie.
  • +3 (3 voturi)    
    Atenție și în diaspora! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:21)

    reiand [utilizator]

    Atenție și în diaspora, nu puteți vota doar cu pașaportul ca la prezidențiale, decât dacă apare în pașaport că locuiți în străinătate. Altfel aveți nevoie de dovadă de la primăria orașului în care locuiți.
    • +1 (1 vot)    
      Si inainte (Vineri, 9 decembrie 2016, 11:20)

      CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui reiand

      ...aveai nevoie de dovada rezidentei. Intotdeauna am avut hartia aceea la mine.
  • +3 (3 voturi)    
    Atentie (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:38)

    placintacubranza [utilizator]

    Nu doar studentii, in Bucuresti sunt o gramada de tineri care locuiesc si lucreaza de ani buni in Bucuresti, dar nu si-au schimbat buletinele! Ar trebui scos "studenti" din titlu sa citeasca toata lumea.
  • +1 (5 voturi)    
    Este o mare greseala sa se faca asta. (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:53)

    jackalphonse [utilizator]

    Va scadea prezenta la vot
  • +4 (6 voturi)    
    Vor sa opreasca USR! Sa iesim in strada! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 12:55)

    Miky60 [utilizator]

    E clar, este o lege impotriva USR-ului pentru ca se stie ca majoritatea votantilor USR sunt tineri, inteligenti, cu studii superioare, studenti, care nu au o mentalitate paguboasa de comunisti rusi! Trebuie sa iesim in strada sa ii lase pe studenti sa voteze unde vor si cand vor!
    Si trebuie sa iesim in strada indiferent de rezultat pentru a forta ca Dacian Ciolos si USR sa aibe 55%
  • -2 (2 voturi)    
    lol si de la capat :) (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:06)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Sunt 2 lucruri complet distincte:

    - prezenta la vot
    - mita electorala

    Mita electorala din punctul meu de vedere e orice gratuitate data pentru a imbunatati un scor electoral indiferent in ce directie este facuta!

    Si hai sa vorbim sincer de prezenta la vot. O mare parte din cei care nu voteaza au realizat ca avem aceasi ciorba reincalzita indiferent de partid. In plus fix la fiecare 4 ani apar exagerarile si crizele de nervi de pe net: "sa mergem la vot", "o noua sansa", "de data asta" .... S-a intamplat la fel si in '96 si cu Basescu de 2 ori (asta a fost smecher :D) si acu Ciolos&USR. Chiar suntem dobitoci? Fix atitudinea asta provoaca o lehamite in grupul oamenilor care nu voteaza. Vreau si eu o campanie cu argumente, cu programe. Nu cu filmulete CRETINE (vezi ce a postat Nicushor ieri .... infantil pararea mea) si cu slideuri care iau ochi dar nu spun nimic. M-am saturat de sintagmele "Eu sunt corect si specialist" ,
    "Aia sunt prosti si comunisit". Pe mine nu ma mai intereseaza afirmatiile astea. Si ma fac ushor ushor sa intru si eu in categoria alora de nu voteaza!

    Si chiar imi doresc sa avem prezenta mare la vot! Unele partide ar disparea :))) si nu numai ALDE, PMP si PRU. Ghici ciuperca cine mai e acu pe la 5% :)))). Glumesc, baietii chiar isi vad interesul si merita admirati pentru asta!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Mirosi a penal p$dist! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:29)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

      Trebuie sa scapam de voi la 11 Decembrie, ziua in care USR va veni a putere cu 55% si vom scapa de voi, toti penalii care voteaza p$d-ul. Vom avea o tara adevarata, fara coruptie, saracie, prostie, hotie!
      • 0 (2 voturi)    
        .... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:27)

        _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Din pacate nu am cum sa continui o discutie cu tine :))))) Multe succesuri iti urez, vorba unei celebritati acum cativa ani :))))))

        Dupa cum observi nu spun nimic despre tine, pentru ca logica si bunul simt imi spun ca nu am suficiente date ca sa te caracterizez ;)
    • +3 (3 voturi)    
      pai... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 14:13)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui _Sherlock_

      Important e sa nu iti pierzi niciodata speranta. Speranta ca lucrurile se pot schimba. Sa nu renunti niciodata. Sa incerci si sa incerci din nou sa schimbi ceea ce nu te multumeste. Atitudinea asta este valabila in orice in propui sa realizezi in viata si e valabila si in cazul votului. Mergem sa schimbam sau sa continuam. In cazul meu e vorba de cotinuitate. Am incredere in Ciolos si mi-as dori ca acest om sa isi poata continua reformele.

      Trebuie sa tinem speranta vie, nu e posibil ca unu de 22 23 de ani sa spuna ca nu mai voteaza ca nu se schimba nimic niciodata. Pai asta e chiar retardism, de unde dracu a preluat asta de 22 de ani ideea asta, ca nu avea cum sa si-o formeze singur. Doar daca a preluat-o de la altii de 35 40 45 etc (care si-au pierdut-o). Si deci....de ce sa nu transmitem speranta si increderea ca poti schimba ceva (prin vot) decat sa imbolnavesti mintile tinere cu pesimismul si abandonul tau. (tau = oameni mai in varsta). Eu am 30 de ani si ma dezamagesc tinerii care preiau ideile celor mai batrani. Niciodata nu renuntam la lupta, niciodata nu inceta sa crezi pt ca atunci ei vor fi castigat.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:43)

        _Sherlock_ [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

        Multumesc pentru raspunsul echilibrat :)

        Nu am spus ca nu votez. Voi vota ca de fiecare data :). Imi expriman doar sentimentul de intelegere cu aceea parte de electorat care nu mai voteaza.
        E foarte posibil ca numerele oficiale sa fie mai mari decat realitatea, ma refer aici la numarul de posibili votanti. Cu toate campaniile de aducere la vot, mare variatie nu s-a inregistrat in ani trecuti.

        Si nu inteleg de unde tragi tu concluzia ca am 22 de ani :)))). As fi curios?:) Si nu sunt pesimist, imi exprim doar frustrarea ca oamenii nu gandesc mai echilibrat! M-ai ales dupa atatea exemple din trecut!!! Ce garantii ei tu ca Nicusor e corect si specialist? Doar ca a spus-o el, si are o fatza care pare de om corect si specilist? Ca stie matematica? Citeste un pic de marii antrepenori mondiali.... majoritatea nu au fost niste genii ale unei specializari ... dar au avut acea inteligenta emotionala, creativitate si instinct de rechin .... Unde vezi tu asha ceva in Romania? Plang ca vad numai TZATE care isi arunca plasele in cap!!! Si asta nu e pesimism, e realitate cruda!!!

        Aici imi mai ridici o mingie la fileu:
        Parerea mea sincera e ca o comunitate (a se citi TARA) care nu isi respecta batranii e sortita decadentei!!!
        In ultimii ani eticheta PENSIONAR a devenit virala in sens negativ si e nedreapta pentru batranii nostri. Indiferent ce parere are unul sau altul trebuie respectata. Si hai sa discutam pe argumente, hai sa incercam sa schimbam opinii, dar intr-un mod civilizat, inteligent! Nu ca Micky60 mai sus :))))))) Si daca nu reusim sa schimbam opinia cuiva, RESPECT-o, are si el dreptul intr-o democratie adevarata sa aleaga!

        Suntem civilizati, dar doar cand ne convine!
        Asha nu merge :)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sunt sigur ca "vot doar la domiciliu" (Joi, 8 decembrie 2016, 17:27)

    taro [utilizator]

    este corect. Asta cu "la domiciliu" este varianta standard.

    -puteai sa fi cerut la primar sa te treaca pe lista de vot cu 45 de zile inainte.
    -sau poti fi trecut pe lista de vot de seful biroului electoral.

    Nu cred ca o sa ajunga cineva in sectia de vot si nu o sa-i lase. E chestie penala si sunt deja dosare penale de la ultimele alegeri.
  • +2 (2 voturi)    
    Studentii se vor inghesui sa voteze in conditiile (Joi, 8 decembrie 2016, 21:14)

    Ochiana [utilizator]

    astea. O mare tampenie asta cu votatul in judetul de resedinta..probabil ca sa impiedice turismul electoral,sufla si in iaurt dar nu vor reusi decat sa impiedice votul unei mari parti a populatiei.
    Ma intreb cine mai circula cu trenul, si iarna ?!
    • +1 (1 vot)    
      Trenurile nu fac fata (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:10)

      Potrivit [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Ma enerveaza ca au facut cursa cu trenul gratis, inainte de abia prindeam un loc cand era perioada de plecare in vacanta, acuma ca e gratis e si mai rau.
      Cacatul asta de CFR pune la dispozitie numai 3 trenuri pe zi cu care pot sa ma intorc. Nu-mi surade ideea in a sta 4 ore in picioare in tren, doar ca sa repet actiunea in ziua urmatoare.
  • -1 (1 vot)    
    Multi... (Joi, 8 decembrie 2016, 21:34)

    Irina25 [utilizator]

    ...dintre asa-zisii studenti (corect ar fi "clienti"), nu se mai duc nici de Craciun acasa, ca sa-si vada parintii.
  • 0 (0 voturi)    
    in ziua votului... (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:20)

    oximoron [utilizator]

    eu sunt obligat sa votez, prin lege...astfel...ori imi fac timp si votez , din timp, prin posta ori, cel mai simplu, in ziua votului stau acasa .
    Votez unde am resedinta si nu unde m-a nascut mama!
  • 0 (0 voturi)    
    petiție (Luni, 12 decembrie 2016, 14:50)

    o_voce_din_popor [utilizator]

    Poți reacționa prin semnarea petiției: http://www.petitieonline.com/legea_208_din_iulie_2015_articolul_84_alineatul_1
    • 0 (0 voturi)