Liviu Dragnea a anuntat in premiera ca PSD va numi un membru de partid in fruntea ministerului Justitiei

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2016, 22:29 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a anuntat luni seara, pentru prima data in camapania electorala, ca partidul sau va numi in fruntea ministerului Justitie un membru de partid. Este pentru prima oara cand PSD sustine in mod direct aceasta pozitie, ultimii ministri ai Justitie fiind numiti din zona tehnocrata, chiar cei din timpul guvernarii USL.

Ulterior, o parte a acestora au devenit si membri de partid, dar la momentul numirii erau simpli tehnocrati. Catalin Predoiu (2010-2012) (guvernare PDL), Mona Pivniceru (2012-2013), Marius Cazanciuc (2013-2015), Raluca Pruna (2015-prezent)

Lista ministrilor de Justitie din 1989 pana in prezent:
Teofil Pop: 3 ianuarie 1990
Victor Babiuc - 28 iunie 1990
Mircea Ionescu Quintus - 16 octombrie 1991
Petre Ninosu - 19 noiembrie 1992
Iosif Gavril Chiuzbaian - 6 martie 1994
Ion Predescu - 3 septembrie 1996
Valeriu Stoica - 12 decembrie 1996
Rodica Stanoiu - 28 decembrie 2000
Cristian Diaconescu- 10 martie 2004

Monica Macovei - 29 decembrie 2004 (guvernul Tariceanu- PDL-PNL)
Tudor Chiuariu - 5 aprilie 2007 (guvernul Tariceanu II-PNL)
Teodor Melescanu - 15 ianuarie 2008 (interimar)

Catalin Predoiu - 29 februarie 2008 - 3 octombrie 2009 (guvernul Boc I- PDL)
Catalin Predoiu - 3 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009 (interimar) (guvernul Boc I-PDL)
Catalin Predoiu - 23 decembrie 2009 - 7 mai 2012 (guvernul Boc II-PDL)

Titus Corlatean - 7 mai 2012 - 6 august 2012 (primul guvern Ponta)
  • Corlatean este numit imediat la Ministerul de Externe ca urmare a demiterii lui Andrei Marga din fruntea ministerului
Victor Ponta - 6 august 2012 - 23 august 2012 (interimar)

Mona Pivniceru - 23 august 2012 - 21 decembrie 2012 (guvernul Ponta-USL)
Mona Pivniceru - 21 decembrie 2012 - 27 martie 2013
Victor Ponta - 27 martie 2013 - 15 aprilie 2013 (interimar)
Robert Marius Cazanciuc - 15 aprilie 2013 - 17 noiembrie 2015 (guvernul Ponta -USL)
Raluca Alexandra Pruna - 17 noiembrie 2015 - prezent (guvernul Ciolos-tehnocrat)























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

9554 vizualizari

  • -19 (27 voturi)    
    Serban Nicolae, bineinteles (Luni, 5 decembrie 2016, 22:50)

    Gustav666 [utilizator]

    De la care astept un singur lucru: Legea raspunderii magistratilor. Cu tot cu procurori, daca tot s-au vrut magistrati.
    • +14 (22 voturi)    
      se poate si mai rau.. (Marţi, 6 decembrie 2016, 0:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Victor Viorel Ponta.. dottore..
    • +12 (18 voturi)    
      acest gutza al politicii (Marţi, 6 decembrie 2016, 0:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      faptul ca ai "fantezii" cu el..arata josnicia nivelului gandirii tale
      • +1 (3 voturi)    
        justitie (Marţi, 6 decembrie 2016, 10:19)

        andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu cred ca il pun pe Serban Nicolae, fostul sofer al puscariasului Voicu. Cred mai curand ca il vor pune pe Codrin Stefanescu. Chelia lui va lumina calea spre puscarie a penalilor din PSD.
    • +1 (1 vot)    
      Dragnea vrea ministru la (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:07)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Justitie ca sa scape penalii PSD inclusiv el.Vrea sa schimbe legile ca sa nu mai fie ilegala coruptia si spaga.Sa fie spaga si coruptie cat de multa acolo unde este PSD.
  • +20 (22 voturi)    
    In acest nedorit caz...., (Luni, 5 decembrie 2016, 23:00)

    gigiN [utilizator]

    ...vom avea "Ministerul Injustitiei".La cati penibili-pardon,penali-au in partid or gasi unul pe care sa-l propteasca acolo.
    • +4 (6 voturi)    
      De fapt e simplu (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:43)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Vor alege unul la intamplare.
  • +25 (29 voturi)    
    Bravo Liviule (Luni, 5 decembrie 2016, 23:01)

    Un Nene [utilizator]

    Cand vezi ca ciorba se va termina inainte iti vina randul, incepi si tu si scuipi sau arunci cu bilute din nas in directia ei.
    Ce vreti, asa fac coboratii astia din copac, din opinci direct in costum.
  • +19 (23 voturi)    
    . (Luni, 5 decembrie 2016, 23:10)

    adi.i [utilizator]

    Ăștia abia așteaptă să pună mâna pe Justiție. Le-a ajuns cuțitul la os. Nu mai pot fura ca pe vremea lui Năstase. Din păcate o vor face. Tineretul e prea comod să iasă la vot, iar nărodul pune ușor botul la promisiunile lor.
  • +19 (23 voturi)    
    De ce se oboseste ? (Luni, 5 decembrie 2016, 23:12)

    rareshb [utilizator]

    Stiam deja ca nu votez PSD, nu erau necesare motive in plus !
  • +25 (25 voturi)    
    Pot să ghicesc? (Luni, 5 decembrie 2016, 23:19)

    ipolitic [utilizator]

    Codrin Ștefănescu. Sau ma bine, Mirel Palada. A, nuu..
    vine Mazăre, costumat in Zeița Justiției?! Nici asta? Să nu-mi ziceți că se întoarce semi-împușcatul, că încep să-mi număr ouăle..
  • +20 (24 voturi)    
    Un mare pas inapoi (Luni, 5 decembrie 2016, 23:19)

    motanul_gri [utilizator]

    Decizia de a numi un tovaras de nadejde de la Partid in fruntea ministerului Justitiei denota cu claritate intentia de a controla direct si total activitatea acestui minister, iar apoi, pe scara ierarhica, si a institutiilor subordonate lui in intreaga tara.

    Masura a fost probabil luata si ca urmare a presiunilor baronilor locali, care tanjesc dupa "vremurile bune" ale guvernarilor Vacaroiu sau Nastase, cand puteau face tot ce voia muschiu` lor si nimeni nu ii intreba de vorba.
    • -19 (23 voturi)    
      Foaie verde loboda (Marţi, 6 decembrie 2016, 0:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Foaie verde loboda. Toti "tehnocratii" aia ai tai (Stoica, Macovei, Predoiu) erau de la bun inceput mai basisti decat Basescu. E Irelevant ca si-au luat inainte sau dupa carnet de basist cu sageata. Ba e chiar ipocrit, ca au vandut "independenta" sau chiar mai rau "profesionalismul" fraierilor care i-au votat.
      • +11 (15 voturi)    
        Pt tine Bula Olteanul e cel mai bun (Marţi, 6 decembrie 2016, 2:35)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        am mentionat si mai jos. Iti da dreptate la fel cum facea si procentele la alegeri, din 100% votanti 110% votau cu piesede.
      • +4 (4 voturi)    
        Răi băsiștii, domle! (Marţi, 6 decembrie 2016, 9:17)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Au băgat la bulău pe toți tovarășii de nădejde ai partidului - PCR-FSN-PDSR-PSD-(+USL+U$D+ALDE minus UNPR) - tovarăși cotizanți din furăciuni și șpăgi. Crimă de lez-parlamentarism, domnule. Cum să te atingi de aleșii poporului, care fură, fură, fură? Atunci vine un ministru din partid, care blochează toate acțiunile din justiție care au ca obiect furăciunile din țară comise până acum, iar postacii, zvonerii și răspândacii ca tine bagă fitilul cu băsiștii. Nu mai ține, Gogule, schimbă dreaq placa, că s-a tocit. Chiar nu mai aveți fantezie, sau asta este linia partidului? Știi bancul cu linia partidului? Cică Birlic nu își făcea nevoile în tren deloc, și când l-a întrebat un curios de ce, i-a răspuns: Cum să mă c...c pe linia partidului, tovarășe?
  • +3 (13 voturi)    
    Daca va fi ... (Luni, 5 decembrie 2016, 23:36)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca va fi tot Cazanciuc mai bine numeste o morsa. Sau un pudel. Chiar nu conteaza. Cazanciuc nu a facut fix nimic legat de fix nici o problema a sistemului de justitie.
  • +5 (13 voturi)    
    Tavarasul Bula, ala din Oltenia (Luni, 5 decembrie 2016, 23:49)

    Wanheda [utilizator]

    E cel mai potrivit.
  • +6 (10 voturi)    
    La nr. lor de penali PSDul "merita"sa sugrume..... (Marţi, 6 decembrie 2016, 4:57)

    Plagarus [utilizator]

    ........si justitia ! " Marile " proiecte au facut deja istorie,cu surpaciunile lor !!!
  • +4 (8 voturi)    
    Dragnea visează. (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:00)

    asavreau [utilizator]

    Își face curaj.Nu ați spus dacă a luat o tărie înainte de a spune asta.
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 6 decembrie 2016, 9:46)

    liviu_ [utilizator]

    psd anunta de acum ca o sa intre cu bocancii in justitie...
    daca iese partidu asta de penali s-a terminat cu tara asta...
    o sa distruga justitia si apoi o sa fure iar in voie... si cand o sa intram in recesiune o sa dea vina pe .. .evident. guvernul Ciolos!
  • +5 (5 voturi)    
    "Pe cine nu lasi sa moara (Marţi, 6 decembrie 2016, 10:02)

    John M. [utilizator]

    nu te lasa sa traiesti..."Liviu Dragnea trebuia sa ia cu executare si astfel Justitia si-ar fi intarit reputatia, iar noi, oamenii de rand, scapam de un escroc ce nu ne mai facea zile amare, ca Ponta.
    Absolvirea lui Dragnea a fost o decizie politica-sa fie clar, domnilor judecatori.
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 6 decembrie 2016, 11:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    avand in vedere ca toti PSD-istii.. dar aproximativ TOTI care candideaza au probleme cu dosarele

    mi se pare logic sa puna un om de al lor

    pe ponta daca il pune ar fi excelent, se incadreaza in profilul unui ministru de justitie... adica are dosare penale
  • +2 (2 voturi)    
    cel ce va fi numit... (Marţi, 6 decembrie 2016, 12:03)

    mitocanu [utilizator]

    ala te va trámite la bula liviule...cel mai bine ar fii sa stai in célula cu don profesor voiculescu...ca aveti multe lucruri in común...