Liviu Dragnea, la B1 TV: Masuri importante pentru microintreprinderi: plafonul de 100 de mii de euro va fi marit la 500 de mii de euro/ Vom numi ministru politic la Justitie

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2016, 21:38 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Dragnea, despre viitorul premier
Foto: captura B1 TV
Seful PSD Liviu Dragnea a declarat, luni seara, la B1 TV, pentru prima data in aceasta campanie, ca partidul sau va numi in fruntea ministerului Justitie un ministru membru de partid. Dragnea vorbeste despre un pachet de relaxare pentru firme si despre un nou Cod Fiscal care sa fie facut impreuna cu reprezentantii oamenilor de afaceri si institutiile statului precum Fiscul si ANAF. "Romania nu este o tara de hoti si de evazionisti", a mai spus liderul social-democrat care "garanteaza ca viitorul premier va avea carnet PSD si va fi un barbat".

Masuri importante pentru microintrerpinderi:


- Firma care are intre 1 si 9 angajati va plati impozit pe cifra de afaceri de 1%. In prezent, microintrerpinderile platesc un impozit pe venit intr 1-3% in functie de numarul de angajati.
- Plafonul de 100 mii de euro pana la care o firma va fi IMM va fi marit la 500 de mii de euro. Dragnea nu a vorbit insa de cel mai important aspect si anume pragul de circa 65 de mii de euro peste care fiecare IMMM va plati un impozit de 20 % pana i se va aproba dosarul de trecere la TVA. Tocmai acest dosar si punctaj folosit de Fisc pentru aprobare au starnit nemultumirea IMM-urilor.

Despre cum isi va stabili PSD guvernul:

  • Liviu Dragnea a evitat din nou sa dea nume concrete si s-a limitat sa enunte anumite principii sau lozinci "Nu vor fi criterii de prietenie la desemnarea ministrilor" sau "Vor fi reguli dure de respectat".
  • Va fi o abordare foarte serioasa. Propunerea de prim-ministru cu care noi vom merge la Cotroceni daca vom avea majoritatea va fi un om in care si eu si colegii mei din partid vom avea incredere ca e in stare sa puna in practica acest program. Altfel, am muncit degeaba si ne batem joc de romani si ne batem joc si de tara.

Dragnea anunta pentru prima dat ca vor pune un om politic in fruntea Justitiei

  • "Garantez ca viitorul premier va avea carnet PSD. Va fi un barbat si nu ce s-a tot vanturat pe la televizor", a subliniat Dragnea.
  • In trecut au fost si ministrii care au fost numit din interes politic, dar majoritatea nu.
  • Respectam Justitia, am ajutat cat am fost in guvern cu Victor Ponta la intarirea Justitie. Noi vom propune un ministru politic in fruntea ministerului Justitiei. Am vazut ca solutia cu un tehnocrat nu a functionat.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3399 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    . (Luni, 5 decembrie 2016, 21:49)

    theo667 [utilizator]

    mircea geoana 2009 '' orice roman care se stabileste la tara primeste 25.000 euro in mana''
  • +8 (8 voturi)    
    "Romania nu este o tara de hoti si de evazionisti" (Luni, 5 decembrie 2016, 22:01)

    anton_carpati [utilizator]

    Mă întreb dacă şi-a mişcat mâna ca un Jedi când a spus asta.
    • +5 (5 voturi)    
      jedi (Marţi, 6 decembrie 2016, 2:18)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      or sith, ie palpatine :)?
      • +5 (5 voturi)    
        Palpatine, cunoscut şi sub numele de (Marţi, 6 decembrie 2016, 3:42)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        Tovarăşul Iliescu.
  • +6 (8 voturi)    
    exact (Luni, 5 decembrie 2016, 22:03)

    levierul [utilizator]

    Am auzit ca au venit unii de la Hollywood sa faca o noua serie pentru Zombie Apocalypse in Alexandria. Imputitule. Din cauza ta in Romania raman doar prostii iar cei care au cum sa plece, se duc cat sa nu mai auda de tine si de porcariile tale.
  • +6 (8 voturi)    
    Cred ca cel mai simplu ar fi sa spuna (Luni, 5 decembrie 2016, 22:05)

    MasP [anonim]

    ca din 12 decembrie, daca vor castiga ei, in Romania se va trai ca in Germania. E cel mai simplu, cel mai direct si cel mai credibil mesaj.
  • +3 (7 voturi)    
    Vom numi ministru politic la Justitie (Luni, 5 decembrie 2016, 22:23)

    natbl73 [utilizator]

    RIP Romania
    • +2 (2 voturi)    
      Pe Ponta (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:30)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Ca are experienta cu justitia :)
  • +5 (5 voturi)    
    horror.... infractorii dau interviuri ..... (Luni, 5 decembrie 2016, 22:25)

    mnicku [utilizator]

    " punem min justitiei politic " ca deh s-au saturat de atitea condamnari cu "executare " la locul de munca - in parlament

    n-ai vrea sa ai carnet si de rahova ? bai condamnatule penal ( cenzura nu se aplica)

    @HN - am reprodus denumirea infractiunii
  • +7 (7 voturi)    
    PSD ramane cum il stim (Luni, 5 decembrie 2016, 22:47)

    motanul_gri [utilizator]

    "Romania nu este o tara de hoti si de evazionisti."

    "Noi vom propune un ministru politic in fruntea ministerului Justitiei."

    E clar ... cu PSD, Romania se va intoarce in trecut, la vremurile "de glorie" ale guvernarilor Vacaroiu sau Nastase: o tara sugrumata de coruptie, dar fara niciun corupt...
  • +5 (7 voturi)    
    ciuma rosie !! (Luni, 5 decembrie 2016, 23:20)

    dana35 [utilizator]

    ciuma rosie = PSD !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Sperjurul condamnatului definitiv (Marţi, 6 decembrie 2016, 0:28)

    contributor.bis [utilizator]

    Ipocrizia cinica ( si clinica, daca vreti...) a "moralei"... amorale PSDiste. Bolmojeala de lupi în piele de oaie, nerespectând nici macar codul de "onoarei" al "Famigliei" cu care se aseamănă.

    Acum un an se piteau, fricoşi şi laşi, în vizuinile lor de lux. Astăzi îşi afişează aroganţa mârlană peste tot.
    Dar frică, tot le este. Le este frică de un număr mare de participanţi la vot, în care caz PSDul nu va câştiga, se ştie.
    Singura lor şansă este indiferenţa culpabilă a celui ce, egocentrist, lansează satisfăcut, deviza sinucigaşă : "Ei cu ale lor, eu cu ale mele!"
  • +1 (1 vot)    
    Fara infractori!! (Marţi, 6 decembrie 2016, 10:38)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Romani, nu mai votati infractori, partide vechi de penali si traseisti care au furat tara de 25 de ani!!!
  • 0 (0 voturi)    
    alo ! (Marţi, 6 decembrie 2016, 11:16)

    astronaut [utilizator]

    avem o pretentie , fara PENALI in Guvern si Parlament ! sa vedem sunteti in stare ?
  • 0 (0 voturi)    
    propaganda (Marţi, 6 decembrie 2016, 11:55)

    gituca [utilizator]

    B1 TV a devenit inca o platforma a psd-ului. La Radu Banciu in emisiune 90%din timp se ia de altii, in timp ce de PSD se ia doar 10%. Apropo, sa-i ziceti lui Banciu ca aeroporturile nu aterizeaza si ca The Independent e
    Zi independent , nu Za Independent. Pentru nelamuriti :uitati-va in arhiva emisiuni lui Banciu. In rest stie individu'
    cu arata steagul Kukurstanului!
  • 0 (0 voturi)    
    Normal, dar nu stiu daca e bine. (Marţi, 6 decembrie 2016, 20:59)

    cerceteaza [utilizator]

    Un ministru politic la justitie? E normal, pentru ca orice guvern este politic si asa mai fac si altii, ba isi pun si rudele la justitie, vezi J.F. Kennedy, care l-a pus pe fratele sau Robert Kennedy sef la justitie in SUA in anii '60, dar sa vedem care au fost evolutiile in tara noastra a unor ministri politici:
    - pana in 1996 au fost ministri stersi, politici, dar fara importanta in post;
    - intre 1996 - 2000 Valeriu Stoica PNL, care s-a remarcat prin scoaterea temporara din Codul Penal a infractiunii de bancruta frauduloasa, suficient pentru a scoate de sub urmarire penala o serie insemnata de"oameni de afaceri" din cercul liberalilor;
    - intre 2001 - 2004(martie) Rodica Stanoiu, politician PSD, care a avut un mandat foarte controversat;
    - ultimele luni 2004 Cristian Diaconescu, PSD, fara stralucire;
    - 2005-2007, Monica Macovei, PDL, vinovata de aberatiile de azi din Codurile Penal si de Procedura Penala;
    - ultimele luni 2007 Tudor Chiuariu - PNL, exercitiu grozav!?! A ajuns sa fie condamnat penal!
    - 2009 - 2012 Catalin Predoiu, PDL, a avizat toate hotararile de guvern pentru care acum plateste Elena Udrea, nu ca aceasta n-ar fi vinovata. Probabil ca-l pandeste si pe el DNA intr-un tarziu;
    - 2012 - aprilie 2013 o serie de ministri interimari, dintre care se evidentiaza doar Mona Pivniceru (nepolitica), numita la Curtea Constitutionala;
    - 2013 - 2015 Robert Cazanciuc, nepolitic, dar cu o prestatie dezastruoasa.

    Nici cu nepoliticii nu mi-e rusine: Madam Pruna a dat-o pana acum numai pe magiun:
    si cu declaratii stupide si cu minciuni la Bruxelles si cu incalcarea legilor .