Alina Gorghiu:  Dragnea, te provoc sa intri in dialog cu mine despre Romania mea

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 20:01 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Presedintele PNL, Alina Gorghiu, a lansat un apel catre presedintele PSD, Liviu Dragnea, de a intra intr-o dezbatere, provocarea fiind lansata in timpul unui miting electoral regional organizat sambata seara, in Piata Unirii din Iasi, scrie Agerpres.

'De la Iasi, astazi lansez o provocare lui Liviu Dragnea. Astazi, de la Iasi, Dragnea te provoc sa intri in dialog cu mine despre Romania mea. Vreau sa stii ca Romania mea se vede altfel decat la tine. Romania mea, a liberalilor, a lui Dacian Ciolos si a cetatenilor care cred cu onestitate si in cinste se vede cu oameni fericiti, cu oameni care cred intr-o tara plina de speranta. Romania mea nu are povara fiscala pentru antreprenori', a spus Alina Gorghiu in discursul tinut in Piata Unirii din Iasi in fata a aproximativ 3.000 de persoane venite din mai multe judete ale Moldovei pentru a lua parte la mitingul electoral regional organizat de PNL.

Liderul PNL a spus celor prezenti la manifestare ca 'o tara a liberalilor inseamna decenta fata de contribuabili' si ca 'Romania mea nu are pensii speciale pentru parlamentari, doar la PSD'.

'In tara mea, Liviu Dragnea, justitia este la fel pentru orice cetatean, nu exista imunitate doar pentru cei de la PSD. In Romania liberala, dragii mei, cu totii avem dreptul la fericire si la speranta. Este o tara in care nu vreau sa vorbesc despre condamnari, nici despre Teldrum, nici despre faptul ca cineva condamnat penal are indrazneala sa isi doreasca sa fie prim ministrul Romaniei, dar vorbesc despre decenta, despre echitate, despre onestitate si despre puterea de a-ti recunoaste greseala atunci cand ea exista. Si, da, dragii mei liberali, am si gresit. Am gresit, dar stiu un lucru pe care il stiti la fel de bine si voi: in 11 decembrie nu exista decat doua drumuri - un drum care inseamna PNL, Dacian Ciolos si Romania inainte si un drum care inseamna saracie, dependenta fata de statul clientelar al stangii si inseamna umilinta', a mai spus Gorghiu.

Alina Gorghiu a adresat un mesaj 'tuturor celor care inca mai cred in mirajul stangii', precizand in acest sens ca 'iluziile nu se vand la kilogram, ca speranta trebuie sa ne mane sa iesim la vot pe 11 decembrie'.

Presedintele PNL a subliniat, in fata celor veniti in Piata Unirii din Iasi, necesitatea modernizarii Romaniei.

'Am avut noroc de cea mai frumoasa zapada, prima din anul acesta, care o sa curete rugina PSD din Moldova. Indiferent ca sunteti din Suceava, Botosani, Bacau, Vaslui, Vrancea sau Neamt, din Buzau sau de oriunde, noi suntem cei care vom duce Romania inainte. Ati vazut modele de succes ale primarilor din Ardeal, insa obligatia noastra ca Partid National Liberal este sa legam Moldova de Ardeal si sa legam toate provinciile intre ele pentru ca doar asa vom avea de ce sa iesim in fata electoratului in 2018 si sa spunem: noi suntem cei care facem modernizarea Romaniei', a mai spus Alina Gorghiu.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2952 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Jalnic... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 21:01)

    Observator roman [utilizator]

    Chiar asa, scriu si cu majuscule: JALNIC!

    Daca asta e singura "gaselnita" a Alinei Gorghiu pentru contracararea lui Dragnea si ai lui, m-am lamurit. E suficient ca vesnic neinspirata Gorghiu si-a pus tarana in cap ca USL a fost o 'greseala'? Imi amintesc perfect cum graseia invartindu-si limbutza in gura in sprijinul (atunci) lui Pontea, Dragnea & comp. Lumea n-a uitat... Daca chiar doreai sa-i demonizezi pe fostii aliati PSD ai fi gasit destule cu care sa-i infunzi, expunand ticalosiile planuite impreuna, chiar daca asta insemna sa te expui si pe tine. Asa, "Dragnea, te prrovoc" ramane o vorba cu desavarsire goala.

    Ce va face Dragnea? Se va speria?? Nuu, evident o va ignora complet pe cuconitza. As vota cu USR dar l-am cunoscut personal pe Nicusor Dan in 2012. Si m-am lamurit. As vota cu PMP, sa mai acord o sansa oamenilor piratului, dar el a fost nevoit sa-i ia si pe ai lui Oprea asa ca... Hmmm, e cam sumbru...
    • -1 (3 voturi)    
      ai putea... (Duminică, 4 decembrie 2016, 0:51)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      in islanda au iesit pe locul trei...deja duc negocieri pt formarea noului cabinet...

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-21447257-islanda-partidul-piratilor-preluat-misiunea-forma-nou-guvern.htm
    • -1 (1 vot)    
      A luat ce a mai ramas dintre ai lui Oprea (Duminică, 4 decembrie 2016, 13:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      cei cu tinichele pribegesc si acum si nu chiar de buna voie.
  • 0 (8 voturi)    
    in tara ta , in partidul tau, galbiorii tai fura (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 21:14)

    mnicku [utilizator]

    esti cu nasu pe sus de nu mai vezi nimic si dai din gropa-n groapa, Esti sosia lui drecneea in varianta feminina doar ca ti-ai schimbat vopseaua,

    vorba lui base ."... tanti de pe centura...politicii "
  • -1 (5 voturi)    
    mustaciosul a pus-o (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 21:38)

    natbl73 [utilizator]

    acum sa vedem cine are OO
  • +9 (9 voturi)    
    Dialogul surzilor,trantori ai politicii. (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 21:48)

    Plagarus [utilizator]

    USLul o mostra de trista amintire,a fratiei lipitorilor politice.

    Sloganuri electorale 2012 USL (PSD&PNL ) :
    1. Sa facem istorie (USL) ?!
    2. Uniti impotriva nedreptatii (Alina Gorghiu si Dumitru Chirita - USL) ?!
    3. Uniti impotriva tradatorilor (Florian Popa - USL) ?!
    4. Uniti impotriva coruptiei (Florian Popa si Georgian Pop - USL) ?!
    5. Raman avocatul tau in Parlament (Alina Gorghiu - USL) ?!
    6. Uniti pentru Romania (Florian Popa si Oana Niculescu-Mizil - USL) ?!
    7. Uniti pentru familia sectorului 5 (Marian Vanghelie - USL) ?!
    8. Dreptate pana la capat (USL) ?!
    9. La datorie (Titus Corlatean si Andrei Chiliman - USL) ?!
    10. Uniti in fata istoriei (Catalin Croitoru - USL) ?!
    11. Marea reunire nationala (USL) ?!
  • +1 (7 voturi)    
    Intrebare intrebatoare? (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 23:20)

    Gigi Kent [utilizator]

    Alina Ghorghiu-Dej este acel presedinte de partid care vrea sa castige alegerile parlamentare dar nu vrea sa fie prim-ministru sau macar ministru?
  • -1 (7 voturi)    
    Desi nici nu imi... (Duminică, 4 decembrie 2016, 5:39)

    gigiN [utilizator]

    ...trece prin cap sa ma uit la un asfel de eventual "dialog",sunt convins ca ar fi mult mai ...tare decat in opera lui Caragiale ."Si lupta si lupta,si da-i si da-i"!!!
  • -2 (6 voturi)    
    Alinuto,dar de cand Romania iti apartine, (Duminică, 4 decembrie 2016, 8:46)

    xrogo [utilizator]

    ca sa dialoghezi despre viitorul ei,ce competente ai,ce-ai realizat tu in viata inafara de a fi numita aiurea in fruntea unui vechi partid istoric care s-a dat pe mana unui partid de hoti si de misei!
    • +1 (1 vot)    
      O restituie Tăriceanu. (Duminică, 4 decembrie 2016, 13:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Așa se laudă Tăriceanu pe afișe.Restituie tot ce a furat, românilor.Numai PSD nu restituie,așteaptă să-i fie confiscat.Dacă nu-i votăm pe PSD și ALDE, recuperarea ar fi mai ușoară.Bun clipul"votează cu cap",numai-că media ne intoxică cu borfași buni de parlamentari.Hoții au bani să-și plătească cântătorii care ne prostesc.
  • -1 (5 voturi)    
    Scadenta (Duminică, 4 decembrie 2016, 9:20)

    Flinder [utilizator]

    Alinuta isi numara deja invers zilele cat mai e bagata in seama (fiindca e safa PNL, nu de alta), dar peste o saptamana ajunge la scadenta si pleaca unde-i e locul, acasa, cu poalele-n cap. Pana atunci se mai screme sa arunce "critici" precum o musca la un cal, crezandu-se egala cu el.
  • +3 (5 voturi)    
    impotriva... (Duminică, 4 decembrie 2016, 9:58)

    astronaut [utilizator]

    celor care va afundati cat mai mult in ''meadrele ''trecutului si nu vreti sa vedeti prezentul sau mai cu seama viitorul . Sigur cel mai nefast proiect pentru Romania a fost proiectul USL-1 , cel cu liberalii, dar care s-a frant si din care liberalii (parca recunoscandu-si greseala) au iesit , a ramas o FRANTURA numita ALDE care continua (de care vad ca nu se vorbeste ) proiectul USL-2 , care este presarat de condamnati si din pacate foarte multi ''insi'' cu probleme penale !!! in viziunea celor de mai sus asta sa fie (adica USL-2), viitorul proiect pentru ROMANICA ?
  • 0 (4 voturi)    
    Declaratia lui gorghiu (Duminică, 4 decembrie 2016, 11:23)

    Theros [utilizator]

    Este condamnabil , regretabil, inacceptabil si de neimaaginat ca PARTIDUL NATIONAL LIBERAL a ajuns pe mana unei asemenea femei!! Ma intreb si va intreb CE MERITE ARE ACASTA FEMEIE FATA DE ACEST MARE PARTID ISTORIC LA CARE TIN DIN TOATA FIINTA MEA!!! CINE A PROPULSAT-O PE ACEASTA CORUPTA , DEMAGOAGA SI MINCINOASA INTR-O ASEMENEA POZITIE!! CUM POATE O ASEMENEA INDIVIDA SA VORBEASCA "DE ROMANIA MEA"!!?? CE ROMANIE ARE EA?? PE HOTII LUI basescu, blaga , jahannis , ciolos etc. MA ROG LA DUMNEZEU CA ROMANII SA MEARGA LA VOT PESTE O SAPTAMANA SI SA FACA CA ASEMENEA ELEMENTE SA NUUU MAI FIE VAZUTE PRINTRE NOI. ROMANIA NU ESTE A EI NICI A LUI dragnea !!! ROMANIA ESTE A NOASTRA A TUTUROR CELOR CARE SIMT , SUNT MANDRII CA SUNT ROMANI SI SUNT GATA SA-SI DEA VIATA PAENTRU TARA!!!
  • +1 (1 vot)    
    Provocare (Duminică, 4 decembrie 2016, 15:33)

    feisbuk [utilizator]

    alina, te provoc sa il iei si pe liviu si sa va carati din Romania noastra!
  • 0 (0 voturi)    
    Priviti partea plina a paharului (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:37)

    Gojifruit [utilizator]

    De la Revolutie si pana azi, politicienii nostri sunt constanti in ticalosie dar in cadere libera la capitolul inteligenta. Dar poate e mai bine. Un hot prost cred ca face mai putin rau decat unul destept.
  • 0 (0 voturi)    
    Cocoana asta si partidul ei ... (Duminică, 4 decembrie 2016, 19:55)

    KTerinca [utilizator]

    .... nu se deosebesc cu nimic de PSD si de parnaiasul care il conduce.
    Era o lozinca parca, care e a dracului de adevarata: "PSD - PNL aceeasi mizerie !"

    Am fost un sustinator din umbra al PNL-ului, fara a fi membru. Am votat cu ei la toate, da' absolut toate alegerile din Romania incepand cu Mai 2016, fie parlamentare, locale sau prezidentiale.
    Da' acum le dau cu votul meu peste bot.
    Pentru mizeria de partid ce a ajuns sa fie, in special de cand s-au inhaitat cu clica portocalie.
    Lasand la o parte furaciunile de la care nu s-au dat in laturi.
    In laturi cu ei.
    Sa vina unii care macar sa ne inspire incredere si care sa incerce sa faca ceva pentru tara asta.

    VOTEZ USR !
    • 0 (0 voturi)    
      .....Mai 1990, desigur (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:10)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      In Duminica Orbului, vot pentru raposatul Campeanu si impotriva ranjitului.