​Alegeri parlamentare/ USR prezinta un sondaj in care se afla pe locul doi la nivel national, dupa PSD/ Ce arata un sondaj la comanda PNL

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2016, 14:36 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Sondaj p.2
Foto: USR
Uniunea Salvati Romania a transmis miercuri rezultatele unui sondaj realizat de Kantar-TNS in care, in randul celor care sigur merg la vot si s-au decis deja cu cine vor vota - 55%, PSD are 40% iar USR se afla pe locul doi, cu 19%, PNL avand abia 18%. Marja de eroare a sondajului este +/- 3%.

Acestia sunt urmati de PMP si ALDE la egalitate - 7%, apoi UDMR si PRU - 3%.

In calculul aferent fiecare partid au fost luati in calcul doar cei care au declarat ca sigur vor merge la vot si s-au decis cu ce partid vor vota. Au fost exclusi din aceasta analiza cei care merg probabil sau nu merg la vot, respetiv cei indecisi cu privire la partidul caruia ii vor acorda votul.

Sondajul a fost facut in perioada 11-21 noiembrie, prin telefon, pe un esantion de 1003 respondenti. Datele au fost ponderate cu o eficienta de ponderare de 98%.

Mai jos, imagini cu datele sondajului:













Pe de alta parte, cifrele unui sondaj realizat la comanda PNL, obtinute de HotNews.ro, sunt diferite:

  • PSD 40%
  • PNL 32%
  • USR 10%
  • ALDE4,5%
  • PMP 3%

Nu se cunosc informatii legate de metodologie. 


Citeste mai multe despre   









26710 vizualizari
  • -24 (34 voturi)    
    Eu inca nu m-am decis de exemplu (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 14:49)

    Heruvim [utilizator]

    Si tare ma tem ca tot indecis ma duc la vot.
    • +12 (44 voturi)    
      USR 55 % obligatoriu !!! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      cum oare am putea scapa de plaga P$D si penele ? TOTI, Majoritatea ! sa Voteze ! USR ! vonati P$D si penele de Buna Credinta..lasati o vacanta de 8 ani pentru ai vostrii !!! votati USR !
      • +27 (43 voturi)    
        nu o sa fie 55% (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:20)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        procentul USR. sa nu ne amagim. Dar totusi am putea sa ne mobilizam sa fie cat mai mare... oricum acum inteleg de ce ataca PSDul pe cei din USR cu fiecare ocazie ...
        • +8 (22 voturi)    
          55% sunt votantii decisi, NU procentul USR (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:27)

          nb2k [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Mai uitati-va o data pe sondaj. 55% e procentul de votanti care merg sigur la vot si stiu deja cu cine voteaza. Dintre ei, 19% voteaza USR. Altfel spus, 19% din aproape jumatate (55%) dintre votanti vor vota USR. 19% din 55% inseamna 10% - vezi rezultatul din sondajul PNL. Asta e un procent mai apropiat de realitate.
          • +12 (12 voturi)    
            Atunci să calculăm și pt. PSD și PNL (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:23)

            Barthales [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

            19% din 55% înseamnă 10,45% pentru USR
            40% din 55% inseamnă 22% pentru PSD 18% din 55% înseamnă 9,9% pentru PNL
          • +7 (15 voturi)    
            Daca tu chiar crezi ca o sa avem prezenta de 100% (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:43)

            Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

            Si pe langa asta, mai presupui, in mod destul de eronat, as spune, ca nici un indecis nu o sa voteze USR, ci o sa voteze celelalte partide, ori eu cred ca tocmai invers se va intampla, daca prezenta va fi mai mare.
          • +8 (8 voturi)    
            povesti.. (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:05)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

            prezenta la parlamentare a fost 38% in 2008 si 42% in 2012. sansele sa fie 55% sunt extrem de mici. la locale macar exista o legatura directa, oamenii ies pentru ca ii stiu pe cei care candideaza, dar la parlamentare candideaza toti prin colturi de tara pe care nu le-au vazut niciodata.. cine sa-i voteze?
          • -1 (9 voturi)    
            ... (Joi, 24 noiembrie 2016, 0:56)

            Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

            Ce fel de logica stupida e si asta ?

            Daca 19% din cei 55% care merg la vot voteaza USR asta inseamna ca din procentul total al celor care merg la vot doar 10% voteaza USR ? Adica din toti ceilalti 45% care vor veni in plus la vot nimeni nu va vota USR ? Ca doar asa ar iesi la final cu 10%.

            Deci 55% au spus ca merg sigur, restul de 45% se mai gandesc . Din cei care merg sigur USR are 19% . Din cei care nu merg sigur cel mai probabil USR are si mai mult . Cei care nu merg sigur la vot nu voteaza PSD prin definitie . Deci e fix invers domnule . Sunt socat ca din atatea comentarii nimeni nu s-a deranjat sa iti spuna ca e fara sens ce ai zis.

            Cel mai probabil , daca e sa ne incredem in acest sondaj (cum la locale sondajul lor a fost singurul apropriat de realitate tind sa il cred) Vor lua undeva la 25-30% la o prezenta de 55-60% la vot . Chestia e ca asa o campanie activa au (si fara sa luam in calcul facebookul , merg peste tot, inclusiv la sate si vorbesc cu lumea si un mesaj relativ stangist care prinde si la sate) incat in astea 2-3 saptamani ramase eu cred ca mai strang inca 5%-10% .

            Nu subestimati puterea organizatorica a acestor oameni si a lu` Nicusor Dan , desi nu pare. Se organizeaza a dracu de bine si sunt al dracu de eficienti in a-si publica mesajul . Vor matura pe jos cu toti la aceste alegeri in ciuda asteptarilor . Vor da de pamant cu PSD , asa surprinzator cum pare .Combinati asta cu camerele video in sectii , sigilarea stampilelor si campania masiva de recrutare a supraveghetorilor in sectii si o sa vedeti de ce o sa avem parte de cea mai neagra lebada a alegerilor post decembriste .
      • +20 (38 voturi)    
        USR (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:40)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        PNL se bate pentru electoratul PSD-ului, a pierdut alegerile în urban. A făcut protocol cu habotnicii de la Coaliția pentru Familie, l-a pus la înaintare pe doctorul senil misogin, aduce oameni cu autocarele la mitinguri prost regizate. Trist, trist.
        Măcar la USR mai găsești unul-doi mai răsăriți. Sunt novici și asta e bine.
      • -18 (40 voturi)    
        votati pmp ! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:47)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        base premier !
        the best, ever !
        jos comunistii si soroseii !!
        • +2 (18 voturi)    
          pemepe este Aceeasi mizerie (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:29)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          cu : severiniihashdoioo,dughnisti munteni cu pureci,p. Russia unita cu ghitza,aldie...cam astia sunt ..alaturi de campionii P4D si penele...
        • +4 (16 voturi)    
          Fac pariu ca votezi PSD (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:59)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          .
          • -5 (13 voturi)    
            pierzi ! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 20:34)

            korkodell [utilizator] i-a raspuns lui ty

            :-)
        • +4 (8 voturi)    
          pentru korkodel (Joi, 24 noiembrie 2016, 1:00)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          Cand ii trece pasiunea pentru Elena Udrea , s-ar putea sa-i vina mintea la cap. Pana atunci sa-l
          lasam sa-si consume pasiunea.
          • 0 (2 voturi)    
            la varsta lui (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:21)

            korkodell [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            i'a murit pasiunea.
            e bunic si are multe alte griji.
            proverbul zice ca, daca n'ai un batran, sa'l cumperi !!
            el lucreaza gratis, ca trump :-)
            un leu pe luna.
      • -8 (22 voturi)    
        ha, ha (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:10)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        USR nu are lider de forta care sa traga partidul dupa el...partidul acesta nu este un partid puternic, doar un partid care face valuri. Cineva trebuia sa ia locul lui Dan Diaconescu, nu?
        • +7 (13 voturi)    
          corect (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:08)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          dar electoratul USR nu se agata de modelul comunist cu fiul poporului, eroul natiunii... votam reprezentanti in forul legislativ, nu dictatori.
        • +6 (12 voturi)    
          USR (Joi, 24 noiembrie 2016, 1:02)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          are idei si solutii de forta. Si oameni care sa le duca la indeplinire. Nu doar unul ( liderul ) ,ci o
          multime.
          • -6 (6 voturi)    
            :))))))) (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:06)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            chiar n-ai habar de politica :)))
            • -1 (1 vot)    
              pentru srpc (Vineri, 25 noiembrie 2016, 0:38)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Habar nu am ce sa-ti raspund.
        • 0 (2 voturi)    
          gresit (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:25)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Tocmai asta e ideea... cei care gindesc nu au nevoie sa voteze un nume sau un brand. Votantii USR voteaza cu numele de pe liste electorale. Iar daca iei ce judet vrei tu si studiezi comparativ valoarea candidatilor citind CV-urile, vei vedea ca cei de la USR sunt cu citeva clase peste restul. De aia votam noi USR, pentru valoarea candidatilor. Acu... sa vedem citi om fi. Daca va fi ca la locale, prezenta 40-45%, vom fi fericitiii cistigatori ai unei guvernari PSD de 4 ani, si probabil calmarea DNA. Daca va fi ca-n 2014, 60-70%, PSD va fi in opozitie indiferent citi morti vor vota in Teleorman.
      • -10 (20 voturi)    
        intre timp, in realitate (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:57)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        PSD-ul va lua peste 40% si daca nu va forma guvernul acum, o va face peste 4 ani cu siguranta. Chiar nu sunt fan al lor. I-as scoate in afara legii si i-as condamna pe multi dintre ei, insa asta e realitatea. Postacii USR sa se abtina. Simpatizantii sa fie totusi realisti. Minciunelele astea le-am mai trait in 96, e suficient.
        • +2 (8 voturi)    
          Nu inteleg ce va necajeste... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:06)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          Intr-o democratie cat de cat functionala alternanta la putere e nu numai inevitabila, ci si dezirabila.
          Speranta si convingerea mea sunt ca totusi PSD n-o sa alterneze la putere tura asta, iar ce-o mai fi peste patru ani, mai vedem. De cele mai multe ori, cea mai importanta batalie este cea care urmeaza.
          Pana-n 2020 poate mai retrag niste figuri prea compromise chiar si pentru standardele PSD, poate dl. Tariceanu iese la pensie, poate dl. Basescu isi vede pana la urma de familie si nepoti si poate-l ia cu dansul si pe dl. Turcescu etc. etc. etc.
          Nu stiu ce minciunele ati trait dvs. in 1996, dar, oricum, de atunci sunt exact 20 de ani, s-au mai schimbat niste lucruri.
          Cat despre solicitarea ca altii sa se abtina, e cel putin deplasata - mai ales atunci cand nimeni nu va cere DVS. sa va abtineti.
    • +8 (10 voturi)    
      Este bine ca te duci. (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:03)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Poate reusesti sa te decizi totusi, ca nu poti sa inchizi ochii si sa pui stampila.
    • -6 (12 voturi)    
      dea (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Si tot indecis o sa votezi cu PSD, ca macar au dat un kil de zahar si-o galeata...
    • -7 (13 voturi)    
      ¡Vamos! USR! Hasta la victoria siempre! :)) (Joi, 24 noiembrie 2016, 0:33)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      USR este pro-european dar nu stie la ce familie europeana ar adera. E surpriza surpriza ;) pentru dupa alegeri!
      Votezi USR cand populismul romanesc sau predicile anticoruptie sunt suficiente.
      Este un partid pentru toti... tovarasii.

      VAMOS USR! :)
      "¡Hasta la victoria siempre!"
      • 0 (4 voturi)    
        depinde care-s criteriile tale... (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:33)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Daca tu votezi in functie de familia europeana, e problema ta. Eu de exemplu ma uit la ce candidati au partidele la mine-n circumscriptie. Dau un search pe google dupa candidatii pe care nu-i cunosc deja, si aleg partidul care-mi propune marfa cea mai de calitate. Bine, mai am o regula ca nu votez niciodata cu comunistii, dar pina acum regula asta n-a intrat in conflict cu cea privind calitatea candidatilor, ba chiar as putea spune ca PSD a avut tot timpul cei mai indezirabili candidati (mai putin celebrul tur doi intre Iliescu Si Vadim, cind am votat Iliescu pina la urma, cu toata greata)

        Asha ca... daca vrei sa treci de la nivelul de votant al familiilor si al sloganelor, poti avea criterii mult mai obiective dupa care sa evaluezi ofertele. Si de data asta chiar ai cu cine vota. Trebuie doar sa vrei.
        • 0 (2 voturi)    
          Calitatea oamenilor si onestitatea (Joi, 24 noiembrie 2016, 22:56)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Trebuie sa admit ca pentru circumscriptia mea, m-am informat deja si USR are candidat bun dpdv profesional. Daca ar fi sa-l votez doar pe el, nu m-as gandi de doua ori. Insa, cu totii stim ca politica se face prin partide. Nu imi permit sa votez o necunoscuta. Sunt prea multe lucruri lasate in suspans de catre USR iar asta imi sugereaza o lipsa de onestitate care pe termen lugn se poate manifesta in ceva si mai rau.
  • +29 (35 voturi)    
    sondaje (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 14:57)

    bobyrou [utilizator]

    pai in sondajele penelului n-am incredere nici daca ma bati. Sa vazut clar la alegerile din bucuresti
    • +11 (23 voturi)    
      Clar dar am incredere in sondajul USR (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:47)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui bobyrou

      pentru ca la locale propriul lor sondaj l-au dat pe Nicusor cu 20% parca si in final a luat 30%. Si acum ma gandesc ca pot sa se duca la 25% , mai mult decat ii arata propriul sondaj. Oricum daca e cineva in care cred ca nu masluieste sondajele acela e Nicusor. Ce e clar in toate sondajele e ca PSD are 40% asigurat si impreuna cu ALDE o sa faca guvernul. Sincer , prefer ca USR sa ramana in opozitie un watch-dog al coalitiei la putere.
      • +4 (14 voturi)    
        Totul este inca posibil (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:50)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Gandeste-te ca acestea sunt rezultatele pe esantionul celor decisi, daca prezenta va fi spre 60%, cred ca procentele se schimba si PSD scade binisor. Daca o sa aiba PSD + ALDE mai toata puterea, nu o sa fie nici un "watch-dog", o sa fie doar "watch", asa ca eu sincer sper sa nu se intample asta, ci USR sa fie un watch-dog al PNL-ului, caruia sa ii sustina guvernul si proiectele legislative benefice.
      • -7 (9 voturi)    
        pensionarii, babele si restul (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:34)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        in afara bucurestiului, habar n'au de ...nicusor.
        ba, chiar ar putea confunda cu un alt fost nicusor.
        o resuscitare, ar crede ei.
        cat de madame courage, nici vorba.
        cat de salvatrea romaniei, s'au mai fript multi cu frontu salvarii. :-))
        s'ar lega chiar si cu nelu, nicusor, petre, liviu, etc.
  • +1 (5 voturi)    
    nu se intelege graficul cu .. (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:08)

    akillies [utilizator]

    ..structura demografica a esantionului...
    • -11 (19 voturi)    
      99% (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:49)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      tineri frumosi si liberi plus ...un domn :-))
    • +2 (8 voturi)    
      ba se intelege! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:05)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Ce anume nu intelegi?
      Ex: 18% - 18-29 ani, 27% - 30-34 ani si tot asa...
      • -1 (3 voturi)    
        nu se vede graficul.. (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:16)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Simona_Srb

        ..nu e link spre poza , nu e o poza caresa se deschida ca prima (cu procentele optiunilor politice ale oamenilor implicati in sondaj).

        Nu e bai, ca am intrat pe pagina USR si am vazut acolo graficul ..

        Dar, m-am exprimat gresit: am vrut sa spun ca nu se vede deloc poza cu structura demografica..
  • +22 (32 voturi)    
    Trebuie iesit in masa la vot (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:11)

    MaresCristian [anonim]

    Unii nu inteleg ca acestea sunt cele mai importante alegeri. PSD are 40%!! In aceste conditii - fac referire la sondajul Kantar - au o majoritate lejera impreuna cu ALDE si PMP . Sper doar ca lumea sa inteleaga importanta acestor alegeri si sa se prezinte la vot.Numai asa putem sa facem ceva pentru noi in afara de acuze/comentarii si asistat pasiv la ce se intampla si s-a intamplat in ultimii 26 de ani.
    • +3 (15 voturi)    
      ! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:34)

      clauv [utilizator] i-a raspuns lui MaresCristian

      PSD + PMP ?!?!
      Asta da buie la masisti.....
  • +21 (31 voturi)    
    eu am o nedumerire... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:21)

    AlinRadu1 [anonim]

    Cine dracu voteaza cu alde, cum au ajuns la 7%?? Nu imi pot explica. Oricum, in general nu mai am incredere in sondajele romanesti. In principiu nici in cele facute prin vest nu mai poti avea incredere, s-a vazut la americani, la brexit.
    • +4 (10 voturi)    
      alta nedumerire (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:56)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

      unde e udmr, ca dara ungurii or iesi si ei cu votu' ?!
      • +2 (2 voturi)    
        Ungurii ... (Joi, 24 noiembrie 2016, 9:51)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

        ... o sa voteze, cei care vor iesi la vot, cu UDMR. Da' si dintre ei multi s-au saturat de UDMR.
    • -12 (22 voturi)    
      psd +alde +pmp=guvern (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:23)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

      Voteaza poporul,se apropie ziua fatidica va luam capatanileeeeeeeee.
      • +5 (13 voturi)    
        Asa crezi tu securistule? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:31)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Dream on tavarase, umed.
      • +4 (10 voturi)    
        Vise draguta (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:03)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        vise
    • +1 (1 vot)    
      O parte din cei care votau PNL (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:59)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui AlinRadu1

      s-au orientat spre ALDE. Avand in vedere ce catastrofala e conducerea PNL , pot sa-i inteleg.
  • -22 (34 voturi)    
    Eu m-am decis! Nu votez! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:25)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Inclinam spre USR ca sunt "altceva" dar am realizat ca ar fi acelasi lucru cu ce a fost guvernul tehnocrat, ori 2 masuri ale tehnocratilor mi s-au parut devastatoare pentru IMM: 1. obligativitatea de a scoate dividendele prin banci si 2. obligativitatea ca agentii economici sa accepte datoriile bancilor ca instrumente de plata in locul banilor.
    Aceste masuri au un cost considerabil pentru IMM-uri si practic deciziile anti-banci ca darea in plata au fost puse prin aceste masuri in carca IMM-urilor!
    Am realizat, acum , dupa ultima decizie luata cu batista pe tambal, ca intotdeauna un guvern Ciolos va fi antiromanesc si va continua cu aceleasi masuri anti IMM si anti mic capital romanesc.
    Cum restul (PNL, PSD) stim deja de la DNA cu ce se ocupa, efectiv nu am pe nimeni care sa reverbereze cu conceptiile mele, pe care sa-l aleg, nu voi merge la alegeri!
    • +5 (17 voturi)    
      Ei da (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:53)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Alea sunt masuri impotriva evaziunii. Cand PSD a impus taxa pe stalp si a modificat alte taxe, nu s-a mai plans nimeni. O sa vedem cum vor face cu toate promisiunile dupa ce castiga. Sunt asa multe ca le-am si uitat numarul. Parca vad ca o sa le bage pe sestache inapoi, o sa inventeze taxe cu alte nume. :)
    • +1 (9 voturi)    
      Ei da (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:53)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Alea sunt masuri impotriva evaziunii. Cand PSD a impus taxa pe stalp si a modificat alte taxe, nu s-a mai plans nimeni. O sa vedem cum vor face cu toate promisiunile dupa ce castiga. Sunt asa multe ca le-am si uitat numarul. Parca vad ca o sa le bage pe sestache inapoi, o sa inventeze taxe cu alte nume. :)
    • +12 (18 voturi)    
      f bine (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:01)

      StefaniR [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      F bine! in acest fel va reveni PSD la putere si va creste salariul minim cu 20% in 4 ani asa cum au declarat. Curat masura pro-IMM. Ca sa nu mai vorbim de deficitul bugetar de 7% ocazionat de cresterile de pensii si salarii bugetare votate de PSD+ALDE. Oare pe cine va afecta?
      • +2 (10 voturi)    
        Uite ca m-ai convins! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:41)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui StefaniR

        O sa votez USR cu retinerile de care am vorbit mai sus, si mai adaug o retinere: Ciudatul caz Victor Grigorescu.
        In fine, sunt oameni decenti fata de borfasii care sunt pe celalalta "reduta" merita sa le dau mai multe sanse.
        • +1 (3 voturi)    
          la fel (Joi, 24 noiembrie 2016, 7:07)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          ca tranzactiile pe masini si case, sa se faca doar prin banca. pana la urma, traim in 2017 aproape, unde poti sa faci plati cu ceasul de la mana, si noi tot cu banii la saltea stam. daca nu furi, nu vad cum te deranjeaza o asemenea masura ... e normal ca dividendele sa fie impartite prin banca, vreau sa cred ca niste actionari la o firma care primeste dividende nu sunt niste gainari de barbut care vor un tescalau de bani cash...
    • -3 (9 voturi)    
      f bine (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:01)

      StefaniR [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      F bine! in acest fel va reveni PSD la putere si va creste salariul minim cu 20% in 4 ani asa cum au declarat. Curat masura pro-IMM. Ca sa nu mai vorbim de deficitul bugetar de 7% ocazionat de cresterile de pensii si salarii bugetare votate de PSD+ALDE. Oare pe cine va afecta?
    • -5 (7 voturi)    
      f bine (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:01)

      StefaniR [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      F bine! in acest fel va reveni PSD la putere si va creste salariul minim cu 20% in 4 ani asa cum au declarat. Curat masura pro-IMM. Ca sa nu mai vorbim de deficitul bugetar de 7% ocazionat de cresterile de pensii si salarii bugetare votate de PSD+ALDE. Oare pe cine va afecta?
    • +5 (17 voturi)    
      Halal fronda, monsieur! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:03)

      marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Nu vreau sa jignesc, dar ilustra judecata de valoare "guvernul Ciolos este/va fi antiromanesc", preluata se stie bine de pe unde (ca doar nu s-au trezit milioane de isteti deodata c-o lozinca-n bot la unison), nu demonstreaza decat lipsa de proprie judecata, nimic mai mult. E foarte posibil sa fie mai mult decat atat, dar ma limitez la a constata evidentele. Va urez somn lin pe 4 decembrie, plin de satisfactie pentru ne-votul incrancenat! Cu ocazia asta poate va visati Fat-Frumosul pe care-l asteptati sa faca TOTUL perfect pocnind din degete pe loc, dupa un rapt abject prejungit un sfert de veac.
      • +4 (6 voturi)    
        Care 4 Decembrie? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:55)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

        Alegerile au loc pe 11 Decembrie.
    • -1 (9 voturi)    
      vai draga, ca subtila esti :) (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:17)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      "Periezi" USR-ul care de fapt nu e bun caci Ciolos.

      pe bune m-ai pus pe ganduri, nebuno !!!
    • -3 (9 voturi)    
      mda... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      micul imemist roman, la limita legalitatii, deranjat de masuri anti-frauda. Stiu tiparul...
      • -1 (5 voturi)    
        Yeah, right! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:02)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Micul maturator din banca alertat ca este dat afara daca nu il cara in carca IMM-urile prin abuzul statului ! Cunosc tiparul...!
        • -1 (1 vot)    
          mdea... (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:35)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Si folosind logica de mai sus, in constiinta ta, furtul devine moral. Nu mai e furt, e haiducie... Cum ziceam... cunosc tiparul...
  • +10 (20 voturi)    
    Pfffff (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:30)

    RaduHH [anonim]

    La locale sondajele USR au fost mult mai apropiate de realitate decat cele PNL. De data asta sper ca PNL sa aiba dreptate in privinta ALDE. USR va face peste 15%, dar daca intra ALDE si PMP in Parlament e nasol, vor face alianta antijustitie.
  • +11 (21 voturi)    
    sondaje pnl (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:31)

    stefansb [utilizator]

    Cu sondajele PNL ne-am lamurit a locale. Ei inca nu-si du seama ca nu au votantii captivi, cum ii are PSD. Or sa aiba surpriza ca foarte multi au migrat la USR. Daca fac 15% sa fie multumiti.
    Ce nu inteleg eu e cum ajung ALDE si PMP la 7%. Cine ii voteaza pe astia? Chiar nu imi dau seama care sunt votantii lor
    • +11 (13 voturi)    
      Basescu mai are destui votanti (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:49)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui stefansb

      iar Tariceanu a absorbit de la PNL.
  • -6 (10 voturi)    
    Inteligenta ciorii sau a papagalului:))) (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:43)

    Lucian Ilea [utilizator]

    mare plictiseala cu alegerile astea din Romania
    aproape la fel cu alea din Moldova
    voi alegeti la fiece 4 ani sau stanga sau dreapta
    dupa ca ii declarati pe toti hoti si incompetenti si votati cu partea aialalta
    vesnic nemultumiti de altii niciodata de voi insiva
    barna si paiul
    constiinta si etica
    extraterestrii sunt de vina ca nu au invadat inca planeta sa va puna la munca
    cainele moare de drum lung
    sondaje ca pe vremea FSN-ului de altfel si USR-ul i topt cu salvarea tarii
    ciclul de ..30.34 de ani niciodata terminat de la etica la constiinta se termina inainte de 2019-20 cu o noua revolutie
  • -1 (11 voturi)    
    Daca esti inca indecis... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:45)

    tudorLeo [utilizator]

    Desi esti conectat la internet, ai acces la toate sursele credibile de informatii si tu tot nu te poti decide inseamna ca nu prea ai ratele asezate in ordine(fara sa fiu rautacios). Exista oamenii corupti direct interesati sa detina controlul prostilor, needucati sau lipsiti de informatii care voteaza PSD, ALDE si PMP si exista clasa de mijloc, educata, tanara si informata care voteaza USR si partial PNL. Daca omul din fabrica voteaza coruptii din PSD e doar pentru ca seful sau i-a explicat 'clar' ca fara PSD dispare si saracul ala a muscat direct. Iar cei care nu ies la vot cum dracu sa mai poata plange de toate nedreptatile din viata de zi cu zi cand el nici macar odata la patru ani nu gaseste 5 minute sa puna o stampila pe oameni inteligeni si onesti cum sunt in USR/Ciolos dar poate coboara zilnic sa ia un pachet de tigari...Ne meritam soarta, tractoristi nepasatori suntem, tractoristi ne conduc!
    • 0 (2 voturi)    
      La aia cu clasa de mijloc ... (Joi, 24 noiembrie 2016, 9:56)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      ... educata, tanara si informata m-ai pierdut.

      Clasa de mijloc in Romania se subtiaza de la an la an. Cat despre educatie, e in majoritate facuta de scolile facute praf de Abramburica, Marga si altii ca ei, adica praf. Tanara da, educata nu, de mijloc nu. Daca te duci sa stai de vorba cu oameni tineri ai sa vezi ca foarte multi sunt sustinatori ai PSD - tocmai din cauza faptului ca gandirea lor critica e nula, ca urmare a soiului de scoala de care-au avut parte.
  • +11 (13 voturi)    
    10% (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:50)

    marianmarian [utilizator]

    Sondajul USR poate parea alarmist (sa vezi PSD la 40% chiar e semnal de alarma), dar e si putin inselator, pentru ca nu e chiar atat de negru dracul. Inmultiti 55% cu 40% si-o sa va dea drept rezultat aceeasi vesnica masa de manevra, de vreo 20% din populatia cu drept de vot, care e ca punctul din oficiu pt PSD. Adica n-am aflat NIMIC despre PSD din sondaj. Aflam insa altceva mult mai "revelator", ceva despre un grup care in general n-a existat si nu prea intra in statisticile de pana acum - exista ~10% (adica 18% din 55%) care deja sunt hotarati sa voteze cu un partid de care mai mult de juma de tara inca nu stie si care foarte probabil provin, majoritar, din grupul celor care ori n-au votat niciodata, ori se saturasera sa o faca. In conditiile astea, 10% din total e imens. ASTA ar trebui sa fie concluzia sondajului, daca or fi reale cifrele alea (cine mai poate sti in ziua de azi...).
    • +1 (5 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:01)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Nu este rau pentru USR, nu este rau deloc, rau este doar pentru Romania, rau este ca oamenii care s-au saturat de PSD, nu ies la vot si asemuiesc cu PSD tot ce inseamna politica. Sa speram ca se vor mai schimba rezultatele astea putintel pana la alegeri.
    • 0 (0 voturi)    
      Sondajul se refera la cei care deja sunt decisi (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:10)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui marianmarian

      Eu spre exemplu nu sunt inca decis cu cine votez - deci nu as apare ca .00000% in sondajul respectiv.

      Multa lume se hotaraste inainte de vot.
  • +5 (19 voturi)    
    PSD tot pe la 40%.... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:59)

    taro [utilizator]

    prostia votacului din Romania ramane constanta.
  • -1 (9 voturi)    
    of (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:20)

    iodixit [utilizator]

    pare-se ca psd si alde fac guvern
    • +1 (9 voturi)    
      Focul Strazii va fi Colectiv (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      ai grija ce Cobesti ! P$D si Motococleanu spre brutarie au de mers NU spre Parlament !
  • +6 (10 voturi)    
    Cine voteaza ALDE ? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:45)

    galeo [utilizator]

    Vad ca ALDE are 7%, enorm.
    Cum o fi aratand proflul votantului ALDE ?
    Eu nu stiu niciunul
  • +2 (4 voturi)    
    mai lipseste si sondajul de la PMP (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:50)

    ..13 [utilizator]

    Unde o sa vedem altceva - poate siomilar cu prognoza PNL...

    M-am spetit de ras!
  • -1 (5 voturi)    
    ceea ce se vede clar este ca... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:19)

    ..13 [utilizator]

    Daca astia doi PNL +USR nu bat palma nu vom avea nici o sansa sa swcapam de ciuma rosie.

    Pana acum cred ca rad si mortii lui Drganea de faptul ca cele doua partide mai importante isi disputa un loc mai bun in ciuda faptului ca inamicul cel mai mare al tututor celor care cred in democratie este P$D.

    Deci success in campania electorala!
    Ne mai auzim dupa 11/12/2016 -

    sper ca vremea asta buna sa le chef de discutii si reformare a programelor politice ale celor 2 partide care se opun atat cat pot ele ciumii rosii...

    P.S.
    Nici Dambovita nu ii mai spala pe liberalii astia care au dat mana cu P$D - nici USR nu este prea departe de viziunea P$D-uylui si atunci mama lui stefan cel mare cu cine sa votezi????
  • -6 (14 voturi)    
    Diversiunea USR prinde (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:19)

    Joseph Porta [utilizator]

    La cata reclama desantata i se face, inclusiv pe-aici, nimic intamplator. Ce ma mira totusi e ca oameni cu scoala si pretentii iau parte de buna voie la promovarea acestei facaturi. Care e istoria USR, care ii sunt meritele? Un personaj obscur (dar sarac si cinstit precum Ilici) numit Nicusor, baiat bun din popor ce te duce cu gandul la simpaticul si istetul Nicolae Moromete, a pornit el asa de unul singur cu pieptul gol sa salveze Bucurestiul si apoi Romania toata. Wow! Imi imaginez ca urmeaza Europa, de ce nu? Depinde doar de cat e de mare sponsorizarea. Iar hipsterii "educati" si satui (pe buna dreptate) de corupta clasa politica au "muscat" ca la carte. Trebuie sa recunosc ca batranelul ala malefic care nu mai moare odata (nu, nu la ilici ma refer), se pricepe de minune la asemena chestii. Totusi, 19% nu vor avea decat daca se mobilizeaza iarasi sistemul ca in cazul Johannis.
    • +6 (14 voturi)    
      Adanci constatari... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:32)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

      USR este suspect pentru ca, desi infiintat acu' vreo 3-4 luni, nu are istorie si nici merite. Cum naiba sa te voteze cineva cand tu n-ai construit nimic in tara asta, n-ai condus macar vreo 3-4 guverne, n-ai dat tarii parlamentari de nadejde etc.???
      Asta, fireste, in antiteza cu, citez din memorie, "partide nascute din elanul revolutionar al poporului si calite in tumultuosii ani 90 in lupta cu inamicii tinerei democratii romanesti, partide ancorate adanc in realitatile romanesti..." Ei, asa mai merge, nu?

      Daca mai aveti astfel de ganduri politice, postati-le, sunt amuzante...
      • -3 (5 voturi)    
        Mamaa, esti adanc tare.. (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:18)

        Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Problema nu e ca n-are istorie, ci insasi scurta istorie a acestui USR, transformat rapid in partid si mai ales a personajului emanat in fruntea sa. Mai tineti minte cum baiatul asta ii blama pe politicieni? Ce e el acum? ce fel de discurs are? Viseaza si el sa aiba puterea cumva? de ce? fiindca e un salvator, nu-i asa? Ii creditati pe ONG-istii astia cu o moralitate exceptionala, iar pe politicieni ii prezumati din start hoti. Da, foarte multi politicieni sunt hoti, dar care e diferenta dintre un ONGist platit de niste stapani care ii manevreaza discursurile si un politician care e animat de dorinta de parvenire, e mai bun ONGistul? Mie imi pare la fel de jos moral, dar mai periculos in esenta tocmai pentru ca pozeaza in Alba ca Zapada si se gasesc destui prostii satului sa-l creada. Care, culmea, se mai si cred destepti.
        • -2 (2 voturi)    
          platit de niste stapani (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:14)

          AI27 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

          Astazi USR a actionat in instanta pe Victor Ponta si pe Sebastian Ghita pentru calomnia cu G. Soros https://www.facebook.com/NicusorDanUSR/videos/1197203233690621/

          O sa se arate in instanta cine are dreptate (Vezi procesele pierdute de Antena 3 pentru calomnii - urmeaza santajul cu RCS-RDS).
          • +1 (1 vot)    
            U R a believer :) (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:29)

            Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui AI27

            Chiar iti imaginezi ca Nicusor Dan traieste din cei 20.000 lei venit anual pe care i-a declarat prin 2014 sau 2015 (nu retin exact)? Atat de naiv esti sau atat de prosti ne crezi? Omule, chiar el a dat interviuri pe tema celor care sunt in spatele lui. Constient fiind ca nu poate ascunde asa ceva sub pres, a preferat un soi de ''transparenta". Si uite ca da, chiar despre Soros a vorbit explicit. Unde e calomnia?
        • -2 (2 voturi)    
          Diferenta, stimate domn... (Joi, 24 noiembrie 2016, 17:50)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

          ...este ca, pana la proba contrarie, vorbele despre stapanii care-l platesc si manevreaza pe Nicusor Dan sunt doar atat, vorbe, in vreme ce politicienii sunt, din ce in ce mai multi, hoti dovediti si chiar condamnati.
          Daca pentru dvs. un hot prezumat e la fel de imoral, dar mai periculos decat unul dovedit, nu-mi ramane decat sa ma inclin in fata intelepciunii dvs. Iata ca numitii politicieni penali, indiferent de culoare, au aparatori de nadejde.
  • +1 (7 voturi)    
    Trist sa vezi psd constant in ultimele decade (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:32)

    Locke Lamora [utilizator]

    Statul social al lui Ilici primeaza printre votaci.
    • -2 (4 voturi)    
      chiar asa! (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:21)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      in loc sa accepte sa fie lichidati prin foame, frig, alimente chimizate si ingrijire medicala lipsa, in loc sa se bucure ca multinationalele prospera, ei voteaza partide care le permit sa supravietuiasca, iar dorinta lui Soros de a vedea peste tot ciuhapi muslimi nu se indeplineste! ce popor de loseri ))
      • -1 (1 vot)    
        Asta spuneam, e trist (Joi, 24 noiembrie 2016, 22:44)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        sa ai cateva milioane de votaci ieftini, un kil de ulei, unul de barabule. Ca sa intelegi ce spun, sa traiesti e una, sa supravietuiesti, e trist.
    • 0 (2 voturi)    
      nu este vorba despre statul social al lui Ilici (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Este ceva mai proaspat ce isi doresc cei care adera la P$D - este marca 0049.

      Adica isi doresc mult, fara sa munceasca, fara sa invete, dar sa aiba, chiar si pe nemerit. Exemplu de produs agreat si uibit de acestia este Monta, Sova si altii ca ei. Tineri, plini de ambitii, neinhbati, turbati dupa putere, aroganta si lipsiti de bun simt elementar, si eventual cu un mic iz penal ca sa intre in jocul puterii - acesta este produsul care se vinde ambalat sub marca P$D.

      PNL-ul are alt produs - este invechit, poate sa fie chiar expirat, dar este mereu incarcat de patima vremii, dispus mereu sa faca cele mai oribile si compromitatoare compromisuri, cu iz de liber profesionist, putin cam ratat, sau daca nu macar un pic obosit - asa arata produsul expus de PNL.

      USR - are doar o persoana carismatica si aceasta este Clothilde - fara ea partidul nu poate construi nimic. Clothilde insa respiera comunismul cu fata franceza, desi nu isi da seama, dar cel putin este civilizata, prezenta, si animata de speranta de a schimba ceva in RO.
  • -3 (11 voturi)    
    PNL (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:56)

    HP [utilizator]

    PNL isi face sondajele dupa cum si-ar dori ei sa ia la parlamentare, nu dupa cum vor lua in realitate.

    Sondajele astea sunt relevante, dar ce e important e sa iesim la vot.

    Daca prezenta e sub 45%, PSD rade tot. Daca ne mobilizam, cu PNL, PMP si UDMR am fi la limita pentru un guvern cu Ciolos in frunte.
  • 0 (8 voturi)    
    UDMR 3%!! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:12)

    Heruvim [utilizator]

    Asta e adevaratul pericol!

    Fara reprezentare in Parlament, maghiarii si secuii se pot simti ne-reprezentati -> extremizare.
    • +2 (6 voturi)    
      pe Gaterszag Kerestoy srl NU I voteaza (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 20:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      au furat padure pentru ei ..NIMIC la HarCov....gata..vor fi cat o scara de bloc !
  • +8 (18 voturi)    
    Hai sa mai incercam si altceva (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 21:15)

    Ion2050 [anonim]

    Cea-am avut si ce-am pierdut, ar trebui sa-si spuna indecisii.
    Pai daca tot pe aia ii votam de 27 ani, ce sanse avem la o schimbare in bine?
    Votezi USR ca sunt oameni instruiti, vin din afara sistemului putrezit si reprezinta viitorul. Sa castige cat mai multe locuri, si cine stie, peste 4 ani sa avem o conducere asteptata de noi toti.
    • 0 (14 voturi)    
      buna idee (Joi, 24 noiembrie 2016, 0:42)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

      Incercam altceva ,o frantuzoaica?
      • +2 (4 voturi)    
        de ce nu (Joi, 24 noiembrie 2016, 7:11)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        am auzit ca sunt destul de pasionale ... si stilate chiar. esti nationalist convins ?
      • +4 (6 voturi)    
        Oricum e mai buna decat "bombonica" (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:47)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        tuciurie de teleorman.
        • -1 (1 vot)    
          chiar si de cat (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:20)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Firea - daca te tine firea la aceasta comparatie.

          Clothilde langa madam Gorghiu este ceva de vis
          finetea si rafinamentul langa specimentul autentic romanesc ciobanesc rafinat cu multe creme bancare si avocatesti.

          Ce sa alegi?
          Ramane doar sa culegem ceea ce se seamana!
  • 0 (6 voturi)    
    USR si PRU (Joi, 24 noiembrie 2016, 6:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    USR e singurul partid antisitem restul sunt emanatii feseniste , pru e un "patid" clocit scolit si finantat la moscowa asa ca poate fi o surpriza , putin castiga alegeri la greu in ultimul timp , in rest sper ca procentul psd e exagerat .
  • -4 (8 voturi)    
    Sondaj (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:56)

    MonaDrasinover-Micu [anonim]

    Cine sa voteze USR-ul plin de un Ghinea,Alexandrescu,Bazgan,Armand si cand ii vezi la TV iivezi doar foarte guralivi(cu mult tupeu) dar fara a spune lucruri concrete,doar "il vrem pe Ciolos primministru"!Eu nu vreau ca unii ca astia sa-mi salveze(cica!) tzara.Si,nu voi vota PSD.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu voi vota orice (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:01)

    spiridusa [utilizator]

    altceva in afara de PSD. Ciuma rosie