Nicusor Dan, despre Dragnea: "O gluma foarte buna ca un om condamnat penal pentru fraudarea alegerilor sa vorbeasca de fraudarea alegerilor"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:47 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Liderul USR Nicusor Dan a afirmat ca ingrijorarile exprimate de Liviu Dragnea legate de posibile fraude la alegerile parlamentare reprezinta "o gluma", avand in vedere condamnarea penala a liderului PSD.

"Este o gluma foarte buna ca un om condamnat penal pentru fraudarea alegerilor sa vorbeasca de fraudarea alegerilor" a spus Nicusor Dan intr-o conferinta de presa, intrebat cum comenteaza avertizarile lui Dragnea.

Liviu Dragnea a declarat duminica la Romania TV ca exista suspiciuni de fraudare a alegerilor din partea PNL si USR. "Cer si institutiilor statului cu atributii in alegeri si celor care lucreaza in aceste institutii sa nu se gandeasca ca acesti tehnocrati sunt vesnici, si ca orice lucru care incalca legea va trebui sa fie platit chiar de cei din aceste institutii dupa alegeri. Chiar daca li s-a dat senzatia ca sunt sub o umbrela de protectie si cei din guvern, si cei din institutii din judete, sa nu se mai lase pacaliti, pentru ca vor plati toti", a afirmat Dragnea, potrivit Agerpres.

Intrebat catre ce zone politice se indreapta suspiciunile sale, liderul PSD a aratat ca "se indreapta catre tot ce inseamna actuala putere".

"Poate fi numita si fraudarea alegerilor pentru ca exista un grup de tineri angajati la Guvern, care initial au fost voluntari, acum am inteles ca li s-a aprobat un bonus de 2.000 - 3.000 de euro pe luna, despre care initial s-a spus ca ei au venit acolo sa lucreze la un program de informatizare, dar oamenii din guvern sunt destul de speriati, care sunt de ani de zile acolo, spun ca de fapt acesti tineri sunt postaci pentru Dacian Ciolos, pentru PNL si USR. Ne poate spune si noua ce fac baietii aia acolo? Ce au facut pana acum? De ce sunt platiti din bani publici? De ce stau in cladirea Guvernului? Poate (premierul - n.r.) sa ne arate pana maine ce au facut? Sa nu aiba impresia ca, daca au fost postaci sau au lucrat pe internet, aceste lucruri se sterg. Nu se sterg. Ei nu vor sa castige alegerile ca nu au cum. Ei au cateva tinte importante - sa scada cat pot din procentele PSD, care conteaza, pentru ca un eventual vot de incredere sa aiba o legitimitate mai mica. 4-5 procente in plus la PNL si USR fac ca aceste doua partide sa aiba mai mult. Deci pe nuanta asta vor sa mearga si spun oameni din interiorul PNL", a sustinut Dragnea.

Intrebat daca are suspiciuni legate de cum se vor desfasura alegerile, Dan a raspuns: "Avem cu totii experienta bogata legata de ce se intampla in sectiile de votare".

El a facut apel la cetatenii ca, "indiferent cu cine voteaza", sa se inscrie pe listele de delegati pentru ca USR sa aiba delegati in toate cele 19000 sectii.

Dan a afirmat ca pana acum USR are 2167 reprezentanti si 297 delegati. "Reprezentantii sunt cei platiti de stat, delegatii sunt trimisi de partid" a explicat acesta.

"Pentru reprezentanti am cerut sa se inscrie pana maine ca sa putem noi se procesam. Pentru delegati am cerut noi pana pe 2 decembrie, termenul este de 6 sau 7 decembrie" a detaliat Nicusor Dan.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4133 vizualizari
  • -16 (24 voturi)    
    e o glumă proastă ! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:54)

    periscop [utilizator]

    stupidă !
    • +2 (2 voturi)    
      Dragnea - premier, glumă proastă (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:32)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      stupidă !
  • -58 (62 voturi)    
    usr (Marţi, 22 noiembrie 2016, 13:55)

    bobyrou [utilizator]

    lasa nicusoare ca si tu ai devenit arogant. Poate chiar mai arogant ca ponta.
    • +9 (13 voturi)    
      postac (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:12)

      telluss [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Plateste bine Dragnea pentru comentarii din astea?
      • -4 (10 voturi)    
        hipsterist (Marţi, 22 noiembrie 2016, 18:28)

        bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui telluss

        Daca-ti spun ca nu am votat in viata mea PSD-ul e de ajuns? Daca am un alt punct de vedere decat al Iisus-ului tau inseamna ca sunt pesedist? Voi, fanii astia lui nicusor dan aveti impresia ca le stiti pe toate, va lipseste experienta muierilor.
        • +6 (8 voturi)    
          Arogant sau nu (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:10)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui bobyrou

          il prefer de 1000 de ori primaritei Firea. Au trecut deja 5 luni de cand e primar si numai pe la TV sta. Ce mi se pare incredibil e ca a acuzat fosta administratie de blocarea orasului. Deci omul lor a fost 8 ani la putere si ea are tupeul colosal sa acuze fosta administratie. Incredibil, asta e culmea tupeului si arogantei, nu ce face Nicusor.
    • +1 (7 voturi)    
      psd (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:16)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      psd vegheaza...
    • +3 (7 voturi)    
      Ei nu mai spune ?! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:17)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Asta e noul target la PSD, cine-i mai arogant ?
    • +3 (7 voturi)    
      doare (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      adevarul, nu?
      orice ati face voi pesedistii, de stampila pe care si-a pus-o singur drept in mijlocul fruntii, nu o sa scape.
      penalul dragnea. conducatorul unui partid de penali (ca altfel nu l-ar fi ales, nu?).
    • +1 (5 voturi)    
      Eh memoria asta... (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:32)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ...uneori uitam...sau interesele si prostia ne fac sa dorim sa uitam...!


      Hai, las-o jos ca macane!
    • +2 (6 voturi)    
      //// (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:39)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Pai nu ai decat sa-l votezi pe Ponta.
      Ce te retine?
    • +1 (5 voturi)    
      brrr (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:44)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      doare atat de rau ADEVARUL?
    • 0 (2 voturi)    
      Pe bune...? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:54)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      A spune lucrurilor pe nume nu cred ca este deloc aroganta.
      Tu poti, de exemplu, vota un administrator de bloc ce a comis ilegalitati cu fondurile blocului? Daca da, atunci il meriti pe Dragnea cu varf si indesat.
    • +1 (3 voturi)    
      Cum (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:51)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Ai ajuns la concluzie asta? :)))
    • +3 (5 voturi)    
      ! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:54)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      Arogant? Mie mi se pare ca-i , mai degraba, un timid. Pentru cate procese a castigat cu Primaria Capitalei de-a lundul timpului si cate cladiri istorice a salvat de la demolare va avea votul meu si al familiei mele. Eu i-am urmarit activitatea inca de la inceput si mi-a castigat increderea.( Acum bagati-o p-aia cu Soros :))
  • +9 (9 voturi)    
    vorba romaneasca (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:15)

    manon [utilizator]

    HOTUL DE HOTI SE TEME...
  • -6 (12 voturi)    
    Nicusor (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:19)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce ma distreaza e ca Nicusor Dan, intrebat de multe ori daca macar a auzit ca exista o acuzatie de plagiat la adresa Laurei Kovesi, a raspuns succesiv ca nu stie. (de unde naiba s-o informa nu stiu). Dar stie, foarte gresit de altfel, ca Dragnea a fost condamnat pentru "frauda electorala". Sa mori de ras nu alta.
    • +1 (1 vot)    
      Cand, de fapt... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 22:46)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...dl. Dragnea a fost condamnat, dar nu pentru frauda electorala.
      Am inteles. Este "decat" un condamnat. Chiar ca-ti vine sa mori de ras ce inteleapta metoda de a-l apara pe dl Dragnea ati gasit.
  • +5 (9 voturi)    
    dragnea prevestitorul (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:21)

    de-departe-vin [utilizator]

    dragnea stie ce va urma. poate ne spune si ce se va intampla cu acea parte din clasa politica, care e corupta si mincinoasa, condamnata penal.
  • -5 (11 voturi)    
    NicuSordane, nu te preface ca nu vezi! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:45)

    gazuldebasist [utilizator]

    O gluma buna e ca premierul in exercitiu al Romaniei face campanie electorala si nu si-a depus mandatul, ca toti ceilalti ministri si secretari de stat...
  • +2 (4 voturi)    
    Ce nu va este clar?!?!? (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:51)

    rubberduck [utilizator]

    Draqnea vorbeste de lucruri pe care le site fffff bine din inautrul sinergiei.
  • +5 (7 voturi)    
    De fapt, e cea mai buna gluma! (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:57)

    Johanis [utilizator]

    Bine, e la egalitate cu discutia despre Ponta - premier!

    Despre viitorul premier, sub numele sau
    Calin Constantin Anton Popescu-Tariceanu, nu mai vorbim!

    Uneori am impresia ca niste unii doresc, din toata fiinta lor, sa ajunga la puscarie!
  • +4 (6 voturi)    
    campanie transparenta (Marţi, 22 noiembrie 2016, 14:58)

    RaduHH [anonim]

    Cred ca era frumos sa spuneti si despre modul foarte transparent in care USR a prezentat cati bani au strans, de unde si pe ce i-au cheltuit. Chiar nu vedeti ca oamenii astia sunt altfel ? Daca voi, hotnews, nu scrieti despre asta, cine vreti sa o faca ? Mizeria3 ? Lab1Tv ? Sansa noastra se numeste USR pentru ca doar daca vom avea prezenta mare la vot nu va castiga PSD-ul. Iar singurul partid care poate scoate oameni noi, care in mod normal nu ies ies la vot, este USR.
  • +4 (6 voturi)    
    asta e mesaj de mobilizare a propriului electorat (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:11)

    bogdan1477 [utilizator]

    Romanul mindru ca e roman, ala de-a votat cu Ponta in 2014 ca sa nu ne conduca strainii si ne-ortodocsii, are nevoie de mobilizare, se pare. Si cea mai simpla metoda e sa-l sperii ca tehnocratii aia rai, care nu vor sa dea bani la oameni, vor sa fure alegerile. Si atunci, spera Dragnea, romanil mindru va da cu caciula de pamant si se va duce la vot sa le arate el fitsosilor astia de tehnocrati cine e sefu' la noi in tara.

    Problema e insa ca fiecare val din asta facut de PSD atrage ceva votanti in plus si din tabara cealalta, a oamenilor care isi simt inteligenta insultata cind un condamnat penal pentru fraudarea alegerilor ne tine lectii de corectitudine... Si dupa cite s-a vazut in 2014, daca resursa de votanti disponibila in tabara PSD e folosita deja aproape de 100%, rezerva de votanti din partea cealalta e sensibil mai mare.
  • +3 (5 voturi)    
    hotul striga hotii (Marţi, 22 noiembrie 2016, 15:41)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...e frica lui Dragnea ca si altii au invatat de la el cum sa masluiasca voturile? Dragnea dormi linistit, mai sunt unii care vor sa castige cinstit.
  • +4 (6 voturi)    
    furaciunea de la P$D (Marţi, 22 noiembrie 2016, 16:12)

    ..13 [utilizator]

    Nimeni nu intrece P$D-ul la furaciuni decat poate rusnacii...

    Istoria demonstreaza!
    • +3 (3 voturi)    
      Da,sub PSD s-a furat la ANRP,la Microsoft, (Marţi, 22 noiembrie 2016, 19:35)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      la Dezvoltare sub Udrea!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Dranea - premier? Ce glumă proastă ! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:33)

    periscop [utilizator]

    Stupidă !