Candidatul USR in Ilfov, Dragos Coste, a demisionat din partid, din cauza unei postari pe Facebook din 2013

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 21 noiembrie 2016, 14:07 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Dragos Ioan Coste, candidatul Uniunii Salvati Romania in Ilfov, a demisionat din partid din cauza unei postari pe Facebook din 2013 cand a scris ca romanii sunt "primitivi, trogloditi si fiinte inapoiate" si ca e nevoie de reintroducerea pedepsei cu moartea pentru evaziune fiscala in forma agravanta, potrivit News.ro.

"Dragos Ioan Coste, membru al filialei USR Ilfov, si-a dat demisia din partid din cauza unor afirmatii pe care le-a facut inainte de a deveni membru. In situatia in care va deveni parlamentar USR, isi va depune mandatul. Repetam mesajul transmis deja de noi: oamenii din acest partid isi asuma greselile, spre deosebire de restul clasei politice actuale" a anuntat USR pe pagina de Facebook.

Demisia vine dupa ce presa a semnalat un mesaj scris de Coste in 2013.

"Suntem in urma cu 300 de ani fata de restul planetei. Suntem niste primitivi, niste trogloditi. Romanul e o fiinta inapoiata, care se ghideaza inca dupa regulile si mentalitatea de acum sute de ani, numindu-le 'traditii si obiceiuri'. E un mamifer biped pentru care conteaza doar nevoile primare. Un animal habotnic si hulpav", spunea Coste in mesaj, potrivit News.ro

"Pana si putinii care au o sclipire de educatie si nu sunt total agramati (asa cum sunt 80 la suta dintre absolventii de studii 'superioare' - care in mod normal nu ar fi trebuit sa ajunga nici macar la liceu) se 'trag' tot din familii in care barbarismele de genul mersului la popa si pupatul moastelor, nuntile, botezurile si inmormantarile tipice de neam prost, lipsite de orice fel de bun-gust si decenta, ascultatul manelelor si popularei, infulecatul de mici si bere, preacurvitul si violenta fizica, macismul si prostia bruta - sunt inca regasite. Unii promoveaza aceste tare ereditare romanesti sub numele de 'conservatorism', asigurandu-ne de credibilitatea unui asa zis model civic iudeo-crestin european. Ce cretinisme! Ce dobitoci ne conduc! Avem nevoie de schimbarea din temelii a sistemului legislativ, indeosebi pe partea de justitie, educatie si economie. Avem nevoie reala de reintroducerea pedepsei cu moartea pentru evaziune fiscala in forma agravata".

Costul personal de Facebook al candidatului USR a fost sters. Dragos Ioan Coste candideaza pe locul doi, la Senat, in Ilfov, din partea Uniunii Salvati Romania.


Citeste mai multe despre   









6193 vizualizari
  • +22 (34 voturi)    
    si nu e asa?! (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:13)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Pai, si cu ce nu a avut dreptate?!
    • +7 (9 voturi)    
      Ba da (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:31)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Dar românului i-e naturelul simțitor...
    • -4 (8 voturi)    
      Ba exact asa e, doar ca nu poti sa o spui (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      ca om politic si apoi sa ceri votul "trogloditilor" !

      PS. Nici macar nu poti sa ceri doar votul celor 20 % al celor "care te merita" !

      PPS. Vezi, tocmai de aceea cine este "tehnocrat" asa si trebuie sa ramana, pt ca "tehnocratia" nu se pupa cu politica, nu numai in Romania, ci nici unde in lume.
  • -21 (33 voturi)    
    foarte bine (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:21)

    un.om [utilizator]

    intrebarea e cum a ajuns prostanacul asta frustrat pe liste?
    • -7 (11 voturi)    
      e simplu (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:35)

      un.robot [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      uita-te la numbarul de postaci retarzi care ii dau dreptate secaturii

      Multumesc Nicusor Dan pentru ca l-ai eliminat din USR!
    • -7 (11 voturi)    
      Simplu (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:38)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      Viziunea lui este împărtășită de majoritatea nucleului USR, probabil cu câteva excepții (cum ar fi doamna Armand). N-au știut nici ei, probabil, de existența unei asemenea postări pe FB, că-i cereau de la început să o elimine.
      Principiile morale ale USR sunt clare și simple: ai greșit și s-a prins și restul lumii - pleci !
    • +7 (9 voturi)    
      Hmmm... miroase a postac (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:41)

      ArmandOlvedi [anonim] i-a raspuns lui un.om

      Da ai dreptate. Dar "prostanacul asta" are onoare si si-a dat demisia in cateva ore de la declansarea scandalului. Oricand am sa votez un partid cu oameni de onoare si cu criterii de selectare asa de aspre. dar fratii tai prostanaci de la PSD, ALDE, PMP, PRU care nu au onoare. Diferenta mare mon cher
      • +2 (6 voturi)    
        Om de onoare, bravo lui ! (Luni, 21 noiembrie 2016, 16:00)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui ArmandOlvedi

        Imediat ce a aflat și el din presă că a postat mizeria aia acum 3 ani, și-a dat demisia !
    • -7 (9 voturi)    
      asa (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:45)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      sunt toti !
      niste marlani!da' selecti!
      ura viscerala fata de poporul roman,aroganti si ingamfati!
      si imbuibati din banii lui soros!
  • +6 (10 voturi)    
    pai ce a zis incorect? (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:23)

    igorashu [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    La gramada (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:49)

    Hababaeba [utilizator]

    Probabil omul a avut un amestec de frustrari politico-sociale (pe care toti le avem din cand in cand) cu niste revelatii neoculturale de provenienta occidentala. Acest amestec nu s-a potrivit de loc in combinatia cu ceva lichide bahice, de vreme ce rezultatul a fost o boratura de fantasmagorii naive in care traditia este tratata ca un element al inculturii, iar propria-i persoana, spalata de orice trecut intunecat sau mic mancat, este adusa la stadiul de zeitate promovatoare al binelui laic.
  • +3 (7 voturi)    
    cat te poate duce mintea? (Luni, 21 noiembrie 2016, 14:56)

    stefansb [utilizator]

    Totusi, cat il poate duce mintea pe un om care stie ca va candida din partea unui partid ai carui reprezentanti sunt luat la puricat de presa aservita celorlalte partide, si sa nu verifice ce are totusi postat, cand e de nototrietate ca pana si un angajator iti verifica profilul de Facebook?
    Era la minte cocosulu ca acea postare va fi utilizata pt un atac la adresa partidului, deci daca nu l-a dus mintea sa o stearga asta denota ca nu are o inteligenta prea mare, chiar daca are aere de superioritate.
    Deci nea Coste, ca sa intelegi ce vreau sa zic: pe 50% din aia pe care-i ponegresti acolo de zor i-ar fi dus capul ca, inainte sa isi pune CV-ul la firma lui Xulescu, daca vreodata l-a desfiintat pe Xulescu pe Facebook, sa stearga postare aia, ca sunt toate sansele ca Xulescu sa ii verifice contu de Facbook. Pe tine, inainte sa "iti pui CV-ul" pt un post de angajat al poporului roman, nu te-a dus capul sa strgi o postare in care i-ai facut cu ou si cu otet pe aia care trebuiau sa iti accepte sau nu CV-ul.
    Ei bine...s-ar putea sa fi in jumatatea mai proasta, mai inadaptata vremurilor, a unui popor de care razi ca ar fi oricum inapoiat.
    Ce altceva decat ca esti in urma vremurilor denota faptul ca nu stii ca, peste tot in lume, profilul de Facebook e luat la puricat atunci cand vrei sa ocupi o functie (mai ales publica)?
    Deci cam cu cati ani in urma esti nea Coste? :)))
  • +1 (5 voturi)    
    intimidare (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:10)

    Raducu75 [utilizator]

    a inceput faza de intimidare a echipei Guita & co
  • +5 (9 voturi)    
    pai... (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:13)

    bogdan1477 [utilizator]

    Inafara tonului nitel cam violent si virulent, omul cam are dreptate in ce spune. hai poate nu cu 300 de ani in urma, ci cu 100, si in mod sigur nu fata de restul planetei, ca sunt altii muuult mai inapoiati (vezi toate stirile dinspre tarile arabe, sau violurile la ordinea zilei in India, sau recebta patanie a unei turiste violate in Dubai, acuzata de preacurvie). Dar fata de tarile civilizate suntem cu 100 de ani in urma.
    Despre absolventii de studii superioare are iar oarecum dreptate, desi proportia e exagerata.

    Asha ca... gestul, desi laudabil in sine, nush cit conteaza printe votantii USR....
  • +3 (7 voturi)    
    De acord minus ultima idee, incompatibila (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:21)

    Maniu [utilizator]

    cu timpurile moderne. Confiscarea averii si lasarea la nivelul de bordei originar, nu pedeapsa cu... Pentru restul trebuia sa fie promovat!
    • -4 (6 voturi)    
      deci (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:52)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      te alaturi si tu varsatorilor de laturi peste poporul roman!
      toti vreti binele acestui popor!
      asa sunteti toti! niste naimiti sa denigrati totul,sa borati in public toate frustarile voastre!
      cu cat injurati mai mult poporul roman,trecutul sau,istoria sa,Biserica Ortodoxa Romana,cu atat sunteti mai buni in fata patronilor vostri!
      toata sleahta autointitulata usr uraste poporul roman,doar ca nefericitul din ilfov a facut public ceea ce gandeste!
      • +2 (4 voturi)    
        politica strutului (Luni, 21 noiembrie 2016, 17:46)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Daca citesti istoria romaniei vei observa ca 90% e smen, coruptie, trafic, nepotism. Dacas traiesti in prezent si vezi cum merg lucrurile in tarile civilizate, iti dai seama ca poporul roman e cu macar 100 de ani in urma ca si mentalitati, apucaturi, obiceiuri. De la aiatul cozii la ciine sa se faca rau, la batul copiilor sau lipsa de reactie fata de parintii care-si bat copiii, de la violuri in grup scuzate de comunitate pe motiv ca baietii erau din familii bune, s-au distrat si ei nitel pina la pus copilul la munca in loc sa-l lasi la scoala, totul e de secolul 19 si prima jumatate de secol 20.

        Cit despre biserica ortodoxa romana, ea a devenit din ce in ce mai mult un srl pus pe adunat bani. Vezi doar reactia episcopului catolic la #colectiv si reactia lui Daniel, si vei intelege diferenta uriasa de mentalitate intre biserica ortodoxa romana si ce inteleg tarile civilizate prin religie.

        Asha ca... da suntem un popor de salbatici inginfati, lenesi si betivi. e aia suntem asha saraci, si pina nu constientizam asta nu ne vom putea schimba.
  • +3 (7 voturi)    
    Singura (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:38)

    alexpro [utilizator]

    problema e pedeapsa cu moartea, si e de ajuns pentru demisie.

    Dar cu restul sunt cam de acord. Poate prea brutala exprimarea dar in fond are dreptate.
  • 0 (10 voturi)    
    Corect (Luni, 21 noiembrie 2016, 15:46)

    HP [utilizator]

    In afara limbajului folosit, insa fara expletive sau injuraturi - si a catorva puseuri de extremism (pedeapsa cu moartea) - mi se pare o radiografie foarte buna si reala a acestui popor.

    Sigur se referea la modul general, nu la cei care nu adera la acel stil de viata descris, insa !

    Daca USR, in loc sa se dezica de propriul om, l-ar fi promovat, dat share si l-ar fi folosit ca pe un avantaj, care spune lucrurilor pe nume - ar fi fost o bomba de imagine.

    Inchipuiti-va ca la A3, RTV sau chiar la Digi la Prelipceanu - in loc sa mearga Nicusor sa se balbaie, sau Clotilde, l-ar fi trimis pe Coste, sa le rupa gura alora - cum ar fi fost ?

    Nu se tot plange Tapalaga ca e o campanie anosta ? Nu se plang toti liderii de partide si poporul ca nu avem figuri proaspete, cu personalitate si tupeu ?

    Daca tipul stie sa vorbeasca si pe sticla la fel de bine pe cat o facea in online acum cativa ani - pai asta e comoara ascunsa.

    Si tu, USR, iti permiti sa-l lasi sa plece, umilit si frustrat ca nici macar ai lui nu-l sustin ?

    Uite de aia nu ne mai facem bine. Cand apar oameni buni, de nicaieri - ii dam la o parte, in loc sa-i promovam.

    Am cautat pe google despre el - tipul a aparut pe la TV, e un ITist de mare clasa, l-am vazut la Buhnici, cu realitatea virtuala, a facut scanarea cuminteniei pamantului, in mod gratuit, pentru Guvern, cand altii ar fi cerut mii de euro.

    Proiectele lui propuse pentru Ilfov - infrastructura, investitii, joburi ?!?

    Bai, ne-am tampit de cap, sincer. Nicusoare, pune mana pe telefon si fa-l cap de lista pe Coste la Ilfov acolo.

    Trimite-l la emisiuni, fa-l vedeta, asmute-l pe Dragnea si pe ala de la PRU, in prime time - nu iti dai seama ca doar cu 2 faze din astea si va creste cu 10% procentul la vot ?

    Basescu, Vadim, Dan Diaconescu, Vanghelie - toti astia, desi niste nulitati absolute - au ajuns in fruntea tarii datorita circului - media te ridica, in Romania.

    Asta daca ti-a mai ramas vreun dram de minte, tie si consilierilor tai politici.