Liderul ALDE Covasna: Avem nevoie de un presedinte nou. Istoria il cere imperativ in fruntea statului pe mitropolitul Banatului, Ioan Selejan

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 16:12 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Ioan Selejan
Foto: Agerpres
Copresedintele ALDE Covasna, Dan Suciu, care candideaza pe pozitia a treia pe lista pentru Senat, sustine ca presedintele Klaus Iohannis nu reprezinta interesele tarii si ale poporului roman, iar locul lui ar trebui luat de o personalitate cu o "autentica valoare morala si intelectuala", dandu-l drept exemplu de persoana potrivita pentru aceasta pozitie pe mitropolitul Banatului, Ioan Selejan.

"In contextul international tulbure de azi si al scindarii pline de ura a societatii romanesti, avem nevoie de un presedinte care sa uneasca poporul roman, capabil sa gestioneze cu intelepciune situatia complicata a tarii. Din acest motiv, astazi, cand ne apropiem de implinirea a 27 de ani de la declansarea Revolutiei, ma adresez Timisoarei, cu mesajul de a-l da Romaniei ca presedinte pe acel reprezentant al romanilor in care regasim toate valorile neamului nostru, tot ce este bun si frumos, traditiile, cumpatarea, echilibrul, curajul si intelepciunea de care avem atata nevoie. Daca in urma cu 27 de ani Timisoara nu a avut o asemenea personalitate, astazi il are pe Ioan Selejan, mitropolitul Banatului, fostul episcop al Covasnei si Harghitei. Istoria il cere imperativ in fruntea statului pe mitropolitul Banatului, pentru ca e nevoie de un presedinte in care regasim un model autentic de valoare morala si intelectuala, cu fapte vrednice de lauda in slujba neamului romanesc", a declarat Dan Suciu, intr-o conferinta de presa.

El a adaugat ca "in vremuri corupte, de neincredere, haos si degradare", popoarele isi aleg "in mod natural", drept conducatori politici, lideri "religiosi, morali, capabili de intarirea statului" si a exemplificat cu situatia din Cipru, care l-a avut ca prim presedinte al republicii, intre 1960 - 1977, pe patriarhul Macarie al III-lea, cu Germania care il are din 2012 ca presedinte pe preotul luteran Joachim Gauck si Romania, care l-a avut prim-ministru in perioada interbelica pe primul patriarh al Romaniei, Miron Cristea.

Dan Suciu si-a exprimat speranta ca la apropiatele alegeri parlamentare electoratul va da dovada de "intelepciune si discernamant" pentru ca viitorul Parlament sa cuprinda "cat mai multi oameni care vor sluji interesului national si nu intereselor straine Romaniei".

"Innoirea Parlamentului trebuie urmata de investirea unui Guvern care sa reprezinte 100% interesele nationale si nu pe cele ale corporatiilor straine sau ale altor state. Consider ca numirea unui viitor Guvern care sa slujeasca interesele Romaniei este direct amenintata de domnul presedinte Klaus Iohannis, care, in cei doi ani de mandat, a actionat permanent contrar obiectivelor tarii", a spus Dan Suciu.

In opinia sa, Iohannis a "gresit impardonabil" in atributiile sale de politica externa, iar in plan intern s-a pozitionat in permanenta "pe invers" fata de interesele cetatenilor romani.

"Domnul presedinte, cu profunda satisfactie personala, a salutat demisiile de onoare ale parlamentarului Gabriel Oprea si premierului Victor Ponta, in urma unor proteste de strada care au numarat 3.000, respectiv 30.000 de oameni. Ii solicit presedintelui Iohannis sa dea dovada de o minima consecventa cu sine insusi, sa ne spuna cat de important se crede si cam de cati oameni considera ca e nevoie sa iasa in strada pentru a-si da demisia. Avem nevoie, pe langa un Parlament si Guvern nou, si de un presedinte cu dragoste de tara, atasat valorilor nationale, un roman autentic, intelept, echilibrat, neaservit intereselor straine, cu o viata exemplara si vocatia de face bine poporului roman. Actualul presedinte (...) a dovedit ca nu are niciunul dintre aceste atribute si este doar un produs de marketing pe Facebook al unor interese contrare Romaniei si romanilor", a sustinut liderul ALDE Covasna.


Citeste mai multe despre   









9304 vizualizari
  • +18 (28 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 16:18)

    ak33 [utilizator]

    si miron cristea
    • +59 (63 voturi)    
      Cat de jalnic ... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 16:50)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      ...poate fi un partid sau un politician in 2016,ca sa propuna ca presedinte un mitropolit ? Romania e stat laic si asa trebuie sa ramana,ba mai mult ar trebui sa se manifeste ca atare, eliminand imixtiunea BOR in viata politica.
      • +11 (11 voturi)    
        asta nu era ala.. (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 20:46)

        Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        care era pentru primirea insalmistilor cu bratele deschise? In sfarsit un presedinte pe placul occidentului.

        La cat de prostuti suntem e din ce in ce mai greu sa deosebim oaia de lupul in blana de oaie.
    • +9 (9 voturi)    
      Domne fereste un popa in fruntea statului (Duminică, 20 noiembrie 2016, 15:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Sper sa nu se intample vreodata acest lucru. Cu popimea pe care o avem acum am plonja urgent in cel mai intunecat ev mediu.
  • +49 (53 voturi)    
    du-te ba in (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 16:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    idiot ! numai dovada asta de tampenie ne mai lipsea!
  • +43 (49 voturi)    
    cum adica presedinte? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 16:48)

    Adri4n [utilizator]

    adica sa aiba mandat limitat?
    Nu mai bine dictator?
  • +49 (53 voturi)    
    Da,singurul lucru..... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 16:49)

    gigiN [utilizator]

    ....care ne lipseste este un presedinte popa-fost inginer-fost securist !!!!
    • +9 (13 voturi)    
      Si ce o sa faca un astfel de presedinte? (Duminică, 20 noiembrie 2016, 11:57)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Evident, dupa largirea prerogativelor si puterilor prezidentiale? Sa faca din Romania un fel de ISIS creștin, mai blând... Expulzarea sau ghetoizarea necreștinilor, limitarea drepturilor pentru cei neromani, eventual expulzarea lor in țările cu care originea lor etnică ar coincide. Alte sugestii?
  • +45 (49 voturi)    
    wow (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 16:52)

    teoalcola [utilizator]

    Astia au luat-o pe aratura rau de tot
  • +49 (53 voturi)    
    +Teodosie PM & Popescu Tariceanu Patriarh ? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:03)

    Plagarus [utilizator]

    H'alde are valori de nerefuzat pt. tzarisoara .
  • +32 (36 voturi)    
    Nu e bun ... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:29)

    AEV [utilizator]

    Nu e bun nici IPS Ioan, Dle. Suciu, ca nu are copii! Doamne, multe ne va fi dat sa mai auzim in campania asta si in cele care vor veni!
  • +24 (28 voturi)    
    Mare-i gradina lui Dumnezeu si multi suciti (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:40)

    Susufler0 [utilizator]

    se plimba prin ea nestingheriti ! :))

    Dar pe Selejean l-ai intrebat daca vrea sa candideze ? Nu de alta dar omul poate vrea sa tina ferite de ochii lumii una alta iar matale acum il scoti in fata tuturor ca sa inceapa lumea sa intrebe, sa cerceteze, sa descopere ! ;)

    Nu ai inceput sa sughiti imediat ce ti-ai facut cunoscute ideile astea ? :))

    PS. Pare-mi-se ca cineva deja iti zice de Dumnezei si alte alea ! ;)
  • +26 (28 voturi)    
    bolnav (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:49)

    getmyextip [utilizator]

    Asta e bolnav la cap probabil... Unui asemenea individ nu ar trebuie sa i se permita nici macar sa candideze, cu atat mai putin sa intre in parlament.
  • +30 (34 voturi)    
    Numai lepre a pripasit Motocifleanul (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:51)

    Locke Lamora [utilizator]

    in partidul asta horror, alde.
  • +33 (37 voturi)    
    Cocktailul biserica-stat este exploziv (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 17:57)

    Daniels22026 [utilizator]

    Prostia se manifesta tot mai curajos, imorala sau amorala, nici nu conteaza.

    Dupa mine asemenea propuneri sunt incitare la violenta. Unii dintre noi, bine intentionati, ar putea ceda incitarii la violenta. De teama fundamentalismului religios si a altor grozavii din istorie, minti nu neaparat bolnave, ar putea decide ca e momentul actiunii ferme impotriva intoarcerii ororilor trecutului. Crime pot fi comise ca un sacrificiu suprem impotriva terorilor din trecut.

    Propunerile si imixtiunile intre religie si stat, cam toate sunt incitari la violente. Si biserica si politicienii trebuie sa se abtina, sa reziste oricaror ispite de apropiere profesionala. Cocktail-ul biserica-stat este un exploziv foarte sensibil. Nu stiu de ce mama dracului ne jucam cu asa ceva???!!!
    • +15 (15 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 20:34)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Si pe langa asta, in Constitutie se spune ca Romania este stat laic!!
      Eu nu inteleg de ce organizatia asta privata, BOR SRL, si celelalte SRL-uri cate or mai fi, care zice-se ca se ocupa de cele spirituale, sunt finantate de la buget? Si de ce nu plateste nicio taxa?
      • -4 (12 voturi)    
        Pai nici chiar asa (Duminică, 20 noiembrie 2016, 0:08)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Uita-te la noi, cetatenii, firmele, organizatiile. Platim impozite si taxe. Avem tot dreptul sa ne interesam de administratie si politica, avem tot dreptul la opinie politica si la transparenta administratiei. De ce? Pentru ca platim.

        Tu daca vrei sa impozitezi biserica, atunci cum vrei sa stea biserica pe dinafara politicii? O sa se implice in politica, evident, daca ii impui la fel ca noua tuturor, sa plateasca taxe si impozite.

        Singurul contract care functioneaza traditional si tine departe biserica de politica, este scutirea de taxe si impozite. Nu exista alta solutie, daca vrei ca biserica sa nu compromita exploziv pacea sociala. E in puterea ei sa dezlantuie violenta. Si o va face daca ii impui taxe, impozite, amenintandu-i astfel resursele si existenta.
        • +10 (10 voturi)    
          Firmele nu fac politică, dar sunt impozitate (Duminică, 20 noiembrie 2016, 12:02)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Deci orice activitate lucrativă a cultelor și care produce beneficii pecuniare care nu sunt cheltuite direct în activitățile religioase sau caritabile, ar trebui impozitate (excepție făcând donațiile; cazul special al taxelor de nuntă, înmormântare și botez - ar trebui taxate, întrucât creștinul nu are încotro și trebuie să plătească).
        • +2 (2 voturi)    
          vorbesti prostii (Duminică, 20 noiembrie 2016, 19:20)

          vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          dar recurgi si la amenintari camunflate! Ce legatura are impozitarea cu implicarea in politica?
          niciuna! BOR s-a implicat in politica, devenind agentul electoral al PSD la ultimile alegeri si a facut-o fara perdea.Daca tot se cere revizuirea Constitutiei trebuie introduse reglementari mai explicite privind laicitatea statului pe care sa le priceapa orice retardat, interdictii si obligatii pentru culte si scoaterea religiei din scoli.Catehizarea se face la biserica si nu in scolile de stat.
  • +13 (17 voturi)    
    nu s-a terminat sezonul la ciuperci? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 18:20)

    __alex__ [utilizator]

    Sau si le-o fi pus otravitoare la conserva?
  • +11 (13 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 19:45)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Nesimtirea ALDE - Tariceanu intrece orice limita un partid care are ca presedinte un condamnabil si pe lista de parlamentari 12 penali ( cei mai multi infractori parlamentari)sa vina sa ne propuna ca presedinte o fata bisericeasca lucru stiut de toti ca popii nu respecta cele 10 porunci sa nu furi sa nu minti sa nu fi lacom etc .Asa spera ALDE sa careasca partidul borfasilor
  • +10 (12 voturi)    
    Asa cere Coana Istoria? (Duminică, 20 noiembrie 2016, 0:56)

    Skeptical [utilizator]

    Inseamna ca le bea la greu, Coana Istorie.

    E in coma etilica.
  • +6 (8 voturi)    
    pai ce sa faca (Duminică, 20 noiembrie 2016, 1:15)

    gopo2016 [utilizator]

    /// in fruntea tari? nu le ajunge cit fura legal acum, vor si astia mai mult?de si-au tras gunoi din politica sa le faca reclama, de ce nu sa alegem un "Dorel" in fruntea tari
  • +7 (9 voturi)    
    Am impresia (Duminică, 20 noiembrie 2016, 8:47)

    John M. [utilizator]

    ca cineva cauta o bataie buna cu lumanarea.
  • +8 (10 voturi)    
    hahaha (Duminică, 20 noiembrie 2016, 10:54)

    robert.b [utilizator]

    Vad ca exista oameni pe aici care argumenteaza de ce ar fi o solutie bune/rea propunerea ///. Pai cu bramburiti ca asta, nici nu stai de vorba. Cel mult ii arunci un "Hai sictir" si-ti vezi de treaba. Partidul ///...
  • +5 (7 voturi)    
    ma, dar de unde l-ati scos pe ''sucitul''... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 14:08)

    astronaut [utilizator]

    asta , sau este un trubadur PSD-ist , care sa va ''ajute '', sa castigati! Dar in alta ordine de idei va propun sa-l puneti pe Monta sef la guvern si el sigur il va "pune pe moliceanu pres..! de ce sa mestecati biserica in jocul vostru murdar !!
  • +1 (1 vot)    
    Oare aşa să fie? (Duminică, 20 noiembrie 2016, 17:08)

    LaurenţiuFaighel [anonim]

    Încep să mă întreb dacă că în alde nu intră decât indivizi săriţi de pe fix.