Alina Gorghiu: PNL majoreaza salariile bugetarilor cu 30-40%, pana in 2020, si dubleaza salariile medicilor din 1 iunie 2017

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 18 noiembrie 2016, 21:03 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Alina Gorghiu
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
PNL va majora salariile bugetarilor cu 30-40% pana 2020, prin masuri sustenabile, a declarat, vineri, la lansarea candidatilor pentru alegerile parlamentare, presedintele partidului, Alina Gorghiu, informeaza Agerpres.

''Nu suntem de acord sa incalcam legea si sa facem aceste mariri cu sase luni inainte de finalizarea mandatului Guvernului , pentru ca ar fi un cinism sa sti ca o lege care nu poate fi promovata, pentru ca incalca alta lege, s-o prezentam ca fiind una reala. Eu nu pot sa mint si sa manipulez oamenii din Romania care sunt cu salarii mici si care au nevoie de acesti bani. Ce pot sa fac ca partid responsabil este sa spun ca, pentru toti cei din sistem bugetar, maresc aceste salarii conform bugetului si PIB-ului pe care-l am in Romania, in urmatorii patru ani, intr-un procent sustenabil de 30-40%, astfel incat in 2020 sa am un salariu mediu de 4.238 de lei. Eu nu vin cu povesti ca Dragnea, care se culca seara cu un salariu minim si se trezeste a doua zi cu alt salariu'', a aratat Gorghiu, precizand ca aceste majorari presupun un impact bugetar de 24 miliarde lei si o crestere economica de 4-5% pe an.

Alina Gorghiu a spus ca PNL are inclusa in programul de guvernare si dublarea salariilor medicilor, de la 1 iunie 2017, dar si implementarea programului Casa medicului, care presupune construirea a noua sute de locuinte pentru acestia.

Totodata, liderul liberal a reamintit ca introducerea cotei unice de 16% se datoreaza liberalilor, iar in programul pe care-l vor pune in aplicare cu viitorul Guvern Ciolos au in vedere generalizarea cotei unice pana in 2020.

''Avem proiecte fabulos de bune pentru tot ceea ce inseamna mediu privat (...) PNL vrea cota unica generalizata, 16 % pe contributii sociale, 16% angajat, 165 angajator, 16% TVA, pana in 2020. Cota unica generalizata inseamna taxe reduse, scaderea evaziunii fiscale, mai multi bani la bugetul statului si, automat, mai multi bani infuzati in economie'', a aratat Gorghiu.

Liderul PNL a promis si pensionarilor, ''care nu sunt monopolul politicilor de stanga'', ca vor fi scutiti de impozit si a atras atentia membrilor si simpatizantilor liberali ca Dragnea ''trebuie oprit din manipulare, pentru ca inseala asteptarile populatiei''.


Citeste mai multe despre   









3492 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    Da, dacă da afară jumătate din bugetari (Vineri, 18 noiembrie 2016, 21:17)

    Procuratorul [utilizator]

    Le si poate tripla salariile.
    • +5 (9 voturi)    
      nu ştiu dacă vorbeşti serios sau doar vrei (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:20)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

      să fi ironic, dar ar fi o soluţie f. bună.
      mai bine puţini şi performanţi decât mulţi şi loaze.
      • +4 (6 voturi)    
        Ti se pare că sunt amuzant (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 7:58)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        in condițiile unui stat capusat de copii de jmekeri si pifani cu burta?
        Ministerele pot scutura jumătate din funcționari fără probleme, armata mai mult de atât.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu știu (Vineri, 18 noiembrie 2016, 21:23)

    charlie [utilizator]

    ...ce-o să mai fac cu-atâția bani, de la anul, văd că ăștia TOȚI s-au pus să ne-ngroape'n parale, nu alta... Pe 'ntrecutelea.
    • -4 (8 voturi)    
      dacă ai surplus inutil (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:22)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      mi-l poţi dona mie.
      îl voi accepta cu cea mai mare plăcere şi recunoştinţă.
  • +7 (9 voturi)    
    Din ciclul (Vineri, 18 noiembrie 2016, 21:29)

    mitg [utilizator]

    Le mai da Nicu 100 de lei.
    • +3 (5 voturi)    
      :)))) (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:20)

      Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      baiat de treaba, Nicu asta...

      stii cumva unde sta?

      :)))...
      • +2 (2 voturi)    
        la (Vineri, 18 noiembrie 2016, 23:52)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lebada Neagra

        ghencea, acolo sta.
        • +2 (2 voturi)    
          si eu stau la olimpia (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 13:53)

          Lebada Neagra [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          cred ca ne potrivim.

          yupiiiii...

          PS. Danke! ;)
  • +8 (12 voturi)    
    Doamna ///, eu inteleg ca un partid (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:07)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    care-si spune Liberal sa aibe ca tinta dublarea clasei de mijloc, nu propuneri demagogice de stanga.
    • +5 (11 voturi)    
      cum ar putea măcar creşte, nu dubla clasa (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:24)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      de mijloc, după ce au fuzionat cu un partid care în 2010 a făcut tot ce i-a stat în putinţă pt. a extermina clasa de mijloc ? ? ?
    • +7 (7 voturi)    
      In Romania (Vineri, 18 noiembrie 2016, 23:44)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Nu exista stanga si dreapta
      • +2 (2 voturi)    
        corect, dovada e usl din 2012. (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 12:44)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

        .
  • +8 (12 voturi)    
    cum naiba ? (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:19)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    ce se propune acum în parlament (reduceri taxe & creşteri salariale) este văzut ca total nesustenabil, dar brusc, odată ajunşi ei la guvernare totul devine ca prin minune sustenabil...
    ne luaţi de idioţi ? nu suntem chiar toiţi idioţi. dovadă că bună parte din vechii voştri votanţi s-au reorientat, odată cu afilierea la ticăloşii ppe şi fuziunea cu ticăloşii pdl...
  • +2 (4 voturi)    
    gata, ne-am linistit (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:37)

    N.S. [utilizator]

    exact ce avem nevoie, un P$D cu haine de PNL sau invers!? in rest, s-au mai strans ceva donatii pentru partid de la ultima interventie?
    • +2 (4 voturi)    
      adevăr grăita-i... (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:54)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      dreapta & stânga clasice cam fac schimb de locuri...
      stânga vrea să reducă din taxe dar dreapta se opune vehement...
      credeţi că mai trăim într-o lume normală ?
  • +4 (8 voturi)    
    penibil... (Vineri, 18 noiembrie 2016, 22:54)

    liviu_ [utilizator]

    pnl are impresia ca din cauza lipsei promisiunilor aberante scade in sondaje si "corecteaza eroarea...

    psd si pnl se intrec in promisiuni care mai de care mai mincinoase si imposibile...

    eu zic ca marest in 3 ani de 10 ori salariile si de 7 pensiile, fac 8000 km de autostrada, scad somaju cu 90% ma votati?!
    PS: sunt deschis la alte sugestii de promisiuni ca doar nu ma doare mana sa tastez...
  • +5 (7 voturi)    
    Rifai (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 2:51)

    Caucazian [utilizator]

    Gorghiu, creier de muscă, deși nu e chiar nașpa. Doar puțin mai urâtă și mai stupiduță decât Rifai. Vai. Bye.
    • +1 (1 vot)    
      ambele Sunt IREale (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 15:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

      spupide si caragialesti !
  • +3 (3 voturi)    
    Dumb and Dumber - When Liviu meet Alina (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 8:06)

    feisbuk [utilizator]

    Liviu, zilele trecute:

    - salariul net al unui medic rezident grad 1 va pleca de la 1.200 euro si impozit zero pe venitul tuturor medicilor.
    - un medic primar gradul 5 ar urma sa primeasca 3.600 euro, net.
    - TVA zero la vanzarea de locuinte si credite cu dobanda 100% subventionata de stat si 80 % garantie de stat pentru tineri.
    - pensiile sub 2.000 - anularea impozitului pe venit
    - pensiile peste 2.000 lei -> impozitul redus de la 16% la 10%.
    - CAS-ul pentru pensionari, indiferent de pensie, va fi 0%.
    - Punctul de pensie (in 2020) creste cu 60% si ajunge in 2021 la 1.775 lei, respectiv 45% din salariul mediu brut pe economie- de unde rezulta ca salariul mediu ar fi pe la 3945 lei


    Alinutza (no pun intended):
    - 2020 un salariu mediu de 4.238 de lei


    Tough one :)
  • +4 (4 voturi)    
    Fiecaruia dupa necesitati, Alinutzo ? (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 8:35)

    Plagarus [utilizator]

    Strabunicul l'u tanti Gorgiu,Marx în în "Critica programului de la Gotha" - de la fiecare după capacităţi, fiecăruia după nevoi !!!!?
    Visul electoral PNList se poate "rezolva" doar prin introducerea prostitutiei politice în calcularea PIBului ?
    • +1 (1 vot)    
      lasă-l dracului pe marx... (Duminică, 20 noiembrie 2016, 1:16)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ideal ar fi un minim de supravieţuire garantat pentru toţi (indiferent de vârstă, competenţă, posibilităţi, etc.)
      şi proprţional cu competenţa / performanţa pt. restul. dar poate fi asta posibil într-o ţară dominată de tâlhari ???
  • +3 (3 voturi)    
    PNL = PSD (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 14:56)

    ouyang [utilizator]

    niciodata mai evident. tampit sa fie cine va mai voteaza.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai că ne spargem în promisiuni ... (Sâmbătă, 19 noiembrie 2016, 18:02)

    LaurenţiuFaighel [anonim]

    După mintea domniei sale, va curge lapte şi miere dacă pnl câştigă alegerile