Nicusor Dan: Premierul Romaniei dupa alegeri va fi ori Dacian Ciolos ori Liviu Dragnea. Asta este alegerea pe care romanii o fac in decembrie 2016

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 26 octombrie 2016, 15:49 Actualitate | Alegeri Parlamentare 2016

Nicusor Dan
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Presedintele Uniunii Salvati Romania Nicusor Dan a declarat miercuri ca la alegerile din decembrie 2016 romanii au de ales intre a il avea premier pe Dacian Ciolos sau pe Liviu Dragnea, intre "o teleormanizare a Romaniei si o Romanie moderna".

"Premierul Romaniei dupa alegerile din decembrie va fi Dacian Ciolos sau Liviu Dragnea. Asta este alegerea pe care romanii au sa o faca la alegerile din decembrie 2016. Noi consideram ca ar fi un dezastru ca in urma alegerilor premierul sa fie domnul Dragnea, nu doar ca ar fi rusinos - singura tara din UE condusa de un condamnat penal, mai important - guvernare nationala sau locala a PSD este legata de saracie. Saracia este strans legata de baronizarea judetelor din Romania. Dl Dragnea este cel mai bun exemplu pentru acest fenomen - conduce cel mai sarac judet din Romania in timp ce averea dlui a continuat sa creasca in paralel. Avem o alegere intre o teleormanizare a Romaniei si o Romanie moderna europeana, intre saracie si un drum catre prosperitate si normalitate" a afirmat aceasta intr-o conferinta de presa.

Intrebat daca va sustine ministrii din actualul guvern dupa alegeri chiar daca nu au venit in USR, Nicusor Dan a raspuns: "Nu vom negocia pozitii, vom negocia exclusiv cu dacian ciolos nu vom cere locuri de minsitri, il vom lasa sa aleaga pe partea noastra de Guvern. Vom negocia exclusiv programul".


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5009 vizualizari
  • +26 (32 voturi)    
    Nu e carismatic (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:05)

    RaduHH [anonim]

    Nu e deloc carismatic Nicusor dar cred ca va fi un om politic de exceptie. Stie sa atraga oameni foarte valorosi de partea lui, e curat, bine-intentionat si are o minte brici. Hai USR, ne-au ajuns 26 ani de tranzitie !
    In Lituania un partid nou, care sustine un guvern de tehnocracti, a castigat alegerile. Deci se poate !
    • +12 (16 voturi)    
      Politicienii nu trebuie sa fie actori de teatru (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:16)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui RaduHH

      Daca vrei teatru sau circari te duci la spectacole.

      Cand platesti o gramada de taxe si un politician decide daca iti da ceva inapoi sau si-i baga in buzunar cred ca vrei un om serios si care a muncit ceva cinstit in viata lui.

      Asa ca o sa alegem un condamnat penal ca Dragnea sau un tehnocrat cinstit si competent cum e Ciolos?
      • -2 (4 voturi)    
        prefer un condamnat penal pt. "crima" de a fi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 21:37)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        convocat oamenii la referendumul împotriva spurcăciunii de băsescu decât un "tehnocrat" care se opune desfiinţării de taxe;
        nicuşor, puteam să te votez, dar cu opţiunea ta pt. tehnocraţii actualului guvern, m-ai pierdut definitiv.
        • 0 (0 voturi)    
          pasi normal (Joi, 27 octombrie 2016, 11:11)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

          Tu ai ramas la nivelul la care un copil va alege tot timpul ciocolata in defavoarea mincarii sanatoase.
          Daca ai avea mai mult de un neuron in cap, ai putea sa te intrebi cum de toate tarile unde cetatenii o duc bine au taxe mari. Sau ai putea sa te intrebi din ce va mai asigura statulo scoli, spitale, politie, armata, etc, daca taie toate taxele? Dar cum nu ai mai mult de un neuron, vei vota cu partidul cu care voteaza toti ratatii.
    • -8 (16 voturi)    
      Oameni foarte valoroși la USR ! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:17)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui RaduHH

      Până acum i-am remarcat pe Bob și pe Goțiu. Dar campania e abia la început, mulți alții ne mai pot surprinde cel puțin la fel de plăcut...
      • +6 (12 voturi)    
        asa e in tenis ... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:28)

        RaduHH [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

        Vorbim de un partid care s-a format in cateva luni in intreaga tara. Filialele au libertate destul de mare in a-si alege listele. Bob nu mai e in USR iar Gotiu din punctul meu de vedere e ok. Dar da ... ignora-i cei cateva zeci de oameni exceptionali de pe liste si scoate-i in fata pe cei cativa controversati. Ca asa e in tenis ...
      • 0 (2 voturi)    
        Ce are Gotiu ? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:08)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

        Intr-adevar Bob era o problema dar apreciez ca au fost inteligenti si l-au scos la timp. Dar Gotiu ? Dati-mi macar un singur argument pertinent pentru care omul asta nu ar fi bun. Eu stiu ca s-a batut ca un nebun pentru Rosia Montana , stiu ca s-a batut pentru legea antifumat. Deci nu vad de ce nu s-ar bate si pentru alte idei.
      • 0 (0 voturi)    
        stai bre nitel (Joi, 27 octombrie 2016, 11:18)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        bob ala deja a renuntat la candidatura, deci ramane gutsa singurul exemplu begativ. Hai sa ne uitam pe piata sa vedem ce ofera toate partidele si care oferta e mai buna. Asha faci si cind te duci sa cumperi un smartphone de exemplu. Unul e mai bun, altul mai scump, unul prea negru, altul prea alb. Si pin la urma il alegi pe ala care ti se potriveste mai bine. Deocamdata e Gotiu, caruia, inafara de propaganda pro-USL, nu prea ai ce-i reprosa. N-a practicat linsaj mediatic, n-a fost vuvuzea platita... Omul a crezut in cele citeva idei fixe pe care le-a avut. Departe de a-l simpatiza, e totusi mult mai putin nociv decit ce vezi pe listele alorlalti. Si e singurul exemplu negativ de pe listele USR pina acum.
    • -12 (16 voturi)    
      Optiunea 3 (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:21)

      IonelVaidianu1 [anonim] i-a raspuns lui RaduHH

      Traian Basescu!
      • +1 (3 voturi)    
        ai glumit nu? (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui IonelVaidianu1

        daca nu a fost o gluma proasta.
        Dupa ultimele iesiri batranu Base se plaseaza mai aproape de Dragnea decat de Ciolos.
      • -3 (3 voturi)    
        Optiuni (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:55)

        Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui IonelVaidianu1

        2 Nicusor (il rog sa ma creada ca nu ar avea nici o problema, oricare ar fi functia)
        3 Paleologu (Nicusor e mai abil iar Pale mai bazat)
        4 Basescu (se trezeste el din vria anti-DNA)

        Bine ca exista optiuni!
    • +2 (10 voturi)    
      Lituania e cu 20 de ani inaintea noastra (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:37)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui RaduHH

      Nu cred ca USR are vreo sansa sa castige alegerile in urmatorii 8 ani. Nu avem cultura necesara pentru a promova un astfel de partid.
      • +1 (1 vot)    
        e adevarat (Miercuri, 26 octombrie 2016, 22:45)

        Sophie [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        ....ca Lituania e inaintea noastra, poate chiar cu 10-15 ani, nu 20, dar eu totusi mai sper ca natia asta se va trezi. Faza cu cultura este iarasi adevarata, din pacate.
        • 0 (2 voturi)    
          Sophie, (Joi, 27 octombrie 2016, 2:15)

          Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Sophie

          Cind un roman se trezeste, pleaca din tara unde vede cu ochii.

          Lasati orice speranta, voi, cei care mai ramineti pe acolo!
          • 0 (0 voturi)    
            Nu e asa usor (Joi, 27 octombrie 2016, 10:17)

            MasP [anonim] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

            Poate cand ai 20-25 de ani poti pleca. Dar dupa ce ai facut o cariera aici, ai copii, ai o casa, nu prea iti vine sa lasi totul balta si sa pleci. Sigur, ca e trist cand vezi in ce hal arata Bucurestiul si te intrebi cine mama naibii a votat-o pe Firea care in 4 luni n-a facut absolut nimic. De obicei merg cu masina personala la servici dar azi am luat transportul in comun. Dimineata am asteptat 40 de minute 178 si ma uitam la oamenii care merg cu RATB. Oameni saraci,simpli, nemultimiti, injurand pe primar, pe sofer, probabil majoritatea au votat-o pe Firea. Deci culmea, oamenii cei mai saraci sunt cei care au votat-o si pentru ei face exact nimic.
      • +1 (1 vot)    
        Nu ,,avem" cultura ?? cine ? rusii?, (Joi, 27 octombrie 2016, 11:04)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        s-au romanii ?.S-au nu au rusii capacitatea de a ,,impinge" in fata USR -ul, in locul PNL-ului ??
        Vad ca te ,,pricepi" bine la Lituania...v-a scapat de sub nas !
  • +16 (20 voturi)    
    Mi se pare periculos... (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:14)

    Sani [utilizator]

    ...pentru penalii PSD!

    Nu degeaba toti penibilii de postaci PSD 'lovesc' cu disperare in USR!

    Cu PNL-ul este ceea ce a fost din '90 incoace: o cvasi opozitie care oricand se transforma in alianta, care apoi devine cearta,....iar alianta. etc...o parte in Marea Famiglie politica romaneasca!

    Hai USR, pe ei si mama lor!
    • +1 (1 vot)    
      Asaaaa....pe ei, Mama Rusia !! (Joi, 27 octombrie 2016, 10:51)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Impreuna cu Dragnea apoi ridicam Romania !
      ( ridicam pe cruce ......desigur !)
  • -12 (20 voturi)    
    Nicu Sordan e tata lor ! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:18)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Cum le zice Nicu Sordan, de sar dujmanii din papuci ! Ploaie de bani pentru Nicu Sordan !
  • -4 (10 voturi)    
    Liviu Dragnea nu poate fi (Miercuri, 26 octombrie 2016, 16:26)

    banel [utilizator]

    A zis clar Iohannis ca nu va fi un cercetat/condamnat penal. Dupa zvonistica, s-ar prefigura Dancu varianta sustinuta de PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      cat timp (Miercuri, 26 octombrie 2016, 17:36)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui banel

      dragnea este in spatele PM-ului, ca il cheama dancu,
      ponta sau katy, aceiasi politica face: fara justitie, fara media independenta, multi doctori cu doctorate, multi
      asistati social si mai ales foarte multa coruptie;
      asa ca alegatorii trebuie sa isi aleaga viitorul
    • +1 (3 voturi)    
      Intr-o tara normala, da, nu poate (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:36)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui banel

      In Romania insa, Tembeliziunea Farthica Varaniana o sa il propulseze ca pe Eroul Noptii Mortilor Vii, singur care poate aduce mantuirea romanilor.
      ps: romanii nu stiu ca mantuirea = teleormanizare = zombificare.
    • +5 (5 voturi)    
      cata vreme e sustinuta/sustinut de PSD (Miercuri, 26 octombrie 2016, 18:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui banel

      poa sa fie si Maica Tereza reinviata.
      Partidul infractorilor murdareste orice atinge iar Dancu e membru vechi si manjit bine in ciuda aparentelor.
    • +1 (1 vot)    
      Nicusor se preface ca ,,spune prostii", (Joi, 27 octombrie 2016, 10:43)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui banel

      tocmai sa ii jigneasca ,,hotararea lui Johanis" !

      Dragnea va ajunge premier dupa referendumul (pierdut de Johanis) de demitere a presedintelui !, si nu dupa ,,alegeri" !!!!