Alegeri parlamentare 2012

Rezultate finale provizorii Camera Deputatilor: USL - 58,63%, ARD - 16,50%, PPDD - 13,99%, UDMR - 5,13% / Senat: USL - 60,10%, ARD - 16,70%, PPDD - 14,65%, UDMR - 5,23%

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2012, 14:08 Alegeri 2012 | Alegeri Parlamentare


 documente
(11 Dec 2012) PDF, 258KB
Uniunea Social Liberala a obtinut 58,63% din voturile exprimate la alegerile parlamentare de duminica la Camera Deputatilor si 60,1% la Senat, potrivit rezultatelor partiale comunicate de Biroul Electoral Central (BEC) marti la ora 14:00. USL este urmata de Alianta Romania Dreapta, cu 16,50% respectiv 16,70%, si Partidul Poporului Dan Diaconescu - 13,99% respectiv 14,65%.

Camera Deputatilor
  • USL - 4.344.288 voturi reprezentand 58,63%
  • ARD - 1.223.189 voturi, 16,50%
  • PPDD - 1.036.730 voturi, 13,99%
  • UDMR - 380.656 voturi, 5,13%

Senat
  • USL - 4.457.526 voturi reprezentand 60,10%
  • ARD - 1.239.318 voturi, 16,70%
  • PPDD - 1.086.822 voturi, 14,65%
  • UDMR - 388.528 voturi, 5,23%
Prezenta la urne a fost de 41,76%.

Rezultatele au fost obtinute dupa centralizarea proceselor verbale din toate cele 18.762 sectii de votare.

Purtatorul de cuvant al BEC, Marian Muhulet, a anuntat ca patru formatiuni au trecut pragul electoral national USL, ARD, PPDD si UDMR si ca toti cei 18 candidati din partea organizatiilor minoritatilor nationale au obtinut numarul de voturi necesar pentru un loc in Camera Deputatilor.

Potrivit Agerpres, Biroul Electoral Central a respins marti cele 15 contestatii privind alegerile parlamentare. Adresele primite de BEC contineau 8 cereri de anulare a alegerilor si 8 cereri de renumarare a voturilor in anumite sectii de votare, formulate de USL, ARD, PP-DD si alti competitori.

Printre cererile respinse de BEC se numara si cele de anulare a alegerilor sau renumarare a voturilor in circa 180 de sectii de votare din judetul Teleorman formulate de ARD, a precizat reprezentantul BEC citat de Agerpres.

Marian Muhulet a precizat ca urmatorul comunicat de presa va fi anuntat in cursul dupa-amiezii, BEC sperand sa poata da rezultatele finale.





















8063 vizualizari

  • +4 (34 voturi)    
    as fi zis ca usl e cel mai negru cosmar (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:13)

    zaboo [utilizator]

    cata vreme credeam ca tara asta trebuie sa se trezeasca, dar noi nu dormim - hai sa recunoastem! suntem o tara de prosti si pomanagii; din alt punct de vedere: 4 milioane si ceva nu cumva e sub numarul celor care l-au votat pe Basescu? si, daca e asa, cine e legitim si cine nu???
    • +7 (13 voturi)    
      Asta este din preputul gandirii !!! (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:33)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      despre ce legitimitate vorbesti?
      Aceea cu care a castigat Basescu in fata lui Geoana?
      Parca acolo au fost doar 2, in tura 2...
      Majoritatea nebunilor au fost candva sanatosi, majotitatea hotilor au fost candva cinstiti.
      Si presedintii, toti cei alesi in Roamania au avut candva 50%+ceva, din voturile exprimate, ca altfel nu se alegeau.
    • +5 (11 voturi)    
      cifre (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:50)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Daca-ti plac cifrele, in primul tur in 2004 a avut 3.5 milioane de voturi (33.92%), iar in 2009 a avut 3.1 milioane de voturi (32,44%). Faptul ca s-a mai organizat un al doilea tur in care oamenii au avut de ales doar intre 2 candidati e alta poveste. Sa fi fost acum doar USL si ARD si altfel ar fi stat lucrurile.

      Nu uiat ca la referendumul din 2012 oficial au votat 7.403.836 pentru demiterea lui, cu mult peste numarul celor care l-au ales. S-a tot zis ca de fapt restul de 13 milioane au fost impotriva, dar este cat se poate de evident ca in medie in RO voteaza maxim 10-11 milioane in zilele bune, asa ca acele 7.4 milioane reprezinta un numar foarte mare.

      Nu stiu cat de legitim mai e ca presedinte, dar la aceste alegerile ceva a fost foarte clar: putea sa candideze si o maimuta sub sigla USL si tot ar fi castigat fara probleme (vezi cat de clar a castigat Voiculescu :D). Si asta nu e vina USL-ului.
      • -1 (3 voturi)    
        Well ... Basescu = Dan Diaconescu + Vadim (Marţi, 11 decembrie 2012, 18:37)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Well, well ... cum zice englezul - cifrele nu mint ... in fapt dl. Basescu a adunat un numar de voturi pentru pedelici aproape egal cu cele adunate de Dan Diaconescu si de Corneliu Vadim Tudor - adunate.

        Din acest punct de vedere - dl. Basescu se plaseaza intr-o foarte "selecta" companie, in josul optiunilor electorale actuale.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +4 (26 voturi)    
    concluzii personale (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:15)

    micke45 [utilizator]

    Se vede clar ca 4,5 mil romani gindesc cu stomacul . Partra rea e ca acestia merg si voteaza, sint tinuti in intunericul inculturii si necunoasterii, ametiti de propagande populiste .Pina nu ne trezim nu se schimba nimc in bun pentru cetatenii tarii, cred ca meritam o lovitura puternica sa ne trezim la realitate si asta o sa vina cit de curind. Partea buna e ca nu sint multi,analizind la nivelul populatiei cu drept de vot.
    • +3 (5 voturi)    
      nu trebuie sa fie multi, trebuie sa fie suficienti (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:49)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui micke45

      suficienti ca USL sa castige din prima o gramada de colegii cu oameni de care nu a auzit nimeni.

      Cu amara ironie constat doua lucruri:
      - greii PDL-ului ajung toti in Parlament prin redistribuire de pe locul 2. Adica exact ce i-au rerosat lui Antonescu
      - faptul ca USL a castigat detasat cu peste 50% in multe colegii a dus la marirea numarului de parlamentari, Explicatia este uluitoare: "ca sa nu ramana Opozitia nereprezentata in Parlament in colegiile respective".
    • +3 (13 voturi)    
      ha, ha, ha (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui micke45

      Lovitura a fost deja data de PDL si Basescu, in perioada 2008-2012...asta a fost lovitura care a adus romanii sa voteze la referendum pt demiterea lui Basescu, si tot asta a fost lovitura care a facut USL sa castige alegerile.
      Pa, pa, pa postaci, nu v-ati indeplinit misiunea, sa vedem cine va mai plateste.
      • +1 (3 voturi)    
        uita-te in oglinda. (Marţi, 11 decembrie 2012, 20:48)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ei scriu din Canada. pentru mine viata merge inainte cu sau fara Basescu. pentru tine viata merge inainte cu Ponta.
        mai discutam peste un an doi. sper sa ai cohones sa vii sa recunosti ca ai fost un bou cand ai votat.
        pentru ca iti garantez ca situatia va fi de asa natura.
        tara e plina de prosti, prostiti de 8 ani de antene si de realitatea (o buna bucata de vreme).
        asta e.
        tu cine crezi ca a castigat ?
        tu crezi ca ai castigat TU ceva ?
        oh ... nu verisoare. a castigat ponta si antonescu. de tine ii doare-n basma ...
    • 0 (8 voturi)    
      Cu .. (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:22)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui micke45

      Cu stomacu cu ce or gandi dar gandesc. Spre deosebire de tine care nu gandesti. Prostia si aroganta v-au adus aici.
      • 0 (2 voturi)    
        mai mergi pe la scoala ! (Marţi, 11 decembrie 2012, 18:31)

        micke45 [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

        Mai vorbim peste 6 luni. Cu un premier mincinos si plagiator si cu majoritatea parlamentarilor usl corupti si cu dosare penale cu promisiuni populiste ,crede-ma prietene ca nu ajungem departe.
  • +2 (28 voturi)    
    tusea și junghiul (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:22)

    Mazeta [utilizator]

    Singurul care ține unit USL este Băsescu. Fără el, USL s-ar destrăma în câteva săptămâni sau chiar zile. Deci, cine vrea distrugerea USL trebuie să lupte pentru destituirea lui Băsescu. Ura sau iubirea? asta este întrebarea.
    • +10 (22 voturi)    
      Cu sau fără Băsescu... (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:34)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...USL-ul tot se va rupe.

      Dacă USL-ul e așa solid de ce nu acceptă să meargă la negocieri separat, ca partide și nu ca alianță?

      Am fost impresionat că ai început să folosești diacritice.

      Am zis că nu mai postez...dar pentru Mazeta, Evoque și ceilalți o să mai fac efortul din cînd în cînd. Aștept acum două minusuri, ca de obicei.
    • +1 (7 voturi)    
      Degeaba. (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:35)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa cum spuneai in alta postare, USL gaseste imediat alta tinta. Nu vad destramarea USL legata de Basescu.
    • +5 (5 voturi)    
      Mazeto, ai devenit enervant! (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:51)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai inceput sa ai numai plusuri la vot! Ce naiba s-a intamplat? Au inceput in sfarsit sa iti inteleaga umorul?
  • +9 (17 voturi)    
    Stanga, victorie zdobitoare? (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:33)

    ssgl [utilizator]

    4,5 milioane de romani au votat pt. USL din totalul de 18,2 milioane de alegatori.......sa fim seriosi cifra nu e in niciun caz deosebita!
    • +1 (17 voturi)    
      Mare-i gradina (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:45)

      ViorelSandu1319195823917 [anonim] i-a raspuns lui ssgl

      Nu-i asa ca toti cei care au stat acasa de fapt sunt fanii lui Base si ai PDL? Exact ca la referendum, nu?
      Cat trebuia sa ia USL ca sa intelegi ca lumea il uraste pe basescu si pe slugile lui? 99%?
    • +1 (3 voturi)    
      e chiar si mai insignifianta (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:56)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui ssgl

      daca o raportezi la totalul populatiei Pamantului!
      Sau la numarul de stele din univers!

      Si cu toate astea 4,5 milioane sunt ai naibii de multi pentru cei 7.5 milioane care au iesit la vot.

      Restul de 10 milioanenu nu au vrut sa legitimizeze mascarada de scrutin cu prezenta lor.
      Exact asa cum i-a sfatuit batranul lup de mare in vara.
    • +1 (3 voturi)    
      Depinde ce cifre citesti... (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:57)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui ssgl

      ...sau din ce punct de vedere privesti lucrurile.
      Zdrobitor de-a dreptul este faptul ca IN ABSOLUT TOATE COLEGIILE DIN TARA USL A IESIT PE PRIMUL LOC.. Daca era un sistem majoritar intr-un singur tur, doar USL si UDMR dadeau parlamentari pe colegiile din tara. Asta trebuie sa inteleaga "adevarata dreapta"... si sa dea frisoane tuturor celor care tot trambiteaza reforma electorala (sustinuta cu ardoare si de marinar).
      Din contra, trebuie revenit urgent la un sistem proportional clar si chiar la votul pe liste.
  • +3 (11 voturi)    
    si uite (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:18)

    gigtic [utilizator]

    cum 4.460.000 cetateni (adica 24,4% din populatia cu drept de vot) au ales cine sa conduca tara. Oare astia sunt mai idioti si mai spalati pe creier, sau cei 10.630.000 cetateni care n-au venit la vot si i-au lasat pe ceilalti sa aleaga pentru ei.

    Soacra-mea a fost pentru prima data la vot dupa 1989. A votat cu USL "ca sa moara chioru' de ciuda, ca mi-a luat 30 lei din pensie". I-am zis ca pentru fapta asta buna o voi invata pe nepoata-sa sa-i multumeasca cat mai des fiindca va invata intr-o scoala de rahat unde se scot pe banda rulanta viitorii votanti USL sub indrumarea preaiubitei tovarase Andronescu, iar cand va gata scoala se va angaja la una din firmele cu sclavi patronate de vreun boier comunist.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta e România (Marţi, 11 decembrie 2012, 16:12)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui gigtic

      Soacra-ta, soacra-mea si restul soacrelor merg la vot si voteaza din top.

      Iar noi, astia tineri, comentam pe Facebook si emigram.

      Soacra-ta voteaza principial, "sa moara chioru de ciuda".

      Asa e in democratie, conduc prostovanii si hotii.

      Cred ca ma voi apuca sa fondez si eu un partid. Ii voi spune Partidul Liberal, va avea ca ideologie libertarianismul si meritocratia si daca va avea succes voi elimina din Constitutie alegerile "democratice" si voi implementa sistemul elitist meritocratic pe baza de electori si pe liste de partid.

      Plus vot electronic, pedeapsa fixa cu inchisoarea de 10 ani pentru orice fel de furt (de la coruptie pana jos la gainarii). Vom construi penitenciare noi, ca o sa avem nevoie.

      Eliminarea contractelor cu Statul pentru ca Statul se va retrage de peste tot in afara infrastructurii, agriculturii, educatiei si structurilor de paza si securitate unde se va implica masiv cu fonduri, initial doar.

      Eliminarea centrelor de "fier vechi" si a posibilitatii ca tiganii sa vanda oriunde au chef.

      Descentralizare masiva, ca fiecare regiune sa se descurce pe cont propriu.

      Ridicarea unilaterala a conceptului de imunitate a demnitarilor.

      Introducerea conceptului de responsabilitate penala pentru cei alesi in functii de conducere.

      Si alte cateva idei.

      Ati vota asa ceva in 2016 ?
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 11 decembrie 2012, 20:53)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui gigtic

      da. cu mana pe inima si cu regret o spun, da, sunt niste idioti. 2 cunosc si eu: cumnatul meu si tata.
      va jur ca nu au habar de ce au votat si nu au habar de ce nu-l suporta pe basescu. nu au nici un argument sau daca au unul este o imbecilitate de pus in rama.
      dar au votat "cu Ponta" ca sa-i scape de Basescu ...
      deci cum sa-i calific ?
  • +1 (3 voturi)    
    pot sa inteleg (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:37)

    ggna [utilizator]

    Ca a castigat USL ul cu 67-68%. Asta pricep. Dar de ce se mai aliaza acuma cu UDMR-ul si cu celelalte minoritati? Plus Becali zicea aseara ca daca PPDD-istii daca au ajuns fara stapan in Parlament atunci sunt ai lui: cumatri, fini, rubedenii cat cuprinde. Ah, si din PDL mai avea ceva neamuri...
    Pai, ma lamureste si pe mine cineva? Cat au acuma??? 85-90%?
    Ca sa stiu cat de repede s-o tai din tara asta..
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:40)

    mistydo [utilizator]

    Ar fi interesant sa vedem numarul celor care au votat pentru fiecare brontozaur din PSD, PNL, PDL, PC comparativ cu alegerile anterioare.
    Foarte curioase procentele din teritoriu, mai ales la Tg.Jiu
  • 0 (2 voturi)    
    reducere (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:57)

    sico [utilizator]

    Parca trebuia redus numarul parlamentarilor! Asta este legea creata pe vremea PDL sub directa coordonare a presedintelui mortilor? Sau e doar o alta realizare a drumului pe axa Bucuresti-Londra - Washington?
    Pentru cine nu a inteles inca, acesta e motivul pentru care s-a scufundat flota lu baselu. pus si simplu stiu sa strige cel mai tare "hotu" pentru ca sunt cei mai mari hoti si incompetenti.
    • 0 (0 voturi)    
      e legea PNL (Miercuri, 12 decembrie 2012, 13:51)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui sico

      trecuta cu suportul PSD, baga la cap!