Rezultatele partiale, ora 18.00 Camera Deputatilor: USL - 58,61%, ARD - 16,52%, PPDD - 13,98%, UDMR - 5,15% / Senat: USL - 60,07%, ARD - 16,72%, PPDD - 14,63%, UDMR - 5,25%

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2012, 18:00 Alegeri 2012 | Alegeri Parlamentare

 documente
(10 Dec 2012) PDF, 333KB
Uniunea Social Liberala a obtinut 58,61% din voturile exprimate la alegerile parlamentare de duminica la Camera Deputatilor si 60,07% la Senat, potrivit rezultatelor partiale comunicate de Biroul Electoral Central la ora 18.00, dupa numararea voturilor din 99,56% din sectiile de votare. USL este urmata de Alianta Romania Dreapta, cu 16,52% respectiv 16,72%, si Partidul Poporului Dan Diaconescu - 13,98% respectiv 14,63%.

Camera Deputatilor
  • USL - 4.327.475 voturi, reprezentand 58,61%
  • ARD - 1.219.973 voturi, 16,52%
  • PPDD - 1.032.208 voturi, 13,98%
  • UDMR - 380.513 voturi, 5,15%
Senat
  • USL - 4.439.884 voturi, reprezentand 60,07%
  • ARD - 1.236.144 voturi, 16,72%
  • PPDD - 1.081.601 voturi, 14,63%
  • UDMR - 388.372 voturi, 5,25%

Ceilalti competitori nu au reusit sa treaca pragul electoral de 5%.

Prezenta la vot a fost de 41,76% (7.666.169 de persoane prezente la urne, din totalul alegatorilor inscrisi pe liste de 18.355.816).

Rezultatele au fost obtinute dupa numararea voturilor din 18.681 sectii de votare din cele 18.762 existente (99,56%). Mai sunt de centralizat date din judetele Arad, Galati, Prahova, Vrancea si din municipiul Bucuresti.

Purtatorul de cuvant al Biroului Electoral Central, Marian Muhulet, a precizat ca urmatoarea comunicare privind rezultatul alegerilor vor fi facuta marti, la ora 14.00. Tot marti, BEC va analiza contestatiile depuse de competitorii electorali.





















4288 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    foarte bine (Luni, 10 decembrie 2012, 18:16)

    Mazeta [utilizator]

    De PDL am scăpat. Urmează Băsescu și USL.
    • +9 (11 voturi)    
      Superficial! (Luni, 10 decembrie 2012, 18:50)

      fat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Și ce ne rămâne? PPDD, UDMR sau minoritățile? Mulțumirea pe care o afișați mi se pare superficială și vanitoasă. Superficială pentru că nu văd cum cineva onest poate fi mulțumit de eșecul major al societății românești de a produce o clasă politică serioasă în 23 ani. Vanitoasă pentru că găsiți în zisul eșec semnele intuiției / inteligenței dvs extraordinare, deși singurul lucru pe care, probabil, l-ați făcut a fost să lăsați telvizorul să meargă pe posturile nepotrivite.
      • 0 (0 voturi)    
        Genial spus (Luni, 10 decembrie 2012, 23:09)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui fat

        imi pastrez postarea dvs,
    • +2 (6 voturi)    
      Da, ati scapat.. (Luni, 10 decembrie 2012, 19:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca s-au mutat la PSD si PNL.

      De Basescu se scapa oricum: chiar daca ramane presedinte, ramane pana in 2014, asa ca asta cu "scapatul de Basescu" e doar o poveste pentru fecioare gen mazeta.

      De USL nu o sa mai scapati decat cu revolte de strada si sange, daca mai apucati.
  • -2 (8 voturi)    
    Decizii pentru NATIUNE ??? (Luni, 10 decembrie 2012, 18:36)

    SRA [utilizator]

    Concluzia care arata ca aceste alegeri nu sunt edificatoare :

    - Mai putin de jumatate din votati 18,28 mil.s-au exprimat, adica 7,6 mil. pentru o ROMANIE cu 22 mil de suflete.

    - USL a fost apreciata la ;

    * Camera deputatiilor de 24,8 % din nr votantilor
    * Senat de cca 25 %.

    Cu un asemenea Parlament se pot decide legii pentru o NATIUNE de 22 milioane de suflete !!!???

    Victoria este coplesetoare ???

    Trebuie realizat ca in joc este VIITORUL NATIUNII !!!
    • +1 (1 vot)    
      . (Luni, 10 decembrie 2012, 19:10)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      In 2008 cand PDL a format guvernul prezenta la vot a fost 39,36%. Cum s-a putut atunci ca un parlament sa decida legi pentru o natiunue o sa se poata si acum. Pune-ti poalele in cap in alta parte.
    • -3 (5 voturi)    
      Victoria e coplesitoare (Luni, 10 decembrie 2012, 19:34)

      pestisorul_auriu [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Si daca nu se intampla ceva mai nasol, procentele acelea or sa ramana la fel timp de 4 ani. Pana la urma, asta vor oamenii prin tara asta.
    • +5 (7 voturi)    
      Lega este clară, votul e OPȚIONAL! (Luni, 10 decembrie 2012, 19:36)

      cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Iar cei care au preferat să stea acasă, au votat cu USL. Iar când vor veni să se plângă să le dai UE.

      Nu exista motiv că NU ai pe cine vota. Puteau merge să pună ștampila pe niște anonimi, de la tătari sau macedoneni. Măcar aveam și noi o faună mai diversificată, că de ăștia de la PDL și USL ni s-a acrit. Au "involuat" deja la stadiul de dinozauri.

      A venit acum echipa USL, au patru ani pentru a pune la punct sistemul de vot - atunci vor vrea să voteze și nu va mai conta. Deja încep din prima zi sa construiască autobuze electorale și legi care să le reglementeze.
    • +1 (1 vot)    
      Amuzant... (Luni, 10 decembrie 2012, 19:42)

      victordragos [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      ...ce calcule ai facut...!
      Cine i-a impiedicat pe ceilalti sa voteze???
      Alegand sa nu voteze, si-au exprimat si ei opinia!
      Asa ca,da, victoria USL este zdrobitoare, fie ca ne place sau nu!
      • -1 (1 vot)    
        Zdrobitoare? (Luni, 10 decembrie 2012, 23:11)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui victordragos

        da, zdrobitoare de sperantele intr-o viata cinstita. Dar inca nu se stie ce bumerang va fi pentru alde Voicu, Ponta, Sova si restul gangsterilor!
    • +3 (3 voturi)    
      O observatie... (Luni, 10 decembrie 2012, 19:42)

      postacul_de_serviciu [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Urmand acelasi rationament, Traian a fost ales de 5,2 mil. romani in 2009. Astfel, un om ales de 28% din populatie ii reprezinta pe toti cei 22 de milioane de romani, avand cam aceeasi reprezentativitate cu cei alesi acum. Pai cum facem?

      Aici este vorba ca deciziile luate in mod democratic sunt luate de cei care aleg sa participe la procesul democratic. Cei care vor sa stea acasa, din orice motiv, isi asuma faptul ca nu vor contribui la procesul electoral cu pricina si ca cei care voteaza vor lua decizia in final. Nu ii tine nimeni cu forta acasa.
      • 0 (0 voturi)    
        Anonyme (Luni, 10 decembrie 2012, 21:15)

        SRA [utilizator] i-a raspuns lui postacul_de_serviciu

        « Les députés sont élus par les bons citoyens qui ne votent pas. »

        de Anonyme
  • +2 (4 voturi)    
    4 ani (Luni, 10 decembrie 2012, 19:08)

    coldplayer211 [utilizator]

    asta s-a votat, asta vom avea in urmatorii 4 ani.

    sa curga acum pomenile pentru asistati. Eu am din ce intretine familia 2-3 ani, sa vedem din ce or sa le dea pomene astora.

    spor la stat cu maina intinsa
  • +1 (5 voturi)    
    Felicitari castigatorilor! (Luni, 10 decembrie 2012, 19:49)

    Alius [utilizator]

    Si celor care i-au votat. Personal, va doresc sa aveti parte uni de altii sute de ani, caci vad ca se poate: atata timp cat hotii dau si ceva mici si bere gratis, toata lumea e fericita.
  • 0 (2 voturi)    
    60 si putin sub 60% (Luni, 10 decembrie 2012, 20:11)

    dj [utilizator]

    tragic
  • -1 (1 vot)    
    Revolutia de catifea! (Luni, 10 decembrie 2012, 22:18)

    generatiafacebk [utilizator]

    Romania a vorbit.
    Alianata partidelor democrate a castigat categoric.
    Extremistii (dupa parerea mea) au pierdut.Traian
    9 Decembrie 2012 este o noua Revolutie similara celei din 1989.Securistii au pierdut iar.
  • 0 (0 voturi)    
    care dreapta ? (Luni, 10 decembrie 2012, 22:30)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Violatorii (moralei,justitiei,bunului-simt etcetc) sunt iubiti de violati (clasa de mijloc si nevinovatii sarantoci ).Este un fenomen cunoscut in psihologie care are niste explicatii dar nu justificari .Cel putin pentru bucurestenii care nu au iesit la vot .Nu stiu cum numesc ei asta dar pentru mine neasumarea unei pozitii (oricare) la vot ,la 4 ani este sinonima cu lasitatea noastra istorica.
  • 0 (2 voturi)    
    Se poate observa o diferenta de 3.3% FURT? (Luni, 10 decembrie 2012, 23:24)

    uluit [utilizator]

    Este interesanta diferenta de 3.3% dintre Exit-Poll si Rezultat Partial in favoarea USL si in defavoarea ARD:

    USL Exit-Poll 56,92% si Rezultat Partial 59.34% = +3,3%

    ARD Exit-Poll 19,26% si Rezultat Partial 16.62% = -3,3%

    Sa fie asta eroarea sondajelor la iesirea de la urne sau excesul de zel al celor care au stiut sa fure mai bine?
  • 0 (2 voturi)    
    continuare... (Luni, 10 decembrie 2012, 23:33)

    uluit [utilizator]

    Daca calculam acest 3,3% din numarul celor 7.666.169 alegatori prezenti la vot, rezulta un numar de aproape 253.000 de voturi "tranferate" USL-ului.

    Ma repet, sa fie cifra asta de un sfert de milion de voturi, FURT in favoarea USL?

    Minciuna are picioare scurte, mai ales ca excesul de zel al celor din teritoriu, nu poate fi controlat.
  • 0 (2 voturi)    
    concluzii personale (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:03)

    micke45 [utilizator]

    Se vede clar ca 4,5 mil romani gindesc cu stomacul . Partra rea e ca astia merg si voteaza, sint tinuti in intunericul inculturii si necunoasterii, ametiti de propagande populiste .Pina nu ne trezim nu se schimba nimc in bun pentru cetatenii tarii, cred ca meritam o lovitura puternica sa ne trezim la realitate si asta o sa vina cit de curind. Partea buna e ca nu sint multi,analizind la nivelul populatiei cu drept de vot.