VIDEO Traian Basescu: Cetateni romani de etnie maghiara, mergeti la vot!

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 9 decembrie 2012, 20:36 Alegeri 2012 | Alegeri Parlamentare


Traian Basescu
Foto: captura facebook
Intr-un mesaj video postat duminica seara pe pagina oficiala de Facebook, presedintele Traian Basescu ii indeamna pe cetatenii romani de etnie maghiara sa mearga la vot. Mesajul presedintelui vine pe fondul informatiilor venite dinspre realizatorii de exit-poll-uri care dau posibil ca UDMR sa nu intre in Parlament pentru prima data in istorie.

"Este esential ca cetatenii romani de etnie maghiara sa mearga la vot. Numai asa drepturile si interesele lor pot fi mai bine aparate. Cetateni romani de etnie maghiara, mergeti la vot!", spune Traian Basescu in mesajul video.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4942 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    trist (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:40)

    ccc111 [utilizator]

    trist
    • +11 (11 voturi)    
      :( (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:52)

      I_Ionut [utilizator] i-a raspuns lui ccc111

      bey....base nu e trist....asa e fatza lui!! ok??
  • +5 (13 voturi)    
    ... (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:44)

    dragos234 [utilizator]

    Ardelenii nu merg la vot, ungurii nu merg la vot, in schimb diviziile de zombie ale lui Dragnea sunt de neoprit. Combinatia letala.
    • 0 (8 voturi)    
      Vezi ca nu e referendumul... (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:30)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Esti intr-o gaura temporala...sunt alte alegeri...
  • +1 (11 voturi)    
    Aliante (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:44)

    Daniels22026 [utilizator]

    Presedintele are in vedere aliantele post-electorale.

    Pe de alta parte, daca UDMR-ul nu intra, creste procentul de reprezentare al celorlalte partide. USL-ul va depasi 100% reprezentare in parlament. Ceea ce depaseste va fi repartizat tarilor vecine, conform normelor europene.
  • -2 (24 voturi)    
    Asta se face frate si cu dracu' (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:44)

    EnigmaPsi [utilizator]

    T.B.: Votez pentru continuitate in drumul spre vest. Nu vreau ca tara mea, tara noastra, se fie in zona gri, in care sa nu stim daca prioritatea e spre Bruxelles sau spre Moscova.

    Prioritatea ta este budapesta, tradatorule.
  • 0 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:45)

    polonyca [anonim]

  • +5 (13 voturi)    
    DE CE?? (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:45)

    spirache [utilizator]

    Nu il inteleg!!! De ce ii roaga pe unguri sa mearga la vot???
    • +11 (11 voturi)    
      Dezastru (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:17)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Daca UDMR-ul nu intra in parlament, reprezentarea USL-ului creste cu peste 2 procente.

      Dar nu prea mai conteaza. Rezultatul e dezastruos.
  • -11 (17 voturi)    
    UDMR (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:46)

    V.R. [utilizator]

    Un parlament fara unguri ar fi chiar mai dezastruos decat unul fara PDL. UDMR este partidul care a dat dovada de cel mai mult bun simt si decenta in ultimii 20 de ani. UDMR este poate singurul partid cu adevarat european din aceasta tara.

    Daca Ceausescu nu-i alunga pe germani, altfel ar fi aratat Romania cu doua partide ale unor minoritati de la care romanii (in special cei ce traiesc in sudul lantului carpatic) au ce invata.
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:12)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Iar romanii din interiorul arcului carpatic au de invatzat ca daca nu te prezinti la vot, nu mai e cazul sa ai pretentii si sa vociferezi.
  • +5 (17 voturi)    
    wow? (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:48)

    dnicu [utilizator]

    Cred ca mi-as dori mai mult sa nu vad UDMR-ul in Parlament decat PSD-ul. Oricum maghiarii au fost tot timpul curve, ei tot timpul au fost cu cine e la putere. De 20 de ani au tot avut parte de ciolan.

    "Este esential ca cetatenii romani de etnie maghiara sa mearga la vot. Numai asa drepturile si interesele lor pot fi mai bine aparate. "

    Hai sa le facem poftele maghiarilor numai ca sa faca PDL-ul vreo alianta. Deja Base devine penil ... sau disperat?

    Nu inteleg de ce e asa disperat ca ar putea pierde scaunul de presedinte. Eu cred totusi ca nu vom fi asa de prosti incat sa il votam pe Antonescu presedinte.
    • +2 (12 voturi)    
      Demisia (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:24)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

      Nu e disperat. Scaunul de presedinte e ca si pierdut. Nici justitia n-o mai poate apara, caci parlamentul il face ferfenita in secunda 1.

      Ceea ce a incercat sa evite este cresterea USL-ului cu peste 2 procente datorita neintrarii UDMR in parlament. Are o logica.

      Dar presedintele nu mai trebuie sa astepte demiterea. Trebuie sa-si dea el demisia inainte de a-l numi pe Ponta. Presedintele interimar il va numi premier pe plagiator.
  • +1 (9 voturi)    
    Lamuriti-ma! (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:48)

    spirache [utilizator]

    Pentru mine iesirile sale din ultimile 2 saptamani au fost foarte ciudate. Mi se parea mult mai abil. De ce sa iasa ungurii la vot? lamuriti-ma si pe mine ca nu ma duce capu!
    • +4 (4 voturi)    
      Ca sa nu creasca si mai mult USL-ul (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:36)

      dnicu [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Cum zicea si un coleg mai sus. Daca UDMR nu trece de 5%, USL-ul are sanse ca la impartire sa primeasca mai multe locuri in Parlement. Incearca pe cat posibil sa evite ca USL sa aiba 2/3 din Parlament,

      Problema e ca Basescu nu intelege ca UDMR pentru o bucata de ciolan oricum isi vand pielea.
  • 0 (16 voturi)    
    cum se zice disperare in maghiara? (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:50)

    Mazeta [utilizator]

    Hehe, o sa se supere grofu’ Orban după ce l-a ajutat în vară pe Băsel. Păi se poate domnu președinte? Nu se poate domnu, președinte.
  • +2 (16 voturi)    
    Ce jenant Basescu (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:58)

    The Special One [utilizator]

    Ii pasa lui acuma de unguri, nu facea el curte la celelalte formatiuni unguresti acuma 1-2 ani, acuma daca nu intra udmr nu mai are cu cine face alianta in caz ca numeste de la ard.

    Cat poate sa se mai contrazica omul asta nu stiu....
  • 0 (10 voturi)    
    daaaa (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:10)

    I_Ionut [utilizator]

    Sunt fericit si ma simt bineeeee

    Basescu si ai lui

    Sa se duca in ....mine!!!
  • -1 (11 voturi)    
    Penibil (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:12)

    sentenced [utilizator]

    Dat fiind faptul ca Basescu a fost in campanie pro ARD, ma asteptam sa vad la vot macar o parte din cei zece milioane de romani care l-au "sustinut" in vara prin neprezentare votand ARD. Dar ce sa vezi, penibilii nici nu trec de 20%.
  • +1 (11 voturi)    
    Unguri? (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:22)

    ovidiu. [utilizator]

    Ce unguri tati? Rezon, am ajuns ziua in care ti-ai pus speranta in electoratul maghiar? Ca sa faca ce? Sa mai salveze ce? In eventualitatea in care mai e ceva de salvat.
    In ce ma priveste am un mic regret, acela ca dreapta autentica , repet: AUTENTICA, este compromisa pe termen mediu de ciocoflenderi retarzi dadle Balosu, Videanu, Udrea, Ungureanu, PSD, ANR samd. Niste impotenti politic toti fara exceptie. E tare trist, dar nu-i plang. Sa plateasca daca sunt incapabili. Pana se vor naste barbati de stat si nu papusi gonflabile cu marmelada in coltul gurii, am sa-l votez pe plagiator pana la loc comanda.
    Si mai cred ca e salutabil faptul ca romanii au ales sa penalizeze fara mila esecul la modul abstract, unul evident dar neasumat din pacate. Felicitari Romania!
  • +3 (3 voturi)    
    pai ceilalti? de exemplu croatii? (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:38)

    taranistu [utilizator]

    aia sa nu iasa?