Alegeri R. Moldova: Mobilizare fara precedent la sectiile de votare destinate celor din Transnistria. Alegatorii au venit organizat, cu microbuzele/ Cozi lungi si la sectia de vot din Moscova

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 noiembrie 2016, 12:36 Actualitate | Alegeri Moldova 2016

Coada la sectia de votare din Moscova
Foto: Facebook/ RISE Moldova
Cozi interminabile la sectiile de votare din Varnita (raionul Anenii Noi), destinate alegatorilor din stanga Nistrului. Inca de la primele ore ale diminetii, mii de oameni au venit in mod organizat, cu microbuzele, pentru a vota in cel de-al doilea tur al alegerilor prezidentiale din Republica Moldova, relateaza Unimedia.info.

Potrivit publicatiei Adevarul De Anenii Noi, la sectiile de vot din Varnita, unde voteaza cei din stanga Nistrului, se afla sute de masini cu numere de inmatriculare transnistrene.

"Angajatilor de la intreprinderile din Bender si Tiraspol li se verifica fisele din buletin sa vada daca au votat", mentioneaza sursa citata.



Acestia au venit cu microbuze pe care este inscriptionat: "Vibori Varnita" (trad. Alegeri Varnita), precizeaza Unimedia.info.

  • Cozi lungi si la sectia de vot din Moscova
Sute de moldoveni au facut coada si la sectia de votare din Moscova, acestia stand ore intregi in frig, intrucat in capitala rusa a nins, relateaza ziarulnational.md.

Unii dintre ei au fost adusi in mod organizat cu autocarele, scrie site-ul citat.

De asemenea, Ziarul National noteaza ca un cititor al publicatiei sustine ca, din discutiile purtate la sectia de vot, a aflat ca multi au fost platiti ca sa vina sa voteze pentru candidatul pro-rus.



  • Cozi si la alte sectii din strainatate
Cozi lungi s-au format de asemenea si in localitatea italiana Mestre, iar o multime de alegatori moldoveni asteptau de dimineata in fata sectiei din Londra, transmite portalul deschide.md, citat de News.ro.

In Londra, peste 569 de alegatori moldoveni au votat pana la ora locala 9.00 (11.00 ora Romaniei), prezenta fiind mai ridicata decat in primul tur al scrutinului prezidential.

De asemenea, cozile s-au majorat considerabil in localitatea italiana Mestre. Aici, peste 400 de persoane au votat pana la ora locala 10.00 (11.00 ora Romaniei).

In Mestre, favorita alegatorilor moldoveni in primul tur prezidential a fost de departe pro-occidentala Maia Sandu.

Peste 50 de alegatori moldoveni stau la coada si in Frankfurt. In localitatea germana au votat peste 500 de moldoveni pana la ora localala 10.00 (11.00 ora Romaniei).

Autoritatile electorale au deschis 100 de sectii de votare pentru moldovenii din strainatate.

Moldovenii care locuiesc in Romania au la dispozitie unsprezece sectii de vot amenajate in Bucuresti, Iasi, Cluj-Napoca, Timisoara, Galati, Constanta, Brasov, Bacau, Suceava si Craiova.










8989 vizualizari
  • +1 (11 voturi)    
    au venit cu microbuzele... (Duminică, 13 noiembrie 2016, 12:49)

    Gustav555 [utilizator]

    Tot n-am inteles, e bine sau rau?
    Ca la romanica este considerata o crima sa aduci alegatorii la vot cu microbuzele.
    Sau depinde cine-i aduce?
    • +4 (8 voturi)    
      Pai nu depinde !! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 14:38)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Ca la noi numai PSD-ul ii aduce cu autobuze.....asta e cutuma !!!
      • +6 (8 voturi)    
        Ai alergie doar la ROSU! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:38)

        Amad [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Iti garantez eu ca si cei in PORTOCALIU sau GALBEN folosesc aceleasi metode ca si cei in ROSU.
        De asta dupa 26 ani suntem tot ultimii.
  • +3 (7 voturi)    
    Libertatea avtobusului (Duminică, 13 noiembrie 2016, 12:55)

    Fisherman [utilizator]

    Populația Rep. Moldova captivă în stânga Nistrului este de cca. 500.000 persoane, din care:
    32.1% Moldoveni
    30.4% Rusi
    28.8% Ucraineni
    2.5% Bulgari

    Moldovenii din diaspora sunt și ei mulți dar pentru ei nu se pun la dispoziție avtobuse.

    Ei sunt cetățeni liberi...
    Ca și cei din Republică, de altfel.
  • +5 (15 voturi)    
    foarte bine (Duminică, 13 noiembrie 2016, 12:56)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Sa vina cati mai multi la vot si sa decida cine sa le fie presedinte.
    Daca aleg un presedinte care orienteaza tara catre Rusia atunci este alegerea lor si trebuie respectata. Moldovenii carora nu le convine au optiunea de a emigra.
    • +1 (3 voturi)    
      Măi, MarineConstantine, nu e bine ! (Duminică, 13 noiembrie 2016, 17:00)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Nu le e bine și nu le convine !

      Cei care votează astăzi o direcție spre Rusia sunt urmașii celor care i-au ”emigrat” odată pe bunicii noștri, cu baionetele, în toiul nopții, numai cu cămașa de noapte pe ei, ca pe niște animale, dezmoștenindu-i totodată de toată agoniseala generațiilor de dinaintea lor și i-au îndesat în bou-vagoane. Apoi I-au aruncat în mijlocul pustiului acolo unde singura avere le era numai vântul care le șuiera pe la urechi.

      Așa că, MarineConstantine, vezi bine că și ceilalți ”moldoveni”, aceia cărora nu le convine că va fi ales un președinte care să orienteze țara în direcția opusă Rusiei, au opțiunea de a emigra și anume acolo de unde au venit !
  • +3 (7 voturi)    
    Simple statistici (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:06)

    Fisherman [utilizator]

    Etnicii ruși sunt majoritari în Tiraspol și în Bender.
    Putem bănui că la fel sunt și în avtobusele care vin la vot din aceste două citadele muncitorești ...
    Cum ar suna: -Tovarișci, arată că ai votat, De nu, uite ăsta-i ultimul tău fluturaș de plată...
  • -1 (13 voturi)    
    Întrebare (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Cum se poate să ții alegeri într-o parte a teritoriului tău pe care nu o controlezi și deci nu ai cum să garantezi corectitudinea lor?

    Și mai zic pro-europenii că Dodon e prost, dar ce să mai spunem de ei când au fost atâta timp la guvernare și nici nu s-au gândit să suspende orice alegeri pe teritoriul Transnistriei cum ar fi fost logic... Pe mine nu mă deranjează, eu sunt pro-economii la bugetul de stat al României și deci pro-Dodon după cum bine știți, dar pe voi ar trebui să vă deranjeze.
    • +4 (6 voturi)    
      tu ce ai face? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 14:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sectiile de vot nu sunt in Transnistria, doar alegatorii vin de acolo. daca le interzici sa voteze, ar insemna sa recunosti oficial ca nu sunt cetateni ai Republicii Moldova, deci recunosti implicit existenta Transnistriei ca stat. tu ai da Transnistria rusilor ca sa nu mai poata vota moldovenii de acolo?
  • +10 (12 voturi)    
    diaspora europeana este nimic in comparatie cu (Duminică, 13 noiembrie 2016, 13:28)

    stefan2008 [utilizator]

    ...prostimea din satele Moldovei la care se adauga lingaii din Transnistria (ce vorbesc rusa si intre ei, ca sa se dea mai superiori decat astialalti de dincoace de Nistru).
    Iar cei ce voteaza in Moscova ghici cu cine voteaza?
    • -1 (7 voturi)    
      "mai superiori" (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:39)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      "....ca sa se dea mai superiori decat astialalti... "
      • +1 (1 vot)    
        iesi ma (Duminică, 13 noiembrie 2016, 23:38)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        troll infect, nu vezi ca in Romania nu va merge?
  • +3 (3 voturi)    
    Diaspora salveaza si Moldova (Duminică, 13 noiembrie 2016, 15:01)

    cinevatus [utilizator]

    Lasati voturile din Rusia. Vorbiti de ce se intampla in UE. Per total, la aceasta ora DEJA s-a atins prezenta din diaspora din primul tur.
    LIVE: http://www.cec.md/index.php?l=ro
    • -3 (7 voturi)    
      diaspora????? (Duminică, 13 noiembrie 2016, 17:17)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Poate ambasadele vandute o salveaza pe Maia
    • +2 (2 voturi)    
      putin probabil. (Duminică, 13 noiembrie 2016, 17:17)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Ar trebui sa voteze de 3-4 ori mai multi in diaspora decat in prima runda si sa voteze toti cu Maia Sandu (si Moscova tot diaspora este..) ca sa influenteze decisiv alegerile. Vorbim de vreo 200.000 de voturi.
      Chiar daca s-ar mobiliza atat de bine emigrantii, nu ar avea suficient timp si buletine de vot pentru ei.