​​VIDEO Alegeri Moldova / Atac cu teme ale propagandei ruse din partea candidatului sustinut de Kremlin: Igor Dodon insinueaza ca Maia Sandu ar face parte din comunitatea LGBT

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:27 Actualitate | Alegeri Moldova 2016

Igor Dodon vs. Maia Sandu
Foto: Pro Tv Chisinau
Igor Dodon, candidatul sustinut de Moscova in alegerile prezidentiale din Republica Moldova, a inceput sa foloseasca una dintre temele favorite ale propagandei rusesti: valorile traditionale vs. minoritatile sexuale. Dodon a sugerat in timpul dezbaterii de la Pro TV Chisinau cu Maia Sandu ca aceasta ar face parte din comunitatea minoritatilor sexuale si i-a cerut sa spuna de ce sustine comunitatea LGBT.

Maia Sandu a respins insinuarile lui Dodon si l-a acuzat pe contracandidatul sau ca raspandeste "minciuni" pentru a speria si a diviza cetatenii moldoveni.

Dodon a spus la finalul schimbului de replici ca "lasam acest subiect pentru data viitoare".

Amorsarea acestei dezbateri vine pe fondul aparitiei unor afise de campanie in care Maia Sandu e acuzata ca ar fi membra a unei minoritati sexuale. Tema minoritatilor sexuale e una extrem de sensibila in societati precum Republica Moldova sau Romania, unde o parte insemnata a cetatenilor se pozitioneaza in apararea valorilor traditionale, la fel ca si bisericile ortodoxe din ambele tari.
 
Fragmentul din dezbaterea de la Pro TV Chisinau (min. 12.45 din inregistrarea video):

Igor DODON: Valorile noastre sunt crestin ortodoxe, e un lucru extrem de important. Minoritatile sexuale va sustin ca presedinte. Trebuie sa stim cine vrea sa fie presedinte. Cum vreti sa-i promovati in Republica Moldova? De ce va sustin pe dvs? Poate faceti parte din grupul acesta?
Maia SANDU: Eu zic sa-i intrebati pe ei. Sa-l intrebam pe mitropolitul Moldovei, am aici scrisoarea itropolitului Moldovei care imi multumeste pentru colaborare in perioada in care eram ministru. Eu sunt crestina, raspanditi minciuni. Minciuna si hotia sunt pacatele cele mai mari. Valori crestine nu inseamna sa te duci la biserica sa iti faci poze. Va rog sa nu credeti minciunile pe care le raspandesc Dodon si partidul lui. Ei incearca sa ne sperie, sa ne divizeze, el nu poate sa fie un presedinte al tuturor oamenilor.

Igor Dodon: Nu aveti nimic cu acest grup?
Maia Sandu: Nu.

Igor Dodon: Sigur?
Maia Sandu: Sigur. E o minciuna.

Igor Dodon:
Acest subiect il lasam pentru data viitoare.

Moderatorul Lorena Bogza:
Oamenii cu alta orientare sexuala nu pot vota, votul lor e altfel?

Maia Sandu: Respect drepturile tuturor oamenilor, sunt stabilite in Constituie si legi. Dodon vine cu niste barfe care nu sunt adevarate.
Igor Dodon: Sunt categoric impotriva inregistrarii minoritatilor sexuale in Republica Moldova, sunt impotriva propagandei minoritatilor sexauel, impotriva legii votate. Pentru mine e principial ca legea (care confera drepturi minimale minoritatilor - n.red.) sa fie anulata.

Igor DODON: Eu sunt categoric impotriva propagandei minoritatilor sexuale si impotriva legii care a fost votata. Pentru mine este principial ca aceasta lege sa fie anulata si va fi cand voi ajunge presedinte.










10114 vizualizari
  • -65 (81 voturi)    
    Moldovenii nu sunt proști (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:33)

    Un cititor [utilizator]

    să adopte valorile soroșiste. Măcar acolo să rămână niște români neatinși de virusul „valorilor europene„.
    • +34 (42 voturi)    
      ouch (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:45)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      praf eşti...
      • +17 (21 voturi)    
        Rusofilii din Moldova sunt toti gay, uite si de ce (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:24)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

        Pentru ca le place sa aiba rusul pe la spate, sa ii bata, f..e si jefuiasca de bani, e un soi de masochism in masa.
    • +32 (38 voturi)    
      da (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:48)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ei nu sunt prosti, dar tu esti.
    • +19 (25 voturi)    
      Intoarce-te in grota ! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Doar acolo o sa ramai si tu, rromanul verde, neatins de "virusul valorilor europene."

      PS. Si nu mai parasi grota pt ca virusul asta se ia prin simpla atingere. Nu de-alta, dar te inteapa unul in tramvai expre cu o seringa, si ala esti ! Te vedem maine pe forum laudandu-l pe Ciolos !
    • +11 (15 voturi)    
      da (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:32)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      dupa mintea lor o fi mai bine sa fie atinsi de "valorile sovietice"
    • +11 (15 voturi)    
      De luat aminte @ "un cititor" (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:57)

      viorrell [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Un comentariu de un rand jumate, dar plin de invataminte despre tipul de manipulare practicata de rusi prin postaci. Merita studiat.
      Draga "un cititor", nu stiu daca esti suficient de sarac sa-ti vinzi sufletul intr-un astfel de job sau suficient de inchistat la minte sa raspandesti gratuit propaganda asta, dar in oricare dintre cazuri iti doresc sa ajungi intr-o situatie in care sa te poti bucura de mai multa demnitate si mai multa pace launtrica.
      • -5 (11 voturi)    
        Deci după logica Dvs. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 12:37)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui viorrell

        Cine nu e cu americanii, e cu rușii, nu-i așa? Trebuie să fii așadar postac plătit de ruși ca să observi în ce hal de decădere morală a ajuns țara asta după ce a adoptat „valorile comuniste” și mai recent ”valorile europene”. Românii n-au valori, ei trebuie mereu să copieze valorile și obiceiurile altora, nu-i așa? Iar în ce-i privește pe românii de peste Prut, așa săraci și primitivi cum sunt, mai au încă vie în ei credința în Dumnezeu și în neamul lor. Sper să nu ajungă la ei băsismul și macovismul democrat și să ajungă și ei slugi, așa cum am ajuns noi, în țara noastră.
        • +2 (4 voturi)    
          Nu e "dupa logica".. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:42)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          ....e dupa realitate. Dupa cum vezi, un candidat este “sustinut”/preferat de catre “Occident, iar altul de catre mama Rusia.

          Ar fi bine sa ajunga basismul si macovismul democrat la ei si daca se va intampla asta, la cata coruptie este acolo (cu tot cu “credinta” lor in Dumnezeu”) probabil ca 99% dintre politicienii si “oamenii de afaceri” moldoveni vor fi in puscarii.

          Oricum, ei sunt inca la nivelul iliescismului si nascasismului democrat.

          Dar, concluzia este asta: cand il sustii pe nea Igor, sustii Rusia. Ca vrei tu sa o dai dupa visini cu “cine nu e cu occidentul e cu rusii bla bla bla?”, asta e alta poveste.

          P.S.: iarasi, dupa cum vezi, astia cu “mare credinta in Dumnezeu” o “acuza” pe Maia ca e stearpa. Rusii tai… mari credinciosi domnule. Iti spun eu ca dupa astia ca tine si ca “marii credinciosi” din Est, “maine” ar incepe “inchizitia”, varianta moscovita si arsi pe rug toti cei care se opun binefacerilor impuse de rusnaci. Ca un fel ca ISIS, dar varianta “crestina”. Nici pana acum nu ai invatat ca ideile de baza ale crestinismului sunt iubirea si toleranta.
          • -1 (3 voturi)    
            Ideile de bază? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:50)

            Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            lol
            • -1 (1 vot)    
              Exact lol. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 16:42)

              Alius [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

              Asta esti: un lol mic.
        • +2 (4 voturi)    
          Care sunt valorile alea mai Cititorule? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 16:08)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Si de cand exista? Romanii isi zic romani cam de la 1859 , inainte isi ziceau moldoveni si munteni. Statul roman modern s-a cladit pe modelul francez de catre fii boierilor care studiasera in Franta sau Germania. S-a copiat totul, de la neologismele din limba pana la constitutie, justitie, armata. Ce modele de urmat aveau acei oameni? modelul parintilor lor, cu caftane, pesches si ciubuc? modelul pupatorilor de moaste?
          Mai lasa-ne cu unicitatea si modelul romanesc cel peren. Romania exista ca stat unitar(incl. Transilvania) de mai putin de 100 de ani iar modelul romanesc a fost cel mult unul de supravietuire. Oricat am vrea suntem astia care suntem, nici mai prosti, nici mai destepti, nici prea multi, nici prea putini, cu vecini mai rai sau mai putin rai.
      • +4 (8 voturi)    
        " un cititor" pe naiba (Vineri, 4 noiembrie 2016, 12:40)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui viorrell

        e scriitor de doua parale, adica pardon , 2 ruble , e plin netu de postaci angajati cu norma.
    • 0 (4 voturi)    
      pe tine (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:59)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      te atinge popa, nu-i asa? Dar stai.. ca popa femeie nu am vazut. Hopaaa...popaa
      • 0 (0 voturi)    
        Biserica Anglicană are și preoți femei (Vineri, 4 noiembrie 2016, 21:08)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        Anglia oferă maximum de imparțialitate: popa poate fi orice: bărbat, femeie, homosexual, căsătorit, necăsătorit, divorțat etc. Precum și orice combinație între cele menționate.
    • 0 (2 voturi)    
      chiar crezi ca se voteaza corect (Vineri, 4 noiembrie 2016, 12:03)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      La noi au numarat voturile aia din ambasade pentru diaspora asa ca......
  • +28 (34 voturi)    
    Oau, ce surpriza! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:34)

    qwertyuiop [utilizator]

    Parca ar fi campania PSD.
    • +8 (10 voturi)    
      relax (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:00)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      vine si aia in curand :)
    • -5 (11 voturi)    
      Parca ar fi campania USA (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:24)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      Acolo vedem scandaluri sexuale si de coruptie in loc de platforme electorale.
      PSD este cu cresterile:))
      • +3 (9 voturi)    
        ai vrea tu postacule (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:57)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        pdsr e cu cresterile - ca oricum nu dau din banii lor - ca sa acopere mormanu de acuzatii -multe cu executare - pentru coruptie.

        \dar voi doar faceti pe prostii, ca de obicei
  • +19 (21 voturi)    
    Surprize, surprize... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Partidele kaghebisto-bolsevice procedeaza cam la fel... Nu ne-am fi asteptat din partea lor!
    • +14 (16 voturi)    
      pai (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:01)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      manualul e acelasi ... ce crezi ca au facut mai multe abecedare ?
  • +18 (18 voturi)    
    pe la geam aparea tov Dughin (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:45)

    un domn [utilizator]

    si cred ca duhnea locul..pestinential la trecerea lui
  • +21 (25 voturi)    
    comunişti borâţi (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:46)

    Sorrows [utilizator]

    la fel ca pesedeii în România. Nişte troglodiţi, nişte animale proaste, nişte sălbatici.
  • -2 (26 voturi)    
    păi (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:52)

    Mazeta [utilizator]

    Și care at fi problema dacă Maia este lesbiană și atee? e de rușine?
    • +10 (12 voturi)    
      păi (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:54)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu, nu-i nicio ruşine. Doar că Maia nu e.
      • -11 (19 voturi)    
        totuși (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:27)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

        Dacă nu e lesb-atee, de ce se pozează cu Monica?

        http://www.ziuaveche.ro/wp-content/uploads/2016/09/IMG_2208.jpg
        • +8 (14 voturi)    
          sunt poze cu Tine alaturi de Phutin (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:42)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          inseamna ca esti gay ?
        • -6 (6 voturi)    
          hahahahaha (Vineri, 4 noiembrie 2016, 12:01)

          xanti [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Ai nimerit-o ,
        • +2 (2 voturi)    
          cum adică... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:06)

          Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          ...tu credeai că Monica nu e bărbat?
    • +16 (16 voturi)    
      se poate o erata ? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in aceeasi lungime de unda : care ar fi problema ca Phutin a divortzat pentru o gimnsata cu 3 decenii mai tanara ? e de rusine ?
    • +10 (10 voturi)    
      pai da (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:56)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      N-ar fi nicio problema, minciunile lui Dodon sunt problema, pentru ca Maia e crestina si hetero.
    • +8 (10 voturi)    
      Problema e capul lor (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:13)

      qwertyuiop [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru electoratul lor indobitocit, da e o problema sa fie atee si mai ales gay.
      Mai bine sa fii credincios ca Dragnea si sa furi cu 10 maini.
  • 0 (8 voturi)    
    Pai si care e problema? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:56)

    firuierbii [utilizator]

    Barbatii n-au nicio problema cu B-ul din LGBT. Din contra ;)
  • +8 (10 voturi)    
    scarne rusesti (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:01)

    SkyDan [utilizator]

    ce sa te astepti de la niste animale civiliazte cu bataia.

    cica au inteligenta emotionala, au pe dracu, sunt dusi cu pluta, sunt varza. chiar daca au chip de om ei nu sunt, tehnic vorbiind.
    • +2 (2 voturi)    
      se screme (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:35)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      sa nu-si dea arama pe fata :)
  • -8 (14 voturi)    
    ce ne miram (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:34)

    xanti [utilizator]

    Astea sunt valorile occidentale ,casatorii intre gay,este foarte posibil sa aibe dreptate.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu ne miram. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      De la unu' care-si schimba nick-ul din "radiola" in "ciolosescu", nu e loc de mirare. Sau sunteti mai multi care postati acolo?...
  • +4 (8 voturi)    
    e calra strategia lui Dodon.. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 11:58)

    akillies [utilizator]

    ..creaza false probleme si falsi vinovati/responsabili pentru a se erija in drept- credincios si pastrator a valorilor morale ale societatii moldovenesti etc. etc.

    Dar e o arma cu 2 taisuri pentruca se stie ca agenda lgbt este o agenda neocomunista, si e folosita de rusi ca sa dizolve toate sistemele de conducere occidentale.. Si daca ma intrebi ep mine, este o strategie geniala cu succes incredibil de mare!

    Societatile occidentale nu au avut si nu au experinta comunista si nu sunt imunizate impotriva ei; din acest motiv nu pot recunoaste nici neocomunismul si nu pot lupta impotriva lui.


    Sunt convinsa ca Maia Sandu este o femeie crestina si heterosexuala si ca punctele ei de vedere asupra agendei lgbt nu sunt principalul punct in programul ei electoral..
    Nu uitati ca Obma era impotriva casatoriei homosexualilor la inceputul mandateleor sale(acum 8 ani), iar acum face presiune asupra partenerilor externi pentur legalizarea acestei aberatii si este de acord cu casatoria homosexualilor: cu alte cuvinte, mai intai va vor castiga voturile negand, apoi va vor castiga voturile aproband o problema falsa si solutia ei (tot falsa), iar apoi vor aduce voturi altora acuzand de rigiditate, extremism si incultura si altele, tabara adversa - oricare ar fi ea dpdv politic, dar care e opune acestei aberatii inventate , acestui fals obiectiv!

    Nu e niciun secret ca asta e arma preferata a comunistilor de mai bine de 100 de ani de zile... Cu asta au inrobit mii de popoare si acum au pacalit si "cultura occidentala"..
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Vineri, 4 noiembrie 2016, 12:59)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      societatile occidentale nu sunt imunizate impotriva comunismului. Ironia sortii este insa ca la noi, cei care ar trebui sa fim imunizati, strategiile astea inca prind... Pana acum, in campaniile electorale se aducea in fata mereu tema "ungurii ne sfasie tarisoara" acum occidentalii aia rai si depravati ne distrug "valorile traditionale crestine"...
  • +1 (5 voturi)    
    Gandire totalitara (Vineri, 4 noiembrie 2016, 14:22)

    Caligula [utilizator]

    Statele democratice sunt bazate pe ordinea de drept. Orice discutie politica cu privire la unele grupuri sociale nu poate fi axata decat pe drepturi si libertati.

    Dodon se refera la drepturi ca si cum ar fi propaganda si implicit nu recunoaste statul de drept si drepturile democratice. E o gandire care reflecta modelul politic absolutist rus, care nu gaseste legitimitate prin reprezentare, unde oamenii nu sunt decat o proprietatea unei oligarhii.